MIDDELBIJRGSCHE C O U R AIV T. 1852. Donderdag Ni 10. 22 Januarij. VERPACHTING VAN TOLLEN. Ucsiutrcu en CibmtmgtvattfH» i3ituicnl>tub0rftc &ijbiti0cn. 23uitctilanb0c{tc &ijbiti0cit. SSBB B'tliniXtlB: VWÏXIL.JLN:,-. Op onderstaande dagen zal, onder nadere goedkeuring, door een daartoe Gecommitteerde van Gedeputeerde «Staten ten overstaan van eenen Notaris, worden overgegaan tot de openbare verpachtingbij opbod en afslagvan der hierna vermelde Tollen, te weten: Op Maandag den 16 Februarij 1852, des voormiddags ten 11 ure, ten Raadhuize der Gemeente ftostlburgvan de TOüUEK op de Straatwegen van Brusken» naar ixjruêtSe, van Scl»oon«lijlie naar BJzemlijke en van Uostburg naar Kuitlzaiule; en op "Woensdag den 18 Februarij 1852, des namiddags ten 1 ure, ten Raadhuize dor Gemeente Hulst van de TOIiLJElS' op de Straatwegen van Nemen naar Axel en van Mulst naar "Walzoordera. De verpachting zal geschieden voor den tijd van één jaar, in te gaan den 1 April 1852. De voorwaarden liggen ter lezing ter Provinciale Griffie van Zeelanden ton Raad- of Gemeentehuize te SluisBres- kens, Groode, Oostburg, Schoondijke, IJzendijke, Zuidzande, HulstAxelNeuzenHontenisse en Sas-van-Gentalsmede aan voormelde Tollen alwaar ook inzage kan worden genomen van de tarieven en de daartoe betrekkelijke Koninklijke besluiten. Middelburgden 10/17 Januarij 1852. Gedeputeerde Staten van Zeeland, YAN VREDENBURCII. Ter ordonnantie van dezelve S. VAN DER SWALME. Morgen (Donderdag 22) zullen er voorwerpen bestemd ter verloting voor de Armen tor bezigtiging zijn gesteld van elf tot vier uredie des avonds ten zes ure worden ver lootop S eis dam Q, 27. Middelburg 21 Januarij 1852. niDnElillUHG, 31 Januarij. Eergisteren is alhier op de gebruikelijke wijze de 57ste verjaardag van II. M. de koningin-weduwe gevierd. Zr. Ms. stoomschip G e d e hkommandant de kapitein ter-zee A. J. de Smit van den Broecke heeft bevel ontvan gen zich onmiddelijk in gereedheid te brengen tot eeno reis naar de West-Indienten einde, indien zulks nader mogt worden geoordeeld noodig te zijnzich beschikbaar te hou den tot het afhalen der equipagie van Zr. Ms. brik Amp hi trite, welke bodem geheel buiten staat is bevonden om de reis naar Europa te ondernemen. Het vertrek van boven genoemd stoomschip zal echter, naar wij vernemen, geen plaats hebben vóór den 1 februarij aanstaande. Eergisteren morgen ontdekte men in eene der vesten der stad Vlissingennabij de Duinpoortop eene zeer on diepe plaats, het lijk van een hoog bejaard persoonhetwelk bleek te zijn dat van zekeren J. Gerrissezoogenaamd Sint- Jan binnen die stad. De redenen waaraan men dit ongeval toeschrijft zijn, zoo als gewoonlijk, uiteenloopend; men denkt evenwel algemeen aan zelfmoord, begaan ten gevolge van groote armoede. Als eene bijzonderheid wordt uit de gemeente Zuidzande gemeld, dat, in den nacht tussclien den 14 en 15 dezer, de twee oudste inwoners dier gemeente de eerste offers zijn ge weest die in dit jaar door den dood zijn weggenomen zijnde eene vrouw, met name Franeina Tuitoren een mangenaamd Jacob Bliek; de eeno 93 on de ander 87 jaren oud. Z. M. heeft bij besluit van den 18 dezer goedgevonden te benoemen: bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapen, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) den 2den luitenant P. J. de Vassyvan het 4de regement infanterie, thans gedetacheerd bij de koninklijke militaire academie, met bepaling, dat hij bij voortduring bij gemelde inrigting gedetacheerd zal blijven-; bij het regement grena diers en jagers, tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) de 2de luitenants, jhr. G. B. van Bronkhorst en L. G. K. Mansfeldt, beiden van het korps. Bij besluit van diezelfde dagteekening heeft Z. M. goed gevonden, ter zake van langdurige dienst, op pensioen te stellen den lsten luitenant P. D. Braggaar, van het 7de regement infanterie, en dat pensioen te bepalen op f 720. Bij Zr. Ms. besluit van den 7 dezer is aan den heer II. F. Tengbergen, gepensioneerd schout-bij-naclit, verleend de titu laire rang van vice-admiraal. Men verneemt, dat er dezer dagen bij den raad van State, van wege het departement van justitie, is ingekomen een ontwerp van wet, strekkende om de gevolgen van mili taire veroordeelingen voor de gevallen van recidive in ver band te brengen met de bepalingen van het wetboek van straf- regt, eerste bock, hoofdstuk IY, handelende van de straffen wegens herhaling van misdaad en wanbedrijf. Ook dat ont werp zal eerlang aan de Staten-Genernal worden aangeboden. Naar aanleiding eener missive van den minister van binnenlandsche zaken, van den 31 dec.ll.> waarbij voorschrif ten worden gegeven ter uitvoering van 's konings besluit van 5 dec. 1851 (Staatsblad no. 149)," houdende instelling van een oereteeken voor eervolle langdurige -werkelijke dienst bij de schutterij, zijn de gemeente-besturen uitgenoodigdom aan de commissarissen des konings in de provinciën vóór of uiterlijk op 20 februarij 1852 eene opgave te doen gewor den van al de in hunne gemeente zich bevindende voorma lige en tegenwoordige officierenonder-officieren en verdere leden der schutterij die in de tonnen vallen van bovenge meld besluitter bekoming van het bedoeld eereteeken en verlangen daarmede begiftigd te worden. ■Vergadering- van den Gemeenteraad te Klerikzee. Zitting van 16 Januarij. Dó notulen van den 9 dezer worden voorgelezen en goed gekeurd. Tot plaatsvervangende leden van het bureau van stemopneming, op 20 dezer, worden benoemd de heeren mr. A. Moens van Bloois en dr. M. Goemans. Wordt voorgelezen een brief van jhr. K. W. de Jonge, waaruit blijktdat dezeuit hoofde zijner steeds afnemende gezondheid, zijn ontslag als wethouder en lid van den raad neemt, zullende hij evenwel, ingevolge art. 18 der gemeente wet, in functie blijven, tot hem eenen opvolger zal benoemd zijnde voorzitter betuigt in eeno hartelijke aanspraak het leedwezen en van zichzelven en van de vergadering, zoo over het besluit als over de redenen die den heer de Jonge daartoe hebben geleid, terwijl hij hem do belangen der stad blijft aanbevelen. De voorzitter brengt in discussie de begrooting over 1852 (zoo als vroeger gemeld is was deze in handen van eene commissie van vier raadsleden gesteld, en hadden deze den 22 december rapport uitgebragt); de ontvangsten worden goedgekeurd op f 82438,54. Er wordt bepaald dat de re cognitiën ten behoeve van de stad zullen vervallendoch dat van hen, die van wege de gemeente traktement genieten, eene som zal afgehouden worden gelijkstaande met hetgeen vroeger door hen als recognitie werd betaald. O O Uitgaven: jaarwedden van het stedelijk bestuur, voorge dragen f 2400, verworpen 400 presentiegeld voor de leden van den raad (burgemeester en wethouders hadden geadvi seerd het presentiegeld af te schaffen, doch voorloopig op de begrooting te laten tot dat de raad voltallig zijn zoude) jaarwedde secretaris en ontvanger ƒ2200, kosten Jiuisliou- delijke administratie 3752registers burgerlijke stand 300, belastingen en ongelden 700, jaarwedde klokkenist en klokluider 250 idem van portierssluis- en brugwach ters enz.voorgedragen op 763,80door de commissie voorgesteld te brengen even als in vorige jaren op 613,80 op voorlichting van burgemeester en wethouders behouden ten einde die 150 te verdeelcn onder de portiers, in plaats van het vroeger door hen genoten poortgeldveergelden militiepligtigon 30, begeloidings-kosten dcrzelve 150 ze- gelkosten, huwelijks-afkondigingen ƒ50; defroijement collegie bevolking 200; jaarlijksche bijdrage tot afkoop van tolhef fing van Zierikzee naar Zijpe 750,20premie aan van Zie- rikzee varende visschers tot aanmoediging van dien tak van nijverheid 250; administratie-kosten der plaatselijke belas tingen ƒ4520; jaarwedde van den architect f 950 onder houd van gebouwen, torens, poorten enz., voorgedragen ƒ3840; de commissie is van oordeel, dat hierop 1300 kan bezuinigd wordenburgemeester en wethouders bestrijden deze verminderingaangenomen met 4 tegen 3 stemmen en met algemeene eene vermindering van 49voor het tol huisje op den weg van Brouwershavenburgemeester en wethouders waarschuwen tegen eenen verkeerden geest van bezuiuiging daar men bij het niet onderhouden der gebou wen wel ligt later meer zal moeten uitgevenonderhoud straten en wegenvoorgedragen 2888verminderd met 100 idem van klokken, horlogien enz. 265 idem van bruggen, riolen en pompen ƒ891; idem van havens, kaai murensluizen enz., voorgedragen 4073; gebragt op 3773, uit hoofde de commissie van oordeel was dat het houten wind werk aan het Sas nog niet door een ijzeren behoeft ver vangen te wordendiep- en schoonhouden van havens grachten enz., voorgedragen 4891, verminderd met ƒ167 en nog met 66 voor de stads-zwanenonderhoud begraaf plaats krammathavenhoofdgroote torenvaartuigen vloedplanken en brandpaden 3068; jaarwedde commissaris van policie 700; idem dienaars van policie 500 kleeding van dezelve 70onkosten der lantaarnsvoorgedragen 2839 gebragt op 2739 idem voor de nachtwacht 770; onderhoud brandspuiten 368 onkosten schutterij 715 idem huis van bewaring 20 jaarwedde van den veeschat- ter ƒ24; subsidien aan de armbesturen 7000; alimentatie- gelden aan koloniën van weldadigheid 300 jaarwedde ge- neesheeren enz. 1320; vcrplegings-kosten van een krank zinnige 160 latijnscheschool 1800; jaarwedde van mees ters en verdere kosten van scholen voorgedragen 3350 vermeerderd met 100, voor toelage aan den meester van de stads-armonschooldoch verminderd met 300 trakte ment van muzijkmeester welke post thans onvervuld is (een verzoekschrift van verscheidene ingezetenen van allerlei stand was ingekomen tot behoud van dezen post, daar men een stads-muzijkmeester zeer noodig achtte); sckool-prijzen 220 subsidie teekenschool 550toelage bewaarschool 50 pensioenen enz. 199; interessen van een kapitaal per reste groot ƒ11120, a 5 pet.,556; onvoorziene uitgaven, voor gedragen 3400, ingevolge de wet, op voorstel van burge meester en wethouders, gebragt voor 7200 zielen ad 50 cent 3600; onafgehaalde interessen 1848 en 1850, te zamen 78; negende termijn van aflossing van een kapitaal per reste groot 11120, 5560; negende termijn tot weder-in- koop van een kapitaal ad 20,000 nationale schuld 2pet., te reïntegreren in 10 jaren jaarlijks 2000 voorgedragen 1200; de commissie doet haar verlangen kennen dit te brengen op ƒ2400; aflossing van een renteloos voorschot ad 20,000, laatste termijn ƒ5000 aannemingsom der kaai muren voor de helft van 18513500; bijdrage aan de vol- tooijing van den straatweg van Brouwershaven200 uit betaalde obligatien 32,25 aankoop van eene erf (raadsbe sluit 18 october 1851) ƒ506; buitengowone werken aan hot raadhuis, voorgedragen 600, gebragt op ƒ200: idem aan do kaaimuren 3450door de commissie voorgesteld te ver werpen doch behouden; te kort gebragt 1851, weder inkoop van kapitaal, ƒ62,51gereleveerd regt van registratie 12,14^ nog gebragt een post van 163,471te veel ontvangene ge- moente-opccnten op het personeeldienst 1848. In liet geheel meerder in uitgaaf gebragt 1563,47en minder 2782; terwijl het nog zal moeten blijken of de som van 1200 werkelijk tot 2400 kan gebragt worden. Bij de buitengewone werken aan de kaaimuren, verlangde de heer van Dongen, dat deze gelden niet zouden worden ge bruikt vóór dat de raad ingelicht zoude zijn omtrent de uitdiepingen ten vorige jare geschiedde burgemeester ver klaardedat die inlichting aan den raad zoude gegeven wor den waarna de vergadering werd gesloten. Kitfclaml. Londen 17 januarij. Volgens telegrafisch berigt uit PJymouthvan eergisteren avond, waren aldaar nog tien personen aan wal gebragt, welke zich met eene boot van het verbrande stoomschip Amazon hebben kunnen redden, en door een Nederlandsch galjootschip in de baai van Biskaje opgenomen zijn. Uit het naauwkeurig onder zoek naar het gebeurde met genoemd schipis niet de oor zaak van den brand, maar wel die van de snelle verspreiding der vlammen gebleken. Deze heeft in de te groote nabijheid van het houtwerkde olie en andere ligt vuurvattende stof fen bij do stookplaats en machines gelegen, voedsel gevonden. De koelbloedigheid en do menschlievendheid der officieren en equipagie worden door de geredde schepelingen, die het onderzoek ondergaan hebbenten hoogste geroemd. De Times behelst heden een vertoog over de onvol doende verdedigingsmiddelen van Engeland, en meent, dat de ongerustheid, die bij zekere klassen der bevolking, om trent' een inval van de zijde van Frankrijk, bestaat, zou kunnen worden weggenomen, zonder dat dit de natie eenige meerdere uitgaaf zou kosten. Het blad wil namelijk de li nieschepen van alle zich buitenslands bevindende eskaders in het kanaal vereenigen, en aan fregatten en ligtere schepen do taak over laten, om buitenslands de handelsbelangen van Engeland te beschermen. Het blad meentdat die maatregel zeer afdoende zou werken en zulk een eskader wel een' bui- tenlandschen vijand zou afhoudenom een inval in Engeland te ondernemen. De oneenigheid tusschen de werklieden en fabrikanten duurt voort. Aanhoudend deelen de dagbladen verslagen mede der meetings, waarop altijd met acclamatie dezelfde besluiten worden aangenomen. Het plan der arbeidersver- eenigingom zelf fabrieken op te rigtenschijnt te zijn op gegeven. De werklieden van de heeren Hibbert en Platt, eigenaars van de voornaamste Eugelsche machinenfabriek hebben besloten als hun eigendom terug te eisehen do ma- chincn, waarvoor hunne meesters op de tentoonstelling de groote medaille hebben gekregen. Zij gronden hunne vorde ring daaropdat zijom die werktuigen gereed te maken zoo vaak hebben moeten overwerkendat de heeren Hibbert en Platt hun daarvoor minstens de w garde dier werktuigen schuldig zijn. Andere werklieden hebben zich tot lord Cranworthgroot kanselier, en tot lord Ashburton gewend, en hun verzocht als scheidsregters in hun geschil op te tredendeze beide edellieden hebben hen in alle opzigten in het ongelijk gesteld. Men wil wetendat het in den gisteren gehouden ka binetsraad behandelde onderwerp washet antwoord dat aan Oostenrijk, Frankrijk en Rusland moest worden gegeven ter zake van de staatkundige vlugtelingen, en dat dit antwoord zoodanig is als voegt aan eene natie gelijk de Engelsehe. lieden en aanstaanden dingsdag zullen aan het bureau van buitenlandsclie zaken kabinetsraden worden gehouden. De nadere berigten omtrent den grooten voorraad goud die in Australië, vooral in de nabijheid van Port Philip gevonden wordt, zijn verbazingwekkend. In dit opzigt schijnt dat land zelfs Californie weldra in de schaduw te zullen stellenen naardien de persoonlijke veiligheid er grooter isverwacht men dat deze ontdekkingen aanleiding tot uitgebreide ondernemingen geven zullen. Duitsclilaml. -Weenen 15 januarij. De overeenkomst tusschen Oostenrijk en Rusland tot het leveren van zout is reeds gesloten en wel in dier voegedat Oostenrijk zich verbindt, 10 jaren lang voor 4 millioen fl. zout uit Boclinia en Wieliczka te leveren. Veel opziens baart het besluit, waarbij plotseling En gelsehe zendelingen uit Pesth en geheel Hongarije verwijderd worden. Sedert 1842 hebben deze zendelingen zich onafge broken moeite gegeven tot het bekeeren van Joden, waartoe zij allerlei middelen aanwenddenhetgeen vaak aanleiding gaf tot tweespalt in vele Israëlitische familien. Er is een gerucht in omloop dat er in het ministerie van justitie veranderingen op til zijn, en dat de rijksraad von Salvatti eene zeer hooge betrekking zal erlangen. De minister van onderwijs graaf von Thun° is zeer ongesteld. Men ziet eene groote promotie in het personeel der hoofd-officieren van liet leger te gemoet. De Porte heeft hot voorstel, namens Engeland gedaan, wegens den aanleg van een spoorweg in Turkije, goedgekeurd. De Turken zullen een spoorweg tot Alexinac (bij Nissa) op eigen kosten, de Engelschen van Alexinac tot Semendria daarstellen. Servie z.al in den aanleg van een spoorweg van Alexinac tot Belgrado deelnemen. Berlijn 18 januarij. Aan de Fransche uitgewekenen zal het tijdelijk verblijf in Pruissen worden vergundmits zij zich van alle propaganda onthouden. Uit Weenen wordt geschreven, bij wijze van gerucht, dat de minister-president, prins Schwarzenbergden 14 een aanval van beroerte heeft ondervondenen dat de Oostenrijk- sche gezant te Turijn graaf Apponyper telegraaf is ontbo den om ad interim de portefeuille van buitenhui dsche zaken op zich te nemen. De Weener bladen melden hiervan niets. De generaal von Bonin, dezer dagen tot minister van oorlog benoemdheeft den ambtseed afgelegd.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1