MIDDELBURGSCHE COURANT. 1852. Dingstlag 23 Maart. AANBESTEDING. JScetuircii en Cl bm hu sHraticu. 188 Kisten JAVA COCHENILLE we i.M i nruitv in. iSimtetiIaubdcïtc QTijbhtgcii. s t a.te ar - g je ar e a. a z. 35ititettlAttb0c{t£ STijbhtgcn. De Gedeputeerde Staten van Zeeland Brengen ter kennis der belanghebbenden dat op Dings- dag den 6 April 1852, des voormiddags ten 10 ure, door een hunner Ledendaartoe door hen gecommitteerdin bij zijn van den Hoofd-Ingenieur in liet 11de District van den Waterstaat, in een der Lokalen van het Gouvernement te Middelburgonder nadere goedkeuringzal worden aan besteed: Bet 1 i'iS HOI It f.'V der Vergadergaal van de Provinciale Staten van Zeeland te Middelburg met inbegrip der vereischte Materialen Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek en de voorwaarden op welke de bovenge melde Aanbesteding zal plaats hebben, liggen ter lezing op de Provinciale Griffie van Zeelandin het Bureau van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat, en bij den Opzigter der Gebouwen L. Janse Bz.te Middelburgterwijl op Donderdag en Vrijdag, den 1 en 2 April 1852, telkens des voormiddags ten 11 ure, de noodige aanwijzing op het Lo kaal zal geschiedenen intusschen en ook later nadere in lichtingen kunnen bekomen worden bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat en bij den Opzigter der Gebouwen voornoemd. Middelburg, den 22 Maart 1852. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN VREDENBURCII. Ter ordonnantie van dezelve S. VAN DER SWALME. S IJ TS-1O V V. it i.i. Achtervolgens Art 3 van het Koninklijk Besluit van den 6 Januarij 1831, no 68 (Staatsblad no. 2), heeft Zijne Exc. de Heer Minister van Financien, bij resolutie van den 18den Maart jongstleden bepaald de prijzenhet opgeld daaronder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Dobitanten der Staats-Loterij de Loten en Gedeelten van dienvoor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 216de Loterij zullen mogen uitgevente weten bij verkoop: Geheele Loten 75,00 Tiende Loten 7,50 Halve - 37,50 Twintigste - 3,75 Vijfde - 15,00 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd Artikel van dat Besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelenen dezelve gedurig ter inzage van het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 22 Maart 1852. De StaatsraadCommissaris des Konings in Zeeland. Bij delegatie van denzelven De Burgemeester van Middelburg PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. BKSIKKSTKKi.ï». De Burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Woensdag den 24 Maart 1852, des namiddags ten dén ureeene openbare zitting van den G emeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 22 Maart 1852. De Burgemeester voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Provinciale Commissie van Onderwijs in Zee land zal hare gewone Voorjaars-Vergadering houden binnen Middelburgin de Abdij, op Donderdag, den 15. April 1852, des voormiddags te elf uren; zullende op Vrijdag, den 16. dier maand, des morgens te half-negen uren, worden overgegaan tot het examineren van zoodanige Aspiranten naar eenigen rang als Onderwijzerwelkemet overlegging van eene authentieke Aetc hunner geboorteen van één of meer voldoende Getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk ge dragzich, ten minste acht dagen te voren, bij den School opziener van hun District zullen hebben aangemeld. Middelburg, den 22. Maart 1852. ADR. P. VAN DEINSESecretaris. Wederlandsche Mandel-Maatschappij. De Directie maakt bekend, dat de Voorjaars liidigo- en Cochenille-Veilingen der Maatschappij van 1852 zullen worden gehouden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te Rotterdamop Donderdag 29 April 1852 U40S Kwart -^'sten J 4 Hmeo, liggende alaar. Te Amsterdamop Maandag 3 Mei 1852 «48 Kwart J Kisten JAVA IABIGO liggende aldaar. 185 Kisten JAVA COCHESIW'®! met voorbehouddo hoeveelheid Indigo ter laatstgcmelde plaatse nog te vermeerderen met 385 kwart Kisten, onge veer 295 Pikolswanneer het Schip waarmede deze aan voer verwacht wordttijdig genoeg binnenkomt. De Directie geeft voorts de verzekeringdat zijvéér hare gewone Najaars-Veilingen van 1852 geene andere Indigo en Cochenilledan de bovengemelde partijenaan de markt zal brengen. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden geven. Amsterdam, 18 Maart 1852. DE MONCHY, President. DE CLERCQ, Secretaris. De Honoraire Heden en Begunstigers der Tee- ken-Akademie worden uitgenoodigd tot de bezigtiging eener SCHHDEBIJ waartoe de gelegenheid bestaat in het Gebouw der Akademie van heden tot Zaturdag den 3 April 1852. Diakenen der Aederduitsche Hervormde Ge meente maken dankbare melding, in do Collecte op giste ren, bij de voormiddag Godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk, te hebben gevonden een verzegeld pakje, inhoudende twee Russische Coupons, no. 90923 en 93889, vervallen 1 Januarij 1852, ieder groot 50, met het binnenschrift Kerkcollecte S. Deze gift is alzoo tot stijving der Coll. aangewend. Voorts berigten zij, op gisteren nog gecollecteerd te hebben bij de Godsdienstoefening in de Koorkerk, een verzegeld pak je, met het opschrift: Foor den Armen Man van X, en een dito bij de Avondgodsdienstoefening, met het opschrift: van A. W. bij Ds. Taatsvoor het ongelukkig Gezin; welke beide giften zij hebben doen bezorgen bij Ds. Taats. Middelburg 22 Maart 1852. Diakenen voornoemd H. GIDEONSE, Prajses. J. A. DE WAAL, Scriba. niDBELBIJRG, 83 Haart. Door de Nederlandsche Plandelmaatschappij zijn bevracht 22 schepen, waaronder voor Middelburg, Walcheren, kapi tein S. Ouwehand. Z. M. heeft pensioen verleend aan K. A. Sanderse weduwe van P. Meertenis, in leven commies der 2de klasse bij 's rijks belastingen te Middelburg, en aan P. van Merken- steyn, weduwe van M. Stammen, in leven commies der 3de klasse bij 's rijks belastingen te Bruinisse.. Verleden vrijdag is er brand ontstaan op eene hofstede onder de gemeente Nisse, in Zuidbeveland, bewoond bij den landman Nieuwenliuyse. De schuur is geheel afgebranddoch het huis en wagenhuis zijn bewaard geblevenook het grootste gedeelte van het vee is gered. De bewoner zelf heeft eenige brandwonden bekomen. De schuur was tegen brandschade verzekerd. Den 19 dezer had te Zierikzee de gewone paarden- of half-vastemarkt plaats. Door de leden der sociëteit Tot Nut en Genoegen waren 38 paarden aangebragt. Van wege deze so ciëteit zijn aan verscheidene landbouwers prijzenpremiën en getuigschriften toegekend voor de schoonst gekeurde paarden. Z. M. heeft bij besluit van 17 dezer goedgevonden te benoemen: bij het 1ste regement infanterie tot 2den luitenant- kwartiermeestor den sergeant titulair C. J. Rietbergen, van het 5de regement van het wapenthans gedetacheerd bij het instructie-bataillonbij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, tot apotheker van de 2de klasse de apotheker van de 3de klasse P. F. Ras van dat personeel- In afwachting eener nadere bepaling der dienst-aange- legenhedenwerkkring, traktements-regeling enz. zijn, naar men verneemtde heeren commissarissen des koningsin de onderscheidene provinciën aangeschreven om bij voorraad reeds nu hunne gedachten te laten gaan over de personen die voor de betrekking van inspecteur der jagt en visscherij zouden kunnen in aanmerking komen. Men verneemt verder dat de provinciale Staten in hunne eerstvolgende zomerzitting zullen moeten overgaan tot de vaststelling van een reglement op de uitoefening van de jagt en visscherij. De onderscheidene arrondissements-ijkers der maten en gewigten zijn dezer dagen uitgenoodigd om, bij hunne aan staande herijkings-rondreiseene naauwkeurige verificatie te bewerkstelligen naar de juistheid der militie-matenin de militie-kantons aanwezigen bij bevinding van onnaauwkeu- righeid, te trachten zoo mogelijk de herstelling persoonlijk te surveilleren. Jl. donderdag heeft de commissie voor het zeewezen, onder voorzitting van Z. K. II. prins Hendrik, hare werk zaamheden hervat. Men verneemt, dat de commissie tot oprigting van het standbeeld voor Rembrandt binnen kort het feest-programma zal bekend maken. Dezer dagen is hier te lande uit Indie aangekomen de kapt.-ter-zee Huysgewezen tijdelijk kommandant van Zr. Ms. zeemagt in Nederlandscli-Indiö. Nadat die verdienstelijke officier reeds na het overlijden van den viee-admiraal Ma- cliielsen, in 184950, met het opperbevel der marine aldaar belast geweest was heeft hij zich ditna den dood van den vice-admiraal van den Bosch, weder zien toevertrouwen, en zich gedurende bijkans een jaar met onderscheiding van die taak gekweten. Naar men verneemt zal de heer A. Ypcy zich niet we derom verkiesbaar stellen, maar als lid der tweede kamer aftreden. K. M. de koningin-weduwevergezeld van Z. K. II. prins Hendrik, heeft haar jaarlijksch bezoek op den 17 maart (den sterfdag van Z. M. Willem n) in den vorstelijkcn graf kelder, in de nieuwe kerk te Delft, gebragt; na eenige oogenblikken in denzelven vertoefd te hebben, zijn de vorste lijke personen naar 's Gravenhage teruggekeerd. Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken heeft zich naar Dresdcn begeven. Zijne reis heeft met de staat kunde niets gemeens en alleen een familie-bezoek ten doel. Men meldt dat Z. M. de koning van Wurtemberg onzen landgenoot, den hoogleeraar C. L. Blume teLeyden, tot ridder heeft benoemd der orde van de Wurtembergsche kroon, aan welke benoeming de persoonlijke verheffing in den adelstand verbonden isen zulks tot erkentenis van zij ne wetenschappelijke verdiensten. Laatstleden vrijdag zijn van Arnhem naar Harderwijk vertrokken ruim 20 mineurs van het garnizoen, om van daar naar Oost-Indië te vertrekken en aldaar bij onze troepen te worden ingelijfd. Wij kunnen met zekerheid meldenzegt de Amersfoort- sche Courant, dat er, ten gevolge der bemoeijingen van de kamer van koophandel en fabrieken te Amersfoort, concessie is aangevraagd tot het daarstellen van eenen ijzeren spoorweg van Utrecht, over Amersfoort, Nijkerk, Harderwijk en Hattem op Zwolleen dat dit verzoek is ondersteund door de te Amersfoort en te Zwolle gevestigde kamers van koophandel en fabrieken. Volgens bij het departement van marine ingekomen be rigten is het fregat Prins Frederik der Nederlanden, op den 9 januarij jl. te Montevideo aangekomen en zou den 14 of 15 dier maand de reize naar Valparaïso vervolgen. De schoonerbrik de Lansier, bestemd naar Oost-Indie, is op den 22 januarij jl. aan de Kaap de Goede Hoop in de Tafelbaai gearriveerdde rei» zou tegen den 1 februarij worden voortgezet. De brik de Zwaluw, uit Oost-Indië naar Nederland bestemd, is almede op den 22 januarij jl. aan de Kaap de Goede Hoop in de Simonsbaai binnengeloopen. Het stoomschip Gedeh, op reis naar Cura^ao, is den 19 februarij jl. te Santa-Cruz op Teneriffe aangekomen en zou den 22 daaraanvolgende zijne reis vervolgen. Het transportschip Prins Willem Frederik Hendrik, hetwelk den 16 december 11. te Rio-Janeiro was aangeko men, is op den 28 daaraanvolgende van daar naar Oost-Indië vertrokken. Aan boord van deze bodems bevond zich alles wel. tweede kamer. Zitting van 18 maart. Is verslag uitgebragt omtrent het wets-ontwerp tot ver- hooging van hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1852 (rijks-politie). Het wets-ontwerp tot wijziging en aanvulling der wet op hot zegelregtvan 3 october 1843, is met 47 tegen 7 stem men aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Jong stra, Poortman, van Hall, van der Linden, de Moraaz Godefroi en Gouverneur. De vergadering heeft bepaald, dat heden (den 22) zal worden overgegaan tot de behandeling van het wets-ontwerp betreffende den accijns op het zout. Zitting van 19 maart. Is beraadslaagd over het ontwerp van wetstrekkende tot wijziging en aanvulling der bestaande wetten op het regt van patent. Een amendement van den heer de Pooter, om ook de advocaten aan het regt van patent te onderwerpen is ver worpen met 27 tegen 26 stemmen. De voordragt is in haar geheel aangenomen, met 45 tegen 11 stemmen. Daarna i3 de beraadslaging geopend over het ontwerp van wet nopens het gedistilleerd. Vervolgens is, op voorstel van den heer Sloet, eenigzins gewijzigd door den heer Godefroibeslotenom op den dav der aanstaande beraadslaging over het ontwerp op de afkon diging van algemeene maatregelen van bestuurte beslissen wanneer over de aanhangige wet op de regterlijke organisatie zal worden beraadslaagd. De heer Sloet achtte het wensche- lijkdat dit dadelijk na het reces van Paschen zou plaats hebben. Uit het verslag van de commissie van rapporteursbe staande uit de heeren Hoffman Storm van 's Gravezande van der LindenHugenholtz en van Nispenbelast met het onderzoek van de wet op het zout, blijkt, dat ofschoon de regering daarin onderscheidene wijzigingen heeft gemaakten heeft afgezien van het denkbeeld om de gradeerwerken te ver bieden en dat van Katwijk op te ruimen de meerderheid der commissie heeft vermeenddat nog vele der tegen het ontwerp ingebragte bezwaren niet voldoende zijn opgelost, en zij derhalve geene vrijheid heeft gevonden om de goedkeuring van het ont werp aan te raden. Engeland. Londen 18 maart. De zittingen der par- lementshuizen hebben gisteren niets van algemeen belang op geleverd men handelde over de verbetering van het onder wijs in Ierland. Men spreekt van een herstel van het ministerie Russell waarin alsdan eene plaats zoude worden verleend aan den heer Graham, die een dergenen is, welke zich het meest beijveren om het kabinet Derby te doen vallen. Lord Naas wiens herkiezing te Kildare is mislukt, zal thans in eene plaats van noordelijk Engeland beproeven of het hem gelukken moge weder tot lid van het parlement te worden benoemd. Bij Lloyds is het verschrikkelijke berigt ontvangen van het vermoorden der bemanning van twee Engelsche schepen de Victory van Londen en de Herald van Leith, in de Indi sche wateren, door Maleijers en Coelies, welke zich aan boord bevonden, waarna zij de schepen uitplunderden en aan hun lot overlieteneenige der schuldigen zijn later ontdekt en in hechtenis genomen. Duitsclilaml, Weenen 16 maart. Aan de bewoners van Kroatië en Slavonie isop voorstel van den banus Jel- lachichvoor het jaar 1852 de helft van de belasting op de inkomsten kwijtgescholden. Sedert de terugkomst van den keizer uit Triestspreekt men op nieuw van do scheiding der ministerien van financien en koophandel. Men ziet eerlang het desbetreffende besluit te gemoeten gelooftdat de baron van Gehringer of graaf Salm tot minister van koophandel zal benoemd worden. Onder het voorzitterschap van den minister-president

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1