MIDDEL BIJMSCHE C OIIR AIV T. 1852. Dingsdag N° 42^ 6 April. geJ Jac^tiircti cn^lbttuiiidtratiÉii. g t:n t; i:\jr aniiti». iaimtcuEmbechc tEijbuigctn V E E m jlKMCV. De Burgemeester en "Wethouders van middelburg maken bekend, dat de Voorjaar» Paarden- en Vee markt naar aanleiding van het besluit van Zijne Excel lentie den Minister van Binnenlandsche Zaken van den 14 Maart 1849 2de Afd. no. 109, zal plaats hebben op den tweeden Donderdag der maand April, en alzoo dit jaar op den achtsten van die maand. Middelburg, 5 Maart 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GEIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSHEER. MHBIEXIJVG Ejisr PKEPE3TVIE1V ten laste van het Kijk de Provincie en de Gemeente. De Burgemeester en Wethouders van middelburgi Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad, Commissa ris des Konings van Zeeland van den 24 Maart jl. A, n. 1543 2de Afd. B (Provinciaal Blad no. 43) Herinneren bij deze de belanghebbenden aan de bepalin gen vervat in de wet van 8 November 1815 (Staatsblad no. 51), volgens welke alle pretentien ten laste van het Rijk binnen zes maanden volgende op het jaar waarover zij loopenzul len moeten worden ingediend bij de AdrainistratienColle- gien Autoriteiten of Ambtenaren die de orders tot het doen van leverancien of anderzins gegeven hebben op straffe van te worden gehouden voor verjaard en vernietigdalsmede aan die van art. 125 der Provinciale en van art. 228 der Gemeentewet, waarbij do termijnen van verjaring voor de vorderingen van het Rijk, ook op die ten laste der Provincie of van de Gemeenten van toepassing zijn verklaard onder uitnoodiging tevens om de indiening hunner pretentien over 1851, daar en waar het behoort, zoo spoedig mogelijk te bewerkstelligen, en daarvoor het aangegeven tijdstip van 30 Junij 1852 niet af te wachten. Middelburg den 2 April 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. De Burgemeester van Middelburg; maakt bekend dat op Woensdag den 7 April 1852des namiddags ten één ureeene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 5 April 1852. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Betaling van de Pensioenen over het eerste Kwar" taal 1852, ten Kantore van den Arrondissemonts-Betaalmees" ter te middelburg. STederlandsche jUtandel-maatschappij. De Directie maakt bekend, dat de Voorjaars Indigo- en Cochenille-Veilingen der Maatschappij van 1852 zullen worden gehouden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te Rotterdamop Donderdag 29 April 1852 iHeel© 1 HOS Kwart f Kisten •ÏAV4 IHBIGOliggende alaar. Ï33 Kisten'JAVA COCIIKM1LK Te Amsterdamop Maandag 3 Mei 1852 Heele »I3 Kwart 1 bisten JAV -4 I VIMI-Oliggende aldaar. las Kisten JAVA COCHKi'II/LIÜ met voorbehoudde hoeveelheid Indigo ter laatstgemelde plaatse nog te vermeerdoren met 385 kwart Kisten, onge veer 29o Pikolswanneer het Schip waarmede deze aan voer verwacht wordttijdig genoeg binnenkomt. De Directie geeft voorts de verzekering, dat zij, vóór hare gewone Najaars-Veilingen van 1852 geene andere Indigo en Cochenille dan de bovengemelde partijenaan de markt zal brengen. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam 18 Maart 1852. DE MONCHY, President. DE CLERCQ Secretaris. De Kolonel, belast met het beheer der Uarnüoens-Iiali- herïj te Vlissingenbrengt ter kennis van de Gegadigden dat, onder nadere goedkeuring van het Ministerie van Oorlog, op Vrijdag den 9 April 1852, des middags ten 12 ure, op het Plaats-bureau, aan de Hoofdwacht aldaar, zal worden aanbesteed de leverancie van Twaalf Lasten Xeeawsche TABW13 en drie Lasten SKeeuwsche of Aoordbrabandsche BOGtlSE Gewas van 1851. Wordende hierbij aanbevolen om het Merk, hetwelk op de aangeboden wordende Monsters voorkomt, ook op den Omslag van het Inschrijvings-biljet te plaatsen. Zullende de voorwaarden van voorschreven Aanbesteding van heden af op gemeld Bureau ter lezing liggen van des morgens 9 tot des middags 12 ure. Vlissingen, den 31 Maart 1852. De Kolonel voornoemd HEYDENREICII. Diakenen tier Aederduitsche Hervormde Ge meente berigten op gisteren gecollecteerd te hebben in de Voormiddag-godsdienstoefening in de Oostkerk, een verze geld pakje met het opschrift: voor het Kerkgebouw te Assen delft; en in de Avond-godsdienstoefening, een dito met het opschriftDiaconieAvnemuiden O. E. W.het eerstgenoem de hebben zij doen bezorgen bij Ds. J. Borsiusterwijl het laatstgenoemde den Heer L. II. de Blaeeke do Ligny is ter hand gesteld. Middelburg 5 Apr.:', 1852 Diakenen voornoemd J. BASTIAANSE Prte3es. J. A. DE WAAL Scriba- JIIDIIELBÜRG, S April. Naar men verneemt is door Z. M. autorisatie verleend, tot aanvaarding van een door wijlen mejufvrouw J. P. Steen gracht aan de fondsen der Nederduitsche Hervormde ge meente alhier bemaakt legaat van f 2000. Met genoegen zal deze bijdrage zijn vernomen door allen, die met de gesteld heid dier fondsen bekend zijn en alzoo weten dat zijter naauwernood toereikende tot instandhouding der kerkgebou wen en eeredienstniet in staat zijn de kosten van belang rijke verbeteringen hoe wenschelijk die ook zijn mogen, af te dragen. De waardige overledene, die van nabij hiermede bekend heeft kunnen zijn, heeft getoond, dat zij het dwaalbe grip van velen te dezen aanzien niet deelde. Moge hare onbekrompene milddadigheid veler navolging wekken Hij Zr. Ms. besluit van 31 maart jl. zijn herbenoemd en bij continuatie aangesteld: tot kantonregter te Brouwershaven, mr. W. Kroef; tot plaatsvervanger van den kantonregter te Oostburg, de heer J. W. Ie Nobel. Z. M. heeft den luit.-ter-zee 2de kl. A. M. Pont, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit het korps officieren der Nederlandsche marine. Do leden van de eerste kamer der Staten-Generaal zijn opgeroepen om te vergaderen op den 14 dezer. Bij 's konings besluit van den 29 maart 11. zijn tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd de heeren J. G. G. Bierhauspredikant bij de Hervormde gemeente te Batavia .T. IT. Levyssohn laatstelijk opperhoofd van den handel in Japan C. J.' Smulders oud-president van de Javasche bank, en D. A. Varkevisser, resident van Passaroeang. De verkiezing van een lid voor de tweede kamer der Staten-Generaal in liet hoofd-kiesdistrict Hoornin plaats van mr. W. J. C. van Hasselt, die door de aanneming van de betrekking van raadsheer in het provinciaal geregtshof van Noordholland opgehouden heeft lid der kamer te zijnis door den minister van binnenlandsche zaken bepaald op den 20 dezer. Door het pensioneren van dén majoor der mariniers van der Veldenzal met 1 mei de majoor Nabal van de 2de divisie kommandant worden van de 1 ste divisie van gemeld korps te Vlissingen, terwijl de kapitein Oudraat te Htdlevoetsluis, belast zal worden met het kommandement der 2de divisie aan het Nieuwe Diep. Jhr. von Siebold, kolonel bij den generalen staf van het Oost-Indische legerzou door Z. M. benoemd zijn tot kommandeur van de orde van de Eikenkroon, als blijk van Zr. Ms. tevredenheid over de wetenschappelijke verdiensten van dien officier. De minister van financien, in aanmerking nemende dat de maatregelenwelke voortvloeijen uit de onlangs met Frank rijk en met Belgie gesloten post-conventien met 1 april in werking is gekomen, acht het niet ondienstig de aandacht der belanghebbenden op de navolgende punten te vestigen 1. De brieven bestemd naar Belgie en Frankrijk, met in begrip van Algerie benevens die naar Zwitserland, de Sar- dinische Staten, Toscane, Malta, Griekenland en eenige havens in de Levantwaar Frankrijk eigene postkantoren heeft, zijnde Alexandrie, Beyrouth, Konstantinopel, de Dar- danellenGallipoliMetelin en Smyrnaalles in zooverre daarvan de expeditie over Frankrijk geschiedt, kunnen naai de verkiezing der belanghebbenden geheel ongefrankeerdof wel gefrankeerd tot aan de plaats van bestemming, verzonden worden. Eene gedeeltelijke frankering wordt niet toegelaten. 2. Daarentegen zijn aan eene gedwongene frankering on derhevig de brieven bestemd naar Spanje, Portugal, Gibral tar den Kerkelijken Staathet koningrijk NapelsTunis Tanger, Oost-Indië, behoudens de bepalingen omtrent de landpost naar Nederlandsch Indië; voorts naar China en naar alle andere koloniën en ovcrzeesche landen, waarheen de verzending over eene Fransche zeehaven geschiedt. 3. Alle brieven bestemd naar de Sardinische Statenbene vens naar Spanje, Portugal, Gibraltar, Tunis en Tanger, worden over Frankrijk verzonden, indien geen anderen weg bepaaldelijk op het adres aangeduid is. 4. De brieven bestemd naar Zwitserland, Toscane, Napels, Malta, Griekenland, de Levant, Oost-Indië, China en alle koloniën of overzeesche landenworden slechts dan over Frankrijk verzonden, wanneer die weg bepaaldelijk op het adres vermeld staat. In het tegenovergestelde geval geschiedt de verzending langs de andere wegen, welke daarvoor open staan. 5. Er kunnen ookdoch alleen bij wijze van uitzondering en voor zooveel dit duidelijk op het adres verzocht wordt brieven naar Engeland en verder gelegene plaatsen van be stemming over Frankrijk worden verzonden. Langs dezen weg kunnen de brieven voor Groot-Brittanje zelve benevens die voor de Engelsche bezittingen in de West-Indiën en in Noord-Amerikanaar de verkiezing der belanghebbenden al of niet gefrankeerd worden verzonden doch voor brieven naar andere overzeesche landenbeide over Frankrijk en over Engeland te verzendenis de fran kering verpligtend. G. Aan eene gedwongene frankering tot Alexandrie, schoon tot een verminderd bedrag, blijven onderhevig' de brievent bestemd voor lïiouw, Banca en Palembang welke buiten de geslotene brievenmalen van de Indische landpost over Marseille worden verzonden. Ten aanzien der brievenvoor alle andere plaatsen in Nederlandsch Indie, blijven do alge- meene voorschriften omtrent de landpost van toepassing. tDe briefwisseling met Engeland langs den weg van Ostende blijft vooreerst op den tegenwoordigon voet. Men meldt, dat binnen weinige weken een sterk deta chement troepen van Harderwijk naar Batavia zal vertrekken. Hiermede komt overeen de aanvrage van het departement van koloniënom officieren van ons legerten einde in dienst bij het Nederlandsch Oost-Indieseh leger over te gaan. Naar men verneemt zijn van het departement van oor log de noodige order3 uitgevaardigd tot het oproepen der miliciens om den 15 mei in dienst te treden. De artillerie zal minsten drie maandende infanterie vier maanden en de kavallerie één jaar in dienst blijven. Dezer dagen zijn twee scherpregters en vier adsistenten benoemd. Een hunner, wier standplaats te Arnhem zal zijn, zal gesteld worden over de provinciën GelderlandFries land OverijsselGroningenDrenthe en Limburg. De andere zal zijne standplaats te Amsterdam vestigen en zijn werk kring over de provinciën Noordbrabant, Zuid- en Noord- holland Zeeland en Utrecht uitstrekken. Het heeft Z. M. den koning behaagdeene som van ƒ500 te schenken voor de stichting van een Roomsch-Katholijk oudemannen- en vrouwenhuis te 's Gravenha<*e. Men zegt, dat de heer J. W. Conrad" thans hoofd ingenieur in speciale dienst te 's Hage, tot hoofd-ingenieur van den waterstaat in de provincie Overijssel zal benoemd worden. Den 1 april is te Nijmegen overleden de heer G. de Villeneuvc, kolonel kommandant van het Gde reg. inf. enz. De overledene wordt algemeen en inzonderheid bij zijn korps dat hem hoogachtte, diep betreurd. Men meldt van den Helder den 1 dezer: Heden is Zr. Ms. fregat Doggersbank, van 60 stukken, kapit.-tar-zee A. J. de Smit van den Broeckein dienst gesteld en de wimpel op hetzelve geheschen. Zr. Ms. schooner Atalante, luit.-ter-zee Klerck is naar Vlissingen gestevend. Op den 31 maart is aan het lokaal van het provin ciaal bestuur te Haarlem aanbesteed de herstelling der schipsluis van hot drooge dok van het maritieme etablis sement Willemsoordte Nieuwediep voor de som van f 106,000. De Overijsselsche vereeniging tot ontwikkeling van pro vinciale welvaart heeft eencn prijs uitgeloofd van f 700 voor het best gekeurd wordende plan van eene vaste brug over de rivier denIJssel, aan of in de nabijheid van het Ka- terveer. De keuze der materialen waarvan de brug moet zamengesteld wordenverblijft geheel aan den ontwerper. De mededinging is opengesteld zoowel voor buiten- als in- landsche deskundigen. De beoordeeling der plans zal geschie den door drie deskundigenmet welker benoeming de heer minister van binnenlandsche zaken zich zal belasten. Burgemeester en wethouders van Groningen hebben be kend gemaakt, dat zeelieden, die genegen zijn dienst te nemen bij 's rijks zeemagtzich daarvoor naar bekwaamheid kunnen verbinden, als onder-officieren met 20 tot 50, matrozen 1ste klasse met 20 tot/50, matrozen 2de klasse met 18 tot 30 en matrozen 3de klasse met 9 tot/15 handgeld. Het aanbrenggeld is van ƒ4,50 tot 12,50. Eene kanon neerboot, te Harlingen getationeerdneemt de dienstne- menden op. Door een, onder dagteekening van den 18 maart jl. van Zr. Ms. zaakgelastigde te Washington ontvangen schrijven, wordt berigt, dat blijkens de laatste uit St. Juan de Nica ragua aangebragte tijdingen, het Nederlandsche fregatschip Prins van Oranje zich daar ter plaatse bevond, en den 6 februarij naar Ilavannah en Washington onder zeil zoude gaan. Alles was wel aan boord. Naar wij vernemen zal de heer P. Scheltema, ar- ehivarius te Amsterdamop den avond voor den dag der onthulling van Rembrandt's standbeeld, ter opening dier pleg- tigheid in de maatschappij Arti et Amicitiaeeene redevoering over Rembrandt houden. Deze rede zal daarna, verrijkt met uitvoerige bijlagen, in het licht worden gegeven. Hier door wordt voldaan aan de behoefte die er bestondom het leven van den vermaarden kunstenaar, op oorkonden steunende, te onderzoeken, en het is den ijverigen en geleerden onderzoeker geblekendat bijna al de feitendoor Houbraken en zijne naschrijvers vermeld, onjuist zijn. De heer Scheltema heeft zich dus zeer verdienstelijk gemaakt voor de kunstgeschiede nis, en belangstellend zien wij de uitkomsten van zijn kritisch onderzoek te gemoet. Burgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den burgerlijken stand der stad Middelburg ingeschreven als Geboren 59 kinderen28 van het mannelijke en 31 van het vrouwelijke geslacht Overleden: 27 personen; 13 van het mannelijke en 14 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 3. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar 6 van 1 tot 5 jaren oud, 4; van 5 tot 10 jaren, 0 van 10 tot 15 1 van 15 tot 20 0 van 20 tot 25 1 van 25 tot 30 1 van 30 tot 35 1 van 35 tot 40 0 van 40 tot 45 3 van 45 tot 50 1 van 50 tot 55 3 van 55 tot 60 2 van GO tot G5 3 van 65 tot 70 0 van 70 tot 75 1. Gehuwd 8 paren.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1