MIDDELBUSGSGHI COURANT. m 4 Donderdag 8 April. 1852. ïkjsUttfcti ca Qbmïniötvatictu tnmtculaubsdie ^ijbingcu, ÜSuitetilatsbsirftc tTijbuitjcn. Mï±: 1 BETALIXfï Tan het Aug-iuentum ten Kantore ran den Betaalmeester en bij Heeren Ontvangers in bet Arrondis sement Middelburg. COMfttrïiXt:. I7JJS»fI«KT den 14 April aanstaande. Burgemeester A. VAN DAMME. op het JDorp MEPIEÉJIVB, Woensdag 21 April 1852. GEamESMCUOTMtjE. Op Vrijdag den 7 Mei aanstaandedes avonds ten G ure zal er in bare gewone Vergaderkamer in dc Abdij cene openbare zitting van de Provinciale Geueeshundige Commissie in SReeland plaats hebben, tot het afnemen van examina. Js. de MAN Jz.Secretaris. WEM. 01i GHX3 II» Middelburg 7 April 1852. De Vereenig-iu^ tot liet bezoeken der Armen maakt dankbare melding van de ontvangst eener door den lieer Burgemeester dezer Stad aan haar ter hand gestelde som van ƒ1 G7,77, zijnde de zuivere opbrengst van het op den 29 Maart alhier gegeven Concert door de Muziekanten van het 5de Regement Infanteriewelke zij daarvoor haren hartelijken dank betuigt, even als aan allen, welke tot berei king van dit menscblievend doel hebben willen medewerken. Do Directie der Vereeniging voornoemd, VAN REIGERSBERG- VERSLUYS Voorz. N. VERHULST Wz.Penningmeester. Elialicnen der Wedcrduitsclie Hervormde <£e- meeiite berigten, in do collecte der Godsdienst-oefening op gisteren avond to hebben gevonden een pakje, met het op schrift: Zendeling-Genootschap, hetwelk zij hebben doen be zorgen bij Ds. .T, J. van Deinse. Middelburg, 7 April 1832. Diakenen voornoemd J. BASTIAANSEProeses. J. A. DE WAALScriba. Arnesiuidejï 7 April 1852. Ilct Ibialioiiie-Armliestiiur alhier maakt met hartelijke dankzegging melding van eene gift van 5, gevonden in de collecte van de avond-godsdienst in de Nieuwe Kerk van Zondag den 1 Aprilonder het opschriftDiaconie Arnemui- tlen, E. W.en bezorgd bij den lieer de Blaeeke de Ligny. Ilct Armbestuur voornoemd, K. VAN BELZEN Dz.Adm.-Diakcn. A. BOOGERT. mDltELBIIlt», April. No. 50 van bet Provinciaal Blad bevat eene circulaire van den staatsraad, commissaris des konings in dc provincie Zeeland, aan heeren burgemeesters en wethouders der ge meenten in deze provincievan den volgenden inhoud De rijks-ontvangers in het vierde en vijfde district dezer provincie zijn in der tijd bevoegd geweest, de Fransche gouden en zilveren decimale munten in betalingen voor het Rijk aan te nomen, tegen 47 J cent de franc. Later is de aanneming dier muntspeciën bewilligd, doch met den eersten augustus 1838 niet hooger dan tegen 47 cent de franc van welke bewilliging bij mijne circulaire van den 9 julij 1838, A, no. G972, 2de afdeeling11, (gedrukte circulaires no. 857) aan dc heeren ontvangers van de registratie te Oost burg en te Hulst, en aan de ontvangers der directe belas tingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, in genoemde districten is kennis gegeven. Na do invoering der wet tot regeling van het Neder- landsche muntwezen, van den 20 november 1847 (Staats blad no. G9) heeft echter de vroeger verleende bevoegdheid tot het aannemen der gouden en zilveren Fransche en Bel gische muntenals betalingen aan het Rijkten eenenmale opgehouden, terwijl Zijne Exc. de minister van financien, in ervaring gekomen zijnde, dat ook in het vierde en vijfde district van Zeeland alsnog zoodr.nige munten tot betalin gen aan het rijk aangeboden, en niet overal door de comp tabelen afgewezen wordenal de comptabelenin de beide opgenoemde districtenbij resolutie van den 6 februarij 1851, afdeeling generaal secretariaat, no. 78, heeft aange schreven geene Fransche of Belgische munten in betalingen aan liet Rijk aan te nemen. Ik heb het noodig geachtu het vorenstaande mede te deelenomdat eene bekendmakinggeplaatst in de Middel- liurgsche courant van dingsdag den 30 maart 1852no. 39 (volgens welke bij de Gebroeders Abrahams te bekomen is tarief voor de franken en vijf-franken voor het vierde en vijfde districtingerigt overeenkomstig mijne bovengemelde circulaire 110. 35, van den 9 julij 1838, tegen 47 cent de franc)hij dezen of genen uwer ingezetenen alligt het denk beeld zou kunnen doen ontstaandat meergenoemde Fran sche en Belgische muntspeciën voor betalingen aan het Rijk, hij de comptabelen overgestort en door dezen aangenomen kunnen wordenen burgemeesters en wethouders der ge meenten in het vierde en vijfde district tevens te verzoe ken hunne ingezetenen bij openbare bekendmakingomtrent de onderwerpelijke aangelegenheidvoor zooveel noodigte willen teregtwijzen." Bij de op gisteren alhier gehouden openbare aanbeste ding van het verbouwen der vergaderzaal van de provinciale Statente Middelburgis dat werk aangenomen door den heer M. K. Jeras, te dezer stede, voor 3539. Naar wij vernemen is door Z. M. vergunning verleend tot bedijking der schorren en aanwassengelegen vóór de polders Louisa, Nieuw-Kicldrc fitWillem-Hendrik enMelo, onder de gemeenten Clingu en Graauv. en Langendamen is aan die vergunning de verpligting verbonden tot herstel van het haventje, met de los- en ladingsplaats, aan de Paal, ter vervanging van het in te dijken haventje; terwijl men voorts, in het belang der Nederlandsche arbeidersgehouden zal zijn de voorschriften op te volgenwelke door het departement van binnenlandsche zaken omtrent het bezigen van vreemde arbeiders bij 's Rijks werken zijn gegeven. Z. M. heeft hij besluit van den 4 dezer goedgevonden: 1. aan den lsten luitenant J. Kuhlevan het 8ste regement infanterieovereenkomstig zijn verzoekeen eervol ontslag uit de dienst te verleenen, en hem tevens het voortdurend dra gen te vergunnen van de uniform van het korpswaartoe hij tot dusverre heeft behoord; 2. te benoemen: bij het 3de re gement infanterietot lsten luitenant naar ouderdom van rangden 2den luitenant E. J. van Belvan het regement grenadiei-3 en jagers; bij het 4de regement, naar ouderdom van rang, den 2den luitenant M. M. Westenberg, van het regement grenadiers en jagersbij het 6de regement infan terietot lsten luitenant, naar ouderdom van rang, den 2den luitenant G. B. C. Stoopvan het korpsen 3. te verplaatsen: bij het regement grenadiers en jagersde 2de luitenants B. J. F. Prager van het 1ste en C. P. T. Pip- penghegen, van het 5de regement infanterie. Bij besluit van den 3 dezer lieeft Z. M. goedgevonden den officier van gezondheid der 3de klasse 1'. M. Adèr dienstdoende bij hot garnizoen te Utrechtop zijne aanvra ge ter zake van eene in de uitoefening zijner dienst beko men verminking, op pensioen te stellen. Op den 25 maart 1852 heeft te Brussel tusschen den Nederlandschen gezant en den Belgischen gevolmagtigde de uitwisseling plaats gehad der wederzijdsche acten van bekrach tiging op de overeenkomstden 28 januarij dezes jaars tus schen Nederland en Belgie aangegaan tot daarstelling eener telegrafische verbinding vuil dc beide rijken. Op den 1 april 1852 heeft te Berlijn tusschen den Ne derlandschen gezant en den Pruissischen minister van buitcn- landsche zaken de uitwisseling plaats gehad der wederzijd sche acten van bekrachtiging op de drie overeenkomsten respectivelijk den 11 en 18 julij des vorigen jaars tusschen Nederland en Pruissen geslotenbetrekkelijk het te keer gaan van den sluikhandel op de grenzende aansluiting der we derzijdsche spoorwegen en de verbinding der elcctro-magne- tisclie telegrafen van de beide rijken. De ministers van marine en, oorlog hebben cene com missie benoemd, om de vestingwerken aan den Ilelder in oogenschouw te nemenen om voorstellen te doenten einde die werken te versterken overeenkomstig het tegenwoordig stelsel van defensie-wezen. Men verneemt, dat de handboogschutterijen in het rijk van wege den koning, kennis hebben bekomen, dat in 1852 geen wedstrijd met den handboog op het Loo zal worden gehouden, doch tevens zijn uitgenoodigd om, vóór den ljunij eerstkomende, onderling een concours, hetzij op den doelen of op de wip, te houden en den uitslag daarvan mede te deelenzullende alsdan aan dengene van iedere handboog schutterij welke de meeste punten of het meest den vogel van do wip heeft geschoten, door de zorg van Z. M. eene zilveren medaille worden uitgereikt. Volgens kabinetschrijven van 31 maart is aan de com missie tot oprigting van het standbeeld van Rembrandt kennis gegeven dat Z. M. de koning den dag der onthulling bepaald heeft op den 27 mei eerstkomende, en deze plegtighekl met zijne tegenwoordigheid zal vereeren. Onder den toevloed eener ontelbare menigte had in den voormiddag van den 3 dezer, te Nijmegen, de plegtige ter aarde bestellingmet militaire eerbewijzenplaats van het lijk van den heer G. de Villeneuve, kolonel-kommandant van het Gde regement infanterie, den 31 maart 11. overleden. Onder salvo's en statige treurmuziek trok de onafzienbare stoet grafwaartstoenna het nederlaten der lijkkist in het graf, namens het korps officieren, bij monde van den heer luitenant Stolkertde verdiensten van den overledene op eene treffende wijze werden herdacht. Uit St. Maartensdijk wordt, onder dagteekening van den 2 dezer, gemeld, dat zekere landman, wonende in den polder het Middelland, onder die gemeente, im den ochtend van dien dagin zijn stal door een zijner paarden is dood geslagen. Uit IJsselmonde wordt, als onder de zeldzaamheden behoorende, berigt, dat op eene hofstede aldaar, in de af- geloopen maand maart, door vier koeyen acht kalverenen door twee schapen zeven lammeren, allen achtereenvolgende in een volkomen en goeden staat zijn ter wereld gebragt. Het Luxemburgsche hof van appel heeft den uitgever van het blad Luxemburger Wort, wegens artikelen houdende beleediging des konings-groothertogsveroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en de kosten der procedure. De brieven, welke men per overland-mail naar Neder- landsth Oost-Indië zoude willen verzenden, kunnen aan het postkantoor te Rotterdam bezorgd worden, te weten: via Southamptomgefrankeerd en ongefrankeerdtot half 9 ure des morgens van den 17 april. Via Triest: gefrankeerd tot 8j ure en ongefrankeerd tot 9 ure, des avonds van den 19 april. Via Marseille: gefrankeerd tot 8J ure en onge frankeerd tot 9j ure, des avonds van den 22 april. Engeland. Londen 3 april. Van wege het hoogerhuis is gisteren avondop de voordragt van den graaf Derbyde questie van het al of niet vernieuwen van het Britsch-Oost- Indische charter aan een afzonderlijk comité tot onderzoek opgedragenten einde later hierop Je rapporteren. In het lagerhuis heeft gisteren avond de heer D'Israeli onze kanselier der schatkist, nogmaals, op het aanzoek van lord J. Rnsseli, verklaard, dat het tegenwoordige kabinet onmiddelijk na liet doorgaan in het parlement van die maat regelen welke voor de publieke dienst en voor <le veilig heid en het goed bestuur des rijks volstrekt noodzakelijk zijn, aan H. M. de ontbinding van het parlement en de bij eenroeping van een ander zal aanraden. Het juiste tijdstip wanneer dit een en ander zou plaats hebben kon voornoem de minister echter, voor alsnog, aangezien zulks van toeval lige omstandigheden afhankelijk was, niet bepalen. In alle geval zou evenwel de staatkundige gedragslijn van het Derby- kabinet nog in den loop van dit jaar aan het nieuwe par lement ter nadere goedkeuring voorgelegd worden. De milicie-bill is dien zelfden avond door den minister Walpole in het lagerhuis ingebragt en voor de eerste maal gelezen. De tweede lezing van dien maatregel is tegen den 23 dezer bepaald. Eergisteren avond heeft zich de beraadslaging in hetlager- huis hoofdzakelijk bepaald hij het nader doorloopen der cor respondentiewelke onlangs, betreffende de handelingen van de vreemde vlugtelingen in Londentusschen ons gouverne ment en enkele andere kabinetten van het vaste land heeft plaats gevonden. Uit deze correspondentie alsmede uit do inlichtingen alstoen door onzen minister van binnenlandsche zaken te dien opzigte gegevenis echter voldingend geble ken dat die onaangename pennestrijd over dat punt einde lijk voor alle partijen tot een gewenscht einde gebragt is, en dientengevolge ook de onbillijke en harde maatregelen welke door de Oostenrijksche regering tegen Britsche onder danen en reizigers genomen waren, reeds geheel opgehou den hebben. De commissie voor het behoud van het glazen paleis heeft besloten, de openbare meening voor gor i op de proef te stellen, ten aanzien van dat behoud, hetwelk door onze meest invloed hebbende dagbladen zeer wordt voorgestaa n. Men zal heden eene groote wandeling in het gebouw toela ten, en niet minder dan zes militaire muziek-korpsen daarin stukken doen uitvoeren, ten einde de algemecne belangstel ling op ie wekken. Men spreekt er vandat in het volgend jaar eene groote tentoonstelling alhier zal gehouden wordenuitslui tend van voortbrengselen uit Indië, waartoe het glazen paleis wel de geschiktste gelegenheid zou aanbieden. De nieuwe expeditie ter opsporing van sir John Fran- klin zal waarschijnlijk op 10 april van Woolwich uitzeilen. ftwltseliland. Weenen 31 maart. De Oostenrijksche troepenwelke vroeger in Holstein gestationeerd warenzijn thans alle teruggekeerd. De laatste transporten van dat korps zijn gisteren en lieden naar huis vertrokken. Morgen is het tijdstip voor de betaling van den zesden termijn der jongste leening, cr blijven nog vier termijnen overig. De keizer hoeft een groot aantal besluiten uitgevaar digd, waarbij genade verleend wordt aan Italiaansche uitgewekenenwaarvan de meeste zich iu Sardinië bevinden. Er loopen geruchten rond dat de baron von Bruck weder de portefeuille van financien zoude overnemen, terwijl als minister van koophandel de baron von Gehringer voor gesteld wordt. Men wil wetendat de pogingen der regering om met. Rusland een voordeelig handels-verdrag te verkrijgen niet zonder gevolg zijn geblevenen dat Rusland toegestaan heeftomstreeks 400 tot durver geheel verboden artikels als papier, tapijten enz., tegen een beschermend tolrcgt toe te laten. Dc onvermoeide navorscher van Latijnschc en Grioksche handschriften, de kardinaal ADgeJo Mai, zal eerlang weder verscheidene geschriften van oude kerkvaders in het licht geven. De verzameling zal niet minder dan 5 deelen bevat ten en onder de uitgegevene geschriften noemt men belang rijke van Cyrillen, van Alexandriavan verscheidene Ari- caansclie bisschoppeneene uitvoerige geschiedenis van de beeldstormerij in het Grieksche keizerrijk. Ook zal de ver zameling veel van Euscbius bevatten en vele exegetischo ge schriften over het oude en nieuwe Testament-, uit de eerste eeuwen van het Christendom. Berlijn 4 april. Heden kwam het ministerie voor de laatste maal vóór de Paaseh-vacantie bijeen. Verscheidene minis ters zullen die dagen op hot land doorbrengen. De eerste kamer hield gisteren eene korte zittingver leende hare goedkeuring aan het additioneel handelsverdrag met België en ging tot den 19 april uiteen. De commissie der tweede kamer heeft rapport uilge- bragt over het tractaat met Hanover, betreffende het aan leggen der spoorwegen van Emdeu naar Munster en van den Köln-Mindener spoorweg over Osnabruck enRheine tot aan de Nederlandsche grenzen. De commissie heeft de goedkeuring van dat tractaat aangeraden. Hoe hoog de nood onder de arbeidende klassen alhier geklommen is, bewijst de omstandigheid, dat op 1 dezer, zijnde de gewone verhuisdag, zich niet minder dan 300 fa- milien aanmelddenmet verzoekom in het werkhuis ge plaatst te wordendaar zij van dak beroofd waren. Uit Breslau wordt een treurig ongeluk gemeld, op den beroemden Zobtenberg voorgevallen en waarvan dc uitge strektheid nog niet te overzien is. Even na den middag vernamen de bewoners van den herg, op den eersten dezer, een vreeselijk gekraak. Vele minuten achtereen was da ge-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1