MIBlELBUECrS C 0 U R A JV t; x* 1852. Dingsda I Juuij. 5ft SScehivcu cn Qbminiötiraiicu. i .sxitaiSTin» tm £3iuucnl<inb0cfre SÜTij buigen. o- JlZSt fit 'MIXXIVG-iBW. Ue Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekenddat de verkiezing voor een Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal alhier zal plaats hebben op Dingsdag den 8 Junij eerstkomende, op de Boven-Achterzaal van het Raadhuis toegang langs den Achtertrap)aan te van gen des morgens ten negen ure. Middelburg den 28 Mei 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd-, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSIIEER. De Centrale Birectie van het Eiland Walcheren zal, onder nadere goedkeuring van het Ministerie van Binnenland- sche Zaken, op Donderdag den 24 Junij 1852, des voormid dags ten 11 ure in tegenwoordigheid van den Heer Hoofd ingenieur in het elfde Distriet van den Waterstaat, in het Lokaal van de Directiein de Abdij te Middelburg publiek aanbesteden liet Bouwen van eene Steenera lUTWATEKEtfCiS" SIilJIS, met Wederzijdsche Vleugelsalles met inbegrip der vereischte Materialen i achter den Zeedijk der 'Jhuid- watering. Het Bestek en de Teekening zal van af Maandag den 7 Junij 1852 ter lezing liggen: te Middelburg, aan het Lokaal der Directie voornoemdte Vlissingenin het Kofiijhuis de Beurs en in het Hotel de Commercebij de Erven Peeters te Goesin het Logement de Koornbeursbij Breekerte Zierikzee, in de Logementen bij de Wed. Swarts en van Oppen te Tholenin het Logement bij Augustynte Sas-van-Gent in het Wapen van Zeeland; te Neuzen, in het Logement bij de Erven Steenkampte Breskensin het Nieuw Ileeren-Lo- gementte Dordrechtin het Logement Bellevuebij Bodicr te SliédrechtAmeideGiesendam en Papendrechtin do Regthuizen te Hardinxveld in de Brie Snoeken; te Werken dam in 's Bands Welvaren; te Gorinchemin de Logemen ten de Doelen en da Hooiwagen en wijdersop franco aan vrage tegen betaling van 2 bij den Opper-Commies van Walcheren te bekomen zijn. Op Zaturdag den 19 Junij 1852 zal de noodige aanwijzing in loco plaats hebbenen voorts nadere inlichtingen te be komen zijn bij voornoemden Opper-Commies. Middelburg, den 19 Mei 1852. De Centrale Directie voornoemd SPRENGER, Yt. Ter ordonnantie van dezelve J. J. I. SPRENGER. HlDUKiniIRK, 31 Mei. Door Z. M. de koning is, bij besluit van den 26 dezer maand, goedkeuring verleend aan de acte van vennootschap tot oprigting der maatschappij van verbeterde meekrapberei ding in Zeeland. Bij de op den 29 dezer alhier gehoudene aanbesteding van het vernieuwen der rijswerken en het maken van steenglooi- jingen aan de calamiteuse polders in deze provinciegedurende 1852 met het onderhoud van al de werken tot den 1 mei 1853 en de levering der materialen, is zulks, door verschil lende aannemersin aclxt-en-dertig perceelenaangenomen voor 344,200. Ten zelfden dage is mede alhier aanbesteed, de voltooijing der verbetering van den weg van Hulst naar Walzoorden, door begrinding, voor eene lengte van 3020 ellen, welke is aangenomen door den heer J. J. van Uye alhier, voor 11,500. - De uitvoering van eenige werken tot verbetering van het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier, op den 28 dezer aanbesteedis aangenomen door den heer P. Monjé te Breskensvoor 750. Wij vernemen naderdat bij de akte van oprigting der Nederlandsche maatschappij tot indijking der aan en opwas sen in do Ooster-Scheldc en het graven van een kanaal door het eiland Zuid-Beveland, (zie Middelburgsche Courant van 18 mei 11.) zijn benoemd: Tot commissarissen de hoeren 1. Prins Joseph de Chi- maylid van de kamer van afgevaardigden in Belgiëte Chimay2. James Ashvvell, directeur der Luxembur^sche spoorweg-maatschappijte Brussel3. Charles Claude Alexis Drouet, raad der Belgische legatie, te Londen; 4. Aristide Antoine Brixhe, grondeigenaar, .te Charleroy5. Johannes Cornelis van den Broeckemed. doctor, te Middelburg; 6. Ament Joseph Du Bois de Basèclesgrond-eigenaarte Brussel7. Dirk Dronkers te Middelburg. Tot leden van den raad van bestuur: 1. John Harvey As- tell, directeur der Oost-Indische compagnie te Londen; Tho mas Cotterellshcriif van Londen en Middlescxte Londen 3. John Betts Illidge, rentenier te Brixton 4. John Master- man jr.bankier te Londen 5. Richard Wilson Pellykapi tein-ter-zee, directeur der IIudsons-Baai-compagnie, te Wil liams West-Ham Essex; 6. Johannes Fransen van de Putte, lid van de provinciale Staten van Zeeland, te Goes7. mr. Cornelis van der Lek de Clercqlid van de eerste kamer der Staten-Generaal, te Zierikzee; 8. mr. Rutger Jan Toelaer, notaris te Amsterdam9. Adolphe Dechampsoud minister van openbare werken en van buitenlandsche zaken in België, lid van de kamer van afgevaardigden, te Brussel. 10. Fer- dinand Spitaelslid van den senaat in België te Charleroy. Door de vrijzinnige kiezers-vereeniging te Arnhem is, in plaats van den heer ridder Nedermeyer van Rosenthaldie verklaard had de candidatuur voor het lidmaatschap van de tweede kamer der Staten-Generaal niet te kunnen aannemen, als candidaat gekozen de heer mr. G. A. Fokker, oud lid dier kamer en kantonregter alhier. Te IJzendijke is, in plaats van den heer A. B. Car- preau, tot lid van den gemeenteraad benoemd de burge meester J. Brevet. Volgens gerucht zou Zr.Ms. stoomschip Gedeh, kom- mandant kapitein-luitenant-ter-zee H. Wipff, den 13 junij van ^lissingcn naar den Moerdijk vertrekkenom de adelborsten van het 2de en 3de studiejaar, van Breda komende, af te halenen een gedeelte van hen te embarqueren op deDog- gersbank, die van het Nieuwediep ter reede van Vlissin gen verwacht wordt. Bij Zr. Ms. besluit van den 23 dezer wordt de luite nant-ter-zee 1ste klasse J. Croll, op zijn daartoe gedaan ver zoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, ten einde in seden taire betrekking in Oost-Indië over te gaan. Bij koninklijk besluit vau den 24 dezer wordt de luitenant ter-zee 2de klasse J. C. Holtzapffelmet den 1 julij aan staande, bevorderd tot luitenant-ter-zee 1ste klasse. Zaturdag heeft, in den gehouden ministerraad, de minister van justitie het tijdelijk door hem bekleed voorzitterschap van den raad nedergelegd. Volgens de Staats-Courant wordt de accijns op de schapen, lammerenvarkens en speenvarkens afgeschaftte beginnen met 1 november eerstkomende. De Staats-Courant vermeldtdat op den 27 dezer aan het departement van buitenlandsche zaken te 's Gravenhage tusschen den minister van dit departement en den Franschen gezant, goteekend is eene met de Fransche republiek geslo- tene overeenkomst to t wering van den nadruk van weten schappelijke en letterkundige werken. Ter algemeene rekenkamer is weder overgebragt voor eene som van 85,490 aan ingetrokken muntbiljetten van f 1000, 500, 100 en ƒ10, zoodat thans, met inbegrip der vroeger vermelde som van 16,400,100, voor een bedrag van 16,485,590 aan muntbiljetten, krachtens de wet van 17 sep tember 1849 uitgegeven, is ingetrokken. De onthulling van het standbeeld van Rembrandt, op het Kaaspleinbij de Botermarktte Amsterdamheeft don derdag middag plaats gehadin tegenwoordigheid van Z. M. den koning en Z. K. H. prins Hendrikwelke tot dat einde uit 's Gravenhage aldaar waren gekomen. Wij zijn verzocht het onderstaande te plaatsen Den 24 en 26 dezer maand had weder het examen plaats der leer lingen aan de Clinische School dezer provincie. Den eerstgenoemdon dag leverden de kweekelingen aan die inrigtingonder leiding van den heer F. II. Batenburg, docent in de Latijnsche taal, de bewijzen hun ner vorderingen in dezelve; don 26 van hunne kennis in de onder scheidene vakken der geneeskunde. Het eerstvermelde examen werd bijgewoond en met genoegen aangehoord door de commissie van be stuur over de school en twee leden van het collegie van curatoren van hot gymnasium; het laatstgenoemde, behalve door de commissie van bestuur, ook door de commissie van geneeskundig onderzoek en toc- voorzigt in dit gewest, door afgevaardigden uit de plaatselijke com missie van geneeskundig tocvoorzigt dezer stad en den heer prosector aan de geneeskundige school; zijnde de leerlingen hieronder in de orde geplaatstnaar mate zij in do verschillende vakken der genees kunde meerdere kennis verkregen en bij het examen aan den da"- gelegd hebben. Het examen werd afgenomen door den hooglecraar jhr.B. de Jongo, in do Therapievan G. A Vleugels SchutterJ. T. Doeland van do Watering, L. PervoostA. Hendrix en N. G. Ernst Vetten. In do Pathologie, algemeene Therapie en Materies Medica: van G. H. Vleugels Schutter, J. T. Doeland van de Watering, L. Pervoost, A. Hendrix, N. G. Ernst Vetten, J. de Visser, J. Iluismans Jz. J. R. Was en A, C. Danckacrts. En in de Natuurlijke Historievan al de leerlingen inde heelkunde. Door den heer lector J. de Man Jz.in de Ontleedkunde: van J. T. Doeland van de WateringG. H. Vleugels Schutter L. Pervoost A. Hendrix, N. G. Ernst Vetten, J. de Visser, J. Iluismans Jz. A. C. Danckacrts J. R. WasA. Ilalffman G. II. Jonker, H. O. W. de Bats, W. S. Praag, J. F. P. ErmerinsC. A. van de Watering, J. Pinto, J. C. do Oude, J. J. PluggeK. Was, H. P. W. Steen kamp J. W. Loysen DilliéP. A. Risch en G. J. Bevtcl. In de Natuurkunde van den mensch (Physiologie): vau G. H. Vleu gels Schutter, J. T. Doeland van de Watering, L. Pervoost, A. Hendrix N. G. Ernst VettenJ. de Visser J. Iluismans Jz.A. C. Danckacrts, J. R. Was, A. Halffman, G. II. Jonker, II. O. W. de Bats W. S. Praag en J. C. de Oude. En in do Verloskunde, van do mannelijke leerlingen, zijnde er in den cursus van dit studiejaar bij de school geen onderwijs gegeven aan vrouwelijke kweekelingen van J. T. Doeland van de Watering, G. II. Vleugels Schutter, L. Pervoost, A. Hendrix, N. G. Ernst Vetten, J. de Visser, J. Iluismans Jz., A. C.Danckacrts en J. R. Was. Door den heer lector J. II. Cornieljein de Heelkundevan G. II. Vleugels Schutter, J. T. Doeland van de Watering, L. Pervoost, A. Hendrix, N. G. Ernst Vetten, J. de Visser, J. Huismans Jz.J- R. Was en A. C. Danckacrts. En door den heer lector J. Priester in de Kruid- Schei- en Artsenij- mengkunde behalve van de reeds genoemde leerlingen in de heelkunde ook van de jongelingen A. R. van Poelje, II. J. IlackenbergJ. J. Doekheer, G. W. HoutsagersJ. Adam, II. J. Waltman, L. B. de BruyueA. C. RochatJ. L. Ilerstein J. Kautz en A. B. Meyer. Voorts waren twee leerlingen bij hot examen niet tegenwoordig; hadden vijf, na voor de provinciale commissie van geneeskundig onder zoek en toevoorzigt examen te hebben afgelegd de school verlaten terwijl drie anderen, die dit willekeurig hadden gedaan, van de lijst der leerlingen aan die inrigting geschrapt werden. Zoo leverde dan weder dit examen het bewijsdat de provinciale inrigting der Clinische School in eenen bloeijenden staat blijft verkeeren, en steeds beantwoordt aan het doelhetwelk met hare inrigting beoogd was. Zelfs in het gemis van eenen voorzitter der commissie van be stuur was in den loop van dit jaar voorzienen door het achtbaar hoofd van dit gewestin de plaats van den overledenen voorzitter diens broeder, de heer mr. A. M. Becius, lid der gedeputeerde Sta ten tot die betrekking geroepen, Na voor de eerste maal dit examen bijgewoondbestuurd en door zijne tegenwoordigheid opgeluisterd te hebben, betuigde dan ook zijn edel achtb. bij den afloop van hetzelve zijne tevredenheid over het gehoorde, verzekerde hij de aanwezigen van zijne belangstelling in al wat deze inrigting betreft en van zijne welwillendheidom daar, waar hij vermag, tot haren verderen bloei werkzaam te wezen. Moge hij hiertoe in staat gesteld en hem ook tot de vervulling van deze zijne ambtsbetrekkingeneen langer leven geschonken worden dan aan. zijnen waardigen voorganger is te beurt gevallenwiens gemiszoo door de docenten als leerlingen der school steeds gevoeld en betreurd wordt. Vergadering van den Gemeenteraad te Middelburg-. Zitting van 28 mei. Afwezig de heer van de Graft. Het benoemde liddo heer G. J. Sprenger, wordt binnengeleidlegt de bij de wet vereischte eeden af en neemt zitting. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter komt terug op het gearresteerde in de vorige verga dering wat betreft de regularisatie der onvoorziene uitgaven en stelt voor, de/" 1700 voor de leidijken der haven en f 136S proceskos ten, te vinden op den post voor dergelijke zaken op de begrooting van 1853 uit te trekken. Aldus besloten. Wordt door den secretaris gelezen de verordening op den rooster van aftreding der ledenen goedgevondenwat de verdeeling betreft, dat in september 1853 aftreden zullen zes leden, in september 1855 zes leden en de overblijvende vijf leden in september 1857. Volgens de loting zullen aftredenin IS53, de heeren de Stoppelaar Fak Brouwer, VerbruggeSalomonsonvan Uije en Sprenger. In 1855 de heeren Byleveld, van Sonsbeeck, Rekker, van Eeke- len Sifflé en Vis. In 1857 de heeren van de Graft, Fokker, Paspoort, Boogaert en Snijder. Bij monde van den heer Byleveld wordt rapport uitgebragt namens de commissie voor de begrooting, omtrent de bezwaren door gedepu teerde Staten aangevoerd, tegen een drietal posten dier begrooting: reglement brandwezen amortisatiefonds en wisselbank. Volgens voor stel der commissie wijzigt de raad het reglement op het brandwezen maar besluit met algemeene stemmenwat de beide andore punten betreft, aan het verlangen van gedeputeerde Staten niet té kunnen voldoen en verder om, volgens art. 209 der gemeentewet, bij adres den koning te verzoeken, de begrooting, zoo als de raad die gearresteerd heeft, te willen goedkeuren. Het daartoe door de commissie ontworpen request wordt gelezen en gearresteerd. Aan de orde zijn de deliberaticnbij resumtie, op de rekening van de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt. De rekening wordt gearresteerd. Reglement van orde voor burgemeester en wethouders. Aangehou den tot de volgende vergadering. Do voorzitter brengt ter tafel de begrooting 1852 der centrale direc tie van "Walcherenomtrent do leidijken van het haven-kanaal. Bij deze gelegenheid meent de heer Snyder te moeten vragen: ge schieden die werken daar builen controle van Middelburg? Hebben wij geene personen in ons midden, die het oog er op kunnen houden bij de fabricagebij voorbeeldzouden deze geene meerdere zekerheid van goede uitvoering geven. Nimmer ook heeft hij er een ambtenaar der directie gezien. Hij bezit weinig waterbouwkundige kennis maar heeft wel eens moenen op te merkendat half vergane matten enz. worden opgelegd en de zaakom zoo te noemenliederlijk wordt be handeld. Zijn wij daarmede verantwoord? Walcheren toch is eene administratie niet comptabel aan Middelburg. De voorzitter antwoordtdat hijnoch den stads-architect tot het surveilleren missen kannoch weet wien de stad hiervoor zou kunnen aanwijzendat het eene beleefdheid te noemen is van Walcherenim mers-de 100 belooning zullen wel niet in aanmerking kunnen komen. Over de gegrondheid der beschuldiging, te voren nog nimmer geop perd wendt hij zich tot den heer Vislid der directie en vraagt dien om inlichting. De heer Vis antwoordt, als eerst onlangs gekozen lid van dat colle gie, natuurlijk niet op de hoogte der zaak te kunnen zijn, maar zegt, dat het Walcheren aangenaam zal zijn het aangevoerde door den heer Snyder te zien gemotiveerd. De heer Byleveld stelt alsuu vooraan de directie kennis te geven van het verhandeldemet verzoek om deze zaak wel te willen onder zoeken cn den raad van den uitslag kennis te geven. Nadat de heer van Uye nog eenige inlichtingen gegeven hadcn de heer Sprenger er op had gewezen dat niemand der andere leden van den raad in het gevoelen van den heer Snyder deeldewordt het voorstel van den heer Byleveld aangenomen. Wordt gelezen een request van C. Ie Nobel en J. A. de Waal, ver zoekende dat des nachts de haven-barrière worde opengehouden vooral tot verkrijging van spoedige hulp bij brand. De voorzitter stelt voorzich aan een vroeger besluitten dezeu genomen te houdenen het te wijzen van de hand. De heer Snyder meentdat mendoor deze zaak vol te houden een gelijk koninklijk besluit als aan Groningen te beurt gevallen is zal uitlokkenhetgeen de stad vrij wat meer uitgaven zal veroorzaken. De heer Verbrugge meent te moeten opmerkendat te Groningen de ingezetenen door het gesloten blijven der poorten werkelijk waren te kort gedaanware dit niet zoode hoogc regering zou ingegrepen hebben in de bevoegdheid van het gemeente-bestuur aldaar; overigens is dat besluit niet voor Middelburg geschreven. Het toestaan van het verzoek der requestranter. laten stads financien niet toezij zeiven zul len hierin de stad niet te gemoet komen; zij worden in hunne belangen niet benadeelddat alles zou het gouvenement wel degelijk hier in aanmerking nemen. Het verzoek wordt gewezen van de hand. Voor stemt de heer Snijder. Is ingekomen een request van den Israëlitischcn kerkeraadoin te gemoetkoming uit de stads-kastot reparatien enz. op de begraaf plaats dier gemeente. Burgemeester en wethouders worden gecom mitteerd tot onderzoek. Ter visie zal liggen voor do leden een inge komen voorstel van den heer van Eekelcn, behelzende beschouwingen over de administratie der belastigen. Wordt gelezen een voorstel van den heer Verbruggetot herziening der ordonnantie op de stads wisselbanken tot eene reorganisatie dezer instelling. De heer Verbrugge licht zijn voorstel nader "toe. De vergadering beslist hebbendedat de zaak in behandeling zal ko men benoemt de voorzitter eene commissie van vijf leden om hierin te dienen van rapportzijnde de heeren Verbrugge SiffléFak Brou wer Sprenger en Paspoort. Bij monde van de heer Vis wordt een uitgebreid rapport uitgebragt der commissie voor do stedelijke fabricageadviserende om 1. met betrekking tot de öagelijksclie en onvoorziene werkzaamhe den, de ƒ100 niet te boven gaande, alsook tot de brand- en water- wachten eene gewijzigde stads-fabricage te behouden 2. wat de herstellingen do ƒ100 te bovengaande betreft in het groote belang der stad, die te doen plaat3 hebben bij onderhandsche aanbestedingen 3. het personeel (nu van 37 personen, waaronder 12 door ligchaams- gebreken meer of minder ongeschiktvoor die gewijzigde fabricage te stellen op 17 porsonen. De ontslagenen te pensioneren. 4. den stads-architect op een zooveel mogelijk onzijdig en zelfstan dig standpunt te plaatsenhem met niets anders te belasten dan met de opneming cn het toezigt op de uitvoering der werkenin een woordhem op alles een waakzaam oog te doen houden 5. eene instructie voor den stads-architect zamen te stellenen hem toe te voegen 2 opzigterseen over het werkvolk en een tweede te belasten met de bureau-werkzaamheden 6. in overweging te nemen het daarstellen cener vaste commissie van fabricagezoo als in vele andere steden plaats heeft. De deliberaticn hierover worden aangehouden. De vergadering wordt voor een oogenblik geschorst. Na de lier-opening wordt het bureau van stem-opneming bij de aan staande verkiezing voor een lid der provinciale Staten geformeerd: tot leden worden gekozen de heeren Snyder en van Uye', tot plaats vervanger de heer Fak Brouwer. Daarna werd de vergadering gesloten.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1