MIDDELBURGSCIIE COURANT. 1852. 20 Mei» Donderdag Besturen en Qbmttu$tr«ittetn J3iu!icu!rtub$cltc Sijbiugcn. s t i t v - v si t. öuitculaufcöchc £ijbhigcu. *-3R ZEGELET A A i f' i *j-\ "vi cy HIXMS'T9ÏMIBMi tOIJV JUSTITIE. PROVINCIE ZEELAND. AAIBESTEDIKi. Op Vrijdag den 28 Mei des jaars 1852des voormiddags ten tien ure, zal, onder nadere goedkeuring, door de Com missie van Administratie over liet Huis van Ruiterlijke ca Militaire Verzekering, te Middelburg, in bijzijn van den Iloofd-Ingenieur in het elfde District van den Water staat, aan liet Lokaal van het Gouvernement te Middelburg worden aanbesteed SSe uitvoering van eenige Werken tot verbete ring van liet Hierboven genoemd düestickt. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het Bestek, op hetwelk deze Aanbesteding zal plaats heb ben, zal, boven en behalve aan het Lokaal van het Provin ciaal Bestuur dor Provincie Zeeland te Middelburg, ter lezing liggen in het bovengenoemde Burgerlijk en Militair Huis van V erzekering aldaar. Vier dagen vóór do Besteding zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaan telkens des voormiddags van 9 tot 12 ure, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. CALAND en den Ingenieur J. A. N1COLSON, te Middelburg. De Commissie van Administratie over de t Gevangenissen te Middelburg YAN REIGERSBERG VERSLUYS, Vt. WAGNER Secretaris. MIIlREMIlHiti, 1» Mei. Krachtens koninklijk besluit van den 13 april, is door de ministers van binnenlandsche zaken en financien, aan Ch. Fr. Pauwels, te Sas-van-GcntN. Kerckhaert en D. Goct- halsbeide te Wcstdorpe, concessie verleend tot het aan leggen en exploiteren van een grindweg op den westelijken dijk van liet kanaal van Neuzenaanvangende ter laatstge- rcelde plaatse en strekkende tot aan de grenzen van Oost- Vlaanderen (België;, do traverse door Sas-van-Gcnt daaronder niet begrepen. Naar men vernoemt heeft Z. M. ecne commissie be noemd, bestaande uit den hoogleeraar Wellenbergh direc teur van's Rijks veeartsenijschool, benevens enkele leeraren aan die school geplaatst, om de in België onlangs uitgevon dene wijze te onderzoeken, tot liet afweren der longziekte door middel van inenting. Z. M. heeft tot ridders der orde van den Nedorlandschen Leenw benoemd, de hoeren Lambermont, raad van legatie, en van der Straotcn chef-de-burcau bij het ministerie van financien beidon in België. Bij beschikking van den 13 dezer heeft de minister van binnenlandsche zaken bepaald dat in het kies-district Breda de verkiezing van een lid van de tweede kamer der Slat en- Generaal in de plaats van den heer mr. L. D. Storm die zijn ontslag genomen heeft, zal geschieden den 8 junij e. k. In Engeland heeft veel opgang gemaakt een in boeijon- den stijl geschreven en met zedekundige lessen voorzien ver haal van lord B., getiteld: Regten en Pligten, of de weg tot duurzaam Volksgeluk. Van dit voortreffelijk werk is thans eene uitmuntende vertalingmet eenige kleine wijzigingon, bezorgd door den Amsterdamschen predikant, den heer C. S. Adama van Scheltema. Zij ziet in twee doelen hot licht, bij do boekhandelaren van Druten en Blecker te Sneckaan wie wij van dit nuttige boek een algemecncn aftrek toewensehon. Den 12 dezer heeft h'et genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen zijne 28ste algemeene.vergadering te Amster dam gehouden, onder voorzitting van den heer W. K. Warri- sinck Bz., welke de werkzaamheden opende met eene rede over de handhaving van do beginselen van liet genootschap. Uit het verslag, door den algemeenen secretaris, den heer A. A. Stuart, uitgebragt, blijkt zoowel de toenemende bloei, als de uitbreiding van don werkkring dezer instelling. Te Appingcdam en te Amersfoort zijn nieuwe afdeelingen op- gerigt. Ondanks de vermeerdering der uitgaven, is de toe stand der kas bemoedigend. Alleen voor school- en godsdienstig onderwijs wordt ruim f 5000 besteed. Men verneemt, dat de officieren van Zr. Ms. oorlog schip Prins van Oranje, te Anapolis voor anker liggen de, zich naar Washington begeven hebben, om een bezoek bij den president der Vereenigde-Staten en de ministers af te leggen en dat zij door hen en door vele leden der beide huizen met veel onderscheiding ontvangen zijn. Zr. Ms. korvet Sumatra, kapitein-ter-zee F. X. R. 't Hooft, is in den avond van 11. donderdag van Alexandrie en Malta te Triest aangekomenhet ótat-major en verdere bemanning bevonden zich wel. Het Israëlitisch Pinksterfeest valt dit jaar in op maan dag en dingsdag aanstaandeden 24 en 25 mei. tweede kamer. Zitting van 14 mei. In deze heeft do beraadslaging plaats gehad over do con clusie van het verslagden 23 maart jl. uitgebragt door de commissie tot onderzoek van de Staatsrekening over 1846 welke conclusie strekte om die Staatsrekening met de bijla gen ter griffie neder te leggenen tevens een exemplaar van het verslag aan den heer minister van financien toe te zen denmet te kennengeving, dat alsnog wordt te gemoet gezien een wets-ontwerp tot vaststelling van het slot der opgemelde rekening. Nadat de conclusie der commissie met 26 tegen 21 stemmen was afgestemd, is een voorstel van den lieerde Fremerystrekkende om de genoemde Staatsrekening in han den te stellen van eene andere commissie, ten einde daarom trent verslag uit te brengen, zonder hoofdelijke stemming aan genomen; die commissie zou in eene volgende vergadering benoemd worden. Door de commissien van rapporteurs is verslag uitgebragt omtrent het wets-ontwerp betreffende de Mijdrechtsche droogmakerij en omtrent dat tot instandhouding van wetten en verordeningen in Limburgde beraadslaging over die wets-ontwerpen zou plaats hebben op dingsdag den 18 mei, aan te vangen des voormiddagsten elf ure. De ka mer heeft achtereenvolgens met algemeene stemmen aangeno men de wets-onwerpeiihoudende naturalisatie van J. W. vStahl, W. A. F. Frowein, G. H. E. Emmerman W. II. G. E. de Seiwert, J. L. Veerkamp, F. S. A. Knitel, A. Mis- tralet, L. P. Wupperman L. L. Baelir en P. L. V. Desertine. Heden onderzoeken de afdeelingen van de tweede kamer der Staten-Gencraal de voorstellen: 1. tot wijziging der bo- grooting van 1851; 2. betrekkelijk eene te houden enquête wegens het zout, en 3. elf aanhangige naturalisatie-wetten. tt OS T- SJVl» ts CS! MiOTOJVIMiXT. Bij besluit van den gouverneur-generaal van Nederlands Indië, van den 28 februarij 11. is, omniet 1 april dezes jaars in werking te tredeneen reglement vastgesteld omtrent vei ligheids-maatregelen bij het aanwenden van stoomwerktuigen in Nederlands Indie. Door de regering is dezer dagen eene commissie benoemd, tot het doen onderzoeken welke maatregelen behooren te worden genomen tot verbetering en bevordering van den ge zondheidstoestand van de stad en voorsteden van Batavia. Eene commissie van 23 leden, met den heer S. D. SchifF als president, den heer P. van Rees als vice-presidont en den heer II. D. A. Smits als secretarisheeft zich gevormd, ten einde eene tentoonstelling van voorwerpen van industrie en volksvlijt uit den Indischen Archipelin de maand sep tember 1853 te Batavia tot stand te brengen en te besturen. Ten vervolge op de berigten nopens de opvatting en voorloopigc aanhouding van den gezagvoerder der Ameri- kaansche schooner the Flirt, W. Gibson, zijn wij in staat gesteld het volgende mede te deelen. Het verzuim van bij de wet voorgeschrevene formaliteiten deed den raad van ju stitie de bekrachtiging der voorloopige aanhouding weigeren en de in vrijheidstelling gelasten van Gibson c. s. Een nieuw onderzoek ving nu aan, en verleende de regter-commissaris belast met de instructie van strafzaken op requisitoir van den officier van justitie, een bevel van gevangenneming, waarop de apprehensie en voorts een herhaald verhoor door den reg ter-commissaris van alle aanwezige betrokkenen volgde. In- tussehen hebben de beklaagden vóór dat regtsingang is ver leend, aan Z. Exc. den gouverneur-generaal verzocht, hun abolitie van de tegen hen ingestelde regtsvervolging te willen schenkenwelk verzoek evenwel onlangs van do hand ge wezen iszoodat het regt zijnen loop weldra hernemen zal. Volgens berigten van Banjoewangie bedroeg het getal lijders aan de cholera aldaar van 6 tot 12 februarij 37, waar van 8 overleden; van den 13 tot den 19, 33 waarvan 4 over leden, en van den 20 tot den 26 derzelfde maand, 28, waar van 4 overleden. De cholera is weder in hot Samangkasclie uitgebroken en rigt daar groote verwoestingen aan. In den laatstón tijd zijn zeer gunstige berigten ontvan gen van de vrijhaven Makassar. Hot getal der vaartuigen en vooral der Europesche schepen die haar bezoekennam toe. Verscheiden Europesche en Chinesche handelaars, van Singapore en eldershadden er zich neergezet. Ten gerieve van de zeevaart zal te Makassar een tijdbal worden opgerigt Den 27 februarij jl. is door den gezagvoerder van het Nederlandsche schip Joan, C. F. van Assendelft de Coningh, 3 tl 4 mijlen beoosten den hoek van Indramayoe, opgevischt de bemanning van de verongelukte Deensche brik Thorwald- sen, bestaande uit den kapitein, twee stuurlieden en elf min dere schepelingen, benevens een Deensche zee-officier als passagier. Genoemde brik is den 25 februarij jl. van Batavia naar Socrabaye onder zeil gegaan, doch dcnzelfden nacht gestrand op de Boompjes-eilanden; de bemanning heeft zich in twee sloepen gered en getracht op de Boompjes-eilanden te landen, hetgeen mislukt is, zoodat zij zijn afgedreven tot beoosten Indramayoe. De Thonvaldsen had eenig ijzer geladen en is totaal ver gaan. Door eenige aardstortingen van don berg Besser, gele gen in het district Karang Ivobar, afd. Bandjar Negara, re sidentie Banjoemaas, zijn in de dessa Gloesoer drie huizen met hunne bewoners, veertien in getal, bedolven geworden; tien mensehon die op het veld werkten trof hetzelfde lot. Zr. Ms. schooner-brik Dolphijnis op 28 februarij, van een kruistogt tegen de zeeroovers, in do wateren van Riouw en Linga, te Riouw wedergekeerd en had gecne ontmoetin gen gehad. Aan den heer ,T. H. Iloyeringenieur der 3de klasse van den waterstaat en 's lands gebouwen te Bezoekio, is een tweejarig verlof naar Nederland verleend, tot herstel zijner gezondheid. Engeland. Londen 15 mei. De drie en dertigste ver jaardag der koningin werd donderdag met het luiden der klok ken, het uitsteken van vlaggen, het houden eener groote ins pectie en des avonds met eene illuminatie gevierd. Ten liove is bij deze gelegenheid een luisterrijk cercle gehouden. Het kostuum der koningin was even prachtig als smaakvol en be stond uit eene robe van goudstof, met bonquetten van wilde madelieven en blaauwe korenbloemen gegarneerd, over een onderkleed van zwaar wit satijnbedekt met witte tulle en gegarneerd mot dezelfde soort van bloemen als de robe terwijl het borststuk van diamanten schitterde. liet hoofd tooisel vormde een krans van dooreengesfrcngelde wilde madelieven en blaauwe korenbloemenmet diamanten door vlochten. Onder de aanzienlijke vreemdelingenwelke de koningin worden voorgesteld, merkte men den heer Issaver- des attaché bij de Perzische legatieop. liet getal der ge- noodigden was ruim tweeduizend. De uitslag der pogingen van den heer Cowan en an deren in het lagerhuistot afschaffing dier belastingen welke inzonderheid op de meer algemeene verspreiding van kun digheden en mededeelingen drukkenis niet gelukkig ge weest, ofschoon het tevens gebleken is, dat zij belangrijken bijval ondervonden. In de voortgezette zitting van woens dag werd namelijk de motie van genoemd lidtot afschaffing der belasting op het papier, met 195 tegen 107, die tot af schaffing van het zegel der nieuwspapieren, met 199 tegen 100, en die tot afschaffing van het zegelregt der advertentien met 181 tegen 116 stemmen verworpen. Gisteren ging het huis voort met de behandeling der mili- ticwct, en nam weder verscheiden artikelen daarvan, enkele gewijzigd aan. Onder de wetten die vervolgens ten derden- male gelezen en goedgekeurd werden was die betreffende de belasting op de eigendommen. In de vorige maand overleed te Alness in Rosshirc niet ver van Glasgoweene kleine pachtsterJanet Munro genaamd, die denkelijk de oudste bewoonster van Schotland, zoo niet van het geheele vereenigd koningrijk wasnaardien zij den lioogen leeftijd van minstens 110 jaren bereikt had. Tot kort voor haren dood las zij het kleinste schrift met ongewapend oog. Een twintigjarig Engclscliman is door het hof van assi- ses te Durham tot 2J- jaar gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij, door middel van valsclie papieren, in den tijd van twee jaren zes vrouwen had gehuwd. Een der advokaten wildedat men hem veroordeelde om met de zes vrouwen te wonenmaar de jury vond de straf al te zwaar. De som van 70,000 p. st.waarvoor het gebouw van do groote tentoonstelling verkocht is, is dezer dagen betaald. Als kooper staat bekend de heer Fr. Muller; doch men ver neemt, dat de wezenlijke eigenaars thans zijn de bestuurders van de Brighton spoorweg-maatschappijen dat deze een plan hebben ontworpenom het gebouw te verplaatsen naar Sy- denham, het daar in te rigten deels voor een plantentuin, deels voor eene galerij van kunstwerken enz., en het in verband te brengen met onderscheidene spoorweg-stations. De deelneming aan deze onderneming, bij wijze van actiën zou voor het publiek opengesteld worden. Riii4sc1ila.n<l. Weenen 13 mei. De keizer van Rusland heeft eene aanzienlijke som, men zegt GOOO ducatenachter gelaten, om onder de armen verdeeld te worden. Do graaf van Chambord heeft den keizer van Rusland niet gezien, en heeft zeifs Frosclulorp niet verlaten, gedu rende het verblijf des keizers te Weenen. Van eene geloofwaardige zijde wordt het bcrigt tegen gesprokendat de Russische grootvorsten gedurende hun verblijf te Weenen aan den graaf van Chambord den titel van majesteit toegekend hebben. Al wat do legitimistische bladen in Frankrijk dienaangaande gemeld hebbenis on gegrond. De arbeid aan de Semmoringer spoorweg-baan wordt mot vernieuwden ijver voortgezet, en men vleit zich zelfs, dat het grootsche werk in den zomer van 1853 voltooid zal zijn. De beide tunnels zullen nog in dit jaar gereed zijn. Van tijd tot tijd doet men proeven met de nieuwe locomotieven. Berlijn 16 mei. Gisteren heeft de eerste kamer, na ver werping van de aangeboden amendementen, het wets-ontwerp op het zegel der dagbladen onveranderd aangenomen. De belasting zal 1 julij in werking komen. In de tweede kamer verklaarde de minister-president dat de zittingen der kamers waarschijnlijk in de volgende week gesloten zouden worden. Omtrent den juisten dag was nog geen besluit genomen. De ministeriele crisis is weder voorbij. Gisteren is in den ministerraad eene verzoening tot stand gekomenof ook overeenstemming het gevolg daarvan is betwijfelt men daar omtrent de pairie-questie geen besluit is genomen. De koning zal in het begin van junij do tentoonstel ling van nijverheid te Breslau bezoeken. De keizer van Rusland, die zich thans te Weimar be vindt zal heden avond alhier aankomen. Ook de Russische staatskanselier von Nesselrode wordt hier verwacht. Door de bezitters van uitgestrekte leengoederen zijn petitiën bij de kamers ingezondenwaarbij wordt aangedron gen op ecne wet tot verandering der leenen in vrij eigendom. Tc Eisenach zal eerlang eene bijeenkomst plaats heb ben van hooggeplaatste policie-ambtcnaren. Het hoofd-on- derwerp der beraadslaging is het onderdrnkken der demo cratische propaganda. Alle Duitsche regeringen zullen ver tegenwoordigers derwaarts zenden. Keiden 16 mei. In sommige plaatsen van Opper-Silezië heeft zich do cholera-ziekte weder vertoond. De hertog van Saksen-Weimarbevelhebber van het Nederlandsche leger in Indië, bevindt zich thans in Weimar. Zwitserland.In zijne zitting van den 12 dezer heeft de groote raad van Bern hot ontwerp tot het verleen cn van algemeene amnestie aangenomen. Spanje. Uit Madrid wordt van den 8 dezer het vol gende gemeld: De regering heeft, eenigen tijd geleden, aan den staatsraad een wets-ontwerp, betreffende de majoraten, voorgelegdhet is door eene afdeeling van den raad onder zocht, maar niet goedgekeurd. Later is van regeringswege aan den staatsraad eene memorie voorgelegd van verscheidene grandes van Spanje, waarin zekere adelijke voorregton en met name de instelling van erfelijke senaatsleden verlangd werd. Met 25 tegen 5 stemmen heeft de raad hierop be-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1