MIDDELBUB6SCHE m 0 U R AIV T. LOTERIJ VAN VROUWELIJKE HANDWERKEN, ^UVÏ8, 1852. Dingsdag 10 Februarij, Bc0tui*cu cu I3bmiui0ticaticn. ümiucnltuib^chc öltjbtwgcsi. ihtitetilaubdrftc ®ijbiu06iu c BETALIXG van Bidder-soldijen en Broeder-toe lage over liet vierde kwartaal 1851ten Kantore van den Betaalmeester en Hoeren Ontvangers in het Arrondissement Middelburg. Be Directeur cii Hoininaiidaut der IWarine te Vlissingen, is voornemens, op Dingsdag den 17 Februarij aanstaande, des voormiddags ten elf ure, onder de nadere goedkeuring van Zijne Excellentie den Minister van Marine bij inschrijving aan te besteden, de SliBOPIXti van de voor 's Il.ijks dienst afgekeurde Brik BiH BÊHEBBMBX, liggende in 's Rijks Dok, te Vlissingen. De voorwaarden liggen ter lezing op de Bureaus bij de Directie en ook bij den Iloofd-Ingenieur der Marine ter voorschreven plaats, door wicn, op daartoe te doen aan zoek nadere inlichtingen en aanwijzing van het werk aan de daarbij gading hebbenden zullen gegeven worden. De inscbrijvings-biljettën (op zegel) zullen vóór liet boven bepaalde uur, bij den gemelden Directeur en Kommandant, behooren te zijn ingeleverd, duidelijk bevattende den naam en de voornamen voluit, benevens de woonplaats des in schrijvers zoomede de som in schrijfletterswaarvoor de inschrijver zich hij onderteekcning van dat biljet verbindt de slooping uit te voeren. Vlissingen, 7 Februarij 1852. De Directeur en Kommandant voornoemd, II. H. T. COOPS. Maatschappij tot Xut van 't Algemeen. VERGADEUIKO op Woensdag den 11 Februarij 1852, des avonds ten half-zeven ure precies, Introductie van Dames: Verslag van liet Bestuur der Spaarbank Voorle zing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. DE MARET TAK, Secretaris. TEN BEHOEVE DER ARMEN DEZER STAD. Aan de belanghebbenden in deze Loterij wordt berigt: 1. Dat de Tentoonstelling der Voorwerpen be paald is op Dingsdag en Woensdag den 10 en 11 Februarij in de Abtdij in het Huis letter A no. 52 alwaar dezolven van des voormiddags ten 11 ure tot des namiddags ten 4 ure zullen te zien zijn tegen vertooning der quitantie van het voorwerp, of betaling van 25 cents voor do Armen. JS. Dut de Uitloting op Donderdag den 12 Februarij plaats zal hebben op het Raadhuis dezer Stad, des namid dags ten 2 ure. 3. Dat de Lijst der uitgekomene nommers niet voor Vrij dag den 13 Februarij zal verkrijgbaar zijn, tegen betaling van 2 ets., bij de Weduwe JONGKINDT ZOON, op de Zuidzijde van den Dam. 4. Dat de getrokkene voorwerpen moeten afgehaald wor den tegen overgave van het Lotop den 14 Februarij van 11 tot 3 ure', in het Huis der Abtdij alwaar de Tentoon stelling plaats heeft gehad en Dat de Loten dezer JjOterij, a ƒ31, alsnog verkrijg baar zijn op de Tentoonstelling in de Abtdijalsmede in den Boekwinkel van DE GEBROEDERS ABRAHAMS. 31IBBEI.I11RG, O Februai-ij. De heer van der Kuninspecteur van 's rijks waterstaat heeft zich in deze provincie eenige dagen opgehouden. Naar wij vernemen, stond zijn verblijf alhier in verband met het plan tot oprigting der telegrafische lijn tusschon Nederland en België. De concessie aan den heer E. Wcnckebach te Amsterdam verleend, tot daarstelling van eenen electro-magne- tischen telegraaf tusschen de steden Brouwershaven en Rot terdam zal, zoo wij wel ondcrrigt zijnweldra ten uitvoer worden gelegd. De lieer mr. A. M. Beciusdoor den heer staatsraad commissaris des^ konings in de provincie Zeeland benoemd tot lid en voorzitter van de commissie van bestuur over de school tot aankweeking van heelmeesters en vroedvrouwen in deze provincie ter vervanging van wijlen den heer mr. H. du Buisson Beciusheeft in de vergadering dier commissie van heden gemelde functie aanvaard en als zoodanig zitting genomen. Heden is uit zee voor Terneuzen tor reede gekomen het schip Middelburg, kapitein M. Rooderkerk, bestemd voor deze stad. Zaturdao- middag is uit de marinehaven van Vlissingen naar zee gestoomd Zr. Ms. stoomschip Gedeh, kapit.-ter- zee H. Wipff. Verleden donderdag had menmet den hevigen wind bijna een ongeluk te betreuren, in de nabijheid van Goris- lioek. Schipper Vernes, te Dordrecht te huis belioorende en bestemd naar de Zaan, met eene lading lijnzaad en vlas, sloeg van zijne ankers en werd door den storm en liet op komend getij in liet grootste gevaar gebragt en daaruit al leen gered door den veerman te Gonshoek die met zijne di ie kneclits, in eene roeiboot, het vaartuig beeft genaderd om liulp en bijstand te verleenen met dat gevolg dat het hun mogt gelukken het schip en lading, benevens zes aan boord zijnde personen uit het dringende gevaar behouden bin nen te brengen. Gedeputeerde Staten hebben naar aanleiding van art. 73, 2de lid, der kieswet, de ingezetenen dezer provincie uit- genoodigd, om, voor zoo ver zij in de grondbelasting, de personele belasting en het patentregt, op de kohieren tot de loopende dienst belioorendevoor eene gom van 300 of meer, zoo in rijks-opcenten als in hoofdsom, gcbragtzijn, en zij, buiten hunne woonplaats, in een of meer dier belas tingen zijn aangeslagen, daarvan, door toezending van de vereischte bescheiden (aanslag-biljetten of uittreksels uit de kohieren), en eene berekening van hetgeen in hoofd-som en in rijks-opcenten afzonderlijk wordt betaald, voor of uiterlijk op den 1 april aanstaandeaan deze vergadering te doen blijken. Z. M. heeft zijn verlangen doen kenbaar maken, om wederom dit jaar geene openbare feestplegtigheden ter ge legenheid van zijn aanstaanden verjaardag te doen plaats hebben, doch deze weder te verecnigen met de op 17 junij gevierd wordende verjaring der koningin. Z. M. lieeft hij twee dezer dagen genomen beschikkin gen goedgevonden; 1. voor de officieren bij de troepen te voet den degen door een hangsabel met scheede van zooge naamd Berlijnsch zilver, en gedragen aan een zwart verlakt lederen ceintuur-koppel met leeuwenkoppen van voren, te doen vervangenen 2. een nieuw model te arresteren voor een mantel en kwartiermuts. De minister van financien heeft bepaalddat de schijf jes of rolletjes van zoogenaamde pepermunt moeten worden gerangschikt onder de rubriek koek-, banket-, suiker- en pastei-bakkerswerkdat de schrijfinkt bij invoer is onder worpen aan liet regt van 1 pet. der waardedat de gezui verde of geperste apermacety moet worden gerangschikt onder de rubriek stearine of geperst smoor, op den invoer belast met 8 de 100 pond; dat van candelabres en lusters van brons of ander metaal enz. de regten moeten worden gehe ven naar liet hoofd-bestanddeel, waaruit die zijn zamenge- steld; dat, eindelijk de cederhouten plankjes of sigaren-kistjes, enkel gezaagd zijndemoeten worden gerangschikt onder de rubriek fijn werkhout, op den invoer belast met 3 pet. der waarde, geschaafd zijnde met 0 pet. der waarde. Men verhaalt, dat do heer van Hall tot gezant te Parijs zou worden benoemd. Velen hadden de benoeming van den lieer Boreel van Hogclanden verwacht. Men leest inde Staats-courantWij zijn door het se cretariaat voor de zaken van het groot-hertogdom Luxem burg te 'sHage, verzocht, om door deze aan de belangheb benden te herinnerendat de benoemden in de orde van de Eikenkroonvolgens de deswege uitgevaardigde bepalingen verpligt zijn bij bevordering in die orde of na hun overlijden de decoratien aan voormeld secretariaat terug te zenden ofte doen zenden." Z. Exc. de minister van liinnenlandsche zaken heeft dezer dagen in de questie opzigtelijk het nemen der werke lijke bevolking bij de bepaling van het aantal raadsleden en wethouders der gemeenten beslist, dat alleen de werkelijke bevolking zal in aanmerking komen; dat intusschen te Grave, waar men het laatste tot rigtsnoer heeft genomen en dien ten gevolge twee leden van den raad te veel zijn gekozen de zelve zullen blijven, met dien verstaande, dat bij de eerste aftreding één en bij de tweede mede één lid minder zal wor den benoemd; doch wat 'sIlertogenbosch betreft, waar men denzelfden maatstaf heeft gevolgd, dat daar liet getal van 19 leden en 3 wethouders zullen blijven, op grond, dat de wer kelijke bevolking in verhouding tot de verkiezing van 19 raadsleden slechts weinig verschilde toen de keuze geschiedde en de stad thans reeds eene werkelijke bevolking van 20,000 zielen telt. De gemeenteraad der stad Rotterdam lieeftin zijne zitting van verleden donderdagmet 35 tegen ééne stem tot de uitbreiding der stad aan do westzijde besloten. Eene vrouwdie zich vrijdag avond aan het Oude Hoofd te Rotterdam bevondom haren man van de Zie- rikzeesche stoomboot af te halen had hot ongeluk van den steiger aldaar in de rivier te vallen en verdronk ou- middelijk. Men verneemtdat de voorzitter van de nieuwe akade- mio van wetenschappen onlangsna de onvoltallige verga dering der akademie, een langdurig onderhoud met den heer minister van binuenlandsclie zaken heeft gehad; dat de leden die bedankt hebbendezer dagen een zeer vriendelijk schrij ven namens den koning hebben ontvangenmet verzoek om terug te komen op hun besluit, en dat onderscheidene hun ner dan ook voornemens schijnendezer dagen bijeen te komen in eene te Amsterdam bijeengeroepeno vergadering waar ook dit punt zal worden in behandeling genomen. Donderdag 11. zijn te 's Ilage door de heeren procu reurs Eyssell en Clant conclusien genomen in zake van jonkheer It. L. van Andringa de Kempenaer tegen de Hooge Erfgenamen van Z. M. koning Willem II. De eischer oqnf clucleerde tot - o W UÜU1,1111S eener som van 2025 en voldoening van •njf driemaande- iijksche termijnen van f 525 ieder, behoudens de nadere rekten van den eischer. De gedaagden concludeerden tot ontzegging van dien cischof althans tot de niet ontvankelijk verklaring en veroordeeling in de kosten. De pleidooijen zijn bepaald op 16 april eerstkomende. Een der conducteurs van den Ilollandschen spoorweg had den 6 dezer, op den trein die ten 4' ure van Amsterdam vertrekttusschen Haarlem en Halfweghet ongeluk^ van den trein te vallen en wel zoodat de wagens over zijne beide beenen heengingen en deze letterlijk verbrijzelden. Eerst te Haarlem gekomen miste men den ongelukkige, die daarna opgespoord en in eencn deerniswaardigen toestand naar Haar lem. werd gebragt. Z. M. de koning beeft vrijstelling van zegel- en regis- tratierecten verleend voor de verklaringen van herkomst der voorwerpen in te zenden naar de nationale nijverheids-ten toonstelling in julij 1852 te Arnhem te houden, bedoeld bij art. 8 van het programma. Men schrijft uit Ilellevoetsluis van 3 dezer: „Het état- major/van Zr. Ms. oorlogstoomschip Bromo bestaat uit de navolgende hoerenkommandant kapitein-ter-zee J. W. Stoll F. R. toe Water, luitenant-ter-zee 1ste klasse, 1ste officier; J. O. II. Arntzenius, G. M. Bleckmann, P. van Bleiswijk Ris, jhr. P. W. Teding van Berkhout, luitenants-ter-zee 2de klasseH. L. Oudenhovenofficier van gezondheid 2de klasse; C. J. H. Ilubervvald, officier van gezondheid 3de kl. W. H. Toutlemonde, officier van administratie 2de klasse-, benevens do scheepsklerk F. M. van der Schalk; zijnde do luitenant-ter-zee 2de klasse, G. M. Bleckmann, en de scheeps klerk F. M. van der Schalk, reeds op non-activiteit gesteld. Nog bevinden zich op dit stoomschip twee officieren zijnde de beide luitenants-ter-zee 2de klasse, jhr. J. S. O. von Schmidt auf Altenstadt en jhr. N. A. Holmberg de Beckfelt, die uit hoofde van een plaats gehad hebbend duel in de Oost-Indien in gevangenschap naar Holland worden overgebragt. Het etat-major van Zr. Ms. stoomschip Cycloop, lig gende aan den Helder, is als volgt: kommandant luit.-ter-zee lste klasse Pieterse; officieren, de 1ste luit.-ter-zee Kreekel, de luits-ter-zee 2de klasse Ostivan Bisseliek en Bunnikde officier van administratie Uhlenbeck; de officier van gezondheid 2de klasse Berlineren de scheepsklerk van der Hart. De besmettelijke longziekte blijft nog steeds met he vigheid onder den veestapel in Friesland heersehen. Sedert liet begin dezes jaars zijn reeds 461 runderen te dier zake gedoodwaarvan in de afgeloopen week alleen 100. Het totale cijfer is daardoor tot 3575 geklommen. In de gemeente Ilarlingen hebben zich dezer dagen mede een paar gevallen voorgedaanzoodat van de 43 gemeenten in dit gewest nu nog slechts 6, waarvan 5 echter weinig veerijk zijn, van de ziekte zjjn verschoond gebleven. - De brieven, welke men per Overland-mail naar Neder- landsch-Oost-Indië zoude willen verzenden, kunnen aan het postkantoor te Rotterdam bezorgd wordente wetenvia Soutliampton gefrankeerd en ongefrankeerd tot uiterlijk 81 ure des morgens van don 18 februarij; via Triest, gefrankeerd tot 81 ure en ongefrankeerd tot uiterlijk tot 9 ure des avonds van den 19 februarij; via Marseille, gefrankeerd tot 8J- ure en ongefrankeerd tot 9J- ure des avonds van den 22 februarij. Men verneemt met belangstellingdat de redactie voor de zamenstelling van het Nederlandsch Woordenboek, met den lsten dezer, een aanvang heeft gemaakt hare circulaires tot uitnoodiging van medewerking aan verschillende taalge leerden hier te lande rond te zenden. Nu deze eerste stap gedaan is, zal het van den ijver onzer taalbeoefenaars af hangen in hoever deze aangelcgene zaak een gunstigen uitsiag erlangen zal. STA TH X- d H X HBS AAMj. tweede kamer. Zitting van 7 februarij. De beraadslaging over het ontwerp van wet op de jagt en vissclierij is voortgezet en ten einde gebragt. Dat wets ontwerp is met 47 togen 12 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren van Dam van Isselt van Heiden Reinestein, Iloffman, van Zuylen van Neyevelt, van Goltstcin, Groen van Prinsterervan dor Linden, Mac- kay, van der Ileyde, Ypey, Taets van Amerongen en van Lijnden. Daarna is de beraadslaging aangevangen over het wets ontwerp tot amortisatie van schuld over 1851. De beide eerste artikelen van dit ontwerp zijn achtereenvolgens aan genomen. De voortzetting der beraadslaging werd bepaald op heden, maandag. Engeland. Londen 5 februarij. H. M. de koningin heeft eergisteren het parlement geopend. De troonrede heeft over het algemeen weinig stof tot tevredenheid gegeven. De eenige punten, welke eene zekere werkzaamheid van de zijde van het ministerie schijnen aan te duidenzijn diewaarbij eene herziening der oude regterlijke formaliteiten en de her vorming der parlementaire instellingen beloofd wordt. De policie-agenten der hoofdstad worden sedert giste ren in den wapenhandel geoefend, om in geval van nood als militaire magt te kunnen worden gebezigd. De heer Cabet, het beruchte hoofd der Icariërs, is uit Parijs hier aangekomenpolicie-agenten hadden hem tot Ca- lais vergezeld. Men gelooft dat liet geschil tusschen de fabrikanten en het werkvolk ten einde loopt. Heden in den vroegen ochtend is de groote stoomzagerij in Broadwall tot den_ jy'ond tOQ^afephr.im], i jF>pvJ>a<3o rl:" Uit Washington wordt berigt, dat de Oostenrijksdie gezant Ilulseman zich niet vertoonde op het diner van den president, doch slechts een kaartje achterliet. Van de notadoor genoemden gezant aan den presi dent gerigt, wegens Kossuth's feestmaal, is geen kennis ge nomen. De heer Webster, minister van bnitenlandsehe zaken te Washington heeft aan den Amerikaanschen gezant te Pa rijs de erkenning van Lodewijk Napoleon's bewind opge dragenmet goedkeuring noglans van de aarzeling des ge- zants dit niet dadelijk gedaan te hebben. Ivo3sutli was ernstig ongesteld te Pittsbury. DuUscUland.Weenen 4 februarij. liet Oostenrijksch korps in Ilolstein zal in deze maand afmarcheren. De troepen van het regement Schwarzenberg zullen zicli naar Boliemen en de overigen naar Hongarije begeven. Het re gement Wellington blijft tot nader order in Ilanover. Uit Venotie wordt gemelddat de politie voor bet eerst weder sinds vier jaren aan die stad vergunning beeft gegeven tot de van ouds lier geliefkoosde maskerades, tor ge legenheid van het carneval. De goederustige stemming van de bevolking dier stad heeft haar zoo luidt liet besluitdie gunst waardig gemaakt. -- Men zal te Praag in het aanstaande voorjaar een aan vang maken met de uitvoering van het monument voor Ra-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1