MIDDELBLRGSCHE w C O li R A 1852. Zaturdag 15 Mei. 4= »- IScoHitreu cn Cïbumüstvaticu. jiMarxsESTERiarG, iiimtculau&echc Evjbingctt. s TM7rEBr.G-jEarxiRst.jiz,. Ü5iiitetil<utb@jtftc Sijbiugcu. Op Dingsdag den 18 Mei 1852, des namiddags 1 urezal in een der Vertrekken van het Btrat«K»WKESiHJIS te Middelburg, van wege het Collegie van Regenten over de Godshuizenin het openhaar worden aanbesteedliet «loen van eenig-c noodzakelijke Herstellingen aan genoemd Gestichtvolgens Bestek en Teekeningwelke al daar ter visie van de belanghebbenden zijn nedergelegd zullende de aanwijzing in loco van de te doene Werken plaats hebben op Woensdag 12 Mei e. k.des voormiddags 10 ure, terwijl verdere inlichtingen zijn te bekomen bij den Stads-Architect. «innELBlRO, 14 Mei. Betrekkelijk de maandag 11. opgerigte maatschappij van ver beterde meekrapberciding in Zeeland heeft men nader verno men, dat bij de vaststelling der statuten, ofschoon deze nog niet ter algemeene kennis zijn gebragt, reeds voor 130,000, zijnde meer dan een derde van het benoodigd kapitaal, is ingeschreven. Men ziet de openbaarmaking in druk van bovengenoemde stukken te gemoet. Dingsdag 11. zijn de verpleegden in de gestichten van weldadigheid alhier onthaald op kosten van den heer J. F. Fak Brouwer, die op dien dag het voorregthad zijn 25-jarig huwe lijk te vieren. De minister van financien daartoe door den koning ge- magtigd heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat het Z. M. behaagd heeft te bepalendat de wet van den 26 april jl.tot verbetering van den accijns op het zout, eerst onder dagteekening van den 1 junij aanstaande in het Staats blad zal worden opgenomen, en mitsdien met den 1 julij daaraanvolgende in werking zal worden gebragt. Yolgens te 's Hage in omloop zijnde geruchtenzou van de aanneming of verwerping van het wets-ontwerpnopens de zamenstelling der regterlijke magt en het beleid der justitie het aanblijven of aftreden des ministers van justitie afhangen. In Friesland zijn in de laatste week 07 runderen, ter zake der longziekte, afgemaakt. Totaal 4701. In de zitting van den gemeenteraad der stad Amster damvan den 10 dezer, zijn met algemeene stemmen goedge keurd een adres aan Z. M. den koninghoudende verzoek dat, zoo al niet de hooge raad, dan toch een hof van appel in genoemde hoofdstad zitting zal hebben, en een adres, in gelijken zin vervat, aan de Staten-Generaal. De vlagdie don 4 dezer van de woning van den oudsten inwoner te Helder wapperde, herinnert aan dien altijd ge- denkwaardigen dag van het jaar 1814, als de dag waarop de Fransche bezetting, onder bevel van den admiraal Verheull het fort Erfprins ontruimde, en plaats maakte voor een deta chement Alkmaarsche burgers en eene compagnie Ilollandsche militairendie gezegd fort overnamen en terstond do HollaDdsche vlag voor die des overweldigers deden wapperen. Als het laatste punt, hetwelk na de omwenteling van 1813 nog weer stand bood tegen de magt der verbondene mogendheden, werd hier nog langnadat overal in ons land het Fransche juk was afgeschudmenige bange zucht geslaaktmenig zwaar offer gebragt. Voor de vesting lag de Hollandsclie vloot, van de landzijde door de Kozakken omringd, van de zeezijde naauw door de Engclschen ingeslotenvreesde men ieder oogen- blik de verwezenlijking van het gerucht, dat de Helder zou plat geschoten wordenin één woordmen verkeerde hier in den meest benarden toestand die een beleg kan opleveren. Geen wonder dan dat zich op den dag der uitredding eenige notabelen dezer gemeente in hunne dankbare blijdschap ver bonden om dien dag jaarlijks door het uitsteken van vlaggen feestelijk te gedenken. Hun getal is sedert uitgestorven tot op één de negentigjarige heer P. Corff, een achtenswaardig grijsaard, die nu nog alleen aan deze gemeente dien heuge- jijken dag in herinnering brengt. Vergadering van den Gemeenteraad te Goes. Zitting van 12 mei. Do notulen der voorgaande vergadering worden gelezen cn gearres teerd. 1\V ordt in behandeling genomen eene ontwerp-verordeningre egelende de benoeming van gemeente-ambtenaren en bestuurders van instellingen van weldadigheid ("art. 145 cn 147 gemeentewet). Wordt mot algemeene stemmen aangenomen. 2. Benoeming vaste commissie voor het finantiewezentot leden worden benoemd: de lieeren J. H. van Kerkwijkvoorzitter A Smal- legange en C. P. Soutendam. 3. Benoeming vaste commissie tot herziening der verordeningen te gen wier overtreding straf is bedreigd. Ledende heer Blaaubeen (als waarnemend burgemeestertevens voorzitter), de heeron de Knok- ke van der Meulen en G. H. Kakcbeekc. 4. Benoeming vaste commissie tot onderzoek van de aangelegenhe den van het armwezen. Leden dier commissiede heeron van den Bosch voorzitterVervenne en Hochart. 5. Benoeming commissarissen voor de weeffabriek. Benoemd de heeren van Kerkwijk, Vervenne en Hochart. 0. Benoeming der commissie van kazernering. Benoemd de heeren Verschoor Soutendam en Smallcgange. 7. Benoeming directeuren der teekenschool. Benoemd de heeren Verschoor en Soutendam. 8. Benoeming tijdelijke wethouder, ten einde den wethouder Blaau been als burgemeester fungerendete vervangen. Benoemd de heer Vervenne, die echter verklaart zijne benoeming niet te kunnen aan vaarden. Bij do tweede keuzo wordt benoemddo heer G. H. Kakebceke. 9. Wordt gelezen eene missive van heeren directeuren der bank van leening daarbij voorstellende om het verlies, op de verkoehtepan- den geleden die vóór den koopdag, blijkens neutrale waardering zijn gebleken niet boven de waarde beleend te zijn geweest, in uitgaaf te lijden in de rekening van de bank. Wordt besloten dit voorstel te adopterenen voor liet vervolg directeuren tot het- in uitgaaf brengen van die verliezenonder de gemelde voorwaardete magtigen. 10. Wordt voorgesteld om aan de portiers en nachtwakersals belooning voor de door hen gepresteerd wordende diensten eene vaste jaarwedde toe te leggen, en degelden daartoe benoodigd af te schrij ven van den post voor onvoorziene uitgaven. De portiers der Gan zen- cn 's Heer-Hendrikskinderen poorten, zullen ieder f 10, dio der Oost-, Haven- en Bleekveldsche poorten ieder f 5 's inaands genie ten, cn de nachtwakers ieder f 5 'sjaars, voor het openen der poor ten na 11 ure in den avond. 11. De heer Blaaubeen, als eerstbenoemde der commissie, om den raad voortdurend te adviseren omtrent do zaak dor regtbankstelt namens die commisie voordat de raad zich in een adres tot do tweede kamer der Staten-Generaal wendeen leest een ontwerp-adres voor. De raad vcreenigt zich met het ontwerp der commissie cn besluit tot het inzendenmet oen genoegzaam aantal gedrukte exemplaren om aan de leden der tweede kamer te worden rondgedeeld. Daarna is de vergadoring gesloten. tweede kamee. Zitting van 11 mei. Is ingekomen eene missive van den heer L. D. Storm die daarbij zijn ontslag neemt als lid der kamer. De nieuw benoemde leden uit de districten Leeuwarden en Hoorn, de heeren Bieruma Oosting en van Nierop, hebben hunne ge loofsbrieven ingezondenwaaromtrent in de eerstvolgende ver gadering verslag zal worden uitgebragt. Bij de kamer zijn ingekomen een wets-ontwerp tot wijziging van de hoofdstuk ken II en IX B der Staatsbegrooting voor 1851; elf wets ontwerpen tot naturalisatie van even zooveel personen, en eene missive van de ministers van finantien en buitenlandsche zaken, houdende intrekking van het wets-ontwerp tot vast stelling van wijzigingen in het tarief van de regten van in- en uitvoer, met betrekking tot Belgie. Door den minister van binnenlandsclie zaken zijn ingezonden inlichtingen we gens het verzoek van de weduwe Bil, te Aardenburg, om schadevergoeding voor inundatienen door don minister van buitenlandsche zaken afschrift eener overeenkomst met Frank rijk gesloten omtrent de loodsgelden. Bij de kamer zijn ingekomen een aantal adressenbetref fende de armenwet en de regterlijke organisatie, en onder dezelve een adres uit Rotterdam onderteekend door 1100 ledematen der Hervormde gemeentetegen de eerstgenoemde dezer wetten. Tot rapporteurs zijn benoemdvoor het ontwerp betref fende het bouwen in de nabijheid der vestingende heeren Storm, P. Kluit, Hugenholtz en v. Akerlaken; voordat, betreffende de subsidien aan de Rijn-spoorweg-maatschappij de heeren Storm BlusséHugenholtz Dullert en Groen voor de instandhouding van eenige Belgische verordeningen in Limburg, de heeren de Berg, P. Kluit, v. Wylick, Meeus- sen en v. Walcherenvoor de aanvullingswet, nopens de regterlijke organisatie, de heeren de Man, Hugueninv. Hall, Meeussen en v. Akerlaken. De heer Slicher heeft, namens do commissie, verslag uit gebragt over de rekening van het domeinfonds over 1849. Zitting van 12 mei. Wordt rapport uitgebragt omtrent de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde ledende heeren Bieruma Oosting en van Nierop die beiden door de vergadering zijn toegelaten en na de vereischte eeden te hebben afgelegdzitting hebben genomen. Bij de kamer is ingekomen een wets-ontwerp tot regelin" van het koloniaal batig slot over 1850. De beraadslaging over het wets-ontwerp betreffende de regterlijke organisatie is in deze zitting aangevangen en zou den volgenden dag worden voortgezet. Na afloop van die beraadslaging zal de discussie plaats hebben over de conclusie der commissie tot onderzoek van de Staats-rekening voor 1846 en daarna over tien aanhangige wets-ontwerpen tot naturalisa tie van even zoo vele personen. Eng-elaml. Londen 10 mei. Heden leed het ministerie eene nederlaag in het lagerhuis. Op de motie des kanse liers der schatkist, om de twee opengevallen plaatsen van vertegenwoordigers voor Sudbury en Saint-Albans beschik baar te stellensloeg de heer Gladstone voorom tot de orde van den dag over te gaanen dit voorstel werd met 234 tegen 148 stemmen goedgekeurd. De tweede en laatste bijeenkomst tot regeling van de Deensche erf-opvolging is dezer dagen op het bureau van buitenlandsche zaken gehoudenen een verdrag gesloten waarbij de jonge hertog van Glucksburgvormelijk, als erf genaam der kroon van Denemarken en zijne aanlioorigheden erkend wordt, welk protocol door vertegenwoordigers derzelfde groote mogendheden, die dat van 2 augustus 1850 teekenden, alsmede door den Pruissischen minister, geteekend is. Nadat in de vorige week reeds een nevengebouw was afgebrokenis nu heden het afbreken van het glazen paleis in Ilydepark aangevangen. Van de voorwerpenwelke de aannemers toebehoorden en tot versiering van het gebouw dienden, bragten, bij openbaren verkoop, de reusachtige spiegels het meeste op, namelijk 295 ponden sterlin"-. Door een speculant is aan de aannemers van liet'glazen- paleis, dat thans wordt afgebroken, de som van 200 p. st. geboden voor al hetgeen men onder den vloer zal vinden doch dit aanbod is van de hand gewezen. Men had natuur lijkerwijze voor het stof enz. vrij breede reten in den vloer gelaten, en vermits dezelve nimmer opgebroken is, zal men daaronder een aantal geldstukken en andere voorwerpen van waarde vinden welke door de bezoekers in liet glazen paleis verloren zijn. Huitscliland. Weenen 11 mei. Er is eene nota der Engelsche regering overgebragt, in welke zij de verzekering geeftdat mogt Kossuth zijn bestendig verbijf in Engeland willen vestigen die regering geenerlei tegen eene bevriende mogendheid gerigte opruijing ondersteunen of dulden zal, en dat bereids maatregelen genomen zijn, welke den ex-gou verneur van Hongarije bij zijno aankomst medegedeeld zouden worden. Graaf Wimpffenhoofd-kommandant der marine^, wil eene inrigting tot stand brengenom zeelieden van alle klas sen te ondersteunen die in oorlog of vrede slagtoffers van groote zeerampen worden. De keizerin heeft verlof gegeven dat deze inrigting haren naam zal mogen dragen. Berlijn 11 mei. Do zittingen der kamers leverden gisteren niets van overwegend belang op. De keizerin van Rusland, die ten gevolge van de ver- moeijenissem der reis eenigzins onpasselijk was, is genoeg zaam weder hersteld. Frankfort 10 mei. Naar men met zekerheid weet, zullen de keizer en de keizerin van Rusland en de grootvorstin Olga, alsmede de grootvorsten Konstantyn, Nikolaas en Mi- chaelden 18 dezer hier ter stede aankomen, en in het Hotel de Russie hunnen intrek nemen. Dienzelfden dag wor den mede hier verwacht de koning en de kroonprins vari Wurtemberg. Het gerucht, dat de keizer van Oostenrijk zich met de prinses Sidonia van Saksen in den echt zal begeven beves tigt zich. De Nassausche tweede kamer heeft zich in hare laatste zitting tegen eene losscheuring van het tolverbond verklaard enop het voorbeeld der Beijersche kamergeweigerd der regering plein pouvoir voor de verhandelingen van het con gres van Berlijn te geven. S^ranlirljE». Parijs 11 mei. Betrekkelijk de militaire plegtigheden deelen wij nog de volgende bijzonderheden mede Het getal gereserveerde plaatsen bedroeg 10 5 12,000. Ten 9 ure zag men al geheele scharen van ambtelijke per sonen met hunne plaats-biljetten naderenen toen al de tribunes bezet waren leverdo een blik daarop reeds een prachtig gezigt. De schitterendste was diewaarin aan de vreemde krijgslieden plaats was aangowezen. Daar zag men officieren van alle rangenEngelscheOostenrijkscheRus sische Pruissische Nederlandsche Belgische Zweedsche Italiaansche enz. enz.en boven allen stak uit een reusach tig Pruissisch dragonder-officier. Ook Engelsche marine-hoofd officieren zag men er en enkelen in een onbeschrijfelijk tenu. Een commodore verscheen in groot uniform en met een ron den hoed! Sommige hadden groote verrekijkers medebragt. Ten half twaalf ure was do officiële wereld compleet. De senaat scheen als één kuras van goudde staatsraad als één klomp zilver. De Roomsch-Katholijke geestelijkheid werd vertegenwoordigd door meer dan 800 personen. Het leger werd op 60,000 man begroot. De infanterie was bataillons-gewijzo ingedeeldde kavallerie bij eskadrons. De nieuwe vaandels hadden op de eene zijdeLodewijk Napoleon aan (den naam of het nommer van hetregement) en op do andere zijdo hoe weinig men het ook had gedacht, de letters R. F. (Fransche Republiek). Op de hoeken raakt het naamcijfer van Lodewijk Napoleon aan den adelaar, die omgeven wordt door den ordeband van het legioen van eer. Even over 12 ure donderde het kanon. De muzijk liet zich hoorende tamboers roffeldenen do president kwam in de uniform van generaal der infanterie, versierd met het grootkruis van het legioen van eer en met do door hem in gestelde medaille. Hij bereed een heerlijk en prachtig uitgedoscht Arabisch paard, en hij rijdt, dit weet men, zeer goed. Behalve zijn militair huis was hij ook vergezeld van 15 h 20 Arabische legerhoofden en van den chef der Persische kavallerie. Allen galoppeerden over het veld van Mars terwijl de troepen den kreet aanhieven van leve Napoleon Eensklaps rigtte de prins president zich naar het altaar groette heten toen den teu gel wendende, galoppeerde hij naar zijne tribune. Daar steeg hij af en zijn gezelschap deed hetzelfdede Arabieren plaat' sten zich regts van hem en ettelijke officieren vertrokken met bevelen her- en derwaarts terwijl de muzijk van 20 rege- menten het aria aanhief: Partant pour la Syrië. Op dit oogenblik meldde de telegraaf in alle hoofdsteden, die hij van hier bereiktdat de prins-president op zijne es trade plaats nam. Aan den voet dier estrade werd Lodewijk Napoleon ontvangen door zijne ministersonmiddellijk zette hij zich in een eenigzins verheven staanden armstoel. Een weinig lager zat prins Jéromc. Het militaire huis omringde zijn chefhet corps diplomatique bleef zitten. Toen beklommen de kolonels of luitenant-kolonels hetzij van het Parijsclie leger of van de deputatën de treden der estrade namen de vaandels schaarden zich daarmede aan den voet der tribuneen daarop deed Lodewijk Napoleon zijne aanspraak tot de soldaten. Naauwolijks had hij geëindigd of de kolonels begaven zich met de vaandels naar het altaar plaatsten zich om de trappen daarvan terwijl de aartsbis schop omringd door zijne geestelijken, afdaalde hen zegende en een vrij lange toespraak hield. Vervolgens werden de vaandels op de treden van het altaar gelegd het geschut bulderdede trommen roffeldende trompetten schetterden en de mis begon. Het was een indrukwekkend oogenblik, toen, omstreeks 1 uur 20 minuten, de tamboers het toeken gaven van de verheffing van het mis-offer. De infanterie knielde en de 300,000 toeschouwers stonden met ongedekten hoofde, ter wijl liet zonlicht in de blanke helmen, kurassen en geweren speelde en de rook van het geschut ten hemel steeg. De vaandels werden nu door den aartsbisschop één voor één gezegend, en elk kolonel bragt het daarop aan zijn re- gement of aan zijne deputatie, die het met gejuich ontvin gen. Na de inzegening hield de aartsbisschop eene rede voering, naar aanleiding van Jeremia VI vs. 4a, luidende: Heiligt den krijg"en gaf daarin onder anderen dezen ge- vigtigen raad: prins, zie minder op het verleden dan op de toekomst; want die legers heeft, als gij, kan van vrede spreken. Uwe adelaars hebben ruimte genoeg voor eene stoute vlugten deze belangrijke wenken: de Voorzie-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1