MIDDELBURESCHE C 0 V R AIV T. 1852. Donderdag 1 April. Scsturon cu Cïbiniuiöte.iticu. AANBESTEDING. CHINA. üimictilrtttböchc QTijbittgctt. 3Buitcnlawb0cïic ïHjbtugcu. De Abonnementsprijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden; franco per post 3, Abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomendo betaling geschiedt comptant. De inzending van Advertentien behoort te geschieden vóu'r 10 ure des morgens, ten einde in het eerst uit te geven nommer te kunnen worden geplaatst. Advertentien is 22 cents per regel; van Huwelijks-, Geboorte-, Doodbekend- tot zes regels 1,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. f rk 1 liAirann ton 1H i .?/,>->«■ I...*- «.i I 1-« De prijs van gewone makingen enz. van één tot i J i.n vuur icuureu regei uaaruoven 22 cents. Voor elke plaatsing moet bovendien 35 cents voor het regt van zegel worden betaald. Me ÏJedc|iiiteerile Staten van Zeeland Brengen ter kennis der belanghebbenden, dat op Dings- dag den 6 April 1852, des voormiddags ten 10 ure, door een hunner Ledendaartoe door hen gecommitteerdin bij zijn van den Hoofd-Ingenieur in het 11de District van den Waterstaatin een der Lokalen van het Gouvernement te Middelburgonder nadere goedkeuringzal worden aan besteed ■MMet VJEMXJBOIIWMtlV der Vergaderzaal van de Provinciale Staten van Zeeland te Middelburg, met inbegrip der vereischte Materialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek en de voorwaarden op welke de bovenge melde Aanbesteding zal plaats hebben, liggen ter lezing op de Provinciale Griffie van Zeeland in het Bureau van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat, en bij den Opzigter der Gebouwen L. Janse Bz.te Middelburgterwijl op Donderdag en Vrijdag, den 1 en 2 April 1852, telkens des voormiddags ten 11 ure, de noodige aanwijzing op het Lo kaal zal geschiedenen intusschen en ook later nadere in lichtingen kunnen bekomen worden bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat en bij den Opzigter der Gebouwen voornoemd. Middelburg, den 22 Maart 1852. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve S. VAN DER SWALME. «m m:x MiM-:sM£t;x bi;. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend Dat Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, bij be sluit van den 12 Maart jl. no. 26 (Provinciaal Blad no. 37) hebben gearresteerd de lijst der bevoegd erkende Beoefena ren van de onderscheidene takken der Geneeskunde in deze Provincie, over het jaar 1852, en dat de voorselireven lijst, benevens die van de Voorwerpen welke de Drogisten niet beneden de bij elk bepftalde hoeveelheid mogen verkoopen mitsgaders de lijst der Vergiften welke in de Winkels moe ten worden afgesloten, van heden af, tot en met den laatsten April eerstkomendedes middags van twaalf tot twee ure ter Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zul len liggen. Middelburg, den 26 Maart 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. De Kolonelbelast met het beheer der Barnizoens-Bak- lierj te Vlissingenbrengt ter kennis van de Gegadigden dat, onder nadere goedkeuring van het Ministerie van Oorlog op Vrijdag den 9 April 1852, des middags ten 12 ure, op liet Plaats-bureauaan de Hoofdwacht aldaar, zal worden aanbesteed de leverancie van Twaalf Lasten Zeenwsche X Alt WK en drie Lasten Xeeuwsclie of VoorilIirabiiiKlsclie ROGGE Gewas van 1851. Wordende hierbij aanbevolen om het Merk, hetwelk op de aangeboden wordende Monsters voorkomt, ook op den Omslag van het Inschrijvings-biljet te plaatsen. Zullende de voorwaarden van voorschreven Aanbesteding van heden af op gemeld Bureau ter lezing liggen van des morgens 9 tot des middags 12 ure. Vlissingen, den 31 Maart 1852. De Kolonel voornoemd HEYDENREICII. VKIltJAMKIlIjïCt van al de Inteekenarcn der Mannen- en Vrouwen-Vereeniging tot bevordering van het Christendom onder de Chinezen, op Vrijdag den 2 April 1852, des avonds ten half-Acht ure, in het Concertgebouw op de Groenmarkt. J. H. GERLACHSecretaris. niUIIEUII KG 31 Maart. Bij Zr. Ms. besluit van den 23 dezer worden, met ingang van den 1 april aanstaandede officier van gezondheid 2de klasse F. G. L. Salbach en de officier van gezondheid 3de klasse W. Ruysch bevorderd, de eerste tot officier van ge zondheid 1ste klasse en de andere tot officier van gezondheid 2de klassemet bepalingdat zij rang zullen nemenrespec- tivclyk tussclien de officieren van gezondheid der 1ste klasse van Wijck en Vermeulen en de officieren van gezondheid 2de klasse H. E. Thepass en A. B. A. F. von Koningslöw. LI. vrijdag is op de scheepstimmerwerf van den heer F. Smit, onder Nieuw Lekkerland, de kiel gelegd van een ijzeren stoomjagt, bestemd om eene der stoombooten varende tussclien Middelburg en Rotterdam te vervangen. De eerste nieuwe Delflandsche grasboter is den 23 de zer Z. M. den koning aangeboden, door den bouwman A. Klapwijk, woonachtig te Delft. Het Nederlandsclie Bijbelgenootschap heeft dezer dagen eene vertaling van het Evangelie van Mattheus in de Alfoer- sche taal in het licht gegevendie door den zendeling K. F. Hermaan, ten behoeve der inlandsclie Christengemeen ten in de Menahasse van Celebesbewerkt en de eerste proeve van Bijbelvertaling in het nog ter naauwernood bekend Al- foerscbe dialect is. Men verneemtdat het planreeds lang door eenige vrienden van fnr. G. J. Bruce beraamd, om een monument op zijn graf, te Deventer, te plaatsen, eerlang zal uitge voerd worden. Den 25 dezer is in het Oude Mannen- en Vrouwen gesticht te 's Bosch overleden Maria Catharina Nelissen weduwe van Andries van Deventer. Zij zou in de maand mei aanstaande haar 102de jaar bereikt hebben. Zij genoot tot aan haren dood eene volmaakte gezondheid en het bezit van al hare zintuigen. Men verneemtdat de minister van binncnlandscho za ken den adspirant-ingenieur van den waterstaatL. A. Reuvensheeft aangeschrevendat liij zieh zal hebben on ledig te houden met het opmaken der ontwerpen voor de ontginning van woeste grondendoor middel van besproei- jingin de provinciën Noordbraband en Limburg. Reeds spoedig zal de heer Reuvens met de belanghebbende gemeente besturen in overleg treden. Voorsbands zal hij waarschijnlijk te Weert (Limburg) resideren. Men meldt, dat alle toebereidselen gemaakt worden om de telegrafenlinietussclien Rotterdam en Antwerpen met spoed tot stand te brengen, zoodat dezelve reeds met no vember aanstaande voor het publiek zou geopend kunnen worden. In verband met de moeijelijkhedenwelke het leg gen van den draad aan den Moerdijk zon kunnen opleveren, bevinden zich thans de ingenieurs Conrad en van der Kun te Calais, om den onderzeeschen telegraaf, van daar op Dover bestaande, naauwkeurig in oogenscliouw te nemen. Naar men uit Breda schrijft, zal Z. K. II. prins Fre- derik der Nederlanden binnen weinige dagen die stad met een bezoek vereerenten einde zijne in de omstreken liggende goederen in oogenschouw te nemen. De commissie voor do oprigting van een Rotterdamsch matrozengestiekt heeft zich dezer dagen volledig geconstitueerd. Met de laatste landmail werd alhier het berigt aange- bragt, dat het schip Ardjoeno, op den 27 december jl., in Nederlandsch Indië het tooneel geweest is eener vreese- lijke gebeurtenisdie een nieuw voorbeeld levert tot het wraakzuchtig karakter der inlandsclie volken van den Archi pel, en waarvan een veelbelovend jeugdig officier der Ne- derlandsche marine jhr. Drijfhout van Ilooffhet slagtoffer geweest is. Een Makasser jongenbediende van een of ficier, behoorende bij de troepen die van Java naar Palem- bang werden overgebragtoene vermeende hom aangedane beleediging willende wrekenheeft gedurende den nacht op bet schip de hut van gemelden marine-officier weten binnen te sluipenhem in zijnen slaap en daarna worstelende met zijn kris verscheidene wonden in de borst en in den rug toe- gebragtaan de gevolgen van welke verwondingen deze, na verloop van eenige dagente Muntokop het eiland Banka waar hij aan land was gezet, is overleden. Eene achtens waardige familie is door dit treurig voorval in diepen rouw gedompeld. Men verneemt, dat het gelukt is den dader, die reeds in zee was gesprongen weder in handen te krij gen zoodat deze welligt reeds op dit oogenblik zijne wol- verdiende straf zal ondergaan hebben. Vergadering van den tfemeenteraail te Vllssingen. Zitting van 29 maart. Afwezig zijn de heeren Fraser en Lagaav. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter benoemt do heeren Dutilhvan Uije Pieterse en Wols in commissie, tot onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, den heer J. P. Smith; zij worden in orde bevonden. De heer Smitli wordt binnengeleidlegt de gevorderde eeden af en neemt zitting na het houden ccner aanspraak, waarin hij zijne beginselen cn zijnen te volgene gedragslijn in dezen met vuur herinnert. Wordt ter tafel gebragt eene missive van gedeputeerde Statenhou dende goedkeuriug van den verkoop van het huis bij de IJzercnbrug. Aangenomen voor kennisgeving. Niemand der leden aanmerkingen hebbende op de concept-conditicn der aanbesteding van de besclioeijing der kaaskaai, worden die voor waarden gearresteerd. De voorzitter deelt mededat de beide vacaturesontstaan in de directie der calicots-fabriekdoor de aftreding als raadslid van den beer de Ruiter en het afsterven van den heer Schultz alsnu zullen moeten vervuld wordendat tot candidaat door de Luthersche Diaco nie is voorgedragen de heer J. W. L. Bekker, en door de Nederduit- sche Hervormde Diaconiede heer P. C. Dommissewelke laatste genegen is bij eventuele benoeming dc functien van secretaris op zich te nemen. De voorzitter vraagt of, volgens art. 27 van het reglement van ordehiermede niet moet worden gewacht tot de volgeude verga dering. Bij gelegenheid van dc discussien op dit punt ontstaan over art. 284in verband met art. 147 der gemeentewet, tusschen de hee ren Schmidt Uyttenhoovenvan Uije PieterseWinkelman en den voorzittereenige discussiestellende de heeren Schmidt en van Uije Pietersedat geachte schrijvers van oordeel zijndat alle plaatselijke ambtenaren moeten vervangen worden; terwijl de voorzitter van oor deel is, dat vele personendie thans dergelijke betrekking waarnemen eene eventuele herbenoeming zich niet zouden laten welgevallen cn dit alles slechts tot velerlei moeite aanleiding zou geven. Dit punt wordt aangehouden. Aan J. M. Sterzcnbachcommissaris van het Rotterdamsclic beurt- veer wordt, volgens art. 254 der gemeeutewet, vrijstelling verleend van eene recognitie ad 1,73. De voorzitter doet aanvrage aan den raad op den post van onvoor ziene uitgaven 1852 ten beloope van: I. 192,54, zijnde een te kort op de Fransche en Engelsche school over 1850 cn 1851. Beslo ten de voordragt te doen aan gedeputeerde Staten. 2. ƒ300, huur van het gebouw der calicots-fabriek, idem. 3. ƒ315,55, zijnde een restant der herstelling aan het huis bij de Roodebrugen niet onder de gedane aanhestedirgskosten begrepen. Wat liet laatste punt betreft merken de heeren Borghstyn en J. P. Smith aan, dat huns inziens deze zaak geregelder en doelmatiger tot afdoening zoude zijn geraakt indien er eene commissie benoemd ware geworden. De voorzitter zegt hierop dat burgemeester en wethouders met den architect wel zooveel vertrouwen bij de raadsleden verdienen om dergelijke kleinigheden alleen af te doen. Het voorstel wordt aangenomen. Aan de orde is verder de aanvrage tot af- en overschrijving op de postcn-bcgrooting 1851, cener som van ƒ9,50, voor scliuurmatcrialcn. Van den post onderhoud van gebouwen, kan deze som gevoegelijk op den post nachtwachtenworden overgeschreven. Verder legt de voorzitter over liet concept-bestek cn conditiën der herstelling aan het balcon van den achtergevel van liet stadhuis. Hij stelt aan den raad voorop aanraden van den architectom deze aanbesteding niet publiek te doen plaats hebben, maar onderhands aan bekende en gevestigde werkbazen. Alzoo wordt besloten. De voorzitter deelt mede de questie over de duinen van Vlissingen tot Zoutclande. Hij zegt dat die duinen aan de stad Vlissingen vroe ger als heerlijke regten hebben toebehoord; dat na het Fransche tijd perk liet domeinbestuur in het bezit er van is geraakt; dat bij de vei pachting dc stad heeft geprotesteerd en haar regt heeft gerecla meerd dat men nu gezind istegen betaling der achterstallige grond lasten ad 1536, het regt op die duinen aan dc stad Vlissingen weder af te staan. Hij betwijfelt of liet jagtregt daarop wel veel waarde liecft. Er wordt eene commissie benoemd om in deze zaak advies uit to brengen. Zij bestaat uit de heeren Baert, van Uije Pieterse cn J. P. Smith. Wordt overgegaan tot het benoemen van een' commissaris over het hrandwezende heeren Vinkelman cn van Uije Pieterse wensclien dat de commissie over het hrandwezenals hekend met de werkzaam heden, daartoe eene aanbeveling doe; de heer Uvttenhooven meent dat dit regt alleen aan den raad toekomt en niet aan anderen mag worden overgedragen; overeenkomstig dit gevoelen wordt ook besloten. Als candidaten worden gesteld do heeren J. P. SmithL. Heyblom en van Goethem. Verder is aan de orde de vaststelling der jaarwedde van den griffier. De secretaris lichtop verzoek van den voorzitterden raad in om trent den omvang der werkzaamheden aan dien post verhonden en stelt voor do helooning van dien ambtenaar te stellen op ƒ1000, zoo als vroegeren om tevens verhouding te brengen in dat traktement met dat van den secretaris. Dc lieer Schmidt vraagtwaarom bij eene vroegere gelegenheid toen hij zijn voorstel deed omtrent de bezoldiging der ambtenaren enz. ook uit punt mede niet behandeld ishij meent dat men gezind schijnt zijn voorstel niet meer ter tafel te brengen. De voorzitter stelt dezen heer daaromtrent gerust, en draagt alsnu liet traktement van den griffier voor tot cenc som van 900. Do heer Smith vindt voor een ongehuwde de som groot genoeg; in een tegenovergesteld geval zou hij voor ƒ1000 gestemd zijn. De lieer Wels in bloedverwantschap tot den griffier staande, ont staat de vraag of hij in deze zaak kan medestemmen. Do meeste le den antwoorden ontkennend. Toestemmend de heeren Callenfels, UytteulioovenDutilh en Wels. De jaarwedde van den griffier wordt vastgesteld op 900. Worden goedgekeurd de rekeningen der vischmarkt, Evangelisch- Luthersclie Diaconie, leenbank, school onvermogendenkamer van koophandel cn hrandwezen. Ter secretarie zal worden nedergclegd de concept-instructie van den secretarisalsmede du concept-instructie voor de commissie der cali cots-fabriek. De lieer Borghstijn rigt, na hekomen verlof, schriftelijk eenige vragen aan don. voorzitter, of, volgens art. 14 en 54 der ge meentewet, do raad niet in overweging zou nemen om over te gaan tot de benoeming van commissicn voor do fabricage in zijn gchcelen omvang, do stads-teekcnschoolalgemeene armen, armen visschers- sehool enz.ten einde die inrigtingen te presidieren. De voorzitter antwoordt, dat hij zich voorstelt dit rijpelijk te overwegen en in de volgende vergadering daaromtrent verslag te doen. Hierna scheidt do vergadering. Süjig'elaml. Londen 27 maart. Heden is een kabinets raad gehoudendie door al de ministers werd bijgewoond en geruimen tijd duurde. Men verhaalt algemeendat de ontbinding van hetpar- lement op of omstreeks 27 mei zal plaats hebben. Men merkt sedert eenigen tijd eene zigtbare toenade ring tussclien dc Oostenrijksche en onze regering op. De moeijelijkheid wegens de bijbelverspreiding zal waarschijnlijk spoedig uit den weg geruimd zijn. Dc vraag tot overtogt naar Australië is in de jongste weken toegenomen. Inmiddels houdt de commissie van ko lonisatie door kapitein Stanley Carr alhier opgerigt, dage lijks zittingen, ten einde de noodige inlichtingen te geven en de gelegenheid tot het vervoeren van geschikte en ver trouwen verdienende lieden te bevorderen. -Do schrijvers van le Nouveau Bulletin Francais, de graaf d'Haussonville en de heer Thomaszijn uit Brussel alhier teruggekeerd en hebben een verslag van het aldaar tegen hen gevoerde geding uitgegeven. Zij vangen dit aan met grooten lof toe te kennen aan de onpartijdigheid van de Belgische regtspraak, en zij laten zieh zeer uit tegen den dwangaan mannen als Berryer en Odilon Barrot aange daan om hen te beletten de verdediging dezer zaak te Brus sel te komen op zich nemen. Zekere Fortunato alhier heeft uit Italië eene groote partij geestelijke boeken ontvangenom die voor eigen ge bruik en dat van andere leden der Kapucijner orde aan te wenden, van welke monniken eerlang een aanzienlijk aantal hier te lande wordt te gemoet gezienten einde aan die orde meerdere uitbreiding te geven. -Uit de Yereenigde-Staten brengt de Franklin berigten tot den 13 dezer over. In den senaat was het voorstel van den heer Seward, om 5000 dollars tot dekking der kosten van Kossuth's ontvangst aan te wenden, met 31 tegen 6 stemmen aangenomen. Overigens verfiaauwde de geestdrift voor den ex-dictator langs hoe meer. De generaal Cass is door de democraten in Louisiana tot candidaat voor het presidentschap benoemd. Men sprak van het plan tot eene nieuwe expeditie naar Cuba, terwijl in sommige Staten po gingen werden aangewend om de regering te bewegen met Spanje over den afkoop van dat eiland te onderhandelen. Muitsdilaiul. Weenen 25 maart. Het nieuwe wet boek van strafregt voor de geheele Oostenrijksche monarchie schijnt thans geheel voleindigd. Nog steeds ontvangt men treurige berigten omtrent de rampen, welke de stormen in de Adriatiscke zee veroorzaakt hebben. Uit Ravenna meldt men dat 12 Oostenrijkste koop vaardijschepen bij Premaro verongelukt zijn; ook 6 visschers- vaartuigen sloegen om en slechts van 5 werd de bemanning gered. Te Yenetio is de Trabacolo Gustav verongelukt, en buitendien verscheiden andere vaartuigen. Van het eerstge noemde schip is slechts een persoon van de bemanning ge-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1