MIDDILRURGSCHE C U R AIV T. 1852. Dingsdag 1°. 54. 4 Mei. (suZKGELEN| Besturen cn^lbministiraticii. HER IJ H. ISimienlan&scfte &ijbingctu ISuitenlaitbsche {Tijbutgett. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg Gelet op de resolutie van Heeren Gedeputeerde Staten van den 6 April 1852 (Provinciaal Blad no. 51)betrekkelijk den Herijk der bevorens reeds geijkte en herijkte Lengtema ten, Inhoudsmaten en Gewigten, voor het jaar 1852; Gezien de missive van den Heer Arrondissements-IJker van den 20 April jl.no. 6 Maken bekend: Dat met de Verificatie en den Herijk der Lengte- en In houdsmaten en Gewigten, binnen deze Gemeente, een aanvang zal worden gemaakt op Maandag den 3 Mei aanstaande, in het daartoe ingerigt locaal in de Stads-Waag op de Balans, en voorts op de dagen hieronder vermeld des morgens van 9 tot 1 uur en zulks tot en met Zaturdag den 29 Mei daar aanvolgende als wanneer het Kantoor tot het doen der IJk- tournée zal gesloten worden. Dat, ten einde de werkzaamheden geregeld en met de meeste naauwkeurigheid zoilden kunnen geschieden, door den Heer Arrondissements-IJker stiptelijk de navolgende or de zal worden in acht genomen als Van Maandag den 3 tot en met Woensdag den 12 Mei, voor al de belanghebbenden, wier geslachtnaam begint met de letter A tot en met D. Van Donderdag den 13 tot en met Zaturdag den 29 Mei, voor diegenen wier naam aanvangt met de letter E tot en met L, terwijl van dien tijd, voor de overigen, na afloop der tournée, door den Arrondissements-IJker in de andere Gemeenten van dit Districtnader aan de belanghebbenden zal worden kennis gegeven. Dat verder des Donderdags meer bijzonder zal worden ge vaceerd voor de belanghebbenden uit de Buitengemeenten, en des Zaturdags voor de verificatie van het Medicinaal Goud- en Zilver-Gewigt. Dat alle Maten en Gewigten behoorlijk schoongemaakt en gereinigd moeten worden aangebodenzullende zij bij gebreke van dienals wordende de verificatie daardoor onmogelijk ge maakt, worden afgewezenen dat geene Maten en Gewigten na de Herijking zullen afgegeven wordenwaarvan de IJk- regten en lleparatieloonen niet zijn voldaan. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 30 April 1852. Do Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GilYPSKERKE., De Secretaris M. E. LANTSIIEER. tm EOf li ES lil M> E. Op Vrijdag den 7 Mei aanstaandedes avonds ten C ure zal er, in hare gewone Vergaderkamer in de Abdij eene openbare zitting van de Provinciale CeneesUunclig'e Commissie in SBecland plaats hebben, tot het afnemen Van examina. Js. de MAN Jz.Secretaris. AI^EMEKKlü EEBGABEBiaCi der Tereeni^ing tot bevordering van tien Tniiilfooiiw in de Provincie Zeeland, op Donderdag 6 Mei 1852, des voormiddags ten 10 ure, in de Tuinkamer van de Sociëteit Sint-Joris. Namens het Bestuur, M. J. VAN VISVLIET, Secretaris. MIDUEliBIIRfi, 3 Mei. Aangaande de buitenlandsche reis van HII. KK. HII. prins en prinses Frederik der Nederlanden verneemt men, dat de prins en prinses zich eerstdaags op reis zullen begeven naar Berlijnten einde de keizerin van Rusland te ontmoetendie aldaar verwacht wordten later zoo als men veronderstelt eene Duitsche badplaats zal bezoeken. Van Berlijn zullen de prins en prinses zich begeven naar Stockholm, ten einde een bezoek aan het Zweedsclie hof en meer bijzonder aan hunne dochter de kroon-prinses van Zweden te brengen. De afwe zigheid van prinses Frederik zal zich waarschijnlijk tot in den herfst uitstrekken.- Het is echter niet zeker, dat prins Fre derik al dien tijd zal afwezig zijn. Z. K. II. zal welligt in den loop van den zomer te Amsterdam voor eenigen tijd terug komen, daarna zijne gemalin weder opzoeken en met hoogst- dezelve naar 's Gravenhage wederkeeren. Den 27 april, des avonds ruim 10 ure, is de koning uit do provincie Groningen te Leeuwarden teruggekomen. Z. M. werd met fakkellicht ingehaald, en in den trein, die Z. M. begeleidde, was weder de eerewacht te paard. Eene verbazende volksmenigte was op de been en begroette den vorst met herhaald gejuich. Zoodra lioogstdezelve aan de woning van den commissaris des konings was afgestapt heeft het muziekgezelschap Euphonia-Crescendo Z. M. eene se renade met fakkellicht gebragt. Den volgenden morgen heeft Z. M. ecnige merkwaardig heden in die stad, onder anderen de bibliotheek, het archief der provinciede weeshuizeneenige kerkenden Prinsen tuin en de piano-fabriek van den heer bchultze bezigtigd en vervolgens des namiddags de laatste ritten van de aan gekondigde luisterrijke harddraverij bijgewoond. Dienzelfden namiddagna afloop van de harddrave rij heeft Z. M. de koning deelgenomen aan het prachtige di ner, hetwelk hoogstdenzelven van stadswege werd aangebo den. Te 10 ure heeft Z. M. zich naar de bovenvertrekken van het paleis van justitie begevenom van daar het vuur werk te aanschouwenhetwelk van stadswege op het ruime plein voor dat gebouw werd afgestoken. Dit vuurwerk was zeer fraai. Ondanks den toevloed van eene verbazende groote volksmenigte, heeft men niet van daarbij plaats gehad heb bende ongelukken vernomen. Donderdag voormiddag heeft Z. M. de gemeente-archieven op het stadhuis en de provinciale archieven op het gouverne mentshuis met veel belangstelling bezigtigd. Te lij- ure heeft Z. M. Leeuwarden verlaten om zich naar Heerenveen te begeven en vervolgens het westelijke gedeelte van Vries land te bezoeken. Met hartelijkheid nam Z. M. afscheid van de aanwezige autoriteiten en betuigde bij herhaling zijne bij zondere tevredenheid, over de wijze waarop hij ontvangen was. Z. M. heeft aan de stedelijke schutterij een vaandel ten geschenke toegezegd. Aan de armen heeft Z. M. ƒ800 en aan de weeskinderen f 200 geschonken. Tijdens Zr. Ms. bezoek te Groningen heeft hoogstde- zelve de volgende benoemingen gedaan: Tot ridder met de ster vaii de orde der Eikenkroon, L. G. A. graaf van Limburg Stirum, staatsraad, commissaris des ko nings in de provincie Groningen. Tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw, de heeren J. Iloman, lid der gedeputeerde staten in die pro vincie en mr. A. Modderman lid der provinciale staten en procureur bij het provinciaal geregtshof; mr. R. H. Eys- sonius Wichersadvocaat-generaal bij het provinciaal ge regtshof en dr. C. II. van Herwerden Chz.predikant aldaar. Tot kommandeurs en ridders van de Eikenkroon: Tot kommandeursde heeren mr. G. W. H. baron van Imhoff, burgemeester dier stad; mr. B. Wichers, president van het provinciaal geregtshofW. A. Enschedéhoogleeraar en rector-magnificus aan de hoogeschool aldaar; mr. II. A. Spandawraadsheer bij het provinciaal geregtshof aldaar; jhr. mr. W. Alberda van Ekenstein, buitengewoon kamer heer des konings. Tot ridders van de orde der Eikenkroon, de heeren mr. L. B. Lohman, wethouder der stad; jhr. mr. J. H. M. Hora Siccama, secretaris der stad; J. G. H. Ilolsheimer, lste commissaris van policie in gemelde stad mr. D. R. Wijc- kerheld Bisdom, griffier bij het kantongeregt en komman- dant van de burger-eerewachttijdens Zr. Ms. verblijf aldaar. Te Leeuwardentot kommandeur der orde de Eiken kroon met de ster, jhr. mr. E. J. van Panhuys, commis saris des konings in die provincie; tot kommandeurs van die orde de heerenmr. J. II. Beucher Andremburgemees ter; jhr. mr. II. M. Speelman "VVobrna, president van het pro vinciaal geregtshof; mr. N. Fockema, president van de arron- dissementsregtbank; totridders derordevandenNederl. Leeuw, de hoeren: jhr. mr. R. B. J. Vegilin van Claerbergen en mr. C. J. van der Veen, leden der gedeputeerde Staten. Aan den heer T. van der Ploeg, fabrikant van brandspuiten en brandkastente Grouwheef Z. M. de bronzen medaille van verdiensten toegekend, Den 30 april is in het Nieuwe Diep binnengekomen Zr. Ms. stoomschip Ge d eh kommandant kapt.-luit. H. Wipff, laatstelijk van St. Thomas. Aan boord van dit vaartuig be vindt zich de bemanning van de korvet Amphitrite, welke te Cura^ao onbruikbaar is bevonden en afgekeurd. Het eerst genoemde schip heeft den togt in 27 dagen volbragt. Men heeft dagelijks de aankomst te verwachten van Zr. Ms. brik Zwaluw, kommandant kapt.-ter-zee C. Noorduyn uit de Oost-Indien. Naar men verneemt zullen de adelborsten der marine van het tweede en derde studiejaaraan boord van Zr. Ms. fregat Doggersbank aan een kruistogt deelnemen. De visscherij op elftdie te Gorinchem sedert eenige dagen veel bedrijvigheid aan de visschers gaf, is den 30 april bijzonder gunstig geweest, daar er, naar het getuigenis van de oudste visschersnog nooit zoo veel elft gevangen is als dien dag. Niet minder dan 13,000 stuks kwamen eraan wal, die naar onderscheideneplaatsen verzonden werden. In een trek had men 3,600 stuks, en sommige schuitjes wa ren zoo zwaar geladendat men ze met behulp van grooter vaartuigen aan wal moest brengen. Naar men uit eene goede bron verneemt, zouden de eerste geologische nasporingen, voor de daarstelling van de geologische kaart van Nederland, zich bepalen tot de oos telijke formatien van de provinciën Gelderland en Overijssel, en hiermede al spoedig een aanvang gemaakt worden. Eurgerltjhe Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den burgerlijken stand der stad Middelburg' ingeschreven als Geboren: 39 kinderen; 15 van het mannelijke en 21 van het vrouwelijke geslacht Overleden: 83 personen (waarvan één elders); 15 van het mannelijke en 18 van liet vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven4. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar 9 van 1 tot 5 jaren oud7van 5 tot 10 jaren, 0 van 10 tot 15 0 van 15 tot 20 1 van 20 tot 25 0 van 25 tot 30 0 van 30 tot 35 3 van 35 tot 40 2 van 40 tot 45 1 van 45 tot 50 0 van 50 tot 55 ,11 van 55 tot GO 0 van 60 tot 65 2 van 65 tot 70 2 van 70 tot 75 2 van 75 tot 80 1 van 80 tot 85 2. Gehuwd 13 paren. Vergadering van den Gemeenteraad te Xierikzee. Zitting van 1 mei. Afwezig wegens ongesteldheid, de heer van Adrichem. De notulen van den 10 april worden gelezen en na eenige wijzigin gen goedgekeurd. 1 Wordt gelezen het rapport van burgemeester en wethouders op het voorstel van den heer de Jonge, omtrent de begrooting voor 1852, en het invoeren van een nieuw belastingstelsel, strekkende 1. om den verkoop van zelkaschdoor terugbrenging tot den vrocgeren prijs, weder te doen plaats hebben2. eene commissie van fabrickage te be noemen 3. om de voor uitdieping der havens uitgetrokkene som terug te brengen tot/ 1500, het daardoor bespaarde aan te wenden voor andere posten doormiddel van af-en overschrijving, en in het nieuwe stelsel van belastingen met 1852 in te voeren. a. De voorzitter stelt voorde heerenMoensde Jonge Ermerins en Fokker, met adsumtie van den secretaris, tot commissie te benoe men, tot herziening van het belastingstelsel in 185$.' Aaflgea#men« b. De prijs der zelkasch terug te brengen van 6 algemeene stemmen aangenomen. c. De voorzitter vraagtof do raad genegen is aan gedeputeerde Staten te vragen afschrijving van f 100, voor premie van de visscherij en 3155 van de uitdieping der havens. Aangenomen. d. Voorstel om op de uitgaven te brengen het traktement voor oenen muzijkmeester voor het 2de halfjaar 1852150. Aangenomen. e. Voorstel om eene commissie van fabrikage te benoemen. De heer Fokker geeft in overweging, om niet dadelijk het voorstel van den heer de Jonge omtrent het sluiten van den timmerwinkel aan te ne men maar eerst het nut daarvan goed te onderzoekendienovereen komstig beslotentot leden dier commissie benoemdde heeren van Dongen, Houwer en Eandsknegt; de voorzitter geeft kennis, dat als wethouder in die commissie zitten zal de heer de Jonge. 2. Wordt gelezen missive van de directie over de teckenschool houdende verzoek om voor wijlen jhr. K. W. de Jonge een ander raadslid als president te benoemen; daartoe gekozen de heer Moens. 3. De rekening van het Luthersch armbestuur over 1851 wordt gesteld in handen van de heeren EgterGoemans en van Adrichem, tot onderzoek de heer Egter verklaartdat die commissie over de re keningen in vorige vergadering in hunne handen gestelddoor de ongesteldheid van don heer van Adrichem, thans geen rapport kan uitbrengen. 4. Wordt gelezen request van mr. H. A. van Ysselsteynaan den koningom dispensatie tot bekleeding der betrekkingen van procureur en gemeente-ontvangerom berigt en advies in handen van den raad gesteld gunstig appuijeren. 5. Voordragt voor de vervulling van het waterschouts-ambtlsta kandidaat bij 3de stemming W. Abels2de F. A. de Eeur3de J. A. van der Halenbeiden bij eerste stemming. 6. Wordt gelezen verzoek van den architect verlangende dateven als bij het rijk plaats vindtde met 1 mei op te leveren werken door deskun digen zullen opgenomen worden. De burgemeester stelt voor verzen ding naar de benoemde commissie van fabrikage; de heer de Jonge is voor enkele notificatiedaar die opneming tot de attributen der commissie behoort; de heer Fokker betoogt, dat die commissie nog niet geconstitueerd isde heer van Dongen doet opmerkendatde commissie niet uit deskundigen bestaandezich toch door zoodanigen kan doen inlichten. Tot de verzending besloten. 7. De heer Moens brengt rapport uit omtrent de voorgestelde spaar kas bij de arbeiders-verecnigingstrekkende om het ontworpen regle ment goed te keuren en in artikel 2 van het reglement voor die ver- eeniging eene wijziging te brengen; aangenomen. De heer Keiler, naar buiten geroepen zijndeverwijdert zich. 8. Wordt gelezen request van het algemeen armbestuur verlangende om van den koning magtiging te vragen tot verkoop ecner inschrijving 5 pet. rente op het grootboek van Frankrijk en overbrenging op het Nodcrlandsclic grootboek daartoe besloten 9. De heer Moens stelt voorom de heul van het balkengat aan den zaagmolen te doen herstellenzullende de eigenaar van den zaagmo len daarin de helft betalenonder aftrek van eenige reeds ten zijnen koste gemaakte werkenen contract met hem gemaakt worden omtrent het verder gezamenlijk onderhoud. Dien overeenkomstig besloten. 10. Het jaarverslag over 1851 wordt door den secretaris voorgele zen de heer Fokker stelt voordat verslag in druk verkrijgbaar te doen stelleneenige leden voeren aandat de kosten daarvan te hoog zouden komen; wordt aan burgemeester en wethouders opgedragen om te onderzoeken in hoe ver zulks uitvoerbaar en te wensehen is. 11. De heer van Dongen verlangt, als lid der commissie belast met het nazien van de lijst der gemeente-eigendommendaarover rap port uit te brengenwordt besloten zulks te verdagen tot eene volgen de zittingdaar het rapport niet aan den voorzitter vóór de vergade ring is medegedeeld. 12. Op voorstel van den heer Fokker wordt besloten in de volgen de zitting alleen te behandelen het reglement van ordedaar dit aller noodzakelijkst is en veel tijd zal vereischen. De vergadering wordt gesloten. Kngelanil. Londen 29 april. De Morning Chroniele deelt mede, dat aan het ministerie van buitenlandsche zaken de eerste conferentie over de Deensche troonopvolging is gehouden bijgewoond door de vertegenwoordigers der mo gendheden die het Londensch protocol van 1850 onder teekenden, te weten: Denemarken, Rusland, Oostenrijk, Frankrijk, Zweden en Noorwegen. Ook de Pruissische am bassadeur was tegenwoordig. Eene tweede conferentie zal weldra volgen. De Timesdit berigt hoofdzakelijk eenslui dend mededeelende drukt daarbij de hoop uit, dat de zaak beslist moge worden ten genoege der Europesche mogendhe den maar tevens in overeenstemming met het regt op vrjje keuzedat Denemarken ten deze onbetwistbaar bezit. Rosas is den 26 dezer, met zijne familie, te Ports- mouth aan wal gestapt en door de maritieme autoriteiten aldaar ontvangen. Hij is ongeveer 59 jaren oud en schijnt zeer gezond en vol moed te zijn. f"1 fl° zitting van het hoogerhuis op gisteren heeft lord Granville het gouvernement geïnterpelleerd over de ontvangst van den generaal Rosas. De graaf van Malmesbury heeft geantwoord, dat er noch door het ministerie van buiten landsche zakennoch door het bestuur der schatkist eenig bevel, aangaande zijne ontvangst, was uitgevaardigd. Het gouvernement heeft alleen den ex-dictator toegestaan vreed zaam in Engeland zijn verblijf te vestigen. Het bezoekdat de autoriteiten te Plymouth bij den ex-dictator hebben afge legddroeg geen officieel karakter; zij hadden slechts de welwillendheid willen erkennenwelke Rosas altijd jegens de Britsche handelaars getoond heeft. Thans was het geen geschikt oogenblik om Rosas de mis slagendoor hem begaan, te verwijten. De eenige gunst, die het gouvernement hem bewezen heeftwas dat hem de vrije invoer zijner goederen was toegestaan. De ex-dictator was geenszins zoo rijk als men beweerde. Hij is bijna van alles beroofd moeten vlugten. De hertog van Northumber- land verklaarde vervolgensdat Rosas slechts als een gewoon vlugteling aan boord van een Engelsch vaartuig is opgeno men er was bevel gegeven om allen op te nemendie in dergelijke omstandigheden verkeerden. De graaf van MaJ- mesbury heeft de debatten gesloten door de verklaring, dat de bezetting van Montevideo door de Braziliaansche troepen slechts een geheel tijdelijke maatregel was. In het afgeloopen jaar zijn in de havens van Groot- Brittanje 22,902 Engelsche en 16,286 vreemde schepen bin- nengeloopen en 21,798 Engelsche en 17,707 vreemde vaar tuigen uitgezeild.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1