MIDDELBURGSCHE COURANT. 1852. Donderdag N° 19. 12 Februarij. Bcetnvcu ctt £tbmtiu$ttratieu. u l i l» nm» na: u». iStttucttlanbsitfti: 3Tijbiu0cn. 35uitculattb0rftc lACCIX lï. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg In aanmerking nemendedatkrachtens art. 2 van het Koninklijk Besluit van den 2 Februarij 1845 (Staatsblad no. 6) alle G-eneesheeren en Heelmeesters verpligt zijn, binnen de tien eerste dagen van Januarij de Registers van de door hen in het afgeloopen jaar gedane Koepok-inentingen ter Secreta rie van het Bestuur hunner woonplaats te doen overbrengen, ten einde de Besturen in staat te stellen uittreksels uit uie Registers aan de belanghebbenden te kunnen afgeven Noodigen alle Geneeslieeren en Heelmeesters binnen Mid delburg uitdie tot nogtoe hunne Registers van Koepok-inen ting over het jaar 1851 niet ter Secretarie dezer Gemeente hebben ovex-gebragtzulks alsnog vóór den twintigsten dezer maand te doen bij gebreke waarvan het Bestuur zich ver pligt zal zien proces-verbaal tegen hen te doen opmaken. Middelburg, 9 Februarij 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSHEER. Diakenen der Wedeiduitsche Hervormde Ge meente berigten, in de Iverkcollccte van gisteren avond te hebben gevonden, een pakje met het opscln-ift: voor China, hetwelk zij hebben doen bezorgen bij den lieer Mr. W. N. Lambrechtsen. Middelburg 11 Februarij 1852. Diakenen voornoemd W. PELLE, Pi'seses. J. A. DE WAAL, Scriba. BIDBGLBïKCt 11 Februarij. Z. M. heeft, bij besluit van den 6 dezer, goedgevonden te benoemen, tot majoor bij het wapen der infanterie, den kapitein der 1ste klasse J. G. van Coehoorn van Houwer- da van het regement grenadiers en jagersmet bepaling dat hij overeenkomstig het vastgestelde bij art. 5 van het besluit van 20 december 1851 no. 73, al dadelijk voorden tijd van vijfjaren bij de landmagt in West-Indië zal worden gedetacheerd. De Goessche Coui-ant meldt: Naar wij vernemen zijn door Z. Exc. den commissaris des konings de noodige beschikkingen genomenter zake van de in drie gemeenten van dit eiland hcerscliende besmettelijke ziekte onder de paarden. Van de paarden van den landbouwer Feytelte Katten- dijkezijn er bereids 3 en van die van den landman Re- mijnse, te Wolfaartsdijk, 5 overleden; terwijl de paarden van den landman Lokersete Ileinkenszandallen zijn aan getast." Bij den raad van state is thans in onderzoek het ont werp van wet, houdende regeling van het regtsgebied en aanwijzing der zetels van de verschillende regts-collegien enz. Men kan dus de aanbieding van dat ontwerp aan de tweede kamer eerlang te gemoet zien. Zoo men wel onderrigt isdan zouden de kosten der regterlijke regeling, zoo als zij bij dit ontwerp worden voor gesteld, in vergelijking met de kosten, daartoe, ingevolge de tegenwoordige wetvcreischtnog eeno bezuiniging van 200,000 opleveren. Daartoe zal in de eerste en voornaamste plaats bijdragen de suppressie van zeven geregtshovenwelkein overeen stemming met het bij de kamer aanhangige ontwerp van wet op de regterlijke organisatie, bij dit ontwerp van wet is voorgesteld. Indien deze berigten juist zijn zou al verder zijn voor gedragen de opheffing van zes regtbankendoch zou het aantal cantongei'egtenop zeer weinige uitzonderingen na waar de weinig uitgebreide werkkring en het onbeduidend regts gebied in het oogloopend waren geene inkrimping hebben ondergaan. Naar wij vernemen, zegt het Weekblad van het Regt, houdt men zich aan het departement van justitie bereids on ledig met eene herziening van het wetboek van burgerlijke regtsvordering. De wijzigingen van het strafwetboek zijn reeds uit de bureaux van het departement verzonden. In het kiesdistrict Tilburg is de heer mr. P. Gouver neur tot lid der tweede kamer gekozen. Volgens de in de Staats-Courant van den 7 dezer door den waarnemenden inspecteur van de geneeskundige dienst der land- en zeemagtgedane oproepingis er weder gelegenheid voor Nederlandsche genees- en heelkundigen om als officiei-en van gezondheid der 3de klasse voor de militaire geneeskundige dienst der landmagt in de Oost- Indiën te worden aangesteld. Van het onlangs uitgegeven werk des hoogleeraars Op- 2Gomer de weg der wetenschaphandboek der Logicais eene Iloogduitsche vertaling in het licht verschenen. Volgens den uitgekomen Studenten-Almanak is het getal der ingeschrevenen aan de lioogeschool te Leyden thans 491. Van deze studeren 396 aldaar als: 101 in de godge leerdheid, 12 in do wis- en natuurkunde 24 in de letteren, 71 in de geneeskunde en 158 in de regten; en 95 aan de Athensea als: 32 in de godgeleerdheid, 1 in de wis- en na tuurkunde, 13 in de letteren, 14 in de geneeskunde en 35 in de regten. Volgens den Almanak van 1851 was toen het getal studenten 439zoodat het met 52 is toegenomen. Uit Leyden schi-ijfit men van den 8 dezer: Gisteren werd alhier eene verschrikkelijke misdaad gepleegd. De 18jarige zoon van een schipper had zijne moeder herhaalde lijk mishandeld, waarover hij door eenen ouderen broeder onderhouden was, die hem daarvoor slagen had toegebragt, waarop hij, in haat tegen dezen zijn broeder ontstoken, een mes bij zich stakmet het plan omwanneer hem wederom zijne misslagen onder het oog werden gebragt., zich dan te zullen wreken; dit plan werd ten uitvoer gelegd, daar hij zijnen broeder, hem later op straat ontmoetende, twee ge vaarlijke wonden in den buik toebragt. Hij trachtte eerst tc ontvlugten, doch werd spoedig gegrepen en in verzekerde bewaring gebx-agt. De gewonde is naar de ouderlijke woning vervoerd." De kapitein Rochellte Haarlemis door den president der Fi-ansehe republiek benoemd tot ridder van het legioen van eerter zake van zijne vroegere eervolle dienst bij het Fransche leger. Naar men verneemt zal Zr. Ms. stoomschip Bromo, onder bevel van den kapitein-ter-zee J. W. Stoll, onlangs uit Oostindië te Ilellevoetsluis teruggekeerd, den 15 dezer buiten dienst en het état-major op non-activiteit gesteld worden. Men meldtdat het groote stoom-oorlogschipop de landswei-f te Amsterdam aangebouwd wox'dendeen aan hetwelk door Z. M. den koning den naam der hoofdstad werd gegeven thans zoover is gevorderd dat men tot het te water brengen er van zal overgaan en dit is met 's ko nings goedvinden bepaald geworden op hoogstdeszelfs ver jaardag den 19 dezer. Zaturdag, omstreeks middernacht, ontdekte men in een huisop eene der hoofdgrachten te Amsterdamdat er een manspersoon binnengeslopen was. Toen men dien persoon door de bevoegde magt wilde laten arresterenbetuigde de dienstmeid uit dat huis, dat het haar vrijer was. De policie stoorde zich echter weinig daaraan en heeft niet alleen den man maar ook de dienstmeid in verzekerde bewaring genomen. Sedert langen tijd hadden in de avondkerken te Groningen ontvreemdingen plaats van bijbels en andere voorwerpen, welke bij het aan- of uitgaan of gedurende de godsdienstoefeningen den bezoekei-s der godshuizen ixit de zakken werden gerold. Het is der ijverige policie gelukt, een, en wel den voornaam- sten, der daders te ontdekken, en is daarop regtsingang, met bevel tot gevangenneming, verleend tegen zekeren J. W. schoenmakersknecht, oud 17 jaren, die in dc laatstverloopen maanden bij het eindigen der avond-godsdienstoefeningen in de Martini- en Pepergasthuis-kerken aldaarzich heeft schul dig gemaakt aan het aan onderscheidene personen ontnemen van goederen uit de achterzakken hunner kieederen, als een zilveren tabaksdoos, een zilveren bril met doosje, en bijbel tjes. Genoemde knaap is dientengevolge gearresteerd en over- gebragt in het burgerlijk en militair huis van verzekering. Hij heeft evengenoemde diefstallen bekend. Uit Maastricht schrijft men van den 6 dezer Het wa ter van de Maas is wederom ontzettend gestegengisteren morgen teekende het aan de peilschaal nog 2 el 10 duim, en heden ten 12 ure 3 el 70 duim, zijnde dus in ruim 24 uren 1 el 60 duim gewassen. De havens van Maastricht en Wijk, de gehuchten Heugel en Limmel, staan op nieuw onder wa ter. Het water is zelfs op dit oogenblik nog wassende, de eerste allee in het park is bereids overstroomd. Ook de Jaer is sterk gewassen en bedreigt reeds de Looijei-straat." TWEEDE KAMER. Zitting van 9 februarij. In deze zitting is bepaald, dat op vrijdag aanstaande zal worden overgegaan tot de beraadslaging over het wets-ont- werp, betrekkelijk de regten op de granen, en op maandag aanstaande tot de beraadslaging over het wets-ontwerp be treffende het bouwen in den omtrek van vestingwerken. De beraadslaging over het ontwerp van wet tot amorti satie van schuld over 1851 is voortgezet. Art. 3 is aldus gewijzigd aangenomen: Art. 3. Van de som van drie milliocn twee maal hon- derd duizend gulden, waarmede, volgens het voorgaand art. 1het IXde hoofdstuk A der begrooting van het jaar 1851 is verhoogd, wordt in den loop van 1852 besteed: 1. Eene som gelijkstaande aan het bedrag der be- sparing, in 1851 verkregen door de intrekking der uitge- stelde schuld tot inkoop van werkelijke schuld, ren- tende twee en een half, drie of vier ten honderd, en van schuldbekentenissen van het amortisatie-syndicaat, rentende drie en een half ten honderd, en 2. Het overige tot gedeeltelijke aflossing van het restant der gekapitaliseerde schuld aan de Nederlandsche Handel- maatschappij. De inkoop der onder no. 1 vermelde schuld zal plaats hebben ter beurze of bij openbare inschrijving aan den minst eischende. Het kapitaal der verkregen werkelijke schuld wordt van do grootboeken afgeschreven en dc afgeloste schuldbeken- tenissenter algemeene rekenkamer overgebi-agt, om te worden vernietigd." Het wets-ontwerp is met 42 tegen 23 stemmen aangenomen. Het wets-ontwerp tot regeling van het fondsvoortsprui tende uit koopprijzen van domeinen over 1851, is zonder beraadslaging met 52 tegen 13 stemmen'aangenomen. Kngehind. Londen 7 februarij. Behalve de benoe ming van lord Cowley tot ambassadeur te Parijs behelst het officieel dagblad ook die van den heer Fox Maule tot koninklijk commissai'is der Indische zaken en van den heer R. Yernon Smithtot secretaris bij het departement van oorlog. Donderdag morgen, omstreeks zes ure, brak hier een vreeselijke brand uit in den stoomzaagmolen der heeren Ad- dison co., kunstdraaijers in Broadwall, waardoor al de werkplaatsen dier inrigting, benevens een gedeelte der be lendende werkplaatsen van den heer Clark, in de asch zijn gelegd. Een groote voorraad werkhout is insgelijks door de vlammen vernield. Den vorigen dag had een zware brand bij den fabriekant J. English, in Bridgerow, gewoed, en een andere het huis van een kabinetmaker in Weststreet in de asch gelegd. Terwijl overigens de gezondheidstoestand dezer hoofd stad gunstig blijft, is de kinderziekte merkelijk aan het toe nemen en heeft gedurende de laatste week 43 slagtoffei-s gemaaktwaaronder slechts 3 of 4 welke niet gevaccineerd waren. Woensdag werd de algemeene aandacht getrokken door een groot aantal Dominikaner monniken die in wit gewaad, ten deele' door zwarte mantels overdekt, door de straten de zer hoofdstad wandelden. Ilolmfórth, een uitgestrekt vlek in het noorden van Engeland, waar vele fabiüeken zijn, is door eene zware ramp getroffen. Een der hoog liggende reservoirsuit welke die fabrieken van water voorzien worden, is door de aanhou dende stortregens gebarstenzoodat het water zich met ver bazend geweld op de lager liggende gebouwen stortte en huizen en pakhuizen vernielde. Reeds 56 lijken zijn gevon den en nog een groot aantal menschen werd vermist. nuitsclilanil. Weenen 6 februarij. De bladen deelen eene bekendmaking mede van het krijgsgeregtnopens de ver oordeeling van Michaël Piringer, ook Moritz Patacky genoemd, en Julian Goslar. Beide zijn gisteren door middel van het koord gestraft. Piringer werd beschuldigddat hij het leger in de omstreken van Hamburg heeft trachten te winnen voor zijne hoogverraderlijke plannen: zelfs heeft hij officieren van het garnizoen in Rendsberg daartoe aangezocht. Ook heeft hij proclamatien van Kossuth verspreid. Goslar heeft niet slechts eene revolutie in Galicie, maar ook in Rusland en Pruissen trachten voor te bereiden. Ook hij zocht hoogvei'raderlijke betrekkingen aan te knoopentrok met velen zijner medestan ders gewapend door Galicie en perste geld af. Een Krakauer koopman beroofde hij op die wijze van fl. 10,000 C. M. Berlijn 8 februarij. Uit eene goede bron verneemt men dat er nog niet veel gunstigs voor de zaak der handelsvrij heid van het aanstaande tol-congres te verwachten is. Men zou alleen besloten hebben den tol op het ijzer te verminderen. In de tweede kamer liep een gerucht, dat de regering het voornemen had de wet tot zegeling der dagbladen in te trekken. Uit Ko'ppenhagen wordt gemeld, dat er eene afzonder lijke vergadering der beide landstliinge gehouden zal worden, om voorloopig te bepalen, welke stappen men bij den rijks dag zal doen, ten opzigte der medegedeelde interpellatien, en het antwoord, door het ministerie daarop gegeven. Ook verneemt men, dat de geheimraad Tillisch zijn ontslag als minister voor Sleeswijk en staats-secretaris des konings be komen heeft. Spanje. Madrid 7 februarij. De toestand der koningin is allergeruststellends en men verzekert dat zij binnen wei nige dagen haren bedetogt naar de Antocha-kerk zal kunnen hervatten. De verontwaardiging over de misdaad is over geheel Spanje algemeen en groot. De senaat en de cortes hebben tot de koningin adressen gerigt, waarin zij de ge pleegde misdaad bejammeren en hunne verkleefdheid aan het koningschap met nadruk aan den dag leggen. Merino is reeds gevonnisd. Hij is veroordeeld geworden tot de straf van verworging, na alvorens te zijn gegoeseld. Het vonnis is heden namiddag ten 4 ure ten uitvoer gelegd. Wankrijk. Parijs 8 februarij. Men wil wetendat de civiele lijst van den president der republiek op 6 milliocn zal gesteld worden. Ook verhaalt men thans, dat het bud get van uitgaven in het geheel niet aan het wetgevend lig- chaam zal worden onderworpen, maar alleen dat van ont vangsten. Ton opzigte van de candidaten voor de wetge vende vergadering, verneemt men nog altijd, dat zich zeer velen aanbieden welke men niet wilen zeer weinigen van dezulken, die men zoo gaarne zou wenschen. Uit ondei-scheidene departementen is het bcrigt ont vangen dat een aantal personenin december in hechtenis genomen op vrije voeten zijn gesteld. Er bevinden zich thans in de verschillende gevange nissen van het departement der Seine6685 personen waaronder 4605 mannen en 2080 vrouwen. In de militaire gevangenissen zijn er thans 739 personen. Dit aantal is veel geringer dan in vorige jaren. De ministers zullen achtereenvolgende schitterende bals geven. De president der republiek wil daardoor den klein handel verlevendigen en vergoeding schenken voor de schade dien aangebragt door zoo vele nog uit vrees of uit spijt ge sloten salons. Men spreekt weder over zich op nieuw organiserende geheime genootschappen. Bij het ministerie van binnenlandsche zaken is men thans zeer druk bezig met het kiezen van stoffaadje voor het costuumen van den vorm waarin het zal gedragen wor den door de verschillende staats-ligchamen. De directenr der nationale drukkerij is tot komman- deur der orde van het legioen van eer benoemd, wegens zijn gedrag tijdens de december-dagen. Hij is ook benoemd tot chef van het 10de bataillon der nationale garde van Pai-ijs. Men wil wetendat er tusschen de heeren de Persigny en de Maupas niet de beste eensgezindheid heerscht. Men meldt thans stellig, dat de heeren Berryer en Al- fred de Musset tot leden der akademie zullen gekozen worden.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1