MIDDELBIJRGSCHE 1852. Zaturdag 3cct inbuigen. i5 co turen cn Qbmiuiötraticu. TOT BEVORDERING VAN LANDBOUW EN VEETEELT IN ZEELAND, lauitcnlattbdrftc Cijbingcn. 1TS 1,1 TSCtt.lM'I'Uf Vereenigde "Vergadering- der Afdeelings-Besturen in liet 1ste District, op Maandag den 10 Mei, des voor middags ten tien urein het gewone Lokaal op de Groenmarkt; ter benoeming van Afgevaardigden naar de Algemeeno Ver gadering te Zierikzee en tot bijwoning der plaats hebbende loting voor den aldaar te houden "Wedstrijd, om het bezit van de, door Z. M. den Koning, aan de Maatschappij ten geschenke gegevene Zilveren Zweep. Het Bestuur noo- digt mitsdien de Leden tot deelneming uiten brengt ter kennis van belanghebbendendatten gevolge van plaats vindende omstandighedenhet getal Mededingers voor dit District acht kan bedragenzullende overigens de aanwijzing derzelve bij loting geschieden. Namens het Bestuur, W. PH. VIS Secretaris. niODElBl'HG, 7 Del. Z. M. de koning is verleden dingsdag morgen laatstelijk komende van het Loo, in de residentie teruggekeerd. Bij besluit van den 2 dezer heeft Z. M. eervol ontslag verleend, als leden der commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van het Haarlemmer meeronder dankbe tuiging voor de in die betrekking aan den lande bewezen diensten aan de heeren H. Ewyk staatsraad in buitenge wone dienst; J. C. van de Polder, gepensioneerd generaal- majoor jhr. J. C. "W. Merkes van Gendtluitenant-kolonel en M. G. Beyerinckgepensioneerd hoofd-ingenieur van den waterstaat. Bij hetzelfde besluit zijn tot leden dier commissie be noemd: de heer F. W. Conrad, hoofd-ingenieur van den waterstaat en de eerst-aanwezende ingenieur te Amsterdam. Bij besluit van 30 april jl. heeft Z. M. goedgevonden, het bij besluit van 5 december 1851 ingestelde eereteeken, tot belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schut terijen toe te kennen aan 340 personen in de provincie Zuid- holland. Honderd gedecoreerden van straks genoemd getal zijn muzijkanten en tamboers, in verschillende graden. De minister van marine heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat het thans bestaande kustlicht te Westkapelle, van af den avond van den 15 dezer, niet meer zal worden ontstoken, en dat van dien datum tot na den af loop der werkzaamheden, voor de verwisseling van gezegd kustlicht tegen eenen nieuwen eatadioptrieken lichttoestel van den lsten rangop genoemden vuurtoren een hulplicht zal worden vertoond, zijnde een lichttoestel van don 4den rang (kleine soort)verlichtende den horizon van het noorden door het westen tot het zuiden (volgens regtwijzend kompas) en zigtbaar op een afstand van twee mijlen. Omtrent den tijd der ontsteking van het nieuwe catadioptrieke licht van don lsten rang zal nadere afkondiging geschieden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft beslotenvan stadswege eene som van 1500 tot opluistering van het Rem- brands-feest te besteden. Naar men verneemt zal het te Hellevoetsluis gestatio neerde wachtschip de Schelde vervangen worden door Zr. Ms. korvet Ajax, thans liggende te Vlissingen, die tot dat einde in het laatst dezer maand of in het begin der volgende naar Hellevoetsluis zal vertrekken. Y olgens berigt van Zr. Ms. fregat Prins van Oranje, kommandant kapitein-ter-zee D. Bijl de Vroe was die bodem den 18 april jl. in 6 dagen reis van Havanna te Annapolis aangekomen alles was wel aan boord. In de eerste dagen van mei zoude men naar New-York vertrekken. Den 27 april heeft de substituut-officier bij do arron- dissements-regtbank te Leeuwarden zijne conclusie genomen in de bekende zaak van den minister van koloniën, voor het Rijkeischeren de minderjarige kinderen van den heer mr. G. M. baron du Tour van Bellinchaveals erfgenamen in den blooten eigendom van de nalatenschap van den heer mr. G. J. Bruce, in leven benoemd gouverneur-generaal van Nedcrlandsch-Indië, en mevrouw de douairière Bruce, te Zwolle, als vruehtgebruikeres van die nalatenschap, gedaag den. De conclusie strekte tot toewijzing van de vordering van den minister van koloniën, en tot afwijzing van den re- eonventionnelen eisch. Eergisteren had te Dordrecht, op de rivier voor die stad door schoon weder begunstigd de aangekondigde wedstrijd plaats van de Kon. Ned. Lacht-Club. Des morgens ten half negen ure werd de vlag geheschen van de sociëteit Harmonie en deze voor de leden en hunne gezelschappen geopend. Ten 10 ure hoorde men het seinschot, dat de wedstrijd een aan vang zoude nemenen onmiddelijk daarop kwam Z. K. II. prins Hendrik op gemelde sociëteitbegroet door de volks liederen, uitgevoerd door het Rotterdamsche muzijkgezelschap Caecilia. De wedstrijd was ten ongeveer half vier ure geëindigd. Het aantal toeschouwers was buitengewoon groot. De ge- heele reede was met schepen en deze waren weder met men- schen als overdekt. Ten half vier ure bragt het muzijk-gezelschap Euterpe van Rotterdamwaarvan de prins beschermheer isaan Z. K. II. eene serenade. Het feest is in de beste orde afgeloopen en besloten met een diner en bal voor de leden en hunne dames. Wij geven hieronder een algemeen overzigt van de garni- zoens-verandering van het 5de en 7de regement infanterie. Den 28 april vnn Vlissingen naar de Willemstad vertrokken 1 kom- pagnie van het 2de bataillon 5de regement. Van Vlissingen naar Geertruidenberg vertrokken 1 kornp. van het 2de bat. 5de rege ment. Van Vlissingen naar Breda vertrokkende regements-stnf van het 5de regement. Van Neuzen naar Breda vertrokken de staf en 2 komp. van bet 3de bat. 5de regement. Den 29 april van Vlis singen naar Heusden vertrokken, 1 komp. van het 2de bat. 5de regement. Van Breskens naar Breda vertrokken, 1 komp. van het 4de bat. 5de regement. Van Sluis naar Breda vertrokken, 1 komp. van het. 4de bat. 5de regement. Van Veere naar Breda vertrokken, 1 komp. van het 4de bat. 5de regement. Van Breda te Vlissingen aangekomen, de regements-staf van hei 7de regement en de staf, en 2 komp. van het 3de bat. 7de regement. Van Breda te Bres kens aangekomen, 1 komp. van het 1ste bat. 7<le regement. Van Breda te Sluis aangekomen, 1 komp. van het 1ste bat. 7de rege ment. Van Breda te Vlissingen aangekomen, de staf en 2 komp. van het 3de bat. 7de regement. Den 30 april van Vlissingen naar Gorinchem vertrokken de stafen3 komp. van het 1ste bat. 5de re gement. Van Vlissingen naar Breda vertrokken, de staf en 2 komp. van het 2de bat. 5de regement. Van Breda te Veere aangekomen, 1 komp. van het 1ste bat. 7de regement. Den 1 mei van Breda te Neuzen aangekomen de staf en 2 komp. van het 2de bat. 7de re gement. Van Breda te Middelburg aangekomen, 1 kornp. van het 3de bat. 7de regement. Van Geertruidenberg te Vlissingen aange komen 1 kornp. van het 3de bat. 7de regement. Van de Willem stad te Vlissingen aangekomen, 1 komp. van het 3de bat. 7de re gement. Van Maastricht te Vlissingen aangekomen de staf en 3 komp. van het 4de bat. 7de regement. Den 2 mei van Middelburg naar Gorinchem vertrokken 1 komp. van het 1ste bat. 5de rege ment. Van Breskens naar Breda vertrokkende staf en 2 komp. van bet 4de bat. 5de regement. Den 3 mei van Neuzen naar Breda vertrokken 3 komp. van het 3de bal. 5de regement Den 4 mei van Breda te Neuzen aangekomen 3 komp. van het 2de bat. 7de regement. Van Maastricht te Vliss'mgen aangekomen 2 komp. van het 4de bat. 7de regement. Den 5 mei van Breda te Breskens aan gekomen de staf cn 2 komp. van het 1ste bat. 7de regement. STATEN-GENEIC AAM,. tweede kamer. Zitting van 5 mei. In deze is ingekomen het verslag omtrent den staat van de hooge-, middelbare- en lagere- scholen over 18501851. De beraadslagingen over het voorstelhoudende wijzigingen in het reglement van orde van 1849, zijn voortgezet. Nadat de afzonderlijke artikelen waren aangenomen, is het gewij zigd reglement in het geheel met 43 tegen 2 stemmendie van de heeren van Eek en Mackayaangenomen. De ver gadering heeft den aanvang der beraadslaging over het wets ontwerp betreffende de regterlijke organisatie bepaald op woensdag aanstaande, des voormiddags ten 11 ure. Engeland. Londen 3 mei. Heden heeft de secreta ris voor het krijgswezen in het huis der gemeenten verklaard dat het gouvernement niet voornemens is de getal-sterkte van het leger te vermeerderen. De heer Reynolds heeft aangekondigddat hij eerstdaags van de bewindslieden eene opgaaf zal vragen van hun voornementen aanzien van het al of niet veranderen van den door de parlements-leden af te leggen eed. De hertog van Wellington vierde 11. zaturdag zijn 83sten verjaardag, en begaf zich, na het bezoek van prins Albert, die hem de gelukwenschingen der koningin bragt, naar het paleis, om de koningin wederkeerig zijne gelukwenschingen te brengen met den verjaardag van prins Arthur, pleegzoon des hertogs. De oude held geniet voortdurend de beste ge zondheid vertoont zich op al de voornaamste receptien der aristocratiewaarbij hij tot middernacht vertoeft. Hij is stipt op zijn plaats in het hoogerhuisen neemt zijne pligten als veldmaarschalk dagelijks op de hoofdwacht waar. Zijne gewoonte van vroeg op te staante wandelen en te paard te rijden, houdt hij daarbij getrouw vol. De naam van „ijzer hertog" is dus wel verdiend. De Chinesche jonk Iveijingwelke gedurende de laatste jaren zoo zeer de aandacht heeft getrokken, zal, naar men verneemt, in het laatst dezer maand of in begin van junij verkocht worden. Thans ligt dit vaartuig in het West-In dische dok. Men zegt, dat het gebouw der tentoonstelling voor 70,000 p. st. verkocht zou zijn, en op nieuw in Battersea- Park opgerigt zou worden. Duitschland. Weenen 30 april. Gisteren is de aartsher togin Sophie van hare reis naar Italië teruggekeerd. Men spreekt wederom veel van het oprigten van een ministerie van polieie en noemt zelfs den persoon die met deze nieuwe portefeuille zal belast worden, te weten, de ba ron van Kempen. Het besluit tot de oprigting van dit minis terie zoo verzekert men van eene geloofwaardige zijde, moet reeds definitief genomen zijn. De aanstaande reis des hertogs van Leuchtenberg naar Frankrijk geeft nieuwe stof aan de staatkundige gesprek ken dewijl men aan het door den keizer hiertoe gegeven verlof eene belangrijke beteekenis hechten moot, daar, ge lijk men weet, zelfs de julij-regering door het Russische hof als revolutionair beschouwd werd, en geen Russische prins sedert 22 jaren den Franschen grond heeft mogen betreden. Meer en meer wordt er over geldgebrek voor disconto- zaken geklaagd. In tijden van politieke of commerciële crisis was het nimmer erger. Frankfort 3 mei. Uit Mannheim wordt medegedeeld, dat aldaar thans zoo vele schepen in lading en tot lossing gereed liggendat de haven ze naauwelijks bevatten kan. De toevloed van landverhuizers heeft weder zeer toegeno men meer dan 3000 personen hebben zich aldaar gedurende de maand april ingescheept, om den Rijn af te zakken. Velen dezer lieden begeven zich naar Australië waar zij het uitzigt hebbenom zich door middel van den wijnbouw een ruim bestaan te verschaffen. Onder hen bevinden zich vele Wur- tembergers en Zwitsers. Naar zij verzekerenzullen nog vele duizenden hunner landgenooten hen derwaarts volgen. Uit Venetie wordt medegedeeld, dat men thans eene groote beweging waarneemt in het paleis van de hertogin van Berry. Dagelijks ziet men daar couriers aankomen cn vertrekken; de briefwisseling met Engeland is buitengewoon levendig. Vele der voornaamste legitimisten zijn aldaar aan gekomen of worden er verwachtonder anderen de heeren Laroche JacqueleinSalvandy en Montalembert. Het plan van Bodewijk Napoleonom zich tot keizer van Frankrijk te verheffenschijnt toch eindelijk eene toenadering tusschen de leden van de beide takken der Bourbons te bevorderen. Hun protest tegen een erfelijken keizer uit de familie Napo leon vindt, naar men verzekertkrachtdadige ondersteuning van de zijde van twee Europesche groote mogendheden. Frankrijk. Parijs 4 mei. In de zitting van de wet gevende vergadering van gisteren is het budget voor 1853 ingediend. De vergadering heeft besloten eene commissie van onderzoek te benoemenwelke uit 21 leden zal bestaan. Do regering heeft van hare zijde 25 leden van den staats raad gekozenom het budget bij de discussien in do verga dering te verdedigen. Heden heeft de vergadering het artikelsgewijzo onderzoek van het wets-ontwerp op de rehabilitatie van veroordeelden voortgezet. Het publiek schijnt weinig belang in deze de batten te stellenen men moet bekennen, dat de wijze, waar op door de sprekers tot nu toe het woord is gevoerddeze onverschilligheid eenigermate billijkt. Men moet vertrouwen dat de beraadslagingen dezer vergadering goede vruchten zullen opleverenmaar het leidt geen tegenspraakdat de vorm veel te wenschen overlaat. In de zitting van den senaat van maandag is mede gedeeld het rapport over het wets-ontwerp betrekkelijk de koperen munt, bereids door het wetgevend ligchaam aan genomen. De senaat heeft verklaard zich niet tegen de af kondiging dier wet te zullen verzetten. Het rapportdoor don heer Quentin Bauchart ingediend, over den uitslag zijner zending naar de departementen, tot het verleenen van kwijtschelding of verzachting van straf, aan de veroordeelden wegens de december-onlustenis zeer verschillend van de rapporten zijner beide ambtgenooten de heeren Espinasse en Canrobetdie even als hij met eene zending naar de departementen zijn belast geweest. Niet alleen heeft hij aan een veel grooter aantal genade of ver mindering van straf verleendte weten aan 2424 van de 3020 veroordeelden maar hij meldt ookdat in al de depar tementen tot dat einde door hem hezogt, het oordeel algemeen gunstig voor zachtheid gestemd wasen dat de blijken van goedertierenheid alom de beste uitwerkselen hebben te weeg gebragt. Als een bewijs dat de prins-president voortdurend tot het verleenen van genade gezind iswordt gemelddat de generaal Goyon eene buitengewone lastgeving heeft ontvangen, om do proces-stukken van al de nog te Bicêtre in hechtenis zijnde personen te onderzoekenenvoor zoo ver dit zonder gevaar kan geschiedenonmiddelijk hunne invrijheidstelling te gelasten. Van goederhand wordt beweerd, dat de verhouding tusschen het Elysée en den Engelschen gezant lang zoo vriendschappelijk niet meer is als voor het tijdstip waarop lord Derby met dit gezantschap bekleed werder bestaat van weêrszijden eene zekere terughoudendheid, alhoewel de goede verstandhouding tusschen de beide regeringen nog niet schijnt verbroken te zijn. Op het bal der Tuilerien heeft men opgemerkt, dat eenige dames met gepoederd haar en kapsel a la Pompadour zijn verschenen. Deze poging tot achteruitgang in het stuk van kapsel schijnt echter weinig bijval gevonden te hebben. De soldaten cn officieren, behoorende tot de troepen die zich in Italië bevindenen die aangewezen zijn om de plegtigheid van den 10 mei bij te wonen, zijn bereids bin nen deze hoofdstad aangekomen. 5 Mei. De lijkdienst, heden door de invaliden ter gedachtenis aan den dood van keizer Napoleon gevierd, is door den prins-president en al de groote staatsligcliamen bijgewoond en is van buitengewone plegtigheid vergezeld ge gaan en wie zal zich daarover verwonderenin een' tijd waarin men al de herinneringenal de instellingenzelfs de modes van het keizerrijk zoekt te herstellen. Het is natuurlijkdat op een dag als deze veel over do herstelling van het keizerrijk gesproken isen meer dan im mer is de voorspelling herhaalddat de keizerlijke troon op den 10 mei zou hersteld worden. De geruchten betreffende het keizerrijk schijnen overigens hunne belangstelling te verliezen. Beursberigt. 3 pet. 70.10; 4j pet. 99.90 fr. België. Brussel 4 mei. Binnen weinige dagen zullen de draden worden gelegd voor den onderzeeschen telegraaf van Dover naar Nieuwpoortde afstand is alzoo 10 mijlen korter dan van Dover naar Ostende. Een brief uit Londen meldt het volgende Wij vernemen uit eene zekere bron, dat een verdrag tusschen de Britsche en Belgische regeringen is gesloten om de gevaren te voorkomenwaaraan België zou kunnen bloot staan. Men schrijft de sluiting van dit verdrag toe aan het langdurige verblijf van prins Leopold van Saksen-Coburg op het paleis Buckingham." ZIERIKZEE 7 mei. Den 30 april is alhier binnen gekomen het barkschip MinervaJ. A. van Bovenvan Batavia, en den 1 dezer, het barkschip BuivelandJ. C. Kreye van Passaroeang beide naar Middelburg. Den 29 april is op den Banjaard gestrand de Fran- sche sloep Alexandre, kapitein Tossele van Caen naar Rot terdam bestemdgeladen met tarwe. Het schip is geheel verbrijzeld; slechts eenige zeilen en touwwerk zijn geborgen. De equipage, bestaande uit 5 man, is te Brouwershaven aan- gebragt door de reddingschokker no. 2. VLISSINGEN 7 mei. Voor Antwerpen bestemd zijn alliier ter reede gekomen Alliance Jacobsen van Rostock Mine Cadou

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1