MIDDELBURGSCHE C O U R AIV T. L BEKENDMAKING. FONDS VOOR DE GEWAPENDE DIENST 1852. Zaturdag 17 April. üücoturcu cn CïbmiuiöUaticn. KAMER Y4N KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. iHunenlanbddte ^ijbingctt. wosT-znmrsciiE koijOxiex. Buitctilattb^cltc ÏEijbhtgcn. I S De Staatsraad. Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Gezien de missive van den Hoofd-Ingenieur in het Elfde District van den Waterstaat, van den 10 dezer maand, no. 941 Brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat, ten gevolge eener te doenc herstelling aan de enkele Draaibrug over het Kanaal te Terneuzende passage over die Brug ge stremd zal worden van den 1 Mei tot den 15 Junij aanstaande; dat daarentegen, om te voorzien in het gemis dier passage, over de Oostelijke Binncnsluis eene tijdelijke Brug, van Leu ningen voorzien, zal worden gelegd, waarover zonder stoor nis of gevaar de passage zal kunnen plaats hebben en dat aan de binnenlandsche Vaartuigendie anders door genoemde Sluis zouden passeren, de doortogt door de Westsluizen zal verleend worden. Afdrukken dezer zullen worden gezonden aan de Gemeente- Besturen in het Vijfde District, dezer Provincieten fine van afkondiging en aanplakking, en bovendien zal deze Bekend making geplaatst worden in de Provinciale Zeeuwsche Courant en in de Middclburgsche Courant, tot algemeene kennisgeving. Middelburg, den 14 April 1852. De Staatsraad, Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBUKCH. De Burgemeester en Wethouders van Middelburgs Gezien het Koninklijk Besluit van den 9 November 1851 (Staatsblad no. 142), houdende vaststelling van een Regle ment, bevattende algemeene bepalingen betreffende de Kamers van Koophandel en Fabrieken, alsmede het Koninklijk Besluit van den 18 Februarij 1852, no. 67, houdende nadere bepa lingen omtrent bare zamenstelling Maken bekend Dat de vergadering tot het kiezen van 12 Leden voor de nieuwe Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg zal worden gehouden op Maandag den 19 April 1852, op het Raadhuis dezer Gemeenteop de Boven-Achterzaal (toegang langs den Achtertrap); Dat de inlevering der Stembiljetten door de Kiesgeregtigden in de ter vergadering aanwezige Stembus alsdan zal aanvan gen des morgens ten 9 ure en voortduren tot des middags ten 12 ure, na welk laatstgenoemd uur geene Stembiljetten meer aangenomen zullen wordendan van de Kiezersin de Zaal tegenwoordig terwijl onmiddelijk daarna met de opening der Biljetten zal worden aangevangen Dat elk Kiesgeregtigde wiens naam op de ter Secretarie berustende lijst voorkomt, een Stembiljet ten zijnen huize zal ontvangen wordende voorts alle Ingezetenen herinnerd dat, om tot Lid eener Kamer benoembaar te zijn, vereischt wordt, dat men den ouderdom van 30 jaren hebbe bereikt, wone ter plaatse waar de Kamer gevestigd isen aldaargedurende ten minste vijf jarenBestuurder eener onderneming van Handel of van Fabriekwezen of in eenige met die takken van nijverheid in verband staande betrekking, zij geweest. Middelburg den 2 April 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. Dc Secretaris M. F. LANTSHEER. IV DE VEDEHt!. IVDEV. De jaarlijksclie Collecte, ten behoeve van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlanden zal plaats hebben op Woensdag den 21 April, des namiddags tusschen 3 en 5 ure. Voor hen, die belang stellen in deze Vaderlandsche Instel ling zijn bij de Uitgevers dezer Courant gratis verkrijgbaar gesteld eenige exemplaren van het Verslag van het verhan delde op de Algemeene Vergadering van het Hoofd-Bestuur en de Afgevaardigden der Districts-Commissien van het Fonds gehouden te Amsterdam, den 30 Julij 1851. HIDnELBVRG, 16 April. Bij besluit van den 9 dezer heeft Z. M. goedgevonden eervol ontslag te verleenenbij de rustende schutterij in deze provincie, 4de bataillon, aan M. M. Meijer, als kapitein, en aan C. Logeman als 2de luitenantde laatstgenoemde uit hoofde van verandering van woonplaats. Bij koninklijk besluit van den 10 dezer zijn benoemdtot ontvanger der registratie en domeinen te Zierikzee de heer J. K. Boeye, thans ontvanger der registratie en domeinen te Middelharnis en tot bewaarder der hypotheken en van het kadaster te Zierikzee, de heer A. van Eek, thans ontvanger der registratie en domeinon te Eindhoven. Z. M. heeft, bij besluit van dezelfde dagteekeningaan den kapitein A. van Hooydonk, plaatselijk adjudant der 1ste klasse te Rotterdam, op zijne aanvrage, pensioen verleend, ten bedrage van/900. Nog heeft Z. M. bij besluiten van den 10 dezer goedge vonden te benoemen: bij den plaatselijken staf, tot plaatselijk adjudant der lsto klasse te Naardenden kapitein T. de 1'Angle thans plaatselijk adjudant der 2de klasse aldaartot 2den luitenant en plaatselijk adjudant der 2de klasse te Rotterdam, den adjudant onder-officier J. C. Groenewoud Sweys, van het 3de regement dragondersbij de militaire geneeskundige dienst in Oost-Indië, tot officier van gezondheid 3de klasse, den heer Joachim Willem Erdman Arndt. Bij Zr. Ms. besluit van den 9 dezer is aan den commies 2de klasse bij het vak der posterijenden heer J. Wakkers een eervol ontslag uit die betrekking verleend, behoudens aanspraak op pensioenzijnde voorts bij hetzelfde besluit benoemd, tot commies van de 1ste klasse der posterijen, de heer J. J. Bouhuys thans commies der 2de klasse; tot com miezen 2de klasse der posterijen de lieeren A. BosR. van Ruyven en W. H. Sadee, thans commiezen 3de klasse; tot commiezen 3de klasse der posterijen, de hoeren G. Pols, O. G. Bungenberg en W. F. K. Gouwe, thans surnumerairen bij het vak der posterijen; tot surnumerairen bij liet vak der posterijen, de heeren W. P. Nagel, te Alkmaar; jkr. W. E. Sandberg en II. N. Boddaertbeide wonende te Haarlem. De Staats-Courant behelst den hoofdzakelijken inhoud van het verslag der commissie, benoemd bij koninklijk besluit van 24 mei 1851, tot afneming van het examen van hen, die op een der hoogescholen of athense wensclien toegelaten te worden, uitgebragt aan Zijne Excellentie den minister van binnenlandsche zaken, den 25 october 1851. Zijne Excellentie de heer J. J. Rochussen, gewezen gouverneur-generaal van Nedorlandsch Indieis eergisteren namiddag in goeden welstand in de residentie aangekomen. Heden, vrijdag, wordt er in den koninklijk Nedcr- duitschen schouwburg te 's Gravenhage eene voorstelling gegeven ten voordeele der oprigting van bet standbeeld voor Rembrandt. Eergisteren is voor Ylissingen gearriveerd Zr. Ms. schoener Atalante, kommandant jhr. A. Klerckkomende uit het Kanaal. Naar men verneemtis het in dienst gestelde Rijks fregat Doggersbank, kapitein-ter-zee A. J. de Smit van den Broeckegedestineerd om in den loop der maand julij eene reis te doen naar de Middellandsclie zee. Na eene reis van anderhalf jaar zou bedoeld fregatin afwachting van nadere dostinatie weder in het Niewe Diep binnenvallen. Den 11 dezer heeft liet provinciaal geregtshof in Zuid holland (1ste kamer, zitting houdende als kamer van appel- len) uitspraak gedaan in de zaak van G. C. Sterrenburg burgemeester en ambtenaar van den burgerlijken stand te Berkel en Roderijsappellant van een vonnis der arron- dissemenfs-regtbank te Rotterdam alwaar hij was veroor deeld tot acht geldboeten, ieder van ƒ1000. Het hof heeft bij een zeer gemotiveerd arrest den appellant ontslagen van alle regtsvervolgingde kosten te dragen door den Staat. De liooge raad, kamer van strafzaken, heeft, den 11 dezeruitspraak gedaan in de zaak van J. Slotboom (Kalf jeslaan). De raad heeft bet arrest vernietigd, wegens schen ding van artikel 56strafwetboeknopens herhaling van misdaaddoch ten principale uitspraak doendelieeft de raad den requirant schuldig verklaard en veroordeeld tot de straffe des doods. Men berigt reeds voorloopig, dat op de tentoonstelling van nijverheid, te Parijs in 1854 te houden, voortbrengselen van vreemde nijverheid mede zullen toegelaten worden. S T AT II ]V- JE X JBMA AJL. eerste kamer. Zitting van 14 april. In deze zitting is ingekomen eene missive van den heer van Nispen van Pannerdendaarbij kennis gevendedat bij tot burgemeester van Zevenaar benoemd is en die betrekking aanvaard beeft, en bet oordeel der vergadering inroepende over de vraagof art. 91 der grondwet op bom toepasse lijk is. Bij de kamer zijn de navolgende door de tweede kamer aangenomen wets-ontwerpen ingekomen alseen wels-ont- werp betreffende het zegelregt; een betreffende het regt van patent; een omtrent den vrijdom van accijns op het gedis tilleerd een tot uitgifte van muntbiljetten een tot regeling van de afkondiging van algemeene maatregelen van inwendig bestuureen tot regeling van het gebruik van liet koloniaal batig slot over 1849een tot verhooging van het IVde hoofdstuk der Staats-begrooting over 1852 (rijks-policie) een tot goedkeuring der overeenkomst met Groot-Brittanje rakende de scheepvaart tusschen Nederland en de Jonische eilanden; wets-ontwerpen tot naturalisatie van A. Y. Ahrens, M. A. Amshoff, 11. Janseu, K. W. C. Reichman II. Lan- dolt, F. A. Tepe, B. A. Povel, J. A. F. Bierhaus, C. A. N. E. de SeiwertJ. CaspariF. L. Imthurn en C. G. A. von Lescheneen wets-ontwerp betreffende den accijns op liet zout; een tot regeling van het verdrag met Pruissen en de overige staten van het tolverbondeen betreffende den accijns op de suiker; een tot wijziging van hoofdstuk VI der Staats-begrooting over 1851 (kindergelden enz.) wets ontwerpen tot naturalisatie van P. L. K. tan Nes, G. H. Sckmidt, J. J. Muller, A. II. Adam, T. Groeneveld, A. L. von Preuscken M. A. H. Scherer, F. J. A. Esau, F. G. L. Bolilken en J. Bognereen wets-ontwerp betreffende den accijns op het geslagten een tot amortisatie van schuld over 1851. In den vroegen morgen van den 19 februarij verkondigde bet geschut de verjaring van don geboortedag van Z. M. koning Willem III. De regen der vorige dagenwelke de pleinen ten deele onder water zette, beeft bet houden eener groote parade van liet garnizoen belet. Aan boord der schepen en vaartuigen van oorlog werd het koninklijk salut gegeven en gepara deerd; alle vaartuigen ter reede waren met vlaggen en wim pels versierd. In den voormiddag ten 9 ure werden in liet gouverne- ments-gebouw te Weltevreden door Zijne Exe. den gouver neur-generaal, in tegenwoordigheid van den raad van Neder- landsch Indieontvangen do leden der regterlijke magtde waarnemende kommandant van het Indische leger met de officieren der armeede kommandant van Zr. Ms. zeemagt met de officieren der marine, de generale directie van finan ciën de algemeene rekenkamer, het plaatselijk bestuur, de geestelijkheid en de handelstandde meest opregte betuigin gen werden geuit van gehechtheid aan den koning en hoogstdeszelfs huis, met de beste wenschen voor zijn voort durend geluk, 's Konings vertegenwoordiger werd verzocht ■le tolk dezer gevoelens bij Z. M. te zijnen verklaarde zich gaarne van die taak te zullen kwijten de overtuiging koes terende dat de geuite betuigingen, welke ook zoo zeer de zijne waren, met welgevallen door Z. M. zouden worden vernomen. Door Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno is van Palembang ter reede van Batavia opgebragt de Onder Noord-Amerikaan- sche vlag varende schooner the Flirt, gezagvoerder W. Gib- son. Volgens bekomen mededeeling zou deze persoon zich hebben schuldig gemaakt aan hoog verraaddoor eene po ging aan te wenden, welke zijns ondanks niet is gelukt, om zich in aanraking te stellen met den sultan van Djambi en dien vorst aan te sporen tot opstand tegen zijnen souverein het Nederlandsch-Indisch gouvernement. De raad van justi tie alhier zou echter geene termen gevonden hebben tot be krachtiging der voorloopige aanhouding van genoemden ge zagvoerder. Te Banjoewangie zijn den 20 januarij jl. aangekomen, de gezagvoerder en de verdere equipagie van het Neder- landsehe schip Eendragt maakt Magtwelke bodem op den 18 december te voren, bij stormachtig weder en hoog loo- pende zeeis vastgeraakt op den zuidoosthoek van Mein- derts-droogte. Denzelfden dag reeds was het wrakdoor den hevigen golfslag, zoodanig uiteen gewerktdat het ver laten moest worden. Het schip was voor partikuliere reke ning beladen met rijst, suiker en arak, bestemd van Soe- rabaija naar Rotterdam. De gezagvoerder, L. P. Anders- sonde 1ste stuurman en 10 matrozen, zijn den 22 janua rij met eene praauw naar de Meindertsdroogte gegaan, ten einde, zoo mogelijk, iets van den inventaris van het schip te redden. Den 1 februarij zijn 11 dezer schipbreukelingen door Zr. Ms. schoener Sylph, luitenant-ter-zee 1ste klasse A. F. Siedenburg, te Soerabaija aangebragt. De zich in de maand mei des vorigen jaars te Sama- rang gevestigd hebbende afdeeling der maatschappij tot Nut van 't Algemeen is dezer dagen door het Indisch gouverne ment erkend en zal door hetzelve worden beschermdvoor zoo ver hare handelingen niet strijden met de wet en de staat kundige belangen der Nederlandsch-Indische bezittingenter wijl verder aan bet bestuur dezer afdeeling 's gouvernements verzekering is gegeven dat liet volgaarne die medewerking zal verleenen welke bevonden zal worden bestaanbaar te zijn. De laatste medegedeelde berigten uit Palembang hiel den in dat het den luitenant-kolonel de Brauw gelukt was, door beleid en klemvolle maatregelen waarbij onze troepen zich weder door schitterende wapenfeiten en volharding on derscheidden den opstand tot de Ampat Lawang terug te dwingen. Engeland. Londen 12 april. Het gouvernement is voornemens in Ierland onderscheidene groote werken tot stand te brengen, ten einde te trachten zich zoo doende bij de kiezers bemind te maken. Er is sprake om daar te lan de ijzeren wegen aan te leggen, aan groote ondernemers belangrijke voorschotten te doende havens te verbeteren en nieuwe daar te stellen. Men verzekert ook, dat lord Derby verscheidene gemeenten wil ontheffen van de verplig- ting tot teruggaaf der geldsommen die gedurende den hon gersnood ter leen waren verstrekt en door lord John Rus- sell's bewind in de laatste dagen van deszelfs bestaan wer den teruggevorderd. Te Lewes is eergisteren eene vrouw, Sarah Anna French genaamddoor middel van den strop ter dood ge- bragtwegens vergiftiging van haren echtgenoot. Op 8 dezer is een schip met 130 mijnwerkersuit Falmouth naar Australië vertrokken, waar deze lieden de goudmijnen gaan exploiteren. Duitsclilanrï. Weenen 12 april. De minister van binnenlandsche zaken, de heer von Bachis tot voorzitter van den ministerraad benoemd. Deze benoeming heeft hier een gunstigen indruk gemaakt. Berlijn 13 april. De commissie der eerste kamer, belast met het onderzoek der door de tweede kamer aangenomen wet op de gezworenen, heeft de aanneming van het wets ontwerp voorgesteld. In de maand februarij 11. hebben de Russen in den Kaukasus eene schitterende overwinning behaald op de Cir- cassiers door Schamyl zeiven aangevoerd. Beulen 13 april. De Keur-Hessisclie minister Hassenpfiug heeft zich bij bet lioog geregtshof te Berlijn in cassatie voor zien tegen het door het hof van appel te Greifswald tegen hem uitgesproken vonniswegens hem ten laste gelegde ver- valsching. Frankrijk. Parijs 13 april. De wetgevende verga dering heeft heden hare werkzaamheden hervat. De regering heeft in deze zitting een wets-ontwerp ingediend op de re habilitatie van veroordeelden. Het rapport over het wets ontwerp van het kopergeld is niet uitgebragtzulks zal later geschieden. De president, de heer Billault, heeft voorts kennis gege ven dat de regering voornemens is om nog verscheidene wets-ontwerpen bij de wetgevende vergadering in te dienen. De vergadering is daarop verdaagdzonder dat liet tijd-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1