MIDDELBURGSCHE COURANT.; v* 1852. Dingsdag m 72. 15 Junij. mSC. )VJ i5coIitcctt cn QömuiiöttraUcu. jr t uttunsetin it ixmtAti. ft i; w i-: estt lus t is». ItlXISVEItlE l v ElHTASrCIEar. besxihjr her i'r rtr.gtnii: _ittbsr-:stjet»tara IHmicnitUibdchc &i)biugctt. 3 "fö^ ,£\v*r 1 BEKEXStJfgJUiiarcHEJV. De StaatsraadCommissaris des Konings in do Provincie Zeeland Gezien de missive van den Iloofd-Ingenieur in het elfde Distriet van den Waterstaat, van den 7 dezer maand, no. 1506 daarbij mededeeling doende, dat de onderhanden zijnde werk zaamheden tot herstel van de enkele Draaibrug over het Kanaal te Neuzendoor nader gekende gebreken als ander zins niet genoeg zijn gevorderd om devolgens de Bekend making van den 14 April 1852, tot den 15 dezer maand ge stremde passage over die Brug op laatstgemeld tijdstip te kunnen heropenen Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat de passage over de enkele Draaibrug over het Kanaal te Neuzen, om bovenbedoelde redenen, zal gestremd blijven tot den 15 Julij aanstaande en dat tot zoo lang voor de overtogt ge bruik gemaakt kan worden van de tijdelijke Brug over de oostelijke Binnensluis van genoemd Kanaalen aan de Bin- nenlandscho Vaartuigen, die anders door genocmdo Sluis zou den passeren, do doortogt door do Westsluizen zal verleend worden. Afdrukken dezer zullen worden gezonden aan de Gemeente- Besturen in het Vijfde District dezer Provincie ten fine van afkondiging en aanplakking, en bovendien zal deze Bekend making geplaatst worden in de Provinciale Zeeuwsche Cou rant en in de Middelburgsche Couranttot algemeene kennis geving, Middelburg, den 10 Junij 1852. De StaatsraadCommissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCH. De Staatsraad. Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Gezien de missive van den Iloofd-Ingenieur in het elfde District van den Waterstaat, van 7 dezer maand, no. 1507, Brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden datten gevolge eener te doene verbetering aan het Uitwaterings-Ka- naal ten westen van dat van Neuzenen de daarmede ge paard gaande daarstelling van een Steenen Duiker, gedurende een tijdsverloop van twee maanden, aanvangende den 15 Julij en eindigende den 15 September 1852 de passage langs den Dyk tusschen de Polders Westdorpe of Nieuwe Vogelschor en Stroodorpe gestremd zal zijn terwijl voor Rij- en Voer tuigen gebruik zal kunnen worden gemaakt van den nabijge legen Dijktusschen de Stroodorpe- en Louisa-Polders. Afdrukken dezer zullen worden gezonden aan de Gemeente- Besturen in het Vijfde District van dit Gewestter afkondi ging en aanplakkingzullende deze Bekendmaking bovendien geplaatst worden in de Provinciale Zeeuwsche Courant en in de Middelburgsche Courant, tot algemeene kennisgeving. Middelburg den 10 Junij 1852. De Staatsraad, Commissaris des Konings voornoemd, VAN VREDENBURCH. De Burgemeester en ttV et Houders van middelburg maken bekend, Dat, naar aanleiding van het Koninklijk Besluit van den 1 Augustus 1831 no. 72 de Dankdag of Godsdienstige Viering der Overwinning van Waterloo dit jaar zal plaats hebben op Zondag den 20 Junij aanstaande. Middelburg, 11 Junij 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSILÉER. SCMtUTTJEItlJr. hoting van den jare 1852. De Burgemeester en "Wethouders vanMitldellmrgl Gelet op Art. 11 van Zr. Ms. besluit van den 21 Maart 1828 Maken bekend: 1. Dat de Alphabetische Naamlijst van al de Personendie aan de Loting van dit jaar voor de Schutterij dezer Gemeente moeten deelnementer inzage van een iegelijk zal liggen op het Raadhuis dezer Stadvan heden tot en met Zaturdag den 10 dezer (des Zondags uitgezonderd) des voormiddags van 9 tot 12 ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn om, in geval hem op die Lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen, die daarop nog behooren te worden aan- geteekend of daarvan moeten worden weggelaten zulks ter kennis te brengen van de Commissiewelke by de Loting tegenwoordig zal zijn. 2. Dat de voorschrevene Loting zal plaatshebben op Woens dag den 23 dezerdes morgens ten 10 ureop de Boven- Voorzaal van het Raadhuis.^ 3. Dat ahnede bij de Loting zullen moeten tegenwoordig zijn, ten einde tot eeno Naloting te worden toegelaten, alle Personen vallende in de jaren der Schutterijwelke uit an dere Gemeenten sedert de laatste^ inschrijvingin deze Ge meente zijn komen inwonen en buiten de termen van dienst- pligtigheid zijn gebleven en 4. Dat niemand tot de Loting zal worden toegelaten dan de Ingeschrevenen zeiven of hunne Gevolmagtigdenten wel ken einde zy, zoowel als hunne Gemagtigden, voorzien zul len moeten zijn van een Oproepings-biljethetwelk ieder hunner van wege het Stedelijk Bestuur zal worden te huis bezorgd. En is hiervan afkondiging geschied waar liet.behoort, den 9 Junij 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. Do Burgemeester van Hiddelhurg maakt bekend dat op Woensdag den 16den Junij 1852, des namiddags ten één ureeene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 14 Junij 1852. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. Op Vrijdag den 2 Julij 1852 des voormiddags ten 10 ure, zal in het Gemeentehuis te Colijnsplaat door den Ont vanger der Registratie en Domeinen te Colijnsplaatten over staan van den Notaris L. VAN DER MOER aldaar, in hot openbaar verpacht wordenHET JAGTRKGT «Ier Do- inaniale Heerlijkheden Colijnsplaat en 1Voordhe- veland en zulks voor den tijd van vijfjaren; aangaande welk Jagtregt en de Voorwaarden der Verpachting nadere informatien (bij vrachtvrije Brieven) te bekomen zijn bij voor noemden Ontvanger, ten wiens Kantoor de Voorwaarden der Verpachting te lezen liggen. De Ontvanger der Registratie en Domeinen to Colijnsplaat MOOYAART. van liet Begrindcn van den Weg van Xaamolag naar den Straatweg van Axel op Xeuzen. Het Plaatselijk Bestuur der Gemeente Zaamslagmet dat van den Zaamslagpolderzullen, krachtens verleende auto risatie, op Donderdag don 1 Julij 1852, des voormiddags ten 10 uredoor het Ministerie van oen daartoe bevoegd Amb tenaar, ten Huize en Herberge van JANNIS DEN DECKER, in Het Wapen van Zeelandte Xaamslagpubliek aan den minstaannemenden trachten aan te besteden Het verbeteren door Begrinding van den Weg van het Dorp Zaamslag, naar den Straatweg van Axel op Neuzentot plus minus twaalf duizend vierkante Ellen, alsmede het onderhoud van denzelven Weg toten met den 1 Mei 1853. De Bestekken en Voorwaarden van Aanbesteding zullen acht dagen vóór de Besteding ter lezing liggen in de Ge meentekamer te Zaamslag en bij den Dijkgraaf van den Zaam slagpolder, den lieer PIETER EEKMAN aldaar; zullende drie dagen vóór de Aanbesteding door den Opzigter do noo- dige aanwijs op het werk worden gedaan. Zeg het voort. De Rcgthebbenden op eene Koeiboot met twee Ban ken, den 12 dezer op de Westerschelde gevischtkunnen zich ter reclame aanmelden bij den Opper-Strandvonder Be westen Schelde te Middelburg. Hiakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente be- rigten, gevonden te hebben in de voormiddag-collecte der Nieuwe Kerk, op gisteren, een gecacheteerd Biljet met het opschrift: voor het Ned. Bijbelgenootschap; hetwelk zy hebben doen bezorgen by den Heer Mr. W. N. Lambrechtsen. Middelburg 14 Juny 1852. Diakenen voornoemd G. JERAS Praeses. J. A. DE WAAL, Scriba. Be Vereeniging tot het Bezoeken tier Armen brengt tor kennis van <le belanghebbenden, dat zij op voorstel van een harer Leden en na kennisneming der van de elders verkregeno gunstige resultaten, besloten heeft op te rigten eene Spaarkas voor behoeftige Handwerkslieden en Minvermogenden ingerigt (wat de hoofdzaak aangaat) naar do to Berlijn bestaande Liedkcsche Spaarkas sen, aldus genoemd naar haren Ontwerper, den Heer Liedkc, Ambto- naar te Berlijn. Het kenmerkend onderscheid dezer Spaarkassenvan die waarin men gelden aanneemt om later met intrest of premie terug te geven, is dit: dat het ingebragte geld wordt teruggegeven in quitantien van voor de Inleggers betaalde Huishuur alsmede in Levensmiddelen en Brand stoffen. De Vereeniging heeft de vrijheid genomenin een onder hare be gunstigers verspreid kort geschrift, de gronden te ontvouwen waarom zij deze soort van Spaarkassen beter en doelmatiger aehtdan die welke enkel geldelijk voordeel heiovenen meent zich daarop bij deze kort heidshalve to mogen beroepen. Zij maakt wijders bekend, dat het Bestuur dezer Spaarkas zal be staan uit zeven leden, te weten uit een Lid van de Directie der Vor- eeniging en een Lid uit iedere der zes Wijk-Commissienwelke gere geld iederen Zaturdag-avond zullen vaceren tot liet ontvangen der in te brengen gelden. De eerste zitdag zal nader worden bekend gemaakt. Overigens vleidt zich de Vereenigingdat hare goede'bedoeling om langs dezen weg den armen te helpen en de armoede te doen ver minderen zal gewaardeerd en ondersteund worden. Mogen vooral behoeftigen Werklieden er door aangespoord worden om zich door eigen kracht en door eigen vlijtlos te maken van die vernederende afhankelijkheid van openbare of bijzondere onderstands- middelen, waaronder zij vaak des winters gebukt gaan. Groot voorzeker is de omvang en de hulp, die do verschillende weldadige inrigtingeu den armen hier ter stede aanbiedendoch zij kunnen slechts do armoede lenigen: haar te doen verminderen is bui ten haar vermogendit kan slechts geschieden door inspanning, goe den wil en het gebruikmaken van goede middelendoor de behoeftigen zeiven. Daartoe wordt hun de behulpzame hand gebodenmogten zij die niet afwijzen of versmaden De Vereeniging vraagt daartoe ook bescheidcnlijk de medewerking harer begunstigers, opdat zij trachten de bij hen bekende behoeftige Werklieden van de nuttigheid dezer inrigting te overtuigen en hen tot deelneming aan te sporen. Middelburg, 14 Junij 1852. VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorzitter. J. M. BRIEVE Secretaris. HIBUEEBVRK, 14 .1 uil IJ. De feesten, bij gelegenheid van de bijeenkomst der loden van de maatschappij van landbouw te Zicrikzce gehouden zijn in goede orde afgeloopen. Ofschoon het weder allerongunstigst was, was er toch eene massa menschen derwaarts gekomen. Op de algemeene vergadering van vrijdag 11 dezer ver klaarde do heer Vis liet presidium neder te leggenwaarop hot gelieele hoofdbestuur zijn voorbeeld volgdezoodat de maat schappij met eene ontbinding bedreigd werd. Op voorstel van den heer O. Verhagen werden echter de heer mr. C. van der Lek de Clercq en jhr. mr. J. F. Schuurbequc Boeye aan het hoofdbestuur toegevoegd, ten einde de maatschappij op andere grondslagen te vestigen. Des avonds heeft de heer de Clercq voorloopig het presidium op zich genomen, de heer W. P. Vis eveneens het secretariaat. Op de tentoon stelling des vrijdags middags was zeer veel vee aangebragt en werden verscheidene bekrooningen gedaan. Des zaturdags moest do zweep worden verreden, die door Z. M. den koning gegeven was; ten 9 ure reden de ringrij- dersten getale van 24naar de afgepaalde plaats. Ongeveer ten Ij ure had J. Geschiere, landman onder Serooskerke (Walcheren)het geluk dien prijs te behalen terwijl door do maatschappij het afdeelings-bestuur en den heer burgemeester van Zierikzeenog eenige prijzen gegeven waren waarvan C. Davidse, van Koudekerkeeen zilveren sigaarkoker, en J. van den Broeke, van Ritthem, een hoofdstel met toebe- hooren erlangden. Ten 3 ure werd door het hoofdbestuur van de aan de voor deze gelegenheid opgeslagen tent aan- gebragte tribune de uitreiking dor prijzen gedaan, nadat de lieer W. P. Vis eene gepaste aanspraak aan do ringrijders had gehouden en het geheele publiek herhaaldelijk den kreet van leve de koning bad aangeheven. Ten 5 ure werd de gewone maaltijd gehouden, waarop de heer president Vis een dronk instelde op Vaderland en Oranje en een op prinsHen- drilcdie dien dag zijn geboortedag vierde terwijl later eene menigte andere toasten werden uitgebragt die luide getuig den van belangstelling in het welzijn der provincie en van landbouw en veeteelt. Het stoomschip Gcdeh is zaturdag morgen van Vlis- singen uit de marinehaven binnendoor naar den Moerdyk gestoomd, om de adelborsten 2de en 3de studiejaar af te ha len, welke overgaan aan boord van het fregat Doggersbank. De korvet Ajax, zaturdag uit het dok op de reede van Vlissingen gehaald, zal, onmiddelijk na de terugkomst van de G e d e h door dit stoomschip naar Holland gesleept worden. Op voorstel van den tegenwoordigen inspecteur van de geneeskundige dienst der land- en zeemagt, is door den minister van oorlog ingetrokken, eene in 1848, op verzoek van den toenmaligen inspecteur-generaal van die dienst, ge maakte verordening, waarbij in den regel de officieren van gezondheid der 3de klasse waren uitgesloten van de genees kundige behandeling der zieken. Bij besluit van 9 junij jl. heeft Z. M. goedgevonden aan den heer mr. II. van Sonsbeeckminister van buiten- landsclie zaken en aan den heer C. F. Pahud minister van koloniën vergunning te verleenen tot het aannemen en dra gen van de onderschcidingstoekonen van ridder grootkruis der Leopolds-ordeaan ieder hunner door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Behalve de in ons vorig no. gemeldezijn nog tot leden van de tweede kamer gekozen Te Zuidhornherkozen de heer G. Reinderste Appin- gadam, dr. R. Westerhof, en te Assen, mr. P. van der Veen te Leeuwarden herstemming tusschen mr. S. A. Verwey en den heer J. Biernma Oosting; te Sneek herkozen mr. H. U. Ilugueninen te Dokkum de heer J. T. ter Bruggen Ilugen- holtzte Zwolle herstemming tusschen mr. Groen van Prins- terer en den heer T. B. G. van Diggelen; te Almelo herko zen dr. W. E. baron van Hoevellte Zutphcn mr. J. P. P. van Zuylen van Nyevelt; te Nijmegen jhr. G. E. G. C. K. Dommer van Poldersveldt; te Thiel de heer E. W. van Dam van Isselt, en te Amersfoort mr. A. W. Engelen; te Gouda herstemming tusschen mr. M. G. van der Linden en mr. G. Groen van Prinstererte Eindhoven herkozen mr. J. B. Botste Maastricht gekozen mr. E. van Wintershovenin plaats van den hoer Borrette Roermond herkozen mr. P. L. de Lom de Berg; te 's Bosch dr. J. H. II. de Poorter, en te Zierikzee mr. S. II. Anemaet, rnet 378 van de 643 geldige stemmen (mr. G. A Fokker verkreeg er 120). De minister van binnenlandsehe zaken heeft de herstem ming, ter benoeming van een lid van de tweede kamer der Staten-Gencraalin de kiesdistricten Leeuwarden, Zwolle, Amsterdam Gouda Dordrecht en Tilburg bepaald op dings- dag den 22 junij aanstaande. Bij koninklijk besluit van 23 mei 11. is aan den minis ter van Staat, mr. H. J. baron van Doorn van Westkapelle, gewezen secretaris van Staat en vice-president van den raad van Stateuit hoofde van den voreischtcn ouderdom en dienst tijd, een pensioen verleend van f 4000 'sjaars. Het Staatsblad no. 122 bevat een koninklijk besluit van 4 junij jl., houdende aanwijzing van Brouwershaven als los plaats voor steenkolen, bij invoer langs de rivieren. Men verneemtdat aan bet departement van binnen landsehe zaken een lokaal zal worden ingerigtbestemd voor de telegrafen-dienst. Alle depêches van het gouvernement zullen van daar uitgaan of daar inkomen. Bij koninklijk besluit van den 9 junij 11. ister bevor dering van het vervaardigen en uitgeven van een Algemeen Nederlandsch Woordenboek over het loopende jaar eene som van 500 uit 's Rijks kas toegestaan. Den 11 dezer is de vier-en-dertigste vergadering der Evangelisch-Luthersche synode op de gewone wijze gesloten. Verleden woensdag is te 'sllage, in bijna 84jarigen ouderdom, overleden Maria Wilhelrnina, gravin van Rhede Ginckelvrouwe van Amerongenoud-hofdame der gemalin van prins Willem V. Zij was de oudste dochter van graaf Atlilone en de eenig overgeblevene dezer familie. Om hare deugden, en vooral om hare onbekrompene weldadigheid Was zij algemeen geacht en beminden liaar verlies is voor velen treffend.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1