MIDDELBIIRGSCHE CÖURAN 1852. Donderdag 8 Julij. N° 82. Bij dit No. ontvangen de 'geabonneerden op de Middelburgsche Courant uitvoerige uittreksels van het Verslag van Gedeputeerde Staten aan de Staten dezer Provincie gedaan in de vergadering van 6 dezer. j5c£tuir£it ca Gibmiuidtvaticu. iSimieulanb^che ®ijbii»0ciu -y Op Zaturdag den 24 Julij 1852, des middags ten 12 ure, zalonder nadere goedkeuringdoor den StaatsraadCom missaris des Konings in de Provincie Zeeland, ofbij zijne afwezigheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Water staat in het elfde Distrietaan het Lokaal van het Provin ciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: 1. Het tot zeedijks capaciteit verhoogen en verzwaren van den Inlaag dijkin het westelijk gedeelte van den Hoofdplaat- polder enz. 2. Het zinken van twee kapitale Rijs-Zinkstukken enz.aan den Oever van den Polder Hveringe 3. Het zinken van drie gelijke Zinkstukken enz.aan den Oever van den Polder Itruinisse 4. De vereischte Werkentot verdediging en bevestiging van het Strand en den onderzeeschen Oever van de Watering Oud en Jong Itreskens 5. Het bouwen van eenen zeekeerenden Muurten westen van de Maritime Haven te Vlissingen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en op bod, met uitzondering van liet werk sub 5, dat bij enkele in- schrijving zal worden aanbesteedovereenkomstig Art. 14 van het Bestek. De Bestekken zullen ter lezing liggen op alle zoodanige plaatsenalwaar zulks gebruikelijk is. Zullende drie dagen vóór de Besteding, telken dage twee uren vóór en twee uren na laagwater-tijd, de noodigo aan wijzing in loco worden gedaan. Ai AM MS Mi S ï'Uil MXii. De Centrale l»irectïe van het Eiland Walcheren za\ onder nadere goedkeuring van het Gemeente-Bestuur van Middelburg, en ten overstaan van eene Commissie uit ge zegd Bestuur, op Donderdag den 22 Julij 1852, in het Lo kaal der Directie in de Abdij te JSIiddelhurg des voor- middags ten elf ure, publiek aanbesteden Het vernieuwen van ongeveer 3U,UOO vierkante Ellen HRlISWKIiH, aan de Leidijken van liet Ha venkanaal der Stad Middelburg met bijlevering der benoodigde Materialen. Zullende de conditiën acht te voren ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Directie, en nadere inlichtingen te bekomen zijn hij den Opper-Commies S. 110ELSEte Mid delburg. Julij. Z. K. H. de prins van Oranje, die, zoo als bekend is, met hoogstdeszelfs gouverneur, jhr. de Casembroot, deze provincie doorreist, is gisteren namiddag, ongeveer ten half- vijf ure, ter dezer stede gearriveerd, na te Vlissingen het merkwaardige der maritieme etablissementenalsmede de in 's Rijks dok liggende oorlogschepen te hebben bezocht. Bij zijn doortogt naar Middelburg heeft hoogstdezelve een be zoek gebragt bij den burgemeester, jhr. mr. Paspoort van Grypskerke, op diens buitengoed te Oostsouburg, en aldaar eenige verversehingen gebruikt. Door genoemden heer bur gemeester begeleidheeft Z. K. H. alhier achtervolgens bezig- tigd de werf, het raadhuis met de daar aanwezige oudheids kamer, het provinciaal geregtshof, de nieuw opgewerkte zaal der provinciale Statenhet museum van het Zeeuwsch ge nootschap der wetenschappen en de Nieuwe en Oostkerken op alle welke plaatsen Z. K. H. door de betrokken autori teiten en besturen is ontvangen geworden. De dag is door Z. K. H. besloten geworden met een bezoek bij den heer staatsraad commissaris des konings. De prins heeft zich daarna aan boord begeven van liet koninklijk stoomjagt, hetwelk met het middag-getij van Vlissingen naar deze stad was af gekomen. Heden doet Z. K. H. een toertje door het eiland en bij zonderlijk naar Westkapelle, ter bezigtiging van den dijk en zalnaar wij vernemendezen avond nog vertrekken. Van Zierikzee gekomen verleden zondagheeft de prins eerst Zuidbeveland inet een bezoek vereerd en daarna even eens Noordbeveland, alwaar hij vertoefd heeft te Colijns- plaat bij den oud-burgemeester Paardekooper en te Wissen- kerke bij den heer J. H. L. Vader. De Staats-Courant van gisteren bevat het koninklijk be sluitwaarbij aan de heeren O. Verhagen en J. Fransen van de Putte de bewilliging wordt verleend tot de oprigting eener maatschappij van verbeterde meekrapbereiding in Zeeland. Wij vernemen, dat onze stadgenoot, jhr. mr. D. M. van Dussoldorp de Supervillc, reeds lid van het historisch genoot schap gevestigd te Utrechtdezer dagen benoemd is tot honorair lid van de académie Beige d'histoire et de philo- logie te Antwerpen. Eergisteren avond, even na tien ure, werd alhier een merkwaardig lichtend luchtverschijnsel waargenomen. Nage noeg van het oosten naar het westen voortgaande, vertoonde het zich in zijne beweging als eene in horizontale rigting af geschoten vuurpijl, terwijl de kleur van het licht overeenkwam met die van de heldere volle maan. Men kon duidelijk eene vurige, spitse massa onderscheiden, ter grootte van een duivenei, die eenen langen, lichten streep achter zich voerde en een zacht licht verspreidde. Niet het minste geluid werd waargenomenvan hetgeen men gewoonlijk door verschietende of vallende sterren bedoeltonderscheidde zich het verschijn sel door deszelfs licht, rigting en during. Gisteren avond arriveerde ter reede van Vlissingen he^ Engelsche schoonerschip Ebenëzer, kapitein J. Arnold, ko mende van Grimsbybestemd naar Hansweert, met een aan tal werktuigen en materialen voor de werken in Zuidbe veland. Men leest in de Goessehe Courant: Men berigt onsdat de gevreesde aardappel-ziekte ook in ons eiland meer en meer veld wint, en dat de erwten voor het grootste gedeelte als verloren kunnen beschouwd worden. Vrij algemeen schrijft men dit laatste aan den veel vuldig gevallen regen toe waardoor zich onder aan den stengel teekenen van verrotting vertoonden, die zich spoedig over de geheele plant verspreidden. De velden hebben daardoor het voorkomen als of die vrucht reeds volkomen rijp en ter in zameling geschikt was. In de voorjaars-vergaderingen der commissien van on derwijs in ons vaderland zijn geëxamineerd en toegelaten 54 onderwijzers tot den tweeden 89 tot den 3den 114 tot den vierden rang; 2 akten zijn afgegeven tot huis-onderwijzer, 65 aan sehool-onderwijzeressen en 4 aan huis-onderwijzeressen. De vorige week overleed te Arnhem, in den ouderdom van ruim 55 jarenjhr. Karei van der Wyckridder der militaire Willems-orde en van den Nederlandschen Leeuw, gepensioneerd generaal-majoor en adjudant in buitengewone dienst van Z. M. den koning. Dezer dagen zijn er onder Nieuw-Beijerland en Piershil aan 36 paarden al het haar van de staarten afgesnedenen te Puttershoek aan 9en daaronder aan zeer fraaijedie nu voor 3 a 4 jaren geen koopmanswaar meer zijn. Er schijnt dus een komplot te bestaan, hetwelk de paardenfokkers zeer verontrust en te wenschon is dat spoedig ontdekt worde. Vergadering van den Gemeenteraad te Middelburg-. Zitting van den 5 julij. Afwezig de heeren Fak Brouwer en Vis. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter berigt ontvangen te hebben twee missives van gede puteerde Statende eerste rakende de aanvrage tot beschikking over het fonds stadskasde tweede betreffende het brandwezen. Aangeno men voor notificatie. De voorzitter deelt mode eene missivo van de centrale directie van Walcheren, betreffende de aanbesteding der kramwerken van liet ha ven-kanaal, te houden op 15 julij aanstaande, met begeleiding van het bestek der uit te voeren werken. Zij verzoekt dat eene commissie die besteding bijwone. De voorzitter stelt voor dien bepaalden dag der aanbesteding voor alsnog niet vast te stellen, opdat eene te be noemen commissie eerst den tijd hebbc de stukken te onderzoeken. De heer Snyder verklaart voor zich geene aanmerkingen op het be stek te hebbenhet komt er maar op aan hoe dat werk uitgevoerd zal wordenhij acht liet ook niet noodig eene commissie van onder zoek te benoemen. De heer van Uye meent ook dat het werk volgens de voorwaar den kan aangenomen worden. De voorzitter acht liet gepast dat dezelfde heerendie ten vorigen jare de commissie hebben uitgemaakt, ook nu belast worden met de bijwoning der aanbesteding. De heer Sifflé geeft in bedenking, of het niet beter wezen zou eene wijziging in het personeel dier commissie te doen plaats hebbenwe gens de moeijelijklicden die vroeger aan liet nagaan van dergelijk werk schenen verbonden te zijn. De heer van Sonsbceck mede van dat gevoelen zijndeworden tot deze commissie benoemd de lieeren Paspoortvan Sonsbeeck en van Uye. Ter visie zal gelegd worden eene missive van do regenton der gods huizen behelzende hunne opmerkingen rakende de verbouwing van het gasthuis. Almede zal ter visie gelegd worden eene missive van den ontvanger der plaatselijke belastingengeleidende een staat van reclames van ingezetenentegen lantaarn- brandspuit- en klappergelden. Wordt gunstig gedisponeerd op een request van A. do Landmeter, tot verkrijging van eene grafruimte voor vier kisten op de stedelijke begraafplaats. Aan de orde is het arresteren der verordening op den werkkring der vaste commissien. Drie vaste commissien zullen worden gecreëerd: 1. eene commissie tot het ontwerpen van verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd; 2. eeuo commissie van financien; 3. eene commissie van fabricage, De voorzitter vraagt, of een der heeren algemeene beschouwingen heeft mede te deeien voor men overgaat tot liet bediscussiëren der afzonderlijke artikels. De heer Sifflé deze vraag wat hem betreft bevestigend beantwoor dende merkt aan dat de werkkring der vaste commissien van fabricage te weinig is bepaald en uiteen gezet in do aan de orde zijnde ver ordening. De voorzitter antwoordtdat de leden immers van hun regt van amendement gebruik kunnen maken. De heer Snyder vraagt verlof om eenige aanmerkingde fabricage betreffende mede te doelendaar men nu juist over de vaste com missie der fabricage bezig is. De voorzitter ziet hierin geen bezwaar. De heer Byleveld meent echter, dat op dit oogenblik hier geen gelegenheid mag gegeven worden tot het mededeelen van aanmerkin gen op en liet uiten van gevoelens omtrent liet grootevroeger in geleverd rapport over de fabricagedaar dit heden niet aan do orde is gesteld. De heer Snyder antwoordtdat hij slechts bij het werkdadige van de fabricage zich bepalen zal. De heer van Sonsbeeck meentdat de heer Snyder gelegenheid tot uiting zijner gevoelens hieromtrent heeftwanneer liet groote rap port nu in handen van burgemeester en wethouders weder ter sprake zal worden gebragt. De heer Snyder neemt hierin genoegen. De heer Verbrugge verzoekt dat de heer Snyder zijn stuk ter visie zal leggenomdat het van belang zijn kan het later te consulteren. De heer Snyder vindt dit om redenen minder gepast. De heer van Uye en de lieer Sifflé achten liet wenscheiijkdat men de behandeling van dit puntomtrent dc vaste commissien der fabri cage uitstelle tot de beraadslagingen over het groote rapport der fabricage aan de orde zullen zijnalsdan zal men nuauwkeuriger alles kunnen bepalen wat der gecommitteerden werkkring aangaat. De lieer Fokker, lid der commissie tot het onderzoek in hoever eene wijziging enz. der thans bestaande stedelijke fabricage wenscheiijk is het voorgestelde omtrent de vaste commissie verdedigendezegt dat men, ja, beknopte maar toch grondregels vindt aangegeven in bet aan de orde zijnde stuk, waarnaar gehandeld moet worden. Hij houdt het er voordat de raad gerust de in behandeling zijnde punten aannemen kanzonder dat do instructie later zal behoeven gewijzigd te worden. De heer Snyder meent, dat men op dit oogenblik wel degelijk de zaak der fabricage in zijn geheelen omvang behandelten wenscht nogmaals zijn gevoelen hieromtrent te zeggen. De heer Byleveld deelt het gevoelen van den heer Fokkeren her haalt dat alleen discussien over de verordening nu gevoerd mogen worden. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. De verordening op den werkkring der vaste commissien wordt alsnu artikeisgewijze voorgelezen. De heer Verbrugge vindt het artikel, hetwelk bepaalt dat de oudste in jaren overal voorzitter is (namelijk als de benoemde voorzitter afwezig is) ongepasten wenscht voor de woorden oudste in jaren" aange nomen te zien „oudste in dienstjaren." De voorzitter zegtdat in alle collcgienStaten-generaalprovinciale Staten enz.de oudste in jaren altijd voorzit. Hij verzoekt den heer Verbrugge zijn amendement te formuleren. Dit amendement wordt geappuijeerd door de heeren van Sonsbeeck en Saloinonson, en bij stemmingmet algemeene stemmenuitgenomen die der voorstellers verworpen. Hierna wordt de geheele verordening gearresteerd. Afschrift zal toegezonden worden aan gedeputeerde Staten. Worden gekozen in de vaste commissie tot het ontwerpen van ver ordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigdde heeren Pas poortvoorzitter (uit kracht der gemeentewet) Verbrugge, van Eekc- lenRekkervan Sonsbeeck. In de vaste commissie van financien de heeren Byleveld, voorzitter, Sifflé, Fak Brouwer, van de Graft Sprenger. In de vaste commissie van fabricagede heeren Paspoort, voorzitter, van UyeVis, Fokker, Salomonson. De noodige publi citeit zal hieraan gegeven worden. De openbare zitting wordt gesloten. Vergadering van den Gemeenteraad te Cioea. Zitting van den 5 julij. Afwezig de heer Kakebeekc. In deze vergadering is 1. Behandeld de questie nopens het betalen der transport-, ver- plegings- en vervangings-kosten van bedelaars, die ten gevolge van reg- teriijk vonnis worden opgezonden. Besloten hieromtrent inlichtingen van den minister van binnenlandsche zaken te vragen. 2. Gearresteerd de rekening der dienstdoende schutterij over 1851. 3. Gearresteerd de rekening van de perceptiekosten der stedelijke middelen over 1851. 4. Voorgelezen de rekening en bcgrooting der oeconomische spijs- uitdeelingen goedgekeurd den daarin gebragten post van J 600als gift uit stadskas. 5. Goedgekeurd eenige staten van oninbare posten en restitutie van belastingen. 6. Ter tafel gebragt en voorgelezen het voorstel met memorie van toelichting van de commissie van het finantiewezentot hervorming van het gansche stelsel van belasting enz. Besloten vrijheid te geven het voorstel en bijlagen te drukken en voor eene geringe retributie verkrijgbaar te stellen, met nitnoodigingdat ieder belangstellende aan den raad zijne gevoelens nopens dit plan doe kennen. 7. Benoemd het stembureau voor de verkiezing van een lid van den raad op 4 en 5 augustus. Benoemd zijn de heeren Vervenne en Hocliarttot plaatsvervangend lid do heer Soutendam. 8. Zonder discussie gearresteerd eene verordening tot verdeeling der gemeente in wijken en omtrent het aanleggen en bijhouden der be volkingsregisters. 9. Behandeld het verzoek van de kolen-tras-ajuin- en aardap pel-meters tot verhooging van meetloon. Met algemeene stemmen per mud met 1 cent verhoogd. 10. Overgelegd en medegedeeld het procesverbaal van gedane kas- opneming. 11Overgelegd eenige Staatsbladen. Daarna is de vergadering gesloten. Vergadering; van de Staten van Zeeland. Zitting van den 6 julij 1852. Present, met den voorzitter, 31 leden. Afwezend zijn de heeren Bommevan Diggelen Benteyn van den Broecke, HenequitiIfakebeekejhr. mr. Paspoort van Grijpskerke, mr. Blaaubeenvan den Bosch de Crane en jhr. de Jonge. De Heer Yis opentnamens den koningde zomervergadering der Staten, en geeft aan haar kennis dat de staatsraad, commissaris des koningsverhinderd wordt in deze bijeenkomst voor te zittenzoodat hij denzelvenovereenkomstig art. 35 der provinciale wetten deze zal vervangen. Aan de vergadering worden medegeeld de brieven van de heeren Bommevan DiggelenBenteynvan den BroeckeHennequin en Kakebeeke houdende kennisgeving dat zij om verschillende redenen verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. Jhr. mr. van Citters en de heeren mr. Wagthocn Krocf, benoemd als leden der commissie voor het onderzoek der geloofsbrievenver wijderen zich voor een korten tijdgedurende welke de vergadering hare werkzaamheden schorst. Deze commissie daarna weder ter vergadering verschenen zijnde brengt, bij monde van jhr. van Citters, haar rapport uit, waarbij, uit hoofde de geloofsbrief cn verder overgelegde stukken in behoor lijke orde zijn bevonden, wordt geconcludeerd tot de toelating van het nieuw benoemde lidden heer Callenfelsde vergadering besluit dien overeenkomstig. Deze heer wordt vervolgens door den griffier binnengeleidlegt de vereischte eeden af en neemt, na door den voorzitter te zijn geluk gewensehtzitting. N Daarna splitst de vergadering zich in nfdeelingenachtervolgcns liet reglement van orde. Tot leden der commissie voor de verzoekschriften wordenmet in achtneming van de wettelijke voorschriften, benoemd de heeren mr. Ivroef, mr. van Deinse en mr. Vogelvanger. De griffier leest voor het koninklijk besluit van den 15 deeemhet 1851 no. 7, waarbij de begrooting der enkel provinciale cn huishou delijke inkomsten en uitgaven over 1853 wordt goedgekeurd, benevens de daartoe betrekkelijke missive van zijne exc. den minister van bin nenlandsche zaken, van den 19 derzelfde maand, no. 164, 2de afd. waarin wordt te kennen gegeven dat, wanneer die begrooting, niet tegenstaande dat daarop de bezoldigiug van eenen provincialen inspec teur van den waterstaat is uitgetrokken zoo als zij ligtis goedge keurd zulks alleen is geschied ten einde den geregel den gang van de dienst niet te stremmen en eene buitengewone vergadering der pro vinciale Staten te mijden terwijl ook over den uilgetrokken post voor die jaarwodde niet zal mogen worden beschikttenzij het besluit der Staten ter regoling van die bezoldiging 's konings goedkeuring er langde waartoe de minister geene vrijheid zou vinden te adviseren. Het jaarverslag wegens den toestand der provincie wordt rondge deeld, bij gelegenheid waarvan de heer Verhagen voorstelt om eene commissie te benoemen tot onderzoek van dat verslagbij vindt on dersteuning bij den lieer Hammacherna eenige tegenspraak van den

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1