MIDDELBURGSE!!® C 0 U R AIV T. 1852. Donderdag N» 70. 10 Jnnij. - 33cöluceti cu Stbrninidttratiett. ïmtucnlaubdche ®ijbingcn. ninnELBtiiiK, o JTimij. 35tttfcnlattb0cftc JEijbtugcn. rUBSZ4(J van den toestand der Gemeente. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat het verslag van den toestand der Gemeente, door hen in de maand April aan den Gemocnteraad gedaan tegen betaling van 50 centsbij de Stadsdrukkers J. C. W. AltorfFer algemeen is verkrijgbaar gesteld. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSIIEER. tjes itt op Donderdag den 17 Junij 1852. GtJEJESB/BCrOTWEBK. Do Uirectio van het Bijbelgenootschap alhier neemt de vrijheidhare godsdienstige Stadgenooten bij vernieuwing opmerkzaam te maken op do door haar opgerigte Godsdiens tige Leesbibliotheek. Volgens ingekomen borigtcn is daarvan aanvankelijk reeds door onderscheidene, zoo betalende als niet betalende Lezers, eon getrouw en zeker ook nuttig ge bruik gemaaktdoch het ware te wenschen dat zulks nog meerder geschiedde, zoo wegens do voortreffelijkheid en do ruime keus der Boekenals omdat de minvermogenden ook gratis lezen kunnen. De Bibliothekarisde Heer van Bon- them Jutting, vaceert tot de afgifte en ontvangst der Boeken iederen Woensdag middag van 12 tot 1 uur terwijl bj hem ook de Catalogussen ii 5 cents te bekomen zijn. De Directie voornoemd, J. BORSIUS, President. A. M. CRAMERSecretaris. W M l Ij Mi .f 1) I ti H li I O, Oiahcnen der TKederduitsche Hervormde C3o- aneente berigten op gisteren avond gecollecteerd te hebben een verzegeld pakje, met het opschrift: Zendeling-Genootschap hetwelk zij hebben doen bezorgen bij Ds. J. J. van Deinsc. MiDDELnuna, 9 Junjj 1852. Diakenen voornoemd, G. JERAS Prmses J. A. DE WAAL, Scriba. Bij gunstig weder zal op morgen donderdag avond ten zeven uro, door het korps muzijkanten der stedelijke dienst doende schutterij muzijk worden gemaakt op de wandeling by de Seispoort. Bij besluit van den 29 mei 11. heeft Z. M. goedgevonden met den 1 julij aanstaande eervol ontslag te verleenen aan den minister van binnenlandsehe zaken als opper-houtvester; en in dezo provincie aan de houtvesters: lste jagt-district jlir. W. D. do Jonge; 2de jagt-district, mr. J. F. Byleveld van Serooskerkoen aan de adjunct-houtvesters lste jagt- district, mr. J. van der Man der c2de jagt-district. mr. W. C. M. de Jonge van Ellcmeet, en zulks onder dankbetuiging aan genoemde heerenvoor de vele belangeloos in die betrek king door hen bowezen diensten. Door Z. M. is benoemd, tot rentmeester van hoogstdeszelfs particuliere domeinen te Zierikzeejhr. W. M. H. de Jonge in stede van wijlen jhr. IC. W. de Jonge. Z. M. heeft, bij besluit van den 4 dezer, goedgevonden te benoemen: bij het 3de regement infanterietot lsten luitenant, naar ouderdom van rang, den 2den luitenant, jhr. IC. W. de Koek, van het regement grenadiers en jagers; bij het 7de regement infanterietot kapitein van de 3de klassenaar ouderdom van rangden lsten luitenant N. C. Yinkhuizen van het 6de regement van het wapenaan den hiervoren tot lsten luitenant benoemden jhr. IC. W. de ICock, van het 3de regement infanterieen aan den lsten luitenant W. J. Ver hagen, van het regement grenadiers en jagors, op hun verzoek te vergunnenonderling van korps te verwisselente dien effectedat de eerstgenoemde in zijnen nieuwen rang bij het regement grenadiers en jagers optrede, en dat laatstgemelde bij het 3de regement infanterie overga; en over te plaatsen, by het regement grenadiers en jagers Zr. Ms. ordonnants- officier, den 2den luitenant jhr. C. H. F. Dumonceau, van het 5de regement infanterie. Verleden vrijdagavond overleed te Amsterdam, in den ouderdom van 54 jaren, de heer P. Huidekoper, oud burge meester der hoofdstadstaatsraad in buitengewone dienst. Wij herhalen dit berigtomdat in eenigo afdrukken van ons vorig nommer de naam foutief voorkomt. Men meldt uit Vlissingen: Dezer dagen kwam alhier de aanschrijving, dat de heer van Meteren, luitenant-ter-zee lste kl.eerste officier van Zr. Ms. stoomschip Gedeh, benoemd is tot kommandant van een stoomschip dat aan de werf te Amsterdam in gereedheid zal gebragt worden by gemelden heer is als eerste officier geplaatst de luit. 2de kl. de Fremery. Op de Gedeh is tot eerste officier benoemd de luit. lste kl. Valentinieerst korteling uit de West-Indien van de korvet de Amphitrite teruggekeerd. In de Gaesche Courant leest men het volgende: Bij de berigtendie wij nu en dan aan andere dag bladen ontleenden, ten opzigte van de groote onderneming, welke op dit eiland tot stand gekomen is, te weten het daarstel- len van een kanaal en hetgeen verder daaraan zal verbonden zijn, kunnen wij nog voegen dat men steeds ijverig voort gaat met het aankoopen der grondendie voor den aanleg van het kanaal benoodigd zijnterwijl al reeds een groot deel dezer gronden aangekocht is. Ooggetuigen roemen de wij ze, waarop men ten deze to werk gaat, en houden het voor zeker, dat alle benoodigde eigendommen zullen kunnen aan gekocht wordenzonder dat de wet op de onteigening daar toe zal moeten worden ingeroepen. Dit bewijst op zichzol- ven veel voor het beleid der ondernemersdoch doet tevens onze Zeeuwsche grondeigenaren in hun waar karakter kennen. Nog vernemen wij uit goede bron, dat bereids eenige ma terialen voor de uitvoering der werken zijn aangevoerd en reeds spoedig aan velen arbeid zal kunnen verschaft worden. Wat betreft de gelegenheid tot communicatie, die tussclien de beide door het kanaal gescheiden doelen dezes eilands zal worden verschaft, kunnen wij mededeelen, dat vier kapitalo bruggen zullen worden gelegd, benevens veilige en ge schikte overgangen voor voetgangersaan do sluizen op de beide einden van hot kanaalzoodat voor voetgangers zes voor rijtuigen vier wegen zullen geopend zijndie ieder ter naauwernood 15 minuten van elkander verwijderd zijn. Het benoodigde maatschappelijke kapitaal van 6,000,000 gulden is bereids geheel volteeken d. Bij het wets-ontwerp tot regeling dor ontvangsten en uitgaven, wegens verstrekkingen tot ultimo 1852, is voorge steld dat in 's Rijks schatkist zullen worden overgebragt de gelden, welke sedert den 1 januarij 1852 opvolgend aan de departementen van marine en oorlog zijn, of tot den laatsten december 1852 zullen worden betaald, wegens verstrekkingen of hulpbetoon ten behoeve van 's Rijks koloniën, van vreemde plaatselijke of andere besturenbijzondere personen of bijzon dere inrigtingen. Uit die geldon wordt aan het departement van marine een crediet geopend, tot en met 31 december 1852, van 200,000, en aan het departement van oorlog van ƒ312,000. Bij beschikking van den minister van binnenlandsehe zaken, van 17 april jl., is aan den directeur en do leeraren van 's Ryks vee-artsenijschool een naauwkeurig onderzoek opgedragen naar do waarde van het voorbehoedmiddel tegen de longziekte van het rundvee, ontdekt door den heer dr. Louis Willemste Hasselt in België. Dat middel bestaat in de inenting der smetstof van de longziekte op gezonde run deren. De commissie te Utrecht heeft in last de uitkomsten van haar onderzoek in eon omstandig schriftelijk rapport aan den minister van binnenlandsehe zaken mede te deelen, welke vervolgens ter algcmeene kennis zullen worden gebragt. Voor de ruiling van Noderlandscho boek- en kunst werken tegen vreemdedoor tussehenkomst van den keer A. Vattemare te Parijs, heeft do minister van binnenlandsehe zaken eeno commissie benoemdbestaande uit de heeren L. J. F. Janssenvoorzitter van het bestuur dor maatschappij van Nederlandscho Letterkundo te Lcydcn J. W. Holtrop, bibliothekaris der koninklijke bibliotheek te 's Gravenhage en R. C. Bakhuyzen van den Brink, beambto by 's Rijks archief te 's Gravenhage. Bijdragen tot die ruiling kunnen, door hen, die daartoo gezind zijn, met aanwijzing dor be stemming, aan do commissie worden ingezonden, onder hot adres van het ministerie van binnenlandsehe zaken to 's Gra venhage. Zr. Ms. stoomschip Cycloop, luitenant-ter-zee lste klasse J. C. Pieterse, is zaturdag uit Texel naar Schot land vertrokken, bestemd zynde om den eersten nieuwen haring over te brengen. Den 7 dezer (op marktdag) is te Haarlem, door don stads-omroeperbij bekkenslag op de straten bekend ge maakt dat dien dag eene openbare volks-voordragt zou ge houden worden voor burgers en buitenlieden, door jhr. M. Salvadorcandidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer." Den 1 dezer is te Beilen door een arbeider, II. do Wilde genaamd, werkende in het land digt bij die plaats, gevonden een stuk goud van een zoklzamcn vorm; alles doet denkondat het zeer oud ishoewel het er gaaf en mooi uitziet. Het schijnt eene soort van halsband te zijn lang werpig eirondvan onder breeder en van boven met een knoop en oog gesloten wordende. Het weegt ruim 6 Ned. looden. Volgens eene zeer oude overleveringzou in den omtrek, waar dit gevonden is, een groote schat verborgen zijn ook zijn vroeger daar oude munten en aarden potten gevonden, en zegt men dat daar ter plaatse een klooster heeft gestaan. Op 4 junij legde de commissaris des konings in Over ijssel te Nijverdal in Twentheden eersten steen oener stoom- weef-fabriek der heeren G. H. Salomonson. In de nabijheid dier fabriek zullen ook ruim 80 woonhuizen voor arbeiders worden gebouwd. De plannen en do inrigting van het ge bouw zyn vervaardigd door de heeren gebr. Schutte en Weiier. Vergadering' van den Gemeenteraad te Kierikzee. Zitting van 7 junij. Afwezig de heer Keiler. De notulen der vergadering van den 1 mei worden gelezenen na eenige wijzigingen goedgekeurd. Tot leden van het stem-bureauop den 8 en 9 dezerbe noemd de heeren mr. van Adrichem en Fokker, plaatsver vanger de heer van der Vliettot lid van de commissie voor hot fonds van de gewapende dienst wordt benoemd de heer Egter, Burgemeester en wethouders worden gemagtigd om de noodige aanvrage te doenten einde tegemoetkoming te erlangen in het onderhoud van twee behoeftige krankzinnigen. Komt in beraadslaging het concept-reglement van orde voor de vergadering van den raad: wordt na eene breedvoerige discussie en daarin gebragte wijzigingen vastgesteld. Eene voorgestelde verandering in het reglement op de tusschen-school wordt gesteld in handen van de heeren A. Moens van Bloois, van Dongen en van Adrichem, op rapport. Bngeianil. Londen 6 junij. Sir G. Grey, gewezen secretaris van staat voor binnenlandsehe zaken, heeft zyne staatkundige geloofsbelijdenis afgelegd aan de kiezers van Morpethgraafschap Northumberland. Zij behelst niets bij zonders en bestaat slechts uit eene korte verdediging van de handels-staatkunde der Wliighpartij. De Franscho uitgewekenen te Londen hebben eene vcr- eenig'ng gevormd, onder den naam van Union Socialiste. Het oogmerk is eene onafhankelijke Franscho drukpers op te rig- teneene broodwinning aan Franscho bannelingen to ver schaffen en een punt van zamentreffen te vormen voor socia listische democraten. Er zal wettelijks een blad uitgegoven worden onder den titel van 1'Europc libre, en alle driemaan den een geschrift onder dien van 1'Union Socialiste. Do di recteuren zijn Louis BlancEtienne Cabet en Pierre Lcroux. De Times van gisteren bevat eene logenstraffing, uit gaande van generaal Changarnier, betrekkelijk het hem ten laste gelegde plan, om eenen inval in Engeland te doen met 12000 man, welk plan hem eerst werd toegedicht door Emile de Girardinin de Presseen dezer dagen is herhaald door Granier de Cassagnac, die erom de logen waarschynlykcr te makenhet cijfer der troepen bijvoegde. Eene deputatie van de koninklijke landbouw-maatschappy zal, ter zake der guano op de Lobos-eilanden, oen onderhoud met den minister hebben. De heer O'Connor heeft het parlement bezochtdoch geene in 't oog loopende blyken van zinneloosheid gegeven. Hij sprak vele leden minzaam aan. Ily heeft de verschillende geregtshoven op nieuw bezocht. In Londen heeft zich eene oppositie gevormd tegen de herkiezing van de vorige parlementsleden. Buitscliland. Weenen 4 junij. Bij de uitvaardiging van het nieuwe wetboek van strafregt, wordt het beginsel aangenomendat al de aan de Oostcnryksche monarchie on derworpene staten één geheel uitmaken, en het blijkt meer en meer, dat men vast besloten heeft om daarby te vol harden. Volgons officiële opgave was de Oostenryksche handels vloot met het begin dezes jaars 9746 schepen sterk, metendo 269,427 tonnen, en bemand met 34,018 koppen, alzoo toe genomen met 249 schepen, 8624 tonnen en 910 man. Men verneemt, dat prins Paul Esterhazy zich naar Pesth zal begeven, om den keizer aan hot hoofd van den Ilongaarschen adel te verwelkomen. Do prins hoeft voor deze plegtighoid een kostuum laten maken, dat, behalvo de edelgesteenten en de wapenen, 20,000 fl. kost. Baron Ilaynau is alhier aangekomenalsmode de rid der von HulsemannOostonryksch gezant in Noord-Amerika. Volgens partikuliere berigten uit Bosnië, is do hoofd stad Serajewo eene prooi der vlammen geworden. Zestien honderd huizen en zes honderd magazynen zijn geheel ver brand. De toestand dezer reeds zoo fel getoisterde bevolking is allertrourigst. - Uit Athene wordt gemeld, dat eene kerkelyke aangc» lcgonheid aldaar de gemoederen in hevige spanning heeft gebragt. Het geldt namelijk het sluiten van een traktaat met den Griekschen patriarch te Konstantinopelvolgen3 hetwelk de kerk des koningryks niet langer een zelfstandig geheel zou uitmaken maar weder onder hot volle gezag van den patriarch zou terugkeeren. Deze zou diensvolgcns voor taan weder de bisschoppen voor Griekenland benoemen, en deze op hunne beurt weder de mindere geestelijken. Dit traktaat kwam na lang oponthoud en uitstel eindelijk zoo verre tot standdat hot aan de kamers ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Het is opmerkelijk, dat de synode, tot hiertoo uitsluitend met de regeling en het bestuur der kerkelyke zaken belastzich voor het ontwerp verklaard heeft. Berlijn 6 junij. Gisteren heeft de aangekondigde zitting van den ministerraadonder voorzitting des koningsplaats gehad. Van het verhandelde is niets uitgelokt, alloon meldt mendat de ministers het omtrent alle hoofdpunten eens zijn, ■frankrijk, Parijs 6 junij. De senaat is gisteren ver gaderd geweestonder het voorzitterschap van den prins Jerome' Napoleon Bonaparte. Verscheidene wets-ontwerpen zyn in deze zitting ingekomen, waaronder die op de open bare werken in Sologne en op de definit.ive regeling der staats-rekening van 1848; vervolgens nam de senaat hot wets ontwerp aan, betrekkelijk de ligting voor dit jaar, ter sterkte van 80,000 manen ging tot donderdag aanstaande uiteen. De prins-president heeft aan een zestal staatkundige ge vangenen genade verleend of verligting van straf geschonken. De beroemde beeldhouwer Pradier is eergisteren plot seling aan do gevolgen oener beroerte overleden. Den 12 dezer zal hier een nieuw blad het licht zien, genaamd Journal de la Cour. Het zal zich van alle politiek onthouden en slechts aan kunsten en wetenschappen, modes en salon-geruchten gewijd zijn. De lieer Méry, mevrouw Ségalas en eenigo andere schrijvers uit de elegante wereld hebben de redactie van dit blad op zich genomen, dat eens in do week verschynt en uit acht fraai gedrukte bladzijden bestaan zal. De heer Eugène Rendudoor het gouvernement naar Duitschland gezondenom daar een onderzoek te doen naar den zedelijken en maatschappelijken toestand der volksmassa, is van zijne reis in deze stad teruggekeerd. Hij heeft 4 maan den in PruissenIlanover, Saksen en Beijeren doorgebragt. - Het aantal in omloop zijnde vervalschte muntstukken blijkt aanmerkelijk te wezen. Sedert het laatst van maart zijn al leen door de bank voor ruim 1500 fr. van zoodanige munt stukken bij de prefectuur van policie gedeponeerd. Ook komt nu en dan valsche gouden munt voor. Het ameublement van bet kasteel Eu zal nu in het openbaar verkocht worden. De vefkooping zal een aanvang

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1