HIDDELBVMSGHE 0 U R AIV T. m 1852. Donderdag: N1; 28. 4 Maart. Ecötuvcu ctt OftmitttetvAticu. yereeniging tot bevordering der toonkunst. rrniK/JSziiirGm SSiuucttlAtibdcftc £ijbuigen. De Burgemeester en ït ellioiiileri van Middelburg maken bekend Dat bij de op den 2 dezer plaats gehad hebbende herstem ming voor. een Lid van den Gemeenteraadis verkozen de Heer Mr. N. <T. VAN EEKELEN terwijl de Processen- verbaal van Steminlevering en Stemopneming, van den 1 en 2 dezer, in de Benedenzaal van het Raadhuis zijn 'aange plakt en ter Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Middelburg, 3 Maart 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT YAN GRJJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSI1EER. EF*ETfJEftli.V SCHIJTTEIIEF. De Burg-euieester en Weflioiiili'i s van Middelburgs Gezien eene missive van den Heer StaatsraadCommis saris des Konings waarbij onderscheidene bedenkingen ge maakt worden op de door Ingezetenen dezer Gemeente inge diende Staten van diensttot het verkrijgen van hot door Z. M. ingestelde Eereteeken voor langdurige en werkelijke dienst bij de Schutterij Maken bekenddat op Zaturdag den C Maart e. k. eenc Commissie zal vaceren op het Raadhuis des morgens van elf tot één ure ten einde van licndie reeds Staten van dienst hebben ingeleverdde nader vereischte opgaven te verkrijgen en noodigen mitsdien do belanghebbenden uit, van (leze gelegenheid gebruik te maken. Middelburg3 Maart 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSIIEER. De YO«tll.IAA BS-V8!EU 4 IlUT te Sas-van-Gent zal plaats hebben Donderdag den 11 Maart 1852. Het Bestuur tier Yereeitig-ing- tot Bevordering tier Toonkunst geeft kennis, dat op Woensdag den 17 Maart aanstaande een C(iWCEEtV zal plaats hebben, al léén toegankelijk voor do Leden der Vcreeniging, waarop zal worden uitgevoerd 1. SYMPHONIA EROICA van von Beethoven. 2. DIE SIEBEN SCIILiEFER, Cantate van Löwe. Tekstboekjes van de Cautate (Duitsch of Hollandsch) a 15 Cents, benevens Toegang-kaarten voor Vreem delingen, zijn verkrijgbaar bij den Conciërge der Concertzaal. Middelburg, 1 Maart 1852. Namens het Bestuur G. DE BRUYNESecretaris. Jl'C£A.4l>rtï BS Ei im. Middelburg3 Maart 1852. De Yereeniging tot liet bezoeken der Armen dankbaar vermeldende de hij haar op den 2 dezer ontvan- gene giften, als van N. N. ƒ10 en van X. ƒ100 in een Muntbiljet no. 79805 neemt do vrijheid zich aan de voort durende milddadigheid der Ingezetenen bescheidenlijk aan te bevelen; ofschoon de winter toch, in vele opzigten, voor de armen gunstig mag genoemd wordenzoo zijn nogtans de dusver ontvangene giften niet toereikend om do behoeften der armen zóódanig te bestrijden, als de Vcreeniging dit noodig en wenschelijk achtterwijl zij tot meerderen aan drang hier bij voegt, dat voor do 1075 Huisgezinnen, welke door haar worden bezochtvoor de maand Maartmet in begrip der hierboven vermelde giftenniet meer dan twintig cent per Huisgezin is kunnen worden beschikbaar gesteld. De Directie der Vereeniging voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorz. N. VERHULST WPenningmeester. Arnemuiden, 1 Maart 1852. Het Hiakonie-Armbestuur maakt met hartelijke dank zegging melding van de ontvangst eener gift van 10 voort spruitende uit eene door Machiel Rubbeus alhier gehoudene Loterij. Het Diakonie-Armbestuur voornoemd L. VAN BELZEN, Adm.-üiaken. C. DE RIJK. jHIDBElBtRG, 3 Maart. De plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad, heeft tot uitslag gehad, dat gestemd heb ben 214 kiezers, en zijn ingekomen even zoo veel briefjes. Van de uitgebragte stemmen hadden op zich vcreenigd, de heeren mr. N. J. van Eekelen 102 en Z. Snijder 100 stem men, terwijl 12 briefjes van onwaarde zijn verklaard, zoodat eerstgenoemde heer tot lid van den gemeenteraad is verkozen. Men verneemt dat het Z. M. den koning heeft be haagdaan de Zeeuwsche maatschappij van landbouw, als een bewijs van Zijne belangstelling ten geschenke aan 1e bieden eene kostbare zilveren zweep ter waarde van 400terwijl Z. M. daarbij het verlangen zou hebben te kennen gegeven dat om het bezit daarvan door de leden der maatschappijnaar den ring zal worden gereden en zulks ter g .sgenheid van den geboortedag Zijns broeders prins Hendrik der Nederlanden. Zoo wij wel onderrigt zijn dan zal ook de gewone ver eeniging van bovengenoemde maatschappij dit jaar binnen Zierikzee te houdenop dat zelfde tijdstip plaats vinden en zoude de 12 junij aanstaande de tot den bovenvermelden wedstrijd bestemde dag zijn. Bij koninklijk besluit van don 24 februarijzal met primo april aanstaande in dienst worden gesteld het fregat lste klasse Doggersbank, kommandant de kaptein-ter-zee A. J. de Smit van den Brciecke. Naar wij vernemen bestaat het etat-major uit den kapt.-luit.-ter-zee B. G. Escher, lste officier; de luit.-ter-zee lste klasse jhr. F. de Casembroot luits-ter-zee 2de klasse J. C. HoltzapffelW. F. baron Roëll jhr. M. W. BowicrD. H. Buijs; A. van Lennep, K. II. A. Machiclsen, en de officier van administratie lste klasse A. M. Westerouen van Meeteren. De minister van binnenlandsche zaken heeft op eene aan hem daaromtrent gerigte vraag geantwoorddat het col- legie van zetters, de commissie van inkwartiering en de vergadering van commissarissen dor korenbeurshem voor komen te zijn eenvoudige collegien, waarin raadsleden zitting hebben of behooren te hebben; dat daarentegen de wijkmees ters, de opperbrandmeester en de brandmeesters moeten ge acht worden te zijn ambtenaren. Het lidmaatschap van den raad schijnt den minister onvereenigbaar met de betrekking dezer laatsten, niet met die der eersten. Verder heeft de minister te kennen gegeven, dat een door twee of meer gemeente-besturen gezamenlijk vastgesteld re glement op een beurtveer, in elk geval behoort te worden onderworpen aan de goedkeuring van gedeputeerde Staten, cn dat liet de bedoeling der gemeente-wet schijnt te wezen, dat de leden der vaste commissien worden benoemd met volstrekte en niet met eene betrekkelijke meerderheid van stemmen. Bij besluit van 29 februarij jl. heeft Z. M. goedgevon den aan mr. P. P. van Bosse minister van financien ver gunning te verleenen tot het aannemen en dragen van de onderscheidingsteekenen van ridder-grootkruis der orde van Franz-Josephhem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. Men wil weten, dat twee grootvorsten van Rusland eerlang ons land zullen bezoeken. Op 15 maart e. k. zal in het hotel St. Lucas te Rot terdam eene bijeenkomst van papierhandelaren plaats hebben ten einde te beraadslagen over de middelenom den sluik handel in lompen tegen te gaan. Met de voorbereidende werkzaamheden tot het maken der fundering voor het standbeeld van Rcmbrandt, op de Botermarkt te Amsterdam, is reeds een aanvang gemaakt. Waarschijnlijk zal in de maand mei de onthulling plaats heb ben bij welke gelegenheid luisterrijks feesten zullen worden gehouden. In den loop der vorige week is te Rijswijk overleden de tuinman van de familie Vreedenburgh. De man laat een vermogen na, gedurende zijn ongehuwd leven bijeenvergaard van ongeveer honderd duizend gulden. Hij heeft de familie Vreedenburgh tot universeel erfgenaam benoemd. Zijne fami lie ontvangt alleen zijn weekgeldgedurende eenigen tijd. Het vermogen moest, zoo was zijn stelregel, weder terug- keeren tot de bron, waaruit het gevloeid was. Hij had eenen hoogen ouderdom bereikt en was bekend wegens zonderlinge manierenmaar ook door bijzondere gehechtheid aan de familie, voor wie hij meer dan een bediende was geworden. Verleden woensdag werd te Utrecht door de policie een 13jarig meisje ontdekt, dat zich schuldig maakte aan zakkenrollen. Zij werd op heeter daad betraptin eene der R. K. kerken. In verzekerde bewaring genomen heeft zij bekend dit feit onderscheidene malen te hebben gepleegd. In no. 1 van het tijdschrift voor Zeewezen en Zee- vaartkunde leest men het volgende: Sedert eenigen tijd wordt aan het departement van justitie, naar het voorbeeld van Engeland, met ijver gewerkt aan eenige wetten ter be vordering der tucht aan boord van koopvaardij-schepen en ter verbetering van den zeemansstand. Wij zijn in de gele genheid geweest een oog te slaan in de verschillende onder werpen, tot deze belangrijke aangelegenheid betrekking heb bende, en mogen den wenseh niet onderdrukken, dat de minister van justitie, door zoovele andere werkzaamheden, in do voortbenging van dezen belangrijken arbeid niet moge worden verhinderd. Eene verstandige aanvulling der leem ten, die onze wetgeving te dezen opzigte reeds te lang doet gevoelen kan niet anders dan de weldadigste vruchten op leveren, zoo voor de maatschappij in 't algemeen als voor den zeemansstand in het bijzonder. Wij vleijen ons met de hoop, dat het ons zal vergund zijn, in een volgend nommer omtrent de grondslagen der bedoelde wets-voordrao-ten in eenige ontwikkeling te treden." Donderdag jl. is te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer D. Borski, de algemeene vergadering van deel hebbers der llollandsche ijzeren spoorwcg-mnatschappy ge houden. Uit het door den heer ingci.: er-directeur medege deelde verslag over 1851 bleek onder anderen, dat de raad van administratie zooveel doenlijk bezuiniging heeft tot stand gebragt; dat het aantal treinen in 1851 heeft bedragen4450 gewone en 132 extra treinen, te zamen 4582, en dat de totale ontvangst in 1851 is geweest 998,944,63, zijnde 19,164,79J minder dan in 1850. Uit liet door den com missaris-thesaurier, deu heer F. Melvilgedane verslag van den staat der geldmiddelen der maatschappij bleek, dat de exploitatie-rekening over 1851 een voordeel oplevert van 413,838,25j waarvan, na aftrek der renten van de ver schillende geldleeningenten slotte een batig saldo overblijft van 198,844,25, welke som een dividend van 30,50 per aandeel of ruim 3 pet. zal veroorloven. De balans werd da delijk goedgekeurd. -In het Handelsblad van 25 februarij jl.no. 6309 komt de volgende kennisgeving voor, betreffende de maatschappij la Prévoyance (do Voorzorg), te Parijs: Het comité derNederlandsche inschrijvers in de Prévoyance heeft de eer ter kennis van belanghebbenden te brengen dat in de iaatstgehoudene algemeene vergadering der hoogste in schrijvers, in de plaats van den heerFleury, laatstelijk direc teur der maatschappij, tot administrateur benoemd is de heer OVWnn, laatstelijk geregtclijk beheerder; dat in diezelfde vergadering tevens is benoemd eene commissie van toezigt bestaande uit vijftien ledenen gekozen meestal uit inschrij vers te Parijs zelf woonachtig; dat aan deze commissie spe ciaal is opgedragen het vaststellen der tractementen van den administrateur en andere beambten, en het bepalen der som men, welke uit de te ontvangen renten, en daaruit alleen, zullen worden besteed voor de kosten van administratiedat binnen den kortst mogelijken tijd de onderscheidene vereeni- gingen zullen vergaderen om to bepalenof zij respectivelijk zullen blijven bestaan dan wel of zal worden overgegaan tot hare liquidatie; dat eindelijk de vervallen-verklarmgdéchéancé) zal worden gehandhaafd tegen alle inschrijvers welke in de termen daarvan verkeerden op het oogenblik, dat de zegels op de Prévoyance werden gelegd (20 junij 1851) doch dat die vervallen-verklaring niet toepasselijk is op de inschrijvers, die sedert dat tijdstip hunne annuïteiten niet hebben gestort, en dat het doen van verdere stortingen ook veilig kan worden uitgesteld, tot dat do respective vereenigingen over haar voortdurend bestaan of liquidatie zullen hebben beslist." S TJ TE JV- GcEWEHjSjSF. eerste kamer. Zitting van 1 maart. Is ingekomen eene missive van den heer Verhey van den Bogaarddaarbij kennis gevende van zijn voornemen om zijne herbenoeming tot burgemeester van Werkendam aan te nemen, en het oordeel der vergadering inroepende omtrent de vraag, of op hem in dit geval art. 91, 2do alinea, dei- grondwet toepasselijk is. Door de verschillende commissien van rapporteurs is ver slag uitgebragt omtrent de navolgende wets-ontwerpenals: 1. de bij de kamer aanhangige naturalisatie-wetten; 2. de wets-ontwerpen tot amortisatie van schuld cn regeling van het fonds van domeinen 3. omtrent het wets-ontwerp hou dende dading omtrent een domein iu den polder Stoppeldijk, en 4. omtrent dat betreffende de voormalige wees- en mom- boir-kamers. De behandeling der naturalisatie-wetten werd bepaald op dingsdagen de beraadslaging over de andere wets-ontwer pen op woensdag wanneer eerst zal worden overgegaan tot de behandeling der vraagdoor den lieer Verhey van den Bogaard aan de vergadering gerigt. Achtervolgens zijn door de vergadering aangenomen het. wets-ontwerp tot uitvoering van art. 8 der wet van 30 mei 1847 (regten van in- cn uitvoer op de granen), met 80 tegen 3 stemmen; hebbende tegen gestemd de heeren: de Sitter, van Sasse van Ysselt en van Andringa de Kempenaer het wets-ontwerp tot regeling van door den militairen straf- regter uitgesproken veroordeelingen bij herhaling van mis daad of wanbedrijf, met algemeene stemmen. Uit het verslag der commissie van rapporteurs van het wets-ontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet op het zegelregt, 28 februarij 11. in de openbare zitting der tweede kamer uitgebragtblijkt onder anderen, dat liet door de com missie aanbevolen denkbeeld, om hot zegelregt op de dag bladen in alle opzigten zooveel doenlijk evenredig te stellen, behalve de invoering van een maximum van 2 cent voor dag bladen van eene oppervlakte van 40 palmen cn daarboven, door den minister van financiën is afgewezen wenschende deze geen maximum te bepalendoch evenwel het minimum van 1 cent te behouden. Het schijnt, dat de wensch tot invoering vaneen maximum, bij het onderzoek in de afdeelingen, niet genoeg ondersteund is gewordenen de commissie daardoor is bewogen om niet verder daarop aan te dringen. Evenwel heeft de commissie vastgehouden aan het denk beeld van eenc zooveel mogelijk evenredige belastingen te vens verlangd, dat, aangenomen dat 10 palmen oppervlakte met eene halve cent zegelregt zullen worden belasteen vel papier niet dadelijk aan een hooger zegelregt zal onderhevig worden, zoolang het nader bij de lagere categorie van be lastbaarheid blijft, dan wel bij de naastvolgende hoogere klasse; in dier voege, dat een dagblad van 40 palmen, naar de bedoeling van het wets-voorstel onderhevig aan 2 cent zegelregt niet dadelijk hij de minste vergrooting van het. forrn; t aan 2J cent zal onderworpen worden, doch eerst in dat iiooger tarief zal vallen, bijaldien de vergrooting van uien aard is dat het blad meer de oppervlakte van 50 pal men dan wel die van 40 palmen nabij komt. In overeenstemming met dat denkbeeld is een amendement, voorgesteld waarvan het gevolg zou wezendat voor een dagblad van 15 palmen of daarbeneden is verschuldigd: Eene halve cent voor een blad boven de 15 palmen tot en met 25 palmen 1 cent; boven de 25 tot en met 55 palmen 1, cent; boven de 35 tot en met 45 palmen 2 cent; boven de 45 tot en met 55 palmen 2} cent enz. Er is tevens gezorgddat op een en hetzelfde vel papier van 30, 45 palmen enz., slechts één stempel van 112 cent, enz. en niet twee a drie stempels ieder van cent zouden geslagen mogen worden. Eergisteren zijn de afdeelingen van de tweede kamer der Staten-Generaal vergaderd geweest, om te onderzoeken 1. het ontwerp van wet nopens de verhooging van hoofd stuk V der Staatsbegrooting voor 1852 betreffende de electro-magnetisclie telegrafen, en '2. dat wegens do pen sioenen der werklieden.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1