MIDDELBURGSCHE C OU R AIVT. W m 31. Donderdag 1852. 11 Maart, Jicetuvcu cn dbminisrtvaticu.. verkieztstgest. wei* t» ,i ss mi m. iaituiculawb^dtc Svjbtiigcu. Jjuiifculattböclïc &ijbut0ctt. De Burgemeester en Wethouders van SSiddeOhtirg maken bekend 1. Dat bij de verkiezing van een Lid voor den Gemeente raad, op den 8 en 9 dezer gehouden niemand de volstrekte meerderheid heeft bekomenen er mitsdien eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de twee Personen, die de meeste stemmen op zich hebben vereenigdzijnde de Ileeren Z. SNIJDER cn P. DE MARET TAK 2. Dat die herstemming is bepaald op Maandag den 22 Maart aanstaande; 3. Dat die Processen-verbaal van Stem-inlevering en Stem opneming, van den 8 en 9 dezer, in de Benedenzaal van het Raadhuis zijn aangeplakt en ter Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Middelburg 9 Maart 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSHEER. BETAliIBfC} der Ijïjfrersteii over 1851, en der frak- tementen over het eerste Kwartaal 1852zoo ten Kan tore van den Betaalmeester als bij Heeren Ontvangers der Directe Belastingen in liet Arrondissement middelburg. STetlerlandsche TSandel-SIaatichappij. Do Directie brengt bij deze ter kennisse der belangheb benden dat zij voornemens is omender nadere approbatie van het Departement van Koloniën, bij Inschrijving in twee Perceelen, in het openbaar aan te besteden: de levering van 9500 ton groie West Hartley ]¥ew-Castïe STKElSf- voor do Stoomvaartdienst in Indiewaarvan 5Ï50 ton te Amsterdam en aan bel Nieutve MHep zullen moeten geleverd wordenen de overige 3MO ton te Rotterdam, Siordrecbt of Schiedam, ter keuze dei- Directie. De Voorwaarden, waarop de levering moet geschieden, liggen ter inzage der belanghebbenden ten Kantore van de Di rectie te Amsterdam en van do Agenten der Maatschappij te Rotterdam, Dordrecht, Leeuwarden, Schiedam, Middel burg en aan den Helder, alwaar tevens Model-Inschrijvicgs- biljetten verkrijgbaar zijn, die behoorlijk gezegeld en voor ieder perceel afzonderlijk opgemaakt, op tien 33 Maart aanstaandedes mlddag-s ten 13 urevrachtvrij ingeleverd moeten worden aan het Lokaal der Maatschappij te Amsterdam s na dien tijd zullen geene biljetten meer worden aangenomenmaar zal onmiddelijk tot de voorloo- pige toewijzing worden overgegaan. Amsterdam, den 6 Maart 1852. DE MONCIIYPresident. DE CLERCQ, Secretaris. Be Commissie loon voor Werkgevestigd te Mid delburg, maakt bij deze dankbare melding van de ontvangst eener gift van 2G met het opschriftOpbrengst eener Kin- der-Loterij voor Loon voor Werk, vctn J. en A. v. d. B. en A. L. op den 8 dezer ten huize van den Hoer M. Tak Sz. alhier bezorgd. Middelburg 9 Maart 1852. De Commissie voornoemd, A. M. CRAMERPresident. IIUBERTUS REKKER, Secretaris. Biakeraen der Sfederduïtsclie Hervormde 4Se- meente berigtenin de Collecte der Godsdienst-oefening op gisteren avondin de Koorkerkgevonden te hebben een pakje met het opschriftVan A. K. voor de Armen te Ar- nemuiden; en oen dito met het opschrift: Van B. B. voor West- lcapelle. Het eerste hebben zij doen bezorgen bij den Heer L. H. de Blaecke de Lignyterwijl het laatstgenoemde den Heer S. Roelse is ter hand gesteld. Middelburg, 10 Maart 1852. Diakenen voornoemd II. GIDEONSEPraeses. J. A. DE WAAL, Scriba. MSBSïSCCSlS'KSi 1# Maart. De plaats gehad hebbende stemming voor een lid van den gemeenteraad heeft tot uitslag gehad, dat gestemd hebben 315 kiezers; terwijl van de 315 briefjes drie van onwaarde zijn verklaard. Van de uitgebragte stemmen hadden op zich vereenigdde heeren Z. Snijder 120 P. de Maret Tak 71 mr. C. W. E. Vaillant 48 J. H. Q. Janssen 28 en II. J. van Deinse 13; terwijl er op elf andere ingezetenen nog verschil lende stemmen zijn uitgebragt. Vermits alzoo niemand de vereisclite meerderheid van stemmenzijnde 158 op zich vereenigd heeftzal ecne herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren Z. Snijder en P. de Maret Tak. IV ij vernemen met genoegen dat onze stadgenootde heer W. C. van der Waaijen Pieterszen, door II. M. de koningin van Portugal benoemd is tot ridder van de Christus orde, als bewijs van Hr. Ms. liooge tevredenheid over de water werken, die door hem als ingenieur aan het arsenaal te Lis sabon zijn verrigt. Bij koninklijk besluit van den 5 dezer zijn benoemd tot ontvanger der registratie cn domeinen te Tholende heer C. D. Roëllthans ontvanger te Baalte en tot surnu merair de heer WA. de Laat de Kanterte Gocs. -Z. M. heeftbij onderscheidene dezer dagen genomen besluiten, goedgevonden: 1. aan den gepensioneerden 2den luitenant van het wapen der artillerie F. L. F. dc Veije thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hen gelo (Gelderland) vergunning te verleenou tot het dragen van de uniform van het wapen waartoe hij heeft behoord; cn 2. te benoemenbij liet 2de regement infanterietot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) den 2den luitenant F. A. II. Tergau, van hei kcrpi; bij liet 8ste regement in fanterie tot kapitein van do 3de klasse (naar ouderdom van rang) den lsten luitenant J. Schnebbelie, van het 7de rege ment; tot lsten luitenant (bij keuze) den 2den luitenant C. A. Uurbanus, van bet korps, met bepaling dat hij, over eenkomstig het vastgestelde bij art. 5 van het besluit van 20 december 1851, voor den tijd van vijf jaren bij de land- magt in de West-Indien zal worden gedetacheerdbij het re gement veld-artillorietot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) den lsten luitenant A. G. A. van Gor- kum, van het korps. Bij Zr. Ms. besluit van 22 februarij 11. zijn de hierna vermelde officieren op non-activiteitop pensioen gesteld de 1ste luitenants J. F. A. Weidner en E. II. T. L. baron Speijart van Woerden, laatstgemelde met vergunning om de activiteits-uniform van het korps, waartoe liij het laatst heeft, behoordte blijven dragen; den lsten luitenant-kwartiermees ter J. C. Tiel, met toekenning van den rang van kapitein- kwartiermeester zonder bezwaar van 's Rijks schatkistden 2den luitenant H. M. A van Wyck. Z. M. heeft maandag ochtend te Amsterdam, audiëntie verleend aan onderscheidene commissien en partikulieren. Tusschen 1 en 2 ure heeft het korps muzijk der schutterij zich weder op den Dam voor het paleis doen hooren. Z. M. de koningZ. K. H. prins Hendrik en gevolg heb ben zondag nog den Hortus Botanicus bezocht. Maandag middag is er weder diner ten hove geweesttot welks bijwoning de hoofd-olficiereu van het leger en do ma rine zijn uitgenoodigd. Gedurende den maaltijd heeft het muziekkorps dor dragonders eenige muziekstukken uitgevoerd. De schouwburg is des avonds wederom met Zr. Ms. be zoek vereerd. Eene nieuwe overture van den lieer Fischer en het schitterende ballot de Triomf der Onschuld waren tot die voorstelling gekozen. Dingsdag ochtend zon Z. M. liet E. K. Maagdenhuis bczig- tigen, en daarna -het kabinet -schilderijen van den baron van Brienen bezoeken. Naar men verneemt is het vertrek van Z. M. bepaald op heden (woensdag) ochtend. Z. M. heeft den heer S. E. van Franckdirecteur der marine te Amsterdambenoemd tot hoogstdeszeïfs adjudant in buitengewone dienst. Verleden week is, behoorlijk en doelmatig uitgerust, van Rotterdam vertrokken de aan do Zuid-Hollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen belioorende kotter Willem van Houtenbestemd naar Brouwershaven om, vereenigd met den aldaar sedert jaren gestationeerden kotter dier maatschappij, te kruisen, ten einde hulp en bij stand te verleenen aan schepen welke zulks behoeven, en dit, hetzij mondeling, hetzij door eene vlag van den be zaanstop, te kennen to geven. Men schrijft uit Hulst: De zoogenaamde lenden-typhus onder de paarden, die op Zuidbeveland en in het district Sluis zoude heerschen, is, naar men zegtook in de gemeente llontenisse waargenomen en wel op de stallen van den landbouwer J. Goossen, te Lamswaarde." Directeuren der te Rotterdam gevestigde Zuid-Holland sche Maatschappij tot redding van Schipbreukelingen hebben besloten te doen uitreiken De gouden medaille aan den kapitein-luitenant-ter-zee A. J. Voet, kommanderende Zr. Ms. stoomschip Ar dj o en o voor het redden op 3 februarij 1851, op 33° 20' N. B. en 15° 20' W. L.van de reeds afgematte en in zeer zorgelijke om standigheden zich bevindende equipagio en passagierste za- men vijftien personen (waarvan den stuurman drie dagen te voren een heen verbrijzeld was), der in zinkenden staat ver- keerende Portugesche schooner genaamd Nova Olindako mende van St. Jago op de Kaap Verdische eilanden en be stemd naar Lissabonen dewijl liij ben op eene allermensch- lievendste wijze aan boord opgenomenverpleegd en daarna veilig te Madera aan wal gezet heeft. De zilveren medaille aan W. II. Vermeulen officier van gezondheid der 1ste kl.aan boord van de Ardjoeno, voor zijne geneeskundige behandeling en verleende hulp, vooral aan geinelderi stuurman, in wiens verbrijzeld been reeds liet koud vuur zigtbaar was hebbende hem tevens met alle zor°- en liefde tot in liet hospitaal te Funclial op Madera vergezeld. Er heeft, zich hier in ons land eene commissie gevormd voor Christelijk onderwijsbestaande uit de lieeren P. Hof stede de Groot, eerste voorzitter; C. W. Pape, emeritus predikant te Ileusden, tweede voorzitter; W. M. de Brauw, lid der eerste kamer, secretaris; P. de Raadt, te Noorthey, penningmeester; J. A. F. Bicrhaus, ontvanger te Breda; II. G. J. van Doesburghpredikant te Rotterdam; P. K. Gürlitzonderwijzer te Rotterdam J. A. KramerLuthersck- predikant te 'sHage, en D. II. Wildschut, predikant te Am sterdam. De statuten zijn nog niet algemeen bekend. Op welke wijze deze commissie in die zaak zal werken, óf zij zich alleen bij het Christelijk school-onderwijs zal bepalen óf zij zich ook tot het bijzonder godsdienstig onderwijs zal uitstrekken, en óf zij zich ook met de bevordering van het onderwijs in de vaderlandsehe geschiedenis zal bezighouden gelijk men meent dat in het plan ligt; de tijd zal het leeren. De Kerkelijke Courant meldt, dat in den loop van 1851 in Frankrijk dertien Protestantsche kerken zijn ingewijd. Vergadering' van den Gemeenteraad to Vlissingeit. Zitting van 8 Maart. Absent de lieer Fraser. De notulen der vorige verga dering worden gelezen en goedgekeurd. 1. De voorzitter geeft kennis, dat de verkoop van het huis bij de ijzeren brug zuiver heeft bedragen 859,25 hij ver zoekt approbatie. Over dit punt ontstaan levendige discus- sxenwaaraan bijna al de leden deelnemen. De heeren Winkelman en Schmidt komen er tegen op, dat zij dezen verkoop eerst uit de Middelburgscke courant te weten zijn gekomen en er niet officieel kennis van hebben gekregen. Zij houden het er voordat het huis niet in zulk eenen slechten toestand is als men voorgeeft. De voorzitter ant woordt, dat door gedeputeerde Staten magtiging tot denver koop was verleend, reeds vóór dat deze nieuwe raad bestond. De lieer Uyttenhooven acht het huis met deskundigen voor bouwvallig, en houdt de leden die den verkoop afkeu ren voor de gevolgen van dien persoonlijk aansprakelijk. De heer Pieterse kan dit laatste niet toegeven en verzoekt buiten stemming te blijven, daar hij als notaris zijn ministerie ten dezen verleend heeft; tot het tegendeel wordt besloten. Bij stemming wordt de approbatie verleendtegen stem den de heeren BorghstijnPieterse, Winkelman en Schmidt. 2. Wordt gelezen een verzoek van de Nederduitsche Her vormde diaconie, tot af- en overschrijving van eenige posten op de begrooting van 1851 en tot verleening van buiten gewone subsidie. Het eerste wordt toegestaanhet laatste geweigerd, meenende de raad dat men behoort toe te komen met de verleende gelden. Vóór het verzoek om subsidie stemden de heeren Schmidt, Lagaay cn Borghstijn. 3. \v ordt toegestaan at- cn overschrijving van sommige posten op de begrooting over 1851van het armen gast- en weeshuis. 4. Worden op verzoek ontheven van recognitie-betalin" C. C. Koster ad 30 en J. Stecher ad 20. 5. Wordt gelezen de goedkeuring der gemeente-begrooting over 1852. 6. Wordt gelezen eene ministeriële dispositie, waarbij auto risatie wordt verleend tot heffing van intrest leenbank, maar de verhooging van het minimum afgewezen. 7. Wordt gelezen een schrijven van den minister van bin- nenlandsche zakendat er eene kamer van koophandel te Ylis- singen zal gevestigd blijven. Aangenomen voor notificatie. 8. Zal autorisatie aan gedeputeerde Staten worden aan gevraagd tot belegging van gelden door regenten van het armen gast- en weeshuis. 9. Wordt gelezen de decisie van het hoog bestuur, betref fende de beschikking over de onvoorziene uitgaven. 10. Worden overgelegd de concopt-conditien der aanbeste ding van de beschocijing der kaaskaai. 11. Wordt verleend aan de diaconie der Nederd. Herv. gemeente, autorisatie tot aanvaarding van een legaat van 200bemaakt door mejufvrouw A. van Stelen gelijke autorisatie tot belegging van 174, in 21 pet. Nationale Werk. Schuld. 12. De heer Winkelman het woord vragendebeveelt dringend aan de aandacht van den raadde beschoeijing van de pottekaai en den ongunstigen toestand der voorhaven door aanslibbing. Hierna scheidt de vergadering. STA. TEST' GESTERAAT*. tweede kamer. Zitting van 8 maart. In deze zitting is de beraadslaging aangevangen over het wets-ontwerp, omtrent eene belasting op de renten, en zou den volgenden morgen worden voortgezet. Engeland. Londen 0 maart. De audiëntie, laatsleden woensdag door H. M. aan den eersten minister graaf Derby verleend, lioeft ruim twee uren geduurd, en het onderhoud, naar men verzekert, over de groote bijeenkomst geloopen, die den vorige avond te Manchester gehouden wasmet het doel om de ligue tegen de graanwetten te stellen. liet levé, laatstleden woensdag door de koningin gehou den, was ongemeen schitterend. Eene zware verkoudheid belette den afgetreden eersten minister Russell aldaar te ver schijnen. Echter werd dien avond eene groote partij ten zij- nent gegeven, waar men den heer Thiers onder de eerst aan komende gasten opmerkte. Op last des hertogs van Wellingtonals opperbevel hebber van het leger, worden de vestingwerken van den To- wer aanzienlijk versterkt. Men zou nogtans ten onregte hieruit besluiten, dat het nieuwe ministerie een aanval van den kart van Frankrijk ducht; althans de dagbladen die als organen van dat ministerie bekend staan houden zich over tuigd van de opregthcid dor vredelievende verzekeringen des Fransehen presidents jegens Engeland. Uit Van Diemensland is eene plank ontvangen die harder Ais dan liet hardste hout in Oost-Indië Zij is' 140 voeten lang, 20 duim breed, 6 duim dik en zonder een enkelen kwast. Te Cleveland in Oliio zijn in de nabijheid van het ho meopathisch collegie verscheiden overblijselen van menschen lijken verborgen gevonden, na welke ontdekking de brand klok geluid werd en het volk te hoop liep. Bij nader on derzoek vond men in het binnenste des gebouws nog meerdere lijken, en de woede steeg toen zoo hoog, dat do menigte het gebouw overrompelde en herhaalde pogingen aanwendde om het in brand te steken. De militaire magt kwam op de been maar de opgewondene stemming duurde bij het afzenden der berigten voort. Het is sedert lang bekend, dat de uitgevers van som mige zich vestigende dagbladen hunne belangen door allerlei schoone beloften trachten te bevorderen; maar die van een

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1