MIDDELBURGSCHE C 0 tl R A IV T. 1852. Donderdag R*. I 22 April. ïL'/j £5coHu*ctt cu Qbrninietrattcn. iHttucnlanb^cftc &ijbiH0cn. Suitcttlaubechc H Tl Ifl f fw De Commissie uit het Provinciaal Oeregtsliof in Zeeland, te zamen gesteld ter voldoening aan artikel 11 der Wet op het Notaris-Ambtvan den 9 Julij 1842 (Staatsblad no. 20)tot het afnemen der Examina van hendie verlangen mogten zich in staat gesteld te zien otn naar het Ambt van Notaris te dingenmaakt bij deze aan de belanghebbenden bekend, dat zij tot het bedoelde einde za! vaceren op Woens dag den zes-en-twintigsten Mei eerstkomendedes voormid dags ten tien ure en volgende dagen (is 't nood)in een der Vertrekken van het Hofgebouw. De Commissie herinnert voorts de Adspiranten aan de voorschriften van artikel 3 der voorschrevene Weten ver langt overigensdat zoodanige stukkenwelke aan haar moe ten worden ingediendtijdig en portvrij zullen worden be zorgd ter Griffie van den Hovc. Middelburg, den 16 April 1852. De Commissie voornoemd De Procureur-Generaal L. J. VAN MAANEN bij den Hove, Raadsheer. M. VERBRUGGE. A. J. VAN DE1NSE, Raadsheer. VA1V EIJTEItJElir van wild (gevogelte. De Burgemeester enAVetJioiiiters van Middelburg Gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, van den 31 October 1845, no. 6 (Provinciaal Blad no. 110); Herinneren de Ingezetenen dezer Gemeenteovereenkom stig de daarin voorkomende aanschrijving, aan de bepalingen van het Provinciaal Reglement op het zoeken en rapen van Eijeren van wild Gevogelte, van den 5 Julij 1845, zijnde van den volgenden inhoud Art. 1. Het zoeken of rapen van Eijeren van Eendvo gels, Kievitten en ander wild Gevogelte zal jaarlijks met den 30 April moeten worden gestaaktna dat tijdstip zal zulks anders dan op eigen of gehuufden grond, in Weiden, Vel den Duinvalleijen Zeeduinen of Moerassen, verboden zijn. Art. 2. De overtreding van dit verbod zal worden ge straft met eene Geldboete van drie Gulden. Wanneer dc Overtreder, binnen den tijd van 12 maanden na do eerste bekeuringdezelfde overtreding andermaal be gaatzal hij door den Regter veroordeeld worden, hetzij tot het dubbel der bedreigde Geldboete hetzij tot eene Gevan genisstraf van drie tot zes dagen. Art. 3. Bij do Vonnissen waarbij Geldboeten worden op>gelegdzullen de Overtreders tevens verwezen worden in eene Gevangenisstraf van één dag voor liet geval dat zij bevonden worden onvermogend te zijn om de liun opgelegde Boete te voldoen. Art. 4. Tot liet constateren der overtredingen worden, behalve de Hoofden der Plaatselijke Besturende Commissa rissen en Agenten van Policie en de Veldwachters, ook be voegd verklaard de Opzieners der Jagt. Van de overtredingen zal Proces-Verbaal moeten worden opgemaakt hetwelk ter vervolging zal moeten worden gezonden aan den Ambtenaar, belast met de waarneming van het Openbaar Ministeriebij het betrokken Kantongeregt." Middelburg, den 16 April 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSIIÉER. ft'. 1.-B3S&CSS V li 'O'ft De Bnrgemcester en AWetïi©iaers van fflfidtïeHbtirg Gelet op bet Provinciaal Reglement op de wering van schadelijk Gevogelte, van den 13 October 1820; Gezien dc artt. 38 4 en 60 3 van liet Reglement van Algemeene Plaatselijke Policie; Waarschuwen bij deze de Ingezetenen, dat op Maandag den 3 Mei aanstaande en volgende dagen van wege het Plaatse lijk Bestuureene schouwing zal worden gedaan op de wering der Nesten van Eksters, KraaijenVlaamsche Gaaijen, Kau wen of Woudduiven, welke schouwing den eersten Zaturdag van elk der maanden Junij Julij en Augustus zal worden herhaald. Wordende mitsdien een ieder aangemaand om voor zoo veel hem aangaatte zorgendat genoemde Nesten zijn geweerd ton einde bij nalatigheid niet te vervallen in de Boeten en Straffen daartegen vastgesteld. Middelburg den 16 April 1852. Dc Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. JVedevlandsche fffandel- Ti'aa ppij. De Directie maakt bekend dat door baar zullen geveild worden te llotteriliiin op Donderdag 6 Mei 1852: 85?13 Kranj. en Kanass. JA1A Stt IBiEsse,ligg. aldaar. 4S?<>3 EBBTO, ligg. te Amsterdam. 1BÏTO, Schiedam. ÜST®- Middelburg. De Notitien met de Veil-Conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, 6 April 1852. DE MONCIIYPresident. DE CLERCQSecretaris. HMusijkgeselschujt uit Kunstliefde. COA'flEBST op meden den 22 April 1852, tot sluiting der gewone Bijeenkomsten. Namens het Bestuur, D. J. VAN DER HORST SERLEJr., Secretaris. IIKSES. Veere, den 17 April 1852. Andermaal hadden wij het genoegendat wij de aan onze zorg toevertrouwde Armen met de nog voortdurende koude, van Brandstoffen konden voorziendaar aan ons op heden door den Heer J. M. Kuiler, alhier, namens een' onbekende uit Middelburg, onder het opschrift: voor de Commissie, eene som van/30, in drie Muntbiljetten, no. 53230, 170920 en 190022, werd ter band gesteld. Wij jjbrengen door deze tevens onze hartelijke dankerken tenis toe, aan den edelen onbe!: den die door zijne milde gift zoo liefderijk aan onze armoede dacht. Namens de Commissie ter voorziening in de buitengewone behoeften I. GEBUWET, Praeses. M. J. VAN DEN HEUVEL, Scriba. llülieiüü.RI Hf; 81 April. Wij vernemendat bij gelegenheid van eenen afscheids-maal- tijd, door de leden van de oude kamer van koophandel en fabrieken binnen deze stad, op dingsdag den 6 april, aan hunnen voorzitter, den heer J. J. Sprenger, alhier gegeventot erkentenis en herinnering van de door genoemden heer sedert 1816 vervulde betrekking van voorzitter dier kamer, een fraaije zilveren beker tot aandenken is geschonken Tot verbetering van het in ons vorig no. voorkomende berigt, van den uitslag der verkiezing van leden van de ka mer van koophandel en fabrieken te dezer stededient ge meld, dat de overstemming voor drie leden moet plaats heb ben tusschen de heeren: C. L. Wagner 35, II. J. Dron- kers 33, B. Bomme 29, M. Salomonson Hz. 27, C. J. van Uye 26 en W. F. Haman 25 stemmen. Volgens bet ontwerp van wet tot regeling van het regts- gebieden aanwijzing der zetels van de verschillende regts- collegien, zal de zetel van het hof in het zuider-kwartier gevestigd zijn te 's Bosch, en zijn zamengesteld uit 1 presi dent, 1 vice-president,, 8 raadsheeren, 1 procureur-generaal, een advocaat-generaal, een griffier en een substituut-griffier. Als zetels der onder het regtsgebied van dat hof te vestigen arrondissements-regtbanken worden aangewezen: zuider-kwar- tier's HertogenboschBredaMiddelburg ZierikzeeSas van Gent, Maastricht en Roermond. Het regtsgebied van het arrondissement Middelburg strekt zich uit over de kantons MiddelburgVlissingenGoes en Heinkenszand. Bij ieder kantongeregt worden aangesteld kantonnale com missarissen van policie. Bij Zr. Ms. besluit van den 17 dezer is bet beheer der rijks-telegrafen zoo wat betreft den aanleg als de dienst van dat middel van gemeenschap, opgedragen aan eenen ingenieur der rijks-telegrafendie onder de onmiddellijke be velen staat van den minister van binnenlandsche zaken, of van zoodanigeii ambtenaar als door dezen wordt aangewezen. Bij hetzelfde besluit is tot ingenieur der rijks-telegrafen benoemd de heerE. Wenckebach, met bepaling, dat deze be noeming zal ingaan met den eersten julij aanstaande. Door den minister van binnenlandsche zaken is, bij beschikking van den 16 dezer, eene commissie benoemd, voorloopig bestaande uit twee leden en belast met het be ramen der middelen tot den aanleg en het in werking brengen der elcctro-magnetische telegrafen. De leden der commissie zijn deinspecteur van den waterstaat L. J. A. van der Kuiven de benoemde hoofd-ingenieur van den waterstaat F. W. Conrad. De minister van binnenlandsche zaken heeft, lettende: op de noodzakelijkheid dat in tijds een toereikend aantal per sonen worde geoefend, om in het overbrengen der seinen met de op te rigten rijks-telegrafen te kunnen voorzienen op het verslag der geraadpleegde deskundigengoedgevonden te bepalen 1. Tot opleiding en oefening van telegrafistenvoor de dienst der rijks-telegrafenwordtna vergelijkend onderzoek, een aantal van aanvankelijk hoogstens tien leerlingen toege laten die op eene nader aan te wijzen plaats vereenigd wor den om daar onderrigt te ontvangen. 2. De leerlingen worden niet bezoldigd, doch zullen, na voldoende blijken van geschiktheid gegeven te hebben, kun nen dingen naar de betrekking van telegrafisten der 3de of 2do klasse op eene bezoldiging van ƒ350 en van ƒ600 'sjaars. 3. De telegrafisten der 1ste klasse die eene jaarwedde genieten van f 800, worden gekozen uit de telegrafisten der 2 de klasse. 4-, Voor het vergelijkend onderzoek, om als leerling te worden toegelaten, moet men zicli vóór den vijfden mei aan staande met naauwkeurige opgaaf van naamvoornamen en woonplaats, schiiftelijk aanmelden bij liet departement van binnenlandsche zakenmet overlegging van bewijsstukken waaruit blijkt, dat men is: a. Nederlander; b. tusschen 18 en 30 jaren oudc. van gezond ligchaamsgestelen d. van onberispelijk gedrag. 5. Het vergelijkend onderzoek heeft plaats te 's Graven- hage, op den tienden mei aanstaande, ten overstaan van eene commissie van drie leden. 6. De mededingenden moeten blijken gevenervaren te zijn in a. het schrijven van leesbaar schriftb. de Nederduit- sche taalc. de Fransche of Iloogduitsche taald. het maken van een opstel in eene dezer drie talen e. de beginselen dei- cijferkunst met de leer der evenredighedendie der gewone en tiendeelige breuken de kennis van de Nederlandsche ma ten en gewigten en het rekenen zonder foutende eerste beginselen van stel- en meetkunst, en rj. het regtlijnig teekenen. 7. De mededingendendie blijken gevenbehalve de op genoemde, andere vakken van wetenschap te hebben beoe fend komen bij voorkeur in aanmerking. Z. M. de koning is zondag avond, met den gewonen spoortrein, van 's Hage te Amsterdam aangekomen en heeft zich onmiddelijk naar de Nieuwe Stads Herberg begevenvan waar hoogstdezelve omstreeks half twee ure met de stoom boot de Stad Harlingen naar Ilarlingen is vertrokken. De Leeuwarder en Groninger Couranten behelzen bij voortduring opgaven omtrent de toebereidselen welke in Vriesland en Groningen gemaakt worden voor de luister rijke ontvangst van Z. M. den koning. In de beide hoofd steden zullen, ter gelegenheid van 's konings bezoek, behalve illuminatie en vuurwerkenook volksvermaken zoo als mastklimmen, boegspriullucpen enz. plaats hebben. Den 2K aprilden laatsten dag der voorjaars-paardenmarkt te Leeu warden, zal daar de gewone harddraverij gehouden worden Z. M. zal dit feest met zijne tegenwoordigheid vereeren en bij die gelegenheid is een buitengewone prijs (eene fraaije zilveren koffijvaas) uitgeloofd. De heer Menger, stempelsnijder aan 's rijks munt, houdt zich bezig met het vervaardigen van eene medaille, ter gedachtenis aan de oprigting van een standbeeld voor Rembrandt te Amsterdam. Uit Stockholm wordt van den 3 april gemeld, dat, terwijl de kroonprinses de voorstelling in den schouwburg bijwoondein hare toiletkamer op het paleis brand ont stond. Alle in dat vertrek aanwezige voorwerpen, benevens de kleinodiën werden door de vlammen vernieldde brand was ontstaan door de onvoorzigtïgheid van eene kamenier, die eene ontstoken waskaars had laten staan. Engei»üsl. Londen 17 april. De tweede zoon van den hertog van Aumale de hertog van Guisenaauwelijks drie maanden geleden te Napels geborenis eergisteren op het kasteel van Claremont overleden. De opper-commissaris der bosscben en domeinen heeft de heeren Fox en Ilenderson aangeschreven, om het glazen- paleis binnen het korstmogelijke tijdsverloop te doen afbre ken overeenkomstig het koninklijk besluit van 26 septem ber 1850. Die heeren hebben hierop het publiek verwittigd, dat het hun thans onmogelijk is het gebouw langer voor het alg<Kneen open te stellen. Met een stoomschip van Havre zijn onderscheidene kisten met teekeningen boeken en edelgesteenten aan de familie van den overleden koning Lodewijk Philips toobo- hoorende aangebragt, om verder naar Claremont te worden verzonden. Er is insgelijks eene groote hoeveelheid meube len toebehoorende aan de prinsen van Orleansaan het adres van den hertog van Nemoursaangebragt. ïluitsftilaml. IVeenen 15 april. De diplomaten alhier en de Oostenrijksche legatien buitenslands hebben kennisge ving verkregendat de graaf Buol Schauenstein minister van buitenlandsche zaken is geworden, Al de stedehouders zijn herwaarts ontboden, om te be raadslagen over de nieuwe organisatien. De overleden prins von Schwarzenberg heeft eene me morie nagelatenwelke reeds aan den keizer overhandigd is en waarin hij betoogtdat bet door hem gevolgde staat kundige stelsel den vrede in Europa moet bevorderen. Den 15 mei wordt, de keizer te Pesth verwacht. Volgens de Wiener-Zeitung van heden is de papier circulatie in de maand maart met 4,554,016 fl. verminderd. De geheele papier-circulatie bedroeg in liet begin van maart 276,460,273 fi. Berlijn 18 april. Men verneemt, dat de keizer van Rus land stellig hier verwacht wordt, en wel tegen het tijdstip dat de keizerin uit Slangenbad terugkomt, ten einde, na eenige dagen met zijne gemalin hier doorgebragt te hebben met haar over Warschau naar St. Petersburg terug te keeren. Naar alle waarschijnlijkheid zal bij het ministerie van binnenlandsche zaken eene afdeeling voor de policie komen, onder het bestuur van eenen bijzonderen directeur. De diplomatieke betrekkingen tusschen Pruissen en Wurtemberg zijn nu geheel hersteld. Reeds zijn van weers zijden de gezanten benoemd. -De president-minister von Manteuffel is benoemd tot ridder-grootkruis der Leopolds-orde. Men beschouwt hier het ontslag van Poolsche officieren uit het Belgische legerals eene niet onbelangrijke omstan digheid. De betrekkingen tusschen België en Rusland waren deels door de bloedverwantschap des keizers met het Nederland sche vorstenhuisdeels door de moderne Belgische politiekzeer koel. Het opnemen van Poolsche officieren in het Belgische leger heeft dien toestand niet verbeterd. Het is bekend dat keizer Nicolaas dit euvel duiddeen dat België zich echter niet heeft gehaast om den wensch van Rusland te dezen opzigte te voorkomen. Wel onderrigte personen be schouwen het thans als eene daadzaak, dat België de Pool sche officieren thans ontslagen heeft, omdat men niet geheel gerust is omtrent Frankrijks bedoelingenen derhalve de hooge noodzakelijkheid inzag van goede verstandhouding met de groote mogendhedenvooral Rusland. Dit doel inoet door den vermelden stap bereikt en België thans van Rus- lands Sympliatie verzekerd zijn. Es-aralhrijSi. Parijs 18 april. In weerwil van het slechte weder heeft de aangekondigde revue heden plaats gehad. De president werd door de troepen en het volk met den gewonen kreet vanleve Napoleon 1 begroet. Dezer dagen is hier overleden prins Paul van Wur temberg de eenige broeder van den tegenwoordigen rogeren den koning van Wurtemberg en schoonbroeder van den ge wezen koning van Westphalenden tegenwoordigen maar schalk Jéröme Bonaparte. De dood van dien prins heeft nog al aanleiding gegeven tot opspraak nadcmaal hij de

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1