MIDDELBURftSCHE COURANT. 1852. Zaturda; N? 77. wmêFs 20 Junij. f BcsUutrctt cm SlbtmtusUvAttcu. ,jnirr Mix u rssciMMitzMjr. ISitutculrtubsdic QTijbiugctt. I5uiteni(inb0chc ïEijbutgcii. H 't -.1 ea^. ^8 foav omtein Cl Do Burgemeester van MiAtlelburg maakt bekend dat de blanco verzoekschriften tot bet bekomen van Akten en Vergunningen voor de Jagt en Visscherij van Maandag den 28 Junij af, op de Gemeente-Secretarie, kosteloos, voor de Inwoners dezer Gemeente zullen verkrijgbaar zijn. Middelburg 25 Junij 1852. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. MC Mit'ICCMXi M'rwi. De Commissie voor Kevacciiiatie verwittigt de Inwo ners dezer Stad, dat zij, die gebruik willen maken van de gratis Revaccinatie, zich moeten aanmelden vóór 15 Julij aan staande, bij den ondergeteekondeof bij een der Leden dier Commissie. G. RIPPING Secretaris De Birectie der Spaarkas voor Bandwerkslicden en Minvermogenden, opgerigt bij de Vereeniging tot het Bezoeken der Armen alhierbrengt ter kennis van de belanghebbenden dat zij hare zittingen tot het ontvangen van Gelden, geregeld zal houden iederen Zaturdag, des avonds ten acht ure, in liet Lokaal van den Algemeenen Armen in de Kerkstraat alhier. De Directie vleit zichdat deze gelegenheidden behoef- tigen Werkman aangeboden om gepaste voorzorgen tegen den winter te nemen, velen moge uitlokken tot deelneming, opdat zij langs dezen weg zich mogen vrijmaken van die ver nederende afhankelijkheid van de openbare of bijzondere milddadigheid, waaraan zij, bij gebreke van tijdige en doel matige voorzorg, maar al te vaak zijn blootgesteld, en waar door eene duurzame verbetering van hunne tijdelijke belan gen wordt belemmerd. De minste inleg die wordt aangenomen is 25 cents en de hoogste 2,50 's weeks. Aan diegenen, die verlangen, alvorens deel te nemen, in lichtingen te ontvangen nopens het doel en de inrigting dezer Spaarkasis de Directie volgaarne bereid zoodanige inlich tingen te geven. Middelburg, 25 Junij 1852. De Directie voornoemd, J. J. DE KANTER, Vt. W. APPEL, Secr. MIDDELBIRG, 35 Junij. De Staats-Courant bevat het koninklijk besluit van 14 dezer' inhoudende voorschriften omtrent de ambtenaren en bedienden bij de provinciale griffien en hunne bezoldigingen. Het is van den volgenden inhoud Art. 1. De ambtenaren bij de provinciale griffien zijn ver deeld in commiesen of hoofden van afdeelingen adjnnct-com- miesen der 1ste klasse; adjunct-commiesen der 2de klasse; eerste klerken tweede klerken. Art. 2. De bedienden bij de provinciale griffien zijn ver deeld in bodenconciërgesvaste knechts. Bode en con ciërge staan in rang gelijk. Art. 3. De bezoldiging der ambtenaren en bedienden bij de provinciale griffien is niet hooger noch lager dan voor ëlken rang in de bij dit besluit gevoegde tabel is bepaald. Zij wordt, binnen de bij deze tabel gestelde grenzen, door de gedeputeerde Staten, onder goedkeuring van onzen minister van binnenlandsche zakenvoor eiken ambtenaar of bediende bepaald. Art. 4. Er kunnen buitengewone beambten en bedienden by de provinciale griffien worden benoemd. Zij erlangen geene vaste aanstelling. Hunne bezoldiging wordt op de in art. 3 voorschrevene wijze bepaald. Duurt hunne dienst minder dan een jaar, dan wordt hunne bezoldiging bepaald in evenredigheid tot hetgeen zijvolgens de in art. 3 bedoelde tabelin een jaar zouden genieten. Art. 5. De gedeputeerde Staten geven van elke door hen gedane benoeming van een ambtenaar of bediende bij de pro vinciale griffieal gaat zij niet met verandering van bezol diging gepaard terstond kennis aan het departement van binnenlandsche zaken. Zij doen dit insgelijks, wanneer zij zoodanigen ambtenaar of bediende hebben geschorst of ontslagen. Art. 6. De tegenwoordige ambtenaren en bedienden bij de provinciale griffien behoudenzoo hunne bezoldiging het in de bij dit besluit gevoegde tabel bepaalde maximum te boven gaat, die bezoldiging, zoo lang zij in hun rang blijven. Zij erlangen zoo hunne bezoldiging lager is dan het voor hunnen rang bepaalde minimum, dit minimum eerst wanneer de geldmiddelen het veroorloven. Art. 7. Het koninklijk besluit van 26 junij 1824, no. 93, is ingetrokken. Dat van 25 mei 1846 no. 66 is op de ambtenaren en bedienden bij de provinciale griffien niet meer van toepassing. De tabelbedoeld in art 3 is voor de verschillende pro vinciën behalve voor Zuid- en Noordholland als volgt Commies, maximum ƒ1500, minimum 1200; adjunct-com mies der 1ste klasse, maximum 1200, minimum ƒ900; ad junct-commies der 2de klasse, maximum 900 minimum 600; eerste klerk, maximum ƒ600, minimum ƒ400; tweede klerk, maximum 400, minimum 200; buitengewoon beambte, maximum 200, minimum ƒ50; bode, conciërge, maximum ƒ600, minimum f 300; vaste knecht maximum ƒ300, minim. ƒ150; buitengewoon bediende, maximumƒ150, minim.50. De uitslag der herstemming voor het lidmaatschap der tweede kamer op 22 junij is in de volgende kiesdistricten al duste Amsterdam herkozen, de heer H. Stolte, met 645 van de 1197 uitgebragte stemmen, tegen den heer J. J. Ro- chussen; te Dordrecht gekozen de heer mr. G..A. de Raadt, die 596, tegen den heer A. Vogelzang, die 467 van de 1073 uitgebragte geldige stemmen bekwam; te Gouda herkozen, de heer mr. G. M. van dor Linden, die 976, tegen den heer mr. G. Groen van Prinstererdie 819 van de 1795 uitge bragte geldige stemmen heeft bekomen. Aan het slot van het verslag der commissie van rap porteurs der tweede kamer, bestaande uit de heeren van Goltstein, Huguenin, Dullertvan Hall en Godcfroiover het ontwerp van wetstrekkende tot verhooging der Staats- begrootingvoor het achterstallige aandeel van Nederland in de Russische schuld in Holland, wordt verklaarddat de groote meerderheid van die commissie, met het oog op de verschillende bezwarendie zich tegen de aanneming van dit wets-voorstel verzetten, en welke door het regerings-ant- woord niet zijn weggenomen, geene vrijheid vindt om der kamer de aanneming van het wets-voorstel aan te raden. Volgens een' aan de Amsterdamsche Courant medege- deelden brief zou de eerlang en zelfs zeer spoedige daarstelling der conventie, tot verbinding van den Nederlandschen en den Belgischen Spoorweg geen twijfel meer opleverenen de lijn loopen van Antwerpen naar den Moerdijkover Rozendaal met een' zijtak naar Breda. Omtrent de vervulling van de openvallende ministeriële betrekkingen is heden niets zekers bekend. Men zegtdat het uitzigt op eene spoedige benoeming van een minister voor het departement van justitie niet is verbeterd, en dat daar over nog onderhandelingen zullen moeten plaats hebben. Naar men uit 's llage verneemt zal Z. K. II. de prins van Oranje, gedurende den vacantie-tijd, vergezeld van zijnen gouverneur, de provinciën Zuidholland, Noordbrabant en Zee land doorreizenen daarbij ingevolge Zr. Ms. verlangen het incognito in acht nemen. Uit Breda den 23 junij meldt de courant dier stad: Laatstleden zaturdag en zondag hebben er ernstige twis ten en vechtpartijen tusschen manschappen van het hier in garnizoen liggende 2de regement vesting-artillerie en van het 5de regement infanterie plaats gehad; verscheidene manschap pen zijn van weerszijde gekwetst geraakt. Door de gepaste maatregelen zoo van de militaire overhedenhet plaatselijk kommandement, als van de politie, is echter aan deze wan ordelijkheden een einde gemaakt." Van de vier kinderen, waarvan de huisvrouw van den schuitenjager C. C. Spaans den 16 dezer te Delft bevallen is, zijn zaturdag 11. de drie zoontjes overleden; het dochtertje was (zoo als gemeld is) levenloos geboren. De generaal-majoor Voet is verleden zondag, in den ouderdom van 59 jaren, nabij Rijswijk overleden. Men schrijft uit Zwolle van den 21 dezer: Als bijdrage tot de landhuishoudkunde moge het vol gende dienen Ten gevolge der aardappelziekte en de daarop gevolgde duurte der noodzakelijkste levensbehoeften, geraakte een landman in onze omstreken zoodanig in kommervolle omstandighedendat hij buiten staat was het benoodigde zaaikoren voor zijn land te bekomen. Reeds was een ge deelte van den winter van 1847 verloopen, en nog lag zijn akker onbezaaid. Hij komt eindelijk op de gedachte om de pollen opslag van het gevallene koren des vorigen jaars van de naburige akkers bijeen te verzamelen en die in zijn akkertje, dat hij behoorlijk gemest had, te planten. De land lieden die dit werk zagenlachten hem hartelijk uit en voorspelden hem weinig goeds van dezen zijnen arbeid. Bo ven aller verwachting schoten echter de halmen van dit ge plante koren tot eene lengte op van twee ned. ellen, en waren aan den stam zoo dik als dun riet, terwijl zij voorzien waren van aren ter lengte van twee palmenen die boven dien zeer dik en zwaar waren. Steller dezes heeft dit korenveld gezien, en zich ten hoogste verwonderd op zulk een schralen zandgrond koren te zien groeijen, zoo als hij nimmer gezien had. De eigenaar verhaaldedat hij de pollen in februarijnadat de volst uit den grond was, had opgenomen, en op twee palmen afstands van elkander op zijn akker geplant. Sedert heeft die land man telken jare zijn landje op die wijze met rogge beplant, en steeds met het beste gevolg. Thans staat zijn koren in vollen bloeibelooft weder een' ruimen oogst en heeft daar enboven het voorregt, dat, terwijl het naastbijstaande koren veelal door den zwaren regen en wind is ter neder geslagen dit nog geheel regt staat. Liefhebbers van den landbouw en landhuishoudkunde gaan daarom ook dit korenveld dat in de buurtschap Dieze ligtslechts op een' afstand van een kwartier uurs van de stadmet genoegen bezien en het is te verwonderen dat de wijze van koren-planterij tot nog toe, voor zoover mij bekend is, geene navolging gevonden heeft. Het is waar, dat het veel moeite kost, maar daar dit werk in den nawinter valt, wanneer do landman over het alge meen weinig te arbeiden heeft, en het zoeken van het opge slagen koren door kinderen kan geschieden, zou men met reden verwacht hebbendat deze bearbeiding dadelijk door de landlieden zou in het werk gesteld zijndaar die moeite zoo ruimschoots beloond wordt." Den 19 dezer is te Harlingen de aldaar, door de krach tige medewerking van het rijk, de provincie en de stad daar- gestelde havenkom, met eene gepaste plegtigheid geopend, en is het stoomschip I riso het eerste vaartuig geweest het welk in dezelve is binnengeloopen. Men belooft zicli van deze nieuwe inrigting veel goeds, niet alleen voor de stad Ilarlingen, maar voor den handel en het verkeer van geheel Friesland. Volgens een uit Londen bij de regering ontvangen be- rigt, zal de wereld-tentoonstelling te New-York worden ge opend op den 2 mei 1853. De heer Charles Buschek, no. 6, Charing Cross te Londenis aangewezen als directeur in Europa, voor de belangen van de tentoonstelling, en biedt zich aan tot het geven van de inlichtingen die mogten ver langd worden. Men schrijft ons uit Vlissingen 24 julij Gisteren had te dezer stede, onder de gezamenlijke le den jder handboogschutterij Willem IIIde mededinging plaats naar het eereteeken dit jaar als premie aan de verschillende handboogschutterijen door Z. M. geschonken. De strijd werd voorafgegaan door een netten optogt, daar de leden ten 2 urevergezeld van vier schildknapen en begeleid door mu- zijk de banier uit het huis van den hoofddeken afhaalden. Daarmede in de doelen gearriveerd zijndedeed de hoofd deken eene korte toespraak, wees te gelijker tijd op het voor regt van den tegenwoordigen vorst tot beschermheer te hebben, en op de bijzondere medewerking van velenzonder welke bezwaarlijk in deze talrijke en bloeijende vereeniging die zelfde eendragt, levendigheid en jjver tot vooruitgang zou kunnen bestaan. Na het bepaald aantal schoten gedaan te hebben, moest door twee der schutters, een gewoon en een buitengewoon lid, die beide elk de meeste, zijnde 81, punten behaald had den gekampt worden, hetgeen tot tweemaal herhaald werd en alstoen het schot besliste ten voordeele van het ^ewone lidhetwelk dadelijk met het eereteeken omhangen als over winnaar te onderscheiden was. Op nieuw begaf men zich in optogt door de stadmet de vaandels der sociëteit, hetwelk een schoon gezigt ople verde, van alle kanten de menigte uitlokte, welke niet ten onregte dien dag als een feest beschouwd heeft." Kerknieuws. Tot predikant bij de Hervormde ge meente te Zwolle is beroepen ds. II. T. de Blaauw thans te Hoorn. De breede kerkeraad der Waalsche gemeente te Rot terdam heeft den 15 dezer, uit het bevorens gemaakte drie tal tot predikant bij die gemeente beroepen den heer A. Ré- ville, candidaat voor do heilige dienst en sedert september des vorigen jaars tijdelijk met een gedeelte van het dienst werk bij die gemeente belast. Engeland. Londen 21 junij. Gisteren is de 15de verjaardag van Hs. Ms. troonsbestijging zeer feestelijk door de hoofdstad gevierd. Volgens sommige dagbladen zal de prorogatie van het par lement den 1 julij en de ontbinding den volgenden dag plaats hebbenmaar de troonrede niet door H. M. in persoon wor den uitgesproken. De jongste proclamatie tegen de processien der R. Ka- tholijken heeft in Ierland groot misnoegen verwekt en zelfs vele Protestanten verwonderd, naardien de aanleiding daartoe reeds twee jaren heugde. Men denkt dat de uitwerking dezer zaak zeer ongunstig voor de ministeriële candidaten zijn zal. De directeuren der Oost-Indische compagnie gaven eer gisteren een prachtig afscheids-banket van ruim tweehonderd couverts aan lord F. Fitzclarencedie naar Bombay vertrekt om het opper-bevel over de troepen op zich te nemen. De inscheping van landverhuizers in de haven van Li- verpool neemt meer en meer toe. Alleen in den loop dezer week zullen weder ruim 1800 personenmeestendeels naar Australiëvan daar vertrekken. Laatstl. vrijdag had te Edinburg de onthulling plaats van een bronzen ruiterstandbeeldaldaar ter eere van den hertog van Wellington opgerigt. De vervaardiger van dit zeer gelijkend bronzen standbeeld, het eerste van dien aard in Schotland gegoten is de heer Steel. Men herinnert zich, dat voor eenigen tijd een Engelsch- man met name Murray te Rome ter dood veroordeeld was als hebbende te Ancona in 1849 oogluikend personen laten ver moorden voor welke hij als policie-boambte waken moest en dat de Britsche regering, overeenkomstig den in het par lement door verscheiden leden uitgedrukten wensch bij de pauselijke regering voor den veroordeelde opgekomen is. De Morning-IIerald berigt thans zonder vermelding van bijzon derheden dat het doodvonnis tegen Murray niet zal worden voltrokken. Buitsclilfmd. Weenen 19 junij. Volgens berigten uit Temeswar is de voortzetting van de reis des keizers wegens het regenachtige weder vervroegd, zoodat hij reeds den" 15 vertrokken en nog dien eigen dag te Arad aangekomen is. Van daar wordt de reis naar Groswardein en vervolgens naar Debreezin voortgezet. De verdere reistogten zullen na de terugkomst te Ofen vastgesteld worden. De keizer zal te Ofen tot den 25 blijven. Men verzekert, dat de Belgische regering de bemid deling van Oostenrijk ingeroepen heeft in het ingewikkelde geschil met Frankrijk over de tariefsquestiete gelijker tijd zoude België zich aan Pruissen en Rusland gewend hebben. De hertogin van Berry wor.dt dezer dagen verwacht bij den graaf en de gravin van Chambord op Froschdorf. In Gallicie liep het geruchtdat van 1 julij alle niet Oostenrijksche dagbladen in Oostenrijk zouden verboden worden Een brief uit Troppau meldt, dat verscheidene Isrnë- liten bevel hebben Ontvangen de stad te verlaten en hunne huizen te verkoopen. De keizer heeft aan de Hongaren eene amnestie wegens staatkundige misdrijven geschonken zonder eenige uitzonde ring. Wijders heeft hij' de verbeurdverklaring opgeheven welke tegen sommige ballingen was uitgesproken. Berlijn 21 junij. De keizer van Rusland wordt den 10 julij verwacht. De gemaakte bepalingen zijn dusook om aan den wensch van de hooge bloedverwanten der keizerin gehoor te geven, gewijzigd, zoodat haar geboortedag, 13 julij, te Potsdam zal gevierd worden.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1