MIDDELRURftSCHE C O U R A N T. IS m 3§g 1852. Zaturdag 27 Maart. iScstuvcu cu Qibminiciticatictu MIDDELBURGSGII BEGRAFENISFONDS. inuucttlAiib$c(ic iSuiicitlanbochc QTijbingcm De Burgemeester en Wetltouders van Vlissingen s Gezien de Koninklijke Besluiten van den 9 November 1851 (Staatsblad no. 142) en den 18 Februarij 11. no. 67, Maken bekend 1. Dat de Vergadering van Kiesgeregtigde Ingezetenen, tot het benoemen van negen Leden eener alhier nieuw op te rigten Kamer van Koophandel en Fabrijken zal plaats heb ben op "Woensdag den 28 April aanstaande, des middags ten 12 ure, in een der Benedenzalen van het Raadhuis alhier, 2. Dat de lijst dor Kieegeregtigdcn ter inzage ligt op de Griffie dezer Gemeenteop het Raadhuis voornoemdterwijl de Ingezetenenindien zij tegen die lijst bezwaren mogten hebben die kunnen inleveren van den 25 dezer tot en met 1 April aanstaande 3. Dat, om Kiezer van Leden der Kamer van Koophandel en Fabrijken te zijn, men moet zijn: a. Nederlander, meerderjarig Ingezeten der Gemeente, en in het volle genot der Burger- en Burgerschaps regten; b. Ter zake van eenig bedrijf van Handel of Fabrijkwezen in het Patentregt zijn aangeslagen voor of boven de som van 7 in Hoofdsom 4. Dat van het Kiesregt uitgesloten zijnzijdie geregte- lijken afstand van hunne goederen aan hunne Schuldeischers gedaan en deze niet ten volle betaald hebben 5. Datom tot Lid eener Kamer benoembaar te zijn wordt vereischt, dat men den ouderdom van 30 jaren hebbe bereikt, wone ter plaatse waar de Kamer gevestigd is, en aldaar ge durende ten minste vijf jaren Bestuurder eener onderneming van Handel of Fabrijkwezen, of in eenige met die takken van nijverheid in verband staande betrekking, zij geweest. Vlissingen, den 23 Maart 1852. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, J. W. CALLENFELS. Ter ordonnantie MABILOT. De Birectie van voornoemd Begrafenisfonds heeft het genoegen te kunnen berigtendat deze Inrigting steeds voortgaat in aantal van Ledei) toe te nemen, zijnde dit getal thans geklommen tot 1526 en alzoo de goedkeuring en medewerking van Middelburgs Ingezetenen bewijst. Door den gunstigen toestand van dit Begrafenisfonds, heeft de Directie er dan ook toe kunnen overgaan mildere bepa lingen voor de werking van hetzelve in te voeren, getuige hiervan de sedert de maand Julij van het vorige jaar open gestelde gelegenheid ter geheel kostelooze inschrijving bij de ze Inrigting, en de finale afschaffing van de vroeger gehe ven wordende jaarlijksche administratiekosten, terwijl nu onlangs de Contributien eene aanmerkelijke vermindering heb ben ondergaandoor het primitief oploopend Tarief tot vast Tarief te maken, en aan de deelneming in het tonjare 1845 geformeerde vast Tarief het voordeel te verbinden bij even tueel overlijden van Kinderen, beneden de 6 jaren oud, waarvoor geen Contributie gevorderd wordteene naar de Klasse der deelneming geëvenredigde uitkeering voor Begra feniskosten te verstrekken. De nuttige strekking en de geschiktheid van dit Begrafe nisfonds als voor eiken stand der Maatschappij ingerigt zijn voorts aanbevelingen welke tot den bloei en den voor uitgang dezer Inrigting het hare ruimschoots toebrengen. De Rekening en Verantwoording door de Directie ge daan in hare buitengewone Vergadering van den 24 dezer maand, en waarvan aan ieder deelgeregtigd Huisgezin gratis een exemplaar wordt uitgereikt, draagt van dien vooruit gang mede de kennelijkste blijken. Op grond van een en ander kunnen de ondergeteekenden dit Begrafenisfonds met het volste vertrouwen aan Middel burgs Ingezetenen aanbevelen. Ter deelneming in hetzelve wordt voortdurend de gelegenheid gegeven, zoo bij den Di recteur, St. Geertruidstraatlett. H, no. 107, als bij den Bode van het Fonds, J. L. NAUWEN, Langevijle, lett. K, no. 217; terwijl Heeren Commissarissen zich steeds be reid verklaren des verlangd, alle inlichtingen nopens deze onder hun beheer staande Inrigting te geven. Middelburg, den 27 Maart 1852. P. DE MARET TAK, ABM. VAN DEN BROECKE Az., j. a. de waal, J. F. FAK BROUWER Directeur. Commissarissen. i l /i i' i> ist a Sedert de vroegere opgave in deze Courant zijn ten be hoeve van den braven fatsoenlijken Huisvader, die met zijn talryk huisgezin in kommervolle omstandigheden verkeert voor wien door mij de hulp van Christelijke Mensclicnvrienden is ingeroepen, de navolgende giften, waarvoor den edelen gevers hartelijk dank gezegd wordt, ontvangen Een Muntbiljet van f 10, no. 76915; van P. Q. R. 6; gecollecteerd den 14 Maart Nieuwe Kerk 's avonds f 2,50; den 16 Maart Koor-Kerk f 1; den 21 Maart Koor-Kerk van X. 1don 21 Maart Nieuwe Kerk 's avonds van A. W. 2,50; van N. N. 10; door Ds. van Toorenenbergen van A. uit Vlissingen f 2,50; van G. uit Zuid-Beveland 5,00. Middelburg, 26 Maart 1852. B. J. H. TAATS. llIDIlfLBlKli 36 Baart. Bij Zr. Ms. besluit van den 21 dezer is benoemd, tot raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. J. Crans, thans raadsheer in het provinciaal geregtshof van Zuidholland. Z. M. heeft den apotheker 3de klasse C. F. Schmidt, bij het garnizoen te Nijmegen, ter zake van ligchaamsgebre- ken een pensioen verleend van f 369. Door zijne excellentie den minister van koloniën is be paald, dat dit jaar het contingent zal bestaan uit 1070 man voor Oost-Indië en 130 man voor West-Indië; zijnde het handgeld, gelijk reeds bekend is gemaakt, alleen voor Neder- landsche vrijwilligers op 40 en voor den aanbrenger op 6 gesteld. Bij koninklijk besluit is onder anderen bepaalddat met 1 october verandering zal plaats hebben in de wape ning van de officieren der infanterie. De degen zal vervangen worden door eene sabel, in Berlijnsch zilveren scheede, aan zwart verlakten koppel. In plaats van den mantel zou ver der bepaald zijn een donker blaauwe overjas, met losse kap en kwasten in plaats van de politiemuts het Fransch mo del met lederen kap. Met 1 april aanstaande is de luitenant-ter-zee 2de klasse II. J. baron van Boecopthans op Zr. Ms. wacht schip de Schelde te Ilelvoetsluisovergeplaatst op het te Rotterdam liggende stoomschip Ambon, bestemd voor de pakketvaart in de Oost-Indiën. Met leedwezen verneemt mendat de beroemde virtuoos H. Appy te New-York overleden is. Bij de te 's Gravenhage bestaande vereenigingtot ver betering van den werkbaren en dienstbaren standhad den 17 dezer eene eenvoudige, doch verheugende plcgtigheid plaats. Aan 18 werklieden en dienstboden werden, in eene daartoe belegde vergadering, door het bestuur der vereeniging ge tuigschriften met geldelijke belooningen uitgereikt, wegens langdurige en trouwe diensten, aan hunne meesters bewezen. In een' tijdwaarin zoo vaak over en door dienstbaren ge klaagd wordt, mag het een aangenaam verschijnsel heeten, dat zoovele bedienden nog steeds blijken gevende dienst huns meesters op prijs te stellendat zoovele meesters door goed beleidhunne trouwe bedienden aan zich weten te verbinden. Een der bekroonden had gedurende 42 jaren denzelfden heer gediend anderen 20 of meer jaren. Men schrijft uit Nijmegen den 22 maart aan het Han delsblad Schier dagelijks passeren of overnachten hier honderde landverhuizerswelke door de Nederlandsche en Pruissische stoomboot-maatschappijen uit het bovenland, ter inscheping, naar Rotterdam worden gevoerd. Ook ter dezer stede wor den wederom door een 40tal personen aanstalten gemaakt om den vaderlandschen bodem vaarwel te zeggen en den zetel van hun vermogen naar Noord-Amerika over te brengen." Vergadering; van den Gemeenteraad te middelburg-. Zitting van 22 maart. Afwezig de heeren Vis, van SonsbeeckFak Brouwer en van de Graft. Het nieuw benoemde raadslidmr. N. J. van Hekelenwordt bin nengeleid legt de vcreischte eeden af cn neemt zitting. De notulen der vorige vergadering worden gelezen cn goedgekeurd. Wordt gelezen eene missive van gedeputeerde Staten, inhoudende magtiging tot aanvaarding van een legaat, ten bedrage van 100, aan de diaconie der Nedcrduitsche Hervormde gemeente bemaakt door wijlen C. R. Meertens. Aangenomen voor notificatie. Wordt gelezen eene missive van gedeputeerde Staten, begeleidende een besluit van den minister van birmenlamlsche zakenwaarbij de raad wordt uitgenoodigdalvorens hij de vernietiging daarvan den koning voorstelt, art. 3 der additionele artikelen van het reglement van algemeene plaatselijke policiebepalende datbehalve do daartoe van stadswege benoemde personenniemand eene bekendmaking mag om roepen dan na bekomene magtiging der policiein te trekken of te wijzigenals zijnde volgens des ministers gevoelen de plaatselijke besturen onbevoegd zoodanige bepalingen in hunne reglementen op te nemen. Nadat de heer Yerbrugge daartegen de bevoegdheid der plaatselijke besturen tot bet vaststellen van dergelijke bepalingen had volgehou den werd op diens voorstel de zaak in banden gesteld eener com missie, bestaande uit de heeren Verbrugge, Sifflé en van Eekelen om deze aangelegenheid in behandeling te nemen. Wordt gelezen eene missive van regenten der godsbuizen waarbij in aanmerking nemende den hoogst bouwvalligen staat van de gebou wen, uitmakende den zuidvleugel van het gesticht no. 3 (burger-wees huis) magtiging wordt gevraagd om eene som van f 2000 te beste den tot het in goeden staat brengen van andere lokalen. Die fondsen kunnen uit het batig slot over 1851 gevonden worden. Het plan en de stukken daartoe betrekkelijk worden ter inzage der leden gelegd. De voorzitter merkt aandat bij de zaak heeft onderzocht en be vonden zoo als wordt te kennen gegevenen dat de gebouwen zelfs geschoord zijn moeten wordenopdat zij niet zouden instorten. De heer Sifflé meent dat dit een geval is van dringenden spoed en dus toepasselijk is art. 213 gemeentewet. De heer Fokker vraagt daarentegen hoe die urgentie zoo is toege nomen Zijns inziens komt het batig slot alle drie de gestichten toe en hebben de anderen nog vrij wat dringender herstelling van noode. De heer Bijleveld zegtdat reeds zes jaren lang de bedoelde ge bouwen bouwvallig zijn dat bun toestand hoe lang zoo meer ver- slimmert cn bij voor zich een uitstel tot voorziening niet langer zoude kunnen verantwoorden. De heer Fokker herinnert verder aan den slechten toestand der epileptische zaal nu er voor het eerst een batig saldo bestaat. De heer Bijleveld antwoordtdat in zijn advies de slechte toestand dier zaal geenszins is over het hoofd gezien. Wordt besloten het verzoek aan te houden cn in de volgende vergadering te behandelen. Wordt gelezen een verzoek van regenten der godshuizentot mag tiging eener overschrijving van posten hunner begrooting, bestaande er op de artikelen brandstoffen cn licht een tekort van 102,82ont staan wegens toegenoincne bevolking terwijl er tevens voor mohelair in de kraamkamer uitgegeven is de som van/ 20,07 J. De vergade ring verleent de magtiging. Wordt gelezen een request van den heer Vogiu, strekkende tot ver krijging tegen 1 mei van een eervol ontslagals lector in de Engel- sche taal aan het stedelijk gymnasium en het instituut van middelbaar onderwijs. Op voorstel van den voorzitter wordt beslotenheeren commissarissen over die inrigtingen te lioorenmet betrekking tot den door den requestrant gestelden tijd. Wordt gelezen eene missive van gedeputeerde Staten, waarbij, met betrekking tot den bouw der spijkerbrugaangedrongen wordt op het inzenden van do gewijzigde begrootingals bestaande er bij hen zwa righeid om de begrooting partieel goed te keuren. Aangenomen voor notificatie. Hierna is de vergadering gesloten. S TATEOT-CrElVtiai lA Wj. tweede kamer. Zitting van 23 maart. In deze zitting is het voorstel van den heer Sloet tot Old- huister bepaling van de beraadslaging over het aanhangige wets-ontwerp betrekkelijk de regterlijke organisatieverwor pennadat de minister van justitie verklaard had te verwach ten, dat de vroeger toegezegde wetten ter aanvulling van het doelde wets-ontwerp spoedig zouden kunnen worden inge diend. Achtereenvolgens zijn de wets-ontwerpen tot regeling der afkondiging van algemeene maatregelen van inwendig be stuur van den staat en tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1849 met algemeene stemmen aan genomen. Zitting van 2i maart. De beraadslaging heeft plaats gehad over het wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk IV der Staatsbegrooting over 1852 (rijks-policie). Dat wets-ontwerp is met 28 tegen 24 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heerende Mande Moraaz Zylker, van Hoëvell, Heemskerk, van Hall, de Poorter, Reinders, van Walchren, Ilengts, vanWylick, Jongstra, Ter Bruggen Hugenlioltz, Blaupot ten Cate, Wintgens, Dullert, Godefroi, van Akerlaken, Metman, van Voorst, van Golt- stein, do Fremery, Dommer van Poldersveldt en van der Linden. Engeland. Londen 22 maart. Eergisteren is het hof in deze hoofdstad teruggekeerd. Men zegtdat de koningin en prins Albert in den loop der maand junij Winchester zul len bezoeken. Bij de admiraliteit zijn berigten ontvangen dat de ex peditie onder de bevelen van den heer J. Rae, gedurende den vorigen zomer in de Poolzee tot opsporing van sir John Franklin en diens togtgenooteu gedaan, evenals de vroegere vruchteloos is afgeloopen. Te Cork is met groote meerderheid een voorstander van den vrijen handel, de heer Scully, bovenden protectio- nist Trewen tot lid van het parlement gekozen. Men heeft bij Lloyds berigt ontvangen dat het schip Albeona te Vera Cruz is gehuurd, om eene lading stofgoud ter waarde van 5,000,000 dollars regtstreeks naar Southamp- ton over te voeren het schip is reeds onder zeil en kan dus eerstdaags aankomen. Men meent te weten, dat Rosas binnen kort met het stoomschip Conflict hier te lande wordt verwacht. De hoofd-inspecteur der politie te Birminghamde heer R. A. Stephens die de onlangs veroordeelde vervaar digers van valsche Oostenrijksche bankbiljetten had opgespoord, heeft van wege de Oostenrijksche regering eene met diaman ten versierde gouden snuifdooster waarde van 250 p. st. ontvangen. Het kollossaal standbeeld van sir Robert Peel is thans voltooid. Het is gemodelleerd door den heer Mathew Noble en door de heeren Moore, Fressonge Moore, trieters van de bas-reliefs van het standbeeld van Nelsonin brons ge goten. Het tien voet hooge standbeeld zal op een ter pleinen van Salford geplaatst worden, welks inwoners r w die van Manchester en andere fabrijksteden tot de da vsrellino- van dit gedenkteeken, tot hulde aan de nagedachtenis van° dien grooten staatsman hebben bijgedragen. Ivossuth heeft zijne woonplaats in Londen gekozen en een huis gehuurd in Kentington. Duitscliland. Ween en 22 xart. Een keizerlijk be sluit bepaalt, dat tot de definitie' 1;ng van liet gemeen tewezen de keuzen van de geme<--e-hoolih nader zullen moeten goedgekeurd worden. De gekozenen zullen den kei zer trouwe en naauwgezette pligts ver vulling zweren. Men verzekert, dat de keizer de uitüoodiging derRn>- sische grootvorsten, om in de maand junij de plegtig" v. 'ring van het lOOOjarig bestaan van het Russisch, rijk re Moscou bij te wonen aangenomen heeft. Een keizerlijk besluit bepaalt, dat wegens gewjgtig- ,:- denen de werkzaamheid der Protestantsche bijbel-genootschap pen in zoo ver zal beperkt worden, als de wetten en het ge- wigt der zaak vereischen. Het treurige lot van de stoomboot Marianne schijnt niet meer te betwijfelen. Te Porto-Tolle is een kistdeksel met het opschrift van den kapitein, benevens eenige andere voorwer pen van dit schip afkomstig aangespoeld. Buitendien wil men in de vijf bij Chioggia gevondene lijken matrozen van de Marianne herkend hebben. Berlijn 23 maart. Men kan als zeker aannemen dat de kamers slechts voor den tijd van 12 dagenmet Paschen zullen verdaagd worden niet alleen omdat het ministerie in het algemeen gedurende deze zitting ijverige werkzaamhe den der kamers wenschtmaar vooralomdat werd de verdagings-termijn van zes weken aangenomende definitieve besluiten nopens de gemeentewetten maanden zouden uit blijven. Fi ankfort 22 maart. Eergisteren is de zitting van den Ba- denschen landdag gesloten. De toestand van den grootvorst is hopeloos men verwacht ieder oogenblik het berigt van ziin overlijden. De grootvorst Nicolaas is door den keizer van Oosten rijk tot overste van het huzaren*regement no. 2, en de groot vorst Micliael tot overste van het infanterie-regement no. 26 benoemdwelke regimenten hunne namen dragen zullen. Eraiilirijk. Parijs 23 maart. De Monifeur meldt, dat de geschillen tussohen Frankrijk en Marokko geheel zijn bijgelegd. De heer Bourée, consul-generaal, is benoemd tot koramandeur van het legioen van eer, als een bewijs van de hooge tevredenheid van den president der republiek.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1