MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. 1852. Zaturdag 1 Mei. Besturen cn Cl bmt gistraden. PLAATSELIJKE POLICIE. «i'EvntuE ïi;nu«(M*i\ii laiuuculaubschc Cijbiugcu. Ajuitcnlatiböchc HEijbiugea. ZEG KI. EN te A Dc Burgemeester en lVetliomlerx van Middelburg maken bekend Dat liet verbod, op den 28 dezer maand uitgevaardigd tegen liet Schuren van Straten Stoepen en Iluizen en liet Wasschen van Glazen, is ingetrokken. Middelburg den 30 April 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. aan 's Rijks Werf der Marine te Vlissingen, op Dingsdag den 4 Mei 1852, des voormiddags ten 10 ure, van eene oude Bootter sloopingeene aanzienlijke partij Eiken en Greenen Brandhout en Bescliletwerli afkomstig van eenen gesloopten Scheepsbodem; voorts Eiken en Gree nen Sc linie nMot. Spaanders en dergelijk; eene afge keurde Sloep afval van Zeildoek oude Vlaggen eenige Selieepsliehoeften en hetgeen meer zal worden aangeboden. Een en ander zal daags vóór en op den dag der Verkoo- ping voor een ieder te zien zijn gedurende welken ook de voorwaarden ter verkoop van de oude Boot, zoo ten Bureele van de Directie als van den Iloofd-Ingenieurter inzage zullen liggen en nadere inlichtingen dienaangaande kunnen worden verkregen. Vlissingen 23 April 1852. De Directeur en Kommandant der Marine, H. H. T. COOPS. BIBOELBIJKG, 30 April. By de heden plaats gehad hebbende herstemming voor 3 leden voor do kamer van koophandel en fabrijken te dezer stede, zijn gekozen de heeren C. L. Wagner met 33, C. J. van Uye met 25 en B. Bomme met 24 stemmen. De heer IJL J. Dronkers had 22de heeren M. Salomonson Hz. en W. F. Haman ieder 19 stemmen op zich vereenigd. Er is gebleken dat 48 kiezers aan de stemming hadden deelge nomen waarvan een slechts eene stem heeft uitgebragt. Heden komt voor Veere uit zee, het barkschip Minerva, kapitein J. A. van Bovenvan Batavia voor deze stad. Men meldt ons uit Vlissingen dat de Spaansche brik Nuovo Cidwaarvan wij in een vorig nummer melding maakten, gisteren avond, door de stoomboot de Stad Vlis singen, van het strand is gesleept en in de Westerhaven gebragt. Naar men verneemt is de heer Goedeke door Z. M. den koning benoemd tot kamerheer in dienst bij Z. K. H. prins Frederik, in plaats van den heer Boreeldie als zoo danig eervol is ontslagen. Volgens berigten uit 's Hage zullen HH. KK. HH. prins cn prinses Frederik der Nederlanden in de eerste dagen van mei eene buitenlandsche reis ondernemen, welke omstreeks vijf maanden zal duren. II. K. H. de erfgrootherlogin van Saksen-Woimar- Eisenach heeft maandag middag de dames van het corps di- plomatique, benevens ook andere dames van rang, ontvangen. Den 26 dezer zijn te 's Hage aangekomen en aan het hotel de Oude Doelen afgestapt, de generaal-majoor baron de Hadelez en zijn adjudant, de kapitein baron de Siiehs, met gevolg, komende van Wiesbaden, belast met do officiële kennisgeving aan Z. M. den koning van de bevalling der groothertogin van Nassau, dochter van prins Al bert van Pruissen en prinses Marianne der Nederlanden. De gene raal is des middags in een bijzonder gehoor door II. M. de koningin ontvangen en heeft daarna, met zijn adjudant, deel genomen aan het diner bij Z. K. II. prins Frederik, waar ook H. M. de koningin tegenwoordig was. Beide heeren zijn des avonds met den laatsten spoortrein weder uit de resi dentie vertrokken en hebben zich over Amsterdam en Ilar- lingen naar Leeuwarden begeven om aldaar aan Z. M. den koning het berigtdat zij overbrengenmede te deelen. Zijne Exc. de minister van marine is, van zijnen to<ff, naar Breda en de maritieme etablissementenin de residen tie teruggekeerd. Den 27 dezer heeft de batterij rijdende en veld-artillerie in de vlakte van Waalsdorp, in tegenwoordigheid van Z.K.H. prins Frederikweder verschillende manoeuvres uitgevoerd. Verscheidene generaals en hoofd-offleieren hadden zich al daar vereenigd. Ook waren er vele inwoners uit de resi dentie tegenwoordig. Bij deze oefeningen heeft men het ongeluk te betreurendat een korporaaldie op de caison geplaatst was, bij het afspringen, met zijn been onder het wiel geraakteten gevolge waarvan het aan den enkel geheel verbrijzeld is. De Hollandsche maatschappij van wetenschappen te Haarlem zal den 21 mei honderd jaren bestaan hebben. Wij vernemen, dat, bjj gelegenheid van dit eerste eeuwfeest, di recteuren hebben besloten, de jaarlijksche, nu honderdste, algemeene vergadering te houden op vrijdag den 21 mei, den verjaardag der maatschappijin de vergaderzaal van de Staten der provincie aldaar, en dat in deze vergadering zal geraadpleegd worden over de ingekomen prijs-verhandelingen en over nieuwe voor te stellen vragendat op den volgenden dag, door den hoogleeraar mr. D. J. van Lennep, die alsdan gedurende eene halve eeuw het lidmaatschap zal bekleed hebbeneene plegtige redevoering zal uitgesproken cn daarna een feestmaal gehouden worden. Tot de bijwoning dezer feestviering, op den 22 mei, zullen de protector der maatschappij Z. M. de koningen verschil lende autoriteiten worden nitgenoodigd. Bij 's konings verblijf te Groningen heeft de luitenant kolonel Wortman, van het depót 2de regement infanterie, uit 's konings mond vernomendat hij benoemd was tot ko lonel van het 2de regement infanterie, terwijl Z. M. den vol genden dag aan genoemden hoofd-officier een paar epauletten ten geschenke heeft gezondendie door Z. M. zeiven waren gedragen. Z. M. de koning heeft 'vrijdag ochtend te Groningen aan een aantal personen audiëntie verleend vervolgens het instituut voor doofstommen met veel belangstelling bezigtigd; des namiddags deelgenomen aan een te zijner eer op het stad huis gegeven prachtig diner en 's avonds een door heeren stu denten gegeven gala-concert met zijne tegenwoordigheid vereerd. Zaturdag morgen deed Z. M. een uitstap naar Winschoten cn omstreken. Tot aan de grenzen van het grondgebied der stad hebben de eerewachten te paard Z. M. uitgeleide gedaan. Z. M. zou op Freylemaborgte Slochteren het verblijf van jhr. IloraSiccama, het middagmaal gebruiken, en werd 's avonds in Groningen terugverwacht Z. M. is in den nacht van zaturdag op zondag te 11 nre van het uitstapje naar Winschoten teruggekomen en heeft zondag morgen de godsdienstoefening in de Martinikerkon der het gehoor van ds. Rutgers bijgewoond. Daarna bezocht Z. M. het academiegebouw en vervolgens de bibliotheek der hoogeschoolwaar Z. M. de onderscheidene inrigtingen met een bezoek vereerde. Vervolgens deed Z. M. een wandelrid door de stadbijzonder langs de havenwaar de zeer vele nieuwe koffen en andere zeeschepen geschaard lagen en een fraai ge- zigt opleverden. Hierop begaf zich Z. M. naar de landhuis houdkundige school te Harenalwaar hij alles met de meeste belangstelling heeft nagegaan en van waar Z. M. te 5 ure on geveer terugkwamwaarop ten huize van den staatsraad commissaris des konings, een diner plaats had. In den loop van den avond zou aan Z. M. eene serenade worden gebragt door het burger-harmoniegezelschap en daarna door de sociëteit de harmoniedie uit leden van verschillende klassen der maatschappij bestaat. Maandag was Z. M. voor nemens een uitstapje naar Appingedam, Delfzeil enz. te doen. Vergadering; van den (Gemeenteraad te (Goes. Zitting van 28 april. Afwezig de heer van der Meer Mohrwegens ziekte. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en goed gekeurd. 1. Wordt gelezen het rapport der commissie ter voorgaande ver gadering benoemd, ten einde een ^voorstel te doen aangaande de vraag van welke bestekken en voorwaarden van aanbesteding de raad de vaststelling zich wensclit voor te behouden. Overeenkomstig het advies der commissie wordt besloten, allen aan burgemeester en wethouders over te laten. 2. Wordt gelezen het advies der commissie ter voorgaande verga dering benoemdten einde den raad te adviseren omtrent de vraag welke ambtenaren door den raad en welke door burgemeester en wet houders belmoren te worden benoemd. De commissie is van oordcel dat de stedelijke ambtenaren niet behooren herbenoemd te worden omdat de benoeming van de meesten hunner bij bijzondere reglemen ten was geregeld; dat dus die herbenoeming eerst bij de herziening der reglementen ter sprake behoorde te kontendat echtervoor het geval dat men oordeelde tot eene benoeming van alle stedelijke amb tenaren te moeten overgaan de commissie op eene lijst van alle ste delijke ambtenaren haar gevoelen had uitgedrukt, door achter ieder hunner óf het woord raad óf burgemeester en wethouders te plaatsen. Er ontstaat eene discussie, waaraan deelnemen de heeren van den Bosch, Blaaubeen, Vervenne en Soutendaraover het eerste gedeelte van het voorstel van de commissiehetwelk echter in omvraag gebragt zijndewordt aangenomen. Omtrent het tweede gedeelte van het advies der commissie wordt voor elk der daarbij genoemde ambtenaren het gevoelen van den raad gevraagden beslotenin overeenstemming met dat geuit gevoelen eene verordening op te stellen en in eene volgende vergadering te behandelen. 3. Wordt overgegaan tot de keuze van eenen president van de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt, en als zoodanig benoemd doctor G. T. Callenfels. 4. Wordt benoemd tot stads-drukker de heer G. E. Beinders han delende onder de firma van F. Kleeuwens Zoon. 5. Aan do orde is het antwoord op de beide vragenter voor gaande vergadering door den heer van den Bosch aan burgemeester en wethouders gerigt. De voorzitter geeft te kennendat burgemees ter en wethouders evenzeer als de heer van don Bosch overtuigd zijn van de noodzakelijkheid om vaste commissicn uit den raad te be noemen en om de ledendie krachtens hun lidmaatschap van den ouden raad in sommige collegien zitting hebben, te vervangen of te herbenoemendat echter de langdurige ongesteldheid van den burge meester wiens ijver in het zooveel mogelijk persoonlijk behartigen der gemeentebelangen aan de leden bekend isbelet heeft vroeger deze aangelegenheden te behandelen; dat echter thansnu een voorstel te dezer zake uit den boezem van den raad was uitgegaan, de wet houders gaarne wildon medewerken en daarom voorstellen voorshands twee vaste commissicn te benoemen, te weten, ée'ne tot herziening van het belasting-stelsel cn e'e'ne tot herziening der verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd. Na cenigo discussie tusschen den lieer de Ivnokke van der Meulcn cn den voorzitterstelt dc heer van den Bosch voorom nevens de twee genoemde commissien nog eene te benoemen voor het armwezen. Wordt met algemeene stemmen besloten drie vaste commissicn te benoemen: 1. voor het financie-wezen in zijnen gehcelen omvang 2. tot herziening der verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd 3. eene commissiewier werkkring zal uitmaken het verkrijgen van een algemeen overzigt van alles wat het armwezen betreft. Do benoeming van deze commissien zal plaats hebben in de vol gende vergadering. Daarna wordt de vergadering gesloten. Engeland. Londen 27 april. In den afgeloopen naclit lieeft het lagerhuisna voortgezette beraadslagingenhet wets-ontwerp op de militie met de aanzienlijke meerderheid van 150 stemmen aangenomen, hetwelk als eene groote ze gepraal voor het nieuwe ministerie kan worden beschouwd. De generaal-majoor James Campbel is tot bevelhebber der Engelsche troepen in Australië benoemd. De heer Feargus O'Connorlid van het lagerhuis wiens zonderlinge gedragingen sedert eenigen tijd aanleiding SC- tot de benoeming eener commissie van onderzoek naar don staat zijner geestvermogens gegeven hebben, heeft zich daaraan onttrokken door des nachts in stilte zijn logement alhier te verlaten en zich als passagier op het stoomschip Europa te begeven, dat heden morgen naar de Vereenigde-Staten vertrokken is. De nieuwe Noordpool-expeditie, onder bevel van sir E. Belcher, heeft woensdag Sheerness verlaten, om ander maal nasporingen naar sir J. Franklin en diens togtgenooton te doen. Men verneemt, dat de koningin voornemens is den titel van baronet te verleenen aan den bekenden romanschrijver Charles Dickens. Duitscliland. Weenen 25 april. Uit Verona wordt van den 23 dezer gemelddat de Russische grootvorsten NicolaasKonstantyn en Michaël aldaar den vorigen dag waren aangekomen. Men schrijft uit Warschaudat aldaar op dit oogen- blik eene groote drukte lieerscht, daar op hoog bevel, wegens de aanstaande komst des keizers, alle huizen, welke er niet frisch uitzienopgeknapt en op nieuw geschilderd worden. Ten gevolge van dit bevel zal geheel Warschau een* verjongd aanzien verkrijgen. Men schrijft uit Florence van den 21 april, dat de drukkerij van de Constitutionale gesloten en het blad voor eene maand geschorst is, ten gevolge van een artikel over de burgerlijke regten der Israëliten. Berlijn 27 april. De zitting der eerste kamer leverde gisteren niets belangrijks op in de tweede is met 142 tegen 125 stemmen verworpen het wets-ontwerp betreffende de wijziging der artikelen van de grondwet, nopens de zamen- stelling der eerste kamer. Wat sedert lang vooruitgezien was is gebeurdKarei Leo- pold Frederik, groothertog van Baden, is den 24 dezer, na langdurige ziekte, te Ivarlsruhe overleden. Hij was den 30 maart 1830 zijnen broeder, den groother tog Lodewijk, in de regering opgevolgd, en sedert 25 julij 1819 met de groothertogin Sopbia, dochter van koning Gus- tavus IV van Zweden, gehuwd. De oudste zijner nagelate- ne zonen is de erfgroothertog Lodewijk, geboren den 15 augustus 1824, de jongste prins Frederik Willem Lodewijk, geboren den 9 september 1826. Eerstgenoemde is nu zijnen vader als groothertog in naam opgevolgdmaar door Zwak heid van ligchaams- en geestvermogens buiten staat de zaken der regering waar te nemen, weshalve, blijkens eene nog op den dag des overlijdens uitgevaardigde proclamatie, prins Frederik als regent is opgetreden en de belofte heeft afge legd de constitutie getrouw te zullen handhaven en het wel zijn des Iands naar zijn vermogen te bevorderen. Sedert 23 dezer zijn een-en-twintig personen van de Protestantsche geloofsbelijdenis, waaronder twintig vrouwen tot de Roomsch-Katholieke kerk overgegaan. In de hoofd stad van liet Protestantsche Duitscliland baart zulk een ongehoord feit groot opzien. Franlcfort 26 april. De officiële Munchner Zeitung be helst de mededeeling, dat het tusschen Beijeren en Oostenrijk gesloten verdrag, betreffende de vrije scheepvaart op den Donaudoor beide regeringen is geratificeerd. Het beves tigt zichdat de Beijersche tweede kamer niet zeer geneigd is hare goedkeuring te schenken aan de door de regering voorgestelde leening van vier millioen tot dekking van de kosten der militaire bezetting van Keur-Hessen. Men ge looft echter dat zij na hevige debattenhare toestemming zal geven. Frankrijk. Parijs 27 april. Voor de aanzienlijke daling, die gisteren ter beurze heeft plaats gehad, geeft men verscheiden oorzaken op. De hoofdzakelijkste schijnt echter te zijn het groot aantal fondsen, die aan de markt gebragt werden daar vele kleine kapitalisten zich in de noodzake lijkheid bevondenom zich van het overtollige te ontdoen en hunne fondsen te verkoopen. Men voegt er tevens bij dat het gerucht betreffende eene ophanden zijnde leening veel tot deze daling bijgedragen heeft. Zoo als men weet, had den de regeringsbladen voor eenige dagen met veel ophef gesproken van don gunstigen staat der financien bewerende bij gelegenheid van de aanstaande aanbieding der begrooting van 1853, dat deze begrooting niets te wenschen overliet; dat er evenwigt bestond tusschen de inkomsten en uitgaven, dat er op de loopende dienst 32 millioen bezuinigd was en dat er buitendien stellig geene leening zou behoeven ge sloten te worden. Indien de geruchtenwelke heden op de beurs in omloop warenmogten bewaarheid wordenzoude ook nu weder deze bewering der ministeriele dagbladen door de uitkomst gelogenstraft worden. De indruk, welken de uitspraak van de regtbank der Seine in de zaak der goederen van Orleans gemaakt heeftkan welligt ook bijgedragen hebben tot het bedoelde ongunstige verschijnsel op de beurs. Overigens wordt omtrent deze zaak niets nieuws gemeld. De Patrie bevat een opmerkelijk artikel over dit onderwerp. Men weet echter in hoever dit artikel als wezenlijk geloofwaardig te beschouwen is wanneer het beweert, dat de regering voornemens is onverwijld het con flict voor den raad van State op te werpen maar onpartij- digen zijn van oordeel, dat het bewind slecht gediend wordt door zulke vrienden, die een dreigenden toon aanheffen tegen de regterlijke magt, zoo als in het bedoelde dagblad geschiedt, dat doorgaat voor een orgaan der regering. Deze overdreven ijver kan niet dan schaden aan de zaak, welke hij verdedigt. De staatsraad heeft jl. maandag in eene algemeene ver gadering het onderzoek der budgetten aangevangen en is in behandeling gekomen het wets-ontwerp op de hermunting van het kopergeld, welk ontwerp reeds door het wetgevend ligchaam is aangenomenlaatstgenoemde vergaderingwier eerstvolgende openbare bijeenkomst nog niet is vastgesteld geniet thans eene volkomeno rust.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1