MIDDELBERGSCHE fi 0 I R t T. 1 1852. Donderdag N° 26 Februari). Besturen en Qlbmittiöttraticii. n i Bi c ti v n t ii' o. n'mwsssra t'vËjsr xtujpsmanvESTmar. iSituunlawböciw s t js. tm;ar. ctmarjEiimmm. 33nitcnlrtnbgchc STtjbtuigcn. De Minister van F'inancien, in ervaring gekomen zijnde, dat de Advertentie, voorkomende onder no. 7132 van de Nieuwe Rotterdamsehe Courant van den 1 December 1851 no. 326, houdende aanvrage tot liet bekomen van Agen ten, zoo bet heet, in eene gevestigde zaak, welke, zoo wel in Steden als ten Plattealande waargenomen kan worden onder adres aan het Bureau der voornoemde Courant, af komstig is van het zich noemende Hoofdbestuur der ludustrie- Compagnie gevestigd te Hamburg, met het dool om de Per sonen welke het Agentschap aannemente belasten met de plaatsing hier te lande van de loten eener aan die Indus trie-Compagnie verbondene Loterij van Fabriekgoederen. En aangezien werkelijk reeds Ingezetenen, door voorge spiegelde voordeelen verloktzichin strijd met do wet met dat Agentschap hebben ingelaten en deswege tot de bij de wet bedreigde straffen zijn veroordeeld; Waarschuwt bij deze de Ingezetenenom zich te onthouden van alle Agentschap voor Buitenlandsche Loterijen van welken aard ook aangezien het collecteren of doen collec teren, directelijk of indirectelijk, onder welke benaming ook, voor Loterijen buiten 's lands aangelegdzelfs het doen uitgeven of verspreiden van eenige BcrigtcnPlans of Ad- vertentien van zoodanige vreemde Loterijen, bij de wet van den 22 Julij 1811 (Staatsblad no. 1) op de daarbij bedreigde geldboete of gevangenisstraf is verbodenzijnde bij diezelfde wet bepaald dat, ingeval van overtreding, een derde van de op te leggen boete zal komen ten voordeele van den aan brenger en een derde ten voordeele van de algemeene ar men dor plaats daar de calange geschiedt. 's Gravenhage20 Februarij 1852. De Minister voornoemd VAN BOSSE. De ESurg-emeester en Wetkotulers van middelburg herinneren bij deze de Ingezetenen aan de Wet van don 26 Ventose 4de jaarzijnde van den navolgenden inhoud Art. 1. Kinnen de tien dagen na de afkondiging der wetzullen alle EigenaarsPachters en Gebruikers of andereliunne eigene gronden of die van anderen bebouwende elk voor zoo veel hem aan gaatverpiigt zijn, om de Boomen op de gronden staande van Rup sennesten te zuiveren of te doen zuiveren op poene van eene boete van ten minste drie en ten hoogste tien ..iligeu arbeid*. Art. 2. Zij zullen op dezelfde straffen gehouden zijn', de Rupsen nesten en Netten van Roomen Hagen of Struiken afgenomen aan stonds te verbranden, en zulks op zoodanige plaatsen, alwaar zulks zonder gevaar van Brand aan Rossehen Roomen of Struiken nooli ook aan Huizen en Gebouwen zal kunnen geschieden. Art. 3. I)e Bestuurders der lïepartSmenten (Gouverneurs) zullen binnen hetzelfde tijdstip de Boomen welke zich op onverplichte Na tionale Domeinen bevinden van Rupsen doen zuiveren. Art. 4. De Agenten der Gemeente en hunae Adjuncten (Burge meester en Wethouders of Assessoren) zuUcn ieder in de zijne ver piigt zijn op de uitvoering dezer wet toe te zien; zij zijn verantwoor delijk voor het verzuim, hetwelk ten dezen mogt worden ontdekt. Art. 5. De Commissaris van het uitvoerend Bewind bij de Plaat selijke Regeringen zijn verpiigtom binnen het tweede tiental dagen na de afkondiging der weteene schouwing te doen, op alle met Boomen, Houtgewassen, Hagen of Struiken beplante gronden, ten einde zich te overtuigen dat de wering van de Rupsennesten naar behooren is volbragten om daarvan aan den Minister wieii het aan gaat rapport te doen. Art. 6. De wering der Rupsennesten zal in de volgende jaren voor den 1 Ventose (20 Februarij) moeten geschieden op straffe als hier boven is bepaald. Art. 7. Indien eenige Eigenaar of Pachter hierin op het gezegde tijdstip nalatig mogt zijn zullen de hoofden der Besturen en hunne Adjuncten zulks ten koste van den nalaligen door Arbeidslieden ter hunner keuze doen verrigten de kosten deswege zullen bij bevel van inbaarverklaring van den Vrederegter op de quitantien der Arbeids lieden van de gezegde Eigenaars of Gebruikers worden verhaald zonder dat de betaling daarvan van de boete zal kunnen verschoonen. De tegenwoordige wet zal op den 1 Pluviose (22 Januaiij) op bevel van den Commissaris van het uitvoerend bewind door de zorg van je hoofden van de Plaatselijke Besturen worden afgekondigd. En willen mitsdien alle Eigenaars of Gebruikers van Gron den met Houtgewas beplantmet don meesten ernst hebben aangemaandom zoo in hun eigen als in het belang hunner Naburen stiptelijk na te komen de bepalingen in bovenge melde Wet omschreven, en daardoor voor te komen de straf fen weike op de nalatigen in dezen zullen worden toegepast. Middelburg, 24 Februarij 1852. De Burgemeester irgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR 1. p. Ter ordonnantie ordonnantie M. F. LANTSHEER. miDDELBVRG, 3.» Fehïuarij. Wij vernemendat mr. Ph. van den Broecke voor de op hem uitgebragte benoeming, tot lid van den gemeenteraad, bedankt heeft. In ons vorig nommer komt voorinhetberigt, betrek kelijk de zamenstelling der kamers van koophandeldat de som, waarvoor de kiezers in het patentregt moeten zijn aan geslagen, bedraagt voor Middelburg 12 en voor Viissingen G met inbegrip der opcenten. Dit moet zijnvoor Middel burg 12 en voor Vlissingenƒ7, in hoofdsom, 'onder opcenten. De minister van binncnlandscho zaken heeft aan ge deputeerde Staten dezer provincie te kennen gegeven, dat do gemagtigden voor de werkzaamheden dor belastingen par- tikuliere bedienden zijn van ontvangers der directe belastin gen in- en uitgaande rogten en accijnsenvoor hunne reke ning en verantwoording werkzaamen wier agreatie als zoo danig van wege de administratie hun geenszins het radicaal van rijks-ambtenaars verleent gelijk nog onlangs door den hoogen raad, hij zijn arrest van 27 mei 1851, is beslist. De bedoelde gemagtigden kunnen derhalvenaar bet bom voorkomt, niet beschouwd worden te vallen in de uitsluiting van art. 62alinea 5 en art. 63alinea 2 der gemeentewet. Ivlagtenin december 1851 bij het departement van binnenlandsche zaken ingediend, hebben, na onderzoek, er toe geleid, dat dezer dagen door gedeputeerde Staten der belanghebbende provinciën de betrokken diligence-onderne mers zijn aangeschreven: 1. zekeren voerman, die zich van tijd tot tijd aan misbruik van sterken drank had schuldig gemaakt, onverwijld uit hunne dienst te ontslaan, op grond van art. 61 van het reglement -ep de openbare middelen vau vervoer te lande, van 24 november 1829 (Staatsblad no. 73); 2. zich stipt te gedragen naar art. 81 van dat reglement, wat betreft het gewigt der lading van hunne diligences. Hot comité van defensie zet dagelijksop het depar tement van oorlog, hare zittingen voort en wordt bij voort during door Z. K. H. prins Frederik bijgewoond. - Gedurende het jaar 1851 zijn aan 's rijks munt ver vaardigd en afgeleverd, a. voor rekening van het rijk: aan rijksdaalders voor 45,037,50, aan guldens 2,068,110, aan halve cents 10,257; b. voor bijzondere personen: aan rijksdaalders 9,073,695, aan guldens 56,338; 2,506 dub bele gouden Willems, 10,016 gouden Willems en 10,006 halve gouden Willems. De minister van financien heeft, bij openbare bekend making, de ingezetenen gewaarschuwd tegen het aannemen en weder uitgeven van valsche muntspeciënvooral 25-cents- stukken, kenbaar aan de loodachtige kleur, afwijkingen van het wettige gewigt, onzuiverheden in den beeldenaar en on- naauwkeurige nabootsing van den rand. De minister van marine, in aanmerking nemende de veelvuldige strandingen en schipbreuken op de kust van Texel, maakt bekend, dat men die kust niet binnen de 2 it 3 Duitsclie mijlen afstauds, of 16 a 18 vademen diepte, mag naderenter vermijding van de uitstekende buitengron den bekend onder den naam van de Eijerlandsche gronden en bij de visseherlieden de Tuinen of Boomgaard genaamd. Het voornemen bestaat, om eerlang naauwkeurige opnemin gen dezer Eijerlandsche gronden te doen bewerkstelligen en die gronden vervolgens op de kaarten der zeegaten te doen brengen. Men leest in het Zondagsblad De bepaling der nieuwe wet op de bevordering het ontslag enz.der officie ren bij do landmagt is, voor zoo veel betreft het ontslag, reeds in praktijk gebragt moeten worden. Een eerste luite nant in~het prov. kommanJe'iSfeht Van Zuid-Holland lieeft in de afgeloopen week te 's Hage voor een raad van onderzoek, zoo als bij de wet is voorgeschreven te regt gestaan om dat zijne mede-officieren verklaard hadden met hem, wegens zijne gedragingenniet langer te willen dienen. De meer derheid van dien raad heeft het verleenen van ontslag geadvi seerd, doch tevens het aanwezig zijn van verzachtende om standigheden erkend. Men wacht alsnu de beslissing des konings inof de bedoelde eerste luitenant ontslagen zal worden en of hem daarbij een jaarlijksche onderstand zal Worden toegelegd." Nog zijn geruchten van ministeriele wijzigingen in om loop. Zoo zegt men, dat nu weldra de minister van justitie zal aftreden. Uit Enschedé wordt gemeld van den 18 dezer: „Deze week is alhier overleden, in bijna 100-jarigen ouderdom, zekere Wolff Frenkel; tot den laatsten oogenblik was hij bij zijne volle kennis en in het bezit van alle geestvermogens. Een jaar geleden maakte deze grijsaard nog eene reis van 3 uren op een dag." Maandag morgen omstreeks tien ure is er brand uitge barsten in de stoom-aardappelsiroop-fabriek van de heeren Molyn en Hulstkampaan de Buiten-Rottenabij de Koot te Rotterdam onder de gemeente Hillegersberg. Niettegen staande alras zoowel van Rotterdam als van Hillegersberg brandspuiten waren aangerukthebben de vlammendooi den feilen wind aangeblazende gelieele fabriek vernield terwijl het daaraan grenzend woonhuis (de Oranjeboomge heel is uitgebrand. i Zondag avond werd een paar rustige ingezetenen van Leeuwarden man en vrouwhuiswaarts keerendeop de Nieuwstraat te Rotterdamdoor een hun onbekend jong en sterk manspersoon aangehoudendiena den man herhaal delijk getergd te hebbenhem eindelijk met een mes drie sneden toebragtwaarvan twee door zijnen duffelschen jas drongeneen zijnen rug bezeerde en een zijne vingers kwet ste terwijl de vrouw een paar sneden door hare bovenmuts ontving. Een voorbijganger, die op hun geschreeuw ter hulp sneldewerd mede aan een zijner handen gewond. Toen schoten de nachtwachts toe, wisten het mes meester te wor den en bragten den onverlaat in verzekerde bewaringwaarbij echter het hoofd der nacht-policie insgelijks werd mishandeld. Men weet niet wat aanleiding tot deze snoode daad gege ven heelt, maar alleen dat de genoemde persoon dien avond in half beschonken toestand verkeerdeals een zeer twist ziek mensch aangeschreven stond, en nog maar kort geleden in de gevangenis gezeten had. Y' olgens berigten uitlndië, die echter allezins bevesti ging behoevenzoude het hof van Jedouit kracht van ou de tractaten de hulp van Nederland in geval van eenen aanval van de Vereenigde-Statenhebben ingeroepen. Mogt het feit waarheid zijn dan vleit men zich dat Nederland als een waardig bemiddelaar zal weten op te treden, ten ein de zoowel zijnen eigen handel als die van alle beschaafde volkeren aan zich te verpligten. Dezer dagen heeft de minister van koloniën een zeer uitgewerkt verslag van het beheer en deti staat van Nederl. Indië over 1849 aan de tweede kamer der Stateri-Generaal doen toekomen, bevattende 219 bladz. in folio, en hande lende eerst over het grondgebied en de bevolkingver volgens over de middelen van beheerdat in vele onder deden is afgedeeldonder welke het stelsel van verdediging regtswezen en politic, ceredienst, onderwijs, geldelijk beheer, gouvernements-inrigtingen en ondernemingen, bronnen van inkomsten nijverheid enz. Dit met veel zorg zamengestelde verslag, veel uitge breider en vollediger dan zulks vroeger werd gegevenis uitnemend geschikt om den toestand van Nederlandsch Indië in hc algemeen en in vele bijzonderheden te doen kennen; weshalve wij nier thans eenige bijzonderheden mededeelen over grondgebied en bevolking. Indië is verdeeld in Java en de buiten-bezittingen. Java is v-Ucld in 19 resident- on 4 ad.-ist. ::t-rssidentschappen waaronder ook het eiland Madura en verdere kleine kust- eilanden zijn begrepen wier omtrek te zamen 2444 vierk. geografische mijlen bevat (Nederland bevat er slechts 596). De buiten-bezittingen zijn: Sumatra5689 vierk. mijlen; Borneo9373 vierk. mijlen; de eilanden Celebes met Soem- bawa en Boeton, 2149 vierk. mijlen; de Molukken, 6287 vierk. mijlenNieuw-Guinea, 3210 vierk. mijlen; de eilanden Tiraor 790, Soemba 251, en Bali en Lombok 190 vierk. mijlentc zamen een grondgebied uitmakende van 27892 vierkante mijlen. De bevolking, die zelfs op Java, veel minder op de andere bezittingennog met voor naauwkeurige opgave vatbaar is, wordt op Java zelf geschat op ruim 9} millioen; op Suma tra 3,430,000; op Banka 50,000; Riouw 70,000; Borneo ongeveer 2 en de overige eilanden op ongeveer 6 millioen. TWEEDE KAMER. Zitting van 21 februarij. De ingekomen missive van den minister van buiten landsche zaken, ten geleide van een afschrift der overeen komst tussehen Nederland en Denemarken gesloten, wegens de uitlevering van boosdoeners, is in handen gesteld eener commissiebestaande uit de heeren van LyndenGodefroi BachieneBorret en de Poorter. Zitting van 23 februarij. Zijn ingekomen twee wets-ontwerpenhet eene tot vast stelling van het nadeelig slot der Staats-inkomsten en uitga ven over 1849 het andere tot goedkeuring van een verdrag van scheepvaart en handel tussehen Nederland en Pruissen en de andere Staten van het Duitsche tolverbond. Nog is ingekomen een verslag wegens de werkzaamheden van het munt-collegie over 1851. Het wets-ontwerp tot regeling der gevolgen van door den militairen strafregter uitgesprokene veroordeelingen, bij her haling van misdaad of wanbedrijf, is met 51 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren van Goltsteinvan Dam van Isselt en Wihtgens. De vergadering heeft vervolgens beraadslaagd over het in overweging nemen van het voorstel van den heer de Fremerij en 9 andere ledentot afschaffing van den accijns op het geslagt van varkens en schapen. Nadat eene motie van orde om die beraadslaging alsnog uit te stellen, was afgestemd, is met 49 tegen 4 stemmen tot het in overweging nemen van het bedoelde voorstel besloten. Tegen hebben gestemd de heeren van Voorst, Groen van Prinsterer, van Dam van Isselt en van Lynden. Daarna is het wets-ontwerp, tot goedkeuring eener dading over een domeingrond in den polder Stoppeldijk, met alge meene stemmen aangenomen. Dingsdag zou, na de beraadslaging over het wets-ontwerp betrekkelijk de eleciro-magnetische telegrafen-linientot de behandeling van een aantal bij de kamer aanhangige natura lisatie-wetten worden overgegaan. Engeland. Londen 21 februarij. In zijne zitting van dezen nachtheeft het huis der gemeenten met eene meer derheid van elf stemmen het amendement van lord Palmers- ton betrekkelijk de wet op de militiedoor lord John Rus poli aangebodenaangenomen. Men weet dat dit amendement de opheffing verlangt van liet woord plaatselijke voor militie zoodat de volksligting niet eene plaatselijke militie maar een geregeld leger zou daarstellen en de wet zich zoowel tot Ier land en Schotland als tot Engeland zou uitstrekken. Onmiddelijk na de aanneming van dit amendement heeft lord John Russell zijn ontslag ingedienden daarna het gansche ministerie. 22 Februarij. Do aftreding van het kabinet van lord John Russellhoewel sedert lang voorzienis niettemin eene ernstige gebeurtenis. Het is thans waarschijnlijk dat er een Tory-kabinet zal worden gevormd, onder bestuur vau dan graaf Derby (lord Stanley). Gisteren morgen is in de uitgestrekte vlas- en hennep pakhuizen der heeren Chandler co. in Billiterstrect al hiereen hevige brand uitgebarsten en heeft het grootste gedeelte dier pakhuizen en van hunnen inhoud vernield. 2o Februarij. Het nieuwe ministerie is benoemd. Het bestaat uit leden der zuivere Tory-partij met den graaf Derby (lord Stanley) aan het hoofd. De overige leden zijn: sir Ed. Sugden, de hertog van Northumberland, Wal- pole, d'Israeli, de graaf llardwicke, lord John Manners, de graaf van Lansdale, Joseph Warner Stenley, J. Herries, W. BeresfordG. A. Ilamilton, Forbes Mackensie lord Naas. Het ministerie hetwelk nu afgetreden is stond sedert den 6 julij 1846 aan het hoofd van het bestuur. De fondsen hebben geeae verandering ondergaan. Daitsclilaad. Weenen 20 februarij. Het onlangs ver spreide gerucht, aangaande het sluiten eener nieuwe leening, wordt niet. alleen herhaaldmaar bevestigt zich. Men ver zekert van wel onderrigte zijde dat zij waarschijnlijk bin nen eene maand zal worden uitgeschreven. De voorwaar den zjjn nog geheim.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1