MIDDELBUMSCHE mM ',-3, COURANT. 1852. Donderdag 27 lei. ïjceüiircu en £lbmitu0t«raticn. Ïnttttcnlaiib^rftc QTijbingcn. nimnKLiii itfi, se niet. Buitcnlaubdrftc 3Tijbingeti. V* GEMEEXTEIt .JLJ i». Do BnïjfcnioestM van Middelburg maakt bekend dat op Vrijdag den 28sten Mei 1852dos namiddags ten één uroeene openbare zitting van don Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 26 Mei 1852. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. SJPJUTS- CïTflEEMiVÉf. Do Commissie tot uitdeeling van Spijs aan Minvermo genden, te Middelburg, zal op Donderdag den 27 Mei 1852, des namiddags ten dén uroin haar gewoon LokaalRekening doen harer administratio over het afgeloopcn jaarwordendo de Inteekcnaren verzochtom dezelve met hunne tegenwoor digheid te vereeron. Middelburg, den 22 Mei 1852. Namens de Commïssio voornoemd A. W. S. HURGRONJE Secretaris. Verleden donderdag en volgende dagen heeft ter dezer stede do tweede jaarlijksche tentoonstelling plaats gehad van planten enz.gehouden door de vereenigïng tot bevordering van den tuinbouw in de provincie Zeelanden aangebragt door verschillende liefhebbers en bloemisten, zoo van hier als elders. Van de prijzenvoor deze gelegenheid uitgeloofd door de koninklijke Nederlandsehe maatschappij tot aanmoediging van den tuinbouw, door dr. J. H. Molkenboerjhr. mr. Paspoort van Grijpskerkemr. P. BoogaertM. J. van Visvliet en e enige andere personenzijn er door de commissie van be oordeelingzamengesteld uit do heeren dr. H. Boursse Wils, J. Schuurmans Stekhovenvan LeydenP. Somon R. Lan- gejanJ. H. E. Witte van Middelburg en J. Been van Rotterdam, toegewezen aan do heeren A. Blaas Ez.3 zil veren medaillesaan mr. E. baron van Vredenbnrch2C. van de Putte, 1; J. Regeur, 1; J. Been, te Rotterdam, 1 J. Schuurmans Stekhoven, te Leyden, 1. Aan de hee ren A. Blaas Ez.2 bronzen medailles J. II. Overbecke tuinbaas van jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke1J. Re- geur 1 C. van de Putte1J. Boen1A. van den Heu vel, to'sHage, 1; J. W. Filippo, te Leyden 1, en do heeren Boddaert en Renterghem, 1. Door het bestuur zijn nog beschikbare medailles voor tor versiering ingezonden voorwerpen toegewezen aan do heeren A. Blaas Ez.C. van de Putteen de jufvrouwen Ackermans al hier en den heer A. do Groot te 's Ilageieder eene zilveren medaille; aan de heeren A. de Groot, D. Clermont, te Rot terdam, J. IL Overbecke, Jhr. W. R. Boddaert alhier enE. H. Krelago en zoon te Haarlem, ieder eene bronzen medaille. Ofschoon het weder minder gunstig was heeft deze ten toonstelling een groot aantal bezoekers tot zich getrokken, en heeft men zich te verheugen gehad dat deze nuttige in stelling hoewel nog in haar eerste ontstaanzich reeds door eenen aanmerkelijken vooruitgang kenschetstevooral zigtbaar door de toenemende deelneming daaraan. Het leveren van verfwaren en schilderen van het garni- zoens-hospitaal en al de gebouwen van de genie te Vlissingen het hospitaal te Middelburg, de geniewerken te Veereon langs beneden de bègrooting aangenomen door C. Engelse, te Vlissingenis gisteren morgen in het Hotel do Commerce al daar herbesteed en aangenomen voor dezelfde som als vroeger, zijnde ƒ3700, door den heer Renders, te Breskens. Onder do namen van personen die genoemd worden ter vervanging van de ministers van justitie, buitcnlandsche zaken en oorlog, naar aanleiding van de in omloop zijnde geruchten omtrent do aftreding der genoemde ministersvindt men voor justitie den heer M. van der Linden afgevaar digde van Gouda; voor buitenlandsche zaken, den baron van Zuylen van Nyeveltvertegenwoordiger van Zutphcn. Voor het ministerie van oorlog noemt men den generaal Verhorst of don luitenant-kolonel de Brnyn ad interim zoo het niet mogt gelukken den heer Spengler te behouden. Men verzekert vrij algemeen, dat het ontslag door den generaal-majoor Spengler als minister van oorlogden ko ning aangebodendoor Z. M. mode zou zijn aangenomen. Bij besluit van 20 dezer heeft Z. M. goedgevonden, eervol ontslag to verleenen aan J. van 't Hoff, op zijn ver zoek uit zijne betrekking van dijkgraaf van de Zuid- Kats- St. Anna- en Sparkspolders gemeente Neuzen. Men verneemtdat de synodale commissie tot het ver vaardigen van eene nieuwe Bijbelvertaling uitgenoodigd heeft de hoogleoraron van Hengel, Kist, van Oordt, Scholton Hofstede de GrootPareauMuurlingen de theol. doctoren H. J. Spijker, J. ab Utrecht pressellniisC. II. van Herwer den, A. NiermeyerS. J. Pi'ins i -p H. Blom; en buiten het Hervormd kerkgenootschap, prof. 8. Muller, dr. D. Harting, dr. II. N. van Teutem. Do minister van justitie heeft dezer dagen eene circu laire uitgevaardigdwaarbij de hoofden van policie in de grens-gemcenten zijn verzochtom voortaan bij de aanmelding van vreemdelingenter dienstneming bij de landmagt in Oost- Indië gecne bijzondere reden van afwijzing meer te vinden in de omstandigheid, dat deze tot het voormalige Sleeswijk- Holsteinsche leger hebben behoord. De betrokkene militaire overheid heeft in gelijken zin eene aanschrijving ontvangen van het departement van oorlog. Uit Leeuwarden wordt gemelddat het Z. M. den keizer van Rusland behaagd heeftaan jhr. mr. M. do Haan Ilottemaaldaarde gouden medaille met hoogstdeszolfs beeldtenis toe te wijzenvoor de bewerking der oude Frios- sche wetten, waarvan door hem een exemplaar aan do kei- zerlijko akademie van wetenschappen to Petersburg was aan geboden. De collecte ton behoeve van noodlijdende kerken en personen der Hervormde kerk in Nederland heeft in het jaar 1851 bedragen de som van 31,429,52; zijnde 3967,78 meer dan in het jaar 1850. Uit Haarlem meldt .men, dat in den ochtend van den 24 dezeromstreeks kwartier voor elf uroaldaar en in den omtrek een ligto korte schok van aardbeving, loopondo van het noordwesten naar het zuidoostonbespeurd is. Den 22 dezer heeft de Hollandsche maatschappij van wetenschappen, onder voorzitting van jhr. J. P. Teding van Berckhout, het feest gevierd van haar honderdjarig bestaan. Men verneemtdat heden (woensdag) in de maatschappij Arti et Amiciticieto Amsterdamna de voordragt van den heer dr. P. Scheltema archivarius van Amsterdamover het leven en de werken van Rembrandt van Rijn door den heer E. M. Calisch secretaris der Haagsche commissieeen histo risch overzigt zal worden gegeven der oprigting van een standbeeld voor Rembrandt. Wij vernemen zegt de Provinciale Friescho Courantdat het landhuislioudkundig congres dit jaar niet door prins Hendrik zal worden bijgewoond, maar zeer waarschijnlijk door den minister Thorbecke. Men leest in het Handelsblad van den 22 dezer: In de vorige week is ter dezer stede eeno poging tot brandstich ting ontdektin eene der verdiepingen van een huis in de Kalvcrstraat, en wel in het achtergedeelte, uitkomendo in de Voetboogstraat en belendende aan een pakhuis, dat in ge bruik is van een persoon, wonende in de Begijnhofsteeg. De omstandigheid, dat de poging is gedaan door middel van buskruid, waarvan eene niet geringe hoeveelheid in pa pieren zakjes op den grond was verspreid, en waarbij de tot ontvlamming noodige stoffen waren gelegdhad do schrome- lijkste gevolgen kunnen hebben, niet alleen voor de bedoelde perccolen, maar tevens voor de vele andere in de nabijheid staandeterwijl men ook een groot aantal menschenlevens zou hebben te betreuren gehad, indien de ramp niet in tijds ware voorkomen, door het ontdekken der misdadige poging. De vermoedelijke dader, de bedoelde bewoner in de Be gijnhofsteeg, heeft de vlugt genomen, en is dezelfde, die, te Kampen voor den commissaris van policie geroepen zijnde zich in zijn logement in den hals en in de polsen gesneden heeftom een einde aan zijn leven te maken. Zijn zelfmoord is evenwel niet gelukten hij isnadat heelkundige hulp was verleend ter verdere verpleging naar hot gasthuis gebragt." In den nacht van woensdag op donderdag 11. viel des avonds te Coevordenomstreeks half elf urenadat het een paar uren achtereen hard uit het noordwesten gewaaid hadeen plasregenwaarvan het water eene melkachtige of zeepsopachtige kleur had. Gedurende den ganschen dag was het bloedwarm bjj aanhoudenden sterken veendamp. Eenigen meenendat het witachtige van het water zou zijn ontstaandoor van den wind opgenomenc asch der gebrande veenen; dit meent men te moeten tegenspreken, omdat gee nerlei bezinksel op den bodem der vaten gevonden wordt, en in allen gevalle alsdan de door het water opgenomeno loogzoutendoor het te vermengen met zwavelzuurmoesten ncderploffen. Anderen meenen, dat het eene waterhoos moet zijn geweest, die zeewater had opgenomen. Wij laten dit alles in het midden en matigen ons geene oordeelvellingen aan. Genoeghet is een zeldzaam natuurverschijnsel. Met het ongewapendo oog zijn er ook geene insekten te bespeuren. De opbrengst van do jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gowa- pendo dienst in de Nederlanden in het Isto district dezer provinciewelke met overleg van de gemeente-besturen in deze maand heeft plaats gehadheeft bedragen als volgt Middelburg .ƒ311,455 Vlissingon- 35,23 Veere Aagtekerko. Arnemuiden Biüjrekcrko c. a. 6,85» 6,62 3,31 5,14 Domburg- 4,04' Gapinge Grijpskerke Kleverskorke Koudekorke 4,00 6,825 1,64 10,51 Transportere 395,63 Transport 395,63 Melis- en Mariek. - 4,455 Nieuw- en St. Joosl. - Oostkapello - O. en W. Souburg - Ritthem- 5,85» 7,18» 4,30 1,94 Serooskcrke - 8,31 St. Laurens c. a. Vrouwepolder Westkapello Zoutelande 7,89 6,50 2,93 3,57 Zamen f 448,565 S 7T ALT JE ar - G JE UT E li A. A. I* tweede KAMER. Zitting van 24 mei. Is ingekomen een wets-ontwerp betreffende de ontheffing van directe belastingen. Het wets-ontwerp tot hot verleenen van subsidien aan do Rijnspoorweg-maatschappij, is met alge- meene stemmen aangenomen. Door den heer Dommer van Poldersveldt is een tweeledig voorstel gedaan, betreffende de werkzaamheden der kamer. Het strekt daartoe dat de kamer besluite, öf om ter gelegenheid der aanstaande feestdagen geen reces te nemen, de aanhangige wets-ontwerpen onmid- delijk in de afdeelingen te overwegen en vervolgens over diegene, welke gedurende junij en julij in staat van wijzen gebragt worden, te beraadslagen, óf om aanstaanden vrijdag voor veertien dagen uiteen to gaan. Dit voorstel zou in eene volgende zitting worden behandeld. Engeland. Londen 22 mei. Woensdag gaf de koningin weder een schitterend galabal op het paleis van Buckingham. Het getal der genoodigden was over do 2000daaronder waren de leden der koninklijke familiehet corps diploma- tiquedo ministers met hunne vrouwen en dochtersvele vreemdelingen van aanzien en een groot aantal edellieden en voorname burgers. De groote zaal, die 40 korintische zuilen van carrarisch marmermet verguldo kapiteelen be vat, was allerschitterendst verlicht en de vloer daarvan met een purperen kieed bedekt, waarin zich liet koninklijk wa pen vertoonde. Gisteren middag is het hof naar Osborno, op het eiland Wight, vertrokken. Na het gisteren door lord Palmerston in hot lagerhuis opgeworpen incident nopens de geruchten van vreemde kui perij bjj eene poging om in Spanje de constitutie omver te stootenen welke pogingnaar de meening van don kanse lier der schatkist, niet gemakkelijk zoude gelukken, vermits althans Groot-Brittanje zich ten sterkste daartegen zoude la ten hooren, ging de vergadering over tot de verdere behan deling der wet op do militiedie ten slotte voor de derde maal werd gelezen en alzoo aangenomen. Eene gaz-ontploffing in eene kolenmijn te Coppulnabij Preston, heeft eergisteren weder 32 menschenlevens gekost. Tusschen twee leden van het parlement, de heeren G. Smytho en Romillyhoeft eergisterenwegens beleedigende uitdrukkingenter gelegenheid der verkiezingenoen twee gevecht met pistolen plaats gehad, hetwelk echter, nadat beide partijen gevuurd hadden zonder elkander te treffen, door de getuigen werd bijgelegd. De heer Brentano is uit Weenen alhier aangekomen om met hot huis Rothschild over de nieuwe geldleeniug voor de Oostenrijksche regering van drie millioen p. st. to onder handelen. Uit Hong-Kong wordt, onder dagteekening van 28 maart 11. gemeld, dat aldaar niet minder dan 37 walvisch- vaarders geweest warendie byna allen van gevoelen zijn dat sir John Franklin in leven en veilig is. Zjj geloofden, dat hjj door de jjsgrenzen tot de binnenwateren van den Noord-Pool of Arctischen Oceaan is gekomenwaar men slechts met een zeer zacht saizoenzoo als naar men ver wacht het tegenwoordige zijn zalgeraken kan. Men zaj zich herinneren, dat dit het gevoelen is van kapt. Penny, die op zijn togt per boot in vaarwaters kwam waar zich vogels vertoondenen op zijno terugreis regen had. De ge noemde walvischvaarders verhalen merkwaardige zaken van de beweging der Exquimaux tusschen het Asiatische en Ame- rikaansche vasteland. Zij bevestigen tevens dat de wal- visschen welke in straat Behring en Baffinsbaai gezien wor den van dezelfde soort zijnwaaruit het bewijs wordt af geleiddat er een door togt bestaat, daar men nimmer een walvisch der Poolstreken ten zuiden van 22 graden breedte zag, zoodat zij geeno der kapen, Goedo Hoop of Hoorn omgetrokken kunnen zijnvooral daar zij genoodzaakt zjjn nu en dan zich boven het water te vertoonen. Uit daaromtrent van regeringswege opgemaakte staten blijktdat het aantal der landverhuizers uit het Vereenigde Koningrijk in de jaren 18201841 heeft bedragen 1,061,230, en in de jaren 18421851 1,802,266, dus te zamen in de laatste 31 jaren 2,863,496. Daarvan zyn vertrokken naar de Vereenigde Staten 1,730,588; naar de Britscho koloniën in Noord-Amerika 960,234; naar Australië 195,423, naar andere landen 45,678. IJiiïtscIiliiiul. Weenen 21 mei. De benoeming van den graaf Colloredo-Wallsee, tot onzen gezant te Londen, is bepaald besloten en zal morgen waarschijnlijk in de Wiener Zcitung verschijnen. Dezelfde staatsman had reeds vroeger dien post bekleed en werd later vervangen door den graaf von Buol-Schauensteinthans minister van binnenlandsche zaken. Het verblijf van den keizer in Hongarije zal slechts korten tijd durenten hoogste 10 a 14 dagen. De hertog van Brunswyk is den 17 te Triest aange komen en naar Venetie vertrokken, alwaar hij 14 dagen denkt te blijven. Do begrooting voor 1852 isten gevolge van de aan- gebragte bezuinigingen16,868,290 minder dan die van het vorige jaar. Eerstdaags wacht men alhier den opper-ingenicur Wisoki, welken de Russische regering belast heeft met do onderhan delingen over do aansluiting van de spoorwegen in Galieië. Berlijn 23 mei. De thans plaats hebbende feestelijkheden ter ccre des keizers van Ruslandwiens tegenwoordigheid groote levendigheid to weeg brengt, worden door de dagbladen uitvoerig beschreven, en vullen do ruime plaats, die bjj ge brek aan belangrijk nieuws beschikbaar is. De koning woonde eergisterenvergezeld van zijno doorluchtige gastende ma noeuvres bijwelke in de nabijheid dezer hoofdstad plaats vonden. Des namiddag was er groot diner van 400 couverts ten hove. De toestand van II. M. de keizerin veroorloofde haar niet daaraan deel te nemen. Z. M. de keizer, in uni form van Pruissiseh generaal, was tusschen HH. MM. den koning en de koningin gezeten. Z. BI. de koning, even als de prinsenwaren in Russische uniform. Onder de verdere vorstelijke personen merkte men HII. IvK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden op. Gedurende het diner stond de koning open na de gasten uitgenoodigd te hebben de glazen tot aan den rand te vullensprak hij met luider stemme: „In mijn naam en in dien van mijn leger, en na mens alle getrouwe Pruissischo hartenstel ik de gezond heid in van Z. M. den keizer van Rusland. God behoede hem voor het werelddeel, dat door God hem ten erfdeel ge- gegeven isen voor dezen tijdwaarin hij onontbeerlijk is."

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1