MIDDEL BlIRGSCHE C O IJ R AIV T. iffei min 1852. Zaturdag 22 Mei. 33csttitrcti en Qbminiötiraticu. iSiunctilAubdtftc &ijbiu0cn. N W MIJKTSTEKIE I IA' justitie. PROVINCIE ZEELAND. AAXBESTKUIK». Op Vrijdag den 28 Mei des jaars 1852 des voormiddags ten tien ure, zal, onder nadere goedkeuring, door de Com missie van Administratie over het Huis van liiir»i;r!ijke en Militaire Verzekering, te Iliddelhurgin bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het elfde District van den V ater- staat, aan het Lokaal van het Gouvernement te Middi Ihurg worden aanbesteed De uitvoering van eenige Werken tot verbete ring van liet hierboven genoemd. Cesticht. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het Bestek, op hetwelk deze Aanbesteding zal plaats heb ben zalboven en behalve aan het Lokaal van het Provin ciaal Bestuur der Provincie Zeelandte Middelburgter lezing liggen in het bovengenoemde Burgerlijk en Militair Huis van Verzekering aldaar. Vier dagen vóór do Besteding zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaan telkens des voormiddags van 9 tot 12 ure, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. GALAND en den Ingenieur J. A. NICOLSON, te Middelburg. De Commissie van Administratie over do Gevangenissen te Middelburg VAN REIGERSBERG VERSLUTS, Vt. WAGNER Secretaris. JU IC JM IUT. Burgemeester en IVetliouilevs van de Gemeente Sint-Iiaurens c. a. verwittigen bij deze de belanghebben den dat de Itermis in die Gemeente invalt op den 4 Junij aanstaande en dat op den volgenden dagbij gelegenheid dier Kermis, naar den Ring zal worden gereden. Sint-Laurens c. a.den 21 Mei 1852. De Burgemeester en Wethouders, HUBERTUS REKKER, Ter ordonnantie P. VAN DE GRAFTSecretaris. BIDDEIiBURe, 31 Mei. De eerste kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen te gen den ,26 dezer. Volgens in omloop zijnde geruchten zou de tweede kamer na de behandeling van eenige aanhangige wets-ontwerpen van minder aanbelang, doch die afdoening vereischen uiteengaan en zou zij gedurende twee of drie maanden hare werkzaam heden schorsen. Derhalve zouden gedurende deze zitting vele der voornaamste wetten, die der kamer aangeboden zijn onafgedaan blijven. Reeds zijn eenige leden uit de residentie vertrokken, met het voornemen om gedurende de tegenwoordige zitting der kamer niet meer terug te keeren. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden is naar Berlijn vertrokken. De directeur der Staats-loterij heeft bekend gemaaktdat bij de trekking der tweede klasse, op den 19 dezer, geene prijzen van duizend gulden of daarboven zijn uitgetrokken. Te Vlissingen is eergisteren de aanschrijving gekomen dat het Pruissische oorlogs-fregat Eckernförde aldaar zal aankomen om gerepareerd te worden. Volgens het Handelsblad liep te 's Hage het gerucht, dat de heer Nedermeyer van Rosenthal, gehoor gevende aan het verlangen des koningsniet ongeneigd zou zijn om zijn ingediend ontslag als minister van justitie weder in te trekken. Daarentegen zou de generaal Spengler bepaaldelijk den wensch te kennen hebben gegevenom spoedig als minister van oorlog af te treden. Ook is er sprake, dat de minister van buiten- landsche zakende heer van Sonsbeeckbij het aftreden zijner beide ambtgenootenzijn ontslag zal indienen. Het 99ste nommer van het Staatsblad van dit jaar bevat het koninklijk besluit, den 3 dezer op het Loo geteekend, by hetwelk eene Staats-commissie van zeven leden wordt be noemd, belast met het doen van onderzoek naar, en het uitbrengen van verslag over een aan de tegenwoordige Staats- inrigting en wetgeving meest passend stelsel van policie-wet, regelende de bevoegdheid van alle ambtenaren en beambten van policie, en bepalende de onderwerpen dieof regtstreeks ^n uitsluitend, of middelijk en gemengd, moeten gerekend worden te behooren tot de Rijks-policie. Uit Brussel wordt gemeld, dat Z. M. de koning van België voor eenige dagen de besluiten geteekend heeft, waarbij benoemd worden tot grootkruissen der Leopolds-ordede Nederlandsche ministers van binnen- en van buitenlandsche zakende kee ren Tkorbecke en van Sonsbeecken tot ridders dier ordetwee ambtenaren bij de ministerien van buitenlandsche zaken en van financiente Gravenhage. Naar men verneemt zullenbij de invoering van de Rijks- telegrnfenin werking worden gebragt de door den Ameri kaan Morse uitgevondene druk-telegrafen. Door de Nederlandsche Handel-maatschappij zijn bevracht geworden 32 schepen waaronder van MiddelburgCommercie Compagniekapitein M. ButynPhccnixkapitein PJ. Kasse en Paulinekapitein B. J. Post. Zondag 11. is van de reede van Brouwershaven in zee gezeild het barkschip Cortgenekapitein J. A. Scottbe stemd naar Paramaribo aan boord hebbende den nieuw be noemden gouverneur der kolonie Surinamejkr J. G. O. S. von Schmidt auf Altenstadt, met echtgenoot en twee kinde ren, zijnen adjudant, den heer C. A. van Sypesteyn, lsten luitenant der artillerie, met echtgenoot en kind, en zijnen geneesheerdr. Ooykaas met echtgenoot en twee kinderen. De minister van binnenlandsche zaken heeft dezer dagen aan de commissarissen des koningster mededeeling aan wie het behoort, toegezonden de vastgestelde modellen van jagt- en visch-actenbenevens exemplaren van de punten van ad ministratie, ter uitvoering der wet van 6 maart 1852 (Staats blad no. 52Jgerekend in te gaan op 1 julij e. k. Verleden dingsdag is te Amsterdam een der pakhuizen op de keizersgracht, tussehen de Leidsche en Spiegelstraten, in eigendom behoorende aan den heer L. Bienfait, en waarin onder anderen geboTgen was eene groote hoeveelheid mee krap, met een vervaarlijk gedruisch ingestort, onmiddelijk daarop slechts een ontzettenden puinhoop vertoonende. Zeven werklieden, welke in en aan het perceel werkzaam waren, werden onder het puin bedolven. Een hunner ontkwam on gedeerd, twee anderen werden min of meer zwaar gekwetst naar het gasthuis vervoerdeen vierde werd levenloos uit het puin gehaaldterwijl drie anderen er nog onder bedol ven liggen. De op handen zijnde tentoonstellingte Arnhemzal dagelijks geopend zijn van des morgens 10 tot des avonds 6 ure, met uitzondering van den zondag, wanneer de ope ning eerst ten 12 ure zal plaats hebbende entree-prijs per persoon blijft bepaald op 30 centswaarvan zal worden af geweken des woensdags en zaturdags, als wanneer die zal zijn 75 cents per persoon. Abonnemcnts-kaartjes zullen al leen op naam worden afgegeven a 2,50 per persoon. Het zoo ruime stedelijke gebouw Musis Sacrum, thans nog aan merkelijk vergroot en voor deze tentoonstelling ingerigt wor dende zal daardoor eene bijzonder geschikte gelegenheid gevenom de voorwerpen voordeelig te plaatsen. De com missie vertrouwt dan ookdat het nuttige doel harer be- moeijingen door een zeer groot getal inzenders zal bevorderd worden. Onder de gunstige teekenen des tijds mogen wij niet over het hoofd zien de onderscheiden uitgaven van de werken van onzen nog altijd algemeen geliefden Vader Catsmogen wij het er voor houdendat de boekhandel bevoegd is om over den geest van het publiek te oordeelendan gelooven wij in den aanhef van ons berigt niet te veel te hebben ge zegd, verblijdend als de gedachte ons is, dat met de lust tot de werken van Catsook de deugden in ons volkska rakter nog bestaandoor hem zoo eigenaardig geschilderd en voorgestaan. Van de verschillende uitgaven trekt bijzonder onze aan dacht die te Leydendoor de bevoegde hand des heeren mr. L. Ph. C. van den Burglibij den boekhandelaar P. H. van den Heuvellhet licht zal zienwaarvan het pros pectus met eene proeve van bewerking ons dezer dagen on der de oogen kwam. Eene keur uit de werken van Jacob Cats, zoo als de heer van den Bergh belooft, ontbrak en was eene wezenlijke behoefte, omdat bij het vele goede in zijne complete werken, nog veel voorkomt, wat voor het algemeen niet bruikbaar, en niet weinig ook. wat voor tegen woordige zoden en voorstellingen minder dienstig is; ook het behoud van de oorspronkelijke spelling, zoo eigenaardig be hoorende bij den stijl van Cats werken, juichen wij toe, vooral omdat de heer van den Bergh zich Voorstelt eenige verouderde woorden en spreekwijzenmet een enkel woord te zullen ophelderen. Met den heer van den Bergh geloo ven wijdat het voornemen om 's dichters meesterstukken bij een te voegen en zoo uit vele bloemen de geurigsten tot een krans te bindenhet publiek niet onverschillig laten maar eene algemeene toejuiching en deelneming wekken zal, wat door den uitgever ook zeer gemakkelijk gemaakt isdoor de toezegging van eene keurige uitvoering, waaraan wij, met het oog op vroegere door hem uitgegeven werken, geene reden hebben te twijfelenmaar vooral ook door het be palen van een ongekend lagen prijs. Vergadering- van den Gemeenteraad te Middelburg. Zitting van 19 mei. Afwezig de heeren Byleveldvan Sonsbeeck cn Salomonson. Het nieuw benoemde raadslid, de heer Z. Snijder, wordt binnen geleid legt de vereischte eeden af en neemt zitting. "Wordt gelezen eene missive van den heer G. J. Sprengcrverzoe kende eervol ontslag uit zijne bediening van commissaris der stads- wisselbanken geleidende eene nieuwe verklaring zijner ambtsbetrek kingen. De raad staat dat eervol ontslag toeen benoemt^ eene com missie tot het onderzoeken der geloofsbrieven. De commissie bevindt ze in orde en adviseert tot toelating van gemelden heer. Aldus wordt besloten nadat de heer Sifflé de reden opgegeven heeftwaarom hij nu voor de toelating zal stemmen. Bij het lezen der notulen der vorige vergadering, komt het punt der stads-wisselbank ter sprake; de heer Verbrugge, het met andere leden wensckelijk achtende deze zaak zoo spoedig mogelijk tot afdoe ning te brengen, merkt aan, dat de raad wel eene ordonnantie voor die bank kan scheppenmaar dat slechts het hooger bestuur kracht van wet cv aan geven kan als zijnde de tegenwoordige ordonnantie door het voormalig Staatsbewind ingevoerd. Ilij wenseht dat door den raad eene commissie mogt benoemd worden van zoodanige personen die met kennis van zaken en onbevooroordeeld deze zaak op zich namen. Op do aanmerking van den voorzitter, dat ook hij in dit gevoelen deelt, zegt de heer Verbrugge later formeel op dit punt te zullen terugkomen. Hierna worden de notulen gearresteerd. "Wordt gelezen eene missive van gedeputeerde Staten, waarbij de vraag wordt gesteld of de raadten gevolge van vroegere delibcra- tien der Staten, de clinische school als gemeente-instelling wenseht te behouden. De voorzitter zegt, dat de stad tot de subsidie van 2450 aan die school f 450 bijdraagt; dat de Staten die instelling bij do menigte van geneesheeren overtollig rekenende, de verhouding in het bijdragen tot de subsidie omgekeerd wcnschendat die school evenwel in het belang van al de gemeenten is daargesteld; dat, ja, de leerlin gen wel eenig voordeel aan de stad aanbrengen maar dit ruimschoots opgewogen wordt door het contribueren van die 450. Op voorstel van den voorzitter beslist de raaddat aan de Staten zal worden ge- - i»J antwoorddat de clinische school geenszins als gemecntè-jmstellingj kan worden aangemerkt. Wordt gelezen eene missive van gedeputeerde Statenrakende het niet vermelden op de begrooting van 1852 van het amortisatie-fonds. Zal worden toegezonden aan de in der tijd benoemde commissie von begrootingten fine van advies. Wordt gelezen eene missive van de centrale directie van Walche ren en den opper-commies over de peiling en uitdieping van het haven kanaal. De voorzitter licht den raad indat er ten dezen maar J 10,000 op de begrooting voorgedragen zijnde, door onophoudelijke aanslibbing een te kort ontstaan is van 1770. Dit te kort zou men des noods op het uitgetrokkene voor den moddermolen hebben kunnen vindenware het niet dat ook dit vaartuig dit jaar vele uitgaven had vereischt. De heer Verbrugge meent, ten dezen aanzien wel eens te hebben opgemerkt dat do werkzaamheden van dien molen niet geregeld gin gen cn vraagt of er wel genoeg schuiten zijnopdat men niet behoeve stil te leggen met malen. De voorzitter antwoordt, dat in 1838 het vaartuig enz. is overgeno men van een persoon, die, octrooi bezittende, gerekend kan worden met de noodige schuiten in der tijd te hebben gewerkt. Hij zal het echter onderzoeken. De raad staat alsnu toe dit te kort te vinden op de onvoorziene uitgaven. Wordt gelezen eene missive der commissie van bestuur over de armen-inrigtingen en armscholenverzoekende overschrijving op hunne begrooting van drie posten. Wordt autorisatie verleend. Omtrent de rekening over 1851 der plaatselijke commissie van ge neeskundig toevoorzigtworden de deliberatien aangehouden. Is ingekomen een request van H. A. Cox. In aanmerking nemende de onlangs daargestelde veranderingen in het reglement van het insti tuut van middelbaar onderwijsvoorgevallen na des requestrants be noeming tot onderwijzer in de Fransche taalmeent hij, in het belang eener degelijke opleiding, te mogen terugkomen op zijn vroeger ver zoek en stelt hij voorook onderwijs te mogen geven in de Hoog- duitsche Engelsche, Hollandsche taal cn alles wat tot eene beschaafde opvoeding behoort. Het request zal naar de plaatselijke school-com- missie worden verzonden ten fine van advies. Is ingekomen een request van J. S. van Burg en F. T. Robbé houdende verzoek om eene gaz-fabriek te mogen oprigten. Zal wor den verzonden naar de commissievroeger ten dezen benoemd. Is ingekomen een request van L. J. de Marree, dat hem op de burgerlijke begraafplaats, in den rang der eigen gemetselde graven, in eigendom moge worden afgestaan eene grafruimto van vier kisten naast het graf der familie Hoyer. Toegestaan. Is ingekomen een request van A. Caland c. s.verzoekendo da ook de haven-barrière des nachts moge wordon opengehouden. De voorzitter is tegen dat verzoek. Alle ingezetenen hebben gelijke regtenzoo doende zouden alle poortendes nachts opengehouden wordende, tot eene aanmerkelijke verhooging van het budget leiden, door de daaruit voortspruitende noodzakelijkheid tot het aanstellen van meerdere beambten. De heer Siffle' merkt aan, dat het grondgebied van de stad zich aan die zijde ver uitstrekton vraagtof men met het tegenwoordig perso neel de dienst aldaar niet zou kunnen verrigten. Do voorzitter antwoordtdat dit onmogelijk is, daar thans ieder be ambte reeds om den dorden nacht moet waken. De heer Snyder zegtdaf misschien eon zosde gedeelte van het ei land belang heeft bij het openhoudon der haven-barrière Kleverskerke Nicuwland enz., en acht het uit dien hoofde wenschelijk het verzoek toe te staan. Ook de heer do Stoppelaar is van dit gevoelen. De voorzitter brengt dan nu in omvraag, of men dezen post op de begrooting met 300 zal verhoogen. Wordt ontkennend beantwoord. Voor stemden de heoren van Eckelen on Snyder. Is ingekomen eene missive van de ambtenaren der plaatselijke be lastingen naar aanleiding van het vroeger door den raad genomen besluit tot het afschaffen der gratificatiën en vorhooging hunner trak tementen, uiteenzettende hoe noodzakelijk en regtmatig die toegezeg de verhooging is, met het oog op hunne tegenwoordige omstandig heden. Aangehouden tot do diseussien over de begrooting over 1853. Aan de orde is bij resumptie: 1. de rekening van den schutters raad. Do heer Boogaord verwijdert zich. Gearresteerd2. die van het gymnasium cn hot institunt van middelbaar onderwijs. De heeren Daspoort, Verbrugge en de Stoppelaar verwijderen zich. Gearresteerd; 3. die der leidijken van het havenkanaal. Gearresteerd. Wordt bij stemming besloten aan gedeputeerde Staten kennis te ge ven dat de raadin den geest der commissie ten dezen benoemd gewijzigd heeft art. 3 der additionele bepalingen van het reglement van policie. Behalve de daartoe van stadswege benoemdeen an dere door de policie tot uitoefening van het beroep van omroeper of aanplakker gemagtigde persoonenzal niemand oeno bekendmaking mogen omroepen, of eenig stuk, hetzij gedrukt hetzij gesoheven, of ook eenige teekening aanplakkendan na bekomen magtiging der policie.") Wordt besloten het jaarverslag der gemeente met zoo weinig mo gelijke onkosten te doen drukken en aan gedeputeerde Staten en raads leden mede te declen. De commissie, belast met het onderzoek of het bestuur al of niet zal berusten in het arrestdoor den Hoogen Raad gewezen in de pro cedure door de stad gevoerd tegen den Staatover de goederen der weeskamer van Middelburg en ambachtenadviseert om in dat arrest genoegen te nomen. Volgens dat advies wordt besloten. Staande de vergadering gaat men over tot hot vernietigen van uit- gelotene stedelijke rentgevende obligatien tot een bedrag van f50,000. Het uitbrengen van het rapport der commissie tot onderzoek naar het wensehelijke der opheffing enz. der stedelijke fabricage, wordt uit gesteld tot de volgende vergadering. Hierna gaat de raad uiteen. Vergadering; van den Gemeenferaail te Vlissingen. Zitting van 19 mei. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en goed gekeurd. Wordt beëedigd de heer J. P. Smithdie daarna zitting neemt. Wordt door burgemeester en wethouders kennis gegeven dat de her stellingen aan de beschoeijingenin de bierkaai, aan den heer J. Filis, te Breskens, zijn aaubesteed voor eene som van 775. Wordt door den raad goedgekeurd. Wordt goedgekeurd een reglement van orde voor burgemeester cn wethouders. Burgemeester en wethouders geven kennisdat door gedeputeerde Staten autorisatie is verleend tot af- cn overschrijving van posten op de begrooting van 1851. Worden goedgekeurd de rekening van de tienden cn poortgelden over 1851. Burgemeester en wethouders geven kennisdat bij hen is ingeko men een request van diakenen der Nederd. Hervormde gemeente houdende verzoek om eene buitengewone subsidie van ƒ767. Wordt in overweging genomen cn gesteld in handen eener commissieten fine van onderzoekdie commissie bestaat uit de heeren Winkelman Schmidt cn Lngaay. De heer Schmidt verzoekt daarvan verschoond te blijven, doch wordt door eenparige stemmen daartoe verzocht. De voorzitter stelt voor, verder met geslotene deuren te beraadsla gen over do aangelegenheden der roodebrug cn spuisluiscn verzoekt de aanwezigen de zaal te verlaten.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1