IIIDDELBUMSCHE COURANT. 1852. Diogsda 25 Mei. Besturen cit Slbminjgtra tien. Bitiwcnlanböcfac ij buigen. ÏSuitculaub^chc ®ijbingcu. MINISTERIE YAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. J'H1»1r.B]YCS S-: XMï'MICAlVM*. AAKBESTEIIIIKG. Op Zaturdag den 29 Mei 1852, des voormiddags ten 9 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den StaatsraadCom missaris des Konings in de Provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in het elfde Districtaan het Lokaal van het Provinciaal Be stuur te Middelburg worden aanbesteed: Het vernieuiven der liïj.tiverkeii en het maken van Steen- glooijingen aan da Calamiteuse Polders van Zeelandgedu rende het jaar 1852 met het onderhoud van al de Werken tot den eersten Mei 1853 daaronder begrepen de leverancie van alle vereischte Materialenen zulks in aclit-en-dertig Perceelen van Aanbesteding. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het Bestek zal ter lezing liggen aan het lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken aan dat van het Pro vinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en voorts op alle zoodanige plaatsenalwaar gewoonlijk de Bestekken van Waterstaats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Vijf dagen vóór de Besteding zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaanen voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Ingenieur van den Waterstaat te Middelburg te Goes, te Tholente Ziorikzee, te Breskens en te Neuzen, bij elk voor zoo veel zijn Arrondissement aangaat, en bij den Hoofd-Ingenieur te Middelburg, voor het geheel. De Minister van Binnenlandsche Zaken THORBECKE. SC MM WTVMlMtMA. He Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend dat de Commissie uit het Plaatselijk Bestuur, ingevolge art. 15 der Wet, belast met het onderzoek nopens de al of niet gegrondheid der redenenwelke tot vrijstelling of uitsluiting van de dienst der Schutterij zijn ingebragt, hare eerste gewone jaarlijksehe zitting zal beginnen op Woens dag den 26 Mei 1852 des voormiddags ten tien uretot onderzoek van hen, aan wie, of der redenen waarom, in het voorgaande jaar voorwaardelijke vrijstelling is verleend. Wordende de belanghebbende Personen ten overvloede uitge- noodig, de schriftelijke bewijzen, tot staving hunner redenen van vrijstellingbij de Wet gevorderd, alsnog, voorzoo verre zulks niet alreeds is geschied, tot en met den 25 de zer ter Stedelijke Secretarie over te loggen. Terwijl eindelijk eenieder, dien zulks aangaat, wordt aan gemaand om zich stiptelijk op het bepaalde tijdstip voor de Commissie van Onderzoek te vervoegen, als zullende dege nen welke zulks mogten verzuimen gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebbenenvoor zoo verre zij dienspligtige nommers getrokken hebbenniet vallen in de termen van art. 3, abc en art. 4 der M etbij de Schutterij worden ingelijfd, tot zij in het volgende jaar hunne reclames op voorschreven voet zullen hebben doen gelden. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 17 Mei 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. SMJfS- WTOUEtrjV Cr. De Commissie tot uitdeeling van Spijs aan Minvermo genden, te Middelburg, zal op Donderdag den 27 Mei 1852, des namiddags ten éón ure, inbaar gewoon Lokaal, Rekening doen harer administratie over het afgeloopen jaarwordende de Inteekenaren verzochtom dezelve met hunne tegenwoor digheid te vereeren. Middelburg, den 22 Mei 1852. Namens de Commissie voornoemd A. W. S. IIURGRONJE Secretaris. Middelburg den 24 Mei 1852. Diahenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente al hier berigtendat zij het op gisteren voormiddag in de Koor kerk gecollecteerde verzegelde pakje tot opschrift hebbende Ten behoeve v. h. Fonds tot den opbouiv der Kerk voor onze Mede-Protestanten te Turin, hebben doen bezorgen bij Ds. J. II. Gerlach. Diakenen voornoemd, A. MATZINGER, Praeses. Cs. NUYS, h. t. Scriba. DIDDELBlKfi34 Mei. Verleden zaturdag heeft het provinciaal geregtshof alhier uitspraak gedaan in de zaak van Ndijkbaas Coppcr-com- mies, T, president, en D, dijkwerker bij decentrale directie van den polder van Schouwen Burgh en Westland. Het hof heeft bij zijn arrest den eersten en vierden beschuldigde deels ontslagen van regtsvervolgingdeels vrijgesproken van de hen ten laste gelegde feitenden tweeden en derden deels ontslagen van regtsvervolging, deels vrijgesproken ieder van vijf, doch hen beide schuldig verklaard aan twee door het openbaar ministerie ten hunnen laste gebragte feiten, en hen dienvol gens veroordeeld, den tweeden tot de straf van het zwaaijen met het zwaard over het hoofd en een confinement van vijf jaren, alsmede in twee geldboetenen den derdendie daarbij verklaard is te zijn eerlooseveneens in twee geldboeten. Naar wij vernemen zal de tweede beschuldigde zich tegen deze uitspraak voorzien in cassatie bij den Hoogen Raad. Den 17 dezer is gepraaid, door do Ncderlandsch-Vlis- singsche loodskotter no. 6 schipper L. van der Eyckbij Duinkerken, Z. O. 2} mijl afstand, het Nederlandsche brikschip Zwaluw kapitein van Wulven van Middelburg naar het Britsche Kanaal. Ter gelegenheid van het 7de landhuishoudkundig con gres te Leeuwardenden 10 junij aanstaande zal te dier plaatse door de provinciale commissie van landbouw, met de maatschappij van landbouw en veeteelt in Friesland, gehou den worden eene tentoonstelling van vee en nieuwe of verbe terde werktuigen voor den landbouw. Volgens het daarvan uitgegeven programma, zullen dien dag prijzen worden uit gereikt voor de best te keuren paarden hoornveeschapen en varkensalsmede voor de doelmatigst te bevinden werk tuigen en andere voorwerpen welke voor den landbouw belangrijk worden geoordeeld. Den 22 dezer zijn door het departement van binnen landsche zaken aan gedeputeerde Staten van Zuidholland, ter mededeeling aan het collegie der groote visscherij, ver zonden afschriften van de bij het departement van marine vastgestelde instructien voor de kommanderende officieren van de schooner Atalante en het stoomschip Cijc 1 oop bestemdde eerste tot begeleiding en bewaking der haring vloot en het andere tot het afhalen van den eersten haring. Het stoomschip wordt gekommandeerd door den luitenant ter-zee 1ste klasse J. C. Pieterse en do schooner door den luitenant-ter-zee der 2de klasse jhr. A. Klerck. Het vertrek van de Cycloop is bij de instructie bepaald op den 5 junij aanstaande. Naar men verneemt zal II. M. de koningin zich aan staanden vrijdag naar het Loo begeven. Men zegt dat hoogst- derzelver verblijf aldaar van geen langen duur zal zijn. Men verneemt thansdat de tweede kamer der Staten- Generaal met het aanstaande Pinksterfeest eenc vacantie zal houden, doch dat, hoezeer er sprake is geweest van eene schorsing der werkzaamheden gedurende 2 of 3 maandendit thans niet meer het geval is. Men wil weten dat het ontslag, door den minister van justitie, den heer Nedermeyer van Rosenthal, den koning aangeboden, zou zijn aangenomen. De gewone audiëntie van den minister van marine, op vrijdag den 28 dezer, zal geen plaats hebben. Men meldt uit Brusseldat do heer van der Kun hoofd-ingenieur van den Nederlandschen waterstaat zich thans, met eene zending bij de Belgische regering belast, in die hoofdstad bevindtwelke zending betrekking moet hebben op het verbinden der beide landen door een spoorweg van Antwerpen naar Breda en Rotterdam. Bij de door den koning uitgevaardigde verordeningen omtrent de militaire pensioenen in Nederlandscli-Indië, is tevens een pensioen uit 's lands kas bepaald voor weduwen en weezen van officieren, die in den strijd sneuvelden of bin nen 6 maanden na verwonding in den strijd aan hare ge volgen overlijden. Geen officier in Indiëkan een huwelijk aangaan zonder vergunning van den gouverneur-generaal. Deze vergunning wordt aan officieren beneden den rang van majoorbehalve in bijzonderezeldzamo omstandighe den niet verleendwanneer de verzoeker niet kan aantoo- nen dat hij of alleen of met zijne echtgenoot, bij het aan gaan van het huwelijk, een kapitaal van 10,000 zal bezit ten, in of op vastigheden of effecten, waarvan de eigendoms bewijzen, vóór de toestemming van den gouverneur-generaal, gedepoueerd moeten worden bij dc directie van het weduwen- en weezenfonds. Men meldt uit Ilellevoetsluis den 20 mei. Het ótat-major van Zr. Ms. brik de Sperwer bestaat uit de navolgende hee- ren: kommandant kapitein-ter-zee J. W. F. Frucht; C. V. Zwaanhals, luitenant-ter-zee 1ste klasse, 1ste officier; S. II. Binkes C. W. C. Westenberg en D. Schuurman, luitenants ter-zee 2de klasse; W. Kraake, officier van gezondheid 2de klasse; C. F. W. Juzi, officier van gezondheid 3de klM. J. Gaillard, officier van administratie 3de klasse, en J. A. van Berk el, adjunct-administrateur." Nadat de hooge raad reeds vroeger had afgewezen de vordering van den heer van Andringa de Kempenaer, tegen de erven van Z. M. koning Willem II, tot betaling van ƒ3000 'sjaars, zijn leven lang gedurende, heeft de hooge raad, bij arrest van 21 mei, almede ontzegd de vordering van den genoemden eischer tot betaling vau 2100, gedurende vijf jarenen hem veroordeeld in al de kosten van de regtsge- dingen. De hooge raad heeft de afwijzing van deze tweede vordering hoofdzakelijk gegrond op de overwoging, dat de eischer in gebreke was gebleven, om door getuigen eenig bewijs te leveren van eene wettige schuld-oorzaak voor de vorderingwaarop hij zich grondt. Maandag avond, omstreeks 10 uur, ontstond^er te Gro ningen plotseling een hevige brand, bij den heer B. G. Rinsma, apotheker en droogist aldaar, op den hoek van de onbeplan- te Ossenmarkt. Daal' het vuur spoedig eene aanzienlijke hoe veelheid droogerijen en andere ligtontvlambare stoffen aan tastte kreeg de brand een zeer dreigend aanzien. Geluk kig was er weinig winden door de spoedige en doelma tige hulp was men den brand weldra meester, het gebouw voor een gedeelte gered en was tegen 2 uur het gevaar voor goed geweken. S T AT E N Ct E N Ml Mt sl A C. TWEEDE KAMER. Zitting van 22 mei. Is ingekomen eene koninklijke boodschapten geleide van een ontwerp van wet tot regeling van de vordeeling der pro vinciën in kiesdistrictenter benoeming van leden der provin ciale Statentot bepaling van het getal der in elk district te kiezen leden en van den rooster van aftreding. Door de commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp tot het verleenen van subsidie aan de Nederlandsche Rijn-spoorweg maatschappij is daaromtrent verslag uitgebragt. De beraad slaging over dat wets-ontwerp werd bepaald op lieden (maan dag). Door de daarvoor benoemde commissie is respective- lijk rapport uitgebragt1. omtrent inlichtingen betreffende het adres van P. Cléban 2. omtrent het traktaat tusschen Nederland en Belgie, betreffende de gemeenschap door electro- magnetisclie telegrafen 3. omtrent het traktaat tusschen Ne derland en Belgie tot wering van den sluikhandel; 4. omtrent de postverdragen van Nederland met BelgieLuxemburg en Frankrijk. Omtrent de conclusien van die rapporten zal op morgen worden beslist. Verkiezing van leden voor de tweede kamer der Staten- 6 ener aalin de volgende maand. Volgens'jart. 100 der kieswet, is de gewone tijd ter ver kiezingder leden van de tweede kamer der Staten-Generaal de tweede dingsdag der maand junij. Alsdan wordt voorzien in do vervulling van de plaatsen der leden, die met den vol genden derden maandag van septembernaar de rooster moeten aftreden. Wij laten hier volgen de namen der leden die in de vol gende maand moeten aftreden Iloofdkiesdistrikt Zuidliorn, G. Reinders. Appingedam, dr. R. Westerhoff. Assen, mr. P. van der Veen. Leeuwardenmr. J. Bieruma Oósting. Sncek mr. II. W. Huguenin. Doekum, I. T. Ter Bruggen Hugenholtz. Zwolle mr. G. Groen van Prinsterer. Almelo dr. W. R. baron van Hoëvell. Zutphenmr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt. ArnhemA. baron Mackay. Nymcgenjhr. G. E. G. C. K. Dommer van Poldersveld. TielE. W. van Dam van Isselt. Amersfoort, mr. A. W. Engelen. Utrecht, mr. J. K. baron v. Goltstcin. Hoornmr. A. S. van Nierop. Alkmaar, mr. H. J. Smit. Haarlem, mr. W. H. van Voorst. Amsterdam, mr. M. II. GodefroiH. Stol- te en mr. F. A. van Hall. Leyden. jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest. Gouda mr. G. M. van der Linden. Delftmr. IC. A. Poortman. n Rotterdam, M. A. F. II. Hoffman. 's Hage jhr. W. Boreel van Hogelanden (voorzitter). Dordrecht, mr. J. S. Lotsy (bedankt) en mr.P. Blussó v. Oud-AIblas. Middelburg mr. J. J. Slicher van Domburg. Zierikzee, mr. S. H. Anemaet. Breda, mr. L. D. Storm (bedankt). Tilburgmr. P. Gouverneur. Eindhoven, mr. J. B. Bots. Maastricht, mr. E. J. II. Borret. RoermondM. P. L. de Lom de Berg. 's Bosch. dr. J. H. II. de Poorter. Engeland. Londen 20 mei. In de zitting van het lager huis heeft eergisteren lord John Russell de door hem voorge stelde wijzigingen in het formulier van den door parlements leden af te leggen eed weder ingetrokken. Dit wordt vooral toegeschreven aan het in omloop zijnde gerucht, dat namelijk, door eene kiesvergadering, ten huize van den baron Rothschild gehouden, besloten zou zijn, om lord John Russell, bij de aanstaande verkiezingen voor het parlement, niet weder tot candidaat te stellen. Vervolgens beraadslaagde het huis in comitó over het wets ontwerp op de militiewaarvan weder eenige artikelen aan genomen worden. Eindelijk werd er beraadslaagd over een ander artikel in dat wets-ontwerp, waarbij aan de regoring magtiging wordt verleend om wanneer de ligtingen door do vrijwilligers niet voltallig kunnen gemaakt wordenalsdan daarin door eene gewone loting te voorzien. Dat artikel vond vooral in den heer Charteris een hevigen tegenstander; doch werd ten slotte aangenomen met 127 tegen 110 stemmen. De ex-dictator Rosas is van Plymonth naar Southamp- ton vertrokkenalwaar hij voor goed zijn verblijf denkt te houden. Tot de jongste ontdekkingen te Niniveh behoort eene doodkist, die het lijk eener vrouw van het koninklijk ge slacht bevatte. Een gedeelte harer kleederstukken was nog onvergaan, en de gouden knoopjes, welke haar bovenkleed aaneenhechttenwaren ongeschonden gebleven. Het op merkelijkste echter is een masker van dun goud, dat op het gelaat gedrukt wasom de trekken daarvan in den natuur lijken vorm te behouden. DuitscDlanfl. Weenen 19 mei. De beraadslagingen over de klooster-hervormingen zijn definitief geëindigd. Men verneemt aangaande de resultaten, dat het aantal kloosters niet vermeerderdmaar dat de bestaande zoowel als de monniken-orden in hunne regten en previlegien zouden wor den hersteldgehandhaafd en beschermd. Het hof begeeft zich grootendeels naar Ischlterwijl de keizer eene rondreis door Hongaryo gaat doen. Men ge looft dat deze een goeden indruk zal te weeg brengen vooral omdat de keizer zich zoo vlug en sierlijk in de taal der Magyaren uitdrukt. Veldmaarschalk Radetzky laat op eigen kosten, ten bedrage van 60,000 lire, te Verona bad- en zwem-inrigtingen voor dc militairen maken.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1