MIDDELBURCrSCHE m COURANT. 1852. Zaturdag 5 Junij. Ucr>iuccu cti Clbmini^ttrattcit. ïmtucnlaubdcfti: ^ijbutgcu. T £»titcnlAitb0cftc öujbiugcn. rFJ.t iti n i v/j fj i n #iy„. Ilct Provinciaal Gei-ej,'isli(if in Zeeland maakt bij deze bekenddat de Kamerwelke gedurende de Vacantievan den 1 Julij aanstaande tot en met den 31 Augustus daaraan volgende belast zal zijn met de afdoening van spoedvcrei- schendo zaken en van Strafzaken hare gewone teregtzittin- gen zal houden op do navolgende dagente weten Maandag den 5 Julij Zaturdag don 17 Julij 19 dito31 dito „2 Augustus, 16 dito, 28 dito, 30 dito, telkens aan te vangen des voormiddags ten tien ureen dat de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke Zaken na de Vacantiezal zijn Dingsdag den 7 September 1852. Middelburg, den 3 Junij 1852. Op last van den Hove Gezien door ons Procureur- De Griffier GeneraalDE BRUYN VAN MELIS- EN M. VERBRUGGE. MARIEKERKE. 14 Augustus .J t I tl ff Hifi Be Burgemeester en Wetliouderg van middelburg1 maken bekend Dat dc Jaarmarkt dezer Gemeente dit jaar zal plaats hebben van den 26 Julij tot den 7 Augustus eerstkomende dat de loting om Standplaatsen zal geschieden op den 19 Julij ten 10 ure, en dat de belanghebbenden zich mitsdien vóór dien tijd bij don Marktmeester moeten aanmelden. Do Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. Do secretai-j-B M. F. LANDSHEER. Met goedkeuring van den lieer Burgemeester zalop Za turdag den 12 Junij 1852, op den Vrouivepoldernaar den Hing gereden en naar do Gaiii gesclioten worden. BTederlandsche MXandel-Maatschappij. De Directie maakt bekend, dat door haar zullen geveild worden, te Amsterdam op Donderdag den 8Julijlb52: »«,843 Kranj. en Kann. JAVA SUIKER, ligg. aldaar. 3§,4»9 18,864 8,»4G 4,SOI DITO DITO DITO DITO Rotterdam. Middelburg. Schiedam. Dordrecht. Do Notitien met do Veilconditien zullen in tyds worden uitgegeven. Amsterdam, 1 Juny 1852. DE MONCIIYPresident. DE CLERCQSecretaris. H1DOELBUHG, 4 JTniiij. Woensdag namiddag ten óón ure is, op het stadhuis alhier, door den voorzitter van den gemeenteraad, de kamer van koophandel en fabrieken geïnstalleerd. Na eenc toespraak van gemolden voorzitterwaarbij hij de leden bijzonder op de belangen der stad wees en hen die ter behartiging aanbeval, waarvoor hij door den heer Luteyn, namens zijne mede-leden werd dank gezegd, is de kamer overgegaan tot het onderzoek der geloofsbrieven, en heeft zij vervolgens tot haren voorzitter benoemd den heer G. J. Sprenger, na don lieer Luteyn, die om daartoe hom bewe gende redenen voor de op hem uitgebragte benoeming had bedankt; tot plaatsvervangend voorzitter, den heer J. F. Fak Brouwer, en tot secretaris den heer C. L. Wagnor; alle welke lieeren de hun opgedragonc betrekkingen aanvaardden. Tot voorzitter van de kamer van koophandel en fa brieken te Vlissingen is gekozen de lieer J. de Groof, en tot secretaris de heer T. C. Dommisse, geen lid der kamer. Mij vernemen, dat Z. Exc. dc minister van binnen landsche zaken voornemens is, omstreeks den C dezer, onze provincie te komen bezoeken. De zomcr-vergadering dor provinciale commissie van onderwijs in Zeeland zal dit jaar alhier gehouden worden op den 21 julij aanstaande. Bij Zr. _Ms. besluiten van den 31 mei 11. zijn de na volgende officieren, ingevolge hunne aanvrage, op pensioen gesteld: W. P. Ilubert, kapitein, plaatselijk adjudant der lste klasse te Utrecht, ten bedrage van/990, en II. J. Lind- wurm, kapitein bij het 7do regement infanterie, ten bedrage van 1035. Z. M. heeft, bij onderscheidene besluiten, goedgevonden te benoemen: bij den plaatselijken staftot plaatseHjk-adjudant der lste klasseden kapitein P. ten Hout, plaatselijk-adju- dant der 2de klasse te Geertruidenbergtot plaatselijk-adju- dant der 2de klasse te Utrecht, den lsten luitenant, her komstig van het wapen der infanterieP. Van Roonaan wien vroeger het pensioen is toegelegd; bij hot korps inge nieurs, mineurs en sapeurs, tot lsten luitenant, naar ouder dom van rang, den 2den luitenant N. van Rhijn, van het korps. De minister van financien, in ervaring gekomen zijnde dat men steeds voortgaat met den verboden invoer van Belgische koperen muntstukken, zoo als weder onlangs is gebleken uit eene bekeuring, door do ambtenaren der in- en uitgaande regten aan de Belgische grenzen gedaanheeft een ieder ge waarschuwd, zich te onthouden van den verboden invoer van Belgische koperen muntstukkenals zijnde het den ambte naren met ernst aanbevolengcstrengelijk daartegen te waken. De minister van binnenlandsche zaken heefttot be vordering van den eenvormigen gang der administratie, met betrekking tot de uitvoering der wet van den 6 maart 1852 (Staatsblad no. 47)eenige voorschriften gegeven, welke met 1 julij aanstaande voorloopig, en tot dat daaromtrent anders zal worden bepaald, zullen moeten in acht genomen worden. Onder toezending van een extract uit de bedoelde voorschrif ten of punten van administratievoor zooveel de werkzaam heden betreft daarbij aan de burgemeesters der gemeenten opgedragen, is lmnne aandacht daarop bijzonder gevestigd. Eerlang zal liun worden gezonden een genoegzaam getal exemplaren der gedrukte stukken," welke, in verband mot do gegevenc voorschriftenter uitvoering der wet gevorderd worden opgemaakt naar de modellendoor den minister van binnenlandsche zaken vastgesteld. Tevens is aan do bestu ren aanbevolen om in het belang der ingezetenen bij tijds af te kondigendat de blanco verzoekschriftenter beko ming van jagt- en visch-akten en van kostelooze vergunnin gen tot uitoefening der visscherijter gemeente-secretarie gratis verkrijgbaar zullen zijn, zoodra dc wet van 6 maart 11. (Staatsblad no. 47) in werking zal zijn gebragt. In het Provinciaal Blad no. 73 van 28 mei 11. vindt men het bovengenoemd extractbenovens dc modellen voor de verzoekschriften om jagt- en visch-akten opgenomen. Dc minister van marine heeft ter kennis gebragtdat in do rigting dor zwarte tonnen van het Slijkgat van Goedo- roedc op omstreeks twaalf kabellengte afstands buitenwaarts van do aldaar liggende zwarte uitertonis geplaatsteenc ijzeren zwart geverwde zeeton in pyramidalen vormname lijk aan do op een beugel bewegende, half bolvormige ton verheft zich een pyramidaal gedeelte, te zamengesteld uit van haar bovenvlak opgaande ijzeren staven (dus open) en aan den spits toeloopenden top voorzien van eenc eivormige digtgevlochten topkorf, welke ruim vier Ncdcrl. ellen boven het oppervlak der zee verheven is. Dit baken-voorwerp ligt on de volgende merken; de toren van Goederende in hot houten mastbaken mees «n do Gostrepard on Schouwen iets buiten het voetstrand van het Westhoofd en in de poi- lingen per miswijzend kompasde toren van Goedcreode Z. O., de kunstlichttoren bij Renesse Z. W. Z.de kunst lichttoren van ^iet draailicht op Schouwen Z. W. ton IV. in de diepte van vier vademen of 76 palmen bij gewoon laag water. Naar men wil zou dc minister van binnenlandsche zaken dezer dagen hot gevoelen van do commissarissen dos konings hebben gevraagd, nopens de te bepalen onderschei- dingsteekenen voor dc burgemeestersnaar aanleiding van art. 76 der gemeentewet. Eergisteren is er een ministerraad gehouden die door al de ministers werd bijgewoond. Men schrijft uit 's Gravcnhagc Do aanstaande be noeming van kolonel II. F. C. baron van Forstner van Dambenoy, tot minister van oorlog, wordt voor zeker ge houden." In den omtrek van 's Gravcnhage hecrscht thans do long ziekte onder het vee meer dan vroeger. Inzonderheid moeten te V oorburg bij verschillendo boeren vele ziekte-gevallen be staan. Op den 2den Pinksterdag zijn te 's Ilage aangekomen on vertrokken, ruim 3800 reizigers. Een Belgisch blad zegtdat de spoorweg van Antwer pen naar Rotterdam, over Eeckeren en Cappellen en tus- schen Calmphout en Putte door, op Rosendaal en tot den Moerdijk zal loopenen van daar do dienst door stoomboo- ten tot Rotterdam zal worden voortgezet. De gchccle af stand zou worden afgelegd in drie uren tijds. Het verzoek van Breda, om de rigting van den weg over die stad te nemenzou door den minister afgeslagen en daarbij gezegd zijndat de Nodorlandsche zaakgelastigde reeds naar Brussel was vertrokkenals brenger der geslotene overeenkomst in deze belangrijke zaak. Met genoegen verneemt mendat de hoofd-commissie tot oprigting van een metalen standbeeld ter eere van Lou- rens Janszoon Coster, den uitvinder der boekdrukkunstmet de volvoering van hare taak zoo ver gevorderd is dat het model in pleisterter hoogte van 12 Rijnl. voetenis afge werkt. Ilct werd ontworpen en bewerkt door den met lof bekenden heer Roycr, te Amsterdam, die den uitvinder heeft voorgesteld in een ruim oppergewaad, met de muts op het hoofd gelijk in het portret van van Campcnin eene gaande houding, de regterhand waarin hij eene losse letter vertoont, opheffende en vooruitstekende, en met dc linker een boek, dat hij tegen de borst druktvasthoudende. Laatstleden zaturdag brak boven de vesting Bourtange een verschrikkelijk onwodcr losvergezeld met liagelstoencn en zwaren regen. Twee personen naar de Bourtange gaan de zagen onder het ratelen van don donder een stuk vuur van omtrent 0,5 el in diameter, met een verblindend licht, uit de lucht vallenzich met eene draaijonde en kronkelende be weging over den grond wentelen en eindelijk op een afstand van ten naasten bij vijf schreden van hen ontploffen, terwijl het daarna zulk oen sterken zwavelreuk verspreidde dat bei den het ademhalen moeijelijk werd zij zijn evenwel met den schrik vrijgekomen. Het vee, dat in de gemeenschappelijke weide graasde, ging van angst aan het brullen, loopen en stootenzoodat eene koe dooi* ccmge anderen op de plaats werd doodgestootenzonder dat de herder die het trachtte te beletten, het verhinderen kon. Zr. Ms. brik de Koerier, kapitein-luitenant-ter-zee W. II. Dittloff Tjassens, is den 20 april 11. op de rivier van Suriname gearriveerd, komende van Hcllevoetsluis. Verleden dingsdag is uit Texel naar da Noordzee ver- trokken Zr. Ms. schooner Atalante, onder bevel van den luit.-ter-zee 2de kl. jhr. A. Ivlerck. Gelijk men weet is deze schooner bestemd tot begeleiding en bewaking der haringvloot. Het Nederlandsche oorlogsfregat Prins van Oranje, is vóór 16 mei te Ncw-York gearriveerd, komende het laatst van Norfolk. Dingsdag 11. is Zr. Ms. brik de Sperwer buiten dienst en hot état-major op non-activiteit gesteld, Het bedrag der giften door den predikans N* Roussel in Nederland ten behoeve der kerk te Ahgoiflöme ingeza meld en waarvoor hij zich openlijk erkentelijk Tietoontis 4744 francs. Aan het thans bekend gemaakte programma van het 7de landhuishoudkundig congres, dat te Leeuwarden den 8, 91011 en 12 dezer maand zal gehouden worden, ont- leencn wij do volgende orde der werkzaamheden: I. Mcdcdoeling van ingekomen stukken. II. Rapporten van commissien van vorige congressen. a. rapport der commissie over eene geologische kaart van ons landb. rapport der commissie over de reglementen op het hengstenkeurenc. rapport der commissie over de ont- veeningen en den turf-accijns als bezwaar daar tegend. rap port der commissie van onderzoek van de wetgeving, be trekkelijk gemeenschappelijke werken tot verbetering van den bodemdroogmakingen enz.e. rapport der commissie tot het beramen van een plan eener landhuishoudkundige Flora van Nederland;/, rapport der commissie over het drooghou- den van polders en droogmaken van plassen; g. rapporten over den zedelijkcn en materiëlen toestand der arbeidende bevolking ten plattenlande en de middelen om dien zooveel mogelijk te verbeterenh. rapport der commissie van onder zoek der middelen, om te geraken tot eene verbeterde inrig- ting der zwengelkooijen enz.; i. rapport der commissie tot het beramen van middelen ter vruchtbaarmaking der thans nog onbebouwde gronden (sterilia)aan gemeenten in dit rijk toebehoorende Tc. rapport der commissie tot onderzoek van de vraagwat wetenschap en ondervinding mogten heb ben geleerd ten opzigte van de kenmerken van en vcrcischten tot bedijkbaarheid van schorren en andere aanwassenop plaatsenwaar eb en vloed gaanl. rapport der commissie tot onderzoek van de vraag: welke beginselen behooren bij het scheuren van nieuw ingedijkte zoute schorren in acht genomen te worden Is de klagt gegronddat ccno vroege scheuring nadeelig werkt op hare productie TIL Bepaling van de plaats waar en den tijd waarop het volgende congres zal worden gehouden. IV. Verzoek aan hen, die in de volgende vergadering iets wensehen voor te stellenom het onderwerp daarvan den dag te voren aan den secretaris op te geven. V. Mededeeling omtrent den uitslag der werkzaamheden in de afdeolingen. VI. a. Berigten van buitengewone verschijnselen, nopens den staat der veldgewassen en veeteelt; b. berigten omtrent het bestaan van gewestelijke en plaatselijke verordeningen ten aanzien van het verjagen of vernielen van schadelijk ge vogelte of insecten; het wegmaaijen van onkruid langs de akkers en op de wegen; het hoeden van schapen op de publieke gronden en wegen of dijken; het opmaken van buurtwegen enz. VII. Benoeming der leden van het bestuur voor het vol gende congres. VIII. Voorstellen van het bestuur en nieuwe punten ter behandeling. IX. Sluiting van het congres. Sturgerl{ike Stand. Gedurcndo de afgcloopene maand zijn in dc registers van den burgerlijken stand der stad m iddellmrg ingeschreven als Geboren 40 kinderen23 van liet mannelijke en 17 van het vrouwelijke geslacht Overleden: 25 personen (waarvan drie elders); 11 van het mannelijke en 14 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven, 2. Van de overledenen waren benedon den ouderdom van een jaar 5 van 1 tot 5 jaren oud3van 5 tot 10 jaren, 1 van 10 tot 15 0 van 15 tot 20 0 van 20 tot 25 0 van 25 tot 30 0 van 30 tot 35 3 van 35 tot 40 1 van 40 tot 45 0 van 45 tot 50 0 van 50 tot 55 5 van 55 tot 60 1 van 00 tot 65 2 van 65 tot 70 2 van 70 tot 75 0 van 75 tot 80 2 van 80 tot 85 0. Gehuwd 30 paren. Gedurende de maand mei 1852 zijn in de registers van den burgerlijken stand der stad A'Iissingen ingeschreven als: Geboren: 24 kinderen; 15 van het mannelijke en 9 van het vrouwelijke geslacht Overleden 23 personen 13 van liet mannelijke en 10 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven: geene. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 8; van 1 tot 5 jaren oud, 5; van 5 tot 10 jaren, 1; van 10 tot 15 1 van 15 tot 20 0 van 20 tot 25 0 van 25 tot 30 1 van 30 tot 35 0 van 35 tot 40 2 van 40 tot 45 0 van 45 tot 50 1 van 50 tot 55 1 van 55 tot 60 0 van 60 tot 65 1 van 65 tot 70 0 van 70 tot 75 2 van 75 tot 80 0 van 80 tot 85 0. Gehuwd10 paren. Ku«eliui(I. Londen 31 mei. De beide parlementshui- zen zijn, tot het houden der Pinkstcrvacantie, voor eenige weinige dagen uiteengegaan. liet stoomschip Europa is in weinig meer dan tien da gen van New-York te Liverpool gearriveerd. Kossuth was te Albany met veel geestdrift ontvangenmaar bestendig krankzoodat het spreken hem somtijds nagenoeg onmoge lijk viel. Met liet stoomfregat Gladiator dat Simons Baai den 18 april verliet, is de ex-gouverneur der Kaapkoloniede luitenant-generaal sir II. Smithmet zijne echtgenoot en ge volg eergisteren alhier teruggekeerd. In den nacht van zaturdag op zondag heeft men te Londen, omstreeks 4 ure, op nieuw een prachtig natuur-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1