MIDDEL BlIRGSCHE COURAN 1852. Donderdag 29 April. Yoorzieniug Drinkwater. ijcsluccti cn Qlbmitngtvrtticu. PLAATSELIJKE POLICIE. iHnuctilAtibddtc 'tTijbiitgcti. Jauitenlaubdclte £ijbingcti. iiitiiixti. De Commissie uit het Provinciaal Geregtsliof in Zeeland, te zamen gesteld ter voldoening aan artikel 11 der Wet op het Notaris-Ambtvan den 9 Julij 1842 (Staatsblad no. 20)tot het afnemen der Examina van hendie verlangen mogten zich in staat gesteld te zien om naar het Ambt van Notaris te dingen, maakt bij deze aan de belanghebbenden bekend, dat zij tot het bedoelde einde zal vaceren op Woens dag den zes-en-twintigsten Mei eerstkomende des voormid dags ten tien ureen volgende dagen (is 't nood)in een der Vertrekken van het Hofgebouw. De Commissie herinnert voorts de Adspiranten aan de voorschriften van artikel 3 der voorschrerene Weten ver langt overigensdat zoodanige stukkenwelke aan haar moe ten worden ingediendtijdig en portvrij zullen worden be zorgd ter Griffie van den llove. Middelburg, den 16 April 1852. De Commissie voornoemd. De Procureur-Generaal L. J. VAN MAANEN bij den Iiove, Raadsheer. M. VERBRUGGE. A. J. VAN DEINSE, Raadsheer. De Burgemeester en Wethouders van Middelburgs Overwegendedat de voortdurende droogte de noodzake lijkheid doet ontstaan tot het in acht nemen der meestmo- gelijke spaarzaamheid omtrent het gebruik van het"water; Gezien art. 31 2van het reglement van Algemeene Plaatselijke Policie Hebben goedgevonden te bepalen als volgt Art. 1. Het is verboden de StratenStoepen of Huizen te Schuren mitgaders de Glazen te wasschen, zoo lang dit verbod niet bij afkondiging zal zijn ingetrokken. Art. 2. De Beambten der Policie zijn gelast voor de handhaving dezer verordening zorg te dragen, en tegen de overtreders Proces-Verbaal op te maken. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 28 April 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GltYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. De Burgemeester en W ethouders van Middelburg maken bekend Dat van Regeringswege met de Eigenares der Hofstede Clarebeelegelegen bij het begin van den Noordweg eene schikking is getroffenten gevolge waarvan deze zich bereid heeft verklaard, gedurende de thans bestaande droogte, aan een iegelijk die zulks verlangen mogtuit de aldaar aanwe zige Vijvershet noodige Drinkwater kosteloos af te geven van des morgens ten 7 tot dos avonds ten 8 ure. Middelburg den 28 April 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. Mll) IIKMlI Ith 29 April. Men verneemt, dat Z. M. de koning dezer dagen zijne beslissing genomen heeft als scheidsregter in het geschil tusschen Frankrijk en Spanje, ten opzigte van de schade, in 1823 door een Fransch oorlogschip aan den eigenaar van eenen Spaanschen koopvaarder, deMarianne, veroorzaakt. Die beslissing is bereids aan de Fransche en Spaansche regeringen medegedeeld. Indien wij wel onderrigt zijn, strekt de ko ninklijke beslissing tot het deelen van het geldelijk verschil, en om aan den eigenaar van de Marianne een gedeelte van de gevorderde schadeloosstelling toe te kennen. Men zal zich herinneren, dat het geschil in dezen ontstaan was, ter zake van het vuren van een Spaansch schip op een Franschen koopvaarder, dien het bij vergissing voor een kaper hield; waarop een Fransch oorlogschip de Marianne had opgebragt'. Zr. Ms. schooner Atalante zal omstreeks 1 mei eenen togt naar Londen doen, om tijdmeters van daar te halen, waarvan het lands-depót voortaan niet meer uitsluitend te Am sterdam maar aan de verschillende marine-directien zal zijn. Men is thans ijverig bezig met het in gereedheid bren gen van Zr. Ms. transportschip Merwede, liggende aan 's lands werf te Helvoetsluis. Naar men verneemt, zoude die bodem met 15 mei e. k. in dienst worden gesteld en bestemd voor eene reis naar de Oost-Indiën, terwijl het kommandement waarschijnlijk zal opgedragen worden aan den luitenant-ter-zee 1ste klasse M. F. Courier dit Dubecart. Sedert eenigen tijd bevindt zich de lieer Donker Cur- tius van Tienhovenpresident van den lioogen raad dei- Nederlanden ongesteld zoodat hij tijdelijk belet wordt zijne belangrijke functien waar te nemen. De heer Donker Curtius lijdt aan het zoogenaamd St. Anthonie-vuur, waar nu dezer dagen een aanval van podagra is bijgekomen. Ofschoon nu beide die ongesteldheden als zoodanig niet ge vaarlijk zijnzoo verdubbelt echter de vergevorderde ouder dom van den waardigen patiënt de deelnemende belangstel ling zijner stadgenooten. Betreffende den brand, waarvan wij in ons vorig no. uit 's Hertogenbosch melding maakten kan men nog met zekerheid het volgende mededeelen: 19 huizen, met al het daarin aanwezige, zijn eene prooi der vlammen geworden; daardoor zijn 24 huisgezinnen, bestaande uit 103 personen, als het ware geheel en al van have en goed beroofd en tot den bedelstaf gebragt. Er waren slechts 10 huizen voor een gezamenlijk bedrag van nog geen 9,000, geassureerd, terwijl de algeheele schade op meer dan f 20,000 wordt begroot. Een lijarig meisje, vergeefs pogende haar zustertje te reddenheeft zulke deerlijke brandwonden bekomen dat men vreest het niet in het leven te zullen kunnen behouden. Beiden waren kinderen van eene behoeftige weduwe, welke zich tijdens den brand in .de stad bevond ten einde voor haar gezin, bestaande uit 5 kinderen, met handen-arbeid den kost te verdienen. De Chinesche familie van Cantondie verscheidene groote steden van ons werelddeel bezocht heeft, en laatste lijk in Belgie zoo zeer de nieuwsgierigheid heeft opgewekt is thans te 's Hage aangekomen. Er bevinden zich onder anderen drie Chinesche dames bij hetgeen daarom opmer kelijk is, wijlde Chinesche vrouwen bijkans nooit haar land verlaten, daar haar het gaan, door het inbinden der voeten van kindsbeen af, zeer moeijelijk valt. Men zal tevens in de gelegenheid zijneene verzameling van Chinesche kunst voorwerpen te zien die ongetwijfeld de aandacht zal boci- jen naar hetgeen de buitenlandsche dagbladen daarvan be- rigt hebben. Men verneemt, dat de werkzaamheden voor het stand beeld van Rembrandt met kracht worden doorgezet. De steenen drempels, waarop het gedenkteeken zal rusten, zijn reeds gelegd; het beeld en het voetstuk worden binnen wei nige dagen uit de fabriek van de heeren L. J. Einthoven en comp. verwacht, en alle werkzaamheden zijn reeds aan besteed zoodat onverwijld met de plaatsing zal kunnen worden voortgegaan. Men verzekert verderdat het plan bestaat om op het Kaaspleintje eene zeer elegante loge op te rigten, ten einde den koning op gepaste wijze te kunnen ontvangen. Het ontwerp tot deze loge moet door den heer M. G. Tetar van Elven gemaakt zijn. De commissie blijft bij haar uitgedrukt voornem enom het feest op ^énen dag te vieren. De toegangen tot de feestzaal in het Park zullen zijn aan het dok en aan het heken die tot de koningsloge in de doklaanbij de toe gangskaarten zullen plaatsbriefjes afgegeven wordenwaarop ieder zal kunnen zien welke toegang hem het be ste naar zijne plaats voert. Jl. Zaturdag heeft te Maastricht de aanbestedi ng plaats gehad van werken aan don spoorweg van Maastricht naar Aken. De twee eerste gedeelten van den weg, veai Maas tricht tot voorbij Meerssen6098 ellen, zijn toegewezen voor f 155,000. Het tweede en derde gedeelte, van Meerssen tot Chin-op-Geul, 5777 ellen, voor 130,000. Eene onzettende ramp treft Hoogeveen. Ee n hevige veenbrand woedt in de veenderijen onder deze en aangren zende gemeenten, zonder dat men dien tot zaturdag a vond had kunnen stuiten. Men noemt reeds personen, die voor een bedrag van 6000 hebben verloren. Al het mogelr' ijke werd gedaan om kon men den brand al niet oogenblikk elijk stui ten, hom ten minste te beletten tot de bosschen over te slaan daar de gevolgen anders onberekenbaar zouden zijn Men verneemt dat de heer mr. P. Heringa Ca ts kom- mandant van de eerewacht te paard te Leeuward en door Z. M. op 23 dezer, te Groningen, is benoemd t .ot ridder der orde van de Eikenkroon. Vergadering van den Gemeenteraad te Vlissingen. Zitting van 26 april. Afwezig de heer J. A. Schmidt. Vóór het voorlezen der notulen geeft de voorzitter Icon nis van het ontvangen eener missive van gedeputeerde Statenover de zitting neming van den heer J. P. Smith. Deze heer in de la atste zitliDg geïnstalleerd zijnde, dadelijk na het in orde bevinden ziji ïer geloofs brieven vragen gedeputeerde Staten bij die missive de red en waarom de raad in dezen artikel 38junctis, art 32 en 35 2de zinsm xie, der ge meentewet niet heeft toegepast. I)e voorzitter zegt, dat die reden aan al de raadsleden hekend is, zijnde aldus gehandeldomdat de heer Smith met groo .te meerder heid van stemmen gekozen was, en het opvolgen die r artt. mis schien hier niet zoo noodzakelijk was te achten terwijl de jemeentewet betrekkelijk kort in werking is zoo dat men zich ligt vei -gissen kan hij gelooft dat de heer Smith na het verloopen van acht tegen zitting kan nemenmaar nu zich buiten stemming houden moet. De heer Uyttenhooven erkentdat men in deze zaak wr it voorbarig gehandeld heeft, en stelt voor om de geheele installatie ei i beëediging te vernietigen. De heer Winkelman keurt het herhalen der beëediging af. De heer Uyttenhooven acht het herhalen der gartsch ei handeling noodzakelijk ten eersteomdat hier de rcgtsregel gelden, moetwat niet goed gedaan isis in het geheel niet geschieden iten anderen omdat dergelijke handeling naar buiten zou kunnen werken «n derhalve gevaarlijk te achten is. Wordt diensvolgens besloten in eene volgende vergadering,, mits na een tijdsverloop van acht dagenover te gaan tot eene vernic owde instal latie van den heer Smith. De heer Smith verlaat daarop de vergaderzaal. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter beantwoordt de vragenhem in do laatste z' ifeting gedaan door den heer Borghstyn. Op de vraag, of er nog niet gedacht is aan de benoeming eener commissie voor de fabricage, die zoo algemeen gewen scht wordt, antwoordt hij, dat zijns inziens eene commissie over ee.n zoo klein personeel niet noodig is en in deze omstandigheden voor zulke kleine zaken hem belagehelijk toeschijnt. Op de vraag, of hiït niet doel matig ware, in het collegie van regenten over de arm-, g:ist- en wees huizen in stede van e'én twee raadsledendie elkander elk jaar als voorzitter konden afwisselen, zitting te doen nemen, anl woordt hij, dat voor het gasthuis dit eene afwijking zou zijn van be t bestaande reglementen het herbenoemen van de commissien voor zoo ver het betreft personen die geene raadsleden zijnhem volgens <3 e gemeente wet niet noodig toeschijnt. De heer Borghstyn met sommige dezer antwoorden gce n genoegen kunnende nemen, reserveert zich hierop terug te komen. "Wordt door den voorzitter kennis gegeven, dat de. gei neente-reke- ning over 1850 door do gedeputeerde Staten is goedgei eurdmits gaders dat zij tot de af- en overschrijving van sommige posten begrooting over 1852, autorisatie hebben verleend; idem tot be!n uit de onvoorziene nitgaven over 1852. Aangenomen. De voorzitter deelt mededat de boeken en kas van den ggm(ej). ontvanger opgenomen en rigtig bevonden zijnen tevens dat ïiet jaft. verslag van den toestand der gemeente ter inzage zal liggëh op dt secretarie. $0 Alsnu is aan de orde het bestek en de conditiën der aanneming van het balcon aan den achtergevel van het stadhuis. De heer Uyttenhooven maakt in het generaal eene aanmerking op de voordragt van den stads-architectom alteen aan te bestede^ onder bekendevoor de stad werkende bazenhij vindt dit eene afwijking van den geest der gemeentewet. De voorzitter deelt in dit gevoelen niet, en brengt in omvraag, of men onder eenige bekende bazen zal aanbesteden. Dit voorstel wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de heeren Lagaay, Yerdoorn, Dutilh en de voorzitter. Na eenige aanmerkingen op ondergeschikte punten van het bestek, door den heer Verdoornen eene ingebragte wijziging op voorstel van den heer Winkelman, wordt het bestek goedgekeurd. De heer Uyttenhooven leest voor en legt over een bepaald voor stel strekkende tot appui en om meerder gevolg te geven aan het in der tijd gedane voorstel van den heer J. A. Schmidt, betreffende de ambtenaren en bezoldigden der gemeente. Het wordt ondersteund door de heeren Winkelman en Wels. De voorzitter benoemt in die commissie de heeren Uyttenhooven, Schmidt en Winkelman. De concept-instructie van den secretaris wordt voorgelezen en gear resteerd. De concept-instructie voor de commissarissen over de calicots-fabriek wordt gearresteerdna eenige wijzigingenvoorgesteld door de heeren van Uye Pieterse en Uyttenhooven. Tot commissarissen over de calicots-fabriek worden benoemd de heeren J. W. LBekker en F. C. Dommissebeide met algemeene stemmen. Tot commissaris over het brandwezen wordt benoemd de heer N. A. van Goethem. De voorzitter deelt mededat het concept-reglement van orde voor het collegie van burgemeester en wethouders ter secretarie zal wor den nedergelegd. Hierna wordt de vergadering gesloten. eerste kamer. Zitting van 26 april. De beraadslagingen hebben plaats gehad over het Wets ontwerp tot wijziging en aanvulling der wet op het zegel- regt, en over dat tot wijziging der bepalingen nopens den accijns op het geslagt. Het eerste is met algemeene stemmen afgestemd en het tweede met algemeene stemmen aangenomen. Daarna is de. kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. Engeland. Londen 24 april. De kamer der gemeen ten heeft zich gisteren bezig gehouden met de tweede lezing van het wets-ontwerp betreffende de militie. Verscheidene leden spraken tegen de voordragt anderen wilden haar ge wijzigd hebbende gewezen minister Russell verzette zich tegen de lezing en lord Palraerston daarentegen ondersteunde de wetverklarendedat hij allen partijgeest wenschte ter zijde gesteld te zien. Men is tot geene beslissing gekomen en heeft de verdere behandeling tot maandag verschoven. Aangezien ons gouvernement heeft vernomen dat Kos- suth weldra in Engeland wordt terugverwachtzoo is de eerste minister deswege in correspondentie getreden met de Oostenrijksche regering. Het is niet algemeen bekend dat te Londen iedere 7 minuten een kind wordt geboren en elke 9 minuten een der ingezetenen sterft. De bevolking der hoofdstad wordt tegen woordig in ronde cijfers, op 2,362,000 zielen gesteld. In dien de bevolking blijft toenemen, als tot dusver heeft plaats gehad, zal zij na omtrent 39 jaren verdubbeld zijn. Liver- pool's bevolking neemt minder toe, bedragende dezelve in 1851 een totaal van 255,000 zielen. In Hertfordshire heeft zich onder de lammeren eene nieuwe en ernstige ziekte geopenbaarddie met verlamming en zwelling der gewrichten begint en spoedig met den dood eindigt. Men schrijft het ontstaan van deze kwaal daaraan toedat de boeren en veehouders de schapen gedurende den winter uitsluitend met knollen hebben gevoederd. llnitsclilnnd. Weenen 22 april. Over eenige dagen zullen gedenkschriften van den bekenden Hongaarschen ge neraal St. Geörgey, in twee deelen, in het licht verschijnen. De armée zal gewigtige veranderingen ondergaanten doel hebbende om zoowel te bezuinigen als de verdedigings middelen te verbeteren. Vele officieren der voormalige Duitsche vloot hebben aanstelling gevraagd bij de Oostenrijksche marine. Berlijn 25 april. Het ministerie houdt zich onledig met het ontwerpen eener wet, betreffende de geregtelijke vervol ging van ambtenaren wegens ambtsverrigtingen. Maandag zal de tol-conferentie zitting houden; men gelooft, dat in de eerste dagen reeds, op aanzoek van Beije- ren, de hoofdquestien behandeld zullen worden. Men ver wacht nog de ontbrekende gevolmagtigden van Frankfort, Nassau en Baden. Frankrijk. Parijs 25 april. Het vonnis, waarbij de regtbank van eersten aanleg hare competentie uitsprak in de zaak van de familie Orléansis heden nog het onderwerp van alle gesprekken. Het schijnt thans vast te staandat de regterlijke magt hiermede verder niet zal worden gemengd, en dat er onverwijld een conflict zal worden opgeworpen welke haar bij den raad van state brengt. Naar men verzekert, arbeidt de president reeds aan de boodschapwelke hij bij den senaat en het wetgevend ligchaam zal indienen en welke hij den ministers in het begin der aanstaande weekzal mededeelen. Naar men zegtzal deze boodschap zeer uitvoerig zijnen de verschillende questien betrekkelijk de gewigtige staats-aangelegenhedenbehandelen. De president heeft gisteren avond in de opera de eerste voorstelling van den Juif Errant bijgewoond. De heer Halevy componist der opera, had zich naar den president begeven,

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1