HIDDELBURCrSCHE CÖUBAN m 58. r^v'M 1852. Donderdag 13 Mei. TENTOONSTELLING öcstutrcti en Qbmiiüötiraticu. titi rns i tctix iru:.. VAN BLOEMEN EN ANDERE VOORTBRENGSELEN VAN TUINBOUW, iSiuucnÏAttbddtc «gen. isuitcnlaubdcfrc ®ijbiugc«. TXATIONAIjMZ SIXXjITIE. De Burgemeesteï en Wetliouders van IHiddelbnrg roepen, overeenkomstig do circulaire van den Heer Staats raad Commissaris des Koningsvan den 28 April jl. (Pro vinciaal Blad no. 62) bij deze op de Miliciens der ligting van 1851die ten voorleden jare bij de Korpsen van het leger in reserve zijn gestelddaaronder ook begrepen die Miliciens welke in dat jaar voor het buitengewoon contingentin ver vanging van Manschappen van de ligting 1849 en 1850, zijn ingedeeldom op Zaturdag den 15 Mei aanstaandedes morgens ten half-acht ure precies op de Koopmansbeurs te verschijnen, teneinde aan den Heer Staatsraad, Commissaris des Konings in deze Provinciete worden overgegeven om in werkelijke dienst over te gaanen weldie welke bij het Wapen der Infanterie en het Bataillon Mineurs en Sapeurs zijn ingedeeld, voor den tijd van vier maanden; die welke tot de regementen Kavallerie behoorenvoor den tijd van dén jaar, en die van hot Wapen der Artillerie, minstens voorden tijd van drie maanden. En worden mitsdien gemelde Milicienster vermijding der strafbepalingentegen nalatigheid in deze vastgesteldtot eene geregelde opkomst ten voorschreven dageuur en plaats aangemaand. Middelburg, den 3 Mei 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. De Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toe- voorzigt alhier verwittigt minvermogende Oudersdat de gelegenheidom hunne Kinderen gratis te doen inentenzal geopend zijn van af den 18 dezer maand, des Dingsdags en Vrijdags ten twee ure, in een der Lokalen van het Gasthuis. Onder meerdere redenendie de Ouders moeten opwekken om van deze kosteloos aangebodene gelegenheid gebruik te makenzal het voldoende zijn te verwijzen op het wederom aanwezig zijn van Kinderziekte binnen deze Stad. Middelburg, den 11 Mei 1852. Namens de Commissie voornoemd II. RIPPING, Voorzitter. A. A. FOKKERSecretaris. Vereeniging tot bevordering van den Tuinbouw in de M*rovincie Zeeland onder bescherming van Z. M. Koning Willem III. op 20, 21, 22 en 24 Mei 1852, in het Gebouw der Sociëteit St. Joris op de Balans te Middelburg, Het Bestuur verzoekt Heeren Inzenders de Naamlijsten der voorworpen die, tot versiering worden ingezonden, zoo spoedig mogelijk aan den Secretaris te willen doen toeko men tot opneming daarvan in den Catalogus. Volgens Artikel 4-5 van het Programma worden geene voorwerpen tot mededinging aangenomen waarvan de Naamlijsten niet op morgen den 13 Mei zullen zijn inkomen. De Eutrée is bepaald op 25 cents per Persoon, voor iederen keer. Middelburg, 12 Mei 1852. Namens het Bestuur M. J. VAN VISVLIETSecretaris. MIDOSLBVR», 13 Mei. Wij vernemen, dat 11. maandag gepasseerd is de acte van eene naamlooze vennootschaptot oprigting eener maatschap pij van verbeterde meekrapbereiding, in Zeeland. Maandag jl. zijn te Vlissingen tot leden van de kamer van koophandel en fabrieken gekozen, de heeren J. II. Waltman, W. van der Os, C. Dommisse, A. Ruyseli en P. Lagaay. Het heeft Z. M. behaagd eene gift van f 600 te schenken ten behoeve dor ongelukkigcn, die door den brand te Her wijnen, den 23 april jl., van alles beroofd zijn. Nog heeft Z. M. eene som ƒ150 geschonken, om te worden uitgereikt aan de personendie ten gevolge van den hevigen brand te Foxliolbij Groningen hunne woningen en bezittingen ver loren hebben. e De minister van marine heeft ter kennis van de be langhebbenden gebragt, dat met den 15 dezer het kustlicht van Goedereede, in de rigting naar het oost-noord-oost tot noord-oost ten oosten, op het miswijzend kompas, zal wor den voorzien van donkerrood-gekleurd-glas. De hoogleeraar van der Chijs te Leyden is door Z. M. den keizer van Oostenrijk met de gouden medaille van kun sten en wetenschappen vereerdwegens het hoogstdenzelve aangeboden werk over de munten der oude hertogdommen Brabant en Limburg hetwelk door verdienstelijke bewerking en keurige uitvoering uitmunt. De heer H. C. Graasmans, mr. smid op den Schie- damschen dijk te Rotterdam, gebreveteerd door Z. M. den koning, is door de Fransche nationale akademie van land bouw fabriekwezen en handelhet lidmaatschap dier akade mie aangeboden, ten gevolge der aandacht, welke de door hem naar de groote tentoonstelling te Londen gezonden voor werpen verwekt hadden. Door H. M. de koningin is voor de op den 17 junij aanstaande (hoogstderzelver verjaardag) te houden tentoon stelling van paarden, ter paardenmarkt te Oud-Beijerland, eene gouden medaille ter beschikking gesteld van het bestuur der afdeeling de Beijerlanden en Strijen der Hollandsche maatschappij van landbouwvan welke afdeeling deze te Oud-Beijerland te houden tentoonstelling en paardenmarkt is uitgegaan. Door de heeren D. A. Schretlen en Co. te Leyden is aangenomen het leveren van 5000 stuks gegoten ijzeren pij pen bestemd tot het leiden van den telegraafdraad binnen de steden Dordrecht's Gravenliage en Amsterdam. De werkzaamheden der droogmaking van den Buik- sloter Ham, nabij Amsterdam, zijn thans zoo ver gevorderd, dat de droogmaking geheel is vol'oragt. Sedert december 11. werd door eene machineuit Engeland daartoe overgebragt, gewerkt, en, in weerwil van regen en andere vloeden van buitenheeft dat werktuig steeds aan zijn doel beantwoord. Het Algemeen Handelsblad verzekert dat de vermaarde treurspeelster Rachel, tegen het einde der maand junij met een haar vergezellend gezelschapeenige voorstellingen in den stads-schouwburg te Amsterdam zal geven, en dat ook de koninklijke schouwburg haar voor dat tijdstip tot gelijk doel is afgestaan. Bij koninklijk besluit van den 7 dezer is aan den lui tenant-kolonel A. van der Ebgouverneur van de Neder- landsche bezittingen ter kuste van Guinea, buiten bezwaar der schatkist, verleend den rang van kolonel. Men schrijft ons uit Brielle van den 10 dezer: In den afgeloopen nacht heeft te Simonshave een zware brand gewoed. Kort voor middernacht moet dezelve het eerst ontdekt zijn ten huize van eenen timmerman, en zich zoo spoedig hebben verspreiddat omstreeks 4 ure in den morgen 15 woningen, waaronder twee kapitale bouwhoeven, benevens de kerk, waren in de asch gelegd. Zoo niet alle, dan toch verre de meeste panden waren tegen brandschade verzekerd. Aangaande de oorzaak van den brand schijnt nog niets met zekerheid bekend, maar de justitie doet onderzoek." Reeds lang had de heer A. van Haaftente Sliedrecht het plan gevormd om door eene afdamming tusschcn de wes telijke kust van Noord-Brabant en St. Philipsland, in Zee land de uitgestrekte oppervlakte bekend onder den naam van Slikken van de Heenevan lieverlede te verbeteren en voor eene eventuele indijking geschikt te maken. Met ge noegen vernemen wij dat er veel hoop bestaat om dit ge- wigtig werk eerlang te zien aanvangen. Naar men ons ver zekert is niet alleen door Z. K. K. prins Frederik der Nederlandenover wiens domein-goederen de afdamming gedeeltelijk schijnt te moeten plaats hebbeneene krachtda dige medewerking toegezegd, maar heeft ook de regering herhaaldelijk doen blijken van hare groote belangstelling in deze onderneming-- Het plan moet zelfs reeds voorloopig door zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken zijn goedgekeurd. Zeer wensehelijk is hetdat de heer van Haaften zijne onvermoeide pogingen tot het bevorderen de zer aanzienlijke land-aanwinningweldra door eene eindre- geling dezer zaak zal bekroond zien, en dat alle autoriteiten, die hierin nog mogten zijn betrokkendaartoe de hand zullen leenen. Het streven naar de verschaffing van productiven arbeid verdient vooral in den tegenwoordigen tijd de meest moge lijke aanmoediging. Stoompost Vergadering van den Gemeenteraad 4e Goea. Zitting van 8 mei. Present 10 leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. De wethouder Blaaubeen het voorzitterschap bekleeden- dcdeelt aan de vergadering mededat het achtingswaardig hoofd dezer gemeente en medelid van dezen raadaan de gemeente en zijne betrekkingen, na een langdurig lyden ontvallen is. Na voorlezing der ingekomene kennisgevingwordt met eenparigheid van stemmen beslotende kinderen van den overledene de deelneming van den raad te betuigen, en aan te bieden om het stoffelijk overschot grafwaarts te geleiden. De voorzitter brengt nog bij, dat, bij overlijden des bur gemeesters, de oudste wethouder diens plaats vervangt, en hijin het vertrouwen door de leden welwillend te zullen worden bijgestaan, die verpligting op zich neemt; dat art. 90 der gemeente-wet de bevoegdheid aan den raad geeft, in de tijdelijke vervulling eener wethoudersplaats te voorzienen dat het collegie van burgemeester en wethouders vermeent, dat daartoe noodzakelijkheid bestaat. De raad zich met dat gevoelen vereenigendebesluit dien overeenkomstig. Zullende de benoeming geschieden woens dag aanstaande, wanneer tevens zullen worden aangevuld de commissien, waarvan de heer burgemeester lid was, en over gegaan tot de benoeming van de de commissien waarover ter vorige vergadering is gehandeld. Engeland. Londen 8 mei. Eergisteren avond zijn eenigo artikelen der militie-wet, waaronder dat waardoor het aantal manschappen op 80,000 bepaald wordt, met groote meerderheid aangenomen nadat men in vrij levendige debat ten elkander geenszins gespaard had. Men verweet den mi nister van finantiëndat hij zijne staatkunde veranderd had, te oordeelen naar zijne rede over de finantiën op 11. vrijdag avond. Sir G. Grey nam zelfs (zóó zeer beschouwt de Peel- partij D'Israeli reeds als een voorstander van vrijen handel) de verdediging van den miftister op zich, aan wiens woor den hij intusschen geen gewigt hechttedaar hij slechts fei ten opgenoemd had en deze feiten zouden ongetwijfeld de keuze der kiezers beslissen. Het vrije handelstelsel was thans onomstootbaar. De heer D'Israeli gevoelde zich verscheidene malen gedrongen om te verklarendat hij geenszins reden gegeven had om aan een verraad jegens zijne staatkundige partij te denken; dat hij zich noch tot het eene, noch tot het andere verbonden had, en dat zijn voornemen bleef, om, zoo veel hem mogelijk zijn zal, de handelspo1' oj die hij vroeger verdedigdein toepassing te brem*uit drukking: zoo veel hem mogelijk zijn zal, ae n-êmit van een artikel in den Times, dat tevens al ver mam den heer D'Israeli dienen moetom niet v ~r °P °nm ,sken- baar protectionistischen grond terug te trr ön' llU "0 éénmaal aan de tegenovergestelde partij behaag heeft. He .g delijk dat het blad hem gaarne als et4 tot vrlJe' handels- staatkunde bekeerden staatsman wensiut te beschou' iVen dit is geenszins de wensch van het Jierby-kabinet D'Israeli loopt dus van beide zijden gevaar, indien hij tg vee[ naar deze of gene rigting overhelt, en van niï Adv za. hij het jong geborene ministerie slechts als de kat op de wieg indeBies- bosch veilig naar den oever der verkiezingen kunnen brengen. Uultsclilanil. Weenen 8 mei. Heden namiddag ten twee ure is de keizer van Rusland alhier aangekomen. De diplomatie ziet met nieuwsgierigheid te gemoet of de keizer van Rusland den graaf von Chambord een bezoek zal geven, en hoe hij hem bejegenen zal. Een zelfstandigonmiddelijk aan den keizer onderworpen ministerie van policie is tot stand gekomen. Tot hoofd daar van is de generaal Kemden benoemd. Berlijn 9 mei. In de afgeloopene week hebben de tolcon- ferentiën geene belangrijke resultaten opgeleverd; men is geen enkele schrede tot het het groote doel gevorderd. Gisteren avond omstreeks 7 ure zijn de keizerin van Rusland en Z. M. de koning, met den spoortrein, alhier ge arriveerd, komende van Breslau. De keizerin van Rusland bevond zich bij hare aankomst eenigzins onpasselijk. Na het afwijzen van de koninklijke voordragt voor de zamenstelling van de eerste kamer, door de kamer der afge vaardigden, heeft Z. M. dadelijk deze voordragt, die ook reeds bij de eerste kamer was ingebragt, om dadelijk in over weging te worden genomen, ingetrokken. Naar het zich laat aanzien, zal het mislukken van deze poging, om zich onderling omtrent een zoo gewigtig grondwettig beginsel te verstaan, geene aanleiding geven tot eene crisis, en zal de regering een ander middel trachten te vindenom het be oogde doel te bereiken, zonder den gewonen gang der open bare aangelegenheden door een buitengewonen maatregel te verstoren. Men verwacht alzoo evenmin eene ontbinding van de tweede kamerals eene wijziging van het ministerie Frankfort 8 mei. Naar men verneemt heeft Pruissen zijn eisch aan de Badensche regering, wegens de militaire hulp, bij den jongsten opstand verleend, tot 1} millioen daalders verminderd. Men ziet eerlang eene minzame schikking tusschen de beide regeringen te gemoet. In bijzondere berigten uit Hanover, van het begin de zer maand, komt het navolgende voor: Hanover kan wei- ligt, uit hoofde van den bijzonderen toestand, in welken die staat verkeert, in de eersto plaats, op de meest doeltref fende en belanglooze wijze eene bemiddeling in den han- delsstrijd bewerken, welke hierin zou kunnen worden ge zocht, dat Oostenrijk afstand deed van zijne vordering, om tot de tol-conferentie te Berlijn te worden toegelaten, en Pruissen, nevens deze conferentie, onderhandelingen aanknoop te ten einde den weg te banen tot het sluiten eener handels- overenkomst met de genoemde mogendheid. De heer Klenze de Hanoversche gemagtigde, zal denkelijk met dergelijk voor stel naar zijnen post (te Berlijn) zyn teruggekeerden het zijne aanwenden om een vergelijk in dien zin tot stand te brengen." Nassau en Rijn-Hessen belemmeren elkander thans op den Rijn, ter zake der stoomvaart, en veroorzaken daardoor aan al de stoomschepen veel tijdverlies en oponthoud. De belanghebbenden zullen zich tot do bonds-vergadering wen den om hulp en ondersteuning in het wegnemen van deze bezwaren. Sialie. In een brief uit Florence wordt met zekerheid het einde van de ministeriële crisis in Toskane gemeld. De heer Baldasseroni moet definitief de overhand behouden heb ben; de wetten van Leopold zouden behouden blijven; de heer Massoni, pauselijke nuntius te Florence, die do heer Boezella ondersteunde, zou naar Rome teruggeroepen wor den en de heer Boccella zoude zelfs de portefeuille van on derwijs verliezen, ten einde eene diplomatieke betrekking te ontvangen. Spanje. De tegenwoordigen politiekalsmede de taal die de dagbladen voerengeven grond tot de veron derstelling, dat een coup d'état aldaar ophanden is, waar bij het heerscliende stelsel van vertegenwoordiging in Span je zal worden afgeschaft. Men verzekert reedsdat de beide tegenwoordige kamers door twee staatsligchamen zullen wor den vervangen welke op gelijke wys zullen worden zamenge- steld als zulks in Frankrijk plaats had en die dan ook den titel zullen dragen van wetgevende vergadering en senaat. Erankrijk. Parijs 9 mei. De wetgevende vergadering heeft gisteren en heden geene zitting gehouden. Men begroot het getal der personen, die uit de depar tementen, en der vreemdelingen, die de feesten zullen bijwo nen op ruim 200,000. Nu reeds ziet men allerlei natiën hier op de straten vertegenwoordigd, en in hare eigene talen, over de schitterende hoofdstad en hetgeen zij weldra zal aan bieden sprekende. De deputatien zijn niet te tellen. In de opera werd gisteren avond 11,000 en in den schouwburg 6000 frs, ontvangen. Men verzekert, dat het graf van Yoltaire uit het Pan théon naar het kerkhof Père Lachaise zal overgebragt worden, naast de graven van Molière en Lafontaine. De heer Thiers heeft vergunning verkregen om in Frankrijk terug te koeren. Men beweert, dat hij een nacht te Parijs heeft doorgebragt, om zijne papieren in orde te bren gen vóór hij naar Italië vertrok.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1