|K MIDDELBUBGSCHE C O U B AIV T 1852. Zaturd.ig 10 April. STKAwnvonnEHfj. ISa rh - Besturen cu Ctbrninietvaticii. KAMER YAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. rki;iiottt'txn iix si te ixr*i, oi »:itb:x. iSimicnl«mb$c(ic 2Tijbitt0cn. De Burffemeeste* en Wethouders van Middelburgt Gezien het Koninklijk Besluit van den 9 November 1851 (Staatsblad no. 142), houdende vaststelling van een Regle ment, bevattende algemeene bepalingen betreffende de Kamers van Koophandel en Fabrieken, alsmede het Koninklijk Besluit van den 18 Februarij 1852, no. G7 houdende nadere bepa lingen omtrent hare zamenstelling Maken bekend Dat de vergadering tot het kiezen van 12 Leden voor de nieuwe Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg zal worden gehouden op Maandag den 19 April 1852, op het Raadhuis dezer Gemeenteop de Boven-Achterzaal (toegang langs den Achtertrap); Dat de inlevering der Stembiljetten door deKiesgeregtigden in de ter vergadering aanwezige Stembusalsdan zal aanvan gen des morgens ten 9 ure en voortduren tot des middags ten 12 ure, na welk laatstgenoemd uur geene Stembiljetten meer aangenomen zullen wordendan van do Kiezersin de Zaal tegenwoordig terwijl onmiddelijk daarna met de opening der Biljetten zal worden aangevangen Dat elk Kiesgeregtigdewiens naam op de ter Secretarie berustende lijst voorkomt, een Stembiljet ten zijnen huize zal ontvangen wordende voorts alle Ingezetenen herinnerd dat om tot Lid eener Kamer benoembaar te zijn, vereischt wordt, dat men den ouderdom van 30 jaren hebbe bereiktwone ter plaatse waar de Kamer gevestigd is, en aldaar, gedurende ten minste vijf jarenBestuurder eener onderneming van Handel of van Fabriekwezen of in eenige met die takken van nijverheid in verband staande betrekking, zij geweest. Middelburg den 2 April 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. G E JV E E S ILU N B E. De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland, residerende te Middelburg, verwittigt bij deze de belanghebbenden, dat zij hare gewone Vergadering houden zal op Vrijdag den 7 Mei 1852 en verzoekt tevens allen, welke dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-, Verlos- of Artsenijmeng- kundig Examenof tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogistom hun daartoe strekkend requestonder overleg ging van de noodige bewijzenvóór den 20 dezer maand te doen toekomen aan Professor B. DE JONGE, Voorzitter derzelve Commissie. Middelburg, den 9 April 1852. De Prov. Gen. Commissie in Zeeland Namens dezelve Js. DE MAN Jz.Secretaris. Da waarnemende Ópper-Strandvonder van het Ressort Homburg zal, na bekomene magtiging, op Vrijdag den 16 April 1852, 's namiddags ten 2 ure, door den Notaris WOU- TERSEN, in het openbaar, ad opus jus habentiumdoen verkoopen de aldaar op de gewone Bergplaats liggende aangespoelde Goederenals40 Noordsehe Deelen van verschillende lengte, eenige DekbalkenRondhouten, Sparren, Platen en Brandhoutbenevens omtrent 200 Ned. ponden oud IJzer enz. Terwijl door deze nogmaals worden uitgenoodigd allen die vóór den dag der Verkooping eenige reclames op die Goederen zouden willen doen gelden. Domburg, den 9 April 1852. De waarnemende Opper-Strandvonder G. VAN DER MEULE. De Strandvonder in JVoordbevelandals daartoe be hoorlijk geautoriseerd, zal op Vrijdag den 16 April 1852 des voormiddags ten 10 ure, te Wissenkerleein het openbaar, ad opus jus habentiumtegen gereed Geld presenteren te ver koopen: een Fust Maderawijninhoudende ongeveer 400 Kannen; benevens eene Scheeps-Raeen Eiken Balk, twee Greinen Dito, Knieën, een Boeitonnetje, een stuk Mast en hetgeen verder zal worden gepresenteerd. Nadere informatien zijn te bekomen bij den Strandvonder J. H. L. VADER te Wissenkerke voornoemd. JXederlandsche Mandei-Maatschappij. De Directie maakt bekend dat door haar zullen geveild worden te Kotterdamop Donderdag 6 Mei 1852: 3.»?I3 Kranj. en Kanass. JAVA SVMltER, ligg. aldaar. 423G3 MTOligg. te Amsterdam. 6958 MTO, Schiedam. 3030 MTO, f} Middelburg. De Notitien met de Veil-Conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, 6 April 1852. DE MONCHYPresident. DE CLERCQ, Secretaris. MIlinUCBl'KG 9 April. Bij besluit van den 6 dezer heeft Z. M. goedgevonden, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen aan den heer A. van Trycnals burgemeester van Nieuw-Vossemeeren als zoodanig te benoemen den heer L. de Wit. Bij Zr. Ms. besluit van den 30 maart 11. is de kapitein der 1ste klasse bij het korps mariniers C. Ruighart eervol van dat korps afgevoerd, ter zake van langdurige dienst, en hem een jaarlijksch pensioen van ƒ1080 toegekend. In de laatste dagen is te Tilburgdoor de nieuwe ko ninklijke harmonie aldaar, als een bewijs van toegenegenheid aan haren vorigen president, den heer Heringa, thans direc teur van het postkantoor te Vlissingen, eene sierlijke pendule met gepast opschrift ten geschenke gezonden. Dingsdag namiddag werd het lijk eener vrouw, wonende onder de gemeente Oostburg, nabij den molen van Scherp- bier, in eene sloot digt bij hare woning gevonden. Zij leed sedert jaren aan de vallende riekte, en hopgst waarschijnlijk is zij, in de nabijheid der sloot, waar zij bezig was geweest eenig waschgoed op eene heg te hangen, door die kwaal overvallen, daarin gestort en verdronken. Naar men meldt zou het ontwerp van wet op het hoogermiddelbaar en lager onderwijs naar den raad van State verzonden zijnen verwachtte men dat het nog in deze zitting aan de tweede kamer der Staten-Generaal zal worden aangeboden. Z. M. de koning zal den 20 dezer te Leeuwardenen den 23 te Groningen audiëntie verleenen aan militaire en civiele autoriteiten en personen. De Staats-Courant behelst heden een koninklijk be sluit, waarbij, aangezien er weder behoefte bestaat tot aan vulling van het personeel der attachés bij het Nederlandsche korps diplomatieker twee attachés zullen worden aange steld om dienst te doenhetzij bij het departement van buiten- landsche zaken, hetzij bij de gezantschappen buiten 's lands en voorts eene commissie wordt benoemd om het examen der adspiranten af te nemen. Deze commissie bestaat uit de heeren W. J. Piepers, lid van den raad van State, Cock, hoogleeraar te Leyden, Ackerdyck, hoogleeraar te Utrecht, de Bosch Kemper advokaat-generaal bij het provinciaal-geregtshof in Noord-Holland, H. Beijerman, hoogleeraar te Amsterdam. Voorts behelst de Staats-Courant eene nadere oproeping van den minister van buitenlandsclie zakenmet vermeldingen van hetgeen van de candidaten zal worden gevorderd. De commissie voor het zeewezen zet dagelijksonder het voorzitterschap van Z. K. H. prins Hendrik, hare werk zaamheden voort. Te Leyden is, in den ouderdom van 81 jaren, over leden de hooggeleerde heer M. J. Macquelin emeritus professor in de geneeskunde aan de hoogeschool aldaar. Er is aan het ministerie van binnenlandsche zaken de voorslag gedaanom de sollicitanten naar dc betrekking van onderwijzer in Neêrlands Ituiiü «tuv .eoai-vörg«lijkeiid examen te onderwerpen, en do mededinging voor alle Nederlandsche onderwijzers gelijkelijk open te stellen. Met de laatste over- land-mail is er weder aanzoek om onderwijzers door het Indisch bestuur gedaan. Jl. maandag is te 's Hage, in eene plegtige algemeene vergadering van den Hoogen Raad, de heer mr. J. Crans laat stelijk raadsheer in het provinciaal geregtshof van Zuid-IIol- land, als raadsheer m den Hoogen Raad geïnstalleerd. Even als dit in de rijks groote gevangenissen plaats grijpt, zal ook voortaan aan de correctioneel veroordeelden, voor eene maand en langer, in de verzekeringshuizen en hui zen van arrest opgesloten geweest zijnde, bij expiratie van straf, een bewijs van ontslag moeten worden uitgereikt, inge volge een modelbereids aan do betrokken administratien verzonden. Het departement van justitie heeft tot dien maat regel beslotennaar aanleiding van daartoe strekkende vertoo- gen van hoofdbestuurders van het Nederlandsche genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. Aan de Amsterdamsche Courant wordt uit 's Hage ge meld dat de berigten, door de dagbladen medegedeeld, omtrent ongeregeldheden tusschen de aldaar in garnizoen liggende dragonders en jagers, zeer overdreven zijn, daar er geen doo- den zijn gevallen noch personen zwaar gewond geraakt, maar het getal der zoodanigen zich alleen tot één bepaalt, die ligt gewond is. De palm-paardenmarkt was maandag te Utrecht zeer druk bezocht, zoo door Fransche als andere kooplieden. De handel was vrij levendigdaar eerstgemelden vele paarden ter uitvoer opkochten. De goede paarden waren geldig. Op de marktwaren aangebragt 1197 stuks. Van wege het bestuur van het 7de landhuishoudkundig congres wordt uitgeloofd voor nieuwe of verbeterde werktui gen voor den landbouw, te Leeuwarden ter bezig^ging te stellen op den 10 junij e. k., de som van drie honderd gulden. Uit Purmerend wordt door eene geloofwaardige hand vermeld, dat aldaar in publieke veiling onlangs zijn ver kocht: een vijfjarige os voor f 540; eene vare-koe, die in de maand november nog werd gemolkenvoor 300; vier vette koeijen hf 200 per stuk; vier ossen door elkander voor 350 per stuk, en veertien schapen dooreen elk voor 32 per stuk. De Geneeskundige Courant van 4 april deelt eenige waarnemingen van vergiftiging mede. Een persoon die zooveel smaak in oude en scherpe Limburgsche kaas had, dat hij 1 pond er van gebruikte, werd er door vergiftigd. Eene 28-jarige dochter van een likeurstoker, die 3 i 4 drachmen aethcrische olie van bittere amandelen had ge bruikt, overleed er aan. Te Mons stierf onlangs een aanzienlijk burger, Leclercq genaamd, die aan zijne executeuren bij testament beval om, in tegenwoordigheid van getuigen, originele akten van het proces der graven van Hoorn en Egmond welke de erflater bezatte verbranden. Hoe hij in het bezit daarvan geraakte weet men niet, men hoopt echter dat dc regering tusschen beiden zal komenen de akten voor het archief van den staat zal opeischen. Zr. Ms. scliooner de Lansier, onder bevel van den luitenant-ter-zee 1ste klasse C. G. Alvarez, van Hellevoetsluis naar Bataviain de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop) binnen heeft den 1 februarij de reis voortgezet. Vergadering; van den Gemeenteraad te Middel burg. Zitting van 7 April. Afwezig de heer Salomonson. De voorzitter benoemt dc heeren van SonsbceckFak Brouwer cn van Uije, tot het onderzoekeu der geloofsbrieven van het nieuw be noemde raadslid, den heer Z. Snijder. Deze commissie adviseert tot toelating, daar zijne betrekking van makelaar, ofschoon niet door hem opgegeven, die toelating evenwel niet in den weg staat. De heer Rekker merkt aan, dat hoewel de betrekking van makelaar geene openbare moge zijn, de dadelijke admissie toch strijden zou met art. 17 alinea 3 der gemeentewet, bepalende dat do tot lid van den raad benoemde eene door hem zeiven af te geven verklaring vermeldende alle openbare betrekkingen die hij bekleedt, moot over leggen. Na nog eenige discussien op dit punt, tusschen de heeren Siffle', van Sonsbeeek cn Verbrugge, wordt het voorstel van den voorzitter aangenomen, om het credcntiaal van dien heer te doen verbeteren en in eene volgende zitting den raad voor te leggen. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen" en goed gekeurd. De voorzitter legt over twee missives van gedeputeerde Statende eene begeleidende twee exemplaren rekening gemeente-ontvangerover 1850, en de andere, het kohier lantaarn-, brandspuit-en nachtwacht- gelden. Aangenomen voor kennisgeving. De secretaris doet voorlezing van een uitgebreid rapport der com missiedie vroeger voor de begrooting is benoemd, houdende ant woord op de bezwaren van gedeputeerde Staten, tegen een drietal posten op die begrooting. De heer Siffle' vraagt na de voorlezing het woord. De voorzitter in aanmerking nemende dat de zaak toch zal dienen aangehouden te wordenstelt in het belang er van dien heer voor de mededeeling zijner bedenkingen tot dien stond te willen verschui ven, waarmede genoegen genomen wordt. Aangehouden. Wordt gelezen een request van een twintigtal ingezetenen, aandrin gende op eene spoedige vernieuwing van de Dam- en Spijkerbruggen. Dc voorzitter mei kt op dat, nadat gedeputeerde Staten geweigerd hebben de begrooting gedeeltelijk goed te keurenvoor wat de Spij- kerbrug aangaateene tweede aanvrage daartoe wel nutteloos zal zijn te meer, daar men de beslissing spoedig kan vernachten. Wat dé Dambrug betreft, heeft hij zich reeds met den architect verstaan, en brengt hij een plan ter tafelwaarbij de vernieuwing dier brug', in den vorm eener draaibrug, op 4400 wordt geraamd. De heer Siffle meent, dat hier toegepast moet worden art. 213 alinea 2 der gemeentwetdaar dit een geval is van dringenden spoed vooral daar er een verzoek ten dien opzigte van de ingezetenen zelve bestaatde Dambrug mede in slechten toestand verkeerten gedepu teerde Staten zelve schijnen te wenschen, dat de raad van zijne magt tot het doen dier uitgaaf (art. 213) gebruik make. De voorzitter antwoordtdat hij innig overtuigd is dat die herstel ling moet plaats hebbendat hij al hadden de ingezetenen dit ver zoekschrift niet aangeboden, tot de zoo spoedig mogelijke afdoening dier belangrijke zaak geneigd ismaar dat hij meent dat de raad zichzelvcn ongelijk zou blijven, indien hij art. 213 heden van toepas sing verklaarde in dit geval, daar de vergadering in eene vorige zitting anders heeft gedacht. De heer Bijleveld zegt, dat art. 213 van toepassing is, wanneer onvoorziene uitgaven moeten gedaan worden voor een onvoorzien werk hier integendeel was alles voorzienhij vereenigt zich met den voor zitter cn stelt voor dit punt in de volgende zitting (21 april) verder te behandelen. Na nog eenige wisseling van gedachten tusschen de heeren Rekker Siffle, van Uije, van de Graft, de Stoppclaar en Verbrugge, welke laatste aanmerktedat gedeputeerde Staten de eens door den raad bepaalde urgentie moesten goedkeurenwerd het voorstel van den heer Bijleveld aangenomen. De voorzitter verzoekt magtiging tot kwijtschelding der niet aange zuiverde belasting ad G,075, wegens behoeftige omstandigheden, aan drie ingezetenen. Wordt toegestaan. De voorzitter deelt medenamens burgemeester cn wethouders de opneming der kas van den gemeente-ontvanger. Aangenomen voor kennisgeving. Wordt rapport gedaan bij monde van den voorzitter, op het request van den heer II. J. Vogin lector in de Engelsche taal, aan het gymna sium enz., tot. verkrijging van eervol ontslag uit die betrekking met 1 mei eerstkomende. De voorzitter, als president van de commissien dier inrigtingen, stelt voor, in het belang der leerlingen, dit ontslag te verleenen tegen 1 junijzijnde nog eene halve maand vroeger dan bij de instructie vastgesteld is. Aangenomen. De beraadslagingen over het tweede gedeelte van dit rapporttot het daarstellen van aanmerkelijke veranderingen in die inrigtingenin het belang der stad, werden aangehouden tot eene volgende vergadering. Aan de orde is het voorstel van regenten godshuizen, tot herstel lingen aan het weeshuis. De heer van Sonsbeeek vraagt inlichtingen aan de gecommitteer den hoe datbij den bekenden slechten staat des muurs op de be grooting van dat gesticht geen post tot herstelling daarvan is uitge trokken geweest. De heeren Rekker cn Bijleveld antwoorden datdaar de weezen eerst moesten worden overgebragt in andere lokalendewijl zij in dat bouwvallige gedeelte slapendan eerst die muur kon worden gerepa reerd dat dit alles zoo groote uitgaven na zich sleeptdat men la ter eerst over de herstelling aan dien muur kon denken. De heer van Sonsbeeek merkt op, dat dit in de missive van re genten vroeger niet aldus was voorgesteld. Worden gelezen de aanmerkingen van de hoofd-administratie der plaatselijke belastingenop het verzoekschrift van Nuys c. s.tot het brengen van wijzigingen in de plaatselijke belastingen op de bin nenlandsche bieren. De hoofd-administratie doet opmerken, dat het verzoek der reques- tranten in strijd is met art. 237 der gemeentewet; dat de achteruit gang dier nering aan andere dan plaatselijke oorzaken moet worden toegeschreven, kunnende de zaak bij de gehcele herziening der plaat selijke belastingen bij den raad in overweging genomen worden. De voorzitter stelt voor dien overeenkomstig te besluiten. Aangen. Wordt bij monde van den heer Fokker rapport uitgebragt namens de commissie tot herstelling enz. der godshuizen I. liet herstel is volgens de commissie noodig voorgekomen aan* burgemeester en wethouders; 2. aan het college van regenten; 3. aan de geneesheeren. Viei inrigtingen ontbreken geheel of gedeeltelijk: 1, de epileptische zaal beantwoordt niet aan de vereischten; 2. besmettelijke ziekenzaal. Hoe goed ingerigt de cholerazaal zij (gelukkig tot nog toe niet ge bruikt) bestaat er voor andere eventueel uitbrekende besmettelijke ziekten geene geschikte verblijfplaats; 3. de kraamvrouwen moeten verblijven bij dc overige zieken 4. de verblijfplaats der krankzinni gen is ondoelmatig naar alle voorschriften der mcnschelijkheid. II. Beveelt het plan van regenten zich aan Elk plan heeft zijne eigenaardige zwarigheden. Men zal moeten overgaan tot de verbouwing van het tegenwoordige gasthuis. III. Hoe zullen de middelen daartoe gevonden worden? Het gast huis zou 1. of zelf voor verreweg het grootste deel hierin kunnen voorzienof 2. men zou 30,000 moeten negotiëren tegen eene lage rente van 3 pet. (inschrijving op het grootboek)met jaarlijksche af lossing van 1000. Dc gemeentekas des noods en ingezetenen zou den hiertoe kunnen bijdragenvooral in zulk een hoogst nuttig en

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1