MIDDELBERGSGHE COURAN T. 1852. Zaturdag m 23. 21 Februarij. is& ÏSeehivcti cn Sibmini^tiratieu» Xj a ar et m o v w. 2SuttciilAttb£cft£ ®ijbi«gcn. JLANTAARN- GEXJO. Dc Burgemeester en Wethouders van Riddellburg maken bekend, dat bet Kohier van de Belasting, bekend onder den naam van Lantaarn- Mrands|iuit- en Hfaclit- waclitgeldeningevolge Art. 264 der Gemeentewet voorloopig door hen is vastgesteld en tor Secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd. Middelburg19 Februarij 1852. De Burgemeester en "Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSHEER. Publieke Verkoojiing binnen de Stad Vlissingen van een MUIS en JSBSJF, eigendom der Gemeente. Burgemeester en Wethouders der Stad Vlissingen zullen, op Yrijdag den 5 Maart 1852, ten Raadhuize dier Stad, des namiddags ten twee urein het openbaar presenteren te verlcoopen: Een Muis en Erf", staande en gelegen in het voornaam ste gedeelte der Stad Vlissingenaan de IJzeren Brugwijk C. no. 2bij het Kadaster bekend onder Sectie Eno. 541 groot vier Roeden. De conditiën van verkoop zullen acht dagen te voren ter lezing leggen ter Stedelijke Griffie, alwaar, even als bij den Stedelijken Architect, alle begeerde informatien en aanwij- zigingen te bekomen zijn. Vlissingen17 Februarij 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. Ter ordonnantie MABILOT. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevor dering van bandbouw en Veeteelt in dit Gewest, brengt langs deze ter kennis van belanghebbendendat door Zijne Majesteit den Koning, ter bevordering der Paar denfokkerij en ter verbetering van het Zeeuwsche Paarden- rasgoodgunstiglijk aan deze Maatschappij ton geschenke gegeven zijndeeen door Iioogstdenzelvon in Engeland aangekochte zevenjarige HEIVCSSTgenaamd the farmers friend, en uitsluitend ter veredeling van het Akkerpnard bestemd; dienaangaande in deszelfs laatstgeliou den e Ver gadering is besloten dit vereerende geschenk onder dank betuiging aan Zijne Majesteitvoor dit vernieuwde blijk van lloogstdeszelfs belangstelling in den Zeeuwscken Land bouw welwillend aan te nemenen verder deswege te be palen: dat, zooveel mogelijk, aan dezen Hengst, in de onderscheidene Districten der Provincie, standplaatsen zullen worden aangewezenonder dien verstande echterdat daarin jaarlijks eene verwisseling zal plaats hébbon, zoodat, na verloop van vier of uiterlijk vijf jaren dit dier tot zijne vroegere standplaats zal worden terug gebragtdat aan vankelijk voor 1852 daartoe het eerste District is aangeduid, en wel de Stad Middelburg als biedende in vele opzigten daarvoor de meest geschikte gelegenheid aandat de toelating tot dezen Hengst zoo ruim mogelijk zal gesteld wordendoch geene Merrienjonger dan vier of ouder dan zes jarenzullen kunnen worden aangebragten eindelijk, dat van hen, die daarvan mogten wenschen ge bruik te makengeen dékloon zal gevorderd wordenzul lende men zich overigens van Tocgangkaarten bij den Algemeenen Secretaris der Maatschappij kunnen voorzien. Het Hoofdbestuur vertrouwtdat do deugdzame eigen schappen van dezen Hengst door de Landlieden zullen worden op prijs gesteld dat deze vernieuwde poging tot verbetering van het inlandsche ras eene algemeene mede werking zal ten deel vallen en de Koninklijke gever van dit aanzienlijke en doelmatige geschenk in lloogstdeszelfs verwachtingen ten deze niet zal worden teleurgesteld. Middelburg, 20 Februarij 1852. Namens het Hoofdbestuur der Maatschappij voorn. W. PIL VIS Secretaris. IfEXU.fÖfGHEm Arnemuiden, 20 Februarij 1852. Hartelijk welkom was de ontvangst, van eenen onzer ge achte Ingezetenen, van eene halve mudde Tarwe; terwijl het Armbestuur tevens met dankzegging melding mag ma ken van de ontvangst van een Bankbiljetno. 825 groot 25 gevonden in de Kerk-collecte van den 17 Februarij en bezorgd bij iden lieer de Blaecke de Lignyte Middelburg. Het Diakonie-Armbestuur Jj. VAN BELZENAdm.-Djaken. C. DE RIJK. I3itiucnla«böchc ^ijbhtgcti. JIinnELBlTROt 3» Febmarij. Wij vernemen dat er eene commissie is zamengestcld tot voorlichting aan den minister van marine, omtrent eeuige punten de zeemngt van den staat betreffendebestaande uit E. K. II. prins Hendrikals voorzitterden schout-bij-nacht titulair S. R. van Frankden kapt.-ter-zee A. J. de Smit van den Broecke; de kapt.-luits.-ter-zee C. J- Berghuis en B. G. Escherde luits-ter-zee 1ste klasse J. C. Pieterse en II. Camp; den lioofd-ingenieur der marine A. E. Tromp en die der 2de klasse II. G. Jansenbenevens den officier van administratie der 1ste klasse J. E. Kempe. Deze commissie is tegen den 23 dezer te 's Ilage bijeen geroepen. De koning, willende een openlijk blijk van goedkeuring en vertrouwen geven aan Z. K. H. Willem Frcderik Hendrik, prins der Nederlanden en vice-admiraalheeft, bij besluit van den 18 dezer, hoogstdenzelven benoemd en aangesteld tot luitenant-admiraal en opperbevelhebber der vloot, buiten be zwaar van de schatkist. Men verneemt, dat de zeildag van Zr. Ms. brik de Koerier en schooner de Wesp, thans liggende in het pas van Neuzenbepaald is op den 1 maart aanstaande. Aan den luitenant-ter-zee der 2de klasse W. Brouwer dienstdoende op Zr. Ms. brik de Koerier, is, op zijn ver zoek, door Z. M. eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. -De afdeclingen van de tweede kamer der Staten-Ge- neraal hielden zich eergisteren bezig met het onderzoek van de ontwerpen van wet omtrent de maatregelen van inwendig bestuur en nopens de inkwartieringen. Ingevolge Zr. Ms. besluit van 13 jan. jl. (Staatsbl. no. 6) heeft eergisterenaan hot lokaal van het departement van financienin het openbaar plaats gehad de uitloting en af lossing van schuldbekentenissen ten laste van het voormalig amortisatie-sijndicaatrentende 3 j- ten honderd. Het kapi taal, dat op 1 april 1852, tegen honderd ten honderd, af losbaar zal worden gesteld, bedraagt 300,000. Volgens in omloop zijnde geruchten zou de minister van oorlogde generaal-majoor Spenglerten gevolge der verwerping zijner wet, zijn ontslag hebben verzocht. Te 's Gravenhage is aangekomen en aan het hotel de Gouden Leeuw afgestapt, pater Lacordaire, van Parijs. Volgens berigt van den commissaris van policie te Delft, van 13 dezer, is den 11 aldaar mede uitgegeven een valsche gulden, met het jaartal 1848, oogenschijnlijk van tin vervaardigdblaauw van kleur en dof van klankna genoeg zonder randschriftbij echte munt zou men het stuk als afgesleten aanmerken. Naar men verneemt heeft de Britsche regering eene belooning toegekend aan don Nederlandschen gezagvoerder van het kofschip Geertruida, kapitein Tunteler, wegens zijne menschlievende en edelmoedige handelwijze, betoond in het opnemen van een 25tal personenafkomstig van de Engel- sclieop zee verbrande stoomboot Amazon. II. M. de ko ningin van Engeland heeft genoemden kapitein eene gouden medaille met eene inscriptie vermeldende zijne menschlieven de daad, geschonken. De sociëteit der pakketbooten voor de Trans-Atlantische vaart heeft hem 50 p. st.en de ad miraliteit een prachtigen verrekijker aangeboden. -Blijkens rapport van den hoofd-ingenieur van den wa terstaat in Noord-Brabant, van den 16 dezer, was het water te Grave tot benede» correspondentie-peil gedaald, en mits dien daar ook de borigten uit Maastricht voortdurend val vermelden, de buitengewone rivier-correspondentie langs de linie van Cuijk tot 's Hertogenbosch opgeheven. Het is in het oogloopenddat van de te Zwartsluis waar even als te Meppel de kinderziekte heersehtvan 22 januarij tot 12 febr. 11. aan die ziekte overledenen, 20 ongevaccineerd waren. Men verneemt, dat de wegens opligting veroordeelde Mollinger zich van het tegen hem op den 9 dezer gewezen arrest van het provinciaal geregtshof te Maastricht heeft in cassatie voorzien. Uit Luxemburg wordt geschreven, dat op sommige plaatsen in het hertogdom de sneeuw ter hoogte van twee voet is gevallen. Blijkens een, onder dagteekening van den 5 dezer, van Zr. Ms. consul-generaal te Alexandrie ontvangen schrijven, was de hertog Bernard van Saksen-Weimar te Caïro aange komen. De gezondheid van Z. II. verkeerde in geruststel lenden toestand. Te Batavia werd geklaagd, dat brieven uit de Neder landen naar Oost-Indië verzonden en blijkens de adressen via Southamptonevenwel over Marseille werden aange bragt en dan dikwijls met liooger port. Daarop is van wege de post-administratie geantwoorddat zoodanige brieven in de Nederlanden te laat op de postkantoren werden be zorgd om nog over Southampton te gaan. Alleen om op onthoud te voorkomen deed het departement van financiën die brieven dan over Marseille verzenden. Vergadering; van den Heuieenteraad te Middelburg. Zitting van 18 februarij. Tegenwoordig al de leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Worden gelezen drie missives van gedepu teerde Staten, behelzende: 1. goedkeuring schutterij2. mag- tiging tot het doen van onvoorziene uitgaven betreffende het haven-kanaal, en 3. goedkeuring van de vrijstelling der recognitie aan II. Messer, commissaris van het Vlissingsche wagenveer. De godshuizen worden gemagtigd tot aanvaarding der na volgende^ legaten f 2000 aan het burger-weeshuis bemaakt door mejufvrouw P. J. Steengracht; 1000 aan hetzelfde gesticht, bemaakt door vrouwe Caland, geboren A. E. Scho- rer* De diaconie tot aanvaarding van f 100 bemaakt door den heer C. R. Meertens. Worden benoemd tot leden van het collegie van regenten der godshuizende heeren P. de Maret Tak en mr. F. B. Fock. Het voorstel van den voorzitter tot onderhandsche ver huringom bijzondere redenen, der kleine werf en van het huis in do Giststraat naast de wisselbankwordt aange nomen. Wordt restitutie van belasting op brandstoffen ver leend aan de fabrikanten Sprenger en SalomonsonJ. C. Ie Nobel, A. W. van HeusdenA. Boasson A. van Roozendaal, Boddaert enRentergemGebr. Tak en Comp., II. Willems. (De heer Salomonson onthoudt zich van de stemming.) De beraadslagingen over de gewone jaarlijksche uitkeering van gratificatiën aan beambten der plaatselijke belastingen worden aangehouden. De concept-instructie van den gemeente-secretaris wordt zonder discussie aangenomen. Het request van Nuys en Comp.Gebr. Serlé en J. S. van Burg, tot het brengen van wijziging in de plaatselijke belastingen op de binnenlandsche bierenwordt aange houden. De heer J. D. M. de Stoppelaar, gemeente ontvanger, wordt na het afleggen der gebruikelijke eeden als zoodanig geïnstalleerd. Wordt gelezen een voorstel der raadsleden Fokker, Vis, van Uije, Sifflé en Fak Brouwer, verzoekende dat de raad benoemen zal eene commissieom onderzoek te doen naar het al of niet wenschelijke van het behouden der stedelijke fabricage. De heer Vis licht het voorstel toe en ontwikkelt daartoe kortelijk1. dat de tegenwoordige instelling in strijd is met het algemeen belang en met hetgeen de staathuis houdkunde ons dienaangaande leert2. dat ook de onder vinding daarvan in menigerlei opzigten het verkeerde heeft aangewezenen 3. dat het belangrijke van dusdanig onder zoekook in andere gemeenten des rijks-, de aandacht tot zich had getrokken. De voorzitter stelt voor om de te benoemen commissie ook de taak op te leggen vanbij opheffing of wijziging der fabricage, in de behoefte der stad ten deze te voorzien. Wordt besloten dat er eene commissie zal worden be noemd om onderzoek te doen na het al of niet wenschelijke van hot behoud der thans bestaande stedelijke fabricagecn bij wijziging of opheffing dier instelling ten deze te voor zien in de behoefte der stad. In deze commissie worden benoemd al de voorstellers, zijnde de heeren Vis, Sifflë van UijeFokker en Fak Brouwer. De heer van Uije vraagt inlichting betrekkelijk de Spij- kerbruger wordt besloten dat burgemeester en wethouders zichop verzoek van den raaddaarover tot gedeputeerde Staten zouden wenden. Hierna wordt de vergadering gesloten en de raad door den voorzitter verzochtin eene zitting met gesloten deuren de notulen der vroegere beslotene vergadering te hooren en te arresteren. STJ TEST' GENERAAL,. tweede kamer. Zitting van 17 februarij. In deze zitting is beraadslaagd over het voorstel der heeren van Dam van Isselt en Sloet tot Oldhuis, tot het doen op houden van het stelsel van zelfstandige rapporteurs. Na lang durige discussien is dat voorstel verworpen, met 33 tegen •21 stommen, on oen voorstel van den heer de Fremery, strekkende om het ontwerp van het reglement van orde aan de afdeclingen te verzenden, mede verworpen zijnde met 38 tegen 20 stemmenis een voorstel van de commissie tot her ziening van het reglement van orde aangenomen, met 41 tegen 17 stemmen. Dat voorstel strekt, om het ontwerp naar de afdeelingen te verzenden en inmiddels het vorige reglement van orde weder in werking te doen tredenbehoudens de toepassing van het eerstgeinelde op de verdere behandeling der onderwerpen, waarvan het onderzoek reeds is aangevangen; De vergadering is daarna gescheiden. Naar in de bladen wordt vermeld, zou het ontwerp op het hoogermiddelbaar en lager onderwijs thans bijna ge reed zijn, zoodat het eerlang aan de Staten-Generaal zou kun nen aangeboden worden. Dit veelomvattend werk, waarnaar in en buiten de kamer zoo reikhalzend wordt uitgezienis zeer uitgebreid, beslaande met de toelichtingen een matig boekdeel. Eng-eland. Londen 16 februarij. Li de zitting van het huis der gemeenten van heden, heeft lord John Russell zijn wets-ontwerp op de reorganisatie der plaatselijke militie aangeboden. De bij deze gelegenheid gehouden redevoering van den minister werd door eene zeer belangrijke discussie gevolgd. Lord Palmerston, de heer FoxMaule en sir Sidney Ilerbert ondersteunden dc wets-voordragt, terwijl de heeren Ilume en Cobden haar bestredendeze laatste zeide onder anderen, dat hij Frankrijk voor te eerlijk hieldom de moge lijkheid te onderstellen van eene poging tot invasiezonder eerst den oorlog te hebben verklaard. Ten slotte werd het regeilngs-voorstel aangenomen en de wet voor de eerste maal gelezen. Do beroemde luchtreiziger Green, die nu 489 luchtreizen gemaakt heeft, wil er gedurende den aanstaanden zomer nog 11 doen, en dan zijne loopbaan door het luchtruim staken. Met de gisteren te Southampton aangekomen Zuid-Ame- rikaansche paket Severn, welke Teneriffe heeft aangedaan, is berigt ontvangendat de stad Lagos (op de westkust van Afrika), waar onlangs een detachement Britsche troepen en zeelieden door de bevolking was aangevallen en vermoord door eene Britsche scheepsmagt gebombardeerd en verw'oest is. Door het vuur van de batterijen der stad hebben de onzen een gevoelig verlies aan dooden en gewonden geleden. Men vleit zichdat nu aan den slavenhandel in die streek een einde gemaakt is. Uit Hongkong wordt van den 28 december gemeld dat in de Chincsche stad Sheongwan een verschrikkelijke brand heeft plaats gehad, waardoor bijna 500 gebouwen werden vernield en verscheidene menschen het leven hadden verloren, onder anderen ook de luitenant-kolonel Tomkyns cn de lui tenant Lugg, die toegesneld waren om hulp te verleenen. Huïisclilaiid. Weenen 15 februarij. Het huwelijk tus- schen den aartshertog Reinier en de aartshertogin Maria zal den 21 dezer alhier voltrokken worden. Volgens statistieke opgaven, wordt het getal schapen in de monarchie berekend op niet minder dan 27 millioen.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1