MIDDEL BURGSCHE COURANT. m ïi. 1852. Zaturdag w 24 Januarij. PAARDEN VOOR DE KAÏALLERIE EN ARTILLERIE. VERPACHTING VAN DOMANIALE GOEDEREN. c Hl sr A. Ucshivrctt cti !3bmttudttfati£ti. pnoriiircjJB z je E Mj a ar n. iuuuirttlAub^che ®ijbiu0ca. 559-55 AAHTBESTEUIIVG}. De Staatsraad, Commissaris des Iionings in de Provincie Zeeland Gezien de missive van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsclie Zaken van den 13 dezer maand no. 129 2de Afdeeling Brengt achtervolgens die missivebij deze ter kennis van de belanghebbenden: Dat op Woensdag den 18 Februarij aanstaandedes mid dags ten twaalf ure, door de IIoofd-Administratie van het vierde Regement Dragonders, te Mieeenterin het open baar, do levering zal worden aanbesteed van een getal van drie Honderd zcven-en-dertig- PAARDENten be hoeve van de verschillende Korpsen Kavallerie en Artillerie van het Leger onder welk getal zeven Trekpaarden zich moeten bevinden voor het wapen der Artillerie; alles overeenkomstig de aankondiging, welke daarvan dezer dagen in de Staats-Courant wordt gedaan en dat de Voorwaarden, waarop de bedoelde Aanbesteding zal worden gedaanvoor een ieder ter lezing liggen in het Bureau van den Kapitein- Kwartiermeester bij voornoemd Regement Dragonders bij het Departement van Oorlog te 's Gravenhage en ter Provinciale Griffie van Zeeland. Zullende deze bekendmaking worden geplaatst in de bin nen dit Gewest uitkomende Dagbladen. Middelburg, den 21 Januarij 1852. De StaatsraadCommissaris des Konings voorn. VAN VREDENBURCII. MINISTERIE VAN FINANCIEN. MCantoor Middelburg. Op Maandag den 9 Februarij 1852 des voormiddags ten tien urezal de Ontvanger der Registratie van de Geregtelijke Akten te Middelburgin het Nederlandsch Logement te Mid delburg ten overstaan van den Notaris D. J. VAN DER HORST SERLÉ, residerende aldaar, in het openbaar, voor den tijd van zeven jaren aan de meestbiedenden ver pachten He DOIHANIALF. kOKDERENalsmede de Perceeleu liehoorende tot liet Domein van liet Departement van Oorlog gelegen in liet Eiland Walcheren. De Verpachting zal geschieden volgens de voorwaarden, welkebenevens de lijst der te verpachten Goederen voor een ieder ter lezing liggen op de Raadhuizen der Steden Middelburg, Vlissingen en Veere, in de Gemeenten Ritthem Oost- en Westsouburg en Koudekerkealsmede ten Kantore van den Ontvanger en den Notaris voornoemd; mitsgaders, voor zooveel de Domeinen in het Departement van Oorlog betreft, bij de eerstaanwezende Ingenieurs in de Vestingen Vlissingen en Veere. Nadere informatien zijn te bekomen ten Kantore van den ondergeteekende. Middelburg 20 Januarij 1852. De Ontvanger voornoemd, W. L. VAN SONSBEECK. Nederlandsche flandel- Maatschapp\j. De Directie maakt bekend, dat de Voorjaars-lioflRj- Veilingen der Maatschappij van 1852 zullen gehouden wor den op de plaatsen en dagenen bestaan uit de hoeveelheden hieronder vermeld: Te Mtotterdamop Maandag 15 Maart 1852, 158,SIS Balen JAVA KOFFIJ, liggende aldaar, 13,055 DITOte Schiedam. Te Amsterdam, op Donderdag 18 Maart 1852, 107,801 Balen JAVA KOFFIJliggende aldaar, 19,003 dito, te Dordrecht. De Directie geeft de verzekering, dat zij voor hare ge wone Najaarsveilingen van 1852, geene andere Koffijdan de bovengemelde partijen aan de markt zal brengen. De Monsters zullen op Vrijdag 13 Februarij aanstaande verkrijgbaar zijn, terwijl de Notitien met de Veilconditien in tjjds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, 21 Januarij 1852. DE MONCHIJ-, President. DE CLERCQ, Secretaris. VERGADFRIIO van al de Inteekenaren der Mannen- en Vrouwèn-Vereeiiiging tot bevordering van het Christendom onder de Chinezen, op Woensdag den 28 Januarij 1852, des avonds ten 8 ure, in het Concertgebouw op de Groenmarkt. J. II. GERLACH Secretaris. 1IIDDELDFRG 33 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot lid der commissie van admini stratie over het burgerlijk en militair huis van verzekering te dezer stededen heer C. L. Wagner. Wij vernemen, dat met 1 februarij aanstaande, de kapt.- ter-zce A. J. de Smit van don Broccke op non-activiteit zal worden gesteld, en in het kommandement van Zr. Ms. stoomschip Godeh zal worden vervangen door den kapt.- luit.-ter-zee H. Wipff. Dingsdag 11. heeft te Zierikzee de verkiezing plaats ge had van zes leden van den gemeenteraad. Bij de opening van de stembus bleek dat waren ingekomen 270 briefjes waaronder geen van onwaarde; hiervan hadden op zich ver- eenigdde heeren mr. H. A. van Adricliem 235 mr. A. J. F. Egter 190, D. van der Vliet 167, J. A. Mulock Houwer 146. Na deze waren de meeste stemmendoch minder dan de volstrekte meerderheid uitgebragt op de heerenP. C. Lands- knegt 134, jhr. W. D. de Jonge 127, mr. C. J. Fokker 116 en J. Strickaert 94 zoodat taeschen deze vier heeren her stemming voor de twee overblijvende plaatsen zal plaats heb ben. Verscheidene andere personen hadden eenige stemmen bekomendoch nietof op verre na niet zoo eenstemmig als de bovengenoemde heeren. Volgens den officielen staat van do opbrengst der middelen in 1851, tegenover 1850, hebben dezelve in 1850 opgebragt eene som van 55,304,133.42; in 1851, ƒ56,327,648,37 waaruit blijkt, dat dezelve in laatstgenoemd dienstjaar meer hebben opgebragt dan in 1850, eene som van 1,023,514,95 Uit 's Gravenhage wordt van den 19 dezer gemeld dat de heer L. J. A. van der Kun inspecteur van den waterstaat zich sedert eenige dagen te Brussel bevindt; men brengt dit in verband mot de onderhandelingen betrekkelijk de aan sluiting der Belgische electro-magnetische telegrafen-lijn. Sommige dagbladen hebben berigt dat de heer Pols referendaris bij het departement van financiën, dezer dagen naar Parijs was vertrokkenmet het doel om een post-trak- taat te sluiten. Het post-traktaat met Frankrijk is reeds den 1 november 1851 gesloten geworden. De reis van den lieer Pols naar Parijs en Brussel heeft enkel ten dool, om de nadere schikkingen tot stand te brengenwelke de uitvoering van dat verdragen die van het met België den 18 decem ber 1851 gesloten post-traktaat moeten voorafgaan. Bij gelegenheid van de viering van den geboortedag van de koningin-moeder is weder aan ruim 300 behoeftige huisgezinnen van Scheveningenvan wege II. M.door mevr. Maas uitdeeling gedaan van levensmiddelen, brandstoffen en kleedingstukkenwelke laatste met de moeste zorg waren be werkt op de door hoogstdezelve daar ter plaatse gestichte naaischool. Het Algemeen Handelsblad zegt de verzekering ontvan gen te hebbendat de nieuw benoemde leden der in de plaats van het koninklijk Nederlandseh Instituut opgerigte akademie van wetenschapen, allen, op 8 of 9 na, voor die betrekking bedankt hebben. Men meldt uit Brielle als eene bijzonderheiddat de echtgenoot van een' der ingezetenen den 7 januarij voor de derdemaal van tweelingen is bevallen zoodat zij in den tijd van 14 jaren aan 16 kinderen het leven heeft geschonken. Onder de vele reizigers, in hot thans verschenen 7de vel van het Politieblad voorkomende als van passen naar Nederland voorzien merkt men op eene Chinesche familie de koopman Atai Chungmet twee vrouwen en eene schoonzustergeboren en woonachtig te Canton het laatst komende van Parijs. Nimmer had men tot dusver hier te lande de gelegen heid een bloeijende Rhodondron Javanicum te zien. De heer mr. Metelerkamp, kantonregter te Utrecht, smaakt nu het genoegen, in zijne schoone bloemen-verzamelingeen zoo danig exemplaar te bezitten. De Arnhemsche Courant meldt uit Lobith 16 januarij: Heden avond omstreeks 8 ure zijn er op de boerderij van de wed. van Embdendrie personen verschenendie poogden aardappelen te ontvreemden. De zoon loste op hen een schot waardoor een der dadersnaar men zegt zekere Kaaksvan den Eltenberg, gewond werd en twee dagen daarna aan de gevolgen overleden is. Deze persoon laat eene vrouw en twee kinderen na." Laatstl. dingsdag is voor het provinciaal geregtshof van Noordholland, ouder voorzitterschap van den heer mr. J. M. van Maanende behandeling aangevangen der zaak van J. Slotboom, beschuldigd van den moord, den 17 au gustus 1851in de Kalfjeslaan gepleegd. Op dén na al de getuigen42 in getalwaren aanwezig. De voorzitter her innerde den beschuldigde dat hij in zes verhooren voor den regter-commissaris de misdaad ontkend en eerst na het ze vende, toen de ontvreemde voorwerpen ten zijnent ontdekt waren bekend had. De beschuldigde verklaarde in die be kentenis te volharden. Na de voorlezing van eenige stuk ken is het getuigenverhoor begonnen met denman, de doch ter en den schoonzoon der verslagene. De beschuldigde wiens voorkomen ver van ongunstig iswas eerst zeer aan gedaan scheen aanhoudend te weenen en moest nu en dan drinken. Nadat de eerste ontroering voorbij was, heeft hij zeer bedaard op de hem gedane vragen geantwoord en de vroeger afgelegde verklaring volgehoudendat hij de mis daad op verzoek der verslagene en met een door haar zelve medegebragt mes had gedaan. Eergisteren is men met het verhoor gevorderd tot den zes-en-twintigsten getuige. Men schrijft uit 's Hertogenbosch van den 20 dezer: Het water, dat steeds wassende blijft, heeft heden, en aan de stad en aan het rijk eene nieuwe ramp veroorzaakt; in den vroegen morgenomstreeks 5 urebrak de keer- kade door voor de Rijksbrugnabij het fort Isabellawaar voor ruim 1,500 water stond, met dat gevolg, dat genoemde brug, welke ruim 50 ellen lang is, met een groot gedeelte van den rijksweg wegspoelde, en de eerste, door de felle drift voortgestuwd, een eindwegs het boschveld indreef. Buiten de schade hierdoor aan het rijk veroorzaaktis de stad in hare 'communicatie gestremddaar zoowel deze weg als die naar Heusden en Geertruidenberg onbruikbaar zijn. Wat daardoor de handel moet lijden zal ieder beseffengeene ongelukken aan menschenlevens hebben hier plaats gehad juist was de Brabandsche post de brug over toen die met geweldig gekraak achter hem wegdreef, en ware het niet geweest dat twee voetgangers een rijtuig vooruit waren en aan de plaats des onheils het gevaar bemerktenzoodat zij nog tijd hadden den koetsier te waarschuwendan zou gewis door de duisternis dat rijtuig vol passagiers in de diepte zijn nedergestort; de gemeenschap wordt nu met schuiten onder houden. Ook de brug voor het fort St. Antonie is bezweken." Engelanti. Londen 19 januarij. Eergisteren verleende H. M. een bijzonder gehoor aan den Franschen ambassadeur, graaf Walewskï, die haar den uitslag der stemming van 21 december, door welke prins Bodewijk Napoleon meer be stendig aan het hoofd des bewinds gesteld isofficieel mede deelde. De hertog van Wellington heeft voor 100 p. st. inge- teekend ten behoeve van het fonds voor de weduwen en weezen der aan boord van het stoomschip Amazon omge komenen. Tot stijving van dat fonds zullen in Ilampshire en ook elders groote concerten gegeven worden. Men zegt, dat de heer Macruly de uitgave van het derde en vierde deel zijns beroemden werks over de Ge schiedenis van Engelandheeft uitgesteldten gevolge van nader ontdekte bronnen van koning Willem IIIdie de hoofd persoon in genoemde deelen zijn zal. De Times maakt zeer veel ophef over den nieuwen vormwaarin zichzoo als hieronder wordt gemeldhet goud in Californie vertoont, en blijft bij zijn gevoelen, dat de ontdekking van zooveel schatten zoowel in Australië als in Zuid-Amerikaeene belangrijke omwenteling in de geldelijke aangelegenheden van Europa te weeg brengen moetbeslui tende met den wenschdat een groot deel der bevolking van de oude werelddie aan het dispotisme en de tyrappie on derworpen isde gewenschte vrijheid moge gaan zoeken in de nieuwe wereld. - Zaturdag 11. vonden de werkliedenbij het sloopen der laatste overblijfselen van de oude kamer der gemeenten, in de dikte van den muur, een lijk in doek gewikkeld en vol komen bewaard. Aan de zijde lag een bisschopsstaf, zoo als de gemijterde geestelijken oudtijds hadden. Men weet, dat de murenwaarin deze belangrijke ontdekking is gedaan tot de kapel van St. Etienne behoord hebbenin 1398 gebouwd door Richard IIvoor geldendoor eene heffing van de vreemdelingen, die in het koningrijk woonden, verkregen. Hot lijk moet dus ongeveer 500 jaren op die plaats hebben gelegen alles duidt aan dat dit het stoffelijk overschot van een groot dignitaris isen de gekruiste beenen bewijzendat deze prelaat het heilige graf had bezocht. Het geschil tusschen fabrikanten en het werkvolk te Manchester en eenige andere plaatsen is nog niet vereffend en er is geene waarschijnlijkheid, dat de zoo gewenschte een stemmigheid spoedig zal zijn hersteld. De berigten van New-York loopen tot 7 januarij. Er was eene nota ter tafel gebragt in het huis der vertegenwoordi ging te Washingtonwaarin verzocht werd om alle betrek kingen met Frankrijk af te breken. Tot deze memorie werd besloten met 21 tegen 14 stemmen. Kossuth had aan den minister van binnenlandsclie za ken verklaard, dat zijne zending in de Vereenigde-Staten mislukt was. Welligt hebben de sedert in Europa plaats gehad hebbende omstandigheden deze verklaring uitgelokt. De berigten uit Californie zijn zeer gunstig, en melden dat er marmer is ontdekt nabij de Sacramento. Er was hier en daar sneeuw gevallen. Van de mijnen luiden de tijdingen zeer gunstig en te Maribosa was ontzettend veel goud gevon den. Het voornaamste nieuws is, dat men eene soort van kleiachtige lei ontdekt heeftdie zeer veel goud bevatte en uiterst gemakkelijk te bewerken was. Een gezelschap van zeven Mexicanen zou in acht dagen tijds een half millioen Ilollandsch gegaard hebben. Op een pond klei verkreeg men 3 en zelfs 12 dollars goudswaarde. DuitscHland. Weenen 18 januarij. De minister van binnenlandsche zaken heeft een besluit uitgevaardigdwaarbij bepaald wordtdat de gemeenteraad niet meer openbaar zal gehouden worden, met uitzondering van bij feestelijke gele genheden. Van de 24 millioen oorlogskosten die Sardinië aan Oostenrijk te betalen had, zijn in het afgeloopen jaar 12 millioen in zilver afgedaan. De weduwe van dr. Priesnitz is alhier aangekomen om den keizer over de aangelegenheden van het koudwater- hospitaal in Griifenberg te onderhouden. Haar schoonzoon de heer von Ujhazyheeft nog geen vergunning gekregen om de praktijk uit te oefenen. In het Hinther komitaat waren de vroege huwelijken sterk in zwang gekomenuit vrees voor de rekruteringvoor taan zullen aldaar de jongelingen niet beneden de 20 jaren mogen huwen. Een dagblad wil wetendat in Oostenrijk de censuur weder ingevoerd zal worden. In Zevenbergen worden twee regts-akademiente Ivlau- senburg en Ilermannstadopgerigt. Uit Gratz schrijft men, dat de baron von Welden zeer in beterschap toeneemt; ook de baron von Haynau bevindt zich beter. Gisteren is met den Gloggnitz-Weener-trein van 2, uro een ongeluk gebeurd. De machine geraakte uit het spoor en stortte met den postwagen in de gracht. Het geweld van den val was zoo hevig, dat het voorste deel der machine geheel onzigtbaar werd. Geen der reizigers heeft cemg let sel ontvangen alleen de conducteur van de locomotiet is ligt en de stoker zwaar gewond.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1