MDDELBURGSCHE COURANT, SÜ—. 1852. Donderdag m:; 46. 15 April. aPPi (•IfZEGELEN iJcsturcu cti 5ïbtmtïi0tira4icu. HERIJK DER MATEN EN GEWIGTEN. i' n n ftfi o pij r» ir.-tN srai jv n g o e:n f-iifiï.v. Biuncnlattb£cif£ ^ij&iagctu jSuÜCttlAUbdrftC £tjbiu0Ctt. De Gedepnteerde Staten van Kieelantl, Doen te weten dat door hen, in huune "Vergadering van heden, is vastgesteld hetgeen volgt Art. 1. De Herijk over het jaar 1852, van de Nederlandsche Ma ten en Gewigten welker gebruik in het vorige jaar verpligtend is geweest, en mitsdien van alle Gewigten, Lengtematen, Inhouds maten voor drooge waren Vochtmaten voor den handel in het klein en in het groot mitsgaders van de Wisse zal in deze Provincie worden aangevangen met den 3 Mei aanslaande, en gesloten o den 31 Julij daaraanvolgende. Art. 2. De letter Ij (Golliische vorm) zal voor IJkletter gedurende dit jaar gebezigd wordenen op al de geijkt of herijkt wordende Maten en Gewigten benevens het bijzondere merk van den Arrondis- sements-ijker worden afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De Arroudissements-ijkers zullen overeenkomstig art. 5 van het Reglement op den Herijk van den 15 Februari] 1822, be halve. in de plaats hunner woning nog tot den Herijk vaceren in die Gemeente van derzelver Arrondissementais door ons bij Reso- lutien van den 10 April 1840 no. 4öen van den 20 Maart en 2 April 1841 no. 24 {provinciaal Blad no. 34), van den 30 Junij 1843 no. 11, van den 17 April 1846 no. 27 {Provinciaal Blad no. 48) en van den 21 Junij 1850 no. 33 zijn aangewezen en op de da gen gedurende welke zij niet in de Gemeenten buiten hunne woon plaats vaceren ten minste gedurende vier uren daags hunne Kan toren geopend houden om aan de Ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner Malen en Gewigten. Art. 4. Zij zullen van de uren, waarop hunne Kantoren zullen ge opend zijn mitsgaders van de dagen op welke zij uit hoofde der vereiscJite vacatiën in andere Gemeenten niet tot den Herijk der Maten en Gewigten ten hunnen Kantore zullen vaceren aan burge meester en Wethouders hunner woonplaats kennis geven, welke daar van door Publicatie en door insertie in de Stedelijke of in de bin nen hunne Stad meest gelezen wordende Courant aan de belang hebbenden zullen doen kennis dragen. Art. 5. De Arrondissements-ijkers zullen Burgemeester en Wethou ders der Gemeente in welke zij, in overeenstemming met het be paalde in art. 3 tot den Herijk zullen vaceren, van hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren en zullen deze gehouden zijn den Burgemeesters en Wethouders der andere Gemeenten, voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd, daarvan ken nis te geven, ten einde de Ambtenaren, Publieke Administratien, Kooplieden, Winkeliers en'andere belanghebbenden door hen wor den verwittigd van de plaats en van den lijd, waarop tot den Herijk zal worden gevaceerd en van hunne verpligting om de bij hen in gebruik zijnde Maten en Gewigten mitsgaders de Strijkels der halve en kwart Mudden te doen herijken; zullende de Plaatselijke Besturen, behalve de ten deze vereischte openbare bekendmaking levens zoo veel mogelijk den belanghebbenden Ingezetenen hunner Gemeente welke zij Weten dat van Maten en Gewigten gebruik maken ten hun- hen Huize ecue waarschuwing of kennisgeving iaien doen. Art. 6. De Burgemeesters der Gemeenten worden uitgenoodigd om aan den Arroudissemenls-ijker vóór den aanvang van den Herijk of bij deszelfs komst in de Gemeente eenc naamlijst te doen ge worden van de Inwoners hunner Gemeente, welke, uit hooide vau hunne betrekking of hun bedrijf, verpligt zijn gebruik te ma ken van Maten of Gewigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal het Register der Palentpligtigen worden geraadpleegd en voorts op dezelve ook gehragt worden de Ambtenaren en publieke Administratien welke in hunne Ambts betrekkingen van Maten of Gewigten, tot het constateren van leve- ranlien of werken gebruik moeten maken; wordende inet betrekking tot de samenstelling der bedoelde opgaven eene bijzondere naauw- keurigheid aanbevolen, opdat daarin uitsluitend alle erkende IJ It— pligtigen en geene andere dan de zoodanigen, worden opgenomen. Art. 7. De Arrondissements-ijkers zullen betrekkelijk de door hen in iedere Gemeentein welke zij hebbetr gevaceerd gedane verificatie en herijk een relaas opmaken en daarbij opgeven de Amb tenaren publieke Administratien en Partrkulieren welke, in de vo rengenoemde lijsten begrepen zijnde hun niet zijn gebleken aau derzelver verpligting betrekkelijk den Herijk te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de Arrondissements-ijkers na den afloop van den termijn gedurende welken de Herijk is open gesteld aan ons worden gezonden. {Vervolg in een volgend No.) in jijHTS c tr i f t-r TOT BEVORDERING EN AANMOEDIGING VAN DES li «II W E UT »E VEETEELT in de Provincie KEEfiAMD. Het Hoofdbestuur der Maatschappij brengt hiermede ter algemeene kennis datnaar aanleiding van het reeds vermelde in de Middel- burgsclre Courant van den 16 Maart, wegens het houden der Alge meene Vergadering en Tentoonstelling van Vee en andere Voorwer pen don Landbouw betreffendebinnen do Stad Zierikzeedaartoe als nu de dagen zijn aangewezen van Vrijdag en Zaturdag den 11 en 12 Junij aanstaande; zullende het uur en de plaats der veroeniging later bij het Programma worden medegedeeld. Voorts zullen, op bovengenoemde Tentoonstelling, de volgende Pre- mien worden uitgeloofd: Voor den besten Hengst van drie jaren40. Hengst hoven de 3 jaren - 25. Voor het beste 3jarig Inlandsch Akker-Mcrriepaard - 40. Tweede prijs - 25. Voor het beste Sjarig Inlandsch Rijtuig-Merriepaard - 40. Tweede prijs - 25. Voor het beste 2jarig Akker-Merriepaard- 30. Tweede prijs - 15. Voor het beste éénjarig Mcrriepaard20. Tweede prijs - 10. Voor den besten Stier, geboren na 1 Januarij 1849 - 30. Tweede prijs - 15. Voor den besten Stier, geboren na 1 Januarij 1850 - 25. Tweede prijs - 10. Voor den besten Stier, geboren na 1 Januarij 1851 - 20. Tweede prijs - 8. Voor de beste Melkkoe25. Tweede prijs - 15. Voor de beste Vaars, geboren na 1 Januarij 1849 - 20. Tweede prijs - 12. Voor de beste Vaars, geboren na 1 Januarij 1850 - 15. Tweede prijs - 8. Voor de beste Vaars, geboren na 1 Januarij 1851 - 10. Tweede prijs - 5. Voor den besten éénjarigen Ram- 20- Tweede prijs - 12. Voor den besten Ram boven de twee jaren- 15. Tweede prijs - 10. Voor de beste drie stuks éénjarige Hamels- 20. Tweede prijs - 10. Voor de beste vijf stuks éénjarige Ooijen f 20. Tweede prijs - 10. Voor den besten Beer- 15. Tweede prijs - 8. Voor «de beste Zeug- 10. Tweede prijs - 5. Insgelijks zullen Premien worden toegewezen voor nieuw uitge vondene of ingevoerde Werktuigen, welke ten algemeencn nutte doel matig worden geoordeeldalsmede voor aangebragte verbeteringen aan bestaande Landhuishoudelijke Werktuigen voor puike nieuwe Zaden en kunstmatig bereide Mestspccienmet aanduiding der laagste prijzen, en aanwijzing van de middelen tot verkrijgbaarstelling. Het bedrag dezer Premien zal door het Hoofdbestuur worden gere geld, dtjgji de som van vijftig JPik" n r.ict mogen te boven gaan. Rn wordt bij deze elke Inzender van Vee of andere Voorwerpen bij hernieuwing uitgenoodigd, om uiterlijk vóór den 1 Mei aanstaande, aan den Secretaris van zijn Afdeclings-Bestuurdaarvan kennis te ge ven met opgave van hetgeen hij voornemens is aan tc brengenonder bijvoeging eener verklaring, houdende aanduiding van de soort en den juistcn ouderdom van het Vee, benevens eene duidelijke vermelding van het verder bij 3 der Statuten dienaangaande voorgeschrevcne. Overigens brengt het IIoofd-Bestuur ter kennis van belanghebben den dat het Z. M. den Koning heeft behaagdaan deze maatschappij goedgunstig ten geschenke aan te bicdeneene Zilveren Zweep ter waarde van ruim 400, en daarbij als Hoogstdeszelfs verlangen heeft te kennen gegeven dat om deszelfs bezit naar den Ring zal worden geredenen zulks ter gelegenheid van den geboortedag van -Hoogst deszelfs Broeder, Prins Hendrik der Nederlanden. Dat dan ook dien tengevolge is bepaald, dat op den 12 Junij aanstaande de bedoelde wedstrijd zal plaats hebben; dat, in verband met de 12 Afdeelingen der Maatschappijhet getal Rijders 24 zal kunnen bedragen; dat daartoe aanvankelijk reeds dc verschillende Besturen zijn aangeschre ven cn aan dezelve opgedragen is in dc keuze der mededingers bij wijze van loting te voorzien datwat de paarden betreftdezelve van zessen klaar zullen moeten zijnen bevrijd van alle uitwendige of zigtbare gebreken terwijl eindelijk aan eene in Schouwen residerende Commissie do verdere regeling van een cn ander zal worden opge dragen. Het Hoofd-Bcstuur durft zich vleijen, dat dit vernieuwde blijk van 's Ivonings welwillendheidten opzigtc der Zecuwscho Maat schappij algemeen op prijs zal worden gestelden het van geene zijde aan belangstelling zal ontbreken tot mededinging naar ecnen zoo vereerenden cn aanzienlijken prijs. Middelburg, 14 April 1852. Namens het Hoofd-Bestuur voornoemd, W. P11. VISSecretaris. De Strandvonder in IVoordbevelatidals daartoe be hoorlijk geautoriseerd, zal op Vrijdag den 16 April 1852 des voormiddags ten 10 ure, te Wissentserleein het openbaar, ad opus jus habentiunitegen gereed Geld presenteren te ver- koopeneen Fust Maderawijn inhoudende ongeveer 400 Kannenbenevens eene Scherps-Rn een Eiken llalk, tweo Greinen Dito, Knieën, een Boeitonnetje, een stuk Mast en hetgeen verder zal worden gepresenteerd. Nadere informatien zijn te bekomen bij den Strandvonder J. II. L. VADERte Wissenkerke voornoemd. EBE1IT.IBKT »p het I»orp IVt KV WE W» Woensdag 21 April 1852. IIIDDEEBrRGt April. Uit Apeldoorn wordt geschreven, dat Z. M. de koning, op hoogstdeszelfs terugreis uit do provinciën Vriesland en Groningenzich eenige dagen op liet Loo zal ophouden. Z. M. zou den 1 mei daar aankomenen den 8 de inwijding der nieuw gestichte school van Z. M. hijwonen. Den 17 dezer zal in het lokaal van het departement van binnonlandsche zaken, te 'sliiige. worden aanbesteed, de levering van de palen en schorennoodig voor den electro- magnetisclien telegraaf, van de grenzen, hij Breda, tot het station van den Hollandschen spoorweg te Rotterdam. De hoogleeraar J. Bosscha is, voor het schrijven van de Levensgeschiedenis van honing Willem II, door den groot hertog van Saksen-Weimar-Eisenachtot ridder van den witten Valk benoemd. Het heeft Z. M. den kor.ing van Pruissen behaagd den kundigen en menschlievenden directeur van het etablis sement Zuiderburg, dr. W. llendriksz, tijdens zijn verblijf te Berlijnte benoemen tot ridder der orde van den Rooden Adelaar. Naar men meldt zal binnen kortin de vlakte van Waalsdorpeen wedstrijd plaats liebben tusschen eene bat terij veld-artillerie van Nymegen en eene batterij rijdende artilleriewaarvan de uitslag zal moeten aantoonenof, zoo als meermalen door sommigen is beweerdhet wapen der rijdende artillerie kan gemist en om deszelfs meerdere kostbaarheid behoort gesupprimeerd te worden, en of bet, in dat geval, door de veld-artillerie met cenige verande ringen zal kunnen worden vervangen. 1 e Kampen is een dertigtal onder-ofiicieren examen afgenomen, om bon tot don officiersrang te bevorderen. Te vens erlangt de inrigting van het instructie-bataillon te Kam pen steeds meer uitbreiding, waardoor vooral de onder-offi ciers-stand weldra zal zijn, wat ze tot dusverre in ons leger halaas niet was. Zr. Ms. scliooner Atalante, luit.-ter-zee 2de klasse A. Klerck, is verleden zondag uit Texel naar Vlissingen vertrokken. Zr. Ms. brik de Zwaluw, onder bevel van den kapi tein-luitenant-ter-zee C. Noorduyn, van Batavia naar Texel, in de Simorisbaai (Kaap de Goede Hoop) binnen, heeft den 10 februarij 11. de reis voortgezet. Z. M. heeft, bij besluit van den 7 dezer, 1. de alge meene rekening, aantoonende do hoegrootheid der Oost-Indi sche remisesin goederen en gelden het gebruik dier remises gemaakt gedurende het jaar 1850, benevens de derde of laatste suppletoire rekening over 1847de tweede of laatste suppletoire rekening over 1848 en de suppletoire rekening over 1849 goedgekeurd2. de staats-commissiebenoemd bij Zr. Ms. besluit van den 1 november 1851, no. 50, om gemelde rekening te onderzoekenontbondenonder dank zegging voor den door haar verrigten arbeid. Onlangs werd gemelddat de heer Leclercqkortelings te Bergen in Henegouwen overleden bij zijn uitersten wil bad bevolen, alles te verbranden wat in zijn bezit was van de oorspronkelijke stukken van het regtsgedingwaarbij de graaf van Egmond ter dood werd veroordeeld. Krachtens bevelschrift der regering, heeft de lieer Petit, regter van in structie, door zijn griffier vergezeld, zich zaturdag 11. naar de woning van den overledene begeven en daar de belang rijke stukken, in drie doelen vervat in beslag genomen. In bet tweede deel bevinden zich twee verzoekschriften met meer dan 300 handteekeningen voorzien. De lieer Leclercq bezat slechts een gedeelte der hier bedoelde geregtstukken de overige waren de regering reeds vroeger in handen gekomen. Eüg-eSanö. Londen 10 april. Gisteren nacht, omstreeks één ureworden allen die zich op de bruggen over den 1 heeins of aan de zuidzijde der rivier bevonden door een lioog rooden gloed in het zuidoosten ontstelden dachten niet anders of een geduchte brand was in Old Kentroad of te Deptford uitgebroken. Verscheidene brandspuiten ruk ten dientengevolge uitcn waren reeds eenige mijlen ver alvorens men ontdekte, dat een prachtig luchtverschijnsel aanleiding tot de dwaling gegeven had. De aanvankelijk roode kleur der vlammen, die den zuidoostelijken hemel be dekten ging eerst in donker oranjedaarna in hoog ver- miljoon overtot dat de maan doorschoot en de lucht haar gewoon voorkomen herkreeg. Lord Eglingtonde nieuwe lord-luitenant van Ierland legt eene bijzondere belangstelling in het schoolwezen aan den dag. Sedert zijn nog kortstondig verblijf te Dublin heeft hij reeds vijf bezoeken in de volkscholen aldaar afgelegd om zich met al de bijzonderheden der inrigtingen van het onderwijs bekend te maken. Men maakt de opmerking, dat de beide groote stoom schepen Amazon en Birkenheaddie op eene zoo noodlot tige wijze en ten koste van zoo vele levens verongelukt zijn, hunne uitreis op denzelfden dagnamelijk 2 januarijaan vingen. Daar dit een vrijdag was, versterkt het sommige zeelieden in hun oud vooroordeeldat vrijdag een ongeluk kige dag voor het aanvangen van eene zeereis is. Uit Portsmouth wordt gemelddat de officieren en manschappen van de aldaar en te Spithead liggende oorlog schepen op uitnoodiging van den oppérbevelhebberzich hebben bereid verklaard om voor een dag hunne soldij af te staan voor de behoeftige nagelaten betrekkingen van hen, die bij het vergaan der oorlogstoomboot Birkenhead een graf in de golven hebben gevonden. De generaal-majoor Granteen officier die in Indie in den krijg op het schiereiland en bij Waterloo uitgemunt heeftis voor eenige dagen alhier overleden. liet schroef-stoomschip Propontis is, in den avond van den 6 dezerin het kanaalop ongeveer 24 mijlen af- stands van het Start-licht, in botsing met het Hollandsche schip de Anna Rebecca, van Amsterdam, gekomen, en wel met dat treurige gevolgdat laatstgenoemde bodem weinige oogenblikken later gezonken is. De Anna Rebecca, welker bemanning nog gelukkig door de Propontis gered en te Black- wall aangebragt is was met eene lading suiker en andere koopwarennaar eene haven in Syrië bestemd. E)aitscliliiiul. Weenen 11 april. Een dagblad meent te mogen verzekerendat de dood van vorst Schwarzenberg geene verandering in de binnen- of buitenlandsche politiek van Oostenrijk zal te weeg brengen en dat alles zal worden aangewend om de groote denkbeelden die bij voorstond te blijven verwezenlijken. Het stoffelijk overschot van vorst Schwarzenberg is den 7 dezer, na in dc parochiekerk van St. Michael gewijd te zijn, langs den noorder-spoorweg naar het familiegraf in Bohomen overgevoerd. Het geheele garnizoen van Weenen was uitge rukt en alle hooge burgerlijke en militaire ambtenaren woon den de plegtigheid bij. Eene ontelbare menigte was op de been en volgde den stoet van de kerk naar het station. Zoo als bekend is, neemt de graaf von Buol Schaueu-tein de portefeuille van buitenlandsche zaken over- maar, ruiar men er nu bijvoegt, zal de post van president minister met weder vervuld wordenen houdt de keizer zelf- de' 'hoofd leiding der zaken aan zich. De Russische grootvorst JCemstantijn en zijne gemalin zullen denkelijk den 13 dê/er Vem-i u verlaten en zich in de eerste plaats naar 'Florence begeven terwijl de terugreis denkelijk ov- r Parrna en Milaan geschieden en de ontmoe ting met de grootvorsten Nicolaas en Michiel te Monza plaats hebben zal. Men zegt dat de keizer en keizerin van Rusland in de maand mei naar Frankfort komen. UT Sekioedcr8 Ilaasebezitters van eene boekdruk kerij en papierfabriek te Wran, 1^- uur van Praag, hebben een geheim uitgevonden, waardoor het onmogelijk wordt het papier en den druk der banknoten na te maken. Zij laten nu op staatskosten eene groote banknoten-papierfabriek en drukkerij oprigten. Herlijn 9 april. Tot lieden toe zijn als commissarissen bij de tolverbonds-conferentien hier aangekomende tolraad Mcixncrvoor Beijeren de directeur bij het departement der belastingen Klentze, voor Hanover, de oppor-postdirecteur von Schimpftvoor Saksende directeur bij de financien Sigelvoor Wurtemberg, de ministerraad Hackvoor Baden, de president Yolprackt, voor Nassau, de directeur bij de fi nancien voh Thielauvoor Brunswijk, staatsraad von Thon, voor de Thuringsche staten, en de senator Koester, voor Frankfort.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1