IIBDELBIIRGSCHE C O E R A IV T. 1852. Zaturdag 3 April. Besturen cn Ctbminisrtiratieu,. arjiviosr^LMjü miXjMtie. De Burgemeester en "Wethouders van Middelburg 1-1 1 tmuiculaubschc 3Tijbiugcn. j5uiteu(aub0che ®ijbiu0cn. De StaatsraadCommissaris des Iionings in de Provincie Zeeland. Brengt bij deze ter kennis van de Aannemers van Pu blieke Werken, dat door Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan hem zijn medegedeeld, de Voor waarden waarop het Spaansche Gouvernement voornemens is liet leg-g-en van eenen Spoorweg van Aranjues naar Mmansaaan te besteden te Madridop den 31 Julij aanstaande, en dat aan hen, die genegen mogten zijn van die Voorwaarden kennis te nemen, daartoe ter Provin ciale Griffie gelegenheid zal worden gegeven. Middelburg den 1 April 1852. De StaatsraadCommissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCII. maken bekend Dat de Uerdc Kitting van den Militieraad, bestemd tot beoordeeling en goedkeuring der Plaatsvervangers, alsmede tot regeling van hetgeen betrekking heeft tot de Nommerver- wisseling, zal plaats hebben voor de Inwoners dezer Ge meente uitmakende het eerste Militie-Kanton op Donderdag den 15 dezer, des namiddags ten één ure in de Abdij al hier en dat tot het afgeven van Certificaten van goed gedrag, ten behoeve van Plaatsvervangers, door de daartoe bevoeg de Commissie ten Raadhuize zal worden gevaceerd op Woens dag den 7 April aanstaande, des voormiddags ten 10} ure. Wordende de belanghebbenden aangemaand om zich de bovengemelde Zitting van den Militieraad tot het beoor- deelen en goedkeuren van hunne te stellen Plaatsvervangers of Nommerverwisselaarsten nutte te maken, daar de zoo- danigen, welke deze Zitting van den Militieraad laten voorbij gaan, zich zullen blootstellen daartoe gcene gelegenheid weder te kunnen verkrijgen, aangezien de vergunning tot de vervanging bij het Korpsvolgens de bepaling der wet slechts in zeer bijzonderedringende omstandighedenzal worden verleend. Middelburg den 2 April 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT YAN GRIJPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. HIDHELBIiRG, 3 April. Gedeputeerde Staten hebben, bij besluit van den 12 maart, vastgesteld de lijst der bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene takken der geneeskunst in deze provincie; die der heelkundige werktuigen welke de plattelands heelmees ters moeten voorhanden hebben; die der geneesmiddelen en werktuigen welke bij de apothekers, genoesheerenheelmees ters en vroedmeesters, woonachtig in gemeenten waar geen plaatselijke commissie van toevoorzigt gevestigd is, moeten voorhanden zijn die der voorwerpen welke de drogisten niet beneden eene zekere hoeveelheid mogen verkoopenbenevens die der vergiften, welke in de winkels moeten worden afgesloten. Uit de eerstgenoemde lijst blijkt, dat in deze provincie ge vestigd zijn 42 doctoren in de geneeskunde, 13 in de heel kunde, 20 in de vroedkunde, 52 heelmeesters, 107 heel meesters ten platten lande; 4 geadmitteerde gepensioneerde officieren van gezondheid 2de klasse, 116 vroedmeesters, 58 apothekers, 2 drogisten 33 vroedvrouwen en één tandmeester. Wij vernemen dat het concert, verleden maandag, ten voordeele van den algemeenen armen te dezer stede gege ven door het korps muziekanten van het 5de regement in fanterie, te Vlissingen in garnizoen, de aanzienlijke som van ruim 162 heeft opgebragt. Door de maatschappij van landbouw in Zuidholland is aan den heer A. Molenburg te Eikerzee de eerste prijs van f 50 toegekend voor den op de tentoonstelling te Rotter dam aangebragten sehoonsten en zwaartst gemesten os welke prijs evenwel op verzoek van dien heer is veranderd in eene gouden medaille. Wij vernemen nader dat het dier voor een prijs van 500 is verkocht. Bij besluit van 18 maart jl. heeft Z. M. aan W. C. van der Waaijcn Pieterszenalhier, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de onderscheidingsteekenen van het ridderkruis der Christus-orde hem door II. M. de koningin van Portugal geschonken. Bij Zr. Ms. besluit van den 24 maart jl. zijnmet in gang van den 1 dezerbevorderdtot luitenants-tcr-zee van de 1ste klasse, de luitenants-ter-zee van de 2de klasse J. van Gogh, jhr. J. U. van Capellen en H. Engelsman Kleynhens; tot luitenants-tcr-zee van de 2de klassede adelborsten der lste klasse J. P. C. Gravenhorst en II. M. baron van Tuyl van Serooskerkentot hoofd-ingemeur de ingenieur der lste klasse P. J. L. Quant; tot ingenieur der lste klassede in genieur der 2de klasse II. G. Jansen, en tot ingenieur der 2de klassede adspirant ingenieur A. R. Calten. Op verzoek plaatsen wij het volgende ons uit Vlissingen toegezonden berigtVerleden maandag werd alhier, onder directie van den stads-muzijkmeester O- J* Bekker, een con cert ten voordeele van de armen dezer stad gegevenhet welk aan allen die er tegenwoordig zijn geweest een avond vol van kunstgenot heeft verschaft. In de eerste plaats moet vooral melding worden gemaakt van den violoncel-virtuoos P. R. Bekkerdoor wien de fantaisie burlesque van Servais enz. op eene wijze werd voorgedragenwelke ieders bewon dering gaande maakte. Vervolgens mag niet met stilzwijgen worden voorbijgegaan de krachtige en te gelijk keurige uit voering eener fantaisie uit Moïse, door mejufvronw A.Kluis- kens élève van den heer O. J. Bekker zoo ook het scène et- air voor sopraan en het loritascène van Cheretvoorge dragen door twee dames en eindelijk eene fantaisie voor fluit van Briccialdiair varié voor fagot van Ileir, een quatre- mains voor piano van Donnizetti en een quartet, mannenkoor, uitgevoerd door élèves en kinderen van den orchestmeester en eenige liefhebbers. Aan de waarheid hulde doende, moet men van al de voorgedragene stukken zeggendat de uitvoering er van niets te wenschen heeft overgelatenhetgeen vooral tot eer strekt van den orchestmeesteraan wiens kunde en ijver een groot aantal der bij de uitvoering geadsisteerd hebbende personen hunne meerdere of mindere bekwaamheid in do toonkunde verschuldigd zijn. Moge deze gunstige uitslag velen tot meer krachtige medewerking ter instandhouding of uitbreiding van liet alhier bestaande orchest aansporen en alzoo de wensch van hen die zich daartoe steeds bereid hebben verklaard en getoond bevredigd worden." Omtrent 's konings reis naar Friesland en Groningen wordt gemeld, dat Z. M. zondag den 18 dezer, 's avonds, per stoomboot van Amsterdam naar Ilarlingen zal vertrekken daar den volgenden morgen ten 8 ure ontschepen enna au diëntie verleend te hebbenover Franeker de reis naar Leeu warden aannemen, om er tusschon 2 en 3 ure 's middags te arriveren. Den volgenden dag zal de audiëntie op het stad huis plaats hebben. Den 21 zal Z. M. een uitstapje naar het Bildt en omstreken doen. Den volgenden dag zal Z. M. naar de provincie Groningen vertrekkenom woensdag den 28 binnen Leeuwarden terug te zijn, als wanneer de reeds vroeger vermelde festiviteiten van stadswege zullen plaats vinden. Den 29 eindelijk zal hoogstdezelve de terugreis naar 's Ilage aanvaarden. Zijne excellentie de minister van binnenlandsche zaken is in de residentie teruggekeerd alsook de heeren van der Kun en Conrad die een uitstap naar Calais hebben gemaakt om de inrigting van den onderzecschen telegraaf te bezigtigen. Volgens een bij het gouvernement ingekomen berigt zullen de inkomende regten op Engelsche oesters in Belgie eene aanzienlijke vermindering ondergaan. Ten gevolge eener aanvrage van het departement van koloniën, worden er van het leger hier te lande wederom officieren gevraagd, ten einde in dienst bij het Nederlandsche Oost-Indische leger over te gaan. De raad der koninklijke Nederlandsche Yaehtclub te Rotterdam heeft beslotenden 30 junij, 12 en 3 julij eene tentoonstelling te houden van voorwerpengeene uitgezonderd welke onder den algemeenen. naam van scheepsbehoeften kun nen gesteld worden, en waarbij scheepsmodellen vooral in aanmerking komen. De raad is daartoe in staat gesteld door de milde gunst van Z. K. II. prins Frederik, welke eene niet onaanzienlijke som gelds ter zijner beschikking heeft gesteld. Aan de bij die gelegenheid bekroonden zullen goudenzilveren en bronzen medailles worden uitgereikt, welke door Z. K. II., met zijne beeldtenis versierd, zijn uitgeloofd. Uit het verslag van de commissie van rapporteurs uit de tweede kamer betrekkelijk het wets-ontwerp tot verbe tering van den suiker-accijns, blijkt, dat in eenige daarin ge maakte wijzigingen vier leden dier commissie van oordeel zijn geweest, dat de kamer het ontwerp, met de daarin door hen voorgestelde wijzigingen, behoort aan te nemen, terwijl het vijfde lid aan de aanneming daarvan zonder die wijzi gingen de voorkeur geeft. De zomerdienst van den Hollandschen spoorweg heeft met den 1 dezer een aanvang genomen die van den Rijn spoorweg zal waarschijnlijk met den 1 mei aanvangen. In de zitting van den gemeenteraad van 's Gravenhage op dingsdag gehouden, is onder anderen bepaald, dat het standbeeld ter eere van Willem II, °P het buitenhof te 's Hagezal worden geplaatst in eene regte lijn tegenover het paleis door Z. M. bewoond. Zr. Ms. schooner Atalante, luitenant-ter-zee lste kl. A. Klerck, van Vlissingen, is verleden maandag, en Zr. Ms. kotter de Vlinder, stuurman A. Noordyk, mede van Vlis singen, dingsdag in Texel binnengekomen. Z. M. heeft octrooi verleend voor 10 jaren aan C. Bec- ker te Arnhem op de uitvinding van verberingen aan brand spuiten en andere pompwerken, en van eene bijzondere wijze om spuitslangen en andere geweven stoffen in het luchtledige te digten. De vrouw uit Rijperkerk, die te Leeuwarden met haar echtgenoot in het huis van burgerlijke en militaire verzekering gevangen zit, als beschuldigd van haar zoontje door vergif te hebben vermoord, is dezer dagen van eene dochter bevallen; het zal dus nog wel eenigen tijd duren eer die treurige zaak voor het provinciaal geregtshof aldaar zal behandeld worden. per telegraaf wordt uit Triest van den 27 maart jl. o-emeld, dat aldaar de hertog van Saksen-Weimarbevelhebber van het leger in Oost-Indië, met eene der stoombooten van Lloyds-dienst is aangekomen. STJl'rEN-CrESrMZItslAilj. tweede kamer. Zitting van 31 maart. Het wets-ontwerp tot goedkeuring van het tractaat van handel en scheepvaart met Pruissen en de verdere Staten van het Duitsche tolverbond, is, nadat de beraadslaging daar over in comité-generaal heeft plaats gehad, met 36 tegen 18 stemmen aangenomen. De beraadslaging over het wets-ontwerp tot aanvulling van hoofdstuk VI der Staatsbegrooting over 1851 (kindergelden enz.) zal plaats hebben na afloop der discussie over het wets ontwerp betreffende den accijns op de suikerwelke laatste beraadslaging den volgenden morgen zou aanvangen. Kng-eland. Londen 29 maart. Laatstleden zaturdag ont ving II. M. een bezoek van de hertogin-weduwe van Orleans. Men twijfelt niet of de beide huizen zullen het voorstel van lord Brougham, wegens verkorting van het tijdsverloop tussehen de ontbinding van het bestaande en de zamenkomst van het nieuwe parlement, goedkeuren, zoodat het laatstge noemde alsdan reeds tegen het einde van junij zal kunnen vergaderen. Reeds ziet men in vele plaatsen de candidaten voor do benoemingen tot leden van het lagerhuis zich opdoen. Lord Palmerston wordt stelligwelligt zelfs in meer dan eene plaats herkozen. Sommigen noemen ook den heer Macculay, Enge- lands verdienstelijken historieschrijver, maar men zegt, dat hij niet gekozen wil worden zoo lang zijn groot werk niet voltooid is. Het gebouw der tentoonstelling werd eergisteren door ruim 50,000 mcnsclien bezocht, en de vele rijtuigen herin neren aan het vorige jaar. Op 7 april zal er eene bijeen komst gehouden worden op het Mansion Houseonder voorzitterschap van den lord Mayor en op verzoek van sir Moses Montefioreom te beraadslagen over de beste maat regelen tot instandhouding van het gebouw. De ondertee- keningen op de petitien die in het gebouw aanwezig waren zijn zeer talrijk geweest. Heden namiddag heeft de minister ven hinnendlandsclie zaken, volgens gedane toezegging, in hot huis der gemeen ten een ontwerp voor de organisatie der militie voorgedra gen. Een geacht nieuwsblad meldt, dat in liet jaar 1847 of 1848 uit Amoy 581 Chinezen op Cuba overgebragt zijnen sedert daar als werklieden tegen genot van loonop ver scheidene plantagien gearbeid hebbendat deze liedenbij eene redelijke behandeling, zeer bruikbaar zijn bevonden, zoodat men den aanvoer van Chinesche arbeiders meer in het groot wil voortzetten. Reeds was met een Engelscli han delshuis een contract gesloten voor het aanvoeren van 8000 Chinezen, en dit gelieele getal zou terstond bij onderscheidene planters geplaatst worden. Men meende, dat, indien ook deze onderneming geluktede handel in Afrikaansche slaven op Cuba allengs geheel zou ophouden. EPiiitscIiIanil. Weenen 28 maart. De Russische groot vorsten Michael en Nicolaas zijn gisteren naar Munchen ver trokken en volgens telegrafisch berigt, de grenzen gepasseerd. Gisteren moest wederom voor eene waarde van vijf millioen gulden in rijks-schatkistbiljetten in het openbaar ver brand worden, waardoor het niet te overschrijden bedrag van het met gedwongen koers in omloop zijnde Staats-papieren- geld op honderd-vijf-en-zeventig millioen gulden gebragt wordt. Berlijn 30 maart. De zitting der tweede kamer levert he den niets van algemeen belang op. De commissie der eerste kamer voor de wet op de druk pers heeft zich geconstitueerd. De vermaarde Russische dichter Gogol is den 5 dezer te Moscou overleden. Hij was 44 jaren oud. Het klooster Neuendugen bij Donaueschingen is door brand vernield. Men schrijft het ongeval aan brandstichting toe. Bremen 30 maart. Gisteren heeft de senaat, in overeen stemming met den bonds-commissaris de drukpersvrijheid het regt van vereeniging en de jury opgehevenbovendien heeft de senaat de ontbinding van den gemeenteraad aan gekondigd. Luidens het decreet zal er een nieuwe raad verkozen wordendoch op eene andere wijze dan dit tot nog toe geschiedde. Frankfort 29 maart. Do Duitsche rijks-adelaar, die ten tijde der nationale vergadering in de Paulskerk prijkte, is dezer dagen, door zekeren Engelschen lord, voor 10 p. st. gekocht, om als historische merkwaardigheid in zijn kabinet geplaatst te worden. Kwitserlnnd. Uit Bern wordt geschreven dat men aldaar zeer treurige berigten heeft ontvangen nopens den hoogst ongelukkigen toestand van een aantal Zwitsersche landverhuizersdie in den aanvang des vorigen jaars naar Algerie waren vertrokken en waarvan een groot gedeelte reeds door gebrek en ziekte bezweken waren. De overge blevenen wenschen naar Zwitserland terug te keeren indien hun daartoe de noodige hulp verleend wierd, waartoe de bondsraad de vereischte stappen zal doen. De buitengewone toevoer van koopgoederen over Bazel naar Zwitserland heeft in de jongste dagen eene nog niet geziene hoogte bereikt. Op het Fransche kanaal, dat zich vanLyon tot naar Iiuningen uitstrekt en de Rlione met den Rijn ver bindt zijn op eens 12000 zakken graan van Marseille in Bazel ingevoerd, terwijl te gelijker tijd aldaar, door de spoor wegen eenige duizend balen ruw katoen uit Havre en de Nederlanden aankwamen. De Zwitsersche regering heeft onderscheidene brieven van koningsgezinden te Neufchatel onderschept, uit welke geble ken is, dat daar een komplot bestond, om zich van het bondgenootschap los te scheuren. Frankrijli. Parijs 30 maart. Er is heden van bijna nog niets anders sprake dan van de plegtigheid op de Tuile- rien. De redevoering, waarvan wij reeds in ons vorig nom- mer melding maakten werd door den president duidelijk en met eene volmaakte kalmte uitgesproken, en herhaaldelijk af gebroken door toejuichingengrootendeels van de zijde der senatoren. Toen de president daarna plaats had genomen leiden de leden den eed af, beginnende met den senaat. Ge durende deze indrukwekkende plegtigheid speelde Lodewijk Napoleon met zijne knevels en keek naar de dames op' de gallerij. Men had vergeten den naam van den heer Portalis af te lezen, die daarop opstond en met luider stem zeide: in ben vergetenwaarop de minister nog eens het formu lier voorlas en de heer Portalis met zekere stemverheffing den eed uitsprak. Gedurende dat incident heersclite er eene ze kere beweging en velen konden een glimlach niet onderdruk ken de president hield de oogen op den heer Portalis geves tigd en glimlachte niet, maar er vertoonde zich op zijn ge-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1