MIDDELBUMSCHE C O U R AIV T. m m. 1852. Dingsdag 3 Februarij. PAARDEN VOOR DE KAVALLER1E EN ARTILLERIE, LOTERIJ TAN VROUWELIJKE HANDWERKEN, Ikdlurett cn £lbmuu0trAti£tt. iSitiucnlAubdcfie SHjbtngcn» De Abonnementsprijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden; franco per post ƒ3, Abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomendo betaling geschiedt comptant. De inzending van Advertentien behoort te geschieden vóór 10 ure des morgensten einde in het eerst uit te geven nommer tc kunnen worden geplaatst. Do prijs van gewone Advertentien is 22 cents per regel; van liuwclijks-, Geboorte-, Doodbekend- makingen enz. van één tot zes regels 1,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Voor elke plaatsing moet bovendien 35 cents voor hot regt van zegel worden betaald. AMBSiTEDIHr». Be Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Gezien de missive van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 13 dezer maand, no. 129, 2de Afdeeling Brengt achtervolgens die missive, bij deze ter kennis van de belanghebbenden: Dat op Woensdag den 18 Februarij aanstaande des mid dags ten twaalf ure, door de Hoofd-Administratie van het vierde llegement Dragonders, te Xteventerin het open baar, de levering zal worden aanbesteed van een getal van drie Honderd zeven-en-dertig- PAAKIIKVten be hoeve van de verschillende Korpsen Kavallerie en Artillerie van het Leger onder welk getal zeven Trekpaarden zich moeten bevinden voor het wapen der Artillerie; alles overeenkomstig de aankondigingwelke daarvan dezer dagen in de Staats-Courant wordt gedaan en dat de Voorwaarden, waarop de bedoelde Aanbesteding zal worden gedaanvoor een ieder ter lezing liggen in het Bureau van den Kapitein- Kwartiermeester bij voornoemd Regement Dragonders bij het Departement van Oorlog te 's Gravenhage en ter Provinciale Griffie van Zeeland. Zullende deze bekendmaking worden geplaatst in de bin nen dit Gewest uitkomende Dagbladen. Middelburg, den 21 Januarij 1852. De StaatsraadCommissaris des Konings voorn. VAN VREDENBURCH. JV UTMOM IIjI: XXXXXTIE. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend 1. Dat de Alphabetische Naamlijst van al de Personen die aan de ligting van dit jaar moeten deel nementer in zage van de belanghebbenden zal liggen op het Raadhuis alhier, van den 9 tot den 17 Februarij aanstaande, des mid dags van twaalf tot twee ure ten einde een ieder in staat zoude zijn omingeval op die lijst eenigo personen of om standigheden mogten voorkomen, die daarop nog zouden be lmoren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten, zulks ter kennis van den Militie-Commissaris te kunnen brengen. 2. Dat de Loting voor deze Gemeente zal plaats hebben op Woensdag den vijf-en-twintigsten Februarij aanstaande des morgens ten tien ure op de Voorzaal van het Raadhuis alhier, en dat, achtervolgens het bepaalde bij art. 75 der wet op de Nationale Militie van den 8 Januarij 1817 (Staats blad no. 1), bij de Loting gcenc andore aanschouwers zullen worden toegelaten, dan de Ouders, Voogden, Curators of Ge- magtigden der ingeschrevenen. 3. Dat de bewijzendie behooren te worden bijgebragt tot staving der redenen van vrijstelling, welke op den da" der Loting zullen zijn aangevoerd, uiterlijk binnen vijf dagen na de Loting ter Secretarie moeten worden ingediend. 4. Dat tot het afgeven der Attesten of Certificatentot bckoming van vrijstellingen voor de dienst der Nationale Militie, door eene Commissie uit het Gemeente-bestuur zal worden gevaceerd op Woensdag den tienden Maart aan staande, van des morgens ten 10 tot des middags ten 12 ure. En 5. Dat allendie zulks zouden mogen verlangenom trent de bewijsstukken, tot staving hunner reclames benoo- digd, nadere inlichtingen kunnen bekomen ten Raadhuizc van heden tot den vier-en-twintigsten Februarij aanstaande van dos middags ten twaalf tot dos namiddags ten twee ure. Middelburg, 30 Januarij 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSIIEER. Afgekondigd den 31 Januarij 1852. De Burgemeester on Wethouders, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSIIEER. WA. TXUWjIXj'E MXXjXTXE. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat de eerste Zitting van den Militie-Raad voor dit Kanton zal plaats hebben op Woensdag den 11 Fe bruarij aanstaandedes middags ten één urein het gewoon Lokaal in de Abtdij binnen deze Staden dat voor genoem den Raad zullen moeten verschijnen allen die zich tot vrij willige dienst bij de Nationale Militie voor dozen jare hebben verbonden, mitsgaders al de voor één jaar vrijgestelde dienst- pligtige Lotelingen van de Ligtingen van 1848 1849 1850 en 1851. Middelburg, 30 Januarij 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSHEER. Afgekondigd den 31 Januarij 1852. De Burgemeester en Wethouders, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSHEER. vaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal Noodigt hij deze alle Inwoners dezer Gemeente uitom zoo zij elders in de Directe Belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den vijftienden Februarij aanstaande aan het Gemeentebestuur te doen blijken. Middelburg, 30 Januarij 1852. De Burgemeester voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. XSXISXjXAS TEW. De Burgemeester van Middelburg Gelet op art. 7 der Wet van den 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37), regelende het Kiesregt en de benoeming van Afge- De Kamer van Koojpitantlel en Fabriclicn te Vlissingen berigt den Handel, dat Zr. Ms. Stoomschip van deze -Stad aut Curaijao vertrekkende oen Brieven-Pakket naar die plaats zal medenemen, en dezelve tot uiterlijk den 5 Februarij aanstaande, aan het Postkan toor te Vlissingen kunnen bezorgd worden. Op last van de Kamer voornoemd, VAN DUUREN DUT1LH Secretaris. B ÏJ I J* IO BB E IÜ. Middelburg, 2 Februarij 1852. De Vereeniging tot liet beioeken «Ier Armen maakt dankbare melding voor de ontvangst eener gift van S. P., groot 9,50, gecollecteerd bij de avond-godsdienst in de Nieuwekerkop den 1 dezer. De Directie der Vereeniging voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorz. N. VERHULST Wz. Penningmeester. Diakenen der Aederduitsclie Hervormde Cle- meente berigtenop gisteren in de Collecte gevonden te hebbenin die der namiddag-godsdienstoefening in de Nieu wekerk, een verzegeld pakje, ten opschrift hebbende: „Bij belgenootschap M. D."en in die der avond-godsdienstoefe ning in de Nieuwekerk, een verzegeld pakje, met het op schrift: Vereeniging tot het bezoeken der Armen S. P." Het eerste hebben zij doen bezorgen bij den Heer Mr. W. N. Lambrechtsen liet tweede bij den Heer N. Verhuist Wz. Middelburg2 Februarij 1852. Diakenen voornoemd W. PELLE, Prrnses. J. A. DE WAAL, Scriba. Arnemuidon2 Februarij. 1852. Het Hiaconie-Armhestuiir mag met dankzegging mel ding maken van de ontvangst eener gift van 25voortge sproten uit cene alhier door C. M. BELLO gehoudene Verloting; welke som hetzelve door de Stedelijke Regering is ter hand gesteld. Het Diakonie-Armbestuur L. VAN BELZEN, Adm.-Diaken. C. DE RIJK, TEN BEHOEVE DER ARMEN DEZER STAD. Aan de belanghebbenden in deze Loterij wordt berigt Dat de Tentoonstelling «Ier Voorwerpen be paald is op Dingsdag en Woensdag den 10 en 11 Februarij, in de Abtdij in bet Huis letter Ano. 52 alwaar dezelven van des voormiddags ten 11 ure tot des namiddags ten 4 ure zullen te zien zijn tegen vertooning der quitantie van bet voorwerp, of betaling van 25 cents voor de Armen. S. Dat de Uitloting op Donderdag den 12 Februarij plaats zal hebben op liet Raadhuis dezer Stad, des namid dags ten 2 ure, en men derhalve beleefdelijk verzoekt dat de nog ontbrekende voorwerpen ingezonden worden vóór den 7 Februarij. 3. Dat de Lijst der uitgekomene nommers niet voor Vrij dag den 13 Februarij zal verkrijgbaar zijn tegen betaling van 2 ets., bij de Weduwe JONGKINDT ZOON, op de Zuidzijde van den Dam. 4. Dat de getrokkene voorwerpen moetenafgehaald wor den, tegen overgave van bet Lot, op den 14 Februarij van 11 tot 3 ure, in bet Huis der Abtdij, alwaar de Tentoon stelling plaats beeft gehad en 5. Dat de Loten dezer Loterij, h fl, den 10 en 11 Februarij alsnog verkrijgbaar zullen zijn op de Tentoonstel ling in de Abtdij; doch reeds van af den 2 Februarij in den Boekwinkel van DE GEBROEDERS ABRAHAMS. AIDDKLBHtCi2 Feltruarij. Wij zijn verzocht bet volgende mede te deelen Gedurende het jaar 1851 is deze stad belast geweest met de inlegering van 50 officieren en 1497 onder-officieren en manschappen, van welke 317 onder-officieren en manschap pen bij do ingezetenen zeiven en 50 officieren en 1180 onder officieren en manschappen bij vrijwillige besteding, voor der- zelver rekeningin 14 partikuliere kwartieren zijn gehuisvest geworden. Daartoe is door 1297 bewoners der onderschei dene wijken, welke, naar volgorde, met inkwartiering zijn bezwaard, tegen 75 cents per militair, cene som bijgedragen van 972,75. De ingezetenenwelke verlangen mogten om zich met de verantwoordiug dezer gelden bekend te maken waarvan de administratie onder bet toezigt staat van het gemeente-bestuur, kunnen zich deswege aanmelden ter secretarie dezer gemeente, alwaar bun in een geschikt lokaal van bot raadhuis, daartoe gedurende deze maand, de gelegenheid zal worden verschaft, des voovmiddags van tien tot twaalf ure. Door de arrondissements-regtbanken te Middelburg en Zie- rikzee zijn in den loop des jaars 1851, ter zake van overtre ding op bet stuk der maten en gewigtenacht personen tot geldboete veroordeeld terwijl door laatstgenoemde regtbank zes terzelfder zake aangeklaagde personen vrijgesproken of van alle regtsvervolging ontslagen zijn. De leden van bet comité van defensie zijn tegen den 11 dezer opgeroepen. De zaken welke ter dier gelegenheid be handeld moeten worden schijnen niet onbelangrijk te zullen zijn. Wij vernemendat bij den landbouwer Fcytelonder de gemeente Katten dijke, zich eene besmettelijke ziekte onder de paarden heeft vertoond, waardoor reeds één paard is overleden en 5 anderen aangetast zijn. De ziekte schijnt tc bestaan in eene aandoening der longen en openbaart zich door het nedervallen van bet paard. Bij besluit van den 29 januarij 11. heeft Z. M. tot rec- tor-magnificus aan de hoogeschool te Leyden, voor het akade- miejaar 18521853, benoemd den hoogleeraar G. J. Verdam. Bij koninklijk besluit van den 18 januarij jl. is alsnog tot kommandeur van do militaire Willcms-orde bevorderd, do gepensioneerde generaal-majoor-titulair G. J. Riesz, ter zake van zijn bij de 2de expeditie tegen Palembang in 1821 en wel bepaaldelijk bij de vermeestering van bet versterkte eiland Gombora, gehouden gedrag. Men verneemt, dat door de regering in de wet op de belasting van 3pct. op de roerende kapitalen die verandering gebragt isdat de belasting niet zal gekort worden van de Nederlandsche couponsmaar dat men van de rente der Nederlandscbe schuld, evenzeer als van de vreemde, zelf aangifte zal moeten doen. Den 29 januarij 11. heeft te 's Hagotusscben den minister van buitenlandsche zaken en den Franschen gezant bij het Nederlandscbe hof, de uitwisseling plaats gehad der aeten van bekrachtiging op bet den 1 november 11. tusschen Neder land en Frankrijk gesloten postverdrag. Met opzigt tot de toepassing van Zr. Ms. besluit vpn 5 december jl., houdende instelling van een eereteeken voor eerevolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen, heeft de minister van binnenlandsche zakenop twee aan liem ge- rigte vragen, geantwoord:' 1. dat Zr. Ms. besluit van 5 de cember 1851 mede van toepassing is op de vrijwilligers bij de dienstdoende schutterijen, en 2. dat bij de berekening van den diensttijd, ter erlanging van bet eereteeken gevorderd, niet in aanmerking komt de tijd, gedurende welke een offi cier of onderofficier bij de schutterij a la suite is gevoerd. De minister van binnenlandsche zaken beeft dezer da gen aan de commissarissen des konings in de provinciën eene uitnoodiging gezonden, tot bet opmaken en inzenden van de opgave, nopens de instellingen van weldadigheid, over hot dienstjaar 1851. Hij verlangt cene naauwkeurige tabellarische opgave van: 1. de huiszittende armen; 2. van do commissien en vereenigiugendie gedurende den winter uitdeelingen doen van levensmiddelen cn brandstoffen3. van de genootschappen tot verleening van onderstand aan behoeftige kraamvrouwen; 4. van de godshuizen, met uitzon dering van gast- of ziekenhuizen; 5. van de gast- of zieken huizen C. van de werkplaatsen van weldadigheid7. van de spaarbanken, en 8. van de banken van leeningdie door administratien van weldadigheid worden gehouden. Deze opgaven moeten uiterlijk op den 15 maart e. k. bij de provinciale besturen zijn ingekomen. De minister van oorlog heeft ter kennis van bet publiek gebragtdat bij bet topographisch bureau van zijn departe ment op steen gegraveerd en afgedrukt zijndo bladen 's Her togenbosch en Rlionenvan de groote topograpliische kaart des rijks, op de schaal van 1/50,000 vervaardigd, en dat de voorschreven bladen wederomzoowel bij bet departement van oorlog als bij de boekbandelaarszijn verkrijgbaar ge steld tegen den prijs van 2,80 per blad. Bij den minister van financien is van een onbekende, onder bet postmerk 's Gravenhage van den 28 januarij 11. eene som van ƒ1000 in bank- en muntpapier, ten behoeve van 's rijks schatkistontvangen. Ter algemcene rekenkamer is weder overgebragt voor eene som van twee honderd achttien duizend en veertig gulden aan ingetrokken muntbiljetten van 1000500100 en 10. Door de raadkamer van bet provinciaal geregtshof in Zuid-Holland is naar de openbare teregtzitting verwezen Jaeob van Ylietvan Delftbeschuldigd van moedwilligen dood slag op zijne wettige buisvrouw begaan. De behandeling dier zaak zal eerlang plaats hebben. De uitspraak in zake bet Iluiszittonhuis te /Leyden welke vrijdag 11. door den boogen raad zou hebben plaats gehad is onbepaald uitgesteld. Vermoedelijk zal er op nieuw moeten gepleit worden door den dood van den raads heer Gevers die in deze zaak gezeten heeft. liet provinciaal geregtshof van Noord-Holland beeft den 30 januarij uitspraak gedaan in de zaak van Jan Slot boom beschuldigd van eenigen tijd geleden eene vrouw in de Kalfjeslaan om bet leven te hebben gebragt, en zich daarbij voorwerpen, welke deze vrouw bij zich bad, te heb ben toegeëigend. Bij dit arrest is aangenomen, dat de be schuldigde de vrouw op baar verzoek van liet leven beeft beroofd, en is daaruit afgeleid, dat de doodslag is gepleegd met voorbedachten rade en uit baatzucht. Do aangeklaagde is dienvolgens schuldig verklaard aan doodslag, en ter zake van herhaling van misdaad veroordeeld tot de straffe des doods met den strop. De veroordeelde beeft zich in cassatie voorzien bij den hoogen raad. De kerkbesturen der beide Israëlitische gemeenten te Paramaribo bobben eene vergadering gehouden, met bet doel om, in bet belang der Israëliten aldaar, naar den geest des tijds en in overeenstemming met de geloofsleereene her ziening en verbetering der Israëlitische ecredienst te beproe ven on de pogingen daartoe to leiden.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1