MIBBELBIIRGSCHE C O U R A N T. rc\a5U 1852. Dingsdag 13 April. Bekendmaking. ftcztuveca Qtbmim^tvatiBU. B#ji.i,sïMfx ijtivTi.ttix- r:r/n. De Burgemeester en Wetliondeu van Middelburg i5ittuctilanb£cfte ®ijfciwgcti. Buttcttlattbsèrfic £tjbtngcu. maken bekend Dat het Kohier voor de Stedelijke Belastingbekend onder den naam van: Omslag voor de Lantaarn-, Brandspuit- en Nacht wacht-Gelden voor het jaar 1852, door Heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurdgesteld is in handenvan den Heer Ontvanger der Plaatselijke Belastingenten wiens Kantore op de bij de aanslag-biljetten te vermelden dagen en uren tot de ontvangst dezer Belasting zal worden gevaceerd. Wordende een ieder aangemaand, om het bedrag van zijnen aanslag stiptelijkbinnen de daarvoor bepaalde en in de aan slag-biljetten vermelde termijnen te voldoenonder herinne ring tevensdat de bezwarenwelke tegen den aanslag mog- ten bestaan, binnen ééne maand na de ontvangst, schriftelijk zullen moeten worden ingediend aan het Gemeente-Bestuur. Middelburg den 9 April 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER- Op Dingsdag den 27 April 1852, des namiddags ten één ure, zal door Burgemeester en Wethouders van I'lissingen onder nadere goedkeuring van den Raad dier Gemeenteten Raadhuize aldaar, publiek worden aanbesteed: Het HGRSTEbbEV der B˧CH»EIJIXCi in de Haaakaai, bij den Stoom-Koornmolen te Vlissia- gen met de levering- van alle de daartoe benoo- digde Materialen en Gereedschappen. De Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. De voorwaarden dezer Aanbesteding zullen ter Griffie van de Stedelijke Secretarie te Vlissingen, van den veertien den dezer maand tot den dag der Aanbesteding voor een ieder ter lezing liggen; terwijl de aanwijzing van het werk en verdere informatie door den Stads-Architect zullen wor den gegeven. Vlissingen, 9 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. Ter ordonnantie MABILOT. Veere, den 8 April 1852. Zagen wij ons in de afgeloopene week genoodzaaktonze buitengewone uitdeelingen van Levensbehoeften en Brandstof fen door geldelijk gebrek te moeten eindigenzoo werden wij echter heden avond op het alleronverwachts verblijd dooreene gift van ƒ20, ons door den Notaris W. M. Snijder alhier, namens een onbekende uit Middelburg, in twee Muntbiljetten, ad 10 ieder, no. 1184-17 en 214627, ter hand gesteld, waarvoor wij op het aanstaande Paaschfeest met dankbare erkentelijkheid Brandstoffen aan onze behoeftigen zullen uit reiken. Namens de Commissie ter voorziening in de buitengewone behoeften J. GEBUWETPraeses. M. J. VAN DEN HEUVEL, Scriba. MIDDELBURG13 April. Bij de op 11. vrijdag te Vlissingen gehouden aanbeste ding is aangenomen1. Het doen van herstellingen aan en het gewoon éénjarig onderhoud van de fortificatie metsel- en timmerwerken te Vlissingenmet de onderlioorige fortenen van de garnizoens ziekenzaal te Middelburg, over 18£3, met levering van de daartoe noodige bouwstoffen, voor ƒ5200, door A. Monnier te Vlissingen. 2. Het gewoon éénjarig on derhoud der fortificatie-aardewerken en beplantingen te Vlis singen, over 18|fmet levering van het daartoe noodige voor 540 door Engelse aldaar. De stoomboot de Scheldedie reeds van den 8 februarij, tot het ondergaan van reparatienop de scheepshelling der marine werf te Vlissingen heeft stil gelegen, zal, naar men verzekert, binnen weinige dagen de veerdienst tusschen die stad en Breskens weder hervatten. Bij Zr. Ms. besluit van den 9 dezer is aan mr. C. C. E. d'Engelbronner, referendaris bij het departement van justitie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der Dannebrog-orde 3de klassehem door Z. M. den koning van Denemarken geschonken. Wij vernemendat het aan den koning heeft behaagd dezer dagen aan de onderscheidene korpsen van het leger ten geschenke te zenden, een pracht-exemplaar van de le vensbeschrijving van wijlen hoogstdeszelfs vader Willem II, door professor Bosscha te Amsterdamom in de boek verzameling van elk regement geplaatst te worden. Uit eene officiële opgave van het aantal der in Neder land gevestigde personen die, in den loop van het jaar 1851, van daar als landverhuizersover zee zijn vertrokkenblijkt, dat het in 't geheel 1196 heeft bedragen, waaronder 178 vrouwen en 599 kinderen. Onder deze personen waren 401 hoofden van huisgezinnenen onder dezelve 34 welgestelden, 237 mingegoeden en 125 behoeftigen. Uit Zeeland zijn ver trokken 108uit Noord-Braband 84 uit Gelderland 72uit Zuid-Holland 40, uit Overijssel 34, uit Noord-Holland 30, uit Vriesland 15, uit Groningen 8, uit Limburg 7, uit Utrecht 3 en uit Drenthe geene. Van deze hoofden van huis gezinnen of op zichzelven staande personen, behoorden 177 tot de Hervormden, 32 tot de Afgescheidenen, 163 tot de Roomsch-Katholijken6 tot de Israëliten en de overige tot andere gezindheden. Véór het einde van dit jaar zal de telegrafische lijn tusschen ons Rijk en België gereed zijn. Zij zal loopen van Antwerpen over Breda naar Rotterdam. Correspondentie kantoren worden te Breda en te Antwerpen opgerigt. Gel den en kosten worden voldaan aan het kantoor van oor sprong, en de correspondentie geschiedt in de Fransche taal. De overeenkomst is gesloten voor don tijd van tien jaren. Naar wij vernemen zijn er onderscheidene aanvragen aan het gouvernement gedaan, ten einde vergunning te verkijgen tot het aanleggen eenen onderzeesche telegraaf tusschen En geland en Nederland. Vlissingen of althans het eiland Wal cheren, als het digst bij de Engelsche kust gelegen, zou als verbindingspunt van onze zijde juin aangegeven. Als zeker berigt men ons dat de rijks-telegrafische lijn tus schen Vlissingen en Breda nog in den loop van dit jaar zal zijn daargesteld. Eene belangrijke procedure is tegenwoordig voor de arrondissements-regtbank te Leeuwarden aanhangig, tusschen den minister van koloniën voor het rijk, als eischer, en de minderjarige kinderen van den heer mr. G. M. baron du Tour van Bellinchave aldaar, in hoedanigheid van erfgenamen in den blooten eigendom van hunnen oomwijlen den heer mr. G. J. Brucebenoemd gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, benevens mevrouw de douairière Bruce, te Zwolle, als vruchtgebruikster van de nalatenschap des overledenege daagden. Het geldt de vordering door het rijkom restitutie te erlangen van: 1. eene som van 60,000, in der tijd aan den heer Bruce verstrekt als kosten van uitrusting voor de voorgenomene reis naar Nederlandsch-Indiëen 2. eene som van 33,333,33 als voorschot van reiskosten. Het état-majoor van Zr. Ms. fregat Doggersbank is als volgt: kapt. A. J. de Smit van den Broecke; kapt.-luit. B. G. Escher; luits. 1ste kl. Jhr. F. de Casembroot en J. C. Iloltz- apffel; luitenants 2de klasse W. T. baron Roëll, jhr. W. M. Brouwer, D. H. BuysA. van Lennep en K. II. A. Machielsenofficier van administratie 1ste klasse A. M. Westerouen van Meteren; adj. administrateur J. II. Fergu- son scheepsklerken H. A. van Berk el en J. F. J. Mathieu; kapitein der mariniers jhr. A. A. van Neukirchen genaamd Nyverheim 2de luitenant jhr. J. E. M. Clifford Kocq van Breugel; officier van gezondheid 1ste klasse F. G. L. Sal- bachofficieren van gezondheid 2de klasse W. Ruiseh en J. van Dolderen. De andere officieren en adelborsten zijn nog niet bekend. Herknienwa. Te Nieuwvliet, klassis IJzendijke, is beroepen ds. II. Q. Jansen, predikant te O. L. Vrouwen polder. Men berigtdat het algemeen reglement van het bestuur der Nederlandsche Hervormde kerkden koning door de sijnode in september 11. ter sanctie aangebodendoor Z. M. is bekrachtigd. De Hervormde kerk treedt hierdoor in een nieuw tijdperk van zelfstandigheid en onafhankelijkheid, gelijk zij nooit te voren bezat. Gr. Ct.) Vergadering van «len Gemeenteraad te Zierikzee. Zitting van 10 April. De notulen van 17 maart 11. worden gelezen en goedgekeurd Mr. C. J. Fokker legt de gevorderde eeden af en neemt zitting, waarmede hij door den voorzitter wordt geluk ge- wenscht en daarvoor in eene korte toespraak bedankt. De secretaris, als zoodanig in de vergadering van 17 maart benoemd, wordt door den voorzitter beëedigd. De minister van binnenlandsche zakendispensatie verleend hebbende van het vergelijkend examen wordt M. J. Bart- meijer benoemd als stads burger-schoolhouder, zullende liet traktement ingaan met 1 april. Wordt mededeeling gedaan van eene missive van gedepn- teerde Staten, waarbij te kennen gegeven wordt, dat de minis ter van binnenlandsche zaken zwarigheid blijft maken, het voorgedragen policie-reglement goed te keurenen dus wijzi ging verzoektof de vernietiging aan den koning voor zal dragen. Burgemeester en wethouders stellen voor, het regle ment te stellen in handen eener commissiebepaaldelijk om te onderzoeken of de door den minister aangevoerde punten inderdaad met de wet in strijd z\jn. Mr. Fokker en van Don gen doen opmerkendat zulks alleen tijdverlies zal geven dat vroeger do gronden van den raad in het breede zijn uit eengezet en de bepalingen der wet duidelijk zijnwaarop besloten wordt het reglement naar de zienswijze van den minister te veranderen en ter goedkeuring op te zenden. Komen ter tafel de rekeningen van den straatweg naar Brouwershavenvan het algemeen en van het Israëlitisch armbestuur. In handen van de heeren EgterGoemans en van Adrichem, tot onderzoek. Gelezen een request van M. J. de Looze en andere bewo ners van den Dam, dat de gemeente geheel of gedeeltelijk zal onderhouden de kaaimuren, waarop hunne huizen steu nen, als door het spuiwater veel te lijden hebbende. In handen van de heeren van Dongen, Fokker en den secretaris op rapport. Besloten 160 aan te vragen op onvoorziene uitgaven als buitengewone subsidie aan het Hervormd armbestuur voor verpleging van een krankzinnige te Dordrecht. Tot wederopzeggens en onder gehoudenheid om de visch- markt schoon te houdenwordt aan M. Berrevoets de vrije bewoning van >een huisje op de vischmarkt toegestaan. Een concept-reglement eener spaarkas voor de arbeiders vereniging, wordt gesteld in handen van de heeren Moens van Bloois, van der Vliet en Landsknegt. Door de handelaars in turf Bal en comp. zijn ingediend twee requestena. houdende verzoek dat bij de lossing van turf een commies zal geplaatst wordendaar de tegenwoor dige meters niet voor iedereen gelijk schijnen te metenh. dat onderzocht zal worden of zij verpligt zijn aan de turf- kaai te lossendaar men hen daartoe wil verpligtenen zij aanvoeren dat de turfschippers dit ook op andere plaatsen doen. Burgemeester en wethouders stellen voor dit request te stellen in handen van de heeren Moens van Blooisvan der Vliet en Landsknegt, tot onderzoek. Aangenomen wat het request h. betreft, doch omtrent a. doet de heer Fokker opmerken, dat het hier bepaald schijnt te gelden stedelijke beambten, die dus gevoegelijkst door de leden van het dage lijks bestuur kunnen onderhouden worden. Hiermede ver- eenigt zich jhr. de Jonge, die nog eenige nadere inlichtingen omtrent de handelwijze der meters geeft, en wordt aldus door de vergadering besloten. De commissie voor de rekeningen van de bank van lee ning en het brandwezen adviseert tot goedkeuringwaartoe wordt besloten. De vergadering gaat uiteen. l'K II11 ETJEKM W tji In het verslag van de vergadering van den gemeenteraad alhier van 7 dezer, voorkomende in het vorig nommer dezer courant, is vermeld dat door den heer Rekker, op het voorstel tot toelating van den keer Snyderis gezegd, dat de betrekking van makelaar geene openbare zoude zijn. Men leze: de heer Rekker heeft aangemerkt dat de heer Snyder in zijne verklaring had behooren te vermelden zijne betrekking van ma kelaar als zijnde eene openbareen dat hoewel die betrekking geene zoodanige was dat zij hem zou verhinderen lid van den raad te zijn het hem echter toescheen dat de dadelijke admissie strijden zou met art 17 alinea 3 der gemeentewet Kiigcland. Londen 8 april. De opbrengst der jagt- akten in het vcreenigde koningrijk beliep 11. jaar 135,482 p. st. De onderzeesche telegraaf tusschen Calais en Dover leverde de eerste maand 398 p. st. op, de tweede 517 p. st. enj de derde 519 p. st. Jaarlijksche kosten 2000 p. st. De Kaapsche aangelegenhedenverzwaard door onvoorziene rampen, zijn nog eens het onderwerp der redeneringen van den Times, die intusschen geen anderen uitweg weet, dan het bedwingen der Kaffers aan de kolonisten op te dragen, of den vijand het grondgebied onbetwist over te laten. De Engelsche bladen zijn vervuld met het verhaal van een allerverschrikkelijkst ongelukdat aan de Kaap de Goe de Hoop heeft plaats gehadhet vergaan van het stoomfregat Birkenhead, aan welks boord zich 638 personen bevonden, waarvan niet minder dan 454 het leven verloren hebben. Gezegd stoomschip lag in de Simonsbaai en had bevel beko men den generaal Smith versterking toe te voeren. Met oog merk om zijne taak ten spoedigste te volbrengen hield de kapitein van het schip, Salmondden koers te digt bij de kust, ten gevolge waarvan het schip, bij het omvaren van zekere landtongonder den naam van het gevaarlijk punt" bekendop de rotsen onder water stiet. De schok was zoo geweldig, dat het fregat in minder dan een halfuur tijds verbrijzeld en door de golven verzwolgen was. De ramp spoedige kapiteindie in het ongeluk den grootsten moed betoonde, behoort zelf onder het getal der slagtoffers; hij poogde zich zwemmende te redden, toen een door den stroom voortgedreven voorwerp hem tegen het hoofd aansloeg en hij in de diepte zonk. Zoodra het schip op de rotsen stiet stroomde het water met zoo veel geweld naar binnen, dat de troepen in hunne hangmatten tussehendeks dadelijk ver dronken. En deze waren nog gelukkig in vergelijking van de overige slagtoffers die verpletterd werden onder den val der masten en van den schoorsteen of in zee de prooi der haaijen werden die rondom het wrak op buit loerden. De kapitein Wright, een der overgebleven schipbreukelingen, roemt in de hoogste mate liet gedrag van het schoepsvolk ieder deed zijn pligt, geen geschreeuw of kreet van misnoe gen werd gehoord, tot Jat het schip ten laatste gezonken was. Alle officieren gaven met bedaardheid hunne bevelen als of de manschappen op de gewone wijs werden ontscheept; niet de minste verwarring had er plaats. De 184 geredde personen hadden hun behoud aan de drie booten van het schip te danken. Dnitsclilaml. Weenen 6 april. De dagbladen van heden bevatten het officiële berigt van het overlijden van den minister-president prins Felix von Schwarzenberg. Deze ge beurtenis heeft een grooten indruk gemaakt. De Presse be vat eene necrologie van den afgestorvene, terwijl de W. Zei- tung alleen een berigt van zijn overlijden mededeelt. De prins had den goheelen voormiddag vreemde gezanten ontvan gen, met eenige hoofd-beambten van zijn ministerie gewerkt en presideerde ten 3 ure den ministerraad, zonder dat men eenige teekenen van ongesteldheid aan hem bespeurde. Om streeks 5 ure begaf hij zich in eene aangrenzende zaal en wilde ecnig toilet maken, om aan de uitnoodiging tot een diner bij den prins Adolf von Schwarzenberg te voldoen, toen hij plotseling nederzeeg. Sedert heeft hij geen woord meer ge sproken. De keizer ijlde dadelijk naar den stervende, maar vond slechts een lijk. Van eene geloofwaardige zijde verzekert mendat binnen kort de orde der Jezuiten door het geheele keizerrijk in al hare vroegere regten zal hersteld worden. Inmiddels ver klaart een keizerljjk besluit van 15 maart, dat de wet van 7 mei 1848 niet toepasselijk is op de Jezuiten in het Lombar- disch-Venetiaansch koningrijk, en dat die orde de beschikking over hare ondei sequester gestelde goederen terug verkrijgt. Eene afdeeling van de Oostenrijksche vlootbestaande uit een fregattwee korvetten en twee stoorabooten zal eer lang een kruistogt ondernemen tegen de zeeroovers, welke zich onlangs in den Archipel vertoond hebben. Men zegt, dat ook Napels met eenige schepen aan dezen togt zal deel nemen. Frankfort 8 april. De bondsvergadering heeft gisteren eene zitting gehoudenwaarin alles is geregeld betreffende de ontbinding der Duitsche vloot. Zij bestaat uit de volgen de schepen: 1 de twee stoomfregatten Ilansa en Aartshertog Johann van 750 paardenkracht met 11 kanonnen; 2 de twee zeilfregatten Duitschland en Eckernforde; 3 de zeven stoom- korvetten Barbarossa (440 paardenkracht met negen 86pon-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1