MIDDELBIJMSCHE C I R T. 1852. Zaturdag 29 Mei. li 65. z i ï3c sturen en Clbnihüötraticu. imxii mist t: 1 laiunculrtnböcUc STijbingcn. öuttculauööchc ^ijbtngcu. sPa^==sa Ten gevolge eener Verbouwing aan de Lokalen van het Provinciaal Bestuur, zullen de op den 29 dezer plaats te heb ben Aanbestedingen van Rijmwerken en Steenglooijin- gen aan do Calamiteuse Poldersen van de Voltooijing' des Wegs van Hulst naar "VValzoordengehouden worden op de Boven-Voor zaal van het Raadhuis te Middelburg. De Gegadigden worden uitgenoodigdduidelijke en volle dige Inschrijvings-Biljetten in te leverenzoo als die welke bij den Drukker U. F. Auër gedrukt en verkrijgbaar zjn waarop de wjze van invulling is aangewezen. De Commissie van Spijs-aiiileeling aan Minvermo genden binnen deze Stad gevestigdbij deze kennisgevende dat de gewono jaarlijksche Rekeningover hare gelioudene administratie gedurende het afgeloopen winter-saizoenop heden heeft plaats gehadrekent het zich tot een aangenamen pligtharen Begunstigers haren dank te betuigen voor de medewerkingbij vernieuwing in zulk eene ruime mate ge durende dezen winter ondervonden ook voor het vervolg hare inrigting aan de belangstelling harer meervermogende Stadgenooten met gepasten aandrang aanbevelende. De Commissie neemt ook deze gelegenheid waarIleeren Commissarissenwelke met de meeste bereidvaardigheid de dagelijksche werkzaamheden wel op zich hebben willen ne men voor de veelvuldige aan de Commissie bewezene diens ten haren dank te betuigen. Middelburg, den 27 Mei 1852. Namens de Commissie voornoemd A. W. S. HURGRONJE Secretaris. niDHELBlRG, SS Rel. Uit Zierikzee schrijft men ons, van 27 dezer, het volgende Gisteren was het 25 jaren dat de heer M. C. de Crane de betrekking van burgemeester dezer gemeente vervulde. Des morgens werden alom de vlaggen uitgestoken terwijl de Sint- Jansarbeiders eene fraai versierde eerepoort voor zijn huis hadden opgerigten de steenenbrugmede voor zijne wo ning door middel van zand en bloemen in eenen bloem tuin was herschapen. In den voormiddag werd hij geluk gewenscht door de stedelijke regeringcommissien der ker keraden en andere collegien en verscheidene partikulieren ten 12 ure hadden de Sint-Jansarbeiders aan den feestvie rende, in optogt, eene gelegenheidshulde aangeboden; ten half 2 ure werd door de weeskinderen eene dergelijke ten zijnen huize gezongen. Het muzijk der schutterij bijgestaan door het kader onder-officierenbragt hem, ten 9 ure des avonds, bij fakkellicht, eene serenade, en om half 10 ure werd een schitterend vuurwerk, dat door middel van inteekening dooi de burgerij was bekostigd, afgestoken. De feestviering ver schafte algemeen eenen aangenamen dag en avonden alles is in de beste orde afgeloopendank zij de hulp van een piket vrijwilligers uit de schutterij de goede voorzorgen der policie en de voorbeeldige orde welke de Sint-Jansarbeiders in achtgenomen hebbendaar zij verzocht hadden van de hun door den heer de Crane aangebodene ververschingen eerst op heden gebruik te mogen maken. Ook voor de armen was het een feestdagdaar dezevan alle gezindheden des mor gens, namens den burgemeester, op brood en kaas onthaald waren. Het 25jarig feest van den heer de Craneals bur gemeester zal nog lange bj allen eene aangename herinne ring nalaten." Het schip Zwaluw is den 22 mei behouden te Swansea aangekomenalles wel aan boord. Bij Zr. Ms. besluit van den 19 dezer is de luitenant-ter zee 1ste klasse G. Klinkert, op zijn verzoek, eervol afge voerd uit het korps zee-officieren der Nederlandsche marine, met den rang van kapitein-luitenant-ter-zee, en hem een jaar- lijksch pensioen van ƒ1100 toegekend. Z. M. heeftbij besluit van den 25 dezergoedgevonden den kapitein J. R. C. de Suarz, van den generalen staf, op zijne aanvrage, ter zake van ligchaamsgebrokenop een pen sioen te stellen van 1332. Bij besluit van dezelfde dagteekening heeft Z. M. goedge vonden te benoemenbij den generalen staf van het lef er tot kapitein van de 3de klasse, naar ouderdom van rang, den lsten luitenant J. A. van den Bosch, van gemelden staf; en te verplaatsenbij den generalen staf van het legerden lsten luitenant II. J. Enderleinvan het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs. Bij koninklijk besluit van den 23 dezer is aan J. Schuppert of Schubert, commies der 3de klasse bij 's Rijks belastingen te Zierikzeeuit hoofde van ligchaamsgebrekeneen pensioen verleend van 215. De afdeelingen van de tweede kamer der Staten-Ge- neraal hebben zich dingsdag morgen bezig gehouden met het onderzoek van de raming der begrooting van de kamer voor 1853. Bij het departement van buitenlandsche zaken zijn door tusschenkomst van het Britsche gezantschap bij het Nederlandsche hof ontvangen ten einde aan de belangheb benden te worden uitgereikt, twee gouden medailles en twee kijkers welke door de Britsche regering zijn toegekend aan Roelf Remmerts Tunteler, kapitein van het Nederlandsche kofschip Geertruidaen aan Sjoert Pieters Gruppelaar kapitein en eigenaar van het schooner-kofschip Hillichiena ter zake van hun menschlievend gedrag bij gelegenheid van het in zee verbranden van hetEngelsche stoomschip Amazon. Naar men verneemt heeft de commissie voor de oprig- ting van het standbeeld, ter eere van wijlen Z. M. koning "Willem II, dezer dagen de aanzienlijke som van 7000 ontvangen; zijnde het bedrag der tot dat doel in do Oost-In dische bezittingen bijeengebragte gelden, en uitmakende eene belangrijke bijdrage, ten einde het gedenkteeken op eene waardige wijze tot stand te brengen. Men meldt uit Bredavan den 26 dezer Heden is alhier op het gebouw der koninklijke militaire akademie weder vereenigdom het examen af te nemen van de kweekelingen van het hoogste studiejaardie tot den rang van officier of adelborst 1ste klasse bevorderd worden de commissie van inspectie voor het militaire onderwijsbestaande uit de IIH. generaals-majoor Falter, kommandant van het personeel der artillerie; Verhorst, inspecteur van het wapen der infanterie; Storm de Grave, kommandant der reserve brigade en gouverneur der residentie; den kolonel der genie Gey van Pittius, inspecteur der 1ste fortificatie-directie; den schout-bij-nacht Bouricius, directeur en kommandant der ma rine te Willemsoord, en den kapitein-ter-zee de Ilaze Bomme, benevens den lsten luitenant-adjudant Swaving,'als secreta ris. Na de officiële voorstelling van het personeel heden morgen aan gezegde commissie, zijn de verschillende exami na onmiddelijk aangevangen, na den afloop waarvan de ka- dets van het 3de en 4de studiejaar het oefeningskamp op de Oosterhoutscho heide gaan betrekken, terwijl de adelborsten van het 2de en 3de studiejaar, ter practische oefening, aan boord van Zr. Ms. fregatschip Doggersbank, een kruistogt naar de Kanarische eilanden gaan aanvaarden. Den 19 dezer is te Amsterdam de eerste jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Duinwater maatschappij gehouden, waar 2751 aandeelen door 32 hou ders vertegenwoordigd waren, terwijl nog van 15 buiten landsche aandeelhouders, tot 1581 aandeelen geregtigdde gemagtigden overeenkomstig de Nederlandsche wet niet kon den worden toegelaten. De heer mr. J. van Lennep bragtals voorzitternamens directeuren, een belangrijk en zeer gun stig rapport uit. Aan do eerste en tweede storting is ten volle voldaan, en ook de derde, die nu uitgeschreven is, zal ongetwijfeld dezelfde gunstige uitkomst opleveren. Wat de verrigte werkzaamheden betreft, uit de kom van het Oran jewater zijn tot heden ruim 80,000 kubiek el zand uitgebragt. Dit reservoir zalwanneer het voltooid is160,000 kubiek el water kunnen bevatten. Den 27 april is een begin ge maakt met liet kanaal, dat het Oranjewater verbinden zal met de beide groote opvangkommenhet Rozewater en het Zwarteveld, te zamen eene oppervlakte bezittende van onge veer vijf bunders. Aan die kommen zeiven zal echter niet be gonnen worden voor dat het Oranjewater voltooid isver mits dit laatstealthans in de eerste tijdengenoegzaam in de behoefte zal kunnen voorzien. Bijna gelijktijdig is een aanvang gemaakt met de grondslagen van het gebouw voor het stoomwerktuig, en een dam tot keering van het water ge legd, na voltooijing waarvan men aan het metselwerk zal beginnen. Het leggen der hoofdbuis op 12 maart begonnen, is krachtig doorgezet. Het getal buizen langs de Leydsche vaart op 18 mei gelegd bedroeg 861, eene lengte uitmakende van 2,237,9 el. Den öden mei is een tweede ploeg arbeiders begonnen de hoofdbuis langs den Lemmerweg te leggenen zij zal tot aan de poort kunnen voortgezet worden eer de winter invalt. Het getal der buizen tussclien het stoomgebouw te Leynduin en de Willemspoort te Amsterdam zal 8850 be dragen. De hoedanigheid van het water isook volgens de onpartijdige getuigenis van een voornaam Engclsch schei kundige in alle opzigten voortreffelijk bevonden. Uit Amersfoort schrijft men van den 24 mei: In den vroegen morgen, omstreeks 3 uur, barste er hier ter stede een hevige brand uitop de Langestraat in de huizing bewoond door den tabaksverkooper en krui denier Lambreclits. Deze heeft zich zeiven slechts met moeite kunnen redden; zijne vrouw bevond zich juist buiten de stad. De geheeleoverigens niet aanzienlijke woning, is uitgebrand, en de daaraangrenzende blikslagers-werkplaats zeer beschadigd. Zoo wel woning als inboedel waren voor brandschade verzekerd. Kerknieuws. Den 2 dezer werd ds. J. J. Six Dijkstra te Ivadzand (klassis IJzendijke) bevestigd door ds. II. J. Jans sen predikant te Groedemet eene rede over 1 Cor. IIIvs. 11 De bevestigde aanvaardde zijn dienstwerk met ceno rede over Rom. 1vs. 145-16. ST Jl TE JV -Cr JE arm It sl AIu eerste kamer. Zitting van 26 mei. De kamer heeft hare werkzaamheden hervat. Bij dezelve zijn onder anderen ingekomen de volgende wets-ontworpen als: die tot naturalisatie van J. W. Stahl, W. A. T. Fro- wein G. H. E. Emmermann, W. H. G. E. do Seiwert, J. L. Veerkamp, F. S. A. KuitelA. Mistralet, L. P. Wupper- mannL. L. Baehr en P. L. V. Descrtine; dat tot goed keuring eener dading betrekkelijk de Mijdrechtsche droof- makerij; dat tot tijdelijke instandhouding van wetten en ver ordeningen in Limburg, en dat tot het verleenen van subsi dien aan de Rijnspoorweg-maatschappij. Nadat de trekking der nieuwe afdeelingen had plaats ge had, hebben de leden zich in hunne afdeelingen vereenmd tot de keuze van voorzitters en onder-voorzittsrs. Engeland. Londen 24 mei. II, M. de koningin is he den haar 34ste jaar ingetreden. Bij de te Windsor gehouden verkiezing van een parle- ments-lid is de heer Grenfelleen voorstander van den vrijen handel, met groote meerderheid verkozen boven den gouver- nements-candidaatden hoer Vansittart. Door het hoogste geregtshof is dezer dagen uitspraak gedaan in een erfenis-proces, dat verscheidene jaren heeft geduurd. De erfenis betreft do ontzettend groote som van 7,000,060 p. st.die voornamelijk bestaat in grondbezittingen in het graafschap Suffolk. Bij do uitspraak van het hof is nog slechts over de helft van do nalatenschap beschikt, welke onder 7 erfgenamen zal worden verdeeld. Eon schildersknecht to Chelsford ontvangt daarvan 500,000 p. st. Op het eiland Jersey worden alle voor verdediging het best geschikte punten versterkt en van geschut voorzien. In 1851, tot 29 september van dat jaar, werden in de Iersche armenhuizen opgenomen 706,278 personen, ter wijl 49,079 individuen in hunne eigene woningen ondersteu ning erlangden. De uitgaven der armenhuizen beliepen ruim 12 millioenen gulden. Duitsclilnnd. Weenen 23 mei. Do keizer zal den 5 junij te Buda arriveren. Den lOden zal de groote receptie plaats hebbenwaarop men don Ilongaarschen adel van alle punten des lands te gemoet ziet. Na den lOden zal de kei zer onderscheideno uitstapjes naar verschillende gedeelten van het koningrijk doen. Men zegt, dat de artillerie-batterijen van het leger behalve die van het 7de, 8sto en 9de armee-korps, op den voet van vrede zullen worden gebragt. De keizer van Rusland heeftvoor zijn vertrek uit deze stadaan militairen geschonken 3 Andreas-ordes6 grootkruissen der Alexander Newski-orde 1 witte Adelaars orde, 5 grootkruissen der Anna- en 7 der Stanislaus-orde, 11 Wladimir-kruisen12 Anna- en 29 Stanislaus-ordes der 2de klasse en 2 Anna- en 1 Stanislaus-orde der 3de klasse. Ons hof-personeel heeft van den keizer een geschenk ont vangen van 3000 dukaten en het personeel der keizerlijke stallen nog eene afzonderlijke gift van 1500 dukaten. Men zegt dat de boekhandel-firma Brockhausto Leip- zigvoor het leven van den generaal Görgey 8000 geeft. Het werk is door Görgey en diens broeder geschreven. Vorst Windischgratz bezocht den keizer van Rusland te Weenen. Toen deze, bij het opgaan van den trap, aan Win dischgratz de hoogere zijde wilde laten trad de krijgsman eerbiedig eenige trappen af en naderde toen den czaar, op nieuw links aanhoudendedoch op minzamen toon hoorde hij zich door den beheerschcr van Rusland kommanderen wend regts Men spreek meer dan ooit van de waarschijnlijke op heffing van den staat van beleg te Weenen. Bij ministerieel besluit is aan do boekdrukkers en boek handelaars verbodendio wetten of besluiten welke door de regering zijn uitgegeven, na to drukken. Do heer Eugène Scribo ia van zyne reis naar Italië alhier aangekomen. Te Lemberg i3 den 7 dezer veel sneeuw gevallen welke tot den avond bleef liggen. De oudste bewoners wis ten zich geen dergelijk verschijnsel te herinneren. Berlijn 24 mei. In do jongste zitting onzer wetgevende magt werden van regeringswege ter tafel gebragt ruim 30 wets-ontwerpen en even zoo vele voorstellen van afgevaar digden. Van deze eerste hadden 21 betrekking op handel tollen en posterijen2 op landhuishoudkunde en 7 op justitie. Van de tweede, 6 op justitie, 5 op handel, 4 op gemeente wezen, 2 op godsdienst en 1 op drukperszaken. 66 Ont werpen werden tot wetten verklaard. Zoo men geloof mag slaan aan sommige dagbladendan zou door de Fransche regering aan onderscheidene Duitsche regeringen eene vraag gerigt zijn, die, uit hoofde van hare zonderlingheid, op onderscheidene wijze uitgelegd wordt. De Fransche regering namelijk zou statistieke opgaven verzoe ken, betreffende het aantal en de lotgevallen van al zoodanige Gereformeerdendieten gevolge van het edict van Nantes Frankrijk verlaten en zich naar Duitschland begeven hebben, Speciaal wenscht zij te wetenof de Fransche afkomst van die familiën door oorkonden kan bewezen worden, alsmede welke uitgewekenen zich in de krijgsdienst, in de diplomatie, den handel of de literatuur hebben onderscheidenof do na komelingen dier Fransche uitgewekenen de Fransche taal be houden hebben, en zoo niet, wanneer zij opgehouden hebben zich daarvan te bedienen, enz. Uit Petersburg wordt gemelddat dezer dagen eene nieuwe keizerlijke verordening is uitgevaardigd op de inrig ting van het algemeen en plaatselijk bestuur van het zoo uitgestrekte Siberië. Daarbij is bepaald, dat al de aange legenheden welke aan het oordeel des keizers zeiven belmo ren te worden onderworpenzullen worden overwogen in een bepaaldelijk daartoe ingerigt comitd, hetwelk hetzelfde zal zijn als dat, hetwelk reeds voor het bestuur van de Ivaukasische bezittingen bestaat en in werking is. Spanje. Do berigten, welko uit Madrid worden ont vangen luiden nog geenszins geruststellend ten aanzien van den algemeenen toestand aldaar. Daar te lande heerscht steeds eene zeer sterke spanning, en de bewindslieden schijnen het stellige voornemen te hebben opgevat, om een einde temaken aan don tot dus ver bestaan hebbenden parlementairen rege ringsvorm. Men houdt zich verzekerddat zij daarbij krachtig worden ondersteund van do zijde der nu in Frankrijk boven drijvende partij. 1'riuiLrijli. Parijs 25 mei. Tegen heden is het wetgevend ligchaam bijeengeroepenom kennis te nemen van verschei dene wets-ontwerpen, onder anderen dat op de gemeenten. Over het algemeen beginnen de afgevaardigden te klagen over den ledigen tijd, welken men hen verschaft. Onder de wetten, welke dePatrie als op handen aankondigt, behoort er eenewaarbij de zondag gestrengelijk als rustdag zal worden verpligtend gemaakt. Het gerucht liep heden, dat het wets ontwerp op het onderwijs zoude worden ingetrokken. Op de markt van St. Jozef had heden de inwijding plaats van het borstbeeld van Lodowyk Napoleon.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1