MIDDELBUMSCHE C 0 E R AIV T. 1852. Donderdag N| 76. 24 Junij. ©eistuircn eti Qtbrniiiisitriittew. ,w/ms #f m a Vyiw FMarjuxewEsr. BESTOJR J!ER ROMEIVIvV. i3ituicnlaiib$clte 35uitctilAttb0j;lt£ &ijbtngctt. J-7r De •«rïriiiT der Staten van Zeeland, brengt ter ken nis van de belanghebbenden, dat, ter voldoening aan artikel 103 en 119 der wet van den 6 Julij 1850 (Staatsblad no. 39), bij den Drukker van het Gewestelijk Bestuur U. F. AUER te Middelburgalgemeen verkrijgbaar zijn gesteldtegen vol doening der drukkosten 1. De Rekening wegens de enkel Provinciale en Huishou delijke Inkomsten en Uitgaven van dit Gewest, over de dienst 1850 2. De Begrooting der kosten van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, voor zooVeel het Rijksbestuur is, voor het dienstjaar 1853en 3. De Begrooting der enkel Provinciale en Huishoudelijke Inkomsten en Uitgaven van dit Gewest, voor do dienst 1853. Middelburg den 21 Junij 1852. De Griffier der Staten voornoemd S. VAN DER SWALME. Op Vrijdag den 2 Julij 1852 des voormiddags ten 10 ure, zal in het Gemeentehuis te Colijnsplaat door den Ont vanger der Registratie en Domeinen te Colijnsplaat, ten over staan van den Notaris L. VAN DER MOER aldaar, in het openbaar verpacht worden: BIET JTAISTREIST der BIo- inaniale Heerlijklieilen Colijnsplaat en Bfoordhe- veland, en zulks voor den tijd van vijfjaren; aangaande welk Jagtregt en de Voorwaarden der Verpachting nadere informatien (bij vrachtvrije Brieven) te bekomen zijn bij voor noemden Ontvangerten wiens Kantoor de Voorwaarden dei- Verpachting te lezen liggen. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Colijnsplaat, MOOYAART. ,i lAB/ivri:r wg De Centrale Rlrectie des Eilands Walcheren zal, op Donderdag den 8 Julij 1852, des voormiddags ten elf ure, in het Lokaal van de Directie in de Abdij te Middelburg publiek aanbesteden de leverantie van JllORfiE- of TARWE-STROO gebonden tot Bossen Gluihebbende de afmetingen vastge steld bij Besluit van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandscho Zaken, in dato 5 September 1850, no. 47, 3de Afd. A. Zullende de conditiën acht dagen te voren ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Directie, cn nadere inlichtingen te bekomen zyn bij den Opper-Commie3 S. ROELSEte Middelburg. Diakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente be rin-ten op gisteren gecollecteerd te hebben een pakjemet het opschrift: Voor Turynhetwelk zij hebben doen bezor gen bij Ds. J. J. van Deinse. Middelburg, 23 Junij 1852. Diakenen voornoemd G. JERAS Praeses. J. A. DE WAAL, Scriba. HIDDEhBVRfi, 33 JTiinij. Zr. Ms. fregat Doggersbank, kapitein-ter-zee A. J. de Smit van den Bfoeckeis heden ochtend door Zr. Ms stoom schip Gedeh van do reede van Vlissingen naar zee ge sleept, aan boord hebbende de adelborsten van het 2de en 3de studiejaar. Men houdt tlians de benoeming van den heer mr. M. H. Godefroi, tot minister van justitie, voor zeker. Bij besluit van den 18 junij jl. heeft Z. M. goedge vonden: 1. eervol ontslag te verleenen aan don heer B. J„ Thomaes op zijn verzoek als beheerder van den polder Nieuw-Westenrijk en 2. te benoemen: tot dijkgraaf van den Oud-Kraaijertpolder, den heer B. Nieuwenhuise tot dijkgraaf van den polder Oud-Wolphaartsdijkden heer J. Tolhoek tot gezworen bij de vrije polders van Tholen den heer II. van Gorsel; tot gezworen bij den polder Oud-Wolphaartsdijk den heer H. van Strien. Bij besluit van 19 junij heeft Z. M. benoemd, bij de dienst doende schutterij te Vlissingentot 2den luitenant, den heer J. P. I. Buteux. Bij besluit van den 14 junij is, met ingang van den eer sten april te vorenaan den eervol ontslagen inspecteur van uitrusting, levensmiddelen en kleeding der marine den heer L. Vissereen pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van ƒ1517 'sjaars, verleend. Bij besluit van den 17 dezer heeft Z. M. goedgevonden, de kapiteins J. F. Thyrion (schrijvende Thirion) en 11. A. van Otterlooplaatselijke adjudanten der 1ste klassede eerste te Hellevoetsluisde andere te Bergen-op-Zoomingevolge hunne aanvragenuit hoofde van ligchaamsgebrekenop pensioen te stellen. Ook heeft Z. M. goedgevonden, bij besluit van den 18 dezer te benoemenbij den plaatselijken staftot plaatselijk adjudant van de 1ste klasse te Hellevoetsluis, den kapitein herkomstig van het wapen der infanterie A. W. van Dionant aan wien vroeger het pensioen is toegelegd en tot plaatselijk adjudant van de 2de klasse te Bergen-op-Zoom, den lsten luitenant der infanterie W. F. G. L. Driessenthans het traktement van non-activiteit genietende. - Z. M. heeft in de afgeloopene week zes personen als gouvernements-onderwijzers in Indië benoemd. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis gebragt van belanghebbenden, dat de Pharmacopoea Neerlandica en de Nederlandsche Apotheek, waarvan de exemplaren van zijnentwege werden gewaarmerktop den 1 julij dezes jaars verkrijgbaar zijn aan de rijkspostkantoren, tegen den prijs van 3 voor elk exemplaaren dat derhalve de Pharma copoea Belgica op den eersten januarij 1853 zal zijn afgeschaft. In den loop der volgende week zullen de afdeelingen van de tweede kamer der Staten-Generaal aanvangen met het onderzoek van het ontwerp van wet nopens het armbestuur. Men verzekertdat het voornemen bestaatdat ontwerp nog in den loop der tegenwoordige^ zitting van de Staten-Generaal ten einde te brengen. Den 17 dezer werd de jaarlijksche algemeene vergadering der maatschappij van Nederlandsche Letterkunde te Leyden in het gebouw der maatschappij tot Nut van 't Algemeen op de Ruïne, gehouden. Er waren 65 leden tegenwoordig. Voor den koninklijken wedstrijd in het buksschieten den 18 dezer aan het Iluis in 't Bosch, bij 's Gravenhage, gehouden, hadden zich 120 mededingers doen inschrijven. De prijzen zijn met inspanning betwist. De eerste prijseen dubbele buks voor de jagt, is behaald door den lsten lui tenant von Wrangel van het 4de regement infanteriede tweedeeen gouden horlogiedoor den heer baron van Tuyll van Serooskerkelsten luitenant bij de rijdende artillerie; de derde prijs, cene buks, naar het model van het leger, door den baron van Ileeckerenkapitein bij de rijdende ar tillerieen de vierde, een dergelijke buks, door den luite nant Goetz van het 3de regement dragonders. De maaltijd met welken het feest is beslotenwas allezins luisterrijk cn door don heer de Wit naar eisch aangerigt. Er zijn in ons rijk omstreeks 73,000 kiezers voor leden der Tweede Kamer van do Staten-Generaal. Dat is onge veer 21 ten honderd van de gcheele bevolking. Er hebben echter in 6 enkele districten, te weten in Groningen, Steen- wijk, Deventer, Gorcum, Goes en Boxmeer, ditmaal geene verkiezingen plaats gehad. Te zamen tellen deze C districten 8,324 kiezerszoodat in het geheel omstreeks 65,000 kiezers geroepen zijn om hunne stemmen uit te brengen. Van dit aantal hebben er 35,705 geldige stembriefjes geleverd. Op den 28 dezer zal van Harderwijk vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 120 onder-officieren en manschappenten einde op den 30 dezer in het Nieuwe Diep over te gaan aan boord van het schip Waterloo bestemd naar Oost-Indië, onder kommando van den kapitein der in fanterie van het Oost-Indische leger G. F. Nauta, van verlof terugkeerende, en medegeleider den 2den luitenant der infan terie W. L. Rogge en den officier van gezondheid 3de klasse J. W. E. Arndt. Zr. Ms. stoomschip Cycloop, luitenant der 1ste klasse Pieterseen schooner Atalante, luitenant der 2de klasse Klerck, zijn den 8 dezer te Lerwick aangekomen, het eerste tot overbrenging van den nieuwen haring naar Nederland hot tweede ter bescherming van de haringvloot. Men meldt uit de Willemstad van den 18 dezer In deze omstreken, waar meer dan 20meestoven bestaan, is de jonge meekrap grootendeels zeer slecht gevat en sterven of rotten de geplante kiemen steeds weg. Tot in de vorige week hebben vele landlieden (hoewel, door het reeds zoo ge vorderde saizoen en de slechte hoedanigheid der nieuwe plan ten waarschijnlijk vruchteloos) het mogelijke gedaan, om niet verpligt te zijn dezelve om te rijdenhetgeen reeds op sommige stukken heeft plaats gehad. Ook schijnt de in het vorige jaar geplante moekrapnaar de hoedanigheid en ont wikkeling van het fruit te oordeelenweinig bemoedigens voor den landman op te leveren. Groot zou de ramp voor de arbeidende klasse zijn, indien dit gewas mislukte. Tarwe staat goed, rogge en andere gewassen middelmatig." Rerltnieiiws. Ds. G. Overman, predikant te Gapinge, heeft voor de beroeping naar Nieuwvliet bedankt. ST ATE Oh. G EN JE CIsIAWj. tweede kamer. Zitting van 21 junij. In die zitting is ingekomen een wets-ontwerp tot verkla ring dat liet algemeen nut de onteigening vordert van per- ceelen langs de nieuwe haven te Groningen. De commissie van rapporteurs heeft haar algemeen verslag uitgebragt om trent het wets-ontwerp betreffende het achterstallig aandeel van Nederland in de Russische schuld in Holland. De be raadslaging over dit wets-ontwerp is bepaald op morgen (don derdag). Aan den heer Schooneveld is verlof verleend om dienzelfden dag vragen te rigten aan de regering betreffende de thans ten aanzien van het ministerie bestaande onzeker heid. Door den heer van Nispen van Sevenaar is verslag uitgebragt omtrent inlichtingen van den minister van financien, betreffende de rekening van het opgeheven fonds voor de nationale nijverheid. Eng-eland. Londen 19 junij. Heden achtermiddag is aan het burean van binnenlandsche zaken een kabinetsraad gehouden. De Morning Advertiser meent te weten, dat de minis ters in den heden gehouden kabinetsraad het tijdstip van de ontbinding des parlements hebben vastgesteldalgemeen is men van gevoelendat die ontbinding niet voor 1 julij zal kunnen plaats hebben. In de zitting van het huis der gemeenten heeft gisteren de heer Anstey te kennen gegeven, dat hij eerstdaags de aandacht der vergadering zoude vestigen op de uitdrijving van drie geestelijke personen uit Oostenrijk. Nu reeds gispte hij het gedrag der regering, om deze zaak te sussen. Naar men verneemt, zal de tot dusver aan alle officie ren, der zeemagt gegeven vergunning, om hunne vrouwen en kinderen aan boord mede te nemen, worden ingetrokken, cn zulk*j^m reden, dat het admiraalschip Ilastingsbij de jongste krijg's-operatien in Oost-Indië, niet naar Rangoon was op gezeild. Het voor een paar dagen uit New-York teruggekeerde kolossale ijzeren-stoomschip Great Britainis door cene Australische stoomboot-maatschappij gekocht, en zal den 21 augustus met 1000 passagiers naar Port Philip vertrekken de prijzen van overtogt zijn 7040 en 25 guinjesnaar ge lang van de verschillende kajuiten. De hertog van Wellington gaf gisteren zijn jaarlijksek feest tot herinnering aan den veldslag bij Waterloo; vièr-en- tachtig officierenwelke de gevaren en den roem dier altijd gedenkwaardige overwinning met hem deelden, zaten daar aan. Onder de verdere genoodigden was de gemaal van de koningin. Vroeg in den morgen hadden de vertegenwoordigers der toenmaals met Engeland verbondene mogendheden bezoeken bij den grijzen veldheer afgelegd. Men verzekertdat de Engelsche regering besloten heeft, door middel harer zeemagt, alle aanslagen van Ame- rikaansche gelukzoekers op deVirginische Eilanden af te keereu. De emigratie uit Engeland naar Australië neemt ver bazend toe, en zelfs onder de gegoede klasse besluiten velen zich naar die kolonie te begeven; alleen uit het welbekende Gravesend, een stadje van 30,000 inwoners, aan de Theems, zijn in iets meer dan ééne maand ruim 700 personen vertrok ken. Het ontbreekt de lagere klasse aan middelendaar het gouvernement alleen hen te gemoet komtdie tot veldarbeid dienen kunnen. Behalve de gesprekken over het ongunstige weder, behooren de uitwerkselen van de goud-ontdekkingen tot het dagelijksch discoursdewijl zij zich in Engelandten minste in Londendoen gevoelen. De emigratie naar Australië geeft aan vele handen werk, en de winkels, die uitrustin gen leveren, zijn druk bezig. Ook in andere opzigten doet zich de tegenwoordige financiële gesteldheid gevoelen. De ongekende specie-voorraad, bij de bank van Engeland, hoe wel geen dadelijke vermeerdering van den rijkdom van bij zondere personen zijnde geeft als van zelf het denkbeeld aan de hand dat de heer d'Israeli reeds mededeelde eene renten- vermindering der staatsschuld. De schatkist, hierdoor zeer bevoordeeld, zou alsdan de afschaffing van lasten, die do landbouwende klasse drukkenb. v. de moutbelastingkun nen lijden. De heer d'Israeli heeft dit reeds van verrein zijn adres aan de kiezers van Buckingham, te kennen gege ven. De omstandigheden geven nu aanleidingom de ver wezenlijking van zijn denkbeeld als meer waarschijnlijk te beschouwen. De berigten uit Californië luiden gunstig. In den loop van april was voor bijna drie en een half millioen dollars in goud te San-Francisco ingescheept, en in maart voor eene waarde van twee en een half millioen dollars. Alles kwam in gemeld gewest meer en meer op een' geregelden voet. Men schatte het gemiddeld getal dergenendie uit alle oorden der wereld jaarlijks derwaarts kwamen, op 84,000; nog on langs waren er 2500 uit China gearriveerdmaar te Marys- ville en elders was men nu voornemens, geene Chinezen als gouddelvers meer toe te laten. Duitscliland. Weencn 17 junij. De keizer is den 14, vergezeld van den aartshertog Albrecht, van Mazösögyös te Temeswar aangekomen. De keizer deed zijn intogt te paard en bezocht des namiddags het slagveld tusschen de stad en klein Beeskerek. Zaturdag avond zal de keizer te Debreczin aankomen en er des zondags blijven. Aldaar zal de keizer talrijke deputatien ontvangen. Men blijft verzekerendat do keizer naauwelijks voor het begin van augustus te Weenen terug zal zijn. Onder anderen zoude de keizer ook den Beneden-Donau tot Orsova bezoeken alwaar reeds toebe reidselen tot zijne ontvangst gemaakt worden. Uit Hermannstadt meldt men, dat wegens deelneming aan den Hongaarschen oorlogdoor den krijgsraad bij verstek ter dood zijn veroordeeldde graaf KarcsayJ. BalloF. OesvayF. Vincze en N. Ivriszbay en in effigie opgehangen. De Wiener Zeit. van den 18 meldt, dat wederom éón millioen schatkist-biljetten is verbrand. In het geheel zyn reeds 29 millioenen staatspapieren vernietigd. Een correspondentie-artikel uit Athene behelst het vol gende„Wat in de Maina gedurende den jongsten tijd voor viel is ons hier te Athene niet juist bekend. De regering heeft geen officiële berigten ontvangen of althans niet pu bliek gemaakt. Intusschen is het eene daadzaak, dat te Kala- vrita brieven gevonden zijn die het bewijs leveren dat er eene door het geheele land uitgebreide zamenzwering onder de klooster-geestelijken bestaatvan den berg Athos naar Konstantinopel, eene orthodoxe zamenzwering dagteekenende van den jaro 1846. Ten gevolge dezer brieven en verder onderzoekwerden zoowel te Athene als door het geheele land verscheidene reizende monniken en geestelijken in hech tenis genomen. Overal dagen predikers opdie het volk tot zamenzwering aanzetten. Om zich een denkbeeld te maken van de woede der vrouwen in de Mainadienedat zij een majoor der gendarmerie met 60 man hals over hoofd op de vlugt joegendoor hagelbuijen van steenen. Zij deden zelfs den generaal Germanos Mauromichalis het hazenpad kiezen, nadat zij hem zijn langen grijzen baard hadden uitgerukt. Zij zijn te gevaarlijkeromdatnaar de oude en diep inge wortelde zeden des landsde vrouw onder alle omstandig heden onschendbaar is." Berlijn 20 junij. De koning en de koningin begeven zich den 24 naar den Rijn, om van daar op 2 of 3 julij met de keizerin van Rusland naar Potsdam terug te keeren. Laatstgenoemde zal don volgenden dag, onder geleide des keizersover Stettin naar St. Petersburg vertrekken. De koning zal den 3 augustus de opening van den spoorweg tusschen Brombcr en Dantzig bijwonen. De liquidatie der Duitsche vloot wordt zoo voel moge-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1