MIDDELBURGSCHE COURA iA 1852. Donderdag 3 Jnnij. M ,67. 'A ïicstureu cu Slbmitudttraticu. iSiiinettlAttbdchc tTijbtutjcu. Suitcnlatibdcfac QTijbutgcu. .-T4# jh li H E jY »l I I» I A De Arrondlssements -Reg-tbank te Middelburg, Provincie Zeeland, maakt bij (leze bekend, dat de Kamer, welke, overeenkomstig art. 17 en 18 der Wet op de Reg- terlijke Organisatie, en art. 11 tot en met 15 van het Re glement no. 1vastgesteld bij Koninklijk Besluit van den 14 September 1838 (Staatsblad no. 36), gedurende de Va- cantio, aanvangende den eersten Julij en eindigende den laatsteu Augustus aanstaande, belast zal zijn met de afdoe ning van Burgerlijke en Handelszaken en van Strafzaken, hare gewone teregtzittingen zal houden tweemalen 's weeks te weten Vrijdag den 9 Julij, Zaturdag den 10 Julij, Maandag „12 Dingsdag 13 Vrijdag 23 Zaturdag 24 Maandag 26 Dingsdag 27 voorts Vrijdag den 6 Augustus, Zaturdag den 7 Augustus, Maandag 9 Dingsdag „10 Vrydag 20 Zaturdag „21 Maandag 23 Dingsdag 24 telkens aan te vangen des voormiddags ten tien uremet bepaling, dat op Dingsdag en Vrijdag behandeld zullen wor den de Burgerlijke en Handelszakenen op Maandag en Za turdag de Strafzaken. Zullende do eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke en Handelszaken, na de Vacantio, zijn op Woensdag den 1 Sep tember dezes jaars. Middelburg, den 24 Mei 1852. In kennisso van mij Griffier, LANTSHEER, Gr. XE P Jtt A. n X Cr ft E X X». Diakenen der Nederduitsehe Hervormde Gemeente bo- rigten gecollecteerd te hebbenin de namiddag-godsdienst oefening der Nieuwckerk, op gisteren, ecu verzegeld Pakje, met het opschrift: Voor het Zendeling-Genootschaphetwelk zy hebben doen bezorgen bij Ds. J. J. van Deinsc. Middelburg, don 31 Mei 1852. A. MATZINGER, Prteses. J. A. DE WAAL, Scriba. Liefdadige Landgenooten Ecne ontzettende en noodlottige ramp heeft de gemeente Simons- itaven c. a.bevolkt met 263 zielen, waarvan 199 in do kom van hot Dorp woonden, in den nacht van 9 en 10 dezer getroffen. Tusschen 11 en 12 ure ontstond er brand in de woning van den Bouwman Bastiaan Weedaeen gebouw met riet gedektwelke brand uitslaandedermate in hevigheid toenamdat een oogenblik daarna de dubbele rij huizen meest alle met rieten daken in licht laaije vlam stond, en de vernieling van het gansche Dorp bedreigd werd; met moeite en zorg werden do bewoners met hunne kinderen gered. Mcn- schenlevcns of persoonlijke ongelukken zijn er niet te betreuren; doch het woedende element liet niet toe veel goederen te redden; zoodat dan ook van do meeste inwoners letterlijk alles verbrand is. Des nachts ten één ure kwam schier de geheele weerbare bevolking van de gemeente Zuidland met de plaatselijke brandspuit ter hulpe dadelijk werd dezelve in werking gesteld tegen een hoog gebouw met pannen gedekt, dat zich tusschen gebouwen met rieten daken bevond, en aan het doelmatige overleg der Directie van gemelde spuit zoowel als aan den onversaagden ijver van Zuidlands Burgerij welke eenigon tijd later ondersteund werd door de brandspuiten van GeervlietAb- benbroekHeervliet en Spijkenisseis het te dankendat de brand daar ter plaatse in zijne verwoesting en vernieling is gestuit en ge- bluseht geworden. Do kerk en toren, 14 huizen en 10 schuren, waaronder 6 Bouw- mans-woningenzijn totaal vernield en 3 huizen zwaar beschadigd 22 huisgezinnenbestaande uit 97 zielenhebben door deze ramp schier alles verloren. Met uitzondering van 3 huizen waren al de gebou wen bij verschillende maatschappijen tegen brandschade verzekerd. Betreffende den inboedel was dit slechts bij 5 het geval, zoodat 17 huisgezinnen, bevattende 74 zielen, meest alle tot de arbeidende volks klasse behoorende, door dit onheil van alles beroofd en mocrendeels aan totale armoede ter prooi zijn. De schade is zeer groot I Naar ecne zoo veel mogelijk naamvkcurigo opneming bedraagt dezelve voor geheel behoeftigen de som van ƒ4905. Alléén voor deze, waarde Landgenooten 1 vragen wij van u hulp en ondersteuningwantofschoon wij er aanvankelijk in geslaagd zijn de van alles beroofden in de huizen der inwoners en in het schooi en raadhuis op te nemenen uit onze plaatselijke hulpmiddelen sub- sistentie te verleenen, zoo is het onheil te groot, om dit langdurig te kunnen volhouden veel minder cenig geleden verlies te vergóeden daartoe is onze gemeente te kleinzijn onze inwoners to wcini" be middeld. De ondergeteckendcn uitmakende de Commissie tot onderstand zien zich gedrongen, edele Mensehenvricndenuwen liefdadigen bijstand voor hunne behoeftige en thans van alles beroofde inwoners in te roe pen. Zij smecken udie het zoo menigmaal getoond hebten no" tel kens de blijken geeft, dat gij er uwen lust in vindt te helpen ddar waar uwe hulp gevraagd wordt, om een penningske van hetgeen waarmede de Heer u gezegend heeft, te willen afzonderen, opdat door uwe tusschenkomst het deerniswaardig lot van zoo vele diep ongeluk- kigen moge verzacht en gelenigd worden. Do Algoede doe er n zijne goedkeuring over ondervinden! Do ge ringste gift zal dankbaar aangenomen en doelmatig besteed worden. Met de ontvangst zullen zich do ondergeteckendcn volgaarne be lasten terwijl door middel der dagbladen van het outvangene zal wor den melding gemaakt. Dc Plaatselijke Comrnissic Simonsiiaven J- B. PREUYTBurgemeester, den 15 Mei 1852. JOH. DE JONGH1 JAN DE JONG, fRaadsleden. J. HUISKAMP, Predikant. G. NO TEBOOM, Leden van den J. MOOLDkK, j Iverkeraad. Dc ondergeteekende, door de Commissie hierboven ge noemd, tot de ontvangst van liefdegiften, hetzij in geld, hetzij in kleedingstukken of anderzins, uit deze Provincie, verzocht zijndeen bekend met den deernis vaardigen toe stand, waarin het voor het grootste gedeelte verwoeste dorp Simonshaven, bij Brielle, gestort is, neemt de vrijheid de hulp van Zeelands gegoede Inwoners even dringend als be scheiden in te roepen, opdat het lot van zoovele noodlijdenden in deze kleineweinig bekende en zwaar geteisterde Ge meente, ook door hunne bekende liefdadigheid moge gelenigd worden. Ook do Ileeren GEBR. ABRAHAMS en VAN BENT1IEM JUTTING, Boekhandelaars te Middelburg, zullen zich mede met het ontvangen van liefdegiften belasten. Oost- en West-Souburg 31 Mei 1852. C. A. KAM. JIIIIIIKLRiik;3 .Tuitij. Z. M. de koning heeft verleden zaturdag morgen dc resi dentie verlaten zich begevende naar het Loo. Iloogstdezelve werd vergezeld door den hiiteiutlit-generaal jhr. E. A. Klerck chef van het militaire huis des konings. Bij Zr. Ms. besluit van den 22 mei 11. is de officier van gezondheid 3de klasse C. J. H. Iluberwald, met den laatsten dier maand, op zijn daartoe gedaan verzoek, in partikulicr belang, eervol uit do dienst ontslagen. De minister van justitie heeft, bij aanschrijving van 26 mei jl.de hoofden der policie in de grensprovinciën uitge- noodigd, zorg te dragen en te doen dragen, dat de vorplig- tingenwelke op hen rusteningevolge art. 3 en 4 der over eenkomsten, tot wering van den sluikhandel, tusschen Nederland en België en tusschen Nederland en Pruissen gesloten (Staats blad 1852, no. 12 en 53), ook met de meeste naauwgezetheid worden toegepast. Bij die artikelen zijn bijzondere maatregelen vastgesteld ten aanzien van vreemdelingen diehoewel geene goederen bij zich dragende, echter verdacht staan van zich met sluikhandel bezig te houden. De zoodanigen moeten, wanneer zij niet voorzien zijn van een regelmatig paspoort, voor de bevoegde overheid, dat is voor het hoofd van policie der gemeente, worden gebragt, die, volgens de wet van den 13 augustus 1849 (Staatsblad no. 39), hunne verwijdering zal bevelen en doen ten uitvoer brengen. Ten gevolge dezer bepaling zijn de hier bedoelde vreemdelingen uitgesloten van elke toelating. Ingevolge uitnoodiging van Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken zijn de gemeente-besturen uitgenoodigd, om den inhoud der in 1850 gegevene circulaires, betreffende de storting in do kassen der korpsen van do remplacements- gelden, bij notarieel contract bedongen, als herhaald te be schouwen, en ook van toepassing op de ligting van 1852, en om mitsdien, ten aanzien van de geremplaceerde lotelingen van de ligting dezes jaarste handelen zoo als bij evenge- melde circulaires werd voorgeschreven met betrekking tot die van 1850en tevens om zoo veel mogelijk van hunne zijde te bevordoren, dat de geromplaceerdon aan de ten deze op hen rustende verpligtingen voldoen. Wij zijn onderrigtzegt het Zondagsbladdat bij Z. M. het voornemen bestaat om de groot tenue-rok van het korps grenadiers eene verandering te doen oudergaan. De lissen over de borst zouden namelijk vervallen, en voor do officieren vervangen worden door goud-borduursel op kraag en opslagen. Ook zouden de jassen bij do bataillons jagers gewijzigd worden en voortaan met eene ry knoopen zijn. Do modellen zijn reeds vervaardigd. De koninklijke Nederlandsehe en andere scherp- en handboogschutters-gilden hebben van wege Z. M den koning ontvangen het onderscheidingsteeken voor den schutterkoning die in den aanstaanden wedstrijd bij ieder gildein een be paald getal schoten, do meeste punten zal hebben behaald. Dat onderscheidingsteeken is voor de koninklijke scherps-schut- ters-gilden van zilver, zwaar verguld, rijk bewerktaan de eene zijde een schild, waarop do gekroonde Ilollandsche Leeuwhet schild rustende op twee kruislings liggende buk sen omgeven met lauwer-eikentakken en stralen en gedekt met de koninklijke kroonen aan de keerzijdo het jaartal 1852, omgeven met een band, waarop staat: voor bet koningschie- ten van wege den opper-beschermheer. Daarbij is gevoegd een zijden met zilver doorwerkte oranjebandbestemd om dat onderscheidingsteeken en sautoir te dragen. De overige schuttersgilden hebben dezelfde decoratie in zilver en den band van lichtblaauwe zijde met zilver. Als eene zeldzaamheid kan worden medegedeeld, dat een oude loods en zijne vrouw, wonende binnen Rotterdam aan den Binnenweg, beide tot nog toe eene gewenschte ge zondheid genietende, op het nu ingevallen Pinksterfeest hun Gljarig huwelijks-feest in stille eenvoudigheid hebben gevierd. - Don 27 mei had te Deventer, zonder eenige plegtig- heid, de ontblooting plaats van het monument, dat eenige dagen vroeger op het graf van wijlen mr. G. J. Brucevoor malig gouverneur van Overijssel en benoemd gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indiëopgerigt was. Uit een partikulieren brief, van den 27 maart 11.ge schreven aan boord van Zr. Ms. fregat Prins Frederik der Nederlanden, liggende destijds geankerd voor Arica, zuidwestkust van Zuid-Amerikaverneemt men, dat genoemd fregat zich den 18 in de baai van Chuldera, provincie Copiapo bevondt, en Pico, Lima en Guayaquil zal aandoen, van waar de terugreis door de straat van Magellaan naar Rio-Janeiro een aanvang zal nemen. Dezer dagen is door den opperstrandvonder van het eiland Voornc, van wege den Franschen minister van mari ne, ontvangen de som van 300 franken, om te worden ver deeld onder do personen: W. Hagers, D. KruyneW. de Neef, L. Borstlap Az.J. Borstlap, J. van cïer Heyden, II. Witte, P. den Harden en KI. lormyn, uitmakende de bemanning der boot, welke, onder aanvoering van A. Borst lap Lz.op den 4 novenber 11.met levensgevaar de equi page heeft gered van de Fransche sloep Alida, welke op de Westplaat was gestrand. Genoemde A. Borstlap Lz. heeft bereids te dezer zake eene zilveren medaille van wege den prins-president der Fransche republiek ontvangen. Den 27 mei laastl. 's avonds is, in de zalen van het Park te Amsterdam een feest gegevenhetwelk allerschit terendst washet werd met de tegenwoordigheid van prins Hendrik dor Nederlanden vereerd en is in de beste orde af- goloopen. Ook de illuminatie dos voorgevels van het Trip penhuis en het vuurwerk, van stadswege op den Buitcn- Amstel ontstokenwaren zeer fraai en gaven algemeen genoegen. In den Griokentuin, in de zaal Frascati en elders waren de aangebragte versieringen en uitspanningen met het doel van den feestdag in overeenstemming gebragt. Het standbeeld van Rembrandtnaar het door den heer Roijer vervaardigde pleister-model in dc ijzer-fabriek van de heeren Enthoven te 's Gravenhage gegoten, stelt den be roemden schilder en graveur voor in staande en peinzende houding, met eene teekenpen in do regterhand. Het is 4,45 N. el hoog en weegt 6000 N. ponden. Het ijzeren voetstuk, op een hardsteen geplaatstweegt 5000 N. p. en is nagenoeg 3 N. ei hoog; het voert tot opschrift den naam van den grooten kunstenaar, en aan de achterzijde de woordenHulde van het nageslacht Anno 1852." Het geheol is met een ijzeren hek omgeven. De Kerkelijke Courant van vrijdag opent hare kolom men met de volgende officiële mededeeling: De secretaris van do Algcmeene Synodale Commissie der Nederlandsehe Hervormde kerk gelet hebbende op het berigt in het dagblad de Nederlanderbetreffende een plan van nieuwe Bijbelver taling acht zich verpligt te verklarendat dit berigt van haar niet is uitgegaanen blijkbaar op eene onvolledige en on zuivere voorstelling van het bedoelde plan en van het daar omtrent vroeger en later verhandelde berust." Den 13 dezer moet de planeet Yenus haren grootster» glans bereiken, in die mate, dat men haar op den vollen dag met het bloote oog zal kunnen zien. Kngelanrt. Londen 29 mei. Gisteren is het hof van het eiland Wight in deze hoofdstad teruggekeerd. Den 26 dezer zijn de hertog en hertogin van Montpensier met talrijk gevolgte Claremont gearriveerdom de koningin-weduwe Amelio en de verdere leden der familie te bezoeken. Graaf Harrowbij diende laatstleden donderdag in het hoogerhuis eene petitie van leden van geleerde genootschap pen en anderen inwaarbij verzocht wordt datbij te ma ken wijzigingen in de zamenstelling van het huis der ge meenten voor eene bepaalde en afzonderlijke vertegenwoor diging der geletterde standen gezorgd worde. De eerste minister Derby deed in zijn antwoord uitkomen hoe, mogt de zaak ook wenschelijk wezen, de uitvoering daarvan zeer moeijelijk zijn zou. In het lagerhuis is de behandeling der militiewet donder dag zoo ver gevorderddat tot de discussien over de derde lezing kan worden overgegaan, de tijd waarvoor op 7 juny bepaald is. Het ontwerp wegens de toelage aan het collegie van Maynooth gaf gisteren wel op nieuw aanleiding tot le vendige woordenwisselingenmaar tot een besluit daarop is het nog niet gekomen, Volgens een onlangs uitgegeven kerkelijken almanak worden in schotland 5 R. K. bisschoppen, 130 priesters, 100 kerken of kapellen met 40 statiën gevonden en bedraagt het getal Roomsch Katholieke inwoners in dat land ongeveer 150,000, terwijl in Engeland, waar het getal der Roomsch Katholieke inwoners op ongeveer anderhalf miilioen geschat wordt, 710 kerken of kapellen, 11 collegien 17 monniken kloosters, 63 vrouwenkloosters en 1039 priesters of ordes geestelijken (67 meer dan ten vorigen jare) zijn. Binnen korten tijd zal een onderzeesche telegraaf ge legd worden tusschen Holylioad en Howth, welke steden 70 mylen van elkander verwijderd liggen. Eergisteren is de clectrische telegraaf tusschen Dublin en Gahvay geopend. Tc Londen had onlangs ecne zonderlinge poging tot zelf moord plaats. In King Williams-street merkte een constabel een' man opwien eene vlam den mond uitsloegwaarop hij op de straat ncderstorte. Spoedig toegesneld, zag hij dat het gelaat en voornamelijk de mond gekwetst waren doch dat de ongelukkige verder geen letsel gekregen had. Het ingesteld onderzoek deed blijken, dat hij Heimich Beijer heette, uit Aken geboortig en horologiemaker was. Gebrek aan werken dientengevolge aan levensonderhoudhadden hem doen besluiten aan zijn leven een einde te makenwelk be sluit hy had getracht op de volgende wijze ten uitvoer te leggen, namelijk door eene ledige eijerschaal met buskruid gevuld in don mond te stekenen dat buskruid door mid del van een brandende zwavelstok te doen ontvlammen. De ontploffing nam echter uit den mond haren weg naar buiten en was dientengevolge niet doodelijk. Ruitscklaiiil. Weenen 28 mei. Het hof is lieden naar Schonbrunn vertrokkenom daar den zomer door te brengen. Don Carlos de pretendent der Spaansche kroon is te Baden, nabij onze stad gelegen, aangekomen, om daar de baden te gebruiken. Bij keizerlijk besluit zal bet nieuwe ministerie van po licie zijne functien met 1 jnnij beginnen. De inlijving der hertogdommen Modena en Parma, in het Oostenrijksche tolstelselzal weldra plaats hebben. De heer Husemannonze zaakgelastigde bij liet kabinet to Washington, wordt morgen hier verwacht. De geschillen met Rome zijn hunne beslissing naby. De paus heeft, onder andere koninklijke voorstellen, aange nomen om den bisschop van SavoyeNarvaz, tot aartbis schop van Genua te benoemen. Frankfort 29 mei. Naar men van gocderhand verneemt is de keizer van Oostenrijk voornemensde marine op alle mogelijke wijze te vermeerderen en te versterken. Als voor bereidenden maatregel zal eerlang een keizerlyk decreet ver schijnen, waarbij niet alleen te Triest, maar ook te Vcnetie, Pola en Zara', speciale schcepsbouw-direclien benoemd zullen worden.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1