MIDDELBURGSCHE C 0II R AIV T. 1852. Donderdag 18 Maart. CONCERT, ÜScsrtuiriett cti 3bmuu0tvaticiU i3ittucnlAttb$cftc Jsaitculattbechc &ijbingctt. K A ÏTi i I-: n ti i z f ti Leden Kamer van Koophandel. De llurj^e meest er en Wetlioutlers van middelburg j Gezien de Koninklijke Besluiten van den 9 November 1851 (Staatsblad no. 142) en den 18 Februarij jl.no. 67, Maken bekend 1. Dat de Vergadering van Kiesgeregtigde Ingezetenen, tot het benoemen van twaalf Leden eener alhier nieuw op te rigten Kamer van Koophandelzal plaats hebben op Maandag den 19 April; 2. Dat de lijst der Kiesgeregtigden ter inzage ligt op de Griffie dezer Gemeenteop het Raadhuisterwijl de Inge zetenen indien zij tegen die lijst bezwaren mogten hebben die kunnen inleveren van den 18 tot den 26 Maart; 3. Datom Kiezer van Leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te zijnmen moet zijn a. Nederlander, meerderjarig, Ingezeten der Gemeente en in het volle genot der Burgerlijke en Burgerscliaps-regten b. Ter zake van eenig bedrijf van Handel of Fabrijkwezen in het Patentregt zijn aangeslagen voor of boven de som van f 12 in hoofdsom 4. Dat van het Kiesregt uitgesloten zijn, zij, die geregte- lijken afstand van hunne Goederen aan hunne Schuldeischers gedaan en deze niet ten volle betaald hebben 5. Datom tot Lid eener Kamer benoembaar te zijn, wordt vereischt dat men den ouderdom van 30 jaren hebbe bereikt wone ter plaatse waar de Kamer gevestigd isen aldaar ge durende ten minste vijf jaren Bestuurder eener onderneming van Handel of van Fabrijkwezenof in eenige met die takken van nijverheid in verband staande betrekkingzij geweest. Middelburg 15 Maart 1852. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSIIEER. Xtienstneming voor de Koloniën. De Burgemeester en WetHouders van middelburgs Ontvangen hebbende eene circulaire van den Heer Staats raad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, van den 11 dezer maand, A n. 1465 l.afd. (Provinciaal Blad no. 36), betrekkelijk de Dienstneming voor de Overzeesche Bezittingen van den Staat, Maken bekend Dat, tot meerdere aanmoediging van de werving van Ne derlanders voor de bovengemelde Diensthet Handgeldhet welk onder 5° der voorschriften, welke bij het aannemen van Personen voor de Koloniale Dienst moeten worden in acht genomen voorloopig op f 20 was gesteld thans weder tot het vroeger bedrag van f 40 is teruggebragten van welke som aan de belanghebbenden al dadelijk, vóór hunne opzen ding naar het Koloniaal Werfdepotf 12 zal kunnen worden uitbetaald. Middelburg, 15 Maart 1852. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSHEER. VEEMARKT TE A AROESTBURCr Op Woensdag den 7 April 1852, beginnende des morgens zeven ure. muxij kg es el.ft-hap uit Kunstliefde. op heden Donderdag den 18 Maart 1852ten 7 ure. Namens het Bestuur, D. J. VAN DER HORST SERLÉ Jr., Secretaris. IliJAOIB/t. Utllii. Middelburg, 15 Maart 1852. De Tereeolging tot Het bezoeken der Armen maakt bij deze dankbare melding van de volgende op den 9 dezer ontvangen giftenalsvan N. N. een Muntbiljetno. 42168 groot 100, en van B., bij den Heer J. J. de Kanter ontvangen, een Muntbiljet, no. 119278, ad/10. De Directie der Vereeniging voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorz. N. VERHULST Wz.Penningmeester. Diakenen der Aederduïtsclie Hervormde Oe- meente berigten gevonden te hebben in de Collecte der Avond-Godsdienstoefening op den 14 dezer, een verzegeld pakje, met het opschrift: N. N. Voor den ongelukkig en Man te bezorgen bij Ds. Taatsen in die op gisteren een dito, met het opschrift: Voor den armen Man; welke beide zy hebben doen bezorgen bij Ds. Taats. Middelburg 17 Maart 1852. Diakenen voornoemd H. GIDEONSEPraeses. J. A. DE WAALScriba. De Commissie ter voorziening in den kuiten- gewonen nood der Armen te IVestkapelle brengt bij deze haren hartelijken dank aan den gever of geefster van een Muntbiljet, no. 288,878, groot 10, onder deletters B. B.in de Collecte der Koorkerk van den 9 dezer gevonden en door tusschenkomst van den Heer S. Roelse haar ter hand gesteld. De Commissie voornoemd, S. W. GABRIELSE, Voorzitter. P. HUIBREGTSE. J. VAN SIGHEMSecretaris. IHIDDELBl'»», IJ Haart. Verleden maandag heeft te dezer stede een zeer droevig ongeval plaats gehad. Een timmermans-gezeleen zeer op passend jongelinghad het ongelukterwijl hij bezig was op een der kaden aan een huis een uithangbord te bevesti gen, met de ladder, waarop hij tot het verrigten dezer werk zaamheden stond, achterover op de straat te storten, met dat gevolg dat hij thans in een' zeer bedenkelijken toestand ver keert en men op het behoud van zijn leven weinig hoop voedt. Ten gevolge der bij de commissie van rapporteurs ge maakte bedenkingen, heeft de minister van financien opnieuw eenige wijzigingen gebragt in de wets-voordragt tot wijziging van het patentregtmet name daaruit weggelaten de voorge stelde bepalingdat ook de advokaten aan een patentregt zouden worden onderworpen. De afdeelingen van de tweede kamer der Staten-Gene- raal hebben zich eergisteren bezig gehouden met het onder zoek van het ontwerp van wet, tot goedkeuring van het traktaat met het Duitsche tolverbond gesloten. Gisteren zou de beraadslaging aanvangen over het wets ontwerp tot uitgifte van muntbiljetten. Volgens art. 10, no. 3, der wet op het notaris-ambt van 9 julij 1842 (Staatsblad no. 20) wordt het aldaar be doeld bewijs van goed gedrag afgegeven door het hoofd van het gemeente-bestuur. Deze bewijzen van goed gedrag be- hoorenvolgens de hieromtrent door het departement van financien gegevene uitlegging, tot de administrativo akten, welke, ingevolge art. 20 der wet van 22 frimaire, jaar VII, binnen den termijn van 20 dagen aan de formaliteit der re gistratie moeten onderworpen worden en waarop het bij art. 68, 1 no. 17 dier wet bepaald regt van 80 centen ver schuldigd is. De gemeente-besturen zijn verzocht om bij afgifte van zoodanige bewijzen van goed gedrag, den betrok ken kandidaat-notaris opmerkzaam te maken op de bestaande verpligting tot het doen registreren dezer stukkenalsmede op den termijn binnen welken die formaliteit moet worden verrigt. Het den 15 dezer te Vlissingen gegeven concert, door het hoorn-muziek van het 5 de regementten voordeele der algemeene armen dier stad heeftna aftrek der onvermij delijke onkosten, de som van ƒ61,19 opgebragt; welke som aan den heer burgemeester is ter hand gesteld. Door den gemeenteraad van Hontenisse is beslotenbij het gewestelijk bestuur da.noodigo autorisatie te vragen, tot oprigting eener wekelijksche vlas- boter- en zuivelmarkt op het dorp Kloosterzande. De kinderziekte, die in een tijdsverloop van ruim een jaar zich in alle gemeenten van het kanton Hulst min of meer vertoond heeft, zwaait hare geesels tegenwoordig in de gemeente Stoppeldijk op eene verschrikkelijke wijze. In een tijdsverloop van weinige dagen telde men aan die ziekte ze ven lijken, terwijl het getal lijders, op eene bevolking van 15 a 1600 zielen, ruim vijftig bedraagt. Men deelt ons uit Briclle van den 15 dezer het vol gende mede Door regenten en regentessen van het weeshuis uitge- noodigdis door de Hervormde gemeentebij hare eerste godsdienstoefening van gisterenplegtstatig en dankbaar ge dachtenis gevierd van het 300jarig bestaan van het gesticht, hetwelk, na zulk een langdurig tijdsverloop nog in vollen bloei en van den rijksten zegen is voor de ongelukkige kinderendie daarin zoo liefderijk en zorgvuldig worden verpleegd. Het gesticht is deszelfs oorsprong verschuldigd aan den beroemdsten inboorling van deze stadden waar- digen Engel Willemsz de Merlemeer bekend onder den naam van Angelus Merula die op den 15 maart 1552 zijne aanzienlijke en ruime woning tot dat doel bestemde en te gelijk eenige belendende kleinere gebouwen tot huis vesting voor armen overgaf. Heden, zijnde de eigenlijke ge denkdag der stichtingwaren de gebouwen op eene smaak volle wijze met vlaggen en guirlandes versierdin hot bij zijn van regenten en regentessen zijn de weezen op eene feestelijke wijze onthaaldonder gepaste vreugdebedrijven en toespraken, waarbij ook het dankbaar aandenken is verle vendigd aan den vromen stichterdie door dit werk zijner barmhartigheid evenzeer den roem zijns naams heeft ver eeuwigd als hij de zaak der waarheid heeft gediend door zijnen edelen strijd en zijnen merkwaardigen dood." Te Delfsliaven heeft eene geit, na zaturdag een wel geschapen jong geworpen te hebben, dat echter den volgen den dag is overleden maandag een tweede jong ter wereld gebragt, dat acht pooten en twee staarten had, doch slechts eenen°kophet heeft nog een half uur geleefd. Uit Luxemburg schrijft men dat Z. K. H. prins Fre- derik van Pruissen in het militair gouvernement van ge noemde vesting vervangen wordt door den generaal-majoor von Wedel. Engeland. Londen 13 maart. In de parlcmentshuizen is gisteren avond eigenlijk niets belangrijks of beslissends verhandeld. Nadat de voornaamste leden verklaard hadden hunne voorgenomen interpellatien tot maandag uit te stellen, hield men zich met onderwerpen van plaatselijk belang be zig. De ministeriële vraagstukken bleven dus onaangeroerd, om aanstaanden maandag met kracht geopperd te worden. Het Pruissisehe gouvernement heeft een agent van policie herwaarts gezonden, om het oog te houden op de Duitsche uitgewekenen, en nopens hunne gedragingen be rigten in te zenden naar Berlijn. Men zie over dezen edelen man de keurige biographie, ten vo- rigen jare uitgegeven door den hoogleeraar W. Moll, en getiteld: Ani/elus Merula de Hervormer en Martelaasdes geloufsenz. Men meldt, dat de nieuwe admiraliteit op eene ver meerdering der zeemagt bedacht is, en wel met 3000 man. Deze vermeerdering is alleen bestemd voor de dienst in het kanaal. De Morning Heralt verzekert, dat de begrooting van het departement van oorlog, door den tegenwoordigen secre taris van staat van oorlog, den majoor Beresford, zoo als dezelve door zijn voorganger ontworpen was, bij het parle ment zal worden ingediend. Men schrijft uit Dublin, dat lord Naas, eerste secreta ris voor Ierlandverpligt is geweest voor de candidatuur als parlementslid te Kildarete bedankenuit hoofde van den gróoten tegenstand dien hij aldaar ondervond. De Morning Adverti.ser meldt, dat zekere sir Gervase Clifton, een edelman uit Yorkshire, het geluk heeft gehad zeven echtgenooten te hebben. In eenige zijner nagelatene biographische aanteekeningen noemt hij zijne drie eerste echt genooten welke vroeger ongehuwd warenachtenswaardig de drie anderenwelke weduwen warengeachten de laatste eene jeugdige dienstbode, onder zijn dak geboren, zijne wel beminde. Ieder der zes vrouwen hadalvorens den geest te geven, in het huwelijk toegestemd van de andere. Sir Ger vase Clifton is bij zijne overledene vrouwen ter aarde besteld. Duitscliland. Weenen 12 maart. Heden is de keizer van zijne reis naar Italië teruggekeerd. Elk oogenblik ziet men de aankomst van do Russische grootvorsten te gemoet. De president-minister, vorst Schwarzenberg, heeft eene galziekte. Behalve de artsen wordt niemand toegelaten. Frankfort 13 maart. Men schrijft uit Oest, dat de grond bezitters in Hongarije een zeer goed jaar hebben. Zij ma ken meer dan dit sedert langen tijd het geval wasbuiten gewoon hooge prijzen voor het graan, dat in massa uitge voerd wordt. Dit is bijzonder het geval met boekweit. De winst is des te grooter, naar mate de oogst over het alge meen overvloedig was. Ook trekken zij zeer beduidende win sten van den uitvoer van wol, die eene rijzing van meer dan 10 pet. heeft ondergaan. Door dit een en ander komt veel geld in het land en wordt in eene behoefte voorzienzeer nuttig ter bevordering van het handelsverkeer. Berlijn 13 maart. Er wordt hier nog altijd veel gesproken over eene wijziging van het ministerie; er zijn zelfs verschei dene lijstjes in omloop met de namen van hen die men ge looft dat tot nieuwe ministers zullen benoemd worden. Noch dezenoch de officiële tegenspraak verdienen echter eenig geloof; de tijd zal de waarheid moeten leeren, de het best onderrigte personen geloovendat het ministerie onveran derd zal blijven bestaan. Komt het echter werkelijk tot eene wijziging van het ministerie, dan houdt men het er voordat de minister van binnenlandsche zaken het eerst af treden zal. De financiële commissie der tweede kamer heeft hare beraadslagingen over het ontwerp van wet tot zegeling der dagbladen geëindigd, zij zal echter eerst na 14 dagen rapport uitbrengen en de discussicn niet voor paschen aanvangen. De wet zal dus bij aanneming niet danjmet 1 julij worden ingevoerd. De in de eerste kamer aangenomen veranderingen in de constitutie, nopens de beraadslaging over en de vaststelling van de Staatsbegrooting, hebben, naar men verzekertweinig kans om ter aanneming in de tweede kamer te worden aan bevolen door de commissiemet het onderzoek dier besluiten door deze kamer belast. Keulen 14 maart. In de kamer der Deensche wetgevende vergadering, welke het Volksthing wordt genoemd, is het indienen van een adres aan den koning voorgesteld, ten einde mededeeling te erlangen van den gang en den staat der onderhandelingen met Duitschland. De bewindslie den hebben dezen maatregel krachtig bestreden, als in elk geval zeer ontijdig, zoolang de bondsvergadering zich niet bepaaldelijk omtrent deze aangelegenheid had verklaard. Desniettegenstaande ismet 64 tegen 24 stemmen, besloten, om het voorstel in aanmerking te nemen en de tweede lezing van hetzelve te veroorloven. In de vesting Rendsburg wordt alles weder op den voet als voor 1848 teruggebragt, en waait de Danebrogs-vlag van de hoogste torenspits. frankrijk. Parijs 14 maart. Een allerbelangrijkst besluit wordt heden morgen in het officiële dagblad gelezen. De president der republiek magtigt daarbij den minister van financien, om over te gaan tot de terugbetaling der 5 percents fondsen a pari en tot hare conversie in 4J per- ceutswelke gedurende tien jaren niet geconverteerd zullen kunnen worden. Dit besluit wordt voorafgegaan door eene breedvoerige beschouwing nopens de vermindering van den interest der fondsen in de verschillende staten, en omtrent den financiëlen toestand in Frankrijkwaar te dezen opzio-te nog bijna niets is gedaan. Het besluit bepaalt onder ande ren nog, dat de aan de conversie onderworpen fondsen tot den 22 der loopende maand 5 percent interest zullen ge nieten, en dat de aanvragen om terugbetaling in Frankrijk binnen _den tijd van twintig dagen zullen moeten geschieden, welk tijdsverloop op twee maanden bepaald is voor de overige landen van Europa. De minister is gemagtigd om schatkistbiljetten uit te geven, om aan de aanvragen om terug betaling te voldoen. Het aandeeldat de 5 percents fond sen in de amortisatie hadden, zal nu op 4J percents overgaan. In het bij het decreet, tot conversie der Fransche 5 pets. in 41 pets., gevoegd rapport van den minister van finan cien, wordt medegedeeld, dat het eerstdaags openbaar te ma ken budget zal sluiten zonder eenig deficit. De schatkist zal ruimschoots in staat gesteld zijn om aan de aanvragen tot remboursering der 5 pets. a pari te kunnen voldoen vermits na de betaling van het in maart verschijnend half jaar interest, 100,000,000frs. specie aanwezig zullen zijn. Bovendien heeft de regering eene waarde van fr. 150,000,000

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1