IIDDELBUMSCHE C OII R A M T. 1852. Dingsdag N° 57. 11 Mei. AANBESTEDING. Bekendmaking. AANBESTEDING. Israëlitische School. 3oc0tuvcn ct» Slbmintetvaticu. Bekendmaking. STRANDVONDERIJ. I3ititienlanb0chc QTijbittgcti. iSuitettlaub^chc ®ijbtngcn. j 1 1' MINISTERIE VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. Provincie Xeeland. Op Donderdag den 20 Mei 1852 des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staats raad Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland of, bij zijne afwezigheid door een der Leden van de Ge deputeerde Statenen in bijzijn van den Iloofd-Ingenieur van den Waterstaatin het elfde Districtaan het Lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het voltooien door hegrinding van het nog onafge dane gedeelte Wegstusschen de Mijlpalen 7 en 8 op den Weg van Hulst naar Walsoorden over eene lengte van 3020 el; met het leveren van het benoodigde Grind en het onderhoud tot den laatsten Junij 1853. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek zal ter lezing liggen aan het Lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zakenaan dat van het Pro vinciaal Bestuur van Zeelandte Middelburgen voorts op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van Waterstaatswerken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Drie dagen vóór de Besteding zal de nóodige aanwijzing in loco worden gedaan waarvan de gegadigden vooraf bij den Ingenieur te Neuzen den juisten tijd kunnen vernemen terwijl voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn, zoo bij gemelden Ingenieur als bij den Iloofd-Ingenieur te Mid delburg. De Minister van Binnenlandsche Zaken THORBECKE. Betaling- ten Kantore van den Betaalmeester en bij Ileeren Ontvangers der Directe Belastingen in - hot Arrondis sement Middelburg, van de Riddersoldijen en liroe- dertoelage over het eerste Kwartaal 1852. De Centrale Uirectie van Walcheren brengt bij deze ter kennis van Ingelanden van den Polderdat van af Donderdag den 13 Mei 1852, tot Woensdag den 9 Junij daaraanvolgende (de Zondag uitgezonderd), van des voormid dags tien tot des namiddags vier ure, hot Borderel der goed gekeurde Begrooting voor 1852 in het Lokaal der Directie in de Abdij te Middelburgter visie van Ingelanden zal zijn liggende. Middelburg, den 6 Mei 1852. De Centrale Directie voornoemd SPRENGER, Yt. Ter Ordonnantie van dezelve J. J. I. SPRENGER. Op Dingsdag den 25 Mei 1852 des namiddags ten één ure, zal door Burgemeester en Wethouders van Vlissiimen onder nadere goedkeuring van den Raad dier Gemeenteten Raadhuize aldaar, publiek worden aanbesteed: Het vernieuwen vitii liet Balkon aan den Acli- tergevel van liet Stadhui* met den aankleve van dien en levering van alle daartoe benoodigde Materialen en Ge reedschappen. De Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. De Voorwaarden dezer Aanbesteding zullen, ter Secre tarie voornoemd, van den 11 dezer maand tot den dag der Aanbesteding, voor een ieder ter lezing liggen; terwijl de aanwijzing van het werkdoor den Stads-Architeetzal wor den gedaan op den 22 en 24 Mei aanstaande. Vlissingen, den 7 Mei 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. Ter ordonnantie, MABILOT. Op Dingsdag den 18 Mei 1852, des namiddags 1 ure zal in een der Vertrekken van het El L'II ct 13RW5515it I j te Middelburgvan wege het Collegie van Regenten over de Godshuizen in het openbaar worden aanbesteedhet doen van eenige noodzakelijke Herstellingen aan genoemd Gesticht, volgens Bestek en Teekening, welke al daar ter visie van de belanghebbenden zijn nedergelegd zullende de aanwijzing in loco van de te doene Werken plaats hebben op Woensdag 12 Mei e. k.des voormiddags 10 ure, terwijl verdere inlichtingen zijn te bekomen bij den Stads-Architeet. De Regthebbende op een greinen Mast, lang 13 El, dik 0,27, en op een Dito, lang 8 El, dik 0,40, op den 3 en 4 dezer in Noordbeveland aangespoeldkunnen zich ter reclame aanmelden bij den Opper-Strandvonder Bewesten-Schelde, te Middelburg. De Commissie tot de Tentoonstelling van Voort brengselen van Nationale Nijverheid van Nederland en zijne Overzeesche Bezittingengedurende de maanden Julij en Augustus van dit jaar te Arnhem te houdenwenschende bij eene eventuele uitreiking van Medailles, aan de inzenders van bekroonde voorwerpendoor eene teekening van zooda nige Medailledie ter grootte van een geldstuk h 2,50 zonden zijn, ingelicht te worden. Noodigt, ter liefde van de kunst en ter bevordering van de Nationale Nijverheid, bij deze de kunstenaren in Neder land uit, eene dusdanige teekening vóór den eersten Junij dezes jaars, onder een motto en bij een gezegeld biljet, in houdende des kunstenaars naam, aan de Commissie in te zenden; zullende die teekeningen, des verlangende, mede onder de ten toon te stellen Voorwerpen opgenomen en daar voor in de zaal van het gebouw eene plaats ingeruimd worden. Arnhem, den 6 Mei 1852. De Commissie voornoemd, VAN PALLANDT, Voorzitter. VAN HASSELT, Secretaris. Be Hïcilerlmtdsche Gtortsdienstige Israëlitische Schoolcommissie, voor het Ressort Middelburg, brengt bij deze ter kennis van de Begunstigers van het Instituut van Onderwijs Checed Negnurimdat op Vrijdag den 14 de zer, des morgens ten 9 ure, in het Schoollokaal zal plaats hebben het gewoon jaarlijksch onderzoek naar de vorderingen der bij dit Instituut onderwijs genietende Kinderen, en dat, op den voet van vorige jarentoegang zal worden verleend aan hen welke dit examen mogten willen bijwonen. Middelburg, den 10 Mei 1852. De School-Commissie voornoemd, Namens dezelvehet Lid en Secretaris V. VAN LISSA. Blakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente be- rigten in de Collecte der voormiddag-godsdienstoefening in de Nieuwekerkop gisteren gevonden te hebben een onge sloten pakje, met het opschrift: Zendelinggenootschap A. B., inhoudende een Guldenen zulks te hebben doen bezorgen bij Ds. J. J. van Deinse. Middelburg, 10 Mei 1852. Diakenen voornoemd A. MATZINGER, Praeses. J. A. DE WAALScriba. niDRKlBIIRG, lO Mei. De staats-courant van den 9 en 10 dezer bevat de wet van 26 apriltot uitgifte van muntbiljettenwaarbij wordt bepaalddat voor een bedrag van hoogstens tien millioen gul den aan muntbiljetten van 10, 50 en 100 gulden zal wor den uitgegeven. Zr. Ms. stoomschip Gedeh, kapt.-luit-ter-zee H. Wipff, is 11. zaturdag van het Nieuwe Diep te Vlissingen aangeko men en zal aldaar eenige reparatien moeten ondergaan. Z. M. de koning heeft den 6 dezer in een bijzonder gehoor ontvangen den graaf Guldenstolpekamerheer van Z. M. den koning van Denemarkendie sedert eenigen tijd in het hotel Paulez is gelogeerd. Men verneemt, dat II. M. de koningin de feesten bij de inwijding van het standbeeld van Rembrandt, te Amster dambijwonen en zich daarna voor eenigen tijd naar het Loo begeven zal. Z. K. H. prins Hendrik is den 6 dezermet den spoor trein van 12j ure, van Dordrecht in de residentie terug gekeerd. Woensdag 11. heeft er een diner ten hove plaats gehad waaraan H. M. de koningin-weduwe, voor het eerst na het overlijden van Z. M. koning Willem IIalsmede prinses Sophia en prins Frederik, hebben deelgenomen. De laatst genoemde vertrekt heden (maandag) naar Berlijn. Z. K. II. prins Frederik had gedurende de laatste dagen vele en langdurige conferentien met den minister van oorlog, van welke de reorganisatie der artillerie het hoofdonderwerp geweest zou zijn. Sommigen meenen dat 's prinsen vertrek naar Berlijn uit dezen hoofde is uitgesteld. Het hof heeft 11. donderdag den rouw gedurende 14 dagen aangenomen over H. M. de koningin-weduwe van Denemarken, over H.H. de hertogin Ida van Saksen-Weimar- Eisenach en over Z. K. H. prins Paul van Wurtemberg; de eerste week den middelbaren en de tweede week den ligten rouw. Bij besluit van den 7 dezer is door Z. M. de waarne ming van de betrekking van kapitein-kommandant der dienst doende schutterij te Goes voorloopig voor den tijd van een jaar, opgedragen aan den kapitein bij het 3de bataillon rus tende schutterij no. 3 in de provincie Zeeland, J. P. Kakcbeeke. In den avond van den 7 dezer werd te Amsterdam het standbeeld van Rembrandt, in tegenwoordigheid van de com missie en van den heer L. Royer, op het voetstuk geplaatst. Eenige minuten later kondigden liet wapperen der Neder- landsche vlag en de vreugdekreeten der menigte der hoofd stad aan dat het eerste publieke monument binnen hare mu ren was opgerigt. De aannemer en vooral de stads-opzigters en de werklie den verdienen allen lof, voor de spoedige en geregelde wijze waarop het stellen van deze zware metaal-massa is geschied. Men ziet, dat de commissie rustig maar ijveri"- haren arbeid voortzet, zonder zich te bekreunen om de vele en zoo vaak ongegronde aanmerkingen, die van onderscheiden kanten gemaakt wordenzoo blijkt het thans eene bewezen daadzaak te zijn, dat de grondslagen de juiste maat hadden voor hetgeen zij moeten dragen. Bij de onthulling zal op de Botermarkt eene fraaije loge worden opgerigt, ontworpen door den heer M. G. Tétarvan Elven, en gedecoreerd door den heer J. E. de Vries, direc teur van den stads-schouwburghet erkende talent van beide kunstenaars waarborgt de schoonheid van het geheel. Bij koninklijk besluit van den 3 mei ji. is besloten: 1. In te stellen eene staats-commissie, tot het doen van onderzoek naar en het uitbrengen van verslag over een aan de tegenwoordige staats-inrigting en wetgeving meest passend stelsel van politie-wet, regelende de bevoegdheden van alle ambtenaren en beambten van policieen bepalende de on derwerpen, die, öf regtstreeks en uitsluitend, öf onmiddel lijk en gemengd moeten gerekend worden te belmoren tot de rijks-policie; 2. Te benoemen tot leden dier commissie: mr. IL Provó Kluitlid van de tweede kamer der Staten-gen.mr. W. Staats Eversproc.-gen. bij het geregtshof, fungerend directeur van politie in Gelderlandmr. B. van Dorp directeur van poli cie in het 3de district; mr. J. D. IV. Pape officier van jus titie bij de arrond.-regtbank te 's Ilertogenboschmr J. F. Pringle lid van de arrond.-regtbank te Leiden; mr. A. M. de Rouville burgemeester te Brielle, cn mr. J. W. Tijde- man advokaat te Amsterdam 3._ Te bepalen, dat aanhaar, van wege het departement van justitiezullen worden medegedeeld de daar bereids ver zamelde bescheidentot dat onderwerp betrekkelijk en 4. De commissie uit te noodigen om, zoo mogelijk, vóór of op den 31 julij 1852haar verslag uit te brengen. Door de onlangs opgerigte maatschappij van landbouw en veeteelt in Friesland, die zich bij de in augustus 1851 ingestelde provinciale commissie vau landbouw aldaar heeft aangesloten, is dezer dagen de koninklijke bekrachtiging op hare statuten verzocht. Namens Z. M. heeft de minister van binnenlandsche zaken daarop den adressanten doen te kennen geven dat de verzochte bekrachtiging niet noodig isdaar de bestaande wetgeving dergelijke vereenigingen toelaat, ook zonder erkenning door liooger gezag, indien zij noch de statuten, niet strijden met de wetten en de openbare orde. Kerknieuws. Middelburg 10 mei. Gisteren werd al hier in de Nieuwekerkbij de Nederduitsche Hervormde gemeente in het heilige dienstwerk bevestigd, de van Kat- wijk-aan-zee naar herwaarts beroepen leeraar, de weleerw. heer J. C. Hentzepeter door zijnen ambtgenoot den weleerw. heer B. J.II. Taats, die tot grond zijner leerrede legde 1 Thess. V. vs. 24. Des avonds hield de bevestigde leeraar zijne in- trée-rede tot tekst hebbende 1 Thess. V. vs. 25. Beide gods dienstige plegtigheden werden door eene talrijke schare van toehoorders bijgewoond. Burgerlijke Stand. Gedurende de maand april 1852 zijn in de registers van don burgerlijken stand der stad Vlissingen ingeschreven als Geboren: 23 kinderen; 11 van het mannelijke en 12 van het vrouwelijke geslacht Overleden 26 personen 14 van het mannelijke en 12 van het vrouwelijke geslacht. (Ónder de overledenen zijn begrepen een militair in het hospitaal en een vreemdelingaan boord overleden en alhier ingeschreven.) Levenloos aangegeven: 1. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 8; van 1 tot 5 jaren ond5; van 5 tot 10 jaren, 0; van 10 tot 15 0 van 15 tot 20 0 van 20 tot 25 2 van 25 tot 30 2 van 30 tot 35 1 van 35 tot 40 2 van 40 tot 45 2 van 45 tot 50 0 van 50 tot 55 1 van 55 tot 60 1 van 60 tot 65 0 van 65 tot 70 0 van 70 tot 75 1 van 75 tot 80 1 van 80 tot 85 0. Gehuwd4 paren. Engeland. Londen 4 mei. Gisteren heeft bet huis der gemeenten beraadslaagd over de dezer dagen door een der le den, den heer Crawf'ord, ingediende billstrekkende om de betrekkingen tusschen de landeigenaren en de pachters in Ierland op eenen voor deze laatsten beteren voet te regelen, en wel inzonderheid, om hen, wat betreft do landliuren het opzeggen der pacht en de gedurende den huurtijd tot verbe tering der gronden aangewende kosten, minder afhankelijk van de eigenaars te maken. De voordragt is zoowel door de bewindslieden als door andere sprekers bestreden, hoofdzakelijk op grond, dat de daarin vervatte bepalingen grootelijks inbreuk maken op het eigendoms-regten, indien zij in werking kwamen, tot de scliromelijkste verwarring aanleiding zouden geven. Het ge volg van dit een en ander zou wezendat de uitbreiding en verbetering van den landbouw, in plaats van bevorderd,°nog meer dan tot dus ver belemmerd zou worden. Bij stemming is de bill van den heer Crawford verworpen met 167 tegen 57 stemmen. Heden middag heeft het huis een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de bijzondere bepalingen van de militie- bil. De eerste artikelen zijn zonder tegenstand aangenomen. De redevoeringdoor den heer D'Israëli bij het in brengen van het staatsbudget uitgesproken, heeft, zegt men, verdeeldheid in den boezem van het kabinet doen ontstaan naardien de ministers Pakington en Beresford de daarin doorstralende overhelling tot de beginselen der partij van den vrijen handel als eene soort van verraad beschouwen, door den kanselier der schatkist jegens de partij der bescherming gepleegd, en zelfs de eerste minister Derby hem zijn mis noegen betuigd zou hebben. Men voegt hierbij, dat 'de heer D'Israëli zich die berispingen weinig aantrekt, daar hij niet zonder hoop is, bij verandering in het kabinet, tot den rang van eersten minister op te klimmen. Bij den onvermoeiden ijver van lady Franklintot opsporing van haren echtgenoot aan de Noordpool, verneemt het publiek zeker alles wat haar betreftmet belangstelling. Een der weekbladen berigt, dat Eleonora Anna Porden, (dit is haar naam in 1795 geboren werd. Zij bezit groote talenten en is ervaren in het Griekseh en andere vreemde talen. Op den leeftijd van 17 jaren schreef zij een dichtstuk de Sluijers getiteld, in lateren tijd gevolgd door een tweede, ten opschrift dragende: de Noordpool of Arctische togi. Dit werd de aanleiding van haar huwelijk met sir Jolin Franklin wiens tweede echtgenoot zij is. In 1835 gaf zij een helden dicht uit, onder den titel van Leeuwenhart.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1