MIDDELBlIRfiSCHE COURANT m: m 13. 1852. Donderdag 29 Januarij. EERETEEKEN BIJ DE SCHUTTERIJEN, VERPACHTING VAN DOMANIALE GOEDEREN. y "3j ïjcdtiiirett cu Qibmtni0ttraticn. i5iuucnl<inb0dtc STijbitigcn. I3iutcii{attb0c!të £tjbingcn. De Burgemeester en Wethouders van iddelburg, Gezien liet Besluit van Z. M. van den 5 December 1851 (Staatsblad no. 149)houdende instelling van een Eere- teeken voor eervolle langdurige werkelijke dienst bij de Schutterijenvoor hen die onder de werking der tegenwoor dige wet van 11 April 1827, voor zichzelven, gedurende vijftien jaren of langer in werkelijke dienst Z®n-geweest en zich aanhoudend onberispelijk hebben gedragenwaar onder de dienst bij de Mobiele Schutterij buiten de woon plaats dubbel wordt gerekenden de werkelijke dienst bij de vorige Schutterij, onder de werking der wet van den 27 Fe- bruarij 1815 (Staatsbladno. 20)mede in aanmerking komt, wanneer deze dienst bij de tegenwoordige Schutterij is voort gezet of later mogt zijn hervat Roepen bij deze op, naar aanleiding eener circulaire van den Heer Staatsraad, Commissaris des Konings in Zeeland, van den 19 dezer maand, A. no. 103, 1 Afd. (Provinciaal Blad no. 11), alle binnen deze Gemeente zich bevindende, tegenwoordige en voormalige officierenonder-officieren en verdere leden der Schutterijen, die in de termen vallen van boven aangehaald besluit, en verlangen met het daarbij be doelde Eereteeken tc worden begiftigd, om zich aan te mel den bij de Commissie, die daartoe op Vrijdag en Zaturdag, den 6 en 7 Februarij aanstaande, zitting zal houden op het Raadhuis van des morgens elf tot des namiddags twee ure terwijl ieder zal belmoren voorzien te zijn van eenen staat van dienst, met juistheid aanduidende don tijd, gedurende welken en in welken rang hij in werkelijke dienst is ge weest, bij de Schutterij der Gemeente, bij de Mobiele Schut terij buiten de woonplaats, en voor zooverre dit het geval is geweestgedurende welken hij wegens de bekleedde be trekking bij de Schutterij eene vaste bezoldiging uit de Gemeentekas of uit eenig bij het Korps Schutterij bestaand bijzonder fonds, heeft genoten. Middelburg, 26 Januarij 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSHEER. r£»KOOP l'.t.V MUSKKUIM. De Dur^emeeRter en Wethouders van JMTtélitetAurff herinneren de Kooplieden en Winkeliers die Buskruid ver- koopen of Vuurwerken makenaan de bepalingvervat in art. 21 der wet van den 26 Januarij 1815 (Staatsblad no. 7) omtrent den vervoer van Buskruid enz.volgens welke zij deze nering niet vermogen te doen of dit beroep uit te oefenen zonder dat zulks in hun Patent is uitgedrukt, op de boete van vijfhonderd Gulden en noodigen dezelve uitom voor zoo ver zulks in hun Patent over het loopende dienstjaar niet mogt vermeld staan, ter voorkoming dezer boete, daar van onverwijld aangifte te doen ter Stedelijke Secretarie als zullende van Policie-wegein hol belang der algemeene vei ligheid op de handhaving dezer bepaling stiptelijk worden toegezien. Middelburg, den 26 Januarij 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSHEER. Do Ontvanger der Gemeente Middelburg zalals daartoe door Heeren Burgemeester en Wethouders gemagtigd gedurende do maanden FebruarijMaart en Aprildes voor middags van 10 tot 12 ure, ten zijnen Kantore vaceren, des Vrijdags tot do overneming der Obligatien, ten laste der Ge meente en des Dingsdags tot de uitbetaling van de daarop verschuldigde Interessen, verschenen den 31 December 1851. Zullende deze Interessennaar aanleiding der bepalingenbij de begrooting voor dat jaar vermeldworden betaald met een half pCt. of een zesde van den nominalen Intrestin de Obligatien uitgedrukt. Middelburg, 23 Januarij 1852. De Ontvanger voornoemd J. D. M. DE STOPPELAAR. MINISTERIE VAN FINANCIEN. JPJtOVIlVCME ZBJEü^ari,, Kantoor Middelburg. Op Maandag den 9 Februarij 1852 des voormiddags ten tien urezal de Ontvanger der Registratie van de Geregtelijke Akten te Middelburgin het Nederlandsch Logement te Mid delburg ten overstaan van den Notaris D. J. VAN DER HORST SERLÉresiderende aldaar, in het openbaar, voor den tijd van zeven jaren aan de meestbiedenden ver pachten Be IMMI lVÏÏI.g: CrOKDURKAIalsmede de Perceelen belioorcnde tot Het Boinein van Het Oeparteiuent van Oorlog'gelegen in Het Kilaud Walcheren. De Verpachting zal geschieden volgens de voorwaarden, welkebenevens de lijst der te verpachten Goederenvoor een ieder ter lezing liggen op do Raadhuizen der Steden Middelburg, Vlissingcn en Veere, in de Gemeenten Ritthem, Oost- en Westsouburg en Koudekerkealsmede ten Kantore van den Ontvanger en den Notaris voornoemd; mitsgaders, voor zooveel de Domeinen in het Departement van Oorlog betreft, bij de eerstaanwezende Ingenieurs in de Vestingen Vlissingen en Veere. Nadere informatien zijn te bekomen ten Kantore van den ondergeteekende. Middelburg 20 Januarij 1852. De Ontvanger voornoemd W. L. VAN SONSBEECK. H ilCü IHi (iMMKIO. Middelburg28 Januarij 1852. De Vereeniging tot Het bezoeken der Armen maakt dankbare melding voor de ontvangst eener Som van 83,91zijnde de zuivere opbrengst eener Loterij, ondei- de leiding der jonge Jufvrouwen S. van B. en J. P.ter hand gesteld aan den Heer J. M. Brieve. De Directie der Vereeniging voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorz. N. VERHULST Wz. Penningmeester. IHIUnGLBlIIlG, 2* Januarij. Gisteren had alhier, voorliet front eener parade, de executie plaats van een vonnis, gewezen door den krijgsraad in het provinciaal kommandement van Zeelandbij hetwelk Johannes Robcrtus van der Ileyden, sergeant inliet 5de regement in fanterie is schuldig verklaard aan diefstalgepleegd met inwendige braaken ontrouwgepleegd in een militair be wind van penningenwaarover hij was gesteldmitsgaders van eene sententie van het hoog militair geregtshof, bevesti gende een vonnis van denzelfden krijgsraadhoudende schul dig-verklaring van Lambertus van der Kolkkanonnier in het 2de regement vesting-artillerie aan feitelijkheid tegen de eerbaarheiduitgevoerd met gewelddadigheid en gepleegd tegen een kind beneden de volle vijftien jaren. Zijnde beide personen ter dier zake verklaard vervallen van den militai ren stand en eerloosen veroordeeld tot de straf van confine- ment in een rasp- of tuchthuisgedurende don tijd van zes achtereenvolgende jaren. Gisteren werd alhier in het gebouw der concertzaal de der de jaarlijksche vergadering gehouden der leden van de hier bestaande Hulpbankwaarin^ bij monde van den secretaris mr. M. F. Lantsheer, verslag werd uitgebragt van den te- genwoordigen toestand en van de werkzaamheden dezer nut tige inrigting, over 1851. Uit dat verslag bleekdat die toestand alleszins gunstig te noemen isen dat de Middelburgsche Hulpbank van jaar tot jaar haren werkkring ziet uitbreiden. Terwijl toch in het eerste jaar van haar bestaan 62 voor schotten ten bedrage van 2175 aan 39 personenen in het tweede jaar 96 voorschotten ten bedrage van 3890, aan 74 personen werden verstrekt, bedroeg het getal voor schotten, in het afgeloopon derde jaar 174; welke ten be- loope van ƒ7815, aan 135 verschillende personen, tegen borgstellingwerden verleendongerekend eene som van 48aan 3 verschillende personen als vo'orschot op pen- sioens- of gagements-akten verstrekt. Deze voorschotten, tegen borgstelling, waren verleend geworden aan 98 gehuwde9 ongehuwde mannen en 3 weduwenaarsen aan 3 gehuwde4 ongehuwde vrouwen en 18 weduwen. Zij werden, overeenkomstig het reglement, verleend aan handwerkslieden, winkeliers, kooplieden, zee varenden beambten waschvrouwcn en van andere beroe pen tot het beginnen voortzetten of uitbreiden van handel tot het aanschaffen of herstellen van werktuigenzoo als een mangel, eene turfkar, een sleperswagen en dergelijke; tot aankoop van winterprovisie van zeemans-uitrusting enz. Onder de leeners waren er vele die sedert de oprigting der Hulpbank herhaaldelijk voorschotten hadden genoten en de omstandigheid, dat velen na afbetaald te hebben aan stonds op nieuw leenenbewijst dat zij voordeel vinden in deze wijze van leenen die aan onkostbaarheid het meest- mogelijke gemak in de terugbetaling paart. De meeste hadden aan hunne verpligting tot wekelijksche terugbetaling van stiptelijk voldaan. Zelfs hadden van de 56 leenersdie hun in 1851 geleende geheel hadden afbe taald, 30 zulks gedaan in minder dan 40, 11 in minder dan 30 4 in minder dan 20, en 2 zelfs in minder dan 10 weken, aan wie dan ookovereenkomstig het reglementj- of van den intrest als premie was teruggegeven. Dat er vele aanmaningen wegens verzuim, en eenige be boetingen wegens herhaald verzuim, hadden moeten plaats hebben, laat zich ligtelijk verklaren uit het groot aantal leeners, hetwelk in den laatsten tijd meestal meer dan 100 soms 120 en meer bedroeg. Het bestuur zorgt echter met gepaste gestrengheiddat van de inrigting der Hulpbank geen misbruik worde gemaakt. Uit een en ander blijkt, dat de Hulpbank door henvoor wie zij is opgerigtmeer en meer in hare nuttige strekking wordt gekend en op prijs gesteld; en het kan niet anders of de door haar in 1851 wederom tot een productief gebruik ter leen verstrekte som van bijna 8000 heeft eenen wcl- dadigen invloed gehad op den huisselijken toestand van me nigeen die daardoor in staat gesteld is gewordenhetzij om eenen kleinen handel te beginnenhetzij om uitbreiding aan zijne zaken te geven en daardoor zijne broodwinning te verbeterenhetzij om zich werktuigen of gereedschappen te verschaffen waartoe anders voor de meesten de gelegenheid zou hebben ontbroken. Onder de door de vergadering, op voorstel van het be stuur, genomen besluiten, verdient als belangrijk vtümaold te worden het besluit om den intrest, tot welks betaling dejeq- ners zich moeten verbindenvan vier op twee ten honderd' t<H brengenzijnde het volgens door het bestuur gedane mede- deeling gebleken, dat laatstgemeld bedrag, bij het toenemend en veelvuldig gebruik hetwelk van de Hulpbank wordt ge maakt, voldoende kon worden geacht tot bestrijding der onvermijdelijke, ofschoon betrekkelijk geringe, administra tiekosten. Eindelijk gaf het bestuur zijn vertrouwen te kennen, dat, ingeval het oorspronkelijkebij rentelooze voorschotten van ƒ100 en van 50 bijeengebragt kapitaal, door voortdurende toeneming der aanvragen om voorschotmogt worden uitge put onder onze gegoede stadgenooten nog velen zullen ge vonden worden die, bij aanzoek, genegen zullen zijn om, door eene betrekkelijk geringe opofferinglid te worden eener vereeniging die de eerste Hulpbank in Nederland tot stand bragt; eene inrigting, waarvan het nut overtuigend gebleken isen die dan ook in onderscheiden andere ste den van ons vaderland navolging heeft gevonden. Wij eindigen deze mededeeling met den opregten wensch, dat hot bestuur zich, in het gestelde geval, niet zal bedro gen zien in deze verwachtingwaartoe de bekende zin onzer stadgenooten tot weldoen alle regt geeft. Ingezonden Naar men verneemt is door den heer J. Galman, aan nemer van publieke werken, aan den minister van binnen- landsche zaken aangeboden een door hem ontworpen plan met de daartoe behoorende teekeningentot daarstelling van eene brug over het IJ te Amsterdam, waarvan de kosten zijn geraamd op 2,700,000. Deze brug zal, volgens het plan eene lengte hebben van 1000 elbij eene breedte van 24 elen van eene zoodanige bouworde zijndat zij hoogst gemakkelijk zal wezen voor rijtuigen voetgangers enz.ter wijl de grootste schepen daaronder onbelemmerd zullen kun nen doorvaren. Bovendien schijnt hetdat de onderneming renderen zal. Het ontworpen plan zal door den minister aan Z. M. den koning worden voorgelegdom hetzelve in over weging te nemen. Bevoegde beoordeelaars, zoo in Amster dam langs de Zaanals in de residentiezijn zeer met het plan ingenomen. Noord-Holland verlangt niets vuriger dan dat het de hooge goedkeuring van het gouvernement zal mo gen wegdragenten einde in eene lang gevoelde behoefte te voorzien. Bij eene dispositie van Z. Exc. den minister van binnen- landsche zakenisdes gevraagdaan heeren gedepu teerde staten te kennen gegeven, dat in geen geval, over den post van onvoorziene uitgaven door de gemeente-bestu ren zonder magtiging van gedeputeerde staten mag worden beschikt. De commissie,- die sedert een viertal weken aan het ministerie van oorlog te 's Hage vergaderd is geweesttot het ontwerpen der nieuwe reglementen voor het wapen der kavallorieheeft, naar men verzekert, hare taak volbragt, zoodat die ontwerpen alsnu aan den koning ter bekrachti ging zullen worden aangeboden. Naar men verneemt, zegt het Zondagsbladis de hooge regering thans meer dan immer op eene uitbreiding van het korps maréchaussees bedacht. Vooral is dit onderwerp op nieuw in ernstige overweging genomen bij het plan eener algemeene rijks-policiewaarvan een groot aantal der tegen woordige door het rijk bezoldigde beambtendeel zullen uit maken, die alsdan van uniform of ondersclieidings-teekenen en van algemeene commissientot het constateren van mis drijven van onderscheiden aard zullen worden voorzien. Zondag had te Vlaardingen een treurig ongeluk plaats. Bij het lossen van salutschoten door een binnenkomend koop vaardijschip is namelijk een jongeling door de prop van een stuk geschut gedood en eene vrouw gekwetst geworden. Zr. Ms. stoomschip Bromo, kapitein-luitenant J. W. Stoll, van Batavia (laatst van de Kaap de Goede Hoop), is zondag namiddag te Hellevoetsluis binnengekomen. Van den Helder wordt den 25 dezer gemeld, dat al daar in dienst gesteld zal worden het nieuw gebouwd fregat Doggersbank, van 60 stukken. De hoogwelgeb. heer jonkheer J. II. baron van Lijnden van Lunenburg, te Utrecht woonachtig, heeft den 19 dezer, bij notariële acte, als schenking onder de levenden, aan de ingezetenen der stad Wijk-bij-Duurstede in vollen vrijen eigendom overgedragen de bouwvallen van het kasteel Duur stede, met de gronden daarom heen, binnen de grachten ge legen; op voorwaarde dat de grond tot openbare wandeling zal worden aangelegd, en alzoo strekken tot gerief en ge noegen van het algemeen, en inzonderheid van de ingezete nen van genoemde stad. Engeland. Londen 24 januarij. Sir II. Lytton Bul- wer, gevolmagtigd minister van Engeland te "Washington, is in dezelfde betrekking naar Florence overgeplaatst. Namens het ministerie is aan die leden van het lagerhuis, welke gewoonlijk zijne zijde houden, eene circulaire toege zonden om hen te verwittigen datbijna terstond na de opening van het parlement op 3 februarijzeer gewigtige wets-ontwerpen ingediend zullen worden. Het gerucht spreekt van strenge maatregelen tegen de vreemde uitgewekenen maar tevens van anderewelke eene alles behalve vriend schappelijke gezindheid jegens Lodewijk Napoleon en diens politiek zouden ademen. De twee stoombootendie in zee gestoken waren om te beproeven of nog iets naders van de verongelukte stoom boot Amazon of van diegenen welke zich aan boord daar van bevondente ontdekken waszij nna z»«t zeer storm achtig weder geworsteld te hebben, woensdag morgen onver- rigter zake te Plymouth teruggekeerd. Zij hebben een tijd lang gekruist op de plaats waar genoemd stoomschip vei brand is, maar niets gevonden wat daarmede in betrekking staat. Tijdens de wereld-tentoonstelling heeft zich te Londen

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1