MIDIIELRl RGSCIIE 0 U R AIV T. 1852. Donderdag Nt 22. 19 Februarij. Q: r v..> - -v4 öcötureu en ^tbminiötvaticn. s t ut km n/ i v jk a i5iiiMcnï«iub$chc Stjbisigcu. s t aten - g ehte se aam. I3uitcnl«tttb0chc ïEijbhigcu, c r iv - VT' De Burgemeester en Wetliouders van ^Middelburg maken bekend 1. Dat bij de verkiezing van twee Leden van den Gemeente raadop den 16 en 17 dezer gehouden, tot Lid van den Gemeenteraad is gekozen Mr. PH. VAN DEN BROECKE; terwijl er eene herstemming zal moeten plaats hebben tus- sehen de twee Personendie daarna de meeste stemmen op zich hebben vereenigdzijnde de Heeren Z. SNIJDER en Mr. N. J. VAN EEKELEN 2. Dat de Herstemming is bepaald op Maandag den 1 Maart aanstaande 3. Dat de Processen-verbaal van Stern-inlevering en Stem opneming, van den 16 en 17 dezer, in de Benedenzaal van het Raadhuis zijn aangeplakt en ter Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Middelburg, 17 Februarij 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSI-IEER. jt ANK ES TE Bi I 'S! li. De Centrale Birectie des Eilands Walcheren zal onder nadere goedkeuring van het Ministerie van Binnenland- sche Zaken op Zaturdag den 21 Februarij 1852, des voor middags ten elf ure in tegenwoordigheid van den lieer Hoofd ingenieur in het elfde District van den Waterstaat, in'het Lokaal van de Directie in de Abtdij te middel/burgpubliek aanbestedende leverantie der voor het dienstjaar 1852 alsmede tot Winter-Voorraad vereischt wordende Holland- sclie en Brubanulsclie Ilijsiiiatei-ialenRiet, Vil- voordsclie Boomilisclie en Briksteen. Zullende de conditiën acht dagen te voren ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Directie, en nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Opper-Commies S. ROELSE, te Middelburg. WEEK AKI li IA Ml IK. Diakenen «Ier TCederrtu itsclie Hervormde Ge meente berigtcnop gisteren in de Collecte der Godsdienst oefening in de Koorkerk gevonden te hebben twee gesloten Pakjes, het eene met het opschrift: voor Assendelft opbouw kerk; het andere met het opschrift: Arnemuiden. Het eerst genoemde hebben zij doen bezorgen bij Ds. J. Borsiuster wijl het laatstgenoemde den Heer L. H. de Blaecke de Ligny is ter hand gesteld. Middelburg, 18 Februarij 1852. Diakenen voornoemd W. PELLE Prteses. J. A. DE WAAL, Scriba. HIOHKLBirHG, 18 Ifeferuarij. De plaats gehad hebbende stemming voor twee leden van den gemeenteraad heeft tot uitslag gehad, dat gestemd heb ben 258 kiezers, terwijl er geene briefes van onwaarde zijn verklaard. Van de uitgebragte stemmen hadden op zich vereenigd: mr. Ph. van den Broecke 155, Z. Snijder 51, mr. N. J. van Eekelen 31, II. J. van Deinse 32mr. P. J. G. van Diggelen 30J. H. Q. Janssen 30mr. C. W. E. Vail- lant 25mr. F. B. Fock 23 terwijl nog op 43 andere inge zetenen verschillende stemmen waren uitgebragt. Zijnde alzoo tot lid van den gemeenteraad verkozende heer mr. Ph. van den Broeckeen zal er eene herstemming moeten plaats hebben tusschen de heerendie dan de meeste stemmen op zich hebben vereenigd, zijnde do heeren Z. Snijder en mr. N. J. van Eekelen. Gisteren morgen werd van de werf der commercie- compagnie alhier met het beste gevolg te water gelaten het brikschip genaamd Zwaluw, groot ongeveer 135 gemeten lasten, gebouwd door den scheepsbouwmeester A. Otto voor rekening eener reederij onder directie van den heer A. II. G. Fokker alhier, bestemd voor de grootc vaart, en gevoerd zullende worden door kapitein E. N. F. van Wulven. En is onmiddelijk daarop de kiel gelegd van een barkschip, be rekend op ongeveer 300 genieten lasten. Naar men verneemtheeft de keizer van Oostenrijk onzen minister van financienden heer mr. P. P. van Boss.e begiftigd met het grootkruis, en den heer mr. J. Pols, refe rendaris bij het departement van financienvoor de zaken van het postwezen met het kommandeurs-kruis der orde van Frans-Joseph. De gewone audiëntie van den minister van marine zal den 20 dezer geen plaats hebben. Het balvrijdag avond door Z. K. II. prins Frederik gegeven, was zeer luisterrijk. Het werd bijgewoond door II. M. de koningin en Z. K. H. prins Hendrik. Den 14 dezer heeft, te 's Ilage, tusschen den minister van buitenlandsche zaken en den Oostenrijkschen gezantde uitwisseling plaats gehad der acten van bekrachtiging op de overeenkomst, welke, den 19 december 1851, tusschen de Nederlandsche en Oostenrijksche regeringen is gesloten, om trent de verzending der brievenmalen van de Indische land- post tusschen Triest en Alexandrie en omgekeerd. Bij den minister van financien is ontvangen een bank- billet van 1000, door een onbekende onder het postmerk Utrecht, van 15 dezer, ten behoeve van het rijk ingezonden. Bij het comité der Spaansche fondsenhouders te Am sterdam is thans uit Londen het berigt ontvangen dat de door dat comité uitgegeven coupon-bewijzen te beginnenmet 13 dezer, te Londen in de officiële effecten-prijscourant, evenzeer ajs de door het Londensche comité afgegeven bewij zen zullen worden genoteerd. De laatst ontvangen rapporten aangaande den stand van het water langs de rivier de Maas in Noordbrabant gedagteekent van den 15 dezer, gewagen van een doorgaan den val. De vermaarde Fransclie kansel-redenaarpater Lacor- dairevan de orde der Dominikanenis te Rotterdam laatstelijk van Luik, aangekomen, en zal denkelijk in eene der R. K. kerken voor de gemeente optreden. Het is thans gebleken dat de jeugdige vrouwwier lijk voor eénige dagen in een der vijvers van het boscli te 's Hage is gevondente Schiedam in het Proveniershuis woonde, en van beroep naaister was. Hare betrekkingen aldaar hebben uit het in de dagbladen geplaatst berigt haar treurig uiteinde vernomen. Den 13 dezer werd voor het provinciaal geregtshof in Zuidholland de zaak van 6 Scheveningsche visschers be handeld die beschuldigd waren van in november laatstleden tegen genot van loon varende op de pink de Jonge Gijsbert,, van de weduwe Bal te Scheveningenvan den op zee ge vangen visch eene hoeveelheid van 1100 stuks steurharing te hebben achtergehouden en aan hunne meesteres onttrokken. Het hof heeft de beschuldigden allen schuldig verklaard aan diefstal ten nadeelc hunner meesteresbij welke zij voor loon in dienst warendochde weinige waarde van het gesto- lene in aanmerking nemendehen veroordeeldieder der 5 matrozen tot 6 weken en den stuurman tot 2 maanden cor rectionele gevangenis. De wedrennen van de koninklijke valkenjagt-societeit dit jaar op het Loo te houden zullen den 15 16 en 18 junij plaats hebben. Te Heerjansdam heeft een treffend ongeluk plaats ge had. Aan de Develsluis lag een schuitje met steenen van den heer 't Hooft, te Hendrik-Ido-Ambacht, te lossen waarop zich drie arbeiders bevonden. Zaturdag morgen die arbeiders niet te voorschijn komende, verwonderde men zich zeer en besloot nu in het zoogenaamd vooronder van het- schuitje te gaan zien of zij nog sliepen. Daar vond men van de drie arbeiders reeds twee overleden en één nog zieltogende. Naar alle waarschijnlijkheid zijn zij door kolendamp gestikt. Men heeft hoop den derde in het leven te zullen behouden. De twee overledenen zijn huisvaders met talrijke gezinnen, wier vrouwen en kinderen door die ramp tot de diepste armoede zijn vervallen. Men leest in de Nieuwe Rotterdamsche Courant, onder dagteekening van den 16 dezer: Gisteren in den laten avond begaven zich drie mannen met eene boot, naar het brikschip Abeona, hetwelk op sleeps- helling, aan het Nieuwe Werk alhier, ligt te timmeren, vermoedelijk met het doel om het te berooven. Het schip gezwaveld zijnde, was het ruim, waar het doel van hunnen togt geborgen was, gesloten. Terwijl twee der dieven den wakerdie volgens zijn verhaal overrompeld was vasthiel den slaagde de derde er na eenige moeite inom een der luiken te openen. De oogenbliklcelijk uitstroomende zwavel lucht bedwelmde hom echter en deed den dief stikkende naar beneden storten. Zijne makkers, hem een gil van smart hoorende slaken, namen de vlugt. Een echter geraakte bij het mede in de boot springen in het water en verdronk on middelijk; zijn lijk is heden morgen opgevischt. Omtrent het lot van den derden is men onzeker." 'sRijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht telt thans 97 kweekelingen. Den 15 dezer is Zr. Ms. stoomschip Bromo buiten dienst en het etat-major op non-activiteit, gesteld. Zr. Ms. brik de Zwaluw, kapit-luit.-ter-zee C. Noor- duyn, is den 1 december 11. van Batavia naar Nederland, vertrokken. Den 20 december was van Batavia naar Soerabaija vertrok ken Zr. Ms. stoomschip Ar dj o en o, kapit.-luitenant-ter-zee A. J. Voet. Ter reede van Batavia lagen den 26 december Zr. Ms. korvetten Boreas en Van Speyk, stoomschip Suriname, schooner Aruba, de gouvernemcnts-schooners Zeemeeuw en Anadyomene en ter roede van Soerabaija den 18 dier maand, Zr. Ms. wacht-korvet Nehalennia, stoomschepen Vesuvius Batavia Phoenix, Hecla, Borneo Onrust en Etna schoonerbrik Banka eu stoom-adviesvaartuig Tj i- pannas. Zr. Ms. transportschip Prins Willem Frederik Ilenderik, onder bevel van den luitenant-ter-zee 1ste klasee J. II. Matthijsen, den 25 october 11. van Ilellevoetsluis naar Batavia vertrokken, is den 16 december daaraanvolgende tc Rio de Janeiro binnengeloopen. tweede kamer. Zitting van 16 februarij. Is ingekomen afschrift van een tusschen Nederland en België gesloten traktaat tot wering van den sluikhandel. Het wets-ontwerp houdende bepalingen omtrent het bouwen planten enz. binnen zekeren afstand van vestingwerken is, nadat achtereenvolgens de afzonderlijke artikelen waren aan genomen met 31 tegen 23 stemmen afgestemd. Door de heeren Sloet tot Oldhuis en van Dam van Isselt is het navolgende voorstel gedaan De ondergeteekenden hebben de eer voor te stellen: het gewijzigd reglement van orde voor dc tweede kamer der Staten-Generaalbij besluit van den 7 mei 1851 ingevoerd, tot het einde der zitting van 18501851, en naderbij wijze van verdere proefnemingin stand gehoudenbij besluit dezer vergaderingte stellen in handen van uwe geachte commissie, die met het ontwerpen van dat reglement is be last geweest, met vriendelijke uitnoodiging daaruit te ligten dc verschillende artikelendie betrekking hebben tot het stelsel van zelfstandige rapporteursen de vroegere bepa lingen omtrent de voorloopige beraadslagingen daarvoor in de plaats te stellen, opdat het gewijzigd reglement van orde voorloopig in werking kunne blijven." Over dit voorstel zou den volgenden dag worden be raadslaagd. ItGST-MNSSlSCSIE K«EOA/|..Y. Bij besluit van Z. Exc. den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch Indievan 4 december 1851 no. 1is aan den generaal der infanterie, kommandant van het Indische leger, Z. II. Karei Bernard hertog van Saxen-Weimar-EiseDach verleend een verlof naar Nederland, voor een jaar, tot her stel van gezondheid. Gedurende de afwezigheid van den hertog is het kommando over het Indische leger opgedra gen aan den generaal-majoor titulair G. Bakker. Den 18 december is te Batavia aangekomen Zr. Ms. korvet van Speyk, kapitein-ter-zeeP. Sauvageaan boord hebbende den schout-bij-nacht E. G. van der Plaatbenoemd kommandant van Zr. Ms. zeemagt in Oost-Indie en inspec teur der marine. Op de eilanden Balie en Lombok is de cholera ook uit gebroken. Zij schijnt daar zeer hevig te heerschen vooral op Lombok en aan de Noordkust van Bali. De rijken van Badong en Gianjer zijn voor alsnog verschoond gebleven. In de Lampongsche districten heerschen, behalve de cho lera, koortsen. Het getal lijders en overledenen kan niet worden opgegeven. Zr. Ms. stoomschip Ambon, behoorende tot het sta tion van Celebes, is op den 2 november jl. te Makasser te ruggekeerd, van eenen kruistogt naar de Bangaai-eilanden werwaarts die bodem op den 29 september te voren ver trokken was. Engeland. Londen 14 februarij. Eergisteren hield de koningin een geheimen raad op het kasteel van Windsor, in welken lord Stanley van Alderley benoemd is tot vice-presi- dent der commissie tot overweging van alles wat tot den handel in de buitenlandsche volkplantingen betrekking heeft. Gisteren is het hof van Windsor in deze hoofdstad terug gekeerd en des avonds vereerden de koningin en prins Albert den schouwburg in Haymarket met hunne tegenwoordigheid. Met het brigantijnschip Appentricevan Bussorah is hier eergisteren de laatste verzameling van oudheden door den heer Layard van Nineveh verzondenbehouden aangekomen. Daaronder bevindt zich een beeldhouwwerk dat in omvang en zwaarte al de tot hiertoe ontvangene overtreft. Eene zeer talrijke vloot, tot welke de schoonste en grootste stoombooten en zeilschepen der Engelsche zeemagt behooren, zal in het kanaal vereenigd worden, om, onder de bevelen van den vice-admiraal sir F. Cochrane, tusschen SpitheadPlymouth en Queenstown te kruisen. De ambtenaren der in- en uitgaande regten zijn dezer dagen geslaagd in het ontdekken van een uitgebreiden smok kelhandel in buitenlandsche zak-uurwerkendie reeds sedert geruimen tijd gedreven moet zijn. Het getal der nu verbor gen gevondene beloopt ruim duizend. Gedurende de laatste dagen zijn weder verscheidene stukken van het wrak der stoomboot Amazon op de kust bij Brighton aangespoeldwaaronder een der masten waar van het bovenste gedeelte geheel is doorgebrand. Het linieschip Windsor Castle wordt tegenwoordig ver groot en van eene stoomschroef-maeliine voorzien het schip heeft de lengte van 240 voet en zal 140 stukken geschut voe ren gereed zijnde zal het de geduchtste drijvende batterij ter wereld zijn. Een Franschman heeft gisteren getracht op eene zon derlinge wijze zich van het leven te berooven. Een hoender ei geledigd hebbendevulde hij den dop met buskruid stak deze bom alstoen in den mond en deed haar ontploffenjam merlijk gekwetst werd hij naar het hospitaal gevoerd, om na zijn herstel wegens poging tot zelfmoord voor de regtbank te worden gebragt. Buitscliïand. Weenen 12 februarij. Het verdrag tus schen Rusland en Oostenrijk, tot schadevergoeding aan het land, wegens de hulp in den oorlog tegen Hongarije is thans defini tief vastgesteld. Oostenrijk zal aan Rusland voor 1,051,133 fl. in zout °en 4,615,384 fl. in specie in drie termijnen betalen. De eerste termijn is reeds betaald. Aan den anderen kant is ook het verdrag waarbij bepaald wordt de vergoedingdie de Kerkelijke Staat aan Oostenrijk betaalt voor de bezetting der legatien, vastgesteld. De pauselijke regering heeft zich ver bonden voor elk jaardat die bezetting zal duren, 1^ mil- lioen lires te betalen. De Engelsche gezant alhier zou bepaald verzekerd hebben, dat de Engelsche regering zich onwankelbaar zou houden aan haar oorspronkelijk besluit, om ten eenenmale onzijdig te blijven in de zaak der verbeurdverklaring van de goederen der familie Orleans. In september van het vorige jaar heeft het ministerie de gezamenlijke besturen in Hongarije uitgenoodigd, om mededeelingen te doen, betreffende de inrigting van het regts- wezen aldaar, met aanzoek tevens, om, zoo noodig verbe teringen voor te stollen. Van deze besturen zijn thans dan ook een groot aantal rapporten en voorstellen ingekomen die ten grondslag zullen strekken van eene nieuwe organisa tie van het regtswezen in Hongarije. Het ministerie van financien heeft prijzen uitgeloofd voor de bevordering en uitbreiding van de tabaks-cultuur in Hongarije.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1