MIDDELBURGSCHE COURANT. 1852. Donderdag 25 Maart. ïksturcu ca Qtbmiuiötiraticn. vEKtdJEXiarct-JEar. Inmicnlattböcftc GTijbitigcin ftuitcnlaubsrfte Eijbingctn De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend Dat bij de op den 23 dezer plaats gehad hebbende her stemming voor een Lid van den Gemeenteraad is verkozen de Heer Z. SNIJDER terwijl de Processen-verbaal van Stem-inlevering en Stem-opneming, van den 22 en 23 dezer, in de Benedenzaal van het Raadhuis zijn aangeplakt en ter Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Middelburg den 23 Maart 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. HITIim.lt.Ml MIIITIE. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend: Dat de tweede Zitting van den Militieraadvoor het 1ste Militie-Kantonzal plaats hebben op Donderdag den 1 April aanstaande, dos voormiddags ten 9ure, op het gewone Lokaal in de Abdij binnen deze Gemeenteen dat daarvoor moeten verschijnen al de in dit jaar geloot hebbende Personen, die vermeenen regt op vrijstelling te hebben. Middelburg, den 23 Maart 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. VEEMARKT TE OOSTBDB» Op Maandag den 29 Maart 1852. MVEinjMMtiaiMMiiMM. Arnemuidex 24 Maart 1852. Het BiaUonie-Armliestuur alhier maakt met hartelijke dankzegging melding van dc ontvangst eener gift van A. zijnde vijf Gouden Vijfguldenstukkenbezorgd bij den Heer L. H. de Blaecke de Lignyte Middelburgop gisteren. Het Diakonie-Armbestuur voornoemd, A. BOOGERT, Adm.-Diaken. R. VAN BELZEN Dz. HIDnKLBl'HU 34 Maart. De plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad heeft tot uitslag gehaddat gestemd hebben 312 kiezers, terwijl van de 312 briefjes 7 van onwaarde zijn verklaard. Van de uitgebragte stemmen hadden op zich vereenigd, de heer Z. Snijder 183 en de heer P. de Maret Tak 122 stemmen zoodat eerstgenoemde heer tot lid van gemel- den raad is verkozen. - Op maandag den 29 dezer zal alhier, in hot lokaal van den schouwburg, een concert worden gegeven door het mu- zijkkorps van het 5de regement infanterie, waarvan de op brengst strekken zal ten voordeele der Vereeniging tot het bezoeken der Armen dezer stad. Het is te hopendat deze belanglooze poging om bij te dragen tot leniging der armoede eene ruime deelneming zal te beurt vallen daar het niet te ontkennen is dat de vele behoeften met de voorhanden mid delen niet kunnen bestreden worden. Bij koninklijk besluit van den 20 dezer is benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen voor het ressort van Goes de heer D. P. Dominicus ontvanger en secretaris van de gemeente Kruiningen. Door den raad der gemeente Oostburg is tot secretaris en ontvanger dier gemeente benoemd, de lieer L. Theri Mz. De Hooge Raad heeft vrijdag uitspraak gedaan in eene zaak van het burgerlijk bestuur te Colijnsplaattegen dc diaconie aldaarbetreffende eene armenquestie of vordering tot restitutie, wegens voor de diaconie, zoo het heet, ge dane alimentatie. Vroeger plagt de Hooge Raad in dergelijke zaken gewoonlijk in het nadeel der diaconien te beslissen. Thans heeft hij uitgemaakt, dat art. 13 der wet van 1818, ■waarop de vorderingen gewoonlijk berusten, van geene toe passing is, wanneer er geen geschil bestaat over armlastig heid, de behoeftigen zich in loco bevinden en de onder stand door de diaconien wordt geweigerddat dan het bur gerlijk bestuur geen regt heeft voor de diaconien onder den last van restitutie op te treden en er alzoo geene negotiorum gestio plaats heeft. Men verneemt, dat de lieer mr. W. J. C. van Hasselt, benoemd tot raadsheer in het provinciaal geregtshof van Noordholland en als zoodanig ophoudende lid der tweede kamer te zijn, verklaard zoude hebben, zich niet weder voor die laatste betrekking verkiesbaar te stellen. Men wil weten, dat de veranderingen, welkeer ten op- zigte van de opleiding der zee-officieren zullen plaats heb ben, daarin bestaan, dat de jonge lieden van 14- tot 16- jarigen leeftijd de zee zullen bevaren en verschillende havens zullen aandoenen verder dat de oefeningen op zee zoowel theoretisch als practisch zullen aanvangen en voortgezeten later aan land voltooid worden. Het spreekt wel van zelf, dat een en ander nog op nadere regeling wacht. Z. K. II. prins Hendrik is voornamelijk degene, die deze veranderingen noodzakelijk acht. Het verzoek, door den grooten kerkeraad der Neder- landsch-Israëlitische hoofd-synagoge te Amsterdam om ver lenging van den termijn van twee maandengesteld tot de indiening der bedenkingen op het ontworpen reglement voor het Israëlitisch kerkgenootschaptot op vier maandenis door zijne excellentie den minister van justitievoorloopig belast met het bestuur van het departement voor de zaken der Hervormde eeredienst enz.niet ingewilligd. Z. M, heeft naar Amsterdam doen verzenden twee marmeren borstbeelden van Rembrandt enRubbens, vervaar digd door den heer Royerom te dienen tot opluistering van het op handen zijnde Rembrands-feest. Te 's Hage zijningevolge daartoe gedane uitnoodi- ging van zijne exc. den minister van koloniëndoor den bur gemeester lijsten ter inschrijving voor de oprigting van een gedenkteeken voor den generaal-majoor V. A. Michiels, die in 1849 op Balie gesneuveld is, ter secretarie der gemeente, in de voornaamste sociëteiten en in het Zuidhollandsche koffij- huis nedergelegd. De zaak van Mollinger, veroordeeld tot 5 jaren ge vangenisstraf wegens poging tot opligtingzal den 31 maart voor den Hoogen Raad worden behandeld. In de Zuider- en Goudzee (eigenlijk de Gouwe) is ten verleden jare niet minder gevangen dan zeven-en-zestig mil- lioen stuks ansjovis en negentien millioen haringen, die, allen te Monnikendam aangebragt en voor een goed gedeel te ten afslag verkochteene som geld s in omloop stelden van niet minder dan f 237,000. Kerknieuws. Te Grijpskerke (klassis Middelburg) is tot herder en leeraar beroepen de wel-eerw. heer F. A. van Loenen, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Gel derland. S T 4T JE ar - Ér JE A JE Mt AL -A Ij. tweede kamer. Zitting van 22 maart. In deze zitting is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet, strekkende tot ver hooging van hoofdstuk VI der Staats-begrooting voor 1851. Verzending naar de afdeelingen. Is ingekomen eene missive van den minister van financien, waarbij overgelegd wordt de rekening van het fondsvoort spruitende uit den koopprijs der domeinen over den jare 1850. In handen gesteld eener commissie, die zamengesteld wordt uit de heeren van Dam, LotsyGouverneur, de Limpens en Taets van Amerongen. De voorzitter deelt mede, dat door de afdeelingen tot rap porteurs gekozen zijn 1. voor het ontwerp tot goedkeuring eener overeenkomst met Groot-Brittanje, tot regeling der scheepvaart met de Jonische eilandende heeren Luy- ben Dullert, Godefroi, Slicher en Heemskerk; en 2. voor 22 naturalisatie-wetten de heeren ReindersAnemaetvan Heinden Reinestein, Slicher en Gouverneur. Er zijn verscheidene verzoekschriften ingekomen. Bij een derzelve wordt aangedrongen tot het voordragen eener wet nopens den waterstaat. Andere houden bedenkingen in tegen het ontwerp van wet nopens het armbestuur. Twee reques- teneen uit Muiden en het andere uit Dordrechtbevatten bedenkingen tegen de wijzigingen, die laatstelijk in het ont werp nopens den accijns op het zout gebragt zijn. Deze adressen worden in handen der commissie gestelddiebij monde van den heer Baud, verslag doet op een adres van den heer II. Seydlitzte Maastricht en Venlodie bezwaren voordraagt tegen het traktaat met het tolverbond en de wet op het zout. Dat adres zal ter griffie worden nedergelegd. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wet tot verbetering van den accijns op het zout. Dc heer Jongstra doet eene motie van orde tot verdaging dier beraadslagingen tot na de vacantie van Paschen. Over deze motie van orde ontstaat eene langdurige woordenwisse ling. Zij heeft ten gevolge, dat do heer Poortman een ander voorstel doet, strekkende, om de beraadslagingen uit te stel len tot heden over acht dagen. In den loop der deliberatien over deze beide motien heeft de heer Bachiene zijn voor nemen te kennen gegevenom een voorstel aan te bieden tot het houden van eene enquête, van wege de kamer, over al de gewigtige punten die bij de behandeling dezer wet in aanmerking zijn gekomen vooral met het oog op de belan gen der schatkist en van de nijverheid. Ten slotte is 1., de motie van den heer Jongstra verworpen met eene meerder heid van 28 tegen 27 stemmenen 2. is de motie van den heer Poortman aangenomen met 53 tegen 2 stemmen zoo dat de beraadslagingen over het ontwerp der zout wet acht dagen zijn uitgesteld. De vergadering is tot den anderen dag gescheiden. Daarna is bepaald, dat den volgenden morgen achtereen volgens zouden plaats hebben de discussien over het voorstel van den heer Sloet tot Oldhuis, betrekkelijk de behandeling van het wets-ontwerp omtrent de regterlijke organisatieover het wets-ontwerp tot regeling der afkondiging van maatregelen van algemeen bestuur en over het wets-ontwerp omtrent het gebruik van het koloniaal batig slot over 1849. Engeland. Londen 20 maart. Voor de nagebleven betrekkingen van hen, die met het stoomschip Amazon zijn omgekomen en in behoeftige omstandigheden verkeeren, is eene som van 12,500 p. st. bijeengebragt en aan den mayor van Southampton ter hand gesteld. In een der dokken neemt thans het schip Countess of Scafield eene aanzienlijke hoeveelheid vuurwapen aan boord bestemd naar Amoy, om vervolgens aan Chinesche insurgen- ten en opiumsluikers te worden verkocht. Eenige dagen geleden werd eene pachtersdochter in de omstreken van Inverness in het open veldbijna een uur van hare woning verwijderd, en waar zich noch wijkplaats noch mcnschelijke bescherming aanbood, door een woeden den stier aangevallen en vervolgd, wiens slagtoffer zij onge twijfeld geworden zou zijnindien zij niet op den gelukki gen inval gekomen ware zich onder de bescherming van een anderenzachtaardigcn stier te stellendie haar den geliee- len weg over vergezelde en den aanvaller van haar afhield. De onderteekeningen in de Carlton Clubtot bestrij ding van de kosten voor verkiezingen, ten gunste van pro tectie bedragen bijna zeventien tonnen gouds. De League heeft er zeven bijeengebragt. Van New-York loopen de brieven tot G maart, en be helzen hoofdzakelijk de verkiezing van den heer Webster (door eene vergadering in genoemde stad gehouden) tot het presi dentschap van de Vereenigde Staten. De aangevoerde specie bedraagt 60,000 dollars. In de aanspraak van den president van Venezuela wordt gezegd, dat de Staat in een gunstigen toestand ver keert dat de binnenlandsche renteschuld betaald is gewor den, en dat die der buitenlandsche op weg van betaling is. Het slot is financiële zedekunde. Buitschland. Weenen 19 maart. Nadat van tijd tot tijd verschillende nommers der Neue Preuss. Zeitung in be slag waren genomen is het blad thans voor de gansche Oos- tenrijksche monarchie verboden. De Russische grootvorsten blijven nog acht dagen hier. Het is thans definitief besloten dat er een nieuwe beurs te Weenen zal worden gebouwd; omtrent de verschillende plannen is echter nog niets beslist. Van verschillende punten aan de kusten der Adriatische zee komen treurige berigten van de verwoestingendoor de aanhoudende stormen der laatste dagen aangerigtin Venetie en Triest verkeert men nog altijd in het onzekere over het lot der stoomboot Marianne. De stad Chioggia vermist 20 van daar uitgezeilde visscherbooten en ongeveer 100 personen. Den 12 dezer verging bij Murazzinabij Vénetie, een drie master koopvaardijschip. Tusschen Pesaro en Ancona zijn vele lijken aan het strand gespoelden bij Sinagaglia veel scheepstouwwerktakels enz. Nabij de haven verkeert een slecht uitgerustnaar men zegt Grieksch vaartuigin redde- loozen toestand. Met het bloote oog kan men het scheepsvolk onderscheidenzij seinen om hulpmaar niemand kan die verleenen. Ook de Russische boot Wladimir, aan boord waarvan grootvorst Konstantijn zich bevindt, is genoodzaakt geworden in de haven van Pola te loopen. Berlijn 21 maart. Volgens het algemeen gevoelen zal het tegenwoordige kabinet niet lang meer aan het bewind blij ven en deze meening is daarop gegronddat de toestand van het ministerie immer ongunstiger wordt. Dit is minder te wijten aan het gemis eener meerderheid in de kamers, want die is hetzelve in de meeste gevallen getrouw gebleven maar veeleer omdat het in beginsel in de gewigtigste vraag stukken met den koning niet overeenstemt. De koning en de prins van Pruissen moeten afkeerig zijn van de tegewoor- dig gevolgd wordende regeringstelselsen niet geheel onge grond schijnt het geruchtdat er een ministerie Campkausen zal optreden Gisteren is het budget van oorlog in de tweede kamer behandeld, en na eene vrij hevige discussie zijn met groote meerderheid alle regeringsvoorstellen aangenomen. De sedert 1850 afgebrokene betrekkingen tusschen het Wurtemberger hof en het onze zijn weder hersteld. De commissie voor de financien uit de eerste kamer heeft de aanneming aangeraden van het met Nederland ge sloten handelsverdrag. Ditzelfde voorstel heeft zij ook ge daan met betrekking tot de wets-voordragt strekkende tot ver mindering der Rijntollen. Keulen 19 maart. De Russische grootvorst Konstantijn is, aan boord van een Russisch oorlogs-fregat, van Brin- disi te Pola aangekomen en aldaar ontscheeptom de oudheden, welke aldaar gevonden worden, te bezigtigen. De graaf van Chambord (de Fransche pretendent) heeft zich, met de gravin, van Frohsdorf naar Venetie begevenmaar zal slechts korten tijd aldaar vertoeven. Hij wordt vergezeld door de heeren de Levis en de Mont- bel en hunne echtgenooten. Afgevaardigden van Keulen, Koblentz cn Mainz zullen te St. Goar bijeenkomen, om te beraadslagen over de mid delen om den tegenstand der militaire genie tegen de voort zetting van de ijzerbaan van Bonn, langs den linker Rijn oever tot Mainz, te overwinnen. Franhfort 20 maart. De toestrooming van landverhuizers naar Mainz neemt steeds toe. Gisteren kwamen er niet minder dan 2200 aan. Spanje. Volgens schrijven uit Madrid, van den 15 dezer, zou het thans blijken, dat de koningsmoorder Merino inder daad medepligtigen moet gehad hebben. Er zouden daarom trent belangrijke bewijsstukken ontdekt zijn. De koningin moeder was in allerijl met haren gemaal naar Aranjuez ver trokken, hetgeen nog al opzien had gebaard. De verschillende besturen houden zich onledig met het herzien der kieslijsten; men leidt daaruit af, dat de re^erino- voornemens zou zijn de Cortes te ontbinden en al°*emeene ver kiezingen te doen plaats hebben; echter zou dit niet voor julij of augustus geschieden. Frankrijk Parijs 21 maart. Heden behelst de Mo- niteur een besluit van den presidentbetreffende het zeewe zen, en voorschriften omtrent de rollen van het scheepsvolk Verder is daarin opgenomen eene circulaire van den mi nister de Persigny aan de prefectenwaarin de aandacht dier ambtenaren wordt gevestigd op de lijsten der voorname kooplieden en handelaren, die de nieuwe consuls zullen kie zen, welke lijsten aan de goedkeuring des ministers moeten worden onderworpen. De minister gelastdat die lijsten ten spoedigste zullen worden opgemaakt, en dat daarop geene andere namen zullen voorkomen, dan van personen, die. gun-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1