MIDDELBUMSCIIE CÖURAN 1852. Dingsdag 29 Junij. jft- 78^ «i ru UVUANiiS i5uitciil<iitb0cftc &i)bingeu. 35c0turcti cn CïöminiöUMticn. sii,i c cixt rwi. iSimientaubdche £ijbi«0cn. uiiini:ijii sic; ss Junij. S V JLT E ar - Gr E Itr E It JL Jl ÏÏJ. i-i* f Gevers van Endegeest, Engelen, van Hall, Bachiene, van Goltstein, Luyben, van Dam vanlsselt, van Zuylen, van Nye- velt, van DoornStorm van 's Gravesandevan LyndenGroen van PrinstererMackay, Iluguenin en de voorzitter. Ep^eland. Londen 24 junij. De zitting van liet liuis der gemeenten leverde gisteren weinig belangrijks op. De burggraaf Jocelyn verzocht aan het gouvernement, in eene uitvoerige redeom overlegging van het rapport der com missie in zake van Ali Mor ad, prins van Opper-Scindië, en diens broeder Meer Koostun. liet gold hierzeide de spre ker, eene onregtvaardigheid van het Britsche bestuur goed te maken als zijnde laatstgenoemde prins die zich aan de zijde der Britten had geschaard, in 1841 door sir Charles Napier in den steek gelaten, vervolgens door zijn broeder uit zijne staten verdreven en trapsgewijze van al zijne bezit tingen beroofd zoodat zijne kinderen en bloedverwanten thans in armoedigen toestand verkeeren. Alle beschuldigingen tegen den prins ingebragtwaren gebleken verdicht te zijn; zijne zaak maakte eene droevige bladzijde in de geschiedenis van het Britsche beheer in Indië uit, en door de overlegging van het door hem verlangde rapport zou de onschuld des prinsen meer en meer aan den dag komen. Ten slotte riep de spreker voor den prins en zijne ongelukkige bloedverwan ten de aandacht en de sympathie van het huis op. Slechts twee leden hebben na dien spreker het woord gevoerd waarop de voortzetting der beraadslaging op morgen werd bepaald. Uit Rome wordt den 14 dezer aan den Morning Herald geschrevendat de paus eindelijk heeft bewilligdom den heer Murray gratie des levens te schenken; de d-oodstraf is in levenslange galeistraf veranderdmen gelooftdat met der tijd ook laatstgenoemde straf door geheelo vrijlating zal worden vervangen. Maandag laatstleden trad in clr. Fletchers kapel, in Flensburycircus alhierde heer Alexander Fletchereen on derwijzer der zondagschool, die over de 105 jaren oud is, als spreker op. De eerwaardige grijsaard scheennaar stem en voorkomen te oordeelen, niet veel meer dan de helft van dien leeftijd bereikt te hebben. Het bezoeken van Ierland schijnt dezen zomer mode onder de Engelsche stedelingen te zijn. Binnen den korten tijd van veertien dagen zijn dertienhonderd bewoners van Engeland te Dublin gearriveerd. Een arm handelaar te Gloucester wiens broeder, eenige jaren geledennaar Australië vertrokken was ontving dezer dagen van hem een zeer welkom teeken van broederlijke liefde in den vorm van een klomp goud. In den bij het geschenk gevoegden brief schreef de broederdat hij naar de mijnen vertrokken was en daar een klomp goud gevonden had welken hij aan zijn broeder verzocht wel te willen aan nemen, en de waarde daarvan te besteden om de noodige toebereidselen te makenten einde zich zelf mot zijn geheel huisgezin naar het groote goudland van het zuiden te bege ven. Het goud is voor niet minder dan 400 p. st. verkocht. De handelaar uit Gloucester is door deze vorstelijke gift in staat gesteld om zich naar zijn broeder te begevenen heeft reeds de noodige stappen gedaan om zijn plan ten uitvoer te brengen. Du itsclilaixl. Weenen 23 junij. De keizer is ook in Debreczin, de hoofdstad der voormalige Ilongaarsche repu bliek, even als op zijne geheele reis door Hongarije., met uitbundige vreugd ontvangen. Men zegt, dat er eene nieuwe jagtwet zal worden uit gevaardigd. De dagbladen behelzen berigten over het verblijf van den heer Thiers te Turyn. Hoezeer hij ook naar openbare eerbewijzingen schijnt te verlangenis de oogst gedurende de acht dagendie hij aldaar heeft doorgebragtzeer dun geweestgelijk te Napels en Rome. De mandie voor eenige jaren de hevigste en dikwijls zeer ongegronde aan- klagten op de Fransche tribune tegen Piemont uitkraaide die Genua, zoo als men zich met ons zal herinneren, een demagogisch broeinest, en Turyn den zetel der ongodsdien stigheid noemdeis thans een bewonderaar en lofredenaar geworden van alles wat hij voorheen afkeurdeverachte lasterde. moet evenwelhetzij te zijner eere gezegd aan velen verklaard hebben, dat hij verkeerd was ingelicht door de dagbladenvooral ook door de Universen dat hjj thans volkomen van zijn ongelijk overtuigd was. Hij heeft den senaat en de zitting der kamer bijgewoond en wist niet genoeg de tact en gematigdheid te roemen die hij daar had aangetroffen. Evenzeer prijst hij de openbare inrigtingenwelke hij bezocht, de scholenmilitaire aka- demie enz. Hij heeft ook eene zitting bijgewoond der akademie van wetenschappenwaarvan hij honorair lid is. Graaf Camille de Cavour zal hem eindelijk het genoegen doeneen diner te zijner eere te gevenen daarmede zal de heer Thiers zich dan waarschijnlijk van Turyn verza digd moeten houden. Berlijn 25 junij. Naar men verneemt zou er lieden door de gevolmagtigden der gecoaliseerde regeringen eene ver trouwelijke conferentie gehouden worden. Men denkt het resultaat daarvan in de algemeene zitting van zaturdag te vernemen. De koningin is gisteren naar Dresden vertrokken. Bij het ministerie is men bezig met het bearbeiden van een wets-ontwerpwaarbij de circulatie in Pruissen van liet papierengeld der Oostenrijksche Staten wordt vergund welke daaromtrent met de regering eene overeenkomst getroffen en bewezen hebben, dat zij ook de middelen hebben tot ver zilvering van dat papier. De ministerraad is gisteren en heden vergaderd tot het afdoen van loopende zaken. De StaaisrnartCommissaris des Konings in de Provincie üReelandverwittigt de belanghebbenden, dat de eerste bijeenkomst der Zomer-Vergadering van de Provin ciale Staten van dit Gewest zal plaats hebben op Diiig-sdag- den 6 Julij aanstaande des voormiddags ten elf ure in de daarvoor bestemde Zaal in de Abdij te Middelburg, en dat de toegang tot die Zaal voor het Publiek zal moeten plaats hebben door de Deur, ter zijde van het Gebouw der Concertzaal op de Groenmarkt aldaar. Middelburg, den 26 Junij 1852. De StaatsraadCommissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCH. De Provinciale Commissie van Onderwijs in 5Eee- land zal hare gewone Zomer-Vergadering houden binnen Middelburg, in de Abdij, op "Woensdag, den 21 Julij 1852, des voormiddags te elf urenzullende op Donderdagden 22 dier maand des morgens te half-negen uren worden over gegaan tot het examineren van zoodanige Aspiranten naar eenigen rang als Onderwijzer, welke, met overlegging van dén of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedragbenevens van eene authentieke acte hunner geboortezichten minste acht dagen te voren bij den Schoolopziener van hun District zullen hebben aangemeld. Middelburg den 28 Junij 1852. ADR. P. VAN DEINSE, Secretaris. De Commissie voor Revaccinatie verwittigt de Inwo ners dezer Stad, dat zij, die gebruik willen maken van de gratis Revaccinatie, zich moeten aanmelden vóór 15 Julij aan staande, bij den ondergeteekende of bij een der Leden dier Commissie. G. RIPPING ,S ecretaris. Diakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente be rigten op gisteren gecollecteerd te hebben als volgt In de Nieuwe-kerkdes voormiddags een gesloten pakje met het opschrift: Kerkte Turyn; des namiddags, twee pak jes, een gesloten met het opschrift: Voor TurynG. A., en een ongeslotenmet het opschriftvoor Turyninhoudende twee 25centstukken; in de Catechisatie een gesloten pakje, met het opschriftvoor het Zendelinggenootschap En in de Koorkerk, een gesloten pakje met het opschrift: voor de Kerk Ut Turyn. Al welke giften zij hebben doen bezorgen' bij Ds. J. J. van Deinse. Middelburg, den 28 Junij 1852. Diakenen voornoemd G. JERAS Praeses. J. A. DE WAAL, Scriba. Wij kunnen thans met zekerheid mededeelendat met de werkzaamheden van het te graven kanaal door het eiland Zuidbeveland aanstaanden donderdag, den 1 julij, een aan vang zal worden gemaakt, en dat het voornemen bestaat, dien dag, des voormiddags ten elf ure, het steken der eerste zode voor dat kanaalbij Hansvreertop plegtige wijze te vieren. Zijne Excellentie1- de minister varr bïnnenlan-dsche zaken zal de feestelijkheid met zijne tegenwoordigheid vereeren, en wordt daartoe overmorgen r des namiddags te Goes verwacht. Wij vernemen nog, dat verscheidene autoriteiten in dit gewest ter bijwoning van dit feest zijn uitgenoodigd geworden, en dat aan den minister en de aanwezige genoodigden een col- lation zal worden aangeboden. Bij de op donderdag 11. plaats gehad hebbende aanbe steding tot het bouwen van eene steenen uitwaterings-sluis achter den zeedijk der Zuidwatcring is dit werk aangenomen door de heeren van Uye alhier, voor eene som van 39,400. De in het verloopen jaar ter reede van Vlissingen ge zonken brik Nuevo Cid, welke later geligt en aldaar in de haven gebragt werd, is zonder inventaris door eene Ant- werpsclie compagnie aangekocht, voor do som van 3070. Te Tilburg is tot lid van de tweede kamer gekozen mr. C. L. A. Beens, ter vervanging van het aftredend lid mr. P. Gouverneur; te Zwolle, getal geldige stemmen 1736, herkozen mr. G. Groen van Prinsterer, aftredend lid mot 928 stemmen; de heer van Diggelen had 808 stemmen bekomen te Leeuwarden, getal stemmen 1806, gekozen mr. S. A. Ver- wey, te Sneek, met 927 stemmen, terwijl mr. J. Bieruma Oosting, aftredend lid866 stemmen heeft bekomen; er waren 13 briefjes van onwaarde. Bij koninklijk besluit van don 3 dezer is het getal kweekelingen op 's rijks kweekschool van militaire genees kundigen te Utrecht, bestemd voor de dienst bij de marine, bepaald op dertig. Uit 'sHage meldt men, dat het vroeger uitgevaardigde verbodom vreemde arbeiders te bezigen, aan publieke wer ken, door het departement- van binnenlandsche zaken is op geheven. Op de door sommige schuttersgilden gevraagde inlich tingen is- bij eirculaire aan dezelven bekend gemaaktdat liet de intentie- van Z. M. den koning isdat het door hoogst- -denzclven vereerde eereteeken zal zijn voor den schutter die de meeste punten zal hebben behaaldmet die» verstande echter, dat, als deze het gilde verlaat of komt tc overlijden het eereteeken aan het gilde in eigendom zal terugkomen om, nadat op hetzelve- de naam van den overwinnaar zal zijn gegraveerd, aan het vaandel of aan den standaart als zege- teeken te worden gehangen. Dezer dagen is magtiging verleendom aan de mili ciens der ligting van 1848, die zich daarfop .-jenbiedende vergunning te verleenen tot het uitoefene lat doi./le buiten- landsche zeevaart, ofschoon zij dat bedrijf v.oed^ u-g inlijving niet uitoefenden. -m Bij Zr. Ms. besluit van den 9 dezer is aan den lieor mr. G. de Clercqvroeger referendaris bij liet departement van financienthans secretaris der Nederlandsche handel maatschappij vergunning verleend tot het aannemen en dragen van liet onderscheidings-teeken van officier der Leopolds-orde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Op den 15 dezer heeft de hooge raad, bij een breedvoe rig en gemotiveerd arrest, beslist dat art. 1C5 der gemeente wet niet van toepassing is op plaatselijke verordeningenuit gevaardigd vóór dat die wet in werking was gekomen. Te 's Ilertogenbosch is opgerigt eene Noord-Braband- sche maatschappij tot bevordering van landbouw, handel en nijverheid. Noord-Braband beeft 180,000 bunders onbe- bouwden grond en 100,000 bunders bóuw- en weilanddie in verachterden staat verkeeren. Eenige hoogschatters van wijlen J. Ie Francq van Berk- hey licbben in de Ilooglandsche kerk te Leyden nabij 's mans graf, een gedenkteeken doen plaatsen, met het opschrift: Hulde aan de wetenschappelijke verdiensten van Jan le Francq van Berkhey, med. doet. en lector in de natuurlijke historie aan de hoogeschool; geboren te Leyden den 28 januarij 1729; overleden den 13 Maart 1812. Aan ieder die tot de oprig- ting heeft bijgedragen is een gispen medaillon vereerd, op de voorzijde van 'smans welgelijkend portret voorzien, op de keerzijde het opschrift van den gedenksteen dragende. De derde vrije of St. Jansmarkt, welke verleden don derdag te 's Ilertogenbosch gehouden werd, was zeer druk bezocht en heeft veel handel en levendigheid in die stad veroorzaakt, waartoe de kermis ook het hare bijbragt. Be halve een aantal paardenrunderen en ander veeallerlei gereedschappen, bloomen enz., was vooral de linnenmarkt goed voorzien en druk bezocht, zijnde daarvan aangevoerd: wit linnen 92,000 ellenruw linnen 15,000 ellenpellen 10,200 ellen; wol 1,110 ponden. In den namiddag werdenonder het spelen der harmonie St. Cecilia, de verschillende premien, zoo va» wege de stad als van wege de maatschappij van handellandbouw en nij verheid, toegekend. Volgens het Tielsch Weekblad is te Beusichem de wijd- beroemde paardenmarkt weder goed bezocht geworden. Hoe zeer het getal hengsten, op den 18 en 19 dezer aanwezig, dat van vorige jaren niet bereiken konwas de aanvoer van paarden op de drie volgende marktdagen buitengemeen groot. Men berekentdat zich op den 22 circa 2000 paarden zoo aan de lijn als in de stallen bevonden. Aan buitenlandsche kooplieden, vooral aan Fransche, heeft het mede niet ontbro ken de aftrek in paarden was zeer voldoende en vele wer den tot hooge prijzen verkocht. Men vermeent de tegen woordige markt voor eene der beste te mogen rekenen, welke in vele jaren aldaar gehouden is. Den 24 dezer is aan de werf der koninklijke fabriek van stoom en andere werktuigen der firma Paul van Vlis singen en Dudok van Heelte Amsterdammet goed gevold te water gelaten bet ijzeren stoomschip genaamd Prins van Oranje gebouwd voor rekening der Amsterdamsche stoom boot-maatschappij onder directie van den lieer Paul van Vlis singen, bestemd voor de vaart van Rotterdam op Duinkerken. Laatstleden donderdag avond, omstreeks half zeven ure, had te Breda op den stadswal, nabij de Ginneken-poort, een noodlottig ongeluk plaats. Eene ledige kar, welke aan den zoogenaamden rosmolen bij de groote sluis stond en waarop zich eenige kinderen met spelen vermaaktenliep eensklaps van den kant in het water, met het ongelukkig gevolg, dat er drie kinderen waaronder twee uit een buisgezin namelijk broeder en zuster, in het water werden medegesleepten allen gewis den dood zouden liebben gevondenware het niet dat de molenaarsknecht P. van Dongen, die juist kwam aanrijden en liet gevaar zag, dadelijk in bet water was gesprongen. Met medehulp van A. Slokkerseen grijsaard van 63 jaren, die zich meermalen bij dergelijke gelegenheden onderscheiden heeft en die zich nu insgelijks te water begaf, terwijl ook jlir. Meyer, majoor der stedelijke schutterij, almede ter plaatse van het ongeval tegenwoordigalles aanwendde om de on- gelukkigen tc redden, mogt het aan deze edele menschen- vrienden eindelijk gelukken twee van de drie kinderen be houden aan wal te brengen, doch het derde, een meisje van 6 jaar (haar broertje was reeds geredj, zonk in de diepte weg, en werd eerst, na- een kwartier zoekens dood op gehaald en alzoo aan de diepbedroefde ouders wedergegeven. Dienzelfden morgen had aldaar een ander betreurenswaar dig ongeluk plaats, daar de sergeant-majoor K., bij bet 5de regement infanteriezich door een pistoolschot van hot leven beeft beroofd. tweede kamer. Zitting van 24 junij. Is algemeen verslag uitgebragt over bet wets-ontwerp tot regeling van bet muntwezen in Nederlandsch Indië. De be raadslagingen daarover zijn bepaald op den 1 julij. Zitting van den 26 junij. Zijn ingekomen inlichtingen van den minister van binnen landsche zaken betreffende een aan hem verzonden adres uit Appelternomtrent de verpligte veroeniging der betrekkingen van schoolonderwijzer, koster en voorzanger; welk stuk, ten fine van rapportin handen eoner commissie gesteld isbe staande uit de lieeren Baud, van der Veen, van Nispen van SevenaerMackay en van der Linden. Het wets-ontwerp betreffende het aandeel van Nederland in de Russische schuld in Holland- isnadat het eerste arti kel en de beweegredenen van het ontwerp eenige wijziging van redactie ondergaan hadden met 32 tegen 21 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd, de heeren: Metman, Stolte, WintgonsSloettot Oldhuis, Schooneveldvan Eek,

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1