MIDDELBIJRGSCHE C O U R AIV T. U hxM 1852. Dingsdag 17 Februarij. DOMEINEN. Bcc-hucn en Cïbmimetvaticiu ttimtcnïanböchc ®i)biugctt. Jiuitculanböcïtc ®ijbtngcit. BEP^KTEjWEJVT I IA FiaTJUVClElV. PBOVÏSCÏE Kl'KIvlVB. Ingevolge de wet van den 29 Augustus 1848 (Staatsblad no. 39) zalal of niet onder voorzitting van den Directeur der Registratie en Domeinen voor de Provincie Zeelandop Dingsdag den 16 Maart 1852, en zoo noodig op den vol genden dag telkens des voormiddags ten 10 ure door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gont, in liet Logement het Wapen van Zeelandte Buistten overstaan van den Notaris P. BEUMER IIARDENBERG, worden overgegaan tot de Openbare Veiling en Toewijzing, bij opbod en afslag, van eenige Domaiiïale (Joederenzijnde KAAI- en AVKIAAVHïIiV'i'E 1A«;sS4»AI»i:a enz., onder de Ge meenten Axel, Neuzen, "Westdorpe, Hontenisse, Ossenisse StoppeldijkClinge en Graauw en Langendambenevens Ui:iHJKIItnt: SCIIBRRKX onder do beide laatstge noemde Gemeentenvóór de Polders LouisaNieuw-Kiel- drecbt, Willem Hendrik en Meloin liet verdronken Land van Saftinge. De Goederen zijn breedcr omschreven in den Catalogus welke, voor den prijs van 15 cents, te bekomen is bij den Ontvanger voornoemd en bij de Ontvangers der Registratie en Domeinen te Middelburg, Sluis, Goes, Hulst, Colijns- plaatZierikzee en Tholenalsmede bij die te Amsterdam en Rotterdam en bij de Ontvangers der Domeinen te 's Her togenbosch Breda en 's Gravenhage. De Voorwaarden van Verkoop liggen ter lezing ten Kan tore van den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gentvan de Ontvangers der Registratie en Domeinen te Sluis en Hulst, van den Notaris voornoemd en ten Rnadlmize te HulstAxel, Neuzen Westdorpe Hontenisse Ossenisse Stoppeldijk Clinge en Graauw en Langendam terwijl bovendien de al- gemeene voorwaarden ter lezing liggen ter Griffie van ieder Provinciaal Gouvernement en ten Kantore van de Directeuren der Registratie en Domeinen. De Directeur der Registratie en Domeinen voor de Provincie Zeeland VAN TEYLINGEN. G liJtl I f 'V T/JIMJH. De Hiirifemeesti'r van middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 18 Februarij 1852 des namiddags ten óén ureoenc openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 16 Februarij 1852. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. STKJJVUrOlPlïEIUJ. Do regthebbenden op een onbewerkt HOUT (Greinen of Dennen), lang 24,5 Ned. El, dik in omtrek circa 2 Ned. El aan den voet, 1,5 in het midden en 1 aan het bovenein de, gemerkt met eene wit geschilderde O, den 15 dezer aan het Strand voor Dijkslioek aangedrevenkunnen zich ter réclame aanmelden bij den Opperstrandvonder Bewesten Schel de te Middelburg. HlitBlHIhH t'MMt. Middelburg, 16 Februarij 1852. De A'ereenïging tot Het bezoeken cler Armen te Middelburg, maakt dankbare melding van.de ontvangst, op den 14 dezereener som van 279.03 zijnde het aan haar toegekende aandeel uit de zuivere opbrengst der Loterij van Vrouwelijke Handwerken alsmede van N. N. 54 Manshemden. De Directie der Vereeniging voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorz. N. VERHULST Wz. Penningmeester. Diakenen der Wederduitscke Hervormde (Je- meente maken dankbare melding, dat door hen gecollecteerd is, op gisteren, in de voormiddag-godsdienstoefening, als volgt: in die der Koorkerk een Bankbiljet 110.715, groot 100, met het opschriftDiakonie-Armen en in die der Oostkerk twee Muntbiljetten, no. 126G72 en 110. 102180, ieder groot 10 en alzoo te zamen 20met het opschrift D. en binnen- schriftDiakonie. Extrabedeeling De eerstgenoemde gift is aL Collecte beschouwd, terwijl de laatstgenoemde ter Extrabedeeling wordt aangewend. Beide "giften bevonden zich in gesloten couvert. Middelburg, 16 Februarij 1852. Diakenen voornoemd W. PELLEPrasses. J. A. DE WAAL, Scriba. jHIDDELBIRG, 16 Februarij. De leden van de eerste kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering opgeroepen tegen den 24 dezer. Bij besluit van den 30 jan. heeft Z. M. goedgevon den den 2don luitenant F. R. N. van Bijleveltvan het wapen der infanterie in Oost-Indië krachtens hoogstdeszelfs besluit van 19 julij 1851, eervol vermeld bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, wegens zijne ge dragingen bij de krijgsverrigtingen in de Wester-afdeeling van Borneo (Pamangkat) op den 11 en 12 september 1850, ter dier zake, alsnog te benoemen tot ridder der 4de klasse van de militaire Willems-orde. Naar men verneemt is de 1ste luitenant A. E. M. Mans- veldt, ordonnans-officier van Z. M. den koning, door den president der Fransche republiek benoemd tot ridder der orde van het legioen van eer. Verleden donderdag hebben de afdeelingen van de tweede kamer zich bezig gehouden met het onderzoek van het ont. werp van wet betrekkelijk het tarief met België, voorts met de behandeling der vraag, wegens het in overweging nemen van het voorstel van den heer de Fremerij en andere leden der kamertot wijziging van den accijns op het geslagt. Bij koninklijk besluit van 22 januarij jl. wordt de plaatsing in het Staatsblad bevolen van de overeenkomst betreffende den brievenposttusschen Nederland en Belgie op den 7 dec. 1851 gesloten. Uit die overeenkomst blijkt, dat de enkele brieven (van 15 wigtjes of minder) uit Neder land naar België en wederkeorig' oie uit België naar Neder land voortaan onderworpen zullen zijn aan een gelijkmatig port van 20 cent of 40 centimes. Echter zal het port der brie ven uit het eene land naar het andere verminderd worden op 10 cent of 20 centimes voor eiken enkelen brief (van 15 wigt jes of minder) wanneer de afstand tusschen het kantoor van afzending en dat van bestemming niet meer dan 50 Nederl. mijlen bedraagt. Zwaardere brieven naar evenredigheid meer. Het frankeergeld van nieuwspapierendagbladentijdschrif ten enz. bedraagt wederkeerig 2 cent of 4 centimes te heffen van ieder dagblad of vel druks van welke oppervlakte ook. Verleden vrijdag avond had te Vlissingen het tweede openbaar examen plaats van een zes-en-tachtig tal leerlingen der volks-zangscliool. Een talrijk publiek vereerde met zijne tegenwoordigheid dit plegtig kinderfeest, en legde de duide lijkste blijken aan den dag van do grootste ingenomenheid met deze instelling, wier nuttige strekking door allen met de meeste overtuiging werd erkend. Den heer O. J. Bekker komt in de eerste plaats don lof toedoor zijn talent en on vermoeide pogingen deze inrigting een hoogen trap van bloei te hebben doen bereiken. Bij de zaturdag te Zierikzee plaats gehad hebbende opening der stembriefjes, is gebleken dat tot lid van den gemeenteraad aldaar verkozen is jhr. W. D. de Jonge, met 180 van de 278 geldige stemmen. Deze verkiezing heeft plaats gehad ter vervulling der vacature ontstaan door het bedanken van jhr. K. W. de Jonge. Zr. Ms, stoomschip Gedeh, onder bevel van den ka- pitein-luitenant-tcr-zee II. Wipff', van Vlissingen naar de West-Indien, is den 8 dezer Deal gepasseerd. Vrijdag heeft de hooge raad uitspraak gedaan in de zaak van meesteren-regenten der huiszitten- en diaconie-armen binnen Leydcn eischers tegen den minister van financien gedaagde en C. C. van den Hoek e. s.intervenienten. De eischers zijn daarbij niet ontvankelijk verklaard in hunne zoogenaamde reconvontionele vordering tegen de intervenien ten en ook in de vordering tegen den minister van financien met verwijzing in de kosten. Door de zorg van den hoogleeraar Miquel te Amster dam heeft de Ned. Indische regering in het midden des vo- rigen jaars eene bezending kina-boompjes, van de beste soort, ontvangen die naar 's lands plantentuin te Buitenzorg ver zonden zijn, om aldaar proeven met de cultuur te nemen. Mogt die proef gelukkenwaarvoor naar men meende veel waarschijnlijkheid bestaat, dan zou dit niet slechts een zegen voor de menschheid, maar ook een belangrijk geldelijk voor deel voor Indië zijn, daar de prijs van den kinabast., zoowel door het vermeerderd gebruik der kinine als door de roeke- looze behandeling van den kinaboom, in Zuid-Amerikawaar de Cascarilleiros den boom tot verkrijging der bast eenvou dig vellenzonder zich om zijne instandhouding te bekom meren in den laatsten tijd zeer is gestegen. Door den koopman J. II. Ilasein do lange pooten te 's Ilagezijn verspreid zoogenaamde adres-biljettenin den vorm van bankbiljetten. Eene oppervlakkige beschouwing dier adres-biljetten zou aanleiding kunnen geven, om dezelve werkelijk voor bankbiljetten van 25 aan te zien en daar door misleid te worden. In het algemeen belang wordt bij deze de aandacht daarop gevestigd. Te Kampen zal, van 1 tot 31 augustus aanstaande, eene tentoonstelling van schilder-teekangraveerbouw en beeldhouwkunst worden gehouden. Alle ingezondeno voorwerpen moeten van 10 tot 22 julij vrachtvrij aan de commissie geadresseerd worden de commissie zal die later vrachtvrij aan de inzenders doen terugkomen. Aan de ten toonstelling zalna bekomen toestemmingeene loterij wor den verbonden. De inzenders zullen de vrijheid hebben om do prijzen aan de kunststukken te hechten. Men schrijft uit Leeuwarden, dat door het bestuur van het 7de landhuishoudkundig congres is bepaalddat het congres aldaar zal worden gehouden op dingsdag den 8 junij e. k. en vier volgende dagen. Do provinciale commissie van landbouw houdt zich voorts onledig met het vormen van het plan eener op de gemelde dagen te houden tentoonstelling van vee, landbouwkundige werktuigen enz. Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat eenige ingezetenen dier stad, in aanmerking nemende dat onze handwerkslieden dikwijls hun vak niet grondig verstaanzich vereenigd heb ben om aan handwerksliedendie zich door goed gedrag onderscheiden, de gelegenheid te verschaffen om zich in hun bedrijf te bekwamenderwijze dat zij voor vreemden niet behoeven achter te staan. Ten einde te beproeven om eenigzins te voorzien in het bestaand gebrek aan matrozen, vooral in de 1ste en 2de klasse, en aan scheeps-onderoflicieren voor 's konings zee dienstis aan den luitenant-ter-zee der 2de klasse, "W. de Fremerijnon-actief, wonende te Groningenopgedragen om bij de provinciale gouvernementen en gemeentebesturen van Groningen en Friesland te onderzoekenof er mogelijkheid zoude bestaan in die provincie geschikte personen te vinden, die zich op de gewone wijze, in de bedoelde kwaliteiten, in 's rijks zeedienst zouden willen verbinden. Wat Friesland aan gaat is de genoemde officier tevens gemagtigd, om zich, zoo noodig, daartoe naar Dokkum Leeuwarden en Ilarlin- gen te begeven. Volgens berigt uit Alexandriavan 25 januarij 11., was Zr. Ms. korvet Sumatra den 15 bevorens naar Maltha gezeildhad aldaar eenige dagen vertoefd en zoude de reis naar Smirna vervolgen. De état-major van de Sumatra had te Maltha de eer genoten een diner bij te wonen aan boord van den Engelschen admiraal Parker en bij den gou verneur van het eiland tot een bal genoodigd te worden waarop ruim 500 personen tegenwoordig waren. Alles was wel aan boord. Volgens den Delftschen Studenten-Almanak bedraagt het getal der ingeschrevenen op de rolle der Delftsehe aka- donrie.143 studenten, waarvan 87 voor Oost-Indische amb tenaren 2de klasse, 29 voor algemeene studie, 24 voor ci viele ingenieurs, 2 voor ijk en aecijnsen en 1 voor het mijnwezen; gepromoveerden aan andere akademien: 16 voor Oost-Indische ambtenaren 1ste klasse en 1 voor andere doeleinden. Kerknieuws. Sluis 15 februarij. In de jongstleden woensdag avond-godsdienst gaf onze veelgeliefde leeraar de weleerwaarde zeer geleerde lieer J. C. Verhoeff, Ie ken nen eene beroeping naar de gemeente Harderwijk te hebben ontvangenreeds heden mogten wijin de voormiddag-gods diensttot onze blijdschap vernemen dat zijn eerwaarde vrij heid had gevondenvoor het beroep naar Harderwijk te be danken; zullende zich aanstaanden woensdag-avondbij eene opzettelijke leerrede, op nieuw plegtig aan ons verbinden. S ÏA TJ'IN- G BOTJEJR sl AI*. tweede KAMEK. Zitting van 13 februarij. In deze zitting zijn de geloofsbrieven ingekomen van het nieuw benoemde lid uit Tilburg, den heer mr. P. Gouver neur. Op het rapport daaromtrent uitgebragt, heeft de ver gadering besloten tot de toelating van dit nieuw benoemd lidnadat hij de bij de grondwet gevorderde eeden zal heb ben afgelegd. Nog zijn ingekomen: 1. een afschrift van een laatstelijk tusschen Nederland en Frankrijk gesloten post verdrag, en 2. eene missive van jhr. mr. de Bosch Kemper, verzoekende om bij het opmaken der nominatie, ter vervul ling van de openstaande raadsheersplaats in den hoogen raad niet in aanmerking te komen. De vergadering heeft besloten tot het opmaken dier nominatie over te gaan op den 20 de zer, en na afloop daarvan tot de beraadslaging over het wets-ontwerp betreffende de wees- en momboir-kamers. Zij heeft vervolgens bepaald, dat de beraadslaging over het wets ontwerp tot regeling der gevolgen van door den militairen, strafregter uitgesproken veroordeclingen bij herhaling van misdaad of wanbedrijf op den 23 dezer zal plaats hebben. Daarna heeft de kamer beraadslaagd over het wets-ontwerp tot uitvoering van art. 8 der wet van 30 mei 1847 (regten van in- en uitvoer op de granen), welk wets-ontwerp met 44 tegen 10 stemmen is aangenomen. Tegen hebben gestemd de heerenZylker, Dommer van Poldersveldt, de Limpens, de Lom de Berg, van der Veen, Anemaet, van Nispen van Sevenaer, Bots, "Westerlioff en Luyben. Ten laatste is rapport uitgebragt omtrent het verslag we gens den staat van het armwezen over 1849 en ook omtrent een aantal adressen. Engeland. Londen 12 februarij. Lord Normanbij de gewezen gezant in Frankrijk, is naar Parijs vertrokken om afscheid te nemen van den president der republiek. Volgens de laatst opgemaakte staten van de bevolking des rijk3 bedraagt deze 20,936,468 personen, te weten 10,192,721 van het mannelijke en 10,743,747 van het vrouwelijke ge slacht. Aan de rijkswerf te Plymouth is last ontvangen tot het gereed maken van masten en raa's voor 12 linieschepen. In de groote wereld verwekt veel ergernis de ontvlug- ting der dochter van een marquis, die zich heimelijk naar de woning van haren onderwijzer heeft begeven en met hem in don echt is getreden. De ouders der jonge dame zijn in de diepste verslagenheid gedompeld. In de Noord-Amerikaansche nieuwsbladen is eene he vige polemiek ontstaan tusschen de vrienden van Dr. Kinkel en de vrienden van Kossuth. Beide partijen overladen el kander met de laagste beschuldigingentot groote ergernis lier Amerikanendie van de broederlijke eendragtigheid der Europcsehe revolutionairen ongetwijfeld andere gedachten had den gekoesterd. Daitscliland. Weenen 11 februarij. De marine zal weder met twee nieuwe fregatten vermeerderd worden. De officiële opgaven deelen heden een besluit des kei zers mede, waarbij straffen worden bepaald tegen het be schadigen van spoorwegen en telegrafen, of wel tegen ande re staf bare handelingen jegens genoemde inrigtingen. Berlijn 13 februarij. Men verneemt, dat de Fransche ge kant David, behalve het openlijk bekende doel zijner zen- ding, nog in last heeft, de stemming der hoven voor het keizerrijk te polsen. Hij schijnt meer den omgang met in vloedrijke personen van het hof te zoeken, dan druk met de ministers te verkeeren. De wet tot zegeling der dagbladen wordt thans door de daartoe benoemde commissie onderzochtwelke echter zoo is zamengesteld, dat de wil der regering zal zegevieren. Naar men verneemt zijn 16 stemmen vóór, 5 tegen het ontwerp. Met mei komt do electro-magnetische telegraaf tus schen Berlijn en Lubeck in werking. De prins de Ligne is alhier aangekomenals over brenger van een eigenhandig schrijven van zijn' souverein den koning der Belgen. De eerste kamer heeft op het bekende voorstel van den

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1