MIDDELBURGSCHE C 0 D R AIV T. 1852. Dingsdag 20 Januarij. iScötiivctt eu Qbmtuiötvaticu. De voorwaarden waarop de Verpachting der genoemde Perceelen zal plaats hebbenzullen inmiddels voor gegadig den ter lezing liggen op de Gemeente-Secretarie alhiervan heden tot den dag der Verpachtingvan des voormiddags tien tot des namiddags drie ureZon- en Feestdagen uitge zonderd. 15ium}»tl«t»tb0che ÏSuttcuIawböcïtc {Eijbutgcu. f.ZFGFMt: De Erfgenamen van HATTIIIJS ALARDl'ü n\ MER WBIJDE en ASfWA MAR.IA EGHHOVT ivorden bij deze in hun belang opgeroepen om zich zoo spoe- <dig mogelijk ter Secretarie dezer Gemeente te vervoegen. IMilifJlTM MLUVCt. De Burgemeester en "Wethouders van Vlissingen maken bij deze bekenddat op Dingsdag den 27 dezer maand, des namiddags ten één ureter Raadkamer aldaar in het openbaar zal worden overgegaan tot de verpachting van de navolgende Gemeente-Eigendommen als 1. Ecne SGHEEPS-TIIHIERWERFzijnde het terrein van de Oude Vischmarkt, in de korte Noord straat, in pacht bij D. Fagg, tot den 1 Februarij 1852. 2. Eene O ITO aan de Koopmanshaven in pacht bij J. F. Borghmans tot den 9 Maart 1852. 3. Eene MTOgenaamd die Xeehondeittverf, in pacht bij John Lowes, tot den 31 Maart 1852; en 4. Een MIIÏS en ERÏE staande en gelegen in de Beursstraat, wijk D, no. 51, daaronder begrepen het Lokaal van do Beurs, gezegd het Stads Kaf tijhuis in huur bij Lena Iiiemens, Weduwe van Dreune, en hare Dochter, Stijntje van Dreune tot den 1 Mei 1852. Vlissingen, den 10 Januari) 1851. De Burgemeester en Wethouders, J. W. CALLENFELS. Ter ordonnantie MABILOT. Middelburg, 19 Januarij 1852. De Vereeniging tot liet bezoeken der Armen maakt dankbare melding voor de ontvangst der volgende gif tenals: op den 15 dezer van een' onbekende, met inscriptie voor het Fonds van Armbezoekerseen Nederlandseh Bank biljet, dd. 7 September 1849, no. 668, groot/25; den 18 dezer bij de Collecte des voormiddags in de Nicuwekerk van A. Z. een Muntbiljet, no. 186438, ad 10, en van een' on bekende een Coupon Werk. Schuld, no. 270; administratie van de Wed. H. F. Tjeenk e. s., groot ƒ4,95. De Directie der Vereeniging voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorz. N. VERHÜLST Wz. Penningmeester. Biakcnen des- iVerterdiiitsclie Hervormde ISe- meente maken dankbare melding van de ontvangst op gis teren, eener gift groot 137,50, met het opschrift: „Uit twee Kinder-loterijen van de Jongejnfvromven v. D.v. d. T. en S. voor Extra-bedeeling door Ds. A. Slotemaker Cz. aan Broeder C. Nuys, na de voormiddag-godsdienstoefening in de Oostkcrk, ter hand gesteld. Tevens berigten zij aan Broeder N. Verhulst Wz. te hebben ter hand gesteld een Muntbiljet, no. 186438, gevonden in de Collecte der voormiddag-godsdienstoefening in de Nieuwe- kerkop gisterengesloten geweest in een couvertten op schrift voerende: Van A. Z. voor de Vereeniging tot het be zoeken der Armen." Middelburg, 19 Januarij 1852. Diakenen voornoemd A. SCHIJF Az., Praases. J. A. DE WAAL, Scriba. Onder dankbetuiging aan den edelen gever of geefster ma ken Diakenen der Evangeliseli-Initliersiclie keuicente melding eener gift van 30 onder letter A. hun door den lieer B. C. Ileerüldt ter hand gesteld. Middelburg, 19 Januarij 1852. C. A. KLEIN. E. S. ZIMMERMANN. Homburg- 17 Januarij 1852. Heden ontving ons Armbestuur van B.de milde gift van 25. Den milden gever wordt daarvoor de hartelijkste dank toegebragt en Gods zegen toegebeden. Namens het Armbestuur W. LEHMAN DE LEIINSFELD. MIBBEIiBURÖ-1» Januarij. Bij besluit van den 30 december 11. heeft Z. M. goedge vonden: 1. tot ridder van de militaire AV illems-orde 4de klasse te benoemen, den lsten luitenant der infanterie W. J. Heisterkamp, en 2. te bepalen, dat eervol zullen worden vermeld, bij afzonderlijke dagorders in Indie en in Neder land, de fuseliers J. A. van der GiesenG. J. van Iiooy G. de Leeuw, P. M. FIou en J. B. Monsieu, en zulks ter belooning van hunne gedragingen bij het dempen in de maand mei bevorens, van plaats gehad hebbende onlusten in de marga Boelan Tonga (Palembang). Bij Zr. Ms. besluit van den 11 dezer, is de officier van gezondheid 3de klasse C. F. T. Hommel, met don 16 dezer, bevorderd tot officier van gezondheid 2de klasse, met bepaling, dat hij voorloopig zal rang nemen onder den offi cier van gezondheid 2de klasse J. P. Eefsink. De op den 21 dezer bepaalde bijeenkomst van deleden der eerste kamer is uitgesteld tot woensdag den 28 dezer. Z. M. heeft bij besluit van 13 dezer goedgevonden te benoemen tot hoogstdeszelfs adjudant in gewone dienst, den kapitein der lsts hl. IJ. F. Koek, van het regement grena diers en jagers. De minister van justitie heeft, bij eireulaire van den 14 dezer, de ambtenaren van policie en justitie aangespoord, om zorgvuldig de hand te houden aan de wet van den 26 januarij 1815 (Staatsblad no. 7), en het koninklijk besluit van 16 juljf 1841, betreffende het bewaren en behandelen van buskruid, ten einde zoo voel mogelijk de noodlottige ge volgen te verhoeden, welke uit onachtzaamheid ontstaan kunnen. Bij den raad van state zullen eerstdaags in overweging komen de ontwerpen van wet, ter aanvulling der bij de tweede kamer der Statcn-Generaal aanhangige wet op de regterlijke organisatie, zoo tot bepaling der zetels, waar de nieuwe regterlijke collegien zullen gevestigd wordenals tot hot brengen van die wijzigingen in het wetboek van strafvorde ring, die als een gevolg zijn te beschouwen van do voorge- dragene veranderde regterlijke instellingen. Voor de verkiezing van een lid der tweede kamer van ,de Staten-Generaalwelke den 20 dezer te Tilburg moe ten plaats hebben, worden als eandidaten genoemd de heeren B. A. Mutsaerslid der Staten van Noordbraband A. A. A. Benning, lid van den raad, en mi-. L. A. Lightenveldtoud minister van buitenlandsehe zaken. Bij koninklijk besluit van 27 november 11. zijn bekrach tigd1°. De wijzigingen in het algemeen reglement voor het bestuur der Evang. Luthersche kerk in het koningrijk der Nederlanden, vastgesteld door de Evang. Luthersche synode den 5 junij jl.29. de door de synode op donzelfden dag vastgestelde bepaling tot het in werking brengen van de voormelde wijzigingenmet dien verstande nogtansdat uit de wijziging van art. 46, strekkende om het getal der ge wone vergaderingen van de synodale eommissie, thans drie bedragende tot vijf te vermeerderengeen gevolg zal kun nen worden getrokken tot voorziening in de kostenten be- zware van 's lands kas. Aan do Belgische Indépendance wordt uit 's Gravenliage geschreven, dat eenige der aanzienlijkste personen, thans uit Frankrijk verbannen, te Amsterdam een Fransch dagblad, als orgaan hunner partij tegen het Fransch gouvernement zouden uitgeven. Men schrijft uit Sluis, dat twee Duitschers zonder pa pieren, in het laatst der vorige woek door de maréchaussée over de grenzen werden gebragt; doch zij keerden na eeni- gen tijd weder op ons grondgebied terug. Zij ontmoetten toen een schrijnwerker dezer stad, met wien zij een onder houd aanknoopten en al spoedig verschil kregen. Een hun ner dreigde den schrijnwerker over hoop te zullen steken terwijl deze beloofde hen in eene herberg te zullen trakteren hij lokte hen werkelijk onder dat voorgeven in eene arbei ders woning, alwaar hij, bijgestaan door eenige arbeiders, een der landloopers eene soort van dolk of priem ontrukte, waarna beidendoor de met hooi- en mestvorken gewapende arbeiders aldaar werden binnengebragt. Eenige verdachte voorwerpen, bij deze personen gevon den, doden de justitie besluiten hen naar Middelburg op te zenden, waaraan 11. maandag gevolg werd gegeven. Kerknieuws. Z. M. heeft goedgekeurd hot uitge- bragte predikants-beroep van de Hervormde gemeente van Grootebroek, op ds. C. J. Brutel de la Rivière, predikant te Grijpskerke. OOST-ïitrt»XSCMStS KOT.fUVIKX. Omtrent den stand van zaken in Palembang zijn van den resident, militairen kommandantberigten ontvangen, loo- pende tot 26 october jl. Zij behelzen, in de eerste plaats, eenige nadere bijzonder heden van zijnen togt van Lahat naar Tebing Tingie, en bevestigen de inname van Ranto Tenan'g en Troessanwaar van werd melding gemaakt in een vorig nommer der Java- sche Courant. Uit den verderen inhoud dezer berigten blijkt voorts dat ook elders de krijgsverrigtingen niet minder gelukkig zijn geweest en dat de oproerige districten meer en meer tot de rust wederkeeren. Op 28 september had radja Tiang Alam voor Moeara Ivlingie het hoofd gestooten met dat gevolgdat hijmet achterlating van een zestigtal dooden en gewonden de vlu"} genomen en zich langs Tambangan, door de Kikiem en Oeloe Pangie, begeven had. De compagnie, die onder bevel van kapitein Paul, in het laatst der maand septembervan de hoofdplaats vertrokken was, om de troepenmagt te Tebing Tingie te rejoigneren, was op 2 october te Moeara Ivlingie aangekomen, na her haaldelijk met den vijand te zijn slaags geweest, waarbij de ze telkens het onderspit gedolven had, en een paar kampongs, die den vijand hadden bijgestaan verbrand waren. Deze wapenfeiten en vooral 's vijands nederlaag voor Moea ra Klingie, hebben aan den aanhang van radja Tiang Alam in die streken den doodsteek toegebragt, en in het algemeen een gunstigen ommekeer van zaken te weeg gebragt. Wij laten hier volgen hetgeen de resident dienaangaande rapporteert De Moessie beneden Ivlingie, is thans geheel gezuiverd van vijanden en de bevolkingvan haren eersten schrik te ruggekomen, schijnt zich nu tegen rooverijen te zullen ver zetten. In de marga Boelan TangaSockoe Oeloe zijn de doessons wel is waar nog alle ledig, doch zij zullen spoe dig weder bewoond worden. De hoofden van Lobo-Bcsar, Moeara Ivatic in het Sa- lingsche en in hot Blitischc, zijn allen hier (te Tebing Tin gie) geweest om mij (den resident) hunne onderwerping en gehoorzaamheid aan te bieden. In de Kikiem begint ook een gedeelte in onderwerping te komen. Onderscheidene hoofden hebben zich tot den con troleur van den Bossche, ter erlanging van vergiffenis, ge wend. De communicatie is weder open en postpaketten ko men met vertrouwde personen geregeld aan. In de Lemalang Oeloe komt alles tot rust terug. De Goemay Lembak heeft zich onderworpen. Men kan dus zeggen dat de opstand tot in de Ampat Lawang is gerefouleerd." Volgens de laatste berigten hield de resident, tevens mi litair kommandant, zich voortdurend te Tebing Tingie op, en had hij besloten zijne troepen eenige rust te gunnen, en licn intusschen te bezigen om die punten te versterken, wel ke hem daartoe geschikt voorkwamen. Onder dagteekening van den 8 november was de na volgende publicatie uitgevaardigd De gouverneur-generaal van Nederlandseh Indië. Den raad van Nederlandseh Indië gehoord Aan allen die deze zullen zien of hooren lezensaluü doet te weten. Dat hijin ervaring gekomen zijnde van het bestaan van geheime genootschappen of broederschappen onder de in Ne derlandseh Indie gevestigde Cliinesche bevolking, bij deze allen, wien zulks mogt aangaan, bekend maakt, dat zoodanige ge nootschappen of broederschappen, wier doel weldadig of on schadelijk is, van regeringswege kunnen worden geduld; doch dat al dezulke, welker strekking maar eenigermate zou kunnen leiden tot aanranding of ondermijning van het wettig gezaghetzij door aanwending van middelen strijdig met de voorwaarden, waaronder de Chinezen ia deze gewesten zijn toegelatenhetzij door in de waagschaal te stellen de rust der onder 's gouvernements bescherming staande bevolking met klem zullen worden tegengegaanen derzelver deelne mers onvoorwaardelijk uit Nederlandseh Indië zullen worden verwijderd wordende mitsdien een iegelijk bij deze gewaar schuwd, zich van alle deelneming daaraan te onthouden." Uit een bijzonder schrijven van Bataviavan 28 no vember 11., .blijkt, dat het vroeger medegedeelde gerucht, dat de luitenant-generaal, hertog van Saxen-Weimar, Java verlaten en naar het moederland terugkeeren zou zich al- lezins heeft bevestigd. Redenen van gezondheid hebben den opperbevelhebber van hetNederlandsch-Indiseho leger tot dat beslui: geleid. Reeds met de landmail van december zou do hertog van Java ve rekken, zoodat hij waarschijnlijk in da volgende maand in Nederland zal aankomen. Ter reede van Batavia lagen den 28 november Zr.. Ms. korvetten Bore." en Nehalennia; stoomschepen Suriname en Ardj' no; brik de Zwaluw, gouverne- ments-schooners eeuw en Anadyomene". Ter reede van - baija lagen den 20 november Zr. Ms. wacht-stoomsclnp na, stoomschepen Vesuvius, Hekla, Batavia, Phoenix en Onrust, stoom-adviesvaartuig Tji- pannas, schoonerbrikken Banka en de Haai en schoo- ner Sylph. Door Z. E. den gouverneur-generaal zijn benoemd tot officier van justitie te Padangmr. A. M. Fokker; tot inge nieur der 3de klasse bij den waterstaat enz. te Bezoekie, de heer J. II. Iloijer. Engeland. Londen 15 januarij. Men heeft de zeker heid, dat lord John Russellin de tegenwoordige critieke gesteldheid van Europa's staatkunde, de leiding van Hr. Ms. gouvernement niet zal nedorleggen. Van regeringswege is bekendgemaakt, dat, tengevolge der vijandelijkheden met sommige volksstammen aan de west kust van Afrika, het aldaar gestationeerde Britsche eskader alle havens en plaatsengelegen in de baai van Beninte beginnen met 1 januarij, zal blokkerenen alzoo geene handels- of andere gemeenschap met die plaatsen zal worden geduld. In den staat van zaken te Manchester is nog geene verandering gekomen; inmiddels worden, zoowel door de arbeiders als door de fabrikanten, vergaderingen gehouden, om te beraadslagen over dc middelen, hoe aan dezen onaan- genamen staat van zaken een gewenscht oinde te brengen is. Volgens do Greenock Advertiser is dezer dagen een stoomvaartuig met de gehecle bemanning op de Arran Man's Band-rotsen vergaan; slechts e'e'n man moet het gelukt zijn zich te redden. De admiraliteit heeft besloten om alle oorlogschepen te voorzien met een stoomschroel en stoommachine. De Times schrijft heden tegen ecne verlenging der inco- me-tax, op grond van de aanleiding tot ontduiking, die zoo veelvulding is, en dc onzedelijke handelingen, daaruit voort spruitende. De Fransche constutie vindt weinig bijval in de city. Er zijn tijdingen uit Brazilië, die melden, dat Urquizi zich gereed maakte om Rosas aan te taston. Frankrijk. Parijs 16 januarij. De lang verwachte constitutie is heden in den Moniteur verschenen. In de inleiding verklaart de president, dat hij tot voorbeeld heeft genomen instellingen diewel verre van te verdwijnen bij den minsten wind van volksbewegingenslechts door het vereenigd Europa konden worden omvergeworpen. Sedert 50 jaren bestond Frankrijk door eene organisatie, die onder het consulaat en het keizerrijk werd tot stand gebragt. De instellingen van den tegenwoordigen tijd moeten hetzelfde karakter van nationaliteit en van openbaar nut dragen. Men kan zeggen dat het zamenstel van het maatschappelijk ge bouw het werk des keizersaan de schokken door diens val en drie revolutien veroorzaakt, heeft weerstaan. Waar-

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1