MIDDELBUMSCHE C O U R AIV T. m si. 1852. Dingsda 6 Julij. i3c0tutrc« cn ^bmitüötraticn. s T i j ïvs- o rr :i£ i,/. 15inncitlanb0rftc GTijbingcn. ISuitctilanb^che ïEijbiiigcu. cr Achtervolgens Art 3 van het Koninklijk Besluit van den 6 Januarij 1831, no 68 (Staatsblad no. 2), heeft Zijne Exc. de Heer Minister van Financiën, bij resolutie van den 1 Julij jongstleden, bepaald de prijzen, het opgeld daaronder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Staats-Loterij de Loten en Gedeelten van dienvoor de tweede week der trekking van de laatste klasse der 217dc Loterij zullen mogen uitgeven te weten bij verkoop: bij verhuring: Geheele Loten 76,00 Geheele Loten f 30,00 Halve - 38,00 Halve - 15,00 Vijfde - 15,20 Vijfde - 6,00 Tiende Loten - 7,60 Tiende - 3,00 Twintigste - 3,80 Twintigste - 1,50 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd Artikel van dat Besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelenen dezelve gedurig ter inzage van het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 5 Julij 1852. De StaatsraadCommissaris des Koning* in de Provincie Zeeland. Bij delegatie van denzelven De Burgemeester van Middelburg, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. SCHUTTERIJ. De llurgemeester en Vl etliou «Iers van Middelburg m aken bekend Dat de Commissie, welke, ingevolge art. 15 der Wet van den 11 April 1827 op de Schutterijen, voor dit jaar binnen deze Gemeente is zamengesteld tot liet onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uilsluiting, hare zitting zal beginnen op luet Kaadhuis dezer Stad op den 14 Julij aanstaande des voorinid- dags ten tien ure. Wordende overigens dezulken, welke vermeenen redenen vin vrij stelling of uitsluiting aan de Commissie te kunnen voordragen in dachtig gemaakt op de navolgende bepalingen van Zr. Ms. besluit van 28 Juni) 1828 dus luidende Art. 9. Geene vrijstelling of uitsluiting van de dienst zal mogen worden verleend aau personen welke in de artikelen 3 en 4 der wet niet worden opgenoemd of die zieh in de daarbij omsehrevene ge vallen niet bevinden. Art. 10. Aan personen die voorgeven met ziekten of gebreken be- liebt te zijn zal geene vrijstelling worden verleend op vertoon van attesten, maar zullen de zoodanigen worden onderzocht door den Ge nees- en Heelkundige bij de Commissie. Hij die buiten staat is voor de Commissie te verschijnen zal iu zijne woning moeteu onderzocht worden. Art. 11. De onvoorwaardelijke vrijstelling op grond van ziekten of gebreken zal alleenlijk mogen worden verleend op grond van de zoo- dauige welke in het reglement op het onderzoek der Manschappen bij onze beschikking van den 15 Januarij 1821, no. 59 vastgesteld worden opgenoemd als voor de dienst volstrekt buiten staat of een volstrekt of een betrekkelijk onvermogen lot de dienst daarstellende naar welke laatste «le Commissie vooral met bijzondere oplettendheid onderzoek zal doen. Zij die bij nummcrverwisstling in dienst tre den moeten in alle opzigten gezond zijn en vrij van alle gebreken. Art. 12. Als geestelijken bij de onderscheidene gezindheden en als Studenten in de Godgeleerdheid zullen alleen worden vrijgesteld diegenen welke als zoodanig volgens de verordeningen op het stuk der Nationale Militie regt op vrijstelling van deze dienst hebben. Ter bekoming van deze vrijstelling zullen dezelfde bewijzen moe teu worden overgelegd welke voor de vrijstelling van de dienst der Nationale Militie worden gevorderd. Art. 13. 11e voorwaardelijke vrijstellingen vermeld iu art. 3 der wel sub. litt. e g- A en m zullen alleenlijk mogen wor«len verleendingeval de belanghebbenden de volgende bewijsstukken; overleggen als f. De Hoogleeraren en Lectoren aan de Iloogcscholen Athenxe en Seminaria het besluit of de acte van aanstelling of be noeming als zoodanig. g. De uit de dienst van den Staat te Land of ter Zee eervol ont slagene of gepensioneerde Olftcieren het eervol ontslag of de akte van pensioen. h. De Officieren, eervol uit de Schutterij ontslagen wegens veran dering van woonplaats het besluit van ontslag. k. De Broeder van hem die reeds in persoon en voor zichzel- ven bij de Schutterij dient behalve een schriftelijk bewijs van deze dienst, door den Kommandarit der Schutterij af te geven, een schriftelijk bewijs van het Plaatselijk Bestuur dal de die nende Broeder met hem bij zijne Ouders inwoont. I Die aangesteld zijn voor de dienst der Nacht- of Brandwachten en der Brandspuiten een schriftelijk bewijs deswege van het Plaatselijk Bestuur. ■ni. De Lijf- en Huisbedienden een certificaat van den Persoon bij welken zij als zoodanig dienstbaar zijn gecertificeerd door het Plaatselijk Bestuur. Zij die voortdurend uit Armenkassen bedeeld of in de Ar- men-Gestichten opgevoed en onderhouden worden; eene schrif telijke en door het Plaatselijk Bestuur gecertificeerde verklaring van Bestuurders der Gestichten houdende waarin de bedee ling bestaat en sedert wanneer en op welke tijdstippen dezelve genoten is. Art. 16. Diegenen welke voor de Commissie van Onderzoek niet opkomen zullen gehouden worden geene redenen tot vrijstelling le hebben en voor zoo verre zij dienstpligtige nommers getrokken hebbende niet vallen in de termen van art. 3 der Wet, sub a, 6, ccn men van art. 4, zullen zij bij de Schutterij worden inge lijfd blijvende het hun evenwel vrij om hunne redenen tot vrijstel ling in een volgend jaar te doen gelden. En eindelijk, dat zij welke vermeenen mogtenop groud van art. 86 der wetaanspraak te kunnen maken oin bij de lleserve te worden geplaatst of op finaal ontslag, hunne reclames bij de Com missie moeten doen gelden met overlegging van een extract uit bet Stamboek der Schutterij waarbij zij hebben gediend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoortden 2 Julij 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. Br.TALm; MAK PENüIOGKEV over hot Tweede Kwartaalen der Denten Ilorgtngten over het Eerste Halfjaar 1852 zoo ten Kantore van den Betaalmeester als bij Heeren Ontvangers der Directe Belastingen in het Arron dissement Middelburg. jiAMitsjriioiAf;. De Centrale Directie des Eilands Walcheren zal, op Donderdag den 8 Julij 1852, des voormiddags ten elf ure, in het Lokaal van de Directie in de Abdij te Middelburg publiek aanbesteden de leverantie van B«GGE. of VARWE-STROO gebonden tot Bossen Gluihebbende de afmetingen vastge steld bij Besluit van Zijne Excellentie den Minister van Binneulandsclie Zaken, in dato 5 September 1850, no. 47, 3de Afd. A Zullende de conditiën acht dagen te voren ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Directie, en nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Opper-Commies S. ROELSEte Middelburg. \Kl)i:RLl\USnii: M AXREEi-MAATSCHAPPIJT De Directie maakt bekend, dat, ten gevolge der goedkeu ring van de Balans over het Boekjaar 1851, besloten is, volgens het bepaalde bij het 80ste der Artikelen van Over eenkomst, tot do uitkeering van een Dividend van AeHt-en- zestig Gulden over elk geheel Aandeel, groot 1000, en over de Halve, Kwart en Achtste Aandeelcn in evenredig heid tot de betaling van welk Dividendtegen intrekking van liet tweede der bij de nieuwe Aandeelen afgegeven Di vidend-Bewijzen, van heden af aan zal worden gevaceerd bij de Nederlandsche Bank. Amsterdam, den 5 Julij 1852. DE MONCHY, President. DE CLERCQSecretaris. Diakenen der Noderduitsche Hervormde Gemeente berig- tenin de Collecte der voormiddag-godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk, op gisteren gevonden te hebben een ver zegeld pakje, met het opschrift Turyn hetwelk zij hebben doen bezorgen bij Ds. J. J. van Deinse. Middelburg, den 5 Julij 1852. Diakenen voornoemd P. DE BROEKERT, Prteses. J. A. DE WAALScriba. MIDBELBIRG, 5 Julij. In de laatste dagen der verledene week zijn te 's Ilage verschillende buitengewone ministerraden gehouden. Ten ge volge daarvan is Zijne Exc. de minister van binnenlandsche zaken verhinderd geworden zijne vastgesteldo reis naar Goes, ter bijwoning der feestelijke inwijding der werken aan de Oosterschelde te Ilansweert, te volvoeren. Naar wy verne men is deze verhindering opgekomen juist op het oogenblik dat Zijne Exc. van 's Ilage zoude afreizen. Zaturdag namiddag, ongeveer twee ure, arriveerde te Zierikzeemet het koninklijk stoomjagtZ. K. II. de kro on- prins der Nederlandenbegeleid door zijnen gouverneur, jhr. de Casembroot. Jhr. van Doornfungerend kommandant der schutterij, begaf zieh onmiddelijk aan boord, ten einde aan Z. K. II. eene eerewacht aan te bieden waarvoor echter minzaam werd bedankt, daar Z. K. II. het incognito in acht wenschte te nemen. Ten drie ure maakte de heer burge meester Z. K. H. zijne opwachting die ten half vijf ure een rijtoertje door Duiveland deedhetgeen gisteren even eens door Schouwen zou gedaan worden, nadat Z. K. H. des morgens de werven en fabrijken zou bezocht hebben. De tijd van het verblijf van hoogstdenzelven te Zierikzee was nog onbekend. Bij koninklijk besluit van den 29 junij zijn benoemd: tot leden der algemeene commissie van liquidatie der zaken, betreffende de voormalige wees- en momboir-kamersde heeren mr. H. J. II. Modderman, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden; mr. G. van der Jagt Wz, lid van den raad der stad 's Gravenhage; mr. J. W. van der Meer de Wysadvo caat te Amsterdam; jhr. mr. R. J. Schimmelpenninckadvo caat te Amsterdam; mr. G. van Leeuwen, officier van justitie te Alkmaar; mr. A. Bakker, rijks-ontvanger te Rotterdam, en mr. N. Olivierlid van den raad der stad Leyden; 2. tot secretaris der commissiede heer J. A. T. Cohen Stuart commies bij het departement van financien 3. tot voorzitter der commissie de heer mr. II. J. II. Moddermanen tot onder voorzitter, de heer mr. G. van der Jagt Wz.beiden hier boven vermeld. De generaal-majoor Spengler heeft verleden donderdag de betrekking van minister van oorlog nedergelegd en afscheid genomen van de ambtenaren van het departement. Te Alkmaar is bij de stemming van een lid voor de tweede kamer verkozen, de heer J. J. Rochussen, met 716 van de 1423 geldig uitgebragte stemmen. De heeren Borret hadden 319, Sandenberg-Matthiesen 97Salvador 54 stemmen op zich vereenigd. Gedurende de zes eerste maanden van 1852 zijn voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven verleend aan 76 schepen, metende 7466 lasten, als: binnen 's lands gebouwde 11 barken, 7 brikken, 12 schooners, 13 koffen, 23 galjooten en 3 tjalkenen buiten 's lands gebouwde 1 bark2 schoo ners, 1 kof, 2 sloepen en 1 stoomboot. Gedurende hetzelfde tijdvak in 1851 zijn Nederlandsche zeebrieven verleend aan 126 schepen metende 14,697 lasten. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat, met den aanvang van een nieuw leerjaar op 1 october dezes jaars in 's Rijks veeart senijschool te Utrecht als kweekelingen kunnen worden op genomen, tegen betaling van 350 per jaar, zij die hun zestiende jaar hebben bereiktdoch niet ouder zijn dan vier en twintig jaren en bij examen doen blijken kennis te bezit ten van de rekenkunst, de gronden van de spraakkunst der Nederduitsche taal, de gronden der algemeene en vaderland- scbe geschiedenis, de beginselen der aardrijkskunde; dat aan hetzelfde examen zijn onderworpen, doch den leeftijd van achttien jaren behooren te hebben bereikt, zij die, tegen betaling van ƒ100 per jaar, in de school alleen onderwijs en niet tevens buisvesting en verpleging wenschen te ontvan gen; dat de adspiranten zich vóór 15 Augustus e. k., in per soon of schriftelijk, mits portvrij, bij den directeur 3èir~ school moeten aanmelden onder overlegging van een extract uit het geboorte-register, een bewijs van goed gedrag en een bewijs van te zijn gevaccineerd. Gelet op de Nederlandsch-Belgische overeenkomst van 24 april 1851, is door den minister van binnenl. zaken, aan den heer Benjamin Kreps, te Gent in Belgie, tot wederop- zeggens toe, vergund het bevaren van het Nederlandsch ge deelte des kanaals van Terneuzenmet de schroef boot Pearl, tot het uitoefenen eener geregelde dienst tusschen Liverpool en Genthoofdzakelijk tot vervoer van goederendoch ook tot het overbrengen van reizigers. O O Men verzekert, dat de minister van buitenlandsche zaken de heer van Sonsbeeck, in het gebeurde met het ontwerp nopens de Russische schuldvordering, geene aanleiding zal vinden om zijn ontslag uit zijne betrekking te vragen. In den loop der vorige maand hebben te Breda de examens van de adspirantenvoor de militaire en marine academie plaats gehad. Men verneemtdat er zich 108 jon gelingen hebben aangeboden van welke 66 konden worden geplaatst. Den 29 junij is op de buitenreede van Falmonth ten anker gekomen, Zr. Ms. fregat Doggersbank, kapitein ter-zee A. J. de Smit van den Broecke, en zou den 30 of den 1 julij weder van daar vertrekken. Donderdag avond arriveerde te Hellevoetsluis van Ylaar- dingen Zr. Ms. stoomschip de Cycloop, kommandant luite nant-ter-zee 1ste klasse J. C. Pieterse. Vrijdag namiddag is die bodem naar het Nieuwe Diep gestoomd. Vrijdag 11. is te Helvoet binnengekomen Zr. Ms. oor- logschooner de Adder, kapitein-luitenant Wagtendorf van Rynkomende van Suriname. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch beeft besloten dat die stad met gaz zal worden verlicht. Men schrijft ons, dat vele veehouders in de provincie Utrecht do inënting van het rundvee, als voorbehoedmiddel tegen de longziekte, met veel ijver doen aanwenden. Tot dat einde zijn er, van wege de door den minister van bin nenlandsche zaken benoemde commissiereeds een aantal van 200 runderen ingeënt. Uit Groede schrijft men ons De aardappelen-ziekte vertoont zich weder bieren daar, onder anderen bij den landman de Millianoin deze gemeente en in een partijtje van eene zeer vroege soortwaarin vroe ger nimmer de ziekte is opgemerkt. Sedert bet droogweder geworden is maakt zij echter geene vorderingen; droogte ia dus wenschelijk." Als eene bijzonderheid wordt nog uit die plaats medege deelddat de huisvrouw van P. Verstriest, koehouder aldaar verleden vrijdag morgen, nadat zij door den heer Leunis genees- heel- en verloskundige aldaar, daarin is bijgestaan, allergelukkigst is bevallen van eene dochter, waarbij de maag en al de overige ingewanden van den onderbuik vrij goed gevormdgeheel buiten het ligcliaam gevonden werden. Het kind zelf heeft nog 24 uren geleefd en daarbij ook nog eenig voedsel genuttigd. Men verneemt, dat te Veenbuizen een ambtenaar ver wacht wordtafgezonden door de Oostenrijksche regering om de koloniën der maatschappij van weldadigheid op te nemen, ten einde dergelijke inrigtingen in dat ryk tot stand te brengen. Rurgerltfke Stand. Gedurende de afgeloopcne maand zijn in de registers van den burgerlijken stand der stad middelburg: ingeschreven als: Geboren44 kinderen18 van het mannelijke en 26 van het vrouwelijke geslacht Overleden: 25 personen (waarvan vijf elders); 17 van het mannelijke en 8 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven3. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar 4 van 1 tot 5 jaren oud, 2; van 5 tot 10 jaren, 2; van 10 tot 15 0 van 15 tot 20 1 van 20 tot 25 2 van 25 tot 30 0 van 30 tot 35 0 van 35 tot 40 3 van 40 tot 45 1 van 45 tot 50 2 van 50 tot 55 1 van 55 tot 60 3 van CO tot 65 0 van 65 tot 70 2 van 70 tot 75 0 van 75 tot 80 1 van 80 tot 85 1 0.' van 85 tot 90 1. Gehuwd13 paren. Gedurende de maand junij 1852 zijn in de registers van den burgerlijken stand der stad Vlissingen ingeschreven als Geboren: 26 kinderen; 9 van het mannelijke en 17 van het vrouwelijke geslacht Overleden: 27 personen; 11 van het mannelijke en 16 van het vrouwelijke geslacht. (Onder de overledenen zijn begre pen, een militair in het hospitaal en twee elders overledenen die te Ylissingen zijn ingeschreven.) Levenloos aangegeven: één. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 8; van 1 tot 5 jaren oud, 4; van 5 tot 10 jaren, 1; van 10 tot 15 0 van 15 tot 20 3 van 20 tot 25 3 van 25 tot 30 0 van 30 tot 35 2 van 35 tot 40 4 van 40 tot 45 0 van 45 tot 50 0 van 50 tot 55 1 van 55 tot 60 0 van 60 tot 65 0 van 65 tot 70 1. Gehuwd7 paren. Engeland. Londen 1 julij. Heden begaf zich de ko ningin naar het lioogerhuis om het parlement in persoon te verdagen. Het was heerlijk weder, en de weg, welken H. M.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1