MIDDELBERGSCHE COURANT. 1852. Zaturdag 7 Februarij. 17.—- ïjcetiumt cu Cl brn tuist vatten. I3ittitctilattb0dtc STijbiitgcn, £uitettlattb0clte vTijbiugciL BETAIilACJ- van Scïiool- en Kindergeldenaanko mende Heeren Predikanten in Noord- en Zuidbevelandten Kantore van de Heeren Ontvangers der Directe Belastingen aldaar. Middelburg, 6 Februarij 1852. OTederlandsche M!and el-3f.aatsc happ Do Directie maakt bekenddat de Voorj aars-Kof lij- Veilingen der Maatschappij van 1852 zullen gehouden wor den op de plaatsen en dagenen bestaan uit de hoeveelheden hieronder vermeld: Te Eotterdam, op Maandag 15 Maart 1852, 158,812 Balen JAVA KOIVIJ, liggende aldaar, 13,055 DITOte Schiedam. Te Amsterdam, op Donderdag 18 Maart 1852, 197,801 Balen JAVA KOFFIJliggende aldaar, 19,803 DITO, te Dordrecht. De Directie geeft de verzekering, dat zij voor hare ge wone Naj aars veilingen van 1852, geene andere Koflij, dan de bovengemelde partijen aan de markt zal brengen. De Monsters zullen op Vrijdag 13 Februarij aanstaande verkrijgbaar zijn, terwijl de Notitien met de Veilconditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, 21 Januarij 1852. DE MONCHIJ, President. DE CLERCQSecretaris. OTederlandsche IMandel-Jflaatschappü. De Directie maakt bekenddat door haar zullen geveild worden te Amsterdam op Dingsdag den 2 Maart 1852 26962 Kranj. en Kanass. JAVA SUIKER, liggende aldaar. 25534 dito dito DITOligg. te Botterdam. 8436 dito dito DITODordrecht. 1656 dito dito DITOMiddelburg. 1724 dito dito DITOSchiedam. De Notitien met de Veilconditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, 22 Januarij 1852. DE MONCHIJ, President. DE CLERCQSecretaris. i» K* MMEIH. De Commissie ter voorziening- in den liniien- gewonen nood der Armen, te Westhapelle maakt bij deze met een dankbaar gevoel meldingvoor de op den 5 dezer ten hunnen behoeve bij den Heer Joh. Lievense, op de Pottemarkt te Middelburg, ontvangene twee muntbiljetten, no. 55208 en 76416, hf 10, zamen f 20. Hoe hoogst aangenaam ons zoodanige ondersteuning was zal iederdie eenigzins met liet groot aantal Behoeftigen en de uiterst weinige verdiensten in deze Gemeente bekend is ligt beseffen; vooral ook daar aan de Commissie de zorg is opgedragen om aan 350 Behoeftigen te bedeelen, waarvan het meerderdeel meest hoogstbejaarde Weduwen of Weezen zijn, en welke de Commissie alzoo bij vernieuwing in de milddadig heid van edele Menschenvrienden aanbeveelt. Do Commissie voornoemd, S. W. GABR1ELSEVoorzitter. P. HUIBREGTSE. J. VAN SIGHEM, Secretaris. Bij den ondergeteekende is voor ilen opliouw «Ier Kerk te Assemtelft, den 16 Januarij 11., ontvangen 10, terwijl den 17 waarschijnlijk abusivelijk aan zijn adres bij hem is afgegeven eene missivehoudende twee muntbillet- ten, ieder ter waarde van 10, met het bijschrift: voor de Armen te Westkapelle in Walcheren, die hij aan den Heer J. Lievense heeft ter hand gestelddoor wien zij aan het Armbestuur van genoemde gemeente zijn toegezonden. Elk die nog genegen zijn mogtaan de herhaalde roep stem der behoeftige Gemeente van Assendelft gehoor te geven en eene gift voor haar af te zonderen tot oprigting van een nieuw Kerkgebouw, gelieve die vóór het einde de zer maand te doen bezorgen. Middelburg, 5 Februarij 1852. J. BORSIÜS. MIDDEIiBURCrO Feliruarij. De uitslag der te Zierikzee plaats gehad hebbende her stemming voor twee leden van den gemeenteraad is als volgt op den heer jhr. W. D. de Jonge zijn uitgebragt 133 op den heer P. C. Landsknegt 128 op den heer mr. C. J. Fok ker 119 en op den heer J. Strickaert 95 stemmen, zoodat zijn benoemd de heeren jhr. de Jonge en Landsknegt. Men verzekertdat den 1 dezer te Brussel de overeen komst geteekend is tusschen onze regering en de Belgische tot het aanleggen van een electro-magnetischen telegraaf tus schen beide landen. De draad zal aan den Moerdijk onder het water door gelegd worden. Z. M. heeftbij onderscheidene besluiten de navolgende officieren op pensioen gesteld: W. F. Leyssius lste luite nant bij het 4de regement infanterie, met 4o0; H. L. Ploem, lste luitenant bij het 2de regement vesting-artillerie, met 1080en F. H. van Hoogenhuyzc, 2de luitenant bij het lste regement vesting-artillerie, met ƒ600. Z, M. heeft benoemd tot kommandeurs der orde van de Eikenkroon, den heer J. C. Anemaet, majoor-komman- dant van het 4de bataillon jagers van het regement grena diers en jagers. Men verneemt, dat de akademische senaat te Groningen op den 31 januarij jl.den heer J. ab Utrecht Dressolhuis, predikant te Wolfaartsdijkwegens zijne hooge wetenschap pelijke verdiensten op het gebied der godgeleerdheid tot theologi® doctor honoris causa heeft gekozen. Volgens het Weekblad voor Geneeskundigen zijn, ten gevolge van een voorstel der provinciale geneeskundige com missie te Amsterdam, door den minister van binnenlandsche zaken, de geneeskundige commissien te Haarlem, 's Ilage en Amsterdam, benevens de commissie van toezigt en beheer over de droogmaking van het Haarlemmermeer, uitgenoodigd elk twee harer leden af te vaardigen, ten einde gezamenlijk een onderzoek in te stellen naar den invloed van de droog making van het meer op den algemeenen gezondheids-toestand in die streek. De aanvang der werkzaamheden zal eerstdaags plaats hebben. Door den minister van binnenlandsche zaken is de vorm bepaaldwaarin het jaarlijksch verslag van den toe stand der gemeente, volgens art. 182 der gemeentewet, be hoort te worden ingerigt. Te Rijperkerk, op de heide, in Tietjerksteradeelpro vincie Friesland, heeft dezer dagen een ontzettend voorval plaats gehad, gelukkig zeldzaam in de oorkonden der lijf straffelijke regtspleging voorkomende. Eene moeder heeft haren elfjarigen onechten zoonbijgestaan door den man met wien zij later is gehuwd, door arsenicum vergiftigd. De jongeling werd niet alleen door den pleegvadermaar ook door zijne eigene moeder verstooten en onmenschelijk behan deld zoo dat hij veelal bij zijne behoeftige grootmoeder en bij anderen het genadebrood at. Het lielsche planom zich van dat struikelblok voor hun huwelijk te ontdoenwerd be raamd; de stiefvader haalde rattenkruid in eene apotheek, de moeder maakte voor den verhongerden zoon eene boter ham, welke met eene dosis van het snelwerkend vergif werd voorzien gaf die als met moederlijke liefde aan haar kind en verwijderde zich. De hongerige jongen at de boterham gretig op, maar daar zijne moeder niet terug kwam, voor zij konde berekenen dat het ongelukkige slagtoffer reeds met de hevigste pijnen worstelde, had hij zich bereids naar zijne grootmoeder begeven en stierf daarnadat hij op de vragen van de oude vrouw had geantwoord. Een geregtelijk genees kundig onderzoek waarbij de ontaarde moeder, die men zegt in zwangeren toestand te verkeeren zich koelbloedig gedroegheeft door de bevoegde autoriteit plaats gehad en de beide booswichten zijn naar Leeuwarden getransporteerd. Men verneemt, dat door de Fransclie regering, ten opzigte van de Nederlandsche dagbladen bij ons gouverne ment stappen gedaan zijngelijk aan diewelke te Brussel aanleiding hebben gegeven tot de in beslagneming van het Bulletin Francais, en zulks krachtens de wet van het jaar 1816. Het zou deze aangelegenheid zijn over welke de mi nisterraad in de laatste dagen bijeenkomsten heeft gehouden. In de Gemeente-Stem leest men: In verband met ons berigt in de Gemeente-Stem, n°. 16, betrekkelijk de niet meer voor de gemeenten verbindende kracht der ko ninklijke besluiten nopens de vestiging, vervanging en trans portkosten in de koloniën der Maatschappij van Weldadig heid, meenen wij thans te kunnen mededeelen, dat bij de regering het stellige voornemen bestaat, dit onderwerp binnen korten tijd op eene wettelijke wijze te regelen." Vergadering' van den Oemeenteraad te Vlissingen. Zitting van 29 januarij. Iu deze zitting zijn de navolgende zaken behandeld: 1. Mcdedeeling gedaan van do ingekomene staats- en provinciale bladen. 2. Besloten den post van j 75, voor drie poortiers toegestaan, te vermeerderen met 25uit hoofde er 4 en geen drie zullen zijnge lijk het in de vorige vergadering was voorgekomen. 3. Wordt gelezen een brief van den minister van binnenlandsche za ken waarin te kennen wordt gegevendat volgens art. 24 der ge meentewet, tot het mogen beschikken over sommen uit den post voor onvoorziene uitgavenbehoort te worden aangevraagd de magtiging van gedeputeerde Statenen waarbij den raad wordt in overweging ge geven zijn besluitter vorige vergadering genomenin te trekken. Een voorstel in dien zin door den voorzitter gedaanwordt aangenomen met 11 tegen 1 stem (de heer Sehmidt) en derhalve besloten de noo- dige magtiging aan gedeputeerde Staten te vragen. 4. Wordt behandeld het voorstel van den heer Sehmidt, tot het verkrijgen van cenen staat der ambtenaren en bediendenmet aan duiding van het door hen genotene. Het voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen (de heeren Callenfels Uyttenhooven en Dutilh). 5. Wordt besloten tot de overschrijving eens post van uitgaaf op de begrootingen medegedeeld dat gedeputeerde Staten hunne beslis sing over de aangebodene begrooting van 1852 hebben uitgesteld tot 1 februarijmet magtiging om inmiddels over de helft der voorgesla gene sommen te beschikken. Na het verhandelen van eenige punten van ondergeschikten aard, en nadat de heeren van Uije Pieterse en Sehmidt zijn benoemd tot stcmopucmers bij de aanstaande verkiezing van een raadslidde heer Winkelman tot plaatsvervangerwordt de vergadering gesloten. Vergadering van den Gemeenteraad te «Soes. Zitting van 4 februarij. De notulen worden gelezen en na eenige discussie gearresteerd. 1. AVordt door de commissie ter voorgaande vergadering benoemd tot onderzoek der rekening van de bank van lecningbij monde van den heer Blaaubeen, verslag uitgebragt; de commissie adviseert tot goedkeuringmet eervolle vermelding van de statistieke opgaven door den boekhouder bij de rekening gevoegdconform besloten. 2. Wordt door burgemeester en wethouders verslag gedaan over het voorstel van de directie der bank van leeningom eene som van f 2000 van het groot kapitaal der bank af te zonderen en over te brengen bij den plaatselijken ontvanger. Besloten het voorstel af te wijzen, doch de directie te magtigen om eene rentegevende reserve-kas aan te leggen, en daarin zoodanige gelden te stortenals tot het rigtig beheer der bank niet noodzake lijk zijn. 3. Wordt mcdedeeling gedaan van de door burgemeester en wet houders gedane opneming der boeken en kas van den plaatselijken ont vanger. 4. AVordt voorgelezen een besluit van gedeputeerde/ Staten, hou dende magtiging tot verkoopt van eenige hoornen. I 5. Worden gelezen: a. missive van het algemeen armbestuur hou dende kennisgeving van de installatie van den heer van den ^osch als voorzitter. Voor kennisgeving aangenomen. 6. Missive van den heer van Kerkwijkhoudende verzoek om ontslag als lid van dat armbe stuur, ten gevolge der in de vorige vergadering aangenomen interpre tatie van art. 179 t. gemeentewet. AVordt besloten dat ontslag, on der dankbetuiging voor de vele bewezen diensten, te verleenen. Ge lijk besluit ten aanzien van den heer Ph. Verveunedie mondeling verzoekt, bij de benoeming van een lid van het armbestuur niet meer in aanmerking te komen. p. Missive van hetzelfde armbestuurhou dende twee voordragten van ledeu, met verzoek aan den raad om daar uit twee leden te kiezen. Tot leden worden benoemd de heeren mr. J. L. H. Jkiebert en J. de Fouw Wz. 6. AVordt ter tafel gebragt een ontwerp van verordening op het afkondigen van plaatselijke verordeningen. Met algemeene stemmen aangenomen. 7. AVordt gelezen een adres van den heer O.Verhagen, houdende bezwaren tegen de gedwongen meting der steenkolen bij inslag voor fabriekanten. AVordt besloten den adressant en allen die in die termen verkee ren, zoodra ten gevolge van het koninklijk besluit van 24 december 11. (Staatsblad no. 193) de aangevoerde steenkolen door rijks-meters worden gemetenvan de meting door plaatselijke ambtenaren vrij te stellen. 8. AVordt aan de vergadering medegedeeld, dat nog twee andere adressen zijn ingekomenen dat die bij de leden ter kennisneming zullen worden rondgezonden. Daarna is de vergadering gesloten. STA TE OT- Ci E OTE 'R A AI. TWEEDE KAMER. Zitting van 4 februarij. Is ingekomen liet verslag in betrekking tot de algemeene Staatsbegrooting van 1849 en 1850. Van het ontwerp van wet op de jag en visscherijwaarover de beraadslagingen zijn voortgezet, zijn achtervolgens de artikelen 21 tot en met 29 aangenomen. De beraadslaging zou den volgenden morgen hervat worden. Engeland. Londen 2 februarij. Een dagblad verze kert dat den admiraal der Engelsche vloot in de Middel- landsche Zee bevel gezonden is onverwijld met zijne schepen naar Portsmouth terug te keeren en verder, dat op het eiland AViglit twee nieuwe batterijen, eene in het noordelijk en eene in het zuidelijk gedeelte, opgeworpen zullen worden. In verschillende oorden des lands vormen zich thans klubs van karabiniers om hetbij een onverhoedschen buitenland- schen invalte verdedigen. Aan het bestuur eener zoodanige ldub te Newcastle upon Tyne die van het ministerie van buitenlandsche zaken de goedkeuring van dit voornemen ge vraagd had, is geantwoord, dat de regering het vaderlands lievend doel op prijs steldemaar dat de beslissing op de vraag eenige dagen uitstel vorderdenaardien het voegzame der vergunning tot het vormen van zoodanige korpsen thans een punt van overweging bij het gouvernement uitmaakt. Te Queens Town in Ierland worden in een groot Fransch koopvaardijschip thans tweehonderd vaten buskruid en vijfduizend geweren geladen, welke, volgens aangifte bij de douane naar de kust van Afrikamaar volgens gerucht voor de Kaffers in de Kaapkolonie bestemd zijn. Het dag blad van Corkhetwelk dit mededeeltvoegt er zeer naïf bij datnaardien de Kaffers zich noodwendig ergens van wa penen en ammunitie voorzien moeten, het beter is dat En gelsche dan vreemde leveranciers de voordeelen daarvan genieten. Eergisteren is het gebouw der groote tentoonstelling aan de bouwmeesters, de heeren Fox en Ilendersonterug gegeven, die thans de bezigtiging van hetzelve geheel vrij hebben gesteld. Het stoomschip Cambria is zondag avond te Liverpool aangekomen met berigten uit New-A ork tot 22 januarij. Het politiek nieuws is onbelangrijk. Kossuth hield bij voortdu ring redevoeringen en de stedenin het westelijk gedeelte der Unie gelegen, maakten zich gereed om hem eene schit terende ontvangst voor te bereiden. De handelingen van het congres leverden niets belangrijks op. Diiitscliland. Weenen 1 februarij. Naar men ver neemt hebben de voorstellendoor den minister van finan cien en koophandel von Baumgartnerover de ineensmel- ting dier twee takken van bestuur, werkelijk de strekking om het zelfstandig bestaan van een ministerie van koophan del af te schaffen. Voor den jare 1848 heeft de loop van zaken bewezendat deze vereenvoudiging mogelijk is. De wijzigingen, op den voormaligen voet berustende, zijn reeds in den rijksraad ter tafel gebragt. De komst van den heer Brentano, in het ministerie van financien, moet in verband staan met eene ophanden zijnde verandering in het belastingstelsel, daar deze heer voorstellen zal doen tot eene belasting op het vermogen. Dezer dagen wordt alhier verwacht de hertog van Saksen- Coburg, ten einde tegenwoordig te zijn bij de opening van het testament van wijlen den hertog van Coburg-Kohary, en tevens te beraadslagen over hetgeen aan het geslacht van Coburg te doen staat, ten aanzien van de in Frankrijk uit- gesprokene verbeurdverklaring van de eigendommen van het geslacht van Orleanswaardoor ook dat van Coburg zoo zeer wordt getroffen. Keulen 2 februarij. Ten opzigte der Duitsclie vloot moet Beijeren dezer dagen met een voorstel tot behoud voor den dag zijn gekomen en daarbij zich bereid verklaard he en zijn contingent in de kosten te dragenmits een ge ce te der overige staten, althans de Noord-Duitsche, zie eteneens verbonden, en onder voorwaarde van eene algemeene ver- eeniging der tol- en handelsbelangen tusschen Oostenrijk en het overige Duifcschland.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1