MIDDELBURGS*] IIE COURANT. 1852. Zaturdag 31 Januarij. - ftastuvGU et* £1 b mi tti^t vatten, iaimicnlattbödte ÏTtjbiugctt. iSiutcttlatiböclic ®t)bingctt, t't:i£KOOi' vjust hj siikhh. De Burgemeester en "Wethouders yan JfUfhlelburg herinneren de Kooplieden en Winkeliers die Buskruid ver- koopen of Vuurwerken makenaan de bepalingvervat in art. 21 der wet van den 26 Januarij 1815 (Staatsblad no. 7), omtrent den vervoer van Buskruid enz.volgens welke zij deze nering niet vermogen te doen of dit beroep uit te oefenen zonder dat zulks in hun Patent is uitgedrukt, op de boete van vijfhonderd Gulden en noodigen dezelve uitom voor zoo ver zulks in hun Patent over het loopende dienstjaar niet mogt vermeld staanter voorkoming dezer boete daar van onverwijld aangifte te doen ter Stedelijke Secretarie als zullende van Policie-wegeip het belang der algemeene vei ligheid op de handhaving dezer bepaling stiptelijk worden toegezien. Middelburgden 26 Januarij 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSHEER. HIDDEIjBUKG SO .lannarij. Bij besluit van den 27 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoemen tot burgemeester van Serooskerke, P. Melis. Z. M. heeft, bij onderscheidene besluiten, goedgevonden bij de koninklijke militaire academie te Breda te benoemen tot lector der 1ste klasse in de wis- en natuurkunde, den heer J. Badon Ghijben, thans lector in de wiskunde bij die inrigting; tot lector der 1ste klasse in de taal- en letter kunde, den heer A. A. van Heusden, thans lector in de taal- en letterkunde bij die inrigting; tot lector der tweede klasse in de wis- en natuurkundeden heer J. M. Obreen thans leeraar der 1ste klasse in de wiskunde bij die inrig ting; tot lector van do 2 de klasse inde taal- en letterkunde den heer J. J. de Hollander thans lector in de Oostersche en andere talen bij gemelde inrigting, met bepaling, dat hij inzonderheid belast is mot het onderwijs in de Oostersche talen en in de land- en volkenkunde der Oost-Indische ge westen; tot lector dor 2de klasse in de taal- en letterkunde, den heer A. A. Deenik, thans leeraar der 1ste klasse in de talen bij die inrigtingtot leeraar der 1ste klasse in de taai en letterkunde, den heer H. Weiffenbach, thans leeraar der 2de klasse in die vakken bij meergemelde academie. De minister van binnenlandscke zaken heeft, bij circu laire van 13 dezer, aan heeren commissarissen des konings in de provinciën kenbaar gemaaktdat volgens koninklijke beslissing van 7 october 1842no. 2de daarbij bedoelde preventieve policie of justitiewaaronder gebragt is al wat tot vreemdelingen en paspoorten betrekking hoofttot het departement van justitie is overgebragt. Bij besluit van den 24 januarij jl.no. 9, heeft Z. M. goedgevonden1. den lioofd-ingeniour van den waterstaat M. G. Beijerinck, met den 1 februarij aanstaande, eervol te ontslaan uit do betrekking van commissaris van het we- duwenfonds van het korps ingenieurs van den waterstaat; 2. tot commissaris van het weduwenfonds van het korps in genieurs van den waterstaat te benoemen den ingenieur van den waterstaat B. Musquetier. Ter voorziening in de behoefte aan burgerlijke genees kundigen in onderscheidene residentien op Javaworden diegenen, die genegen mogten zijn om, onder toekenning eener toelage uit 's lands kasten bedrage van 100 in de maand, de plaatselijke, burgerlijke geneeskundige dienst, in eene residentie waar te nemen uitgenoodigd zich vóór d^i 15 februarij e. k. schriftelijk bij het departement van kolo niën aan te melden. Aan jongelieden die daartoe genegen zijn, wordt weder dit jaar gelegenheid geboden, om, onder toezigt van den hooglceraar G. J. Muldertot apothekers bij het leger in Oost-Indie opgeleid te worden. Die het vergelijkend examen dat den 1 junij aanstaande te Utrecht zal worden gehouden wenschen af te leggen, moeten voor 1 mei e. k. hun verzoek tot toelating bij het departement van koloniën inzenden. De leer-cursus duurt vier jaren en de beide kweekelingen ont vangen elk jaarlijks eene toelage van f 500. Door de ministers van ooidog en marine wordt ter kennis der belanghebbenden gebragtdat tot admissie op de koninklijke militaire akademie als kadet voor de landmagt voor het korps mariniers en voor den scheepsbouw in aan merking zullen komen zoodanige jongelingen, die op den 1 september van hot jaarwaarin zij op de akademie komen den vollen ouderdom van 14 jaren hebben bereikten niet ouder zijn dan 18' jaren. Voor de zeedienst zullen dit jaar worden toegelaten die genen welke op den 1 september e. k. den vollen ouderdom van 13 jaren hebben bereikt en het 16de nog niet zijn inge treden terwijl voor het vervolg voor de zeedienst admissibel zullen zijn alleen de zoodanigendie op 1 september van het jaar, waarin zij op de academie komen den ouderdom van 14 jaren hebben bereikten hun 16de jaar nog niet zijn ingetre den. De gewone jaarlijksche aankondiging betrekkelijk het oproepen van adspiranten voor de betrekking yan kadet of adelborstzal in het laatst van maart e. k. in de staats courant worden geplaatst. De IJ- en Amstelbode zegt met zekerheid vernomen te hebben, dat de regtzaak, ingesteld door jonkheer van An- dringa de Kempenaartegen de erfgenamen van wijlen Z. M. "Willem II, ten genocge van eerstgenoemden, in der minne is afgedaan. Met de jongste landmail is uit Nederlandsch Indië her waarts teruggekeerd jonkheer II. A. van lvarnebeekkapitein ter-zee, dienstdoende adjudant bij Z. M. den Koning, en als kommandant van het fregat Prins Hendrik uit Nederland vertrokken. Uit Haarlem schrijft men van den 27 dezer: „Vooreeni- ge dagen is eene gehuwde vrouw, woonachtig in de Kok- steeg binnen deze stadvermist geworden. Na een herhaald onderzoek ten haren huize is heden haar lijk aldaar in eenen secreetput gevondenen wel in een toestanddie doet ver moeden, dat zij gewelddadig om het leven is gebragt. De regterlijke overheid heeft dadelijk de vereisclite maatregelen genomen, om van de waarheid te doen blijken. Het lijk is naar het gasthuis gebragt, om door deskundigen te wor den onderzocht. De man des huizes welketijdens hot ont dekken van het lijk, afwezig was, is opgespoord, niet verre van deze stad gevonden en aangehouden. Volgens het algemeen gerucht leefde hij in onmin met de overledene welke zijne tweede vrouw was." In de op den 26 dezer te Amsterdam gehouden ver gadering van deelhebbers in de Nederl. Rijn-spoorweg-maat schappij is door de directie mededeeling gedaan van het door haar verrigteten aanzien van eene aansluiting van den Rijn spoorweg aan de Duitsche ijzerbanen, en beraadslaagd over eene dienaangaande met de Nederl. regering getroffen ontwerp overeenkomst. In die overeenkomst wordt o. a. bepaald, dat de wijdte van de sporen vernaauwd zal worden waartoe de Nederlandsclie regering een millloen guldens zal bijdra gen dat, te gelijk met de aansluiting aan de Duitsche spoor wegen, een zijtak naar Rotterdam gemaakt zal worden, wel ke in drie jaren voltooid moet wezen en waartoe de rege ring een voorschot zal verstrekken. In de ontwerp-overeen- komst was voorts bepaald, dat de regering de vertrek-uren zou regelen. De vergadering heeft deze bepaling verwor pen doch voor 't overige het ontwerp behoudens min be langrijke wijzigingen, goedgekeurd. De directie zal nu ver- dor met de regering op de aangenomene grondslagen onder handelen. In deze vergadering waren 48,910 aandeelen, uitbrengende 1132 stemmen, vertegenwoordigd. - De Arrondissements-Regtbank te Leiden heeft de echt genoot van den predikant te Bijnsburg van allo regtsvervol- ging ontheven, ter zake der onwillekeurige verwonding, door haar, in den avond van 11 november laatstleden, ongeluk kigerwijze toegebragt. Dezer dagen is te Utrecht eene vrouwdoor het schie lijk nuttigen van zeer heete spijzen, plotseling overleden. Onlangs vertoonde zich te Taarloin de gemeente Vries, een zoogenaamde ganzen-arend, die eene kat aangreep en met zich in de lucht nam; na eenigen tijd aldaar vertoefd te hebben viel hij nevens de door hem geroofde kat beiden dood op den grond neder", zonder dat men de oorzaak weet. Dezer dagen is aan de kust van het eiland Schiermon nikoog levend gevangen eene Sepia of zoogenaamde Inkt- visch. Deze vischwaarvan onderscheidene soorten be staan behoort te huis in al de gematigde^ en keerkring zeeën, doch komt op kusten weinig voor. Eene soort van den Inktvisch {de Sepia officinalisis niet zeldzaam op de Engelsche kus t Het provinciaal geregtshof te Maastricht heeftop de conclusien van het openbaar ministerie, de heer illich voormalig commissaris van policieen de heer Nuss, adjunct commissaris, van alle regtsvervolging ontslagen, ter zake van de omstandigheden, waarvoor zij uit hunne betrekkingen zijn verwijderd, en verklaard, dat er geene termen tot vervolging aanwezig zijn. tweede kamer. Zitting van 27 januarij. De kamer heeft weder hare werkzaamheden hervat. Op voorstel van den voorzitter werd tegen donderdag aan de orde gesteld de behandeling der wet op de jagt en visscherij. Door den minister van financien is aangedrongen, in het belang der schatkist, op eene spoedige behandeling der wet ten op de amortisatie van schuld en op de uitgifte van munt biljetten tegen onderpand van schatkistbiljetten. Het eerste dier ontwerpen is aan de orde gesteld onmiddelijk na de jagtwet. Ook door den minister van koloniën is aangedron gen op de spoedige behandeling der wettendoor zijn depar tement aangeboden vooral op die tot regeling van het munt wezen. Wijders is medegedeelddat de antwoorden der regering zijn ingekomen op de nota's van bedenkingen omtrent de belastingswetten gemaakt, weshalve de commissien alsnu in de gelegenheid zijn ook hieromtrent spoedig het verslag uit te brengen. Het schijnt, dat door de regering in de wet op de belasting van 3 pet. op de roerende kapitalendie verandering gebragt isdat de belasting niet zal gekort wor den van de Nederlandsclie coupons maar dat men van de rente der Nederlandsclie schuld evenzeer als van de vreemde zelf aangifte zal moeten doen. Eindelijk is de kamer over gegaan tot het trekken der afdeelingen. Tot voorzitters zijn benoemd de heerenvan HallDullertGodefroivan Golt- steyn en Mackaytot onder-voorzitters de heeren: Gevers, Scliooneveld van Zuylenvan Hoëvell en Heemskerktot secretarissen de heerenBlussóWintgensvan Akerlaken Poortman en do Fremeryen tot leden der commissie voor de petitien de heeren BorretMetman, van Hoyde Reyne- stein, Baud en Schilfer. eerste kamer. Zitting van 28 januarij, In deze zitting is de beraadslaging over het wets-ontwerp tot goedkeuring van het met België gesloten verdrag van handel en scheepvaartvastgesteld op donderdag morgen. Engeland. Londen 26 januarij. De correspondenten der Engelsche bladen te Parijs zijn verwittigddatwan neer zij voortgaan het Fransche bewind mot dezelfde hevig heid te bestrijden, hunne dagbladen niet meer in Frankrijk zullen worden toegelaten. De heer Algermon Massingberdofficier bij de garde die gedurende het verblijf van Kossuth zijn hotel ter be schikking van den ex-dictator had gesteld, heeft zijn ontslag uit de dienst genomen. Men verzekert, dat die aftreding het gevolg is van aan dien officier gedane opmerkingen over de onbetamelijkheid van zijne positie als lid der garde van de koningin en als beschermer van den ex-dictator van Hon garije. Thans is die officier in Amerikaen heeft hijnaar men verneemt, besloten zich geheel bij Kossuth aan te sluiten. Naar men verneemt is er eene commissie van deskun digen benoemd, om den staat van verdediging der eilanden, in het kanaal gelegente onderzoeken en daarover rapport uit te brengen. Lodewijk Napoleon moet, volgens een dagblad der hoofdstad, maandag 11. eenige uren hier geweest zyn. Dat blad zegt dit berigthoe ongeloofelijk het ook schijnen mo ge van goederhand te hebben vernomen. Welk doel hij met zijn bezoek dezer hoofdstad op het oog hadzegt het blad niet te kunnen mededeelen. Met leedwezen ziet men dat de geschillen tusschen de werktuigkundige arbeidersen de eigenaars der machinerie- fabrieken hangende blijft. Eene telegrafische depeche, te New-York uit Washing ton ontvangen, berigtdat de Oostenrijksche gezant Hulseman zich regtstreeks naar den president gewend heeftmet zijn beklag over de bijwoning van het Kossuth's gastmaaldoor den minister van binnenlaudsche zaken Webster en diens gehoudenc rede. De president en de heer Webster hadden daarover een onderhoud gehad. Men verwachtte dat de Oostenrijksche gezant zijn paspoort zou ontvangen. Er is veel bedrijvigheid bij de marine der Vereenigde Statenen het station in de Middellandsche zee zal worden versterkt. lïiiitsclilatid Weenen 24 januarij. Binnen 8 dagen zal het nieuwe toltarief in werking komen. De Oost-Indische overlandpost wordt geregeld twee maal per maand langs den Noorderspoorweg door Saksen naar Keulen verzonden. Uit Pesth schrijft men van den 20 dezer, dat de uitzet ting der Engelsche zendelingen zeker is en dat ook bij een besluit van hooger hand alle verdere invoer van bijbels uit Engeland en de verkoop daarvan ten strengste verboden is. Berlijn 27 januarij. De eerste kamer heeft, na eenige discus sie, gisteren besloten omtrent het adres van den graaf Saur- na over te gaan tot de orde van den dag op grond dat men zich bezig houdt met het onderzoek van soortgelijke voor stellen van herziening, van leden der kamer uitgegaan. In de tweede kamer heeft de minister een wets-ontwerp aangeboden tot weder-invoering van het zegel op de dagbla den en een betreffende het zegel op wissels. De zitting le verde overigens niets belangrijks op. Het zegel voor de dagbladen zal, volgens het ontwerpJ- pfenning voor de 100 vierk. duimen bedragen. De leden der kamers hebben gisteren in onderscheidene lokalen de herinnering van den geboortedag van Frederik den Groote gevierd. Er is andermaal sprake van de verhooging van het budget van oorlog met 6 millioenen. Dit zou welligt de af treding van den minister van financien ten gevolge hebben. Uit Koppenhagen wordt gemelddat de ministeriele crises voortduurt. Prankrijt. Parijs 27 januarij. De Moniteur deelt heden de namen mede van hen, die tot leden van den senaat benoemd zijn; zij zijn 72 in getal. Onder de meest bekende namen vindt men: generaal Achard, graaf d'Argout, gene raal de Bargeneraal Baraguay d'IIilliersprins de Beau- vcau, markies de Belboeuf, Berthier (prins van Wagram), Boulay (de la Meurtlie)graaf de Breteuilgeneraal de Cas- tellaneadmiraal Casyhertog de Caumont Laforceprins de Croy, marquis de CrouslieillesDrouin de Lhuys, Du- mas baron Charles DupinElie de BeaumontFould, Fouquier d'IIórouelGautier graaf Ernest de Girardin marquis de Lagrange, generaal d'Hautpoul, vice-admiraal baron Ilugongeneraal Iiusson Lacrossegeneraal de La- hitte generaal LawoestineLehoeufLemercier generaal Leroy de Saint-ArnaudLeverrier, generaal Magnan, Ney prins Lucien Muratgeneraal Ordenergeneraal Ornano hertog van Padoue-Arrighiadmiraal Parseval-Deschênes generaal Pellet, hertog van Plaissance, Poinsot, Portalis generaal Préval, generaal Regnault de Saint Jean d'Angeley generaal de Saint-Simongeneraal Schrammde Ségur d'A- guesseau Thibaudeau, Troplong, hertog Vicence en Vieillard. Bij verschillende andere decreten zijn benoemd, de heer Heurtier, tot directeur van het departement van koophandel bij het ministerie van binnenlandsche zakende heer Rornieu tot directeur over de afdeeling schoone kunsten, en de heer Piétri, tot prefect van policie. Een ander decreet behelst de benoeming van 12 staats raden in buitengewone dienst. Eindelijk behelst de Moniteur het tusschen Frankrijk en Engeland gesloten traktaattot handhaving van den letter kundigen eigendom. De leden der familie Orlcans maken een protest ge reed tegen het besluitwaarbij hunne bezittingen verbeurd verklaard worden. Men verzekertdat de koning van Belgie dit protest zou teekenenals natuurlijke voogd zijner kin deren waaraan door dien maatregel een jaarlijksch inkomen van 600,000 fr. ontnomen is. Men verzekert, dat koning Leopold toen hij het decreet van confiscatie las alleenmet die geestkracht welke hom nimmer verlaatzeideHet ware een zware slag voor de koningin geweest, indien het God had behaagd haar te sparen. Dat God mijne kinderen voor nog grootere onheilen behoede. Dat overigens /ijn wil geschiede." De heer Troplongeerste raadsheer bij het hof van Pa rijs, heeft de considerans gesteld van het decreet, waarbij

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1